GESPREK VAN DE DAG 'De EHBO-cursus is uit de tijd' Acht Grammy's voor Norah Jones Steeds minder mensen volgen lessen Kruiwagen MEN De film The Pianist' van de Franse filmmaker RO MAN POLANSKI is zater dag zeven keer in de prij zen gevallen bij de uitrei king van de Césars, de prestigieuze Franse film prijzen. De film werd be kroond als beste film en Polanski kreeg de César voor beste regisseur. De Césars werden in Parijs voor de 28ste keer uitge reikt. De film van de 69- jarige Polanski over een joodse pianospeler in War schau tijdens de Tweede Wereldoorlog is in zeven categorieën genomineerd voor een Oscar. De prijs voor beste acteur ging naar Adrien Brody, die in The Pianist de hoofdrol speelt. Ook werd de film van Po lanski onderscheiden voor de muziek van Wojciech Ki Het 17-jarige meisje dat eerder deze maand in Durham, in de Amerikaanse staat North Carolina, een hart en longen kreeg van de verkeerde BLOEDGROEP, is zaterdag overle den. Dat heeft een woordvoerder van Duke University Hos pital gezegd. Jesica Santillan onderging donderdag een nieuwe hart- en longtransplantatie, met organen van de juiste bloedgroep, maar de operatie kon haar niet meer redden. De apparatuur waarmee ze in leven werd gehou den, zou zwellingen in de hersenen en inwendige bloedin gen hebben veroorzaakt, waardoor het meisje overleed. ELIJK lar, de geluidskwaliteit, de decors en de fotografie. - Foto: EPA GORDON en het trio met de naam BERT HEERINK EN MANOU gaan als laat- ste van de voorrondekandi daten van het Nationaal Songfestival door naar de finale zaterdag in Ahoy. Gordon was zaterdag tij dens de laatste selectieron de de favoriet van de vakju ry én van de tv-kijkers. De tweede finalist is Bert Hee- rink en Manou. Van de jury kregen de Doetinchemmer met zijn twee vrouwelijke zangpartners slechts 11 punten, maar de tweede plaats met 23 procent van de publieksstemmen was toch genoeg voor een plek bij de laatste acht. Pikant detail van deze uitslag is dat beide acts banden heb ben met ochtendprogram ma's op twee verschillende popzenders. Gordon is naast zanger sinds kort ook presentator van een och tendprogramma op Noord zee FM. En een van de schrijvers van Heerinks nummer is Eric Dikeb, dis kjockey bij het 3 FM-pro- gramma Stenders Vroeg. De film van regisseur Roman Polanski THE PIANIST heeft dit weekend in Londen ook de BAFTA-AWARD voor beste film en beste regie gewonnen. De Britse filmprijzen wer den voor de 54ste keer uitgereikt en gelden als graadme ter voor de Oscar-uitreiking volgende maand in Los Ange les. Daniel Day-Lewis werd uitgeroepen tot beste acteur voor zijn rol in 'The Gangs of New York'. Nicole Kidman kreeg de prijs voor beste actrice voor haar vertolking als schrijfster Virginia Woolf in 'The Hours'. Catherina Zeta Jones ontving een Bafta voor de beste vrouwelijke bijrol in de musical 'Chicago', de beste mannelijke bijrol speelde Christopher Walken in 'Catch Me If You Can'. Weinigen hielden het za terdagavond droog toen de uitslag van Idols bekend werd. Niet Jim vloog eruit, maar DEWI PECHLER (19) uit Scherpenzeel. Jurylid Eric van Tijn vluchtte zelfs in tranen naar de kleedkamer. En Dewi had bijna een uur no dig voordat ze op adem was en de pers te woord kon staan. „Meteen na de uitschakeling was ik enorm teleurgesteld. Ik kon niets meer zeggen, klapte helemaal dicht. Nu voel ik ook opluchting. Ik ben vierde geworden, ver der gekomen dan ik ooit had gedacht. Ik voelde het de hele dag al dat ik eruit zou gaan en daar voelde ik me best lekker bij. Het gaf iets minder druk. Vandaar dat ik nu ook een beetje op gelucht ben", aldus Dewi. Wat Dewi