D66 wil blauwe kaart Was dat een burgemeesterskandidaat? Aardige manBurgemeestersdebat Van Voorthuysenschool wordt nieuwe moskee REGIO Als oplossing voor parkeerproblemen Websites toegankelijker voor gehandicapten Groen en Lenferink op toernee in Pancras-Oost herliallTlg VaXl ZCttCÜ t Uitgekeken op uw collega's www.autoheemskerk.com LEIDEN 0.98 5,03 2,10 Iden kwam in actie na fo irsnoodramp praten op pittigheid aan |'j| senaarse Slag mishandeld 4,95 7,30 2.50 1,92 5,50 9.99 3.73 jjfitartkabel 874 Twee Leidenaars (21 en 6.40 ,ud) zijn gistermiddag luden op verdenking >7c tandeling van een 23- '•3! adgenoot op de Rijns- 7'7 ieg. De 23-jarige was o!o rokken bij een aanrij- rn hij met de andere md te praten, kwam er langs met daarin de dachten. Vermoedelijk ï.o leiding van een ondui- idbeweging van het 17,85 5,50 op hem in te slaan met 'jel en een knuppel, liep verwondingen aan »5!w rht op. >1.75 Sl:"is omgaan Ipadoptiekind - Opders die een 79!5ofand hebben, kunnen in april deelnemen aan i97oJus over hoe je een goe- _o.89jmet je adoptiekind op- cursus georgani- een samenwerkings- Zuid-Hollandse waaronder de i475ft Groep voor geestelijke ïidszorg. Er is onder 32,opdacht voor het hech- en de manier waar- 'kinderen zichzelf be ier gaat het over vaardigheden in de (met het land, luisteren 73!&ïkind en omgaan met ofc- De cursus is bedoeld rs van adoptiekinde- ilf jaar, begint op 4 i wordt gehouden in van Pamassia Cir- ïd in Voorburg. Op- -3001300. 12.5? ink en n op Catena Jurgemeesterskandi- i Lenferink en Harry maandagavond 3 ;t elkaar in debat voor mtenpubliek Initia- ,'m ?r is de Plaatselijke Ka- Verenigingen (PKvV), ree politici heeft ge in uit te leggen wat zij -eidse studentenbevol- nen doen. Ook gaan zij tudenten in debat. De ;avond heeft plaats op nvereniging Catena, ersteeg 8 in Leiden. ,20.00 uur. (advertenties) door Robbert Minkhorst leiden - De invoering van een blauwe kaart is een oplossing voor parkeerproblemen in Leiden. In andere steden bestaat zo'n kaart of schijf, waarmee maxi maal twee uur geparkeerd kan worden, al. D66 wil dat burge meester en wethouders de mo gelijkheid hem in te voeren, on derzoeken. Het beleid van de gemeente om voor nieuwbouwwijken een lage parkeernorm te hanteren, be schouwt D66 als 'mislukt', „hoe goed bedoeld ook." In praktijk parkeren auto's in plantsoenen, op stoepen of krisluas door el kaar heen. Die taferelen mani festeren zich met name in de Stevenshof en op het voormali ge NEM-terrein (Fiore). Gistermiddag presenteerde de kleinste collegepartij haar notitie 'Naar een beter parkeerbeleid buiten de singels'. Dat deed de fractie in de Stevenshof, de jon ge wijk waar de parkeerproble men het grootst zijn. Het motto van de notitie is een uitspraak van Wim Kan van der tig jaar geleden, maar nog im mer actueel: 'Nederlanders heb ben maar twee problemen: hoe vermager ik, en waar laat ik mijn auto'. D66 ging op zoek naar de par keerproblemen in wijken waar (nog) niet betaald hoeft te wor den voor een plek na het ver schijnen van de Leefbaarheids- monitor 2002 van de gemeente. Nummer 1 in de top tien van problemen van inwoners: het parkeren. Verder heeft de partij sterk het gevoel dat het parkeren buiten de singels te weinig aan dacht krijgt. Ze 'betreurt' dat. D66 plaatste een oproep in huis-aan-huisbladen waar enke le tientallen reacties op binnen kwamen. De nood blijkt overduidelijk het hoogst in de Stevenshof. Een enquête van de wijkraad toonde dat overigens eerder ook al aan. Bewoners doen een keur aan suggesties om het aantal par keerplaatsen uit te breiden, on der andere bij station De Vink en op diverse plekken in de Beppie Nooystraat. D66 roept het college op om met de wijk bewoners te praten over de aan gedragen