SPORT De harteloze bejegening van Foekje Dillema Wraak! LINKS BUITEN Groningse prof helpt Man United Groningen - De Groninger pro fessor Gerard Sierksma gaat Manchester United helpen bij het beoordelen van de salaris- opbouw bij de club. Sierksma gebruikt al jaren economische rekenmodellen voor sporton- derzoek. Zo maakte hij een computermodel voor het sa menstellen van voetbalteams. Voor het beoordelen van sala rissen is volgens Sierksma meer nodig dan kennis over specifie ke voetbalkwaliteiten. „Er is nog nooit gekeken naar de rela tieve kwaliteit van een speler. Dat is de meerwaarde voor een team. Ronaldo kan voor Barce lona goud waard zijn. maar voor Madrid niet. Wij denken dat je dat je het verschil redelijk objectief kunt vaststellen, maar het is de eerste keer dat er gron dig onderzoek wordt gedaan." Canada breekt laagterecord paarl - Canada heeft tijdens het WK cricket het laagterecord gebroken voor eendaagse wed strijden. De Noord-Amerikaan se ploeg kwam in de wedstrijd tegen Sri Lanka aan bat niet verder dan 36 runs (in 18,4 overs). Die minieme score was twee runs minder dan het voor gaande dieptepunt, dat in 2000 op naam kwam van Zimbabwe. Ook toen was Sri Lanka de te genstander. IJshockeyduel van tachtig uur Toronto - Met 1278 doelpun ten in 80 uur hebben twee Ca nadese teams de langste ijshoc- keywedstrijd ooit gespeeld. De amateurteams stonden gedu rende vier dagen op het ijs en zamelden daarbij ongeveer 33.000 euro in voor het goede doel. Het 'blauwe team' won met 650 tegen 628 doelpunten van het 'witte team', de ploeg van topscorer Mike Burge. „Ik weet niet meer precies hoeveel goals ik gemaakt heb. Waar schijnlijk meer dan 100", ver klaarde Burge. Pillen funest voor turnster Boekarest - Voormalig tumwe reldkampioene Sabina Cojocar moet haar carrière voortijdig beëindigen na jarenlang medi cijngebruik. De Roemeense (17) kreeg de pillen wegens een aan geboren cholesterolgerelateer- de ziekte, maar de werkzame stof is niet geschikt voor tie ners. De medicijnen kwamen van het nationaal sport-me- disch instituut in Boekarest, dat verantwoordelijk is voor de me dische voorzieningen van Roe meense topsporters. Werper krijgt recordbedrag Atlanta - Werper Greg Maddux (36) heeft een eenjarig contract getekend bij de Atlanta Braves voor 14,75 miljoen euro. Het bedrag is een record in het Amerikaanse honkbal. Het re cord was in handen van werper David Cone die in 2000 een eenjarige verbintenis bij de New York Yankees tekende voor 12 miljoen euro. Efedrine leidt tot dood honkballer fort lauderdale - Het doping- middel efedrine, in combinatie met zware conditietraining on der vochtig warme weersom standigheden, heeft geleid tot de dood van werper Steve Be- chler van de Amerikaanse honkbalclub Baltimore Orioles. Dit heeft een autopsie op het li chaam uitgewezen. De pas 23- jarige Bechler stierf tijdens het trainingskamp in Florida. Bech ler gebruikte efedrine om af te vallen. Efedrine is niet verbo den in de major league van het Amerikaanse honkbal. Het staat wel op de lijst van verboden sti mulantia van het Internationaal Olympisch Comité. Cipollini fietst 90 op de snelweg livorno - Sprintkoning Mario Cipollini kan het ook tijdens trainingen niet snel genoeg gaan. De politie plukte de Itali aanse wielrenner samen met ploeggenoot Mario Scirea van een voor fietsers verboden snel weg. Het trainende duo reed achter een begeleidende auto maar liefst 90 kilometer per uur. Volgens dagblad Gazzetta dello Sport moet Cipollini een verkeersboete van 