CTG hekelt afkoopsom in de zorg VERS EN VOORDEEL BINNENLAND 0.79 4.14 9.50 Vredesmissie Ratelband strandt voorlopig in Jordanië Koninklijke rel stelt Beatrix voor dilemma Maker van smurfspray wacht op eerste aangifte Vermeend: Alle hens aan Baby gestolen van kraamafdeling dek voor nieuw kabinet Brandbrief aan minister dichte etjes l - Militairen van een hoofdkwartier in Bruns- fcben afgelopen week er alarm geslagen toen hden thuis een verdacht e te hebben gevonden. 3 kwam eraan te pas, I de pakketjes en conclu- (f dat de inhoud onge- kwas. De politie hield er Jpzijn mond over, uit angst fdan meer van dit soort Jgten touden volgen, rfeiteüjk is er gewoon Jaan de hand", aldus een oeréer. derlander rgeschoten - In het Britse graaf- [pKent leeft een nog onbe- Je man een 39-jarige Ne- inder to twee keer toe in bezicht gschoten. De in- jr van Sledrecht ligt in kri- haar sabiele toestand in ;enhiis, zo maakte de tpolitiebekend. (havenwerkers vonJ door lek htdam Zes werknemers let Roterdamse overslag- JfECT >p de Maasvlakte stermddag gewond ge- hordt vaten met chemi- Jrlektej. De vaten met «endimine zaten in een iner. )e havenwerkers a las van ademhalings- helen en zijn naar twee huisn gebracht. ietpartij in isttrdam krdjm - Een schietpartij in vonhg in Amsterdam zatcdagnacht een 33-jari- an bt leven gekost. De ie ti'f in de woning een 41 - vr(uw aan. Zij is aange- len.3e twee hadden een ie. Vat zich precies heeft ipeed, was gisteren nog lideijk. Ook staat het nog vasidat de vrouw het do- ce shot heeft gelost. ^estatie na ekpartij ijd 0n> - De politie heeft za- ie iga'ond in Arnhem een 27- Jfelmonder aangehou- Df man zou donderdag in oid romplaats een 49-jarige ovi galoot hebben doodge- ed( n.De verdachte meldde dki pi', zo maakte de politie mf ei bekend. Relatieproble- louden de oorzaak zijn dodelijke steekpartij. De ijk thte is de ex-vriend van rsi rhter van het slachtoffer. he ie (83) bij mingbrand maandag 24 FEBRUARI 2003 rotterdam/anp - Op zo'n vierhonderd plaatsen wordt het middel sinds vorig jaar verkocht. Tussen de 30.000 en 40.000 mensen moeten ermee rondlo pen. Beveiligingsbeambten hebben het al en semi-overheidsdiensten hebben belangstelling. Op dit moment is het wachten op de eerste aangifte van ie mand die ermee heeft gespoten. Dat zei zaterdagmorgen M. Loeffen. Hij is een van de makers van de X-marker, een spuitbus met een blauwe kleur spray. Wie daarmee wordt bespoten, blijft een dag of drie blauw, want het is niet afwasbaar. Dat moet het voor de politie gemakkelijk maken een dader op te sporen, aldus Loeffen. De spray is niet bijtend of verstikkend en dus volstrekt ongevaarlijk. De X-mar- ker valt dan ook niet onder de Wet wa pens en munitie, bevestigt ook de poli tie. Om te zien of het echt gebruikt mag worden, moet een rechter zich erover uitspreken, aldus een politiewoordvoer der. Loeffen is ervan overtuigd dat een rech ter de spray toelaat, en hij wil dan ook dolgraag dat iemand een keer aangifte doet. Pas als de zaak juridisch is afge dicht, geven bijvoorbeeld openbaarver voerbedrijven - die volgens Loeffen be langstelling hebben - de spray aan hun medewerkers. Loeffen vond een medestander in de persoon van het Rotterdamse raadslid Michiel Smit. Die liet zich zaterdag on der belangstelling van enkele trambe stuurders midden in de stad blauw spuiten. Smit heeft het college van burgemeester en wethouders gevraagd de smurfen spray aan controleurs van het open baarvervoerbedrijf RET te geven. Het lijkt een