Topman Ahold maakte zich schuldig aan heling' ECONOMIE Justitie in Amerika neemt hele supermarktbranche op de korre Noodplan Duitse banken tekent sfeer Prijsverschillen auto's in Europa blijven fors Sobi doet aangifte wegens heling of verduistering Deuren moeten water keren Bond wil we| vaste tarieve voor notaris Ook Deloitte Touche aangeklaa TNO: 40 procent werknemers heeft t UPC schrijft 1,5 miljard euro af amsterdam - UPC Schrijft 1,5 miljard af op de waarde van de activa. Dat bedrag komt ten las te van het resultaat over 2002, zo werd vanochtend voorbeurs meegedeeld. Het kabelbedrijf vergadert vandaag met zijn schuldeisers over financiële herstructurering. De afwaarde ring vloeit voort uit een analyse van alle waarden en bezittingen op 1 januari 2002. UPC is nu bezig met een herwaardering per 1 januari 2003. De uitkomst wordt pas in maart bekend, maar UPC sluit niet uit dat ze zal resulteren in een extra last die 'aanzienlijk' van omvang is. Meer boetes van Arbeidsinspectie den haag - De Arbeidsinspectie heeft vorig jaar rond de 2900 boeterapporten opgemaakt we gens gevaarlijke situaties op het werk. De boetes waren goed voor ruim 5 miljoen euro, de helft meer dan was verwacht, zo blijkt uit een overzicht dat de Arbeidsinspectie vandaag naar buiten bracht. In 2001 kregen nog 2664 bedrijven een boete. Dat waren er toen 400 meer dan het jaar ervoor. Inspecteurs mogen sinds 1999 meteen boe tes opleggen zodra zij een over treding constateren. Eind 2002 stond de teller op 8358. Shell loopt kans op schadeclaim abuja - Een Nigeriaanse parle mentscommissie vindt dat Shell 1,5 miljard dollar moet vergoe den van de schade die de olie maatschappij heeft aangericht aan het milieu. Shell wordt ver antwoordelijk gesteld voor olie- vervuiling en andere milieu schade gedurende meer dan vier decennia van booractivitei- ten in de staat Bayelsa in de ecologisch kwetsbare Nigerdel- ta. De commissie vindt dat Shell direct 500 miljoen dollar moet betalen en in de komende tien jaar nog eens 1 miljard. De Nigeriaanse dochter van Shell weigerde gisteren commentaar. Organon klaagt Aventis aan arnhem - Farmadochter Orga non van Akzo Nobel heeft sa men met partner Sanofi-Syn- thelabo een klacht ingediend tegen farmacieconcern Aventis. Volgens Akzo Nobel bedient Aventis zich van oneigenlijke middelen om het door Organon en Sanofi gezamenlijk ontwik kelde anti-trombosemiddel Arixtra tegen te werken. De klacht is gedeponeerd bij de rechtbank in het Amerikaanse Florida. Aventis concurreert met het eigen middel Lovenox, dat op grote schaal door zie kenhuizen en specialisten wordt gebruikt. Morgen acties op Duitse spoor Berlijn - Werknemers van de Duitse spoorwegen gaan vanaf morgen actie voeren voor een nieuwe CAO. De vakbonden ei sen 5 procent meer loon, maar de directie wil niet verdergaan dan de inflatie. Het overleg werd woensdag afgebroken. De acties beginnen met korte werkonderbrekingen in Noord- Rijnland-Westfalen waardoor een de camavalfestiviteiten in steden als Keulen en Düssel- dorf dreigen te worden ver stoord. Vanaf volgende week zijn andere delen aan de beurt. Stijgende afzet geneesmiddelen den haag - De apothekers heb ben vorig jaar voor 3,7 miljard euro aan geneesmiddelen ver strekt. Dat is 283 miljoen meer dan in 2001, een stijging van 8,3 procent. Dat blijkt uit gegevens van de Stichting Farmaceuti sche Kengetallen. Het gaat om geneesmiddelen die zijn opge nomen in het wettelijk verze kerde geneesmiddelenpakkket. Een vijfde van de omzet komt uit de verstrekking van een top tien aan medicijnen. Nieuw in de toptien is de maagzuurrem- mer pantoprazol. Het middel is sinds 1995 in Nederland ver krijgbaar en het gebruik is de laatste jaren verdubbeld tot 46 miljoen euro in 2002. Geding fabrikant pillen tegen VWA den haag - Pillenfabrikant Bio- lina wil dat de Voedsel- en Wa renautoriteit (VWA) ophoudt afslankpillen Fat Bum uit winkels te halen. De VWA zegt dat er mogelijk kankerverwek kende stoffen in zitten. Biolina spreekt dat tegen en heeft een kort