Irak vernietigt raketten misschien BUITENLAND Trotse bommenmaker betreurt aanslag Bali Smal rechts kabinet gaat Israël regeren Powell vraagt Peking om druk op Pyonyang Wereld heeft volgens Newton nog 57 jaar Ooit streed Amnesty voor oorlogsmisdadiger Seselj Israël doodt tien Palestijnen ire aardbeving ft westen China 6Een zware aardbeving l westen van China heeft orgen zeker 240 mensen ven gekost. Ruim duizend n en andere gebouwen in gio Xinjiang zijn verwoest. 'r esd wordt dat het doden- j stijgen. De beving had jacht van 6,8 op de schaal jchter. Er doen zich in het |un bevolkte Xinjiang ge- j aardbevingen voor. Ze ji meestal weinig schade ji ook vallen er zelden [offers. egtuigje met uister stort neer hi - Een klein vliegtuig, an boord de Afghaanse ter van olie Mohammad jnmadi en zeven anderen, M daag neergestort bij Kara- Mhet zuiden van Pakistan. S rak is in zee gevonden. het lot van de inzittenden q iog niets bekend, maar ze srmoedelijk omgekomen, inister voerde in Pakistan ekken over de aanleg van Sepijpleiding tussen Turk stan en Pakistan, via Af- stan. jen doden bij islag Karachi eli w - Onbekende schutters p> zaterdag in de Pakis- t havenstad Karachi het jeopend op een groep door onze correspondenten '2 che moslims. Negen n cn overleefden de aanslag ii negen anderen raakten )ur8 nd. Twee mannen op een vuurden op de menigte én moskee. Daar keken '6 jten naar de cricketwed- Pakistan-Engeland. In Ka- Qfj vonden al veel religieuze igen plaats. Een meerder- an de 145 miljoen Pakis- t €t&is soennitisch, een op de 18 rii'itisch. €32 3'1 kse bus stort j vier: 14 doden maandag 24 februari 2oo3 door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Ali Imron, een van de verdachten van de aanslag op Bali waarbij 202 mensen om kwamen, heeft er spijt van dat hij zoveel mensen de dood in heeft gejaagd. Hij blijft echter trots op het vakmanschap dat hem in staat stelde zo'n krachti ge bom te maken. Imron bouwde de bom met meer dan duizend kilo chemica liën. Hij zorgde ervoor dat de springstof op het gewenste mo ment kon exploderen. In een in terview met het Indonesische weekblad Tempo zegt hij van ge dachten te zijn veranderd over de aanslag in Kuta, die vooral veel Australische rugzaktoeris ten het leven kostte. „Het is een reden voor trots dat Indonesiërs zo'n bom konden maken. Maar de aanslag moet veroordeeld worden, omdat ons talent ver keerd werd gebruikt. Ik vraag ie dereen om vergiffenis, ook de niet-moslims. Ze hadden niet op deze manier behandeld moeten worden." Imron, vader van drie kinderen, leerde bom men maken in Afghanistan waar hij als moslim-vrijwilliger tegen de Russen vocht. Hij heeft een bekentenis afgelegd en werd na een reconstructie geïnterviewd. In dat gesprek zegt hij na veer tien dagen meditatie tot inkeer te zijn gekomen: „Hoe kan jihad zoveel lijden veroorzaken. Het is de bedoeling dat jihad vrede brengt en rust." De Indonesische politie heeft 29 verdachten aangehouden in verband met de aanslag. In het interview roept Ali Imron twee nog voortvluchtige samen zweerders op zich over te geven. „Laten we samen de verant woordelijkheid nemen." De pdlitie geeft de verdachten ruim de gelegenheid verklarin gen af te leggen, om zo een eind te maken aan verhalen dat zo iets verwerpelijks niet door In donesiërs gedaan kan zijn en dat landgenoten bovendien de vaardigheid missen voor zo'n aanslag. De bommenmakers riskeren de doodstraf. Imron zegt daar klaar voor te zijn. „Ik heb mijn beken tenis niet afgelegd om minder straf te krijgen, maar om te voorkomen dat zoiets nog eens gebeurt." Hij roept zijn kinde ren, zijn studenten en familie op hun geloof op een vreedzame manier te belijden. Volgende