LEIDE Zijl en Vliet fuseert met De Sleutels Het beest in de mens Cel geëist voor roven en mislukte poging irencursus leuker leven in Kooyker Auygens erde naam j idleiding ummanager ian de slag ^en weg bij Prenchool R1 8i REGIO Drukke tijd voor de Leidse Hutspotten Politiemonitor begint binnenkort Eis ruim een jaar tegen derde verdachte in Brinks-zaak Angenent schiet Singellopers weg Glinsterende bolides in Groenoordhallen Krokussen rond de Sterrewacht Voor alleenstaande i vanaf 60 jaar begint in i cursus met als doel l meer glans te geven, us leert om te gaan met emen van het ouder slechtere gezondheid, meer hebben van een [indeling en het verlies baren. Het project eel uit van een onder- j welbevinden bij ou- n de Rijksuniversiteit en. Informatie over de i Leiden is te krijgen via 1744, in Leiderdorp via 1536. in Oegstgeest via >268 en in Voorschoten «19001. ;sicus en neerlandi- bBlom geeft donder- fert in boekhandel Sn Leiden een lezing btantijn Huygens. Uni- pocent Blom vertelt wertaling van de auto- lvan Huygens: Mijn le id aan mijn kinderen. bnt hij dia's. Huygens ijn levensverhaal op leeftijd. Het gedicht, tweeduizend verzen tot ver na zijn dood U- iiceerd. Aanvang 19.30 j >oykers vestiging aan raat 93. Reserveren 1071-5160510. )oor een storende fout erhaal over de histori ca hvandeling met bur- VÊ rskandidaat Lenferink, WÊ deze krant, de naam ls verkeerd weergege- sf O naam is Ria Kraan. obert Strijk, de Leidse nanager, is vanaf van- ieel aan het werk. Als iair tussen de gemeen- aemers en bewoners k de economie in de ld een duw in de rug ak houdt de centrum- jjen oog op de veilig- ^tad. Hij houdt kan- esnand van Vroom an de Aalmarkt. 'en - Eric directeufn is lan" ool. z^flude Lorentz- orp,iiij..v"wordt waar- eu ra een interim-di- ea Q'. Doeswijk van het e-penbaar Onderwijs ;ïen brief aan de ou- aion zoekt samen met )lbestuur naar een an- ctie, schrijft Doeswijk. ele keer komt iemand iclusie dat hij of zij niet de goede plek zit." en Filemon spreken tegen dat een conflict slag zou liggen aan het is al 26 jaar school- u ik de leeftijd heb dat in, heb ik besloten dat ers wil gaan doen. Het 'eest", laat hij weten. i actief lid van de 3 Oc- eeniging en componist ids volkslied, blijft wel -eiden. Zo organiseert opmaat van Leidens e t jaarlijkse mini-koraal prhalfduizend kinderen der Werfpark. zschool in de Profes- is een van de grootste 8. ffen van Nederland. In [ebouw aan de Van enkade, twee depen- an de Asserstraat en aan de Oppenheim- jen zo'n negenhon- ingen les van zestig en. :n ren is voorlopig inte- eur. Het schoolbe- nog niet hoe lang de iriode gaat duren. Derm i. ra 6' lelijk ld :out; gnomfci maandag 24 FEBRUARI 2003 den haag/leiden - Tegen een 35-jarige Leidenaar is bij de Haagse rechtbank een gevange nisstraf van vier jaar geëist. Hij wordt verdacht van een poging om reisbureau Merenwijk te overvallen, de beroving van een 20-jarige licht gehandicapte man uit Leiden en de beroving van een man in Amsterdam. De verdachte ontkent. De mislukte overval op reisbu reau Merenwijk werd gepleegd op 18 september. Een man, vol gens Justitie de 35-jarige Leide naar die gisteren voor ae rechter stond, kwam binnen en vroeg de eigenaresse of ze vijftig euro kon wisselen. Toen ze vertelde dat er helemaal geen contant geld in de winkel was omdat alle klanten via de pinautomaat be talen, zei hij dat hij wel naar Spanje wilde. Ze gaf hem daar op wat reisgidsen. Even later liep de man op haar af met zijn hand in zijn zak alsof hij een vuurwapen had en zei: 'dit is een beroving!' Net