4r 'Arts Omzeilt Proef met Rijn Gouwe Lijn voorlopig uitgesteld richtlijnen euthanasie' Op zoek naar bier en opruiende teksten Verwarde man ramt bordes paleis Soestdijk A NS: Chaos op spoor door blaadjes voorgoed voorbij Vrouw uit Lisse verongelukt bij aanrijding op N207 Drie doden in woning Helmond H Leidsch Dagblad NR. 43167 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 J* f de natuur handje met N rextensions OrJ i het openbaar minis- de samenleving een dienst bewezen. De op dat de politie voortaan t in actie moet komen bij zaken als woningin- f mishandeling is een be ende stap om de burger 3rouwen terug te geven in Jet itshandhaving. Te vaak 'oot dergelijke, voor burgers va£ kende inbreuken in hun ,l' d Bjke leven, de afgelopen pgelosL En te vaak wer- ïgelijke misdrijven zelfs idse 18 daadwerkeliik aan8e" voe derlijke willekeur in de 5ena )rg maakt plaats voor ien 1 lelgerichte en daarmee ejmele aanpak. Politie- opereren niet langer op outje, maar werken met een jforin dienstbevel die hen rjk omschreven zaken actie te ondernemen Q Indeüjk moet leiden tot ing en berechting. Niet de de politie, maar de ernst Jtaak, bepaalt wat er moet .°n. Voor burgers ver- one laarmee hopelijk de irri- ïraktijk dat politie niet 1 pdagen na een inbraak, >a dacht wegens mishande- I terzijde legt, of zich na iite beroving beperkt tot Btreren van de aangifte, ■echt is de opdracht van aan de politie dat zij ver die bekend zijn, te allen ïen lom in w >aar< ;t R< Leidsch OPGERICHT 1 MAAKT 1860 Dagblad donderdag 27 FEBRUARI 2003 DE ANDERE JUWELIER y</v*elie ts Maarsmanstceg 21<naast V D) Ccnium Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGcmcr.comJ Leven vaak met morfine beëindigd door Ruud Sep alphen aan den run - De proef met de Rijn Gouwe Lijn op het traject Alphen aan den Rijn - Gouda wordt enkele we ken uitgesteld. Vanaf aanstaande zondag zou de sneltram samen met gewone trei nen op hetzelfde spoor gaan rijden. De provincie Zuid-Holland, die verantwoor delijk is voor de proef, is er echter niet in geslaagd om alle toezichthouders ervan te overtuigen dat er voldoende veilig heidsmaatregelen zijn genomen. Een woordvoerder van de provincie kan niet aangeven wanneer de proef nu wel be gint. De verwachting is dat over enkele weken de sneltrams alsnog in de dienst regeling kunnen worden ingepast. Afgelopen zaterdag kondigde provincie bestuurder Norder nog in deze krant aan dat het spannend zou worden of er toe stemming zou komen voor de proef. Nu blijkt dat de twijfel van Norder terecht was. „We hebben onze spullen ingele verd aan de controlerende instanties, maar niet met alle handtekeningen en stempels erop. We zijn een beetje oppor tunistisch te werk gegaan. Zelf vinden we dat we ons huiswerk goed hebben ge daan, maar voordat we aan de slag kun nen, moeten ook andere partijen dat vin den", laat een woordvoerder van de pro vincie weten. De provincie wil op het baanvak Alphen - Gouda ervaring opdoen met sneltrams die het spoor delen met regulier NS-ma- terieel. Daarmee is in Nederland niet eer der geëxperimenteerd. Een compliceren de factor daarbij is dat de sneltrams en de NS-treinen verschillende veiligheids systemen hebben. Pagina Ri: Open dag Rijn Gouwe Lijn gaat door hilversum/gpd - De huidige eu thanasiewet werkt niet. Artsen melden elk jaar minder euthana siegevallen en kiezen vaker voor de zachte dood', waarbij het le ven van terminale patiënten met morfine of een slaapmiddel wordt beëindigd. In het KRO-programma Repor ter van vanavond wordt geci teerd uit een onderzoek onder 353 longartsen. Daaruit