maand begint op Bali het proces tegen zeven hoofd verdachten, die stuk voor stuk de doodstraf riskeren. Vandaag al begint in Surabaya in Oost-Ja va het proces tegen een winke lier die de chemicaliën leverde voor de bom. Hij is geen hoofd verdachte, maar ook hem hangt de doodstraf boven het hoofd. Ali Imron (links) liet twee weken geleden bij een reconstructie zien hoe hij de dodelijke Bali-bom maakte. Twee politiemensen speelden voor medeplichtige. Foto: AFP/Darma 1 ii - Veertien personen zijn 1)0 lagnacht omgekomen bij ïsongeluk in het noorden él riekenland. De overige fjg ïzittenden raakten ge- I.De nachtbus van Thes- iki naar Athene raakte 25 nóg onbekende oorzaak 'nr; iét slingeren, en stortte van rug in de tien meter lager n rivier Aliakmonas. De ÉBpand van de rivier en de de regio bemoeilijkten dingswerk. i dbeving schokt j lelijk Frankrijk rg - Een aardbeving IS t-Frankrijk, die ook in het azende Duitsland en rland voelbaar was, heeft agavond tot grote onrust Veel Fransen belden artJensten, omdat zij aan nslag dachten. Het epi- Im van de beving, die een van 5,4 op de schaal van 5 jrhad, lag in de Vogezen. e gebouwen werden be- gd, maar er vielen geen lffers- Restanten of [Gn de strijd ge De Noord-Ierse para- Ulster Defense Associ- UDA) heeft zaterdag on- it een bestand van een irdj ingekondigd, en gezegd over ontwapening te wil- iten. De protestantse berucht om moordaan- op katholieken en de l in drugs. De beweging, sJieurd door interne con- .was de laatste tijd vooral üceld in een strijd met ri- 96i ende groepen en met binnen de UDA zelf. nt overrijdt ten op strand beach - Een agent die op "Rland van het Amerikaanse Beach op zoek was naar vervallers, heeft zaterdag }3f i rouwen uit Frankrijk j kaf den. De 27-jarige Stepha- Jatu nc kwam om, haar zus ne (26) raakte ernstig ge- De agent reed met een terreinwagen over het strand, waar de overval- itt» i\ zouden bevinden. Hij zonnebadende vrouwen ölgens de politie reed de niet te hard, maar getui- ff weren van wel. •"«ongemaakte 'e6a els gestolen Noi - Uit een vogelopvang Belgische Oostende zijn >en weekeinde tien olie- rffers van de Tricolor ge- Het gaat om zes be- zwarte zee-eenden r zeekoeten. Vogelbe- 'kning Vlaanderen wilde de morgen vrijlaten. De da- ïrschaften zich toegang looien door netten kapot den. Ze hebben de zeld- pgels, die niet legaal te Ijn, waarschijnlijk gesto- i ermee te gaan fokken. amman-ionden - Irak neemt het verzoek tot vernietiging van zijn al-Samoud-raketten 'serieus'. Dat zei de Iraakse regeringswoord voerder generaal Amin gisteren in Bagdad. Hans Blix, die de na mens de VN de wapeninspecties leidt, heeft Irak tot i maart de tijd gegeven de raketten te ontman telen. De Iraakse woordvoerder, gene raal Amin, verklaarde dat ont manteling van de raketten een 'klap, maar geen ernstige' zou betekenen voor 's lands defen sie. „Deze raketten vormen slechts een onderdeel van onze verdediging", zo zei hij. Blix wil de raketten vernietigd zien, om dat hun reikwijdte de toegestane 150 km overschrijdt. Die limiet werd Irak aan het eind van de Golfoorlog in 1991 opgelegd, met als doel Israël buiten het bereik van Iraakse raketten te houden. Het antwoord van Irak was min der positief dan was gehoopt. Maar Kofi Annan, secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties (VN), zei ervan overtuigd te zijn dat Irak zal gehoorzamen. „Als ze weigeren de wapens te ver nietigen, zal de Veiligheidsraad gedwongen zijn een beslissing te nemen", zei hij. „Ik zie niet in waarom ze ze niet zouden ver nietigen." Vandaag zullen Amerika en Groot-Brittannië pogen een nieuwe resolutie aan de Veilig heidsraad voor te leggen. Die zou de weg moeten banen