63 euro beta len. Het is niet voor het eerst dat verkeersgedrag Cipollini 'moeilijkheden' oplevert. Tij dens de klassieker Gent-Wevel- gem zoefde Cipollini al eens zo snel langs een flitsapparaat, dat hem dat terstond een foto ople verde. De Italiaan fietste toen 55 kilometer per uur op een tra ject waar automobilisten wette lijk zijn begrensd op 50. De bij behorende boete (100 euro) werd de Italiaan destijds overi gens kwijtgescholden. UIT HET OOG MAANDAG 24 FEBRUARI 20 UIT GESPROKE Frans Hoek, asd tent-trainer vanl Barcelona, in de| Volkskrant: „Bij Barcelona gj alleen de korte termijn. WeI ven vandaag, een klein beem morgen, maar overmorgen staat al niet. Fernando Ricksen, verdedi van Glasgow Rangers en o| je, in Nieuwe Revu: Wanneer in het veld een ol stootje is, ren ik er meteen m toe, als het niet te ver is. Mm is dat niet nodig want darm ik er zelf bij betrokken. Wereldkampioene bol ther Schouten in Veroi gazine: „Ik ben niet zo Ameril ik iemand ga uitschelden, speel ik het lieve meisje, geen hoogte van me krij} krijgen ze wel als ze me staan in de ring. Jelle Van Danune, dienst van Ajax, in V< ternational: „In België moet je beschei blijven. Dat is het grootste schil tussen Nederland en gië. Wij denken dat we goeM zijn, hier zeggen ze dat ze g |j| zijn. NAC-coach Henk ten Calf Voetbal Magazine: ,Ach, mijn visie is eigenlijk H een korte zin samen te vattfit hou van voetbal" ide Arjan de Zeeuw, Nederlan verdediger van Portsmou student medicijnen, in Tl f dependent: „Mijn academisch werk z voor stabiliteit. Als er iets fi 7 gaat, bij contractonderhan C lingen of zoiets, weet ik zei dat ik geen baan hoef te r als schoorsteenveger. FC Twente-speler Simon Cziommer over de menta van Duitse voetballers, in Sportweek: „Wijgeven nooit op. 'Kol kun je ook na de wedstriji mij in Duitsland geleerd. Voormalig autocoureur cardo Patrese is tegenwo actief als ruiter, vertelt Formule 1: ,JVm één pk heb ik vooi noeg!" g< Voormalig aanvaller J< Loen, nu assistent- FC Utrecht, in Trouw: „Ik was geen denker, ik wA voetballer. Als ik slimmer i geweest, had ik er meer uil haald. Ik werkte en slew denkwerk liet ik aan Idem: „Ik herinner me nog een mijn eerste wedstrijden. II een enorme beuk van een stopper. Ton du Chatinier kwam naar me toe en zei t achter moest gaan staan. 4e w ging wel even in de spits Ui Rj Hij gaf die stopper een ra/»Ahol< rug en zet 'Zo, ga maar u\en e rug naar de spits. Hij heefeerlii loofd dat-ie het nooit meeM als doen'. Soms was het moon uite doodslag. Maar thuis wor\ig, j\ we bijna alles.al dai m is r In zijn tijd als voorzitter totgn. FC Utrecht verkocht Thevaller bers weieens een speler leen li medeweten van de te staf, vertelt hij in de Vol! krant: Jessie „De eerste die ik verkochtdooi Robbie de Wit. Fan-tas t voetballeri Ik belde uit mqijf be Ton Harmsen van Ajax oi> wil je niet iemand van o/ij ben? Ja, ze wilden Robbie Feyenoord-doelman E Zoetebier wordt in VA1 Magazine door zijn vrouhnen. aangesproken op zijn ofab gin voor sport: oor ii „Maar als ik zie hoe jij nu plege volle verstand op kan gatks dat een wedstrijd van ZimbaboBlee tegen Opper-Volta 7 tijdeuste t Africa Cup, dan denk ik: «bedri ernstig. En ook nog zond* hielt namen van de spelers te inhoud nen." Ame Kt het NEC-keeper Dennis Geitrd m in Voetbal Internationaliande „Denk maar niet dat ik riln bel ker voel als er vijf minuten deel het eind van de wedstrijd^ zeg omgeroepen dat ik Man Q repu Match ben. Dan kun je ei\ van alleen nog maar blundertt vra; ken." Ide o