blijkt dat artsen de procedures rond om euthanasie tijdrovend en omslachtig vinden. Ook vinden zij het vervelend dat de wettelij ke procedure er voor zorgt dat anderen zich mengen in hun keuzes. En ze vinden het emo tioneel zwaar om een verzoek tot euthanasie ook daadwerke lijk uit te voeren. Hematoloog P. Huijgens van het Amsterdamse VU-ziekenhuis bevestigt in het programma dat artsen bij terminale patiënten steeds vaker kiezen voor de 'zachte dood' en dat ter bestrij ding van de pijn morfine wordt toegediend, met als bekend ne veneffect dat de patiënt over lijdt Volgens Huijgens werkt de hui dige wet niet, omdat het met terminale patiënten vaak onmo gelijk is de hele procedure netjes af te werken. „Tegelijk wil je als arts de patiënt niet laten crepe ren van de pijn en dus dien je morfine toe". Volgens longarts H. Hassing in Sittard wordt bij naar schatting de helft van de mensen in de terminale fase een middel toe gediend dat pijn bestrijdt en de dood versnelt. Volgens de huidi ge wet is euthanasie niet straf baar als aan een aantal voor waarden is voldaan. Er moet sprake zijn van ondraaglijk lij den, de patiënt moet de doods wens kunnen uiten en een tweede gesprek met een onaf hankelijke arts is verplicht Ver der dient de arts de euthanasie te melden bij een regionale toet singscommissie. In 1999 meld den artsen 2216 gevallen van euthanasie aan. In 2002 was dat aantal gedaald tot 1883. Met een vergrijzende bevolking als in Nederland is dat eigenlijk on mogelijk, aldus deskundigen te genover Reporter. Woordvoerders van de Vereni ging tot Vrijwillige Euthanasie (WE) en de regionale toetsings commissie spreken hun veront rusting uit over de gegroeide praktijk. Probleem is, volgens de deskundigen, dat een enorm grijs gebied is ontstaan van me disch handelingen die dood tot gevolg hebben, maar die nooit officieel worden gemeld. „De bedoeling van de euthanasiewet was dat er meer transparantie zou ontstaan. Dat komt er nu niet van", aldus R. Jonquière van de WE. Volgens Reporter gebruiken art sen behalve morfine ook vaak het slaapmiddel Dormicum. Als slapende patiënten vervolgens geen eten en drinken krijgen toegediend, overlijden ze bin nen een paar dagen. Het ge bruik van Dormicum is de afge lopen jaar verzesvoudigd. door Dylan de Gruijl utrecht - Chaos in het treinver keer door massa's spekgladde herfstbladeren is voorgoed ver leden tijd. Dat garandeert top man A Veenman van de Neder landse Spoorwegen. Volgens Veenman hebben de NS hun lesje geleerd na de desastreuze herfststorm van oktober. De dienstregeling bleef toen weken lang ontwricht omdat honder den weggeslipte treinen met 'vierkante' wielen in de werk plaats waren beland. „Wat voor herfst er ook komt", zegt Veenman. „wij garanderen dat die niet meer zulke dramati sche gevolgen heeft." Een reeks maatregelen moet chaos door gladde sporen voorkomen. Zo beloven de NS voortaan vol doende reserveonderdelen en - treinen klaar te zetten. Het te kort aan materieel was vorig jaar zo nijpend, dat het bedrijf diep in de dienstregeling moest snij den. Verder worden voor de herfst al le treinwielen gecontroleerd op slijtplekken. Bij twijfel geldt: re pareren. Verder bekijkt spoorbe- heerder ProRail of het Sandite- gel dat rails stroef maakt, meer is te gebruiken. Ook liggen lan delijk zeventien meetpunten in het spoor om 'vierkante' wielen te signaleren. Veenman rekent overigens wel op klimatologische hulp: de ex treme bladval in combinatie met vochtig weer komt slechts eens in de twaalf jaar voor. Pagina Gesprek van de Dag: 'Pissen tegen de