geding tegen de Staat aan gespannen. De VWA en het Voedingscentrum in Den Haag waarschuwden eind december 2002 voor de series Fat Bum 1, 2 en 3 die mogelijk verontrei nigd waren met polycyclische aromatische koolwaterstoffen. In januari bleek dat de produc ten niet overal uit de verkoop waren gehaald en ging de VWA ovwr tot inbeslagname. door James McGonigal Washington - In de VS zijn de eer ste dagvaardingen de deur uit voor de strafrechtelijke vervolging van twee oud-managers van winkelke ten K-Mart. Zij zouden op soortge lijke wijze als hun collega's bij Ahold-dochter US Foodservice heb ben geknoeid met winstcijfers. K- Mart verkeert in financiële moeilijk heden en zag zich een jaar geleden zelfs genoodzaakt uitstel van beta ling aan te vragen. Intussen beginnen de claims tegen Ahold zich in de VS geleidelijk op te stapelen. Zo werd bekend dat het bedrijfstakpensioenfonds voor de hotelbranche in New York via de rechter schadevergoeding eist we gens het verstrekken van misleiden de informatie. Het is in de VS de derde grote aanklacht op rij, dit maal afkomstig van advocatenfirma Schoengold Spom. Mede door het wereldwijde tumult rond Ahold ligt de hele supermarktbranche in de VS onder het vergrootglas van justitie en media. Alle Amerikaanse supermarkten passen het soort boekhoudkundige trucs toe waar van Ahold zich via zijn dochter US Foodservice bediende, beweren 'su permarktwat chers'. Daarbij wordt volgens hen door de branche jaar lijks voor miljarden dollars 'vals in geboekt'. De Amerikaanse beurs- waakhond, de Securities and Ex change Commission (SEC), onder zoekt de boeken van supermarktke ten en grossier Nash Finch in Min nesota. Dinsdag gaf Fleming uit Texas toe dat de SEC ook daar een onderzoek is begonnen. Het gaat in beide gevallen om identieke kwes ties als bij US Foodservice. De supermarktketens bezwijken kennelijk snel voor lucratieve aan biedingen van leveranciers die kor tingen aanbiedingen als extra om zet gehaald wordt op hun produc ten in de winkels. Die omzetverho- ging kan bijvoorbeeld worden nage streefd door de spullen van de be wuste leveranciers op een mooie plaats op het schap of in de winkel te zetten, door extra reclame, of door prijsacties. Vooral die laatste acties kunnen worden gefinancierd door een prijs korting van de fabrikant. Maar die fabrikant is niet gek: de korting wordt vooraf afgesproken, maar pas uitbetaald als de verwachte extra verkopen ook daadwerkelijk zijn ge realiseerd. Volgens Kochersperger van adviesbureau Food Marketing Group gaat het daar vaak mis: su permarkten zetten de korting alvast in de boeken als gerealiseerde in komsten, terwijl een jaar later kan blijken dat het opzetje door tegen vallende verkopen is mislukt Volgens Kirchgaessner van beleg gingsadviseur Sanford C. Bernstein gaat het om miljarden dollars per jaar, in een branche die al jaren on der zware druk staat, zo zei ze tegen de Amerikaanse krant The Was hington Post. vrijdag 28 FEBRUARI 20c 611 on »-c ivar con -a -a stad polii iar va ihet Twaalfde aanklacht Sm Het Amerikaanse advocatenkantoor Abbey1 'evc dy, LLP heeft vandaag een aanklacht inged lSZ'i tegen supermarktconcern Ahold. Het is al twaalfde procedure die tegen het bedrijf of topman Van der Hoeven is aangespannen. neril aanklacht is neergelegd bij de arrondissem unt rechtbank in New York. Abbey Gardy, LLP 'sta' een aantal gedupeerde beleggers te vertege woordigen. Volgens het advocatenkantoor g|f Ahold opzettelijk misleidende informatie v spreid om de waarde van de aandelen op t( tO krikken. Het >ran< amsterdam/gpd-anp - De Stich ting Onderzoek Bedrijfsinforma tie (Sobi) heeft bij het openbaar ministerie aangifte gedaan tegen de afgetreden Ahold-topman Van der Hoeven. Volgens de stichting heeft hij zich schuldig gemaakt aan heling of medeplichtigheid aan verduistering. Sobi-voorzitter Lakeman vindt verder dat Van der Hoeven een groot deel van zijn salaris moet terugbetalen aan het super marktconcern, inclusief de be dragen die hij heeft verdiend aan het verzilveren