op dat moment belde de man van de eigenaresse. „Er staat een grap penmaker in de zaak die me wil beroven, maar ik heb hem al verteld dat er geen geld is", zei zij tegen haar man. De overval ler liep daarop weg en riep nog dat hij inderdaad een grapje had gemaakt. De vingerafdruk van de verdachte werd aangetroffen op de reisgids die de vrouw hem had gegeven. Diezelfde dag kreeg een 20-jari- ge licht gehandicapte man uit Leiden de schrik van zijn leven toen hij zijn fiets in het schuur tje van zijn woning wilde zetten. Een vreemde man liep hem achterna het schuurtje in en vroeg of hij een sigaretje mocht roken. Eenmaal binnen beroof de de man hem van zijn tele foon en twee gouden kettingen. Hierna sloot hij het slachtoffer op in de schuur. De doodsbange man werd een half uurtje later door zijn moeder bevrijd. Bij de politie herkende hij zijn belager op een foto. Een ander slachtoffer zei dat hij door de Leidenaar met een pis tool werd bedreigd in Amster dam en dat hij werd beroofd van twee mobiele telefoons. De verdachte heeft een lang strafblad, waarop al diverse ge welddadige berovingen prijken. Hij ontkent echter ook maar iets met de feiten te maken te heb ben. Hij vertelde dat hij zich sinds kort heeft aangesloten bij een kerkgenootschap en dat ste len en geweld niet meer bij hem passen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden - De agenda van de leden van carnavalsvereniging De Leidse Hutspotten is voor de ko mende tijd nagenoeg vol. Mor gen, 25 februari, bezoeken prins Kunac, in het dagelijks leven Anton Holverda van snackbar Yed Snacks aan de Haarlem merstraat, en zijn Raad van Elf zorgcentrum Rijn en Vliet. Een dag later is De Robijn aan de beurt. De avonden worden op geluisterd door boerenblaaska- pel De Maretoeters. Donderdagavond 27 februari krijgt prins Kunac op het stad huis de sleutels van Leiden sym bolisch uitgereikt. Een dag later gaan hij en zijn gevolg bij 't Huis op de Waard en Groenhoven langs. Diezelfde avond is er van af 20.00 uur in het Antonius Za lencentrum een carnavalsavond voor gehandicapten. Zaterdag 1 maart is er kindercarnaval ge volgd door een gezellige middag voor de ouderen, 's Avonds is het grote carnavalsfeest vanaf 21.00 uur wederom in het Anto nius Zalencentrum met het op treden van een zanger, een dj en De Leino's. Alle activiteiten en avonden zijn gratis toegankelijk. 'Tot slot van hun activiteiten gaan de Hutspotten op maan dag 3 maart nog naar de zorg centra Overrhyn en het Elisa beth Gasthuishof. door Eric-Jan Berendsen leiden - De woningbouwvereni gingen Zijl en Vliet en De Sleutels fuseren per i juli. Onlangs hebben beide besturen daartoe een in tentieverklaring getekend. Door de fusie ontstaat een corporatie met zo'n 8ooo woningen en 40 personeelsleden. Er verdwijnen geen arbeidsplaatsen. Het samengaan is gericht op een betere dienstverlening aan de huurders. Met een beter ge spreid en gemengd woningbezit neemt de nieuwe organisatie een sterkere positie in op de Leidse woningmarkt De fusie is ook bedoeld om het financiële draagvlak te vergroten en het beheer op wijkniveau te verbe teren. Volgens A. van den Bent, interim-directeur van Zijl en Vliet, moet daarbij bijvoorbeeld worden gedacht aan de ge meentelijke plannen in Leiden- Noord. Daar staan ingrijpende veranderingen op de woning markt op stapel. „En daarbij gaat het niet alleen om de wo ningen. Het wonen begint na melijk pas met een woning. Zo spelen omgeving en veiligheid tegenwoordig ook een grote rol. Tevens kunnen we door de schaalvergroting iets