surrealistisch plaatje: het Rotterdamse raadslid Michiel Smit met een blauw gezicht. Zaterdag liet hij zich in het centrum van Rotterdam behandelen met de smur fenspray. Enkele trambestuurders moedigden hem aan. Foto: ANP/Robin Utrecht Zoekactie met taxi- en tramchauffeurs na uur succesvol op cen - Een 83-jarige in- ster van Nijmegen is gis- overleden aan de gevol- tetfcn een brand in haar wo- erti een dag eerder. De brand top and volgens de vrouw t haar kleding bij het koken iplc vatte. Omdat de vrouw ooL brandwonden had, zette ilitie haar onder de dou- ater werd zij overgebracht een ziekenhuis. Daar over- 3ijv ij aan haar verwondingen vei "^trostations ei t opgelapt er dam - De gemeente An- am stopt voorlopig met ce ave mgrijke opknapbeurt vai i ee letronet. De kosten zijn ien ioger dan aanvankelijk gedacht. Voor het op pen van achttien meüo- /era ins was een bedrag vai i, hl ïiljoen euro ingecalci- Na een nieuwe ramng n de kosten uit te kenen op ïgeveer 400 miljoen iuro. hu I: Leverancier aalt schade iaag - LTO Nederlnd wil toekomst leverancers van iet veevoer laten oidraaien de schade van boten die oer aan hun dierei geven, zitter Van Gisbergn van kgroep varkenshiuderij .TO wil zo snel tragelijk de branche om d tafel om i regelen. „Het noet over laar weken keihrd op pa- itaan", aldus Vai Gisber- irecte aanleidng is de fcge dioxine-kwetie. Bssieve denten erdam - Balimedewerkers le Vrije Univtsiteit in Am- am krijgen bnnenkort een is 'omgaan *et agressieve enten'. Aanliding is dat ze ls vaker worien beledigd tgescholde door studen- eo meldt deweekkrant van liversiteit. ladat een stu- een deur vn een studiese- riaat intrate, besloot de e agressiee inventarise- Het problem bleek veel ir dan gedcht. De eerste is is is in apïl en was direct nmiddells een tweede ïsgroep pvormd. den haag/gpd - Het nieuwe ka binet krijgt de komende maan den en jaren tal van miljarden- tegenvallers meer voor zijn kie zen. Deze ernstige waarschu wing liet ex-minister Willem Vermeend (PvdA) gisteren uit gaan. „Het is alle hens aan dek. Het land staat er slecht voor", zei hij gisteren in het tv-pro- gramma Buitenhof. Zaterdag werd bekend dat de lo pende begroting (van 2003) af stevent op een tekort van mini maal 1,1 miljard euro. Door de oplopende werkloosheid stijgen de uitkeringen en de kosten voor huursubsidie. Ook het uit zetten van asielzoekers kost meer dan gedacht. „We zijn te vrolijk onder de jobstijdingen. Alsof we niet be seffen wat er gebeurt. We blijven muziek maken, terwijl het schip al aan de grond is gelopen. Bij die pech zal het beslist niet blij ven", benadrukte Vermeend, die als bewindspersoon diende op Financiën en Sociale Zaken. Hij wees erop dat een toenemende werkloosheid ook aan de in komstenkant van de begroting zorgt voor tegenvallers. „Met name wat betreft loonbelasting en vennootschapsbelasting. De tegenvallers stapelen zich op." CDA en PvdA moeten zich in de kabinetsformatie, die woensdag verder gaat, buigen over een be zuinigingsbedrag dat reeds bijna 15 miljard euro bedraagt. Ver meend vroeg de onderhande laars van CDA en PvdA vooral ook oog te hebben voor de stij gende jeugdwerkloosheid. „In de jaren tachtig steeg die ook en dachten we ten onrechte dat het vanzelf goed zou komen. De on derhandelaars moeten snel af spraken maken met de werkge vers over een bemiddelingstra ject voor jongeren die langer dan een half jaar werkloos zijn. Die moeten via om- en bijscho ling aan de bak worden gehol pen", aldus