van opties. Lakeman heeft Ahold verzocht het salaris van Van der Hoeven vanaf het jaar 2000 'wegens wanprestatie' terug te vorderen. Van der Hoeven mag van Lake man 100.000 euro per jaar hou den, zodat hij 'nog wel een bo terham met pindakaas kan eten'. Weigert Ahold de inkom sten van zijn voormalige be stuursvoorzitter terug te vorde ren, dan begint Sobi een proce dure tegen de raad van commis sarissen van het supermarkt concern. Lakeman zegt dat Van der Hoe ven te kwader trouw heeft ge handeld bij het verkrijgen van alle aandelen Disco in Argenti nië. Het geld dat Ahold daarvoor heeft betaald, 492 miljoen dol lar, is niet terechtgekomen bij de banken die de aandelen in onderpand hadden, stelt Lake man: ,,De aandelen waren gede poneerd bij banken en waren plotseling weg. Er is geen ver goeding voor betaald, dus de banken bleven zonder zekerhe den achter. Plotseling bleken de aandelen in handen van Ahold." Hij vermoedt dat de 492 miljoen dollar is betaald aan Velox Retail Holding van de familie Peirano. De betrokken banken zijn op hun beurt ook weer eigendom van de Peirano's. Afgelopen zo mer kwamen deze banken in problemen en werden tegen de Peirano's arrestatiebevelen uit gevaardigd. Een deel van de fa milie zit nu vast. Lakeman vindt dat Van der Hoeven door de 'dubieuze aan delentransactie' de kas van de familie Peirano heeft gespekt en hij vraagt zich af waarom deze familie door Van der Hoeven 'zo goed behandeld werd'. De dubieuze transacties bij Dis co tasten de financiën van het concern niet aan, zo maakte Ahold gisteren bekend na een onderzoek bij de Argentijnse dochter. Het concern zegt wel 'mogelijk dubieuze transacties' te hebben ontdekt, maar de omvang daar van is beperkt. De beurskoers veerde op na het nieuws. Het concern zet wel de bestuurlijke top van Disco aan de dijk. De hoogste baas Oreu en de financiële man Sanchez vertrekken, samen met twee an dere bestuurders. Zij worden vervangen door directeur Pye van de Chileense dochter Santa Isabel, en De Nooij die al voor Ahold in Latijns-Amerika werkt. Het concern kondigde verder aan dat J. Hommen, financieel topman van Philips, de raad van commissarissen van het con cern komt versterken. Inmiddels hebben zich bij de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) ruim 2000 gedupeerde Ahold-beleggers gemeld. De VEB bekijkt nog of ze juridi sche stappen tegen het concern gaat nemen. Voorzitter De Vries is verrast over het aantal beleg gers dat zich heeft gemeld: „Het leeft blijkbaar wel bij de men sen." groessen - Een enorme stalen deur werd gisteren geplaatst bij de uitgang van de spoortunnel onder het Pannerdensch Kanaal. Er komt nog een tweede bij die het aangrenzende Gelderse gebied moet beschermen bij calamiteiten als overstromingen. De spoortunnel gaat deel uitmaken van de Betuwe-goederenspoorlijn. Foto ANP/Marcel Antonisse door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Bij HypoVereinsbank (HVB), Duits- lands tweede geldinstituut, verdwijnen dit jaar 1000 banen. Volgend jaar worden er nog eens 8100 geschrapt. Het concern, waarvoor 66.000 mensen werken, leed in het vierde kwartaal van 2002, onder invloed van de crisis op de financiële markten, een recordverlies van i,i miljard euro. Het lot van de HypoVereinsbank illustreert de problemen in de Duitse bankensector. De Zwitser Joseph Ackermann, topman van Deutsche Bank, is bang voor een domino- effect als een van de grote financiële instel lingen onderuit gaat. Daarom lanceerde hij onlangs het plan voor een 'noodbank', tij dens een diner in Berlijn, waar topbankiers aanzaten met bondskanselier Schroder en zijn ministers Eichel (financiën) en Clement (economische zaken en werkgelegenheid). Banken als HypoVereinsbank en ook Dresd- ner en Commerzbank zouden hun risico dragende leningen (geschatte totaalwaarde: zo'n 7 miljard euro) moeten onderbrengen in een aparte financiële instelling. Die zou door de Duitse staat moeten worden ge waarborgd. Ackermanns eigen Deutsche Bank zou niet meedoen want 'wij willen ons