1 hoop voor Melkertiers Lb BINNENLAND 1 De jacht op de gouden tip Brandevoort: na modelwijk nu ook moordwijk Toch weer I ,n 'Hei-dag' voor onderhandelaars 'nt/é miste Italiaanse maffia achter diamantroof Antwerpen Vuilophaler vist coke uit poepcontainer Bedreiger Dijkstal voor rechter Hekken paleis 's avonds dicht na incident Zeven messen per dag in rechtbank l-gids vermijdt =)t woord neuken isum De Evangelische iep (EO) kan het niet over art verkrijgen om het we BNN-programma Neu- (doe je zo bij de naam te hen. In zijn televisiegids Vi- eeft de omroep het over 'N e zo', in plaats van 'Neu- Hoe je zo'. Ook wordt het imma heel stichtelijk als ;ch' getypeerd. Andere jepgidsen, waaronder die be KRO, de VPRO en de h, hebben geen moeite met kei van de vijfdelige BNN- cmïngen slecht ventileerd irdam - In meer dan de van de Nederlandse keu- is de ventilatie onvoldoen- )at concludeert de Woon- 1 uit een inventarisatie on- luurders en kopers. Samen de Vereniging Eigen Huis et Astma Fonds heeft de inbond nu een toets ont- celd waarmee bewoners nen nagaan of de ventilatie un huis in orde is. Die toets isteren gepresenteerd. vrijdag 28 februari 2003 'erbi rins for Care jgt 3,5 miljoen lllpi /gunning 'lijk r igetje dood na lift-ongeluk iningen uit burenruzie helmond/gpd - Van de dader of daders van de meervoudige moord in de nieuw bouwwijk Brandevoort in Helmond ont breekt nog ieder spoor. De dertigjarige Juriaan Dehne werd woensdagavond iets na half elf in zijn woning aan de Staten- laan vermoord. Dehne werd samen met een 33-jarige man uit Venlo en een 28-jarige man uit Oosterhout, die op dat moment bij hem op bezoek waren, door het hoofd ge schoten. Dehne's vriendin vond het vreemd dat Juriaan woensdagavond de telefoon niet opnam, hoewel ze hem kort daarvoor nog gesproken had. Ze ging naar hem toe en zag door de open voordeur een li chaam in de gang liggen. De achterbuur man kwam net thuis en trof haar gillend en in paniek op straat aan. Samen gingen ze naar binnen. Een ander slachtoffer werd gevonden op de bank. De derde man leefde aanvankelijk nog, maar toen de politie arriveerde was ook hij overleden. Van de dader, of daders, ontbreekt nog elk spoor. Er is een recher cheteam van 25 agenten samengesteld voor technisch- en buurtonderzoek. In 2003 werden in totaal al vijf moorden gepleegd in Helmond. De politie ziet vooralsnog geen verband tussen de moorden. De nieuwe wijk Brandevoort in Helmond heeft al veel lof over zich heen gehad. Mensen vergapen zich aan de grachtengordel en de fraaie architectuur. Maar dé trekpleister is sinds gisteren het adres Statenlaan 49. Opvallend veel men sen lieten daar gisteren hun hondje uit, fietsten eventjes langs of drentelden wat rond. Het drama dat zich de avond ervoor in de woning heeft voltrokken, houdt de straat in een wurggreep. De bewoners zijn geschokt. Het is ook bijna niet te be vatten: op een rustige door de weekse dag wordt zomaar je buurman en zijn vi site door het hoofd geschoten. De politie heeft de bewoners verzocht terughou dend te zijn tegen de pers. Maar dat blijkt lastig. De meeste mensen willen hun ver haal graag kwijt, aan wie dan ook. En journalisten waren er ineens in over vloed, uit het hele land stroomden ze toe. De roddels en geruchten op straat wor den ieder uur smeuïger en pikanter. De straatbewoners kennen Dehne alleen bij zijn voornaam. De meeste kennen hem van zijn labrador, die hij dagelijks uitliet. Veel meer weten ze niet over hem, veel contact met de buurt was er niet. Ja, hij was vriendelijk en voorkomend. Netjes gekleed en groette beleefd. Reed een Re nault