Vermeend. rotterdam/gpd - Een 31-jarige vrouw uit Vlaardingen heeft gis termorgen een pasgeboren baby gestolen uit het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. De baby, Valerie, werd na onge veer drie kwartier ongedeerd te ruggevonden in het centrum van de stad. De vrouw, die een labiele indruk maakte, werd ge arresteerd. Omstreeks half elf gistermorgen kwam een onbekende vrouw de baby-afdeling van het Erasmus binnen. „Ze deed zich voor als familie van de ouders van de ba by, maar omdat de ouders er niet bij waren, werd ze wegge stuurd", aldus een woordvoer der. Wat er vervolgens precies ge beurde, is niet duidelijk, maar de vrouw kwam terug, haalde de baby uit het bedje, deed haar in een kinderwagen van het zie kenhuis en liep ermee naar bui ten. „Kennelijk is ze niet tot aan de uitgang begeleid toen ze werd weggestuurd", gist de zie kenhuiswoordvoerder. Een in tern onderzoek, waarmee giste ren direct is begonnen, moet daar uitsluitsel over geven. De politie startte na de vermis sing direct een grootscheepse zoekactie, waarbij ook een heli kopter werd ingezet. Ongeveer vijftien politiewagens vormden al rijdend soort een ring om het centrum van de stad. Verder werd het nabij het ziekenhuis gelegen park bij de Euromast uitgekamd, werden kruisingen afgezet en werden in- en uitgan gen van metrostations gecontro leerd. Ook keken tram- en bus chauffeurs, parkeercontroleurs, taxichauffeurs en spoorwegper soneel naar de vrouw met het kind uit. De politie beschikte over een goed signalement van de vrouw dankzij de moeder van een an dere pasgeboren baby in het door onze correspondent Harald Doornbos amman - Het gevaar op een oorlog in Irak is nog altijd niet geweken nu Emile Ratelband er niet in geslaagd is Irak te bereiken. De ex-politicus er. goeroe van het positief denken probeert Irak binnen te komen in een poging Saddam Hussein een vredesvlag te overhandigen en de Irakese leider ervan te overtuigen te ver trekken. Maar visumproblemen leidden er gisteren toe dat hij voorlopig strandde in het naburige Jordanië. Vandaag pro beert Ratelband het opnieuw. Hij is vol goede moed. Ratelband nam zaterdagnacht een vlucht van Amsterdam naar Amman, van waar uit hij gistermorgen met een konvooi van vredesactivisten zou doorreizen naar de Iraakse hoofdstad Bagdad. Omdat Ratel bands paspoort nog bij de Iraakse am bassade in Den Haag ligt te wachten op een visum, ondernam de positivist de reis naar Jordanië op een noodpaspoort. De Jordaanse autoriteiten waren echter niet onder de indruk van Ratelbands reisdocument en ontzegden hem toe gang tot Jordanië. „Het enige wat ik dacht was: 'Kut'." Snel optreden van de Nederlandse am bassade in Jordanië zorgde ervoor dat Ratelband uiteindelijk toch werd toegela ten tot het land. „Maar ja", verzucht Ra telband. „Dat vredeskonvooi voor Bag dad was toen natuurlijk al vertrokken. D& lui dachten waarschijnlijk: 'Die Rc^ telsnurker heeft zich verslapen'." den haag/gpd - Tientallen falen de directeuren van ziekenhuizen, instituten voor verstandelijk ge handicapten en thuiszorginstel lingen zijn recent met een gou den handdruk de laan uitge stuurd. Tezamen voor 10 a 15 mil joen euro. Dat is volstrekt onaan vaardbaar, omdat de gemeen schap voor die extra uitgaven op draait. Dit stelt het CTG (College Tarie ven Gezondheidszorg) in een brandbrief aan minister De Geus van volksgezondheid. Het CTG past tijdelijk de tarieven van noodlijdende instellingen aan om ze er met de extra in komsten bovenop te