Financieel schandaal CDA wil tekort sneltram bijpassen 'Zieke werknemer korten op salaris' PvdA: Kwaliteitseisen voor scholen in licentie verkopen? Concern-top stapt plotseling op Genieten van de winterzon Brand legt historische boerderij in de as Leidsch D; NR. 43164 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ens Newton 57 jaar gek naar beest mens van 't Sant iw leven sober naar vol van [feesten Zon slaat terug kti Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 24 FEBRUARI 2003 072-5196868 I den haag/gpd - De top van su permarktconcern Ahold is van ochtend onverwacht opgestapt. Bestuursvoorzitter Cees van der Hoeven en financieel-directeur Michael Meurs traden noodge dwongen terug nadat het con cern voor de derde keer binnen een jaar een winstwaarschuwing moest afgeven, voornamelijk ver oorzaakt door 'onregelmatighe den' bij een van de Amerikaanse dochters. Bij opening van de beurs in Am sterdam werd voor het aandeel Ahold bijna 55 procent minder geboden (op 4,38 euro), waarop de handel in het fonds tot nader order werd stilgelegd. Een noodkrediet van 3,1 miljard eu ro moet de lopende bedrijfsvoe ring van Ahold niet in gevaar brengen. De winst over 2002 zal beduidend lager uitvallen dan de al eerder uitgesproken ver wachte winstdaling van 6 tot 8 procent. Hoewel Van der Hoeven en Meurs nog voor onbepaalde tijd betrokken zullen blijven bij de lopende zaken, komt de dage lijkse leiding voorlopig in han den van Henny de Ruiter, voor zitter van de raad van commis sarissen. De directe oorzaak van de derde winstwaarschuwing lijkt te lig gen in de VS, waar het bedrijf inmiddels bijna zeventig pro cent van de omzet behaalt. Bij het onderdeel Foodservice, toe leveranciers van de horeca, is uitgegaan van een veel te hoog bedrijfsresultaat. Naar nu dui delijk wordt, zal dat resultaat daar 500 miljoen dollar lager uitvallen dan verwacht. Het concern kondigde vanoch tend ook aan dat er een onder zoek komt naar de handel en wandel bij de Argentijnse doch ter Disco, een supermarktketen. Financieel rechercheurs moeten onderzoeken of de lokale leiding zich aan alle wettelijke regels heeft gehouden. Het rommelt al zo'n anderhalf jaar bij de Zaanse multinational. Geklungel met boekhoudregels, het eerste kwartaalverlies sinds 1973 (vorig jaar zomer), stevige tegenvallers vanwege de econo mische crisis in Latijns Amerika en moeilijke marktomstandig heden in Spanje en Polen. Of er na de jongste tegenvallers nog meer bijgestuurd moet wor den, zal volgende week woens dag blijken als de jaarcijfers worden gepresenteerd. Ook de aandeelhoudersvergadering kan komend voorjaar meer duide lijkheid brengen. Eerder al kondigde Ahold aan bij die gelegenheid meer details bekend te zullen maken over de koerswijziging. De drang om de hele wereld te veroveren lijkt definitief opgege ven. Met name in Azië stapte Ahold te laat in en is het afgetroefd door de lokale, Aziatische con currentie. Pagina Economie: Meer over Ahold noordwijk/katwijk - De zon lokte gisteren velen naar de kust. Met de winterkleren aan werd alvast een voorproefje genomen op de komende zomer. Vooral het strand, de boule vards en de terrassen waren populair bij de dagjesmensen. De trek naar de kust leidde tot veel verkeersdrukte op de wegen. Maar alleen bij het Noordwijkse badcentrum Langevel- derslag ontstond een lange file, zowel aan het begin als aan het einde van de middag. Foto: Eric Taal MENTAAR KTEVERZUIM Zo luidt de algemene op de werkvloer als zich voor de derde een maand ziek is iedereen wel eens uit Maar wie heeft eens een keertje afge- een lichte verkoud- kater of een gammel omdat de kinderen problemen thuis extra vragen of omdat je ge zin hebt? wet toestaat dat op financiële sanctie dertig procent van het lt in CAO's steevast dat werkgevers het sa- honderd procent aan- Nederland schommelt rond de zes op de hooguit twin- lemers is dus afwezig, r Stam van ArboNed ge- I f g dat het ziekteverzuim air zal dalen als