Laguna. Heel gewoon allemaal. Juriaan Dehne woonde sinds twee jaar in Brandevoort. Hij komt oorspronkelijk uit Eindhoven. Hij heeft in veel cafés in het centrum gewerkt. Hij is dan ook geen on bekende op de Stationsplein en het Stra- tumseind, waar hij af en toe nog werkte in café Basta. Ruim een jaar werkte Dehne als vaste barman bij Basta. Daar hield hij onlangs mee op. Wel stond hij nog af en toe als oproepkracht achter de bar. Zo had de eigenaar van Basta Dehne nog gevraagd om met carnaval te wer ken. Dat aanbod heeft hij afgeslagen. Hij zou zaterdag met wintersportvakantie gaan. 's Avonds werkte Dehne in de horeca, maar overdag was hij vertegenwoordiger. Volgens de vriend heeft hij gewerkt op de visafdeling van de Sligro. „Omdat dat niet beviel, is hij daarmee gestopt." Tot voor kort werkte Dehne bij een vlees groothandel in Rijen. Omdat zijn jaar contract niet werd verlengd, had hij naar een nieuwe werkgever uitgekeken. Die had hij gevonden in een groothandel in vis. Daar zou hij binnenkort aan de slag gaan. Over het motief van de moord tas ten de vrienden in het duister. „Dit is een grote verrassing voor ons." kvf en - De inzamelactie rlies 5 for Care heeft ongeveer ïiljoen euro opgebracht. A brengst gaat naar 118 doelen die zich bij de or- ;ehai wtje hebben aangesloten, non !de Coins for Care op haar °hei netsite. De inzamelactie is 'd et jarticulier initiatief van uh0 etingconsultent Esther Ja- dali die op het idee kwam om ian8 invoering van de euro doos geworden buiten- "euï i kleingeld in te zamelen. "*eus 14000 winkels en bedrijven ,0P listen inzamelbakken. fs fill iaag - Het café in Den waar eind mei de 20-jari- Hertogs werd doodge- :en, had geen exploitatie- ining. Dat heeft burge ier Deetman van Den per brief aan de moeder Jertogs laten weten. Deet- 'd Nfontkent echter dat dat re- teofenoeg was om het café te ïek,\tn. Moeder Hertogs stelde 2 Prcfmeente Den Haag in janu- 13isprakelijk voor de dood ar zoon. Als Deetman het id gesloten omdat het srgunning had, was haar nog in leven geweest, al le vrouw. den haag/gpd - CDA en PvdA zijn elkaar dicht genaderd over de toekomst van de Melkertba- nen. Beide partijen voelen er veel voor om de gesubsidieerde ar beidsplaatsen om te zetten in re guliere. De Melkertiers zouden dan ook gewoon een CAO-salaris krijgen. Wel moeten de functies die ze vervullen gereserveerd blij ven voor langdurig werklozen. Na afloop van de formatie-on derhandelingen gistermiddag wilden de onderhandelaars Bal kenende (CDA) en Bos (PvdA) niets inhoudelijks los laten. Ze wilden vooral het beeld recht zetten dat er in de formatie geen vooruitgang geboekt zou wor den. „We proberen het nu eens worden over een heel pakket. Dat wil niet zeggen dat er niets gebeurt", aldus Bos. Aan de orde waren gisteren het arbeidsmarktbeleid en de bezui nigingen. Beide onderwerpen zijn nauw verweven. Over de beste manier om mensen vanuit een uitkering aan het werk te krijgen, verschillen de partijen nog van mening. Het huidige kabinet wil 20.000 van de 60.000 Melkertbanen schrappen. De PvdA is hier altijd tegen te hoop gelopen en wil niet bezuinigen op arbeids marktbeleid, zeker niet nu de werkloosheid oploopt. De in stanties waar Melkertiers nu aan de slag zijn (vaak in de zorg, on derwijs en kinderopvang), zou den het geld bij moeten passen als zij straks tegen een (vaak ho ger) CAO-loon bij hen in dienst komen. Het voordeel van een normaal betaalde baan is dat ze makkelijk doorstromen naar een andere functie. De kritiek van het CDA op de Melkertbanen was onder meer dat mensen er onnodig lang in blijven hangen. Nadeel