betreft mag haar zangcarrière nu echt begin nen, al heeft ze geen flauw idee hoe en wanneer. ,,lk weet niet eens of de bege leiding vanuit Idols door gaat. Ook de muziekstijl die ik kies, staat nog niet vast voor mij." Foto: GPD Tijdens opnames voor de derde HARRY POTTER-FILM is zaterdag een heidebrand uitgebroken. De brand ontstond rond een viaduct in de Schotse Hooglanden dat een van de decors is van 'De Gevangene van Azkaban', deel drie in de serie rond de tovenaarsleerling. Meer dan veertig hec tare heidegrond werd in de as gelegd. Omwonenden moes ten tijdelijk hun huis verlaten, maar mochten in de loop van de zondag terugkeren. Er vielen geen gewonden. Hoe de brand heeft kunnen ontstaan, is nog onduidelijk. DAGELIJKS LEVEN Zo op het oog heb ik alles onder controle. Mijn eega presen teert en een collega van haar en eentje van mij maken deel uit van de jury. Waarom ben ik dan al drie dagen van slag van de naderende lokale voorronde van de Nationale Voor- leeswedstrijd? Omdat mijn vrouw - diezelfde die hem ook presenteert - heeft uitgemaakt dat niemand - maar dan ook helemaal niemand - ook maar iets mag weten van de familieband tussen mij, haar en de deelneemster die als laatste in de rij op de voorleesstoel mag plaatsnemen: mijn tienjarige dochter. George W. Bush, Jordi Cruyff, Martijn Krabbé, prinses Mar garita. Zo maar wat nazaten die in meer of mindere mate hebben geprofiteerd van hun familie. Waarom dan zelf niet gebruik gemaakt van een kruiwagen, als die door het lot bij je wordt voorgereden? Van de naamsbekendheid moet mijn dochter het niet hebben. In ons dorp telt het telefoonboek zo'n beetje elf kolommen met mensen die allemaal Van der Plas heten. Nee, ze zal het vooral moeten hebben van het terloops laten vallen van de familieband, waarna de sym pathie voor de bevallige presentatrice en haar echtgenoot mijn dochter een plaats in de volgende ronde moeten ga randeren. En wat subtiele dreiging, mocht de keuze onver hoopt op een andere kandidaat vallen, is natuurlijk ook nooit weg. Maar mijn vrouw wil het niet hebben. Sterker nog, ze zet mij aan tot het verloochenen van welke bloedband dan ook met de kandidaat zeven van de lokale voorronde van de Nationale Voorleeswedstrijd, beveelt mij een zitplaats uit het zicht van de jury te nemen en raadt mij aan mij tijdens de wedstrijd te onthouden van hoorbare toejuichingen in de richting van mijn dochter en hoorbare afkeer in de rich ting van de dyslectici die het tegen haar moeten opnemen. Ook mag ik niet in het gezelschap van mijn vrouw het wed strijdtoneel betreden. Wat ik wel mag: zeven supporters (allemaal meiden, inclu sief spandoek 'Zet 'm op, lees jezelf naar de top), mijn dochter, mijn zoon en mijzelf in onze stationcar naar het voorleestoneel vervoeren, onderweg alle krachten mobilise rend om uit te zien naar patrouillerende politieagenten. Mijn dochter installeert zich in het rijtje met de zeven deel nemers (allemaal al kampioenen van hun school, maar dan zonder het zelfvertrouwen dat bij die status hoort). Mijn zoon en de supporters nestelen zich op de eerste rij en zelf krijg ik achteraf een slechtzichtplaats toegewezen, waar ik zes meiden zich mompelend, zwetend, stotterend en sta melend door een nietszeggend hoofdstuk uit een willekeurig kinderboek hoor lispelen en een langdradig pauzenummer uitzit, alvorens mijn dochter aan de beurt is. Zij schrijdt gracieus naar haar zetel, neemt bevallig plaats, leidt haar verhaal spannend in en boeit haar gehoor vervolgens met een vertelling uit een razend moeilijke episode uit 'GVR' van Roald Dahl waarin een Grote Vriendelijke Reus met een