niet met dit virus infecteren'. Toen de plannen uitlekten was de boot aan. Minister Eichel voelde zich gedwongen te verklaren dat het Duitse bankwezen welis waar door een moeilijke periode gaat, maar dat van een crisis geen sprake is. Volgens bankexpert, professor Wolfgang Gehrke, is het Duitse banksysteem 'schokbestendig'. „Maar het kan nooit kwaad als er noodplan nen bestaan, die door regering, Bundesbank en de banken zijn uitgedacht." Critici vinden het potsierlijk dat banken, die zich altijd verzetten tegen overheidsinmen ging, een beroep doen op de staat wanneer het slecht gaat. Maar de Duitse bondsrege ring geeft wel vaker staatssteun als het grote ondernemingen slecht gaat en er veel banen op het spel staan. Dat de Duitse banken het zo slecht doen heeft verschillende redenen. Niet alleen is het huidige beursklimaat bijzonder guur, ook is er sprake van een reusachtig aantal faillissementen in het Duitse bedrijfsleven - ruim 40.000 in 2002. En er zijn domweg te veel banken actief. Commerzbank leed vorig jaar een verlies van 300 miljoen euro. De bank bracht zijn kredietportefeuille terug van 204 naar 160 miljard door massaal verliesgevende kredie ten op te zeggen. Hypovereinsbank, die met 440 miljard euro de grootste kredietporte feuille in Europa heeft, zag zich gedwongen zijn voorziening voor onvolledig gedekte kredieten tot een recordhoogte van 3,8 mil jard euro op te voeren. HVB werd vooral ge troffen door grote faillissementen als die van Kirch, Fairchild Dornier, Holzmann en Babcock. In het algemeen zijn de voorzieningen die grote Duitse banken treffen om hun krediet- portfolio af te dekken fors gestegen. De Commerzbank zette in 2001 0,93 miljard eu ro opzij en in 2002 1,32 miljard. En Deut sche Bank verhoogde zijn voorziening van ruim één naar meer dan twee miljard euro. In het debat over de vraag hoe de Duitse economie weer gezond te maken, figureren veel plannen om het midden- en kleinbe drijf nieuwe impulsen te geven. Een gezon de bankensector zou hierbij een belangrijke ro!^'runnen spelen. Bij het Argentijnse supermarktconcern Disco, dochter van Ahold, werd gesjoemeld met de boekhoi .1 Prinses Maxima (op foto midden) behoorde destijds in Buenos Aires tot de klanten van een van dJ filialen. Archieffoto: GPD/Gabriel Defelice Een heef delft/anp - Twee van de vijf werkende Nederlanders hebben rsi-klachten. Dat blijkt uit giste ren gepubliceerd recent onder zoek van TNO Arbeid. Van de totaal 3,2 miljoen mensen met klachten, verzuimen er 650.000. Dat kost werkgevers jaarlijks 1,26 miljard euro aan loonkos ten. Onderzoeksorganisatie TNO brengt de cijfers in het kader van de vierde jaarlijkse Interna tionale Rsi Awareness Day. Voor die dag is de laatste dag van fe bruari gekozen, de enige 'niet- repetitieve' dag van de kalender. TNO heeft becijferd dat 1 pro cent minder verzuim een bedrijf met 500 werknemers 268.000 euro bespaard. De onderzoeks organisatie ziet veel in het in voeren van oplossingen op de werkvloer op het gebied van er gonomie, organisatie en werk stijl. Dat moet leiden tot een be leid dat rsi voorkomt. Tevens hebben brancheorganisaties af spraken gemaakt om c mt klachten in vier jaar te Verer deren. Steeds dezelfde drie gen maken of voortdure$ ken in dezelfde houdin sicofactoren voor rsL dan om klachten en a gen aan vingers, polsen,P' ellebogen en schouden mige beroepsgroepen, der beeldschermwerkei nemers in de bouw en k kers hebben een grotere ft rsi dan andere. brussel/anp - Ondanks de in voering van een nieuw distribu tiesysteem blijven de prijsver schillen van auto's in de EU-lid- staten aanzienlijk. Dat conclu deert de Europese Commissie in haar halfjaarlijkse rapportage. Het gemiddelde verschil daalde in zes maanden slechts met 0,5 procent tot 10,1 procent. De commissie denkt dat het nieuwe systeem dit jaar pas goed op gang zal komen. Door de verschillende belas tingregels blijven de netto con sumentenprijzen grote verschil len vertonen. Daardoor is het mogelijk dat een Fiat Seicento in Groot-Brittannië 59,5 procent duurder is dan in Spanje, waar de laagste prijs voor dit model wordt berekend. In de categorie van grotere fa miliewagens als de Peugeot 406, Ford Mondeo en Volkswagen Passat kunnen de verschillen tussen duurste en goedkoopste lidstaat oplopen tot 6500 euro netto. Groot-Brittannië is over het algemeen de duurste auto markt; Nederland, Denemarken en Griekenland zijn de goed koopste lidstaten. Buiten! .