wind in' Dapelijks 150 tremen meer De NS wil vanaf decem ber dagelijks 150 treinen meer laten rijden. De ex tra inzet komt vooral ten goede aan de Randstad en de regio Eindhoven. Daar zijn nu veel proble men. De plannen zijn voorgelegd aan proRail, de organisatie die na mens de overheid de ca paciteit op het Neder landse spoorwegnet ver deelt tussen NS en de overige treinvervoerbe- drijven. Pas in juni is duidelijk of de uitbrei ding echt doorgaat Leen Duivenvoorde, een van de bouwers van de prinsenwagen van carnavalsvereniging De Kaninefaaten, bekijkt de laatste details voor de officiële controleurs het stempeltje 'goedgekeurd' aan de wagen geven. Foto: Dick Hogewoning Elk detail telt bij de keuring van de Noordwijkerhoutse carnavalswagens door Martine Zeijlstra noordwukerhout - Overal op de grond ligt zaagsel. Een laatste schoen wordt rood gespoten en iemand knipt driftig in een schuimachtige stof. Het is voor som mige carnavalsgroepen in Noordwijker- hout en De Zilk pezen om de carnavals wagen af te krijgen voor de grote optoch ten van zaterdag en zondagmiddag. Want alles moet in orde zijn. „Prins car naval moet niet van de wagen vallen, en er mogen geen kinderen tussen de wie len kunnen komen", zegt controleur van de wagens Kees Immerzeel (44) van de Kaninefaaten uit Noordwijkerhout. Het genoemde onheil dat voorkomen moet worden, ligt nogal voor de hand. Maar Immerzeel en zijn medecontro leurs Jan van Gijlswijk (41) en Peter Bon (47) letten op nog veel meer details aan de wagens. Zo mag er geen geheim luik in zitten waarachter drank kan worden verborgen, zodat er tijdens de optocht in het geniep bier kan worden getankt Drank nuttigen op de wagens is namelijk sinds een aantal jaren streng verboden. Ook moeten er brandblussers aan boord van de voertuigen zijn, en mogen er geen opruiende teksten op staan. „Daarom staat er nu nog niets op de wagen", grapt iemand van de wijkcamavalsvereniging De Vikingen. „Maar ik heb 'm ook nog niet goedgekeurd", reageert Immerzeel bijdehand. Nadat de hoogte en de breed te is gemeten, en er nog een groot aantal grappen over en weer is gemaakt, wordt de knoop doorgehakt „Ik vind 'm oké", zegt Bon tevreden. Op naar de volgende wagen. „Je zet toch niet in de krant hoe onze wagen eruit ziet, hè?", vraagt een vrouw wat benauwd. „Want dat is nog strikt geheim." Het is tenslotte niet voor niets dat alle wagens uit het zicht staan, veelal verstopt in afgelegen bollenschu ren. De prinsenwagen van de Ka ninefaaten wordt zelfs afgeschermd met zwarte plastic zakken. „Nee, we zijn niet bang voor geniepige afkijkers, maar we willen het wel graag een verrassing hou den hoe de wagen eruit ziet", zegt Im merzeel. .Anders is alle lol eraf." van de N207 opnieuw bij de provincie aan te kaarten na een ongeval waarbij een 44-jarige vrouw uit Nieuw-Vennep om het leven kwam. Gedurende de afzettingen nabij het ongeval deed zich een twee de aanrijding voor waarbij een 44-jarige vrouw uit Nieuw-Ven nep nek- en schouderletsel op liep. Haarlemmermeer - Bij een ver keersongeval op de N207 is gis teren een 32-jarige automobilis te uit Lisse om het leven geko men. De vrouw kwam volgens de po litie op de provinciale weg tus sen de A4 en de afslag Nieuw- Vennep in botsing met een auto met oplegger. De bestuurder van deze wagen reed in een flauwe bocht om onbekende re den rechtdoor en kwam daar door op de verkeerde weghelft terecht De vrouw overleed ter plekke aan haar verwondingen. De andere bestuurder raakte lichtgewond. Op de N207 doen zich sinds de ingebruikname in 1995 veel ern stige