nege Oud-prof en voetbal an ageld g Youri Mulder in Voetbaln van gazine: onvc Voetballen is voor mij: tb op hardst kan schieten." n. He i cont Schaatser Jan Bos in ertrou De Telegraaf: lntelir „Ik heb het nog I steeds in me om we reldkampioen sprint yries te worden. Nederlands kampioenschap aerobics. Nieuwegein. Februari 2003. Foto: ANP/Robin Utrecht Zelfs in het jubileumboek van de honderdjarige Koninklijke Neder landse Atletiekunie hebben de beide auteurs, Aad Heere en Bart Kappen- burg, geen goed woord over voor de manier waarop de leiding van de KNAU in 1950 sprintster Foekje Dille- ma behandelde. Op 13 juli van dat jaar stond ze met de Nederlandse ploeg op het perron in Utrecht op de trein te wachten die haar naar Carcassonne zou brengen voor een interland tegen Frankrijk. 'Op het perron werd haar door officials te verstaan gegeven dat zij uit de ploeg was verwijderd. Men had haar eerst uit Friesland laten komen om haar daarna, totaal ontredderd, naar huis te sturen'. Het waarom was alleen aan een kleine groep insiders be kend. De buitenwereld kreeg er niets over te horen. Nu ja, dat ze 'op me disch advies niet meer in wedstrijden zal uitkomen'. Foekje Dillema, een eenvoudig boeren meisje. kwam uit Burum, een dorpje op de grens van Friesland en Groningen. In 1948, het gloriejaar van Fanny Blan- kers-Koen, begon ze mee te doen aan hardloopwedstrijden in Friesland. Ze versloeg haar tegenstandsters keer op keer met vele meters. Zo snel waren haar vorderingen dat ze al het jaar erop in de Nederlandse ploeg werd gekozen. In Londen klopte ze de beste Engelse sprintsters. Bij de estafette-kampioen schappen bleek ze op de laatste hon derd meter al opgewassen tegen Fanny Blankers, die krachtmetingen met haar daarna ontliep op aanraden van haar man en trainer, Jan Blankers. Op de Olympische Dag van 1950 verbe terde Foekje het Nederlands record op de tweehonderd meter en bracht het op 24.1 seconden. Een gouden toe komst lag in het verschiet. Ze liep niet mooi, elegant, Foekje. Ze was fors gebouwd, en gespierd. Haar pas was zeer krachtig. Er rees bij som migen twijfel aan het feit of ze wel hon derd procent vrouw was. Maar hoe kwam men daar achter? Sekse-testen bestonden nog niet. Die voerde de In ternationale Atletiek Federatie pas in 1966 in. De KNAU vond er, zo kwam pas vele jaren later uit, het volgende op: behalve Foekje werd een aantal andere vrouwen van de nationale ploeg voor een onderzoek bij de gynaecoloog ont boden. Die anderen waren louter ca mouflage, het ging om Foekje. Wat er precies uit dat onderzoek kwam, is nooit duidelijk geworden. De vraag is zelfs of er ooit een document over is opgemaakt. Maar op het perron in Utrecht kreegde niets vermoedende Foekje van officials te horen dat ze uit de ploeg was gezet. Botter kon het al niet. In de Friese atletiekwereld, aldus een artikel over deze zaak in Vrij Nederland van een aantal jaren geleden, is men ervan overtuigd dat er vuil spel is ge speeld door Jan Blankers en Jo Moer man, de toenmalige secretaris van de KNAU, omdat Foekje een bedreiging vormde voor de suprematie van Fanny Blankers. Dat klinkt nogal absurd. Maar Puck van Duyne-Brouwer (zilver op de tweehonderd meter op de Spelen van 1952) zei er dit oven Als je Fanny ging bedreigen op de baan, moest je oppas sen. Jan Blankers heeft geprobeerd ook mij weg te krijgen. Toen ik goed werd op de tweehonderd meter heeft Fanny nooit meer tegen mij gelopen." Tot slot nog het oordeel van Els Stolk, bondsarts van de KNAU:Al vanaf haar jonge