#idse consumenten hoeven bij parti culiere import vanuit Nederland namelijk niet de speciale bpm- belasting van 43 procent niet te betalen. Eurocommissaris Monti maakte vorig jaar een einde aan het sys teem van exclusieve distributie voor personenwagens. Dat houdt in dat dealers ook in het buitenland filialen kunnen op zetten, om auto's goedkoper aan te bieden. Ook mogen gara ges meerdere merken in één showroom verkopen en nieuwe modellen importeren uit andere lidstaten. De regeling moet volgens Monti leiden tot lagere prijzen over de hele linie. De Nederlandse auto branche vreest dat dit in eigen land echter gaat leiden tot hoge re prijzen. Nederland zit nu na melijk onder het Europese prijs- gemiddelde. Eurocommissaris Bolkestein (interne markt) wil overigens de hoge inschrijvingsbelasting in landen als Denemarken en Ne derland afschaffen. Hij denkt dat er dan pas echt sprake kan zijn van een vrije en open auto markt. den haag/anp - De Col tenbond wil dat de n( weer vaste tarieven ga: ren als de beroepsgroep) zen blijft verhogen, reageerde hiermee een recent eindrapport^.,. Commissie Monitoring f aat. Die onderzocht de i lijke vrijmaking van de till* Conclusie was dat de dejfL- in familiezaken zijn gestlwfl in de onroeri zijn gedaald. De bond zegt dat alleen^ De tariskosten voor top' zijn verlaagd. Transai gewone koopwoningen duurder geworden. Ook de prijzen van nota ten, zoals huwelijkse vo den, samenlevingscontn testamenten, zijn gesteg consument kan nu kie;£,„ sen duur en duurder", deert de Consumentenb De overheid heeft toege prijzen voorlopig te blij .."Pp ppn Dp Cnnsiimentpnb gen. De Consumentenb dat de informatie niet v£ rissen zelf mag komen. Het onderzoek moet el duren. bij d lar op den haag/gpd - Deloitte Tou- che, de accountant van Ahold, wordt door het Amerikaans ad vocatenkantoor Wolf Halden- stein Adler Freeman Herz aangeklaagd. Namens beleggers wordt een claim ingediend om dat de accountant 'misleidende verklaringen' zou hebben gepu bliceerd. De advocaten menen dat de huisaccountant van Ahold de Amerikaanse beurs wetten heeft overtreden door het 'kunstmatig opstuwenj van de beurskoers van het concern. In het persbericht waarmee Ahold maandag het boekhoud schandaal naar buiten bracht, stelde Ahold dat Deloitte Tou che tot voor kort niet over ge noeg informatie beschikte om te ontdekken dat de Amerikaanse dochter US Foodservice haar winst heeft opgeklopt. Het advocatenkantoor vindt het nog steeds vreemd dat Deloitte Touche dit jaar weigerde de jaarcijfers van Ahold goed te keuren, maar vorig jaar de cij fers van 2001 wel heeft goedge keurd. De accountant had de schade kunnen beperken als de boekhoudschandalen eerder waren opgemerkt. Beleggers hebben volgens het kantoor recht op een schadevergoeding. Wat Ahold parten kan spelen is de vraag of het concern genoeg heeft gedaan om handel met voorkennis te voorkomen. Eind vorige week ontvingen en kele landelijke dagbladen een icht v nde a.H< snlo JdJo1 bnef van een anonieme jgnc| kene' die melding maak Qnde boekhoudschandaal, he lenw. lijke vetrek van de top 5^ van der Hoeven en Meu jevj Ahold zelf maakte pas n ,0p y voor opening van de bei ,rcjt j ding van die feiten. Dat en n tekenen dat betrokkenen e^0l M. ve als de anonieme briefs vrijdag op de hoogte hebben kunnen handel voorkennis. De Autoriteit^ - ciële Markten (AFM) tf»»*' gisteren het bestaan brief. „We hebben hem? dels in handen. Maar ^gtoi ben hem pas gekregeqers' Ahold zelf met een wirtjmte schuwing was gekomen'joorj; drukt hij. Lez Ie. Ei moe 'rika iinds teer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6