voor een oorlogsverklaring. Voorals nog hebben slechts vier van de vijftien leden van de raad zich bereid verklaard aan een nieuwe resolutie mee te willen werken. Een weigering van Irak om de raketten op te geven, zou de ba lans echter in het voordeel van de Amerikanen en Britten kun nen doen doorslaan. De resolutie komt waarschijnlijk half maart in stemming. Tot dat door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische premier Sharon heeft dit weekeinde overeenstemming bereikt met twee partijen over de vorming van een centrum-rechtse rege ring met de kleinst mogelijke meerderheid. Zijn Likud, bij de verkiezingen van januari de gro te winnaar, krijgt versterking van een andere winnaar, de se culiere centrumpartij Shinui, en van de extreemrechtse Natio naal Religieuze Partij (NRP). De drie zijn samen goed voor 61 van de 120 Knessetzetels. Sharon wil proberen de krappe coalitie verder uit te bouwen, maar de kans dat het lukt lijkt klein. De Arbeiderspartij, de grote verliezer van vorige maand, heeft gisteren verklaard voor de oppositie te kiezen. Shi nui weigert te regeren met ultra orthodoxe religieuze partijen als Shas. En Sharon wil geen be roep doen op de extreemrechtse Nationale Unie, uit angst Israël internationaal gezien in een on aantrekkelijke positie te ma noeuvreren. De premier heeft in zijn cam pagne en na zijn overwinning gezegd dat hij een regering van nationale eenheid zou nastre ven, waarin zowel Likud als de Arbeiderspartij zijn vertegen woordigd. De leider van de Ar beiderspartij, Amram Mitzna, heeft steeds gezegd dat hij on der geen beding zou toetreden tot een kabinet onder Sharon. Niettemin bleek hij al kort na zijn verkiezingsnederlaag bereid te onderhandelen. Over die gesprekken deden de meest uiteenlopende berichten de ronde, qua inhoud variërend van 'op weg naar een historisch compromis' tot 'geen schijn van toenadering'. Gisteren verklaar de Mitzna dat hij zich bereid heeft getoond 'een historisch stap' te zetten, maar dat Sharon 'niet bereid bleek de prijs te be talen'. Daarom zou een regering van nationale eenheid nu defi nitief van de baan zijn. Medewerkers van Mitzna zeiden gisteren dat Sharon achter diens rug om met Shinui en de NRP heeft onderhandeld en de on derhandelingen met Arbeiders partij heeft misbruikt om meer concessies van die twee partijen te kunnen bedingen. Shinui heeft steeds gestreefd naar de vorming van een strikt seculiere regering met Likud en de Arbei derspartij. Maar het was van meet af aan duidelijk dat Sharon niet bereid was het risico te lo pen de religieuzen van zich te" vervreemden. Shinui, dat wordt geleid door de fanatiek seculiere Tommy La- pid, heeft in de campagne ver klaard dat het onder geen voor waarde wilde regeringen met de religieuzen. Maar Lapid heeft nu in zoverre water bij de wijn ge daan dat hij bereid is in een co alitie te zitten met de zionisti sche NRP. De spanning in de regio heeft ook grote gevolgen voor de chauffeurs die ruwe olie uit Noord-lrak per tankwagen naar raffinaderijen in zuid oostelijk Turkije brengen. Door de strenge controles aan de grens doen ze er tot wel tien dagen over om de 130 kilometer tussen laad- en los plaats af te leggen. Foto: Reuters/Caren Firouz moment krijgt Saddam Hussein de tijd om aan de VN-eisen te voldoen. De Amerikaanse presi dent Bush zei er zaterdag op te vertrouwen dat een meerder heid met de resolutie instemt. De Britse premier Blair, Bush' trouwste bondgenoot, heeft al een paar keer gezegd dat hij al leen militaire actie wil als de meerderheid van de Veiligheids raad daarvoor is. Wel is Blair bereid een eventueel veto van een permanent lid van de raad aan zijn laars te lappen als dat 'op