helpen. SP- Kamerlid Agnes Kant heeft De Geus schriftelijk om ophelde ring gevraagd. „Dit kan echt niet. De zorg heeft elke cent kei hard nodig", aldus Kant. Voor de radiomicrofoon noem de CTG-voorzitter Rob Scheer der de gebeurtenissen in de zorg 'schrijnend'. „Recent kregen we te maken met een instelling die op de rand van de afgrond ba lanceert. De verantwoordelijke directieleden werden wegens wanprestatie weggestuurd, maar kregen wel anderhalf mil joen euro mee", aldus Scheer der. Hij realiseert zich dat dc minis ter formeel niet kan ingrijpen in bestaande arbeidsovereenkom- Ratelband is niet de enige die op weg is naar Irak uit protest tegen een mogelijke oorlog. Uit de hele wereld is een illustere mengelmoes van extreem-linkse en ex treem-rechtse activisten en politici naar Bagdad afgereisd in een poging een oor log te voorkomen. Zo werd Ratelband reeds voorafgegaan door figuren als de Britse icoon van Labour, Tony Benn, als mede de vrouw van de Franse fascisten- leider Le Pen en de Rus en communist Zjoeganov. Op dit moment téÏMiss Duitsland' in Irak op vredesmissie. Ook Belgische stalinisten, Amerikaanse paci fisten en Turkse moslim-fundamentalis ten geven dezer dagen 'acte de presence' in Bagdad. Ratelband heeft enkele door hem ont worpen blauwe vlaggen met een witte duif daarop meegenomen in een poging die te overhandigen aan Saddam Hus sein. Johan Vlemmix van de Partij van de Toekomst is op weg naar Amerika om een identieke vlag te overhandigen aan zanger Mick Jagger, aangezien president Bush weigerdemee te werken. Ratel sten. „Maar De Geus kan de partijen er waarschijnlijk wel van overtuigen dat het voortaan anders moet met die arbeids contracten." Uiteindelijk moe ten de raden van toezicht van de instellingen zorgen dat de ar beidscontracten worden aange past. „Ik kan me best voorstel len dat een manager na allerlei geklungel nog een maand of drie, vier loon doorbetaald krijgt, maar daar moet het dan wel bij blijven." Volgens Scheerder komt misma nagement in de zorg veelvuldig voor. Financiële administraties zouden vaak niet op orde zijn. Soms duurt het een eeuwigheid voordat facturen de klant berei ken. Ook wordt veel geld uitge geven aan dure interim-mana gers. Soms signaleert het CTG dat te veel gebouwen in gebruik zijn. „Wat wij bovendien vast stellen is dat mislukte zorgdirec- teuren vaak heel snel na hun ontslag elders alweer aan de slag kunnen. Dat is ook ernstig. Volgens de NVZD, de koepel voor directeuren in de gezond heidszorg, stelt Scheerder de si tuatie te somber voor. Directeu ren die slecht functioneren zijn volgens de NVZD sterk in de minderheid. En grote afkoop sommen vormen een uitzonde ring. De NVZD wijst gouden handdrukken in een richtlijn formeel af. (advertentie) ziekenhuis. Maar ook de kinder wagen waar ze mee liep, was re delijk opvallend, omdat het een oud model betrof. De politie brak live in op radio-uitzendin gen om luisteraars op te roepen uit te kijken naar de vrouw met de baby. „Omstreeks half twaalf zagen mensen van de wijkpolitie de vrouw met de blauwe kinderwa gen met witte strepen lopen op het Beursplein", zegt politie woordvoerder Geelof. De agen ten wisten al snel vrijwel zeker dat het om de gestolen baby ging omdat in de kinderwagen een dekentje lag met daarop de naam van het Sophia Kinderzie- kenhuis.Geluk bij een ongeluk was dat de winkels in de bin nenstad nog niet open waren. In de gebruikelijke drukte van de wekelijks koopzondag was de verdachte wellicht minder snel opgevallen, aldus Geelof. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij, -r band: „Tja, Johan durfde niet naar Irak, dus toen ben ik maar gegaan." Ratelbands missie - als hij Bagdad al weet te bereiken - is geen actie ter onder steuning van Saddam Hussein. „Mijn boodschap aan Saddam Hussein is: Ga maar naar Tanzania, Uganda, Libië of zo'n soort land. Daar sparen we duizen den mensenlevens mee." Volgens Ratelband is de Iraakse presi dent nog niets vergeleken bij CDA-leider Jan Peter Balkenende. Dit omdat Balke nende aldus Ratelband, de Nederlandse media zou hebben bevolen tot het nege ren van de kleine partijen. „Die Balke nende is dus nog erger dan Saddam Hus sein. Als je weet dat je niets te zeggen hebt, dan is dat tenminste duidelijk. Maar in Nederland doen we alsof we in een democratie leven, maar het is een schijndemocratie. Dat is veel gemener, veel doortrapter. Daarom is Pim ook ver moord." Een domme vraag natuurlijk aan een po sitivist, maar is Ratelbands missie niet enigszins onrealistisch? Ach, ik ken een neef van Saddam Hussein die in Neder land woont. Maar hier in Amman hoorde ik - en dat is een tegenvaller - dat Sad dam Hussein wel ongeveer 375 neven heeft. Dus het is afwachten of het alle maal gaat lukken. In ieder geval heb ik meer gedaan dan die schandalige prin sen in Nederland die al hebben laten we ten dat carnaval gewoon doorgaat in het geval het oorlog wordt." breda/gpd - Na een week skiën in haar favoriete wintersport- oord Lech pakt koningin Beatrix vandaag het werk weer op. Vaste prik op maandagmiddag: de vi site van de minister-president, sinds juli Jan Peter Balkenende. Er is weinig fantasie voor nodig te raden waar de twee het van daag over zullen hebben: de emmers drek die prinses Marga rita de laatste weken over de ko ninklijke familie heeft uitgestort. 'Uit liefde voor Margarita' heeft het koninklijk huis tot op heden amper gereageerd op de via HP- De Tijd en het Duitse blad Stem gepubliceerde aantijgin gen. Maar nu vrijdag bekend werd dat Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn een miljoenenclaim in petto hebben, ligt de vraag op tafel of de Oranjes toch in het openbaar een weerwoord moeten bieden aan hun boze nichtje. Belangrijk aspect daarbij is de wetenschap dat HP/De Tijd overmorgen weer een nieuwe portie 'Oranje bitter' serveert. „Ik heb anderhalve week gele den al voorspeld dat dit gaat doorzieken", zegt Peter Rehwin- kel, die als oud-Kamerlid van de PvdA de monarchie van dichtbij volgde. Hij vindt het de hoogste tijd dat de politiek iets van zich laat horen, 'om verdere schade aan de monarchie te voorko men'. Rehwinkel heeft aanwij zingen dat de koninklijke familie zelf inmiddels pogingen doet om 'de schade te beperken'. „Uiteindelijk ontkomt de konin gin er ook niet aan om iets te zeggen. In maart gaat ze op staatsbezoek naar Chili en Bra zilië, daar krijgt de pers gelegen heid om vragen te stellen." SP-Kamerlid Harry van Bommel riep dit weekeinde premier Bal kenende op om in te grijpen 'in de koninklijke rel'. De 'staats rechtelijke implicaties zijn evi dent', aldus de SP. (advertentie) Ch Komkommer per stuk Ch Rundertartaar verpakt kilo, Ch Kibbeling kilo, Xè&5 De Van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met Ch Bonuskaart tot en met 2 maart 2003. Nu een vollere tas voor minder geld Emile Ratelband en Johan Vlemmix (rechts) met hun zelf ontworpen vredesvlag. Foto: ANP/Olaf Kraak

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3