oplossingen. Het woonwijkje Fiore heeft ook last van de lage parkeernorm. Bewoners opperen om langs het spoor naar Utrecht extra par keerplaatsen aan te leggen. De norm in de Stevenshof is 0,8 au to per huishouden, in Fiore ligt hij op 1,25. Het nieuwe parkeer- beleidsplan gaat al uit van hoge re normen in de toekomst: 1,5 tot 2, afhankelijk van het type woningen: sociale of vrije sector. D66 vindt die aanpassing maar goed ook. Het begin van de Rijnsburger- weg staat vaak overvol omdat treinreizigers er gratis hun auto kwijt kunnen. „Door het volko men gebrek aan parkeergele genheid bij het station heeft dit gedeelte zich ontwikkeld tot langparkeerplek voor Schiphol- reizigers en een dagelijkse par keerplek voor forensen", schrijft een bewoner. „Het gevolg is een bezetting van 150 procent. Zelfs de stukjes tussen de parkeer plaatsen worden gebruikt om auto's schots en scheef achter te laten." De buurtbewoners komen met twee oplossingen: het invoeren van een blauwe kaart, of betaald parkeren van 9 tot 10 's och tends. „D66 staat sympathiek tegenover dergelijke ideeën om de parkeerdruk terug te brengen en wil deze graag bestudeerd hebben door het college", schrijft de partij. D66 oppert niet alleen om op een aantal plaatsen meer par keerruimte te maken, maar de huidige plekken ook beter te be nutten: bijvoorbeeld door vak ken te markeren, of door schuin in plaats van recht te parkeren. Verder moet tegen foutparkeren harder worden opgetreden. Wijkreferenda over betaald par keren moeten altijd mogelijk blijven. Tuinstad/Staalwijk koos in 2001 nog voor gratis parkeer plaatsen. Sinds echter in het aangrenzende Vreewijk wél be taald moet worden, is de par keerdruk in Tuinstad/Staalwijk fors toegenomen. Wellicht is daardoor de stemming omge slagen. Als dat zo is, zal Leiden die uitkomst 'vanzelfsprekend moeten respecteren', aldus D66. leiden/regio - De gemeenten Leiden en Lisse en de Universiteit Leiden gaan hun websites beter toegankelijk maken voor gehandicapten. Dat heb ben zij beloofd op een bijeenkomst van 'Drempels Weg' van het Landelijk Bureau Toegankelijkheid in Rotterdam. Verbeterde toegankelijkheid voor gehandicapten betekent onder meer eenvoudiger taalgebruik en grotere symbolen. „Met hele kleine veranderingen kun je veel berei ken", zegt Alex Klusman van Drempels Weg, een initiatief van het ministerie van Volkgezondheid. „Eén ochtend werk voor een webmaster is vaak al genoeg om veel mensen te helpen. Maak je site geschikt voor blinden met een brailleleesregel. Voor verstandelijk gehandicapten moet je simpele taal gebruiken met niet te veel Engelse woorden. Vergroot je icoontjes, zoals een envelop voor mai len en een huisje voor home. Niet alleen gehandi capten, maar ook ouderen zijn hier bij gebaat." De gemeenten die niet meedoen, blijven achter, zegt Klusman. „Het is een uitdaging om ook de rest te bewegen hun sites voor mensen met een handicap geschikt te maken. We hopen dat nu Leiden en Lisse meedoen, we ook gemeenten als bijvoorbeeld Katwijk en Noordwijk kunnen mee trekken." 3,16 9,56 3,08 3.08 2,75 2,80 2,25 4.50 5,82 3,05 3,20 1,60 5,75 6,05 1,00 4,85 3,70 9,25 9,80 4,60 2.15 6,46 2,62 6,90 7,80 6.09 378 0,41 6,34 9.75 0,88 9,00 8,40 1,20 0,00 leiden - Het is nu nog een de pendance van de Vuurvogel en een tijdelijke opvang voor de leerlingen van de Thermiek. Maar als het aan het stadsbe stuur ligt, komt op de plek van de oude Dr. van Voorthuysen school aan de Mamixstraat een nieuwe Marokkaanse moskee. Of dat nieuwbouw wordt of dat het schoolgebouw in de toe komst als islamitisch gebeds huis gaat dienen is nog niet ze ker. Dat moet de komende jaren duidelijk worden als het wijk ontwikkelingsplan voor Leiden- Noord dat nu ter inzage ligt, wordt