zieke ers worden gekort op aris. De Arbo-topman jr*7 irmee de woede van de [ing over zich af. Vol- TW is het een belache- stel en daarmee torpe- vakcentrale elke inhou- scussie. Toch zijn de ar- van Stam niet hele- lucht gegrepen. teem werkt name- het wordt toegepast Zij betalen een iédere werknemer die belandt Die maatre- flinke daling van de >m tot gevolg gehad. Geus wil werkgevers prikkelen. Er ligt een zij het salaris van niet een maar doorbetalen, sanctiesysteem worden rs gedwongen ziekte serieus te nemen. Waar- werknemer niet zijn bijdragen? Wellicht is rg rigoureus om iemand ziek is te korten op zijn laar ergens ligt er een jvoorbeeld als iemand ziek meldt in een korte Zo hoeven de goeden er de kwaden te lijden, rokken reactie van de ssei t ech er geen enkel per en legt het ziektever- jfcmaal op het bordje van Algemeen directeur C. van der Hoeven (links) en financieel directeur M. Meurs stappen op bij Ahold. Foto: ANP door Robbert Minkhorst den haag - Het CDA in de Tweede Kamer wil het tekort voor de aanleg van de sneltram tussen Leiden en Gouda bijpas sen. Daarvoor gebruikt de partij het nieuw op te richten mobili teitsfonds, waarin de opbrengst van het 'kwartje van Kok' wordt gestort Het CDA probeert het daarover eens te worden met beoogd coalitiepartner PvdA. De Rijn Gouwe Lijn moet vanaf 2007 rijden. De sneltram gaat grotendeels over bestaand spoor; alleen door Leiden komt nieuwe rails. Het tekort op het budget is op dit moment 160 miljoen euro. Volgens het CDA is hooguit zo'n 100 tot 150 mil joen euro nodig. Behalve rijk en provincie betalen ook gemeen ten en het bedrijfsleven mee aan de aanleg. De hoogte van hun bijdrage moet nog worden vast gesteld. Het CDA zegt nu dat het tekort met een vaste bijdrage uit het mobiliteitsfonds moet worden aangevuld. De partij neemt in grote lijnen een voorstel over van PvdA-gedeputeerde M. Nor der (vervoer) van Zuid-Holland. Die maakt zich al twee jaar sterk voor de aanleg van de Rijn Gou we Lijn. Norder heeft, nadat het CDA had bekendgemaakt het kwartje van Kok te willen inves teren in wegen en in openbaar vervoer, gelijk de sneltram voor gedragen. Norder wil vier jaar lang elk jaar veertig miljoen euro hebben. „Veertig miljoen per jaar is heel veel", zegt het CDA-kamerlid S. van Haersma Buma. „Wij den ken dat er in elk geval 100 tot Akkoord over Rijn Gouwe Lijn met PvdA nabij 150 miljoen nodig is. Wij gelo ven in de Rijn Gouwe Lijn. Meer mensen gaan straks met het openbaar vervoer. De sneltram is een grote kwaliteitsimpuls voor het gebied." CDA'er Van Haersma Buma is de specialist voor verkeer en vervoer in zijn partij. De verwachting is dat in een nieuw kabinetsakkoord tussen CDA en PvdA een fonds voor mobiliteit wordt opgenomen. Overeenstemming over de pro jecten die daaruit worden be taald, moet daarna worden be reikt. Het CDA zet hoog in op de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn, juist ook van het tweede gedeel te naar Noordwijk. „Norder zou alleen tevens zijn eigen partij moeten aanspreken", zegt Van Haersma Buma. De PvdA is nog niet zover als het CDA. „Ik verwacht dat de Rijn Gouwe Lijn heel hoog op de agenda van het rijk komt", reageert Norder. „En dat is terecht: het is een goed voorstel." De gedeputeer de vreest ook niet voor bezuini gingsvoorstellen van ambtena ren. Die zouden de extra inves teringen die het CDA wil, weer teniet kunnen doen. Norder is ervan overtuigd dat de Rijn Gouwe Lijn buiten schot blijft, 'maar het hangt uiteindelijk van de nieuwe minister af. Overi gens is juist zijn naam al eens gevallen voor het departement verkeer en waterstaat. door Ruud Sep langeraar - Een felle brand heeft vanmorgen vroeg een mo numentale boerderij aan de Langeraarseweg in Langeraar volledig in de as gelegd. De brand ontstond rond kwart over vier, vermoedelijk bij de ketel van de centrale verwarming. De twaalf mensen die in de boerde rij aanwezig waren, konden zich allemaal in veiligheid brengen. De paarden