makkelij ker kijken of er woningen of complexen zijn waar het een en ander aan moet gebeuren." Volgens zijn collega J. van Bee- mter van De Sleutels is de fusie ook bedoeld om de grote ver snippering op de knellende wo ningmarkt in Leiden tegen te gaan. „Daarnaast was de erva ring dat we als kleinere corpora ties toch bepaalde dingen dub bel doen. Dat gaat nu verande ren." De fusie heeft geen gevol gen voor de werkgelegenheid. „De kans bestaat dat voor een aantal mensen het werk zal wij zigen maar we geven een werk- gelegenheidsgarantie af', aldus Van den Bent Eind september vorig jaar werd een fusie van De Sleutels en Zijl en Vliet met Ons Doel nog afge blazen. Verschillen in de organi satie en cultuur werden toen als redenen gegeven. Ook het feit dat De Sleutels en Zijl en Vliet verenigingen zijn en Ons Doel een stichting, vormde een ob stakel. Volgens Van den Bent zijn na het afketsen van die fusie Zijl en Vliet en De Sleutels sa men 'de boel gaan verkennen'. Uiteindelijk moeten de leden van beide corporaties hun toe stemming geven. Een naam voor de nieuwe organisatie is nog niet bekend. leiden - Terwijl het ijs nog op de Leidse grachten ligt, doet de prille lente van zich spreken. Bij de Sterrewacht sieren de eerste lentebloemen het gras. Vogels fluiten en zonnestralen verwarmen de aar de. Bij het zien van dit tafereel lijken de stamppot ten en de warme chocolademelk alweer verleden tijd. De zon schijnt de laatste dagen zo uitbundig dat de tweede helft van februari met 62 zonuren een plek heeft gekregen in de historische toptien. De laatste keer dat de zon zich in februari zo vaak liet zien, was in 1985. Toen telde het KNMI 66,3 zon uren. De vooruitzichten tot donderdag zijn dan ook helemaal in lentesfeer. Daarna ziet het er naar uit dat maart zijn staart gaat roeren. Hopelijk overle ven de prille krokusjes de voorspelde regen en wind. Foto: Dick Hogewoning leiden - De Politiemonitor Be volking 2003 gaat op 3 maart van start in de politieregio Hol lands Midden. Het doel van het onderzoek is om op landelijk en regionaal niveau een beeld te krijgen welk deel van de bevol king het slachtoffer is geworden van criminaliteit zoals woning inbraak en autocriminaliteit. Verder worden vragen gesteld over buurtproblemen, gevoelens van onveiligheid en contact tus sen politie en burgers. 1 Het is de zesde keer dat dit tweejaarlijks onderzoek wordt gehouden. Er worden landelijk ruim 60.000 Nederlanders tele fonisch geïnterviewd onder wie 4000 in Hollands Midden. Doordat de monitor voor de zesde maal wordt gehouden, is het mogelijk trends waar te ne men: nemen bepaalde proble men toe of af, daalt of stijgt het aantal slachtoffers? De resulta ten leveren daarmee informatie voor nieuw beleid. den haag/leiden - Tegen een 28-jarige Utrechter die vorig jaar samen met twee medewerkers van geldtransportbedrijf Brinks in Leiden ruim tweehonderd duizend euro uit twee pinauto maten van de Rabobank aan de Stille Mare wegnam, is bij de Haagse rechtbank twee jaar ge vangenisstraf geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk. In Den Haag hadden de daders nog eens zeven ton uit Rabo- bankautomaten geplunderd, zo dat de buit in totaal op bijna een miljoen euro uitkwam. Begin deze maand werden de andere daders (21) en (25) al tot respectievelijk twee en tweeën half jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld. Deze twee mannen maakten deel uit van de bijvulploeg van Brinks. Nadat een bepaalde automaat was bijgevuld, hingen ze de sleutel niet terug op zijn plek bij Brinks, maar staken hem in hun zak. 