uitgevoerd. Het bestuur van de moskee aan de Bonairestraat is blij met de plek aan de Mamixstraat. Aan vankelijk stond de nieuwe mos kee gepland in de woonwijk die op het EWR/Slachthuisterrein moet verrijzen. Maar vanwege geluid- en parkeeroverlast be stonden twijfels over deze loca tie. Ook het moskeebestuur acht de Dr. van Voorthuysenschool, die aan de Tuin van Noord grenst, veel geschikter voor een moskee dan een plek midden in een woonwijk. Het bestuur maakt zich echter zorgen over de termijn waarop de moskee kan verhuizen. Het is al jaren op zoek naar een nieuwe gebeds ruimte en verhuist ondertussen liever vandaag dan morgen. Maar meer dan een plan is de verhuizing naar de Dr. van Voorthuysenschool nog niet. „Wij willen snel duidelijkheid", laat een woordvoerder weten. De ruimte aan de Bonairestraat is veel te klein en onveilig. „Daar kunnen we niet lang meer blij ven." De Dr. van Voorthuysenschool wordt in ieder geval tot begin 2004 gebruikt door de Ther miek, de mytylschool aan de Blauwe Vogelweg die binnen kort een verbouwing ondergaat. Het afgelopen jaar werden de voorbereidingen voor die ver bouwing getroffen. De depen dance van de Vuurvogel moet een nieuw onderkomen krijgen. De gemeente gaat onderzoeken of er ruimte bij kan komen in het hoofdgebouw van de school voor speciaal basisonderwijs, aan het Ballonpad. Aangezien het waarschijnlijk nog een paar jaar gaat duren voordat de Marokkaanse mos kee op de plek van de Dr. van Voorthuysenschool terechtkan overweegt de gemeente deze tij delijk te huisvesten op het voor malige korfbalterrein van Pemix bij de Groenoordhallen. Dit ter rein tussen de Groenoordhallen en de Gooimeerlaan wil de ge meente uiteindelijk gebruiken voor de omlegging van de Gooi meerlaan. Die moet, als de Willem de Zwij gerlaan op deze plek in een tun- nelbak komt te liggen, enkele tientallen meters worden ver plaatst in westelijke richting. Ter hoogte van de Koningstraat, zo is de bedoeling, moet dan de nieuwe kruising van de Gooi meerlaan met de Willem de Zwijgerlaan komen. door Marijn Kramp leiden - „Dit is toch geen VPRO-roadshow," roept burge meesterkandidaat Harry Groen ergens halverwege de Lange- straat een tikje geïrriteerd uit als hij wederom op de afronding van een interview moet wach ten. Hij is samen met opponent Henri Lenferink op bezoek bij de bewonerscommissie van de Oranje- en Waardgracht die strijdt tegen de sloop van hun huurhuizen. Maar de media, vindt Groen, drukken een te zwaar stempel op de bijeen komst. Hij houdt zich daarom wat afzij dig van de microfoon van de ra diomaakster van de VPRO. Wrikt met de neus van zijn schoen tussen de straatstenen terwijl hij op enige afstand luistert naar het betoog van Hendriks van de bewonerscommissie. Dat is geen desinteresse hoor, haast hij zich te verklaren. Integendeel, hij vindt het een zeer interessant bezoek. Maar het wordt naar zijn mening teveel gedomineerd door de microfoon van de VPRO die bepaalt wie er vragen stelt en wie er antwoord geeft. En wat moet ik daar nou in verkon digen, vraagt Groen zich hardop af. „Dat ik tegen of juist voor sloop ben. Dat kan niet als bur gemeesterskandidaat. Daar gaan wethouders en raadsleden over." Er zitten, concludeert hij, een aantal opmerkelijke kanten aan zo'n burgemeestersreferen dum. „Het gaat niet echt over de inhoud maar over persoonlijk heden en bestuursstijlen." Groen en Lenferink zijn op be zoek in Pancras-oost. Renk Jan Vissers van de bewonerscom missie leidt hen rond door de wijk die woningbouwvereniging Portaal nagenoeg wil slopen. De wandeling gaat over grachten, binnentuinen en door een aan tal prachtige huurwoningen. De heren zijn onder de indruk van dit staaltje sociale woningbouw en de sfeer die de wijk