spraakgebrek aan een mensenkind vertelt welke aardklootbewoners er lekker zijn om op te eten. Zij sluit af met een door de orga niserende Stichting Lezen ongetwijfeld ge waardeerde oproep aan de zaal om de rest zelf maar door te nemen, teneinde te weten hoe het afloopt. Ik leun uitgeput maar voldaan achterover, in de klamme kleding die rond mijn lijf hangt, in de wetenschap dat in elk geval één door mij verwekte nazaat in dit leven goed terechtkomt. Ik noteer in mijn elektroni sche agenda alvast de data van de kwartfinale (8 maart), de halve finale (12 april) en de lan delijke finale in Utrecht op 14 mei. Pas twee dagen later komt mijn dochter zelf op de wedstrijd terug nadat ik haar heb aangespoord om in groep acht vooral weer mee te doen. „Is er dan een andere jury?", wil zij we ten. „Reken maar", zeg ik grimmig. Reageren?: column@dlckvanderplas.nl Het aantal nieuwe EHBO'ers loopt sinds enkele jaren terug. Daarom past het Oranje Kruis vanaf augustus de lesstof aan. De instructeurs weten niet waar ze aan toe zijn. „Het Oranje Kruis laat ons zwemmen." Steeds minder mensen volgen een cursus Eerste Hulp Bij On gelukken (EHBO). En als na 28 lesuren het zogenoemde een heidsdiploma is behaald, laten nogal wat EHBO'ers dat vervol gens gewoon verlopen. Ze heb ben geen tijd of zin om elke twee jaar veertien herhalingsles- sen te volgen. Zo vervallen jaar lijks zo'n tienduizend diploma's. „Er is nog geen tekort", zegt di recteur Joost van Linge van het Oranje Kruis, dat verantwoorde lijk is voor de kwaliteit van het diploma. „Maar het blijft van groot belang dat er EHBO'ers zijn als iemand op professionele hulp wacht. De ambulance is lang niet altijd in de buurt." Het nut van EHBO'ers bleek onder meer tijdens de nieuwjaars brand in Volendam. Daar werd door de vrijwilligers waardevol werk verricht. Om een tekort te voorkomen, start het Oranje Kruis in augus tus een EHBO-cursus nieuwe stijl. De huidige is uit de tijd, zegt Van Linge. „De lessen zijn te star. Cursisten moeten de stof keer op keer herkauwen. Daar om schrappen we een deel van de theorie. Geen essentiële stof. Verbandleer blijft van belang." Van Linge bestrijdt dat de cur sus simpeler wordt. „Het wordt toegankelijker. Niet eenvoudi ger." De 'verjaring' van het diploma na twee jaar blijft gehandhaafd. Maar gediplomeerden hoeven niet langer veertien cursusavon den te volgen of een toets af te leggen. Het gaat erom dat de docenten 'voldoende inzicht De nieuwe EHBO-cursus. Foto: GPD/Phil Nijhuis hebben in iemands kennis, vaardigheden en gedrag'. Zij kunnen het diploma 'verlengen' als zij vinden dat iemand nog bekwaam is. De aanloop naar het diploma kan korter uitvallen dan de huidige 28 lesuren. Maar de Oranje Kruis-directeur wil daar verder geen uitspraak over doen. De vereniging wil 'de in vulling overlaten aan de des kundigheid en creativiteit van de instructeurs'. Dat valt verkeerd bij een aantal van de vijftienhonderd vereni gingen en commerciële bedrij ven die de cursussen geven. „Sommige verenigingen zijn in paniek geraakt", zegt Jos Noor- danus, directeur van de Federa tie Nederlandse EHBO (FNE). „De verenigingen moeten in eens een hele hoop zelf gaan doen. Ze hebben vaak wat ou dere kaderleden, die jarenlang met veel plezier een bepaalde methode hebben gevolgd. Het valt niet mee om ineens te ver anderen. Daarom gaan we pis federatie de plannen uitwerken voor onze verenigingen. Dan hoeft niet iedereen opnieuw het wiel uit te vinden. Maar het was beter geweest om de wijzigingen nog een jaar uit te stellen." Toos de Goede is een van de in- structrices die vanaf augustus meer de vrije hand