onredelijke gronden' wordt uitgesproken. Parijs blijft op dit moment tegen een twee de VN-resolutie. Dat zei de Franse minister van buitenland se zaken De VïlJepin in een vraaggesprek met Le Figaro. Hij herhaalde dat de VN-wapenin specteurs nog tijd nodig hebben om hun werk af te maken. Blair was ook de afgelopen da gen weer druk in de weer in het internationale circuit. Vrijdag sprak hij in Rome met de Itali aanse premier Berlusconi, ook een voorstander van de harde lijn. Zaterdag was hij op audiën tie bij de paus, die tegen oorlog is en hem opriep te voorkomen dat nieuwe scheidslijnen in de wereld ontstaan. Gisterochtend pleegde hij een telefoontje met de Russische president Poetin, een tegenstan der van snel ingrijpen. Poetin belde later op de dag uitvoerig met Berlusconi, en stuurde oud premier Primakov als gezant naar Bagdad. De Rus sprak met enkele hoge medewerkers van Saddam Hussein, en vloog daar na terug. Het is niet bekend waar het overleg over ging. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Po well dringt opnieuw aan op een actievere rol van China in de kwestie Noord-Korea. Hij bena drukte kort voor aankomst in Peking dat Pyongyang alleen met medewerking van alle direct betrokken landen kan worden overgehaald zijn nucleaire pro gramma op te geven. Powell deed zijn oproep tot een forum in Japan, zijn eerste stop op een korte reis die hem ook nog naar China en Zuid-Korea voert. De Japanse premier Koi zumi ondersteunde het voorstel, maar het is onwaarschijnlijk dat Powells Chinese gesprekspart ners hetzelfde zullen doen. Voor vandaag staan ontmoetin gen met president Jiang Zemin, de nieuwe partijchef Hu Jintao en minister van buitenlandse zaken Tang Jiaxuan op het pro gramma. Alledrie zullen ze het Chinese standpunt herhalen dat de nucleaire crisis op het Kore aanse schiereiland in eerste in stantie een conflict is tussen Noord-Korea en Amerika, en dat die landen er ook gezamenlijk uit moeten komen. Ook Noord- Korea is die mening toegedaan. Pyongyang wil alleen met de VS om de tafel gaan zitten. China is de belangrijkste leve rancier van voedsel en brand stof aan Noord-Korea, en zou door die rol druk uit kunnen oe fenen op het regime in Pyongy ang. Hoewel Peking zegt alles te doen wat binnen zijn mogelijk heden ligt, is lang niet iedereen in Amerika daarvan overtuigd. Powell maakte echter duidelijk niet van China te verwachten zijn hulp aan Noord-Korea te gebruiken als een pressiemid del. Hij gaf juist aan dat Amerika de voedselhulp zal hervatten, nu het Congres daar geld voor vrij heeft gemaakt. Powell stelde in bedekte termen Noord-Korea nog veel meer in het vooruit zicht om zijn hongerende bevol king te voeden, maar het is on waarschijnlijk dat Pyongyang toehapt. Noord-Korea is het niet enige punt waarop Powell tijdens zijn diplomatieke missie in Peking bot zal vangen. Hij hoopt ook Chinese steun te verwerven voor een nieuwe Brits-Amerikaanse resolutie over Irak, die deze week aan de Veiligheidsraad wordt voorgelegd. Maar Peking heeft zich nadrukkelijk aan de zijde geschaard van Frankrijk en Rusland, die een langer man daat voor de wapeninspecteurs in Irak willen. londen/anp - Volgens de grote Britse natuurkundige sir Isaac Newton (1643-1727) heeft de wereld nog 57 jaar te gaan voor dat zij vergaat. Dit blijkt uit nau welijks bekende geschriften van de wetenschapper, die eveneens theoloog en alchemist was. Dat meldde The Daily Telegraph za terdag. De wis- en natuurkundige be steedde tientallen jaren aan het ontcijferen van bijbelteksten. Newton hoopte dat God de ge heime wetten van het univer sum in de bijbel had verstopt. De theoloog Newton voorspelde dat een golf van plagen en oor