is dat er extra geld op ta fel zou moeten komen om te ga randeren dat alle 60.000 ook daadwerkelijk in dienst worden genomen. „Het feit dat we het eens zijn over een onderwerp wil nog niet zeggen dat het zo wordt uitgevoerd. Dat hangt al lemaal af van de financiële ruimte die er is. Daarover moet nog worden gesproken", aldus een nauw bij de onderhandelin gen betrokken bron. Om de vaart in de formatie te houden, willen Bos en Balke nende samen met de informa teurs een 'hei-dag' organiseren, waar ze in een andere omgeving wat langer over de moeilijke dossiers door kunnen praten. Waar en wanneer dat zou zijn, kon Bos nog niet zeggen. Verdacht koppel komt uit Haarlem Het drama van de drievoudige moord woensdagavond op nr 49 houdt de Statenlaan in Helmond in een wurggreep. Buurtbewoners willen aan de pers graag hun verhaal kwijt. Foto: ANP/Bas Rutten - Een vijfjarig jongetje iterdam is woensdag len aan de gevolgen van ..jgeluk met een skilift in 1 henrijk. Het ongeluk voltrok s middags tijdens een ski- eeg het skigebied Hochjoch ^"kng. Het jongetje was op P^staande transportband r nietistaan De band zette zich ne Prjr plotseling in beweging. 18ratbch verloor zijn evenwicht, 11 raakte met zijn hand en ^ïveIHg in het mechaniek zo nes ïijftt dat hij de verstikkings- lvertq na|3ij was Hij overleed la- ieP"r<lhet ziekenhuis, welge g3e vakbond ïid^en 2 in 1 cel v({rmeer - Gevangenisperso- vaarvjmjnt in actie tegen de in- 't twijng van gedetineerden ,°ge'Jn cel. Dat hebben leden no8®ibvaKabo FNV en de v1 SpiG gisteren besloten. De P Wafcgenbewaarders vinden if CaI| plannen te weinig re- ^en Ig wordt gehouden met de el eeibjgjd van bet personeel. De p acties beginnen waar- jnlijk over ongeveer een enger examen entruck njK - Het Centraal Bureau ardigheidsbewijzen (CBR) strengere eisen stellen aan imens voor vrachtwagens issen. De organisatie ver- de gisteren dat leerlingen ijscholen met ingang van )er ook examen moeten in de vakken techniek en nistratie. Het behalen van jbewijs wordt wel min- 110 euro duurder. rh( pekela - Burgemeester nollema van de Groningse ente Pekela heeft na een 5 hand gelopen burenruzie ïuwe Pekela besloten de ngen van twee betrokken ies te sluiten. De burge ter beroept zich op een ar- ïit de gemeentewet. Vol de gemeente terroriseren i families het gezin dat tus- en in woont al langere tijd. ir gebeurt met beide fami- ie hun huis uit moeten, is liet bekend. De geterrori- fe familie zit voorlopig on- doken. door Pauline van der Mije haarlem - Een ex-werknemer van de afvaldienst op Schiphol is in Haarlem veroordeeld tot honderd uur werkstraf en een maand voorwaardelijke celstraf wegens diefstal van bolletjes co caïne uit een afvalcontainer. Hij werkte op de fecaliënwagen, die de inhoud van vliegtuigtoiletten naar een waterzuiveringsinstal latie op Schiphol-Oost brengt. Tussen de uitwerpselen zag hij bolletjes in de container ver dwijnen. Hij ging 's avonds terug om ze te stelen en was naar eigen zeggen soest/gpd - De hekken van Pa leis Soestdijk gaan 's nachts voortaan op slot. Deze extra be veiligingsmaatregel is getroffen om het ongenode gasten lastiger te maken het terrein binnen te dringen. Dat is gisteren volgens inten dant D. Keuning besloten na het incident van woensdagavond, waarbij een inwoner van Soest met een auto luid toeterend rondjes op het paleisgazon reed en het bordes ramde. De man uit Soest is inmiddels gedwongen opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Het onderzoek is nog in volle gang. Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee in Den Haag heeft de paleiswacht bij het hek zich met een nood sprong in veiligheid moeten brengen. Hoewel de mare chaussee bij het paleis is bewa pend, is er geen waarschu wingsschot gelost. Intendant Keuning, hoofd van de hofhouding van paleis Soest dijk, is van mening dat de mare chaussee woensdag 'adequaat' heeft gereageerd. „De man is immers aangehouden, hij is het paleis niet binnengekomen." Keuning zegt dat er na het inci dent geen extra paleiswachten zijn ingeschakeld. Wel heeft hij in overleg met de marechaussee besloten de twee smeedijzeren hekken voortaan 's ayonds af te sluiten. niet de enige. „Een man of vijf tien liep daar bolletjes te rapen." De marechaussee heeft er twee opgepakt. Vroeger nam de 30-jarige man uit Boskoop soms een snuifje cocaïne, maar verslaafd raakte hij pas toen hij op Schiphol werkte. Vanaf zijn post achterop de fe caliënwagen zag hij hoe de wa gen de bolletjes met hun kost bare inhoud de container in spoot. 's Avonds klom hij over het hek van de zuiveringsinstallatie om de container in te stappen en de bolletjes eruit te vissen. Een ca mera legde van oktober 2000 tot februari 2001 dertien keer vast hoe hij naar bolletjes graaide. Officier van justitie M. Onder water benadrukte dat het afval eigendom was van het verwer kingsbedrijf. „Meneer heeft bij zijn werkgever ingebroken om erbij te komen." Hij berekende snel wat de man had buit ge maakt: gemiddeld twee bolletjes met ongeveer acht gram erin en dat dertien keer. Dat is meer dan 200 gram cocaïne. De over heid doet er alles aan om dat spul bij de voordeur tegen te houden, maar hij haalde het via de achterdeur weer binnen." den haag/anp - Een 46-jarige man uit Den Helder moet maandag 17 maart in Den Haag voor de rechter verschijnen om dat hij onder anderen WD-co- ryfee Hans Dijkstal in september vorig jaar met de dood zou heb ben bedreigd. Volgens het open baar ministerie in Den Haag ge beurde dat onder meer per e- mail. Waarmee de verdachte precies heeft gedreigd en waar om, is niet duidelijk. De bedrei gingen aan het adres van Dijk stal passen wel in een reeks doodsbedreigingen die diverse politici ontvingen na de moord op Pim Fortuyn. Of de dreige menten inderdaad iets met die moord te maken hebben, is on bekend. De man zou hebben gezegd dat bescherming van be windslieden hem niet tegen zou houden. Dijkstal was ten tijde van de dreigementen net terug getreden als Kamerlid. De man wordt ook verdacht van bedreiging met de dood van de burgemeester van Heerlen, diens voorganger en een Heer- lense ex-wethouder. Dat was volgens het OM in de periode tussen juni en half september 2002. Een Heerlense gemeente woordvoerder zei gisteren dat de verdachte dat zou hebben gedaan omdat zijn frietkraam failliet was gegaan. De bedreiger weet dat aan 'falend gemeente lijk beleid'. antwerpen/anp-belga - De gro te kraak in een Antwerpse dia- mantkluis van tien dagen terug is het werk van geweest van de Italiaanse maffia. Volgens de Antwerpse politie is er meer dan 100 miljoen euro aan diaman ten, geld en waardepapieren buitgemaakt. Twee Italianen en hun echtge notes, onder wie een 37-jarige Haarlemse, zijn aangehouden. Zij zouden banden hebben met de maffia. De politie is nog op zoek naar drie medeplichtigen, die zich in Italië zouden bevin den. In samenwerking met de Itali aanse autoriteiten probeert jus titie in Antwerpen momenteel een deel van de buit terug te vinden. De daders zijn meer dan twee jaar geleden al begonnen met de voorbereiding. De politie is hen op het spoor gekomen door vuilniszakken met bewijs materiaal, die zijn teruggevon den langs de weg in Vilvoorde bij