ongelukken voor, niet zel den met dodelijke afloop. De provincie nam verschillende maatregelen om het aantal on gelukken te beperken. Zo werd de maximumsnelheid in 2001 teruggebracht van 100 naar 80 kilometer per uur en is de maxi mumsnelheid op sommige plekken nu 70 kilometer per uur. In december nog zegde het Noord-Hollandse PvdA-staten- lid M. de Jong toe de veiligheid helmond - In een woning in Helmond zijn tegen midder nacht drie stoffelijke overschot ten aangetroffen. De identiteit van de slachtoffers is nog niet vastgesteld. De politie doet geen mededelingen over de wij ze waarop de mannen om het leven zijn gebracht. dat\ :r zo iet arresteren- De vuist- 11111 Ie het college van procu- riaerïneraal heeft uitgevaar- ioeten er toe leiden dat 'ln tal opgehelderde zaken JgL Deze doelstelling is 0 en logische, maar in feite n enige maatstaf waarmee .inleving de effectiviteit e eltiezorg kan meten, ïope Met - f top van het openbaar e rie ook zichzelf. De 'baas' OM, De Wijkerslooth, na' 'rde eind vorig jaar dat ie voortaan uitsluitend a zou geven aan zware De I spreekwoordelijke ïf, die de politie mocht i, gaat niet langer vrij- J| politie gaat terecht ge en waarvoor zij is, na- indelend optreden. n der Malen Na ei mSh een paar rondjes luid toeterend over het grasveld te hebben gecrost, ramde de verwarde in een oude Mercedes het bordes i(an Paleis Soestdijk. Foto: Ton Kaste^ians door Annemarie de Jong baarn - Een 48-jarige man uit Soest heeft gisteravond in verwarde toe stand met een oude Mercedes het bordes van Paleis Soestdijk geramd. De man is opgepakt door de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Beveili ging (DKDB) en zit vast voor verhoor. Rond kwart over acht reed hij stap voets het hek van de paleistuin bin nen en negeerde het stopteken van de op wacht staande Koninklijke Ma rechaussee. Vervolgens gaf hij een dot gas en is vermoedelijk onder de zware ijzeren ketting doorgereden, die dwars over oprijlaan hangt. Luid toeterend heeft hij enkele rond jes over het grasveld voor het paleis gereden. Daarna is de man op het bordes afgekoerst. Dat is waarschijn lijk met hoge snelheid gebeurd, waarbij de Mercedes zelfs een klein stukje de paleistrappen is opgereden. De wagen is op de treden blijven ste ken. Vervolgens is de brokkenpiloot, die na de botsing lichamelijk onge deerd was, ingerekend. Volgens de politie is de man verward en doet hij verschillende dingen om aandacht te trekken. Er wordt voor hem een passend hulpverleningstra ject gezocht, aldus de politie in Baam. Het incident trok bekijks van een tiental marechaussees, die op het terrein naast het paleis zijn gesta tioneerd „Balen dat ik zelf geen dienst had. Ik werk er nu zo'n vier jaar, maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt. Wie doet nou zoiets idi oots", sprak een van hen. Vermoedelijk om zo min mogelijk aandacht van voorbijgangers te trek ken, is met behulp van zaklantaarns de auto razendsnel opgetakeld en weggevoerd. Toegesnelde persfotografen maakten gebruik van extra lichtbundels, die ze vanaf de straatkant op het bordes richtten. Dat werd achter de hekken niet op prijs gesteld. „De bewoners van het paleis verzoeken of u niet meer met die lampen wilt schijnen", kwam dü marechaussee melden. Straat Postcode Plaats Telefoon vp\ (i.vjn controle nabezorgng) maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro O 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automated» befafrig is m*n 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl JUL WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1