jaren heeft Foekje Dillema als vrouw geleefd en volgens de huidige criteria van de Internationale Atletiek Federatie zou er nu niets aan de hand zijn geweest." Ruud Paauw Dit is dc drieënvijfligste aflevering van een se rie over dc geschiedenis van de sport Foekje Dillema in 1949. Archiefffoto Foekje Dillema zelf heeft over deze kwestie nooit een woord willen uiten. Michael Vertogen (40) behoorde jarenlang tot de Nederlandse squashtop. De Alphenaar begon na het begin van een tenniscar rière pas op z'n zeventiende met squash. Het zou een succesvolle loopbaan worden. Vertogen werd twee keer tweede op het Nederlands kampioenschap en was een aantal jaren professio nal. Inmiddels is hij manager van een squash- en fitnesscentrum in Beverwijk. Vertogen woont in Amsterdam. „Met tennis ben ik vrij laat be gonnen, op m'n twaalfde. Dan loop je eigenlijk overal achter aan. Je bent net niet goed ge noeg om in districtsselecties te komen. Op m'n zeventiende kwam ik voor het eerst op een squashbaan terecht. Ik vond het meteen interessant. Het is veel actiever dan tennis, je kan je in een korte tijd veel meer uitleven. Als ik nu een potje tennis speel, vind ik dat het langzaam gaat. Er zit veel tijd tussen de ralleys, dan moeten er weer ballen worden geraapt. Van tennis word je eigenlijk niet moe. Na m'n diensttijd ben ik me volledig op squash gaan rich ten; en op m'n 24ste zat ik in het Nederlands team. Daar heb ik dertien jaar deel van uitge maakt. Toen ik 24 was heb ik een paar jaar als professional gespeeld. De sport was in op komst, het was nog niet zo moeilijk om sponsors te vin den. En je kon het combineren met een paar uur les geven of een studie. Ik ben een tijdje tweede van Nederland geweest, op de wereldranglijst was m'n hoogste positie 55ste. Een van m'n beste prestaties was een zesde plaats op het WK voor landenteams. Tijdens m'n squashloopbaan heb ik me nooit zo druk ge maakt over het leven na de Michael Vertogen. Archieffoto sport. Ze zeggen dat dat onver standig is. Natuurlijk dacht ik er wel aan. Negen jaar geleden ben ik parttime aan het werk gegaan. Ik deed de promotie voor 'ricochet-banen'. Ricochet is te vergelijken met squash, maar dan op een kleinere baan met een lager plafond. Er liggen zo'n zestig banen in Nederland, die sport is gemakkelijk te le ren. Sinds 1998 run ik een squash en fitnesscentrum in Beverwijk. Daar wordt nu ook serieus aan competitiesquash gedaan. Dat is iets wat ik heb meegenomen. We proberen al een paar jaar in de eredivisie te komen, de hoogste klasse. Het is steeds net niet gelukt, maar ik verwacht dat het er dit seizoen wel van komt. Zelf speel ik mee, maar dat begint een beetje frustre rend te worden. Ik begrijp al die ouwe mannen niet die het sporten zo lang volhouden. Ik kom niet lekker meer bij de bal, de lol gaat eraf. En ik begin een beetje krakkemikkig te worden. Ik ben altijd in het squash blij ven hangen. En ik denk dat ik dat nog wel even volhoud. We zijn bezig de boel verder uit te breiden, want er zit nog een flinke groei in deze branche." De veelbelovende titel ten spijt, handelt het hierna volgend stukje over wlleybaL Nette- mensen-sport bij uitstek. Zeldzaam zijn de plaatsen waar je op betere ma nieren stuit dan op een volleybalveld. Waren het in ons land niet de gymnastiekleraren die het vol leybal vanaf de jaren zestig meteen van missio narissen afgekeken geestdrift aan de man brach ten? Geen middelbare scholier die eraan ont kwam. Erg was dat niet. Liever volleybal dan bio logie en je stak