Brussel. De grote roof, die in alle stilte tijdens het weekeinde plaats vond, zorgde voor een schok in door Nikkie Post den haag - Steeds hogere belo ningen moeten gouden tips over misdrijven losmaken. Het resul taat blijft echter beperkt. De laat ste driejaar is zelfs niets uitge keerd. Justitie houdt moed: „Elke opgeloste moord is er één." Honderden guldens verdiende Ben Zuidema in 1963 met een gouden tip. Nou ja goud, maar de beloning was mooi meege nomen. Hij had ervoor gezorgd dat een vrachtauto met gestolen goederen bij de rechtmatige ei genaar terugkwam. Zuidema, gepensioneerd privé-detective, noemde zich in die dagen wel eens premiejager. Want net zo als vroeger in het Wilde Westen zijn er ook nu personen die op uitgeloofde beloningen afko men. Ben Zuidema niet meer; hij heeft zijn roerige jaren achter zich gelaten. Maar hij weet zeker dat er oud-collega's zijn die zich op uitgeloofde beloningen stor ten. „Die mensen willen in een keer flink verdienen. Logisch, toch?" De premiejagers werken vaak bij detectivebureautjes, waarvan er enkele honderden zijn. Vaak zijn het voormalige rechercheurs, die nog goede contacten hebben in 'het mi lieu'. Directeur Gerd Hoffmann van Hoffmann Bedrijfsrecherche is een van de bekendste privé- speprders. Hofmann zelf doet Een poster met tipgeld in een etalage in Den Haag. Foto: GPD/Harmen de Jong niet aan premiejagen, zegt hij, maar hij is ervan overtuigd dat Nederland zijn eigen 'cowboys' kent, die beloningen proberen binnen te halen. Beloningen worden steeds vaker uitgeloofd, en worden ook steeds hoger. Lag het gemiddel de voor een gouden tip in een moordzaak voor de invoering van de euro nog op 25.000 gul den, nu is dat met 20.000 euro bijna verdubbeld. Recent werd nog in de zaak van Sedar Soares, het Rotterdamse jongetje dat werd neergeschoten toen hij met vriendjes sneeuwballen aan het gooien was, 30.000 euro in het vooruitzicht gesteld. Dit is nog niet eens het maximum: een gouden tip voor een dubbe le moord kan 50.000 euro ople veren. Maar wanneer komt er nou zo'n hoge beloning? De kans daarop is groot als de politie geen nieu we aanknopingspunten heeft en het om een zwaar misdrijf gaat. De stelregel is: hoe ernstiger het misdrijf, hoe hoger de beloning. Een opgeloste moord levert al tijd meer op dan een opgeloste gewelddadige overval. Als er ook nog maatschappelijke onrust ontstaat, zoals rond de dood van Sedar, neemt de kans op een forse beloning verder toe. De bedragen per vergrijp liggen echter niet vast; ze schommelen tussen het minimum van 4500 en het maximum van 50.000 eu ro. De hoofdofficier van justitie wikt en beschikt hoe hoog de beloning uitvalt. Daardoor kan het voorkomen dat de gouden tip over een moord in het ene gebied 30.000 euro oplevert, ter wijl elders maar 15.000 euro wordt betaald. Eén ding staat echter büiten kijf: de tipgever kan steeds meer geld verdienen. Dat is ook precies de bedoeling van justitie. De belo ningen moeten meer mensen over de streep trekken om te praten. Hoogleraar rechtspsy chologie Peter van Koppen: „Het moet de man of vrouw kunnen stimuleren zelfs zijn neef te verlinken." Wie zijn tip wil verzilveren, zal zich bekend moeten maken. Anoniem de buurman verklik ken die een wietplantage in de garage heeft, levert hoogstwaar schijnlijk geen beloning op. Jus titie heeft niks aan tipgevers die niet in de rechtszaal kunnen ge tuigen. Alleen wie serieus gevaar loopt, kan anoniem blijven of zelfs een nieuwe identiteit krij- gen. Hebben beloningen eigenlijk zin? Je zou zeggen van niet, als je de oude, vergeelde posters in politiebureaus ziet: allemaal