's Avonds of 'nachts keer den ze terug naar de automaat om een gedeelte van het geld weg te nemen: tienduizenden tot tonnen aan euro's per keer. Ze stelden de computer van de pinautomaat bij zodat de dief stallen betrekkelijk lang onopge merkt bleven. Als de daders de volgende dag op hun werk kwa men, hingen ze de sleutel weer op zijn plek. De officier van justitie denkt dat de 28-jarige Utrechter - die op de uitkijk stond - zijn huis van bijna driehonderdduizend euro van het Brinks-geld heeft ge kocht. Het lijkt de officier sterk dat de Utrechter zijn huis - waarop slechts een kleine hypo theek rust - kon bekostigen van zijn salaris van 1300 euro bij een computerbedrijf. De Utrechter is een zwager van de 21-jarige medeverdachte die het brein achter de zaak zou zijn. Die zou hem hebben bijge staan toen de laatste problemen kreeg met zijn schoonouders. „Toen mijn zwager mij daarna vroeg om mee te doen, kon ik gewoon geen 'nee' meer zeg gen", aldus de verdachte. De Utrechter had volgens eigen zeggen 'slechts' 50.000 euro ont vangen van de hoofddaders. De uitspraak is op 7 maart. leiden - Henk Angenent lost op vrijdag 11 april het startschot voor de 28ste Singelloop. De 35- jarige Woubrugse winnaar van de laatste Elfstedentocht stapt om 19.30 uur op het NUON-ter- rein tussen de Maresingel en de Langegracht in een hoogwerker om duizenden hardlopers in be weging te zetten. De ronde, die dit jaar wegens werkzaamheden aan de Mare singel begint op de Langegracht, is 6,1 kilometer lang. Kaarten voor deelname kosten in de voorinschrijving, vanaf 25 maart onder meer bij het Leidsch Dag blad en de meeste sportzaken in Leiden, 3 euro. Op de avond van de loop kosten ze 3,50 euro. De opbrengst gaat naar de Stichting Vrienden van Nieuw Buitenzorg die zich inzet voor de ongeveer vijftig meervoudig gehandicapte kinderen van het gelijknamige complex in Leiderdorp. De organisatie Aran de Singel loop is in handen van NUON, de Leidse Politie Sport Vereni ging en het Leidsch Dagblad. 'Criminele jongeren hebben een lagere hartslag' leiden - Auto's in alle soorten en maten waren gisteren te zien in de Groenoordhallen bij World on Wheels. Speelgoedautootjes, zwaar op gevoerde sleeën en reusachtige Amerikaanse Mack-vrachtwagens stonden op de plek waar tot vorig jaar nog de koeien liepen. Maar het ging ,^iet alleen om glinsterende bolides, (^deukte speedway-vehikels en go-karts waren ook te bekijken. En voor wie niet in een auto was geïnteresseerd, waren er trikes, hoogwerkers, kranen en liet een be kend merk van audioapparatuur zien hoe je zo veel mogelijk geluids boxen in één auto kan installeren. Foto:/gric Taal door Floor Ligtvoet leiden - Bij kinderen die crimi neel gedrag vertonen slaat het hart minder vaak per minuut dan bij hun niet-criminele leef tijdgenootjes. Daarnaast schei den jeugdige delinquenten in stresssituaties een lagere dosis van het hormoon Cortisol af. Kinder- en jeugdpsychiater Prof. dr. Th. Doreleijers presenteerde deze opmerkelijke conclusies tijdens het Medisch Interfacul tair Congres 'Het beest in de mens?', zaterdag in de Leidse Stadsgehoorzaal en de Waag. Volgens Doreleijers (Vrije Uni versiteit, Amsterdam) gaan psy chiatrische stoornissen en jeugdcriminaliteit vaak samen. Zijn huidige onderzoek naar de neurobiologische verschillen tussen recidiverende Amster damse Halt-jongeren en dege nen die lering uit de alternatieve straffen trekken, is politiek om streden. „Een aantal raadsleden is tegen mijn onderzoek", vertelt hij, „uit angst voor