uitstraalt. Alleen zou de bestrating anders kunnen, merkt Groen op. „Nu gaat de straat teveel op in de ge vel. Met een andere kleur be strating doorbreek je die stenen massa." Ook vindt hij het on derhoud van een aantal wonin gen ronduit stuitend. Houtwerk dat volledig is weggerot omdat De tiende campagnedag van burgemeesterskandidaat Henri Lenferink eindigde gisteren op de Haarlemmerstraat. Op uitnodiging van de PvdA-fractie en de dienst milieu en beheer voegde hij zich bij de veegploeg die hem verreweg de zwaarste bezem in handen gaf. Lenferinks opponent, Harry Groen, is zaterdag aan de beurt. Hem wacht het vuil van de markt. Foto: Taco van der Eb er al jaren niet meer is geschil derd. Betonrot die door pla fonds schijnt. „Dat kan toch al lemaal niet" De rondleiding door de wijk ein digt in het woon- en zorgcen trum 't Huis op de Waard, dat ook grootse nieuwbouwplannen heeft in de wijk. Lenferink schuift aan tafel bij mevrouw Wassenburg, mevrouw Zeegers, meneer Oudshoom en meneer Van Tol van de cliëntenraad. Het gesprek gaat al snel over Leidens mooiste plekjes. De za- terdagmarkt, de burcht, de Har- tebrugkerk - alias Coelikerk - en de prachtige stadsgevels. Van Oudshoom, geboren en ge togen in de Lusthoflaan, laat desgevraagd weten dat Goekoop zijn favoriete burgemeester is. Daar heeft ie een paar fijne bor rels mee gedronken. Dat Goe koop een WD'er was voor de PvdA'er Oudshoom geen pro- bleem. Aan Goekoop merkte je dat niet zo, hè. Die stak de partij en zichzelf niet zo de lucht in." WD'er Groen is dus niet op voorhand afgeschreven. „Het ligt er aan hoe de kandidaat van de PvdA is." Dat dat de persoon is waarmee hij de afgelopen tien minuten heeft zitten praten, wist hij niet. „Is dat die Lenfe rink?" vraagt hij verbaasd terwijl hij op de man schuin tegenover zich wijst. „O, maar dat vind ik een heel aardige man zeg." Oudshoom neemt het er gelijk van. „Ik heb nog wel wat tips voor u. Dat geboortehuis van Rembrandt, bijvoorbeeld, dat is in het verleden gesloopt, maar dat moet weer opnieuw worden nagebouwd." „Dat moet geen probleem zijn", reageert de his toricus Lenferink. „Nou dat is het voor het gemeentebestuur dus wel, want die vindt dat te duur. Dat is toch niet te geloven. De geschiedenis moet je koeste ren." Een opmerking naar Len ferinks hart. De historicus is aan de goede tafel aangeschoven. Hij blijft dan ook bij het groepje beneden zitten als Groen nog even snel door het huis toert met directeur Beugelsdijk. Hij wil nog wat handen schudden. De 'hangplek' op de eerste ver dieping bij het trappenhuis is daar een uitgelezen plek voor. Zeker tien bewoners nuttigen er een boterham. Wat Groen komt doen, dringt niet direct tot ie dereen door. „Moet ik gaan zwemmen van hem?" reageert een bewoonster verbaasd. „Waarom zou ik? O, u zegt stemmen. Sorry hoor, mijn ge hoor, hè." Een tafelgenoot even verderop reageert net zo laco niek op Groens mededeling dat hij graag burgemeester van Lei den wil worden. „Willen, wil len", herhaalt ze, kijkend naar haar lege bord. „Je kan zoveel willen. Ik wil nog wel een boter ham. Ik heb er maar een gehad, daar kan je toch niet van leven." Een gezonde eetlust, conclu deert Groen en hij gaat tot grote verbazing van de groep beneden in de keulcen nog een boterham voor haar lospeuteren. Als hij te rug komt met nota bene een wit kadetje met ham ,weet ze niet wat ze meemaakt. De rest van de groep ook niet. Zij hadden ook liever een wit puntje gehad in plaats van een bruine boter ham. Een paar dames hebben grote lol en proberen Groen over te halen tot een tweede strooptocht door de instellings keuken. Maar daar laat hij zich niet toe verleiden.Ach toe nou, dan gaan we allemaal op u stemmen." Dat, kaatst Groen te rug,—moeten