krijgen om een 'cursus op maat' te beden ken. Zij weet daar nog niet goed raad mee. „Het Oranje Kruis laat ons zwemmen", zegt zij. De doktersassistente begrijpt wel dat de opzet moet aangepast. Dat is in het verleden al ge beurd. „Vroeger liet je een dok ter twee uur lang vertellen over de werking van het menselijk li chaam. Daar hoef je nu niet meer mee aan te komen", zegt zij tijdens de pauze van een cur susavond. Een van de cursisten heeft ie mand met hartklachten het le ven gered. Maar de meeste EH BO'ers maken over het alge meen geen grote rampsjj mee. Toch blijft goede ee hulp van groot belang, b gl drukt De Goede. Ze vert< een oudere loper die tijd marathon op een warme |ga- onwel was geworden en grond lag. „Hij was oven Df] Een buurtbewoner gooit TO)i emmer ijskoud water ovt heen. Dat was goed bede Maar door die sterke afk< kwam hij in de probleme rei overleed in de ambulano «,u Reanimatie blijft ook in we opzet een belangrijk cht deel van de EHBO-cursu cht structeur Johan Spies he avond twee mansgrote p Jg op de grond gelegd. „Ha neer", zegt een cursist te n| pop. Daarna buigt hij zie over en begint mond op icei beademing. Veel te snel. ste ger", zegt Spies. Soms moet de instructei an i thousiaste cursisten vertf een dat ze beter kunnen stop one Tot hun grote verdriet. 4haa ge mensen zien het diplomat een soort statussymbool, bra op latere leeftijd kunnen rfitii paalde handelingen niet ^te uitvoeren, doordat ze te i een zijn. Beademing kan bijvi zij a beeld problemen oplever het een oudere vrouw nu ker te maken had ik eenl de pop op een tafel geleg 1 zelfs toen lukte het haarr huilde toen ik zei dat ze i ird geslaagd." Aan het einde van de avofengi dwijnen de poppen in ee ïetr tas. De cursisten nemen i ïogi Oranje Kruis Boekje mee gec huis. Het is al sinds jaar i pen hun leidraad. Ook al vera ins binnenkort de inhoud, hi niljc to voorin blijft hetzelfde: ,Na diploma geeft de cursist i n d waarborg dat hij zich op igeA woorde wijze van zijn hu kan kwijten." Mare Brink Simon and Garfunkel traden weers op. Foto: Reuters/Gary Hershorn De pop-jazz zangeres Norah Jones heeft gisteren acht Grammy's gewonnen, inclusief die voor de beste opname van het jaar. Dat werd het nummer Don't Know Why', van haar debuutalbum 'Come Away With Me'. Daarvoor kreeg ze de Grammy voor het album van het jaar. Ook de prijs voor de beste nieuwe artiest ging naar de 23-jarige popzangeres. De Grammy is de belangrijkste Amerikaanse onderscheiding op muziekgebied. Dit jaar werden de ruim honderd beeldjes voor het eerst sinds vijf jaar weer uitgereikt in New York. Dustin Hofffnan opende het gala in Madison Square Garden met het aankondigen van Simon and Garfun kel, die op het podium waren herenigd en hun 'The Sound of Silence' ten gehore brachten. Bruce Springsteen won drie Grammy's met zijn album 'The Rising', geïnspireerd door de aansla gen van 11 september 2001. Hij kreeg de prijs voor de beste rockzanger en het beste rockal bum, waarvan de titelsong tot beste rock nummer werd gekozen. Ook het trio The Dixie Chicks kreeg drie Grammy's, in de categorie Country. Sheryl Crow kreeg de Grammy voor het beste nummer van een rockzangeres, 'Steve McQueen'. De Grammy voor het beste nummer van een mannelijke popzanger ging naar John Mayer, voor zijn Your Body Is A Wonderland'. Een dubbele onderscheiding met twee Grammy's ging naar onder anderen B.B. King, Eminem, Coldplay, IndiaJVrie en Nelly. Norah Jones werd bedolven onder de Grammy's. Foto: AP/Kathy Willens Bruce Springsteen kreeg drie Gra Foto: Reuters/Gary Hershorn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2