de resulta ten. Ze zijn bang dat we ontdek ken dat Marokkaanse jongeren een andere cortisolhuishouding hebben dan de Nederlandse. En dat anno 2003!" De verontwaar diging valt van het gezicht van de wetenschapper af te lezen. Dat mensen bij de geboorte een aanleg voor criminaliteit kun nen hebben, staat voor Doreleij ers als een paal boven water. Aan de zaal vol medische stu denten toont hij een grafiek waarin de onderzoeksresultaten zijn verwerkt Aran zijn buiten landse collega-onderzoeker R. Tremblay. Deze Canadees on derzocht al eerder bij kinderen de neurobiologische aanleg voor crimineel gedrag. Uit de gege vens blijkt dat de onderzochte jeugdigen met een grote aanleg later bijna allemaal in het crimi nele circuit terecht zijn geko men. Met de kinderen met min der aanleg liep het doorgaans beter af. „Van groot belang bij deze groep is dat ze voldoende socialiseren in hun jeugd", voegt Doreleijers toe. „Zo niet, dan is de kans groot dat ook zij vervallen tot crimineel gedrag." Geen van de kinderen zonder neurobiologische criminele aan leg blijkt zich tot delinquent te hebben ontpopt. „Bij vijftien procent Aran alle kinderen ligt de aanleg voor agressie hoger dan maatschappelijk aanvaardbaar is", vat Doreleijers samen. „On geveer vijf procent socialiseert niet en wordt later zeer agres sief." Uiteraard kan verwaarlozing tij dens de jeugd een grote rol spe len in de vorming van het kind tot delinquent, geeft de kinder en jeugdpsychiater toe. Via een fragment uit een documentaire laat hij de toekomstige artsen in de zaal kennismaken met Gio vanni alias G'Dog. Giovanni, een Nederlandse jongen en straatbendelid, zit vast vanwege het slaan van een willekeurige voorbijganger met een loden pijp. De jongen legt zonder zichtbare emotie uit hoe hij zijn vrienden opdracht gaf tot het beroven van het slachtoffer. Giovanni heeft zijn gewelddadi ge gedrag niet van een vreemde. Zijn vader, een drugsdealer, zit voor vijf jaar achter de tralies en sloeg hem regelmatig. Soms kreeg 6'dog zelfs een pistool te gen zijn hoofd geduwd. „Hij zei: 'Ik schiet je'". De bende is het gezelschap waarin de jongen zich veilig en thuis voelt. „Daar respecteren ze je. Jongens die het moeilijk hebben worden daar groot en krijgen respect", legt hij uit. Doreleijers drukt de studenten na afloop van het fragment op het hart klachten zoals het niet functioneren op school, alco hol- of drugsmisbruik, terugke rende misselijkheid en depressi viteit altijd serieus te nemen. „Neem een anamnese (monde ling medisch onderzoek, red.) af, observeer het kind en de ou ders in de Avachtkamer en vraag informatie op. Dit kan bij fami lieleden, maar ook bij onderwij zers. Hun informal is vaak be- trouAvbaarder dan (Be Aran de ouders en de kinderen apart", weet de psychiater uit ervaring. „Test het bloed en de urine van het kind en vraag hem naar zijn littekens", tipt hij. „Die wijzen je namelijk de weg naar kinder mishandeling of ADHD." Volgens de kinder- en jeugdpsy chiater doen opmerkingen van artsen tegen ouders als Teder kind is wel eens agressief en 'Dat gaat vanzelf weer OA/er' meer kwaad dan goed. „Die ou ders krijg ik later op mijn spreekuur. Zij voelen zich dan terecht miskend", AvaarschuAvt hij. Zesdejaars student Marleen van Beek knoopt de adviezen goed in haar oren. „Ik vind het heel opvallend dat kinderen zonder neurobiologische crimi nele aanleg nooit tot dat gedrag vervallen, ondanks dat ze soms 7,ijn verwaarloosd in hun jeugd. *)at wist ik echt niet."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9