on opgeloste zaken, ondanks de uitgeloofde beloningen. Sinds 1963, toen het tipgeld werd in gevoerd, is 5.401.166 euro uitge loofd, en maar 509.369 uitge keerd. In tachtig van de 518 za ken hebben tipgevers geld ge kregen. Vorig jaar bleef zelfs al het uitgeloofde geld, 525.00 eu- Van dubbele moord tot vermissing Tipgeld wordt voor de zwaardere misdrijven uitge loofd, van dubbele moord tot vermissing. De beloning bedraagt nu gemiddeld 20.000 euro en kent uit schieters naar 50.000 euro. 1992 en 1993 waren topja ren voor tipgevers: in beide jaren werd ruim 77.000 euro aan beloningen uitgekeerd. Inmiddels zijn donkere tij den aangebroken, want de afgelopen drie jaar is niets uitgekeerd, zo blijkt uit cij fers van het ministerie van justitie. Over die drie jaren is bijna 950.000 euro ter be schikking gesteld. Het grootste deel zit nog in kas. Voor oplossing van zes za ken dit jaar is 123.500 euro te krijgen. Het hoogste be drag is voor de opheldering van de moord op het 13-ja- rige Rotterdamse jongetje Sedar Soares. ro, in kas. Als er al een tip binnenkomt via Opsporing Verzocht of een meldlijn, is het zelden de gou den tip die leidt tot de oplossing van een misdrijf. Alleen dan kan het volle bedrag worden uitge keerd. Veel vaker is het informa tie die een stukje van de puzzel oplost, de zogenaamde zilveren of bronzen tip. Ook hier is het de hoofdofficier van justitie die bepaalt welke tip het stempel goud, zilver of brons krijgt. de doorgaans goed beveiligde Antwerpse diamantwereld. Al snel ontstond het vermoeden dat de kraak van binnenuit werd verricht. De daders hadden al in november een ruimte in het Diamond Center gehuurd. De politie omschrijft de kraak als 'geniaal in zijn eenvoud'. Volgens advocaat Jan de Man van het verdachte Nederland s/Italiaanse koppel hebben zijn cliënten niets met de zaak te maken. Het tweetal woont al ja ren in Haarlem. De politie had in hun appartement kranten knipsels aangetroffen over de kraak, en dat is volgens de advo caat het voornaamste bewijs. De raadsman zegt verder dat de man een alibi heeft: hij oefende zijn beroep van parkeerwachter uit op het moment van de mis daad. De voorlopige hechtenis van het koppel is gisteren ver lengd. Inmiddels heeft de zoon van de hoofdverdachte vanuit Italië zijn vaders onschuld betoogd in de krant La Stampa. Hij stelt dat zijn vader op het moment van de kraak in Turijn was. utrecht/gpd - De rechtbank in Utrecht blijft beveiligd met een detectiepoortje. De maatregel is ingevoerd toen deze maand een kogel op het toilet werd gevon den. Daarnaast werden de afge lopen maand tientallen messen en andere wapens aangetroffen, soms wel zeven per dag. Mes sen, pepperspray, traangas: je kan het zo gek niet verzinnen, of mensen poogden ze de rechtbank binnen te smokke len. Rechtbankpreadent H. Brou wer is niet gRchrokken, maar het valt hem zeker ook niet mee. „Je vraagt je toch af, waar om mensen zoiets bij zich heb ben." Het detectiepoortje loopt voor uit op uniforme regels voor de veiligheid die in alle rechtban ken en gerechtshoven in Neder land gaan gelden. De Raad voor de Rechtspraak onderzoekt op dit moment wat de minimum veiligheidseisen moeten wor den. Aanleiding zijn het gijzelinci- dent van een officier van justitie in Arnhem en de zelfmoordpo ging van een ontuchtpleger in Assen eind vorige maand. Brouwer verwacht dat bezoe kers van rechtbanken en ge rechtshoven binnenkort overal te maken krijgen met een 'scan straat'. Een 'klantvriendelijke' manier van controle bij binnen- komst, zoals op Schiphol.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3