die in de manege achter de boerderij stonden, rijn niet in gevaar geweest. Het rietgedekte hoofdgebouw waar het vuur begon werd be woond door vier Duitse bouw vakkers die aan de HSL werken. Zij werden gewekt door het rookalarm en konden zich ter nauwernood in veiligheid bren gen. Eén van hen moest zelfs vanaf de eerste verdieping uit het raam springen omdat de trap inmiddels in brand stond. Directeur Arboned tart FNV Van de monumentale boerderij was vanmorgen niet veel meer over. Foto: Eric Taal De man bleef ongedeerd. Terwijl de Duitse huurders geen tijd hadden om hun spullen mee te pakken en met blote voeten in badslippers op straat stonden, hadden de eigenaar en rijn familie in een ander deel van de boerderij nog wat tijd om in ieder geval wat administratie en persoonlijke bezittingen in veiligheid te brengen. Op het moment dat de brand weer arriveerde stond de boer derij al in lichterlaaie en sloegen de vlammen meer dan tien me ter hoog uit het rieten dak. Van de eeuwenoude boerderij mid den in de dorpskern van Lan geraar bleef uiteindelijk niets over. Doordat het zo goed als windstil was, sloeg het vuur niet over naar de naast- en achtergelegen gebouwen. De brandweer, die met meer dan veertig man ter plaatse was, kon om kwart over zes het sein 'brand meester' geven. Daarna was de brandweer nog uren be zig met nablussen. utrecht/gpd - Zieke werkne mers moeten worden gekort op hun salaris. Zo'n maatregel zal het ziekteverzuim in Nederland flink doen dalen. Dat zegt Ton Stam, directeur van ArboNed vandaag in een interview in de ze krant. De FNV reageert woe dend. De vakcentrale vindt het ongepast dat een Arbo-topman zulke uitspraken doet. Het ziekteverzuim in Nederland schommelt nu rond de 5 tot 6 procent. Stam denkt dat het ziekteverzuim daalt tot 3 pro cent als zieke werknemers fi nancieel worden 'gestraft'. „Werknemers melden zich min der snel riek als het hen geld kost. Bij een lichte verkoudheid gaan ze gewoon aan de slag." De topman van de op één na grootste Arbodienst van Neder land (1,2 miljoen werknemers) denkt aan een korting op het loon van 20 tot 30 procent. De vakcentrale FNV vindt het pleidooi van Stam niet overtui gend. „Het is belachelijk om mensen die riek rijn ook nog eens financieel te pakken", zegt bestuurder Agnes Jongerius woest. Volgens haar hebben be drijven als Siemens en Akzo No bel juist bewezen dat het niet werkt. „Daar daalde het ziekte verzuim pas op het moment dat het bedrijf veel tijd en aandacht ging besteden aan de zieke werknemers." Pagina Economie: 'De één miljoenste WAO'er komt er niet' Vier Noordwijkers van zee gered noordwijk - Vier Noordwijkers van rond 25 jaar zijn zaterdag middag door de Noordwijkse reddingsboot Valentijn van zee gehaald. De 'zeelieden' waren op een oude rubberboot van nog geen vier meter lengte een paar kilometer ver de zee in ge gaan. De bedoeling was dat ze een rondje rond het REM-ei- land, dat negen kilometer voor de Noordwijkse kust ligt, zou den varen. Óp weg naar het voormalige zendeiland viel de motor uit. Met een mobiele te lefoon kregen ze contact met een kennis die vervolgens de kustwacht alarmeerde. Doden na ongeval bij Schipholtunnel schiphol - Bij een ongeval in de nacht van zaterdag op zondag op de A4 bij Schiphol rijn twee van de vier inzittenden van een auto om het leven gekomen. Volgens getuigen reed de auto waarin de slachtoffers zaten, twee Beverwijkse vrouwen van 19 en 20 jaar, even na midder nacht met hoge snelheid over de A4. Daarbij werden links en rechts andere weggebruikers gepasseerd. Vlak na de Schip holtunnel ongeveer 1500 meter voor de afrit Hoofddorp raakte de 22-jarige bestuurder uit Be verwijk met de auto de midden vangrail. Vervolgens sloeg de Mercedes over de kop en wer den de twee slachtoffers uit het voertuig geslingerd. De be stuurder en een andere manlij ke inzittende bleven ongedeerd. Bij het ongeval waren nog drie andere auto's betrokken. Vol gens de politie verkeerde de