logen gevolgd zou worden door de tweede komst van Christus. Heiligen zullen vervolgens dui zend jaar over de aarde regeren. „Hij heeft ongeveer vijftig jaar en 4.500 pagina's besteed aan een poging het einde van de we reld te voorspellen. Tot nu toe was het niet bekend dat hij ooit een datum had opgeschreven. Hij was daar zeer terughoudend in", aldus Malcolm Neaum, de producer van een BBC-docu mentaire over het apocalypti sche denken van Newton. De Canadese acaderrycus Step hen Snobelen dook de docu menten op in een bibliotheek in Jeruzalem. Duizenden geschrif ten van Newton lagen 250 jaar lang in een kist bij de graaf van Portsmouth, voordat ze in de ja ren dertig van de vorige eeuw werden geveild. Veel van de do cumenten vonden hun weg naar de verzamelaar Abraham Yahuda, en werden opgeslagen in de Nationale Hebreeuwse Bi bliotheek In deze geschriften vond Snobelen de datum. gaza-nablus/afp-dpa-rtr - Bij operaties van het Israëlische le ger in de bezette Palestijnse ge bieden zijn afgelopen weekein de minstens tien Palestijnen ge dood. Gisteren stierven zeven mensen in de Gazastrook Acties in Nablus op de Westelijke Jor- daanoever kostten zeker drie Palestijnen het leven. Tijdens een grootscheepse inval in het dorp Beit Hanun in het noorden van de Gazastrook schoten Isra ëlische militairen zeker zes per sonal dood, onder wie een agent, meldden Palestijnse art sen. De strijdkrachten waren za terdagnacht met tanks, pantser voertuigen en helikopters de plaats binnengevallen. Ze blie zen vier woningen op waarin van terrorisme verdachte Pales tijnen zouden hebben verble ven. Beit Hanun staat bekend als steunpunt van de radicale beweging Hamas, die de verant woordelijkheid opeiste voor een reeks zelfmoordaanslagen op Is raëlische doelen. Vanuit het dorp werden afgelopen week zes Raketten op de Israëlische stad Sderot afgevuurd. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Wie ver genoeg te rug gaat in de annalen van Am nesty International, stuit op de naam van de Servische nationa list Vojislav Seselj. Dertig jaar ge leden werd Seselj tot acht jaar cel veroordeeld, nadat de communis tische autoriteiten hem op een eigen mening hadden betrapt. Seselj zuchtte in een cel in de Bosnische stad Zenica, waar hij dankzij de druk van de mensen rechtenorganisatie na twee jaar uit werd vrijgelaten. Vandaag reisde Seselj naar Den Haag, waar hij andermaal de stalen deur achter zich in het slot zal horen vallen, maar op Amnesty International hoeft hij dit keer niet te rekenen. Seselj wordt in Scheveningen opgeslo ten in afwachting van zijn pro ces voor het Joegoslavië-tribu- naal. Hij wordt verdacht van oorlogsmisdaden in Kroatië en Bosnië in de jaren '90. Een loopbaan van politiek ge vangene tot vermeend oorlogs misdadiger lijkt wat grillig, maar Seselj is eigenlijk altijd dezelfde gebleven. De wereld veranderde misschien, hij niet. Wat hem in de jaren '70 in de gevangenis deed belanden, was een cam pagne voor een Groot-Servië. De ironie wil dat de aanklagers in DervHaag hem nu om dezelfde redenen hebben opgesloten als Seselj zwaait bij vertrek naar Den Haag naar zijn aanhang. Fo to: Reuters/lvan Milutinovic de communistische autoriteiten destijds. Seselj werd in 1954 in de Bosni sche hoofdstad Sarajevo gebo ren. Hij was een uitmuntend student in de rechten, maar zag zijn juridische loopbaan in de knop gebroken toen hij zich be gon in te laten met de politiek Nationalisme was in het Joego slavië van Tito een misdrijf dat zwaar werd bestraft. In de jaren '90, toen de geest niet meer in de fles te houden bleek, viel het land in branden de brokstukken uiteen. Nationa listische politici roken onmid dellijk hun kans. Aan