ze sowieso doen. „Dan kom ik hier elke maand gezellig een borreltje schenken." i door Silvan Schoonhoven leiden - Wat een eerste treffen had moeten worden tussen Harry Groen en Henri Lenfe rink, bleek niet veel meer dan de presentatie van de inktverse fol dertjes van beide burgemees terskandidaten. Bedoeling was dat de twee burgemeesterskan didaten voor 'twee verrassende en inhoudsvolle uren' zouden zorgen, gisteravond in het Tulip Hotel, maar het draaide uit op een herhaling van zetten. Van een debat tussen beide was geen sprake. Groen nam de gelegenheid te baat nog eens zijn imago als daadkrachtig bedrijfsleider te onderstrepen ('ik ben geen cere moniële pop'). Lenferink profi leerde zich opnieuw als betrok ken burgemeester tussen de mensen ('het probleem is: als een kwestie mij raakt dan vóel ik dat ook van binnen en dan móet ik ermee aan de slag'). Voorafgaand aan het debat on dervroeg gespreksleider Willem Giezeman de kandidaten op hun kennis van de stad. Aantal inwoners, aantal uitkeringstrek kers, aantal woningbouwvereni gingen, geen van beide kandida ten sloeg in het antwoord de plank al te ver mis. De vraag 'hoeveel procent van de bevol king is voorstander van camera toezicht' was een schot voor open doel voor Groen, die zich opnieuw als voorstander op wierp van camera's en preven tief fouilleren. Groen sprak zijn verwondering uit over de Leidse bestuurscul tuur die hij aantrof toen hij ging solliciteren. „In de eerste ronde was ik verbaasd over een ele ment in het dossier waarin de raad met handtekeningen en al beloofde elkaar te laten uitspre ken en het woord te vragen aan de burgemeester als ze wat wil len zeggen. Dat vind ik van een verbijsterende achterstand ge tuigen. Ik dacht zelf nog even: daar gaat mijn sollicitatie." De krapte op de huizenmarkt stond centraal tijdens de avond, georganiseerd door woningcor poratie Ons Doel. Henri Lenfe rink, die moest vaststellen dat zijn naam verkeerd was gespeld op de projector, zei dat de Leid se regio 'hartstikke vol' is.Als je hier zo fietst, denk je: misschien is het wel beter dat mensen, bij voorbeeld de kinderen van Lei denaars, toch maar elders gaan wonen." Groen toonde zich een bewon deraar van de ferme aanpak van de woningnood in Amsterdam- Zuidoost. „Daar gaan grote flat gebouwen tegen de grond, de bewoners worden geherhuisvest en er komt een hele nieuwe wijk zonder veel weerstand of pro blemen bij de bewoners. Daar moeten we in Leiden ook eens naar kijken. Je moet toch kijken of we geen afscheid moeten ne men van wat dertig, veertig jaar geleden is neergezet." Peiling referendum leiden - Wie moet de nieuwe burgemeester van Leiden worden? Bezoekers van de internetsite van het Leidsch Dagblad kunnen vanaf van daag al hun stem uitbrengen. Op deze webpajkia staat een intemetpeiling me doorloopt tot aan het referendum op 11 maart Stemmers kunnen de redactie bovendien uitleggen waarom ze tot hun keuze zijn gekomen. Het adres van de internetsite van het Leidsch Dagblad is wunv. leidsel idag- blad.nl te vinden. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in l van Lieftink komt u overal Terecht, betere deuren zijn M te vinden. Vervaardigd uit Wbekende Schuco profielen Ejminium of kunststof, eit met KQMO-keur. en overtuig uzelf. Ir van onze showroom staat open voor u. De Van Voorthuysenschool aan de Mamixstraat. Foto.- Dick Hogewoning vroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn 172 46 96 70 www.lieftink.nl ttningslijden showroom: Vm vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur dag van 10.00 tot 16.30 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K Leiden Roelolarendsveen L. (071)-5310811R. (071 )-3312866

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9