er bovendien een portie welgema nierdheid van op. (Als de bal 'inwas, vertelde je dat gewoon. Je rol de de bal onder het net door terug naar de serve rende partij en het punt telde. Het was helemaal niet erg dat het punt telde, want je was aan het volley ballen. Anders lag dat natuurlijk als er gevoetbald werd om de eer van de school en de meisjes, bewa pend met ratels, toeters en fluitjes, ons door de kwartfinales trachtten te loodsen. Rillingen liepen destijds over mijn jongensrug.maar te rug nu naar het onderwerp, volley bal) Als voetbal oorlog is, dan moet vol leybal welhaast vrede zijn. Het zijn ongewisse tijden, maar dat we ons nog minstens anderhalve eeuw van de eerste door een burgemeester te verbieden volleybalwedstrijd bevinden, staat vast. Dan is het donderdag en valt de krant op de deurmat en stokt je adem na het lezen van dat ene woord, waar de bloeddorst vanaf druipt. Wraak! Het staat op de sportpagina en het slaat op het verslag van een volleybalwedstrijd. Over de wed strijd zelf wordt nauwelijks geschreven, over de wraak des te meer. De wraak van Waterwijk. (Dit klinkt als een spannend jongensboek - en span nend was het. Het kwam op de laatste set aan.) Waterwijk is de sporthal in Almere, waar volley balclub Omniworld optrad als gastheer van Rabotnicki uit Skopje. Gastheer? Ze hebben zich niet erg gastvrij gedra gen, daar in Waterwijk. Bij het voorstellen van de Macedonische volleyballers ging 1300 man pu bliek demonstratief zwijgend met de rug naar het veld staan. Naar volleybalmaatstaven gemeten en al hele maal op Nederlandse bodem, een ongehoorde provocatie. In Skopje had Omniworld met 3-1 verloren, maar het was niet alleen dat dat moest worden gewroken. Walgelijke taferelen hadden zich daar voorgedaan. Ook volleybal blijkt oorlog te kun nen zijn. Uit het verslag in de krant: „De Neder landse volleyballers kregen tal van voorwerpen toegeworpen, ze werden bespuwd en de Antilli aanse aanvaller Cristina werd getrakteerd op oer woudgeluiden. Als je het zo leest valt het eigenlijk allemaal nog wel mee. (Voetbalclubs hoeven voor zo'n ont vangst niet eerst helemaal naar Skopje te reizen. Wel eens Vitesse - NEC meege maakt?). Maar voordat ik nu als belangrijkste conclusie ga vaststel len dat het zeer waarschijnlijk op de Balkan geen gynmastiekleraren zijn geweest die het volleybal heb ben verspreid, haast ik mij toe te geven dat het natuurlijk helemaal niet meevalt, wat daar in Skopje gebeurde. Het is te gek voor woorden. Daarom zon manager Ron Zwerver van Omniworld op wraak. Op de televisie riep hij op om de volley ballers uit Macedonië een lesje te leren. De krant over het plannetje van Zwerver: „Iedereen die iets mee zou brengen om herrie te maken zou gratis toe gang hebben in sporthal Waterwijk. In de Volkskrant wordt op dit aspect nog dieper ingegaan. Dit levert prachtzinnen op als deze: Uit de wijde omgeving waren de supporters met bussen naar Almere gekomen. Wie pannen, ratels of fluitjes meenam, mocht gratis naar binnen. Wie niks bij zich had, kreeg bij de deur gratis fluitjes of toeters. Schitterend 'Jip Janneke'-initiatiefvan Zwerver en het meest verbazingwekkende van alles is dat het nog werkte ook. Die Macedoniërs raakten ge heel van de kook en lieten zich uit de Europa Cup jennen. Graag had ik nog een verslag gelezen van hun ontvangst door hun eigen aanhangers op de luchthaven van Skopje. Ik vrees dat het daar niet bij pannen en ratels is gebleven. Frank Snoeks

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24