Kroatische kant kwam Franjo Tudjman bo vendrijven, de moslims baarden Alija Izetbegovic, en Servië had Slobodan Milosevic en Vojislav Seselj. Maar terwijl Milosevic een opportunist was, een com munist die de nationalistische kaart begon te spelen, was Seselj een geboren nationalist. Voor hem waren Bosnische moslims eenvoudig Serviërs die door de Turken tot de islam waren be keerd. Macedoniërs waren Zuid- Serviërs. Als leider van de ultra-nationa listische Servische Radicale Par tij kwam Seselj aan het begin van de jaren '90 in conflict met Milosevic, die toen nog ijverde voor het voortbestaan van het oude Joegoslavië. Seselj en Milosevic sloten de rijen pas toen in 1991 het bloedvergieten in Kroatië begon. Maar tijdens de hele periode van de burger oorlogen, die pas eind 1995 ein digde, opereerde Seselj ter rech terzijde van Milosevic. In 1993, toen Milosevic vergeefs poogde om de Bosnische Servische lei der Karadzic tot vrede te dwin gen, koos Seselj de zijde van Ka radzic. Pas toen in 1999 de NAVO het vaderland begon te bombarderen, keerde hij terug in de schoot van Milosevic, deze keer als diens vice-premier. Seselj leverde aan de oorlogen in Kroatië en Bosnië een bijdra ge die hij vorig jaar tegenover deze krant 'niet onaanzienlijk' noemde. Zijn mannen doodden in mei 1991 twaalf Kroatische politiemannen in een hinder laag b.j Vukovar, waarmee de burgeroorlog in Kroatië onaf wendbaar werd. Maar hij ont kende ooit de Conventie van Genève te hebben geschonden. „Ik heb in Servië meer dan 10.000 vrijwilligers gerekruteerd voor de oorlogen in Kroatië en Bosnië", zei hij. „Maar bij hun vertrek gaf ik altijd twee richtlij nen. De eerste was: weest moe dig. De tweede: laat krijgsgevan genen en burgers ongemoeid." Een aanklacht hing hem boven het hoofd sinds zijn naam werd genoemd in de aanklacht tegen Milosevic. Seselj kondigde vorig jaar al met veel bravoure aan dat hij naar Den Haag zou gaan om het tribunaal 'te vernietigen', waarbij koningin Beatrix volgens hem ook fikse schade zou oplo pen. De ruim twee meter lange Seselj gaat door voor een licht geraakt man die gemakkelijk uit de heup schiet. Tijdens zijn loopbaan als politi cus vernielde hij microfoons in het parlement, sloeg hij in op betogende taxichauffeurs en zwaaide hij met vuurwapens. Tot zijn intimi rekent hij Sad dam Hussein, de Russische fas cist Zjirinovski en de Fransman Jean-Marie Le Pen. Het enige verschil is dat Seselj populairder is dan zij. Bij de laatste presi dentsverkiezingen in Servië, eind vorig jaar, kreeg hij 30 pro cent van de stemmen. Zijn dreigement het oorlogstri bunaal te 'vernietigen' en Bea trix te 'beschadigen' wortelt in de rol van de Nederlandse luchtmacht in 1999. Volgens Se selj gooiden Nederlandse vlieg tuigen toen clustObommen op de Zuid-Servische stad Nis. Hij zei: „Hoe kan een oorlogstribu naal van de Verenigde Naties zijn gevestigd in een land dat zich zelf schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden?" Aanhangers Seselj straat op in Belgrado Ongeveer 15.000 aanhangers van Vojislav Seselj van de Servische Radicale Partij (SRS) zijn gisteren in Belgrado de straat opgegaan om hun steun te betuigen aan de ul- tranationalist. Seselj reisde vandaag naar Den Haag om zich te melden bij het Joegoslavië-tribunaal, dat hem heeft aangeklaagd wegens misdaden tijdens de oorlogen in Kroatië en Bosnië-Herzegovina. „Ik vertrek voor een lange zakenreis om de belangen van de Servische helden en strijders voor de vrijheid te behartigen", zei Seselj te gen de menigte. „Geef na mij geen enkele Serviër meer aan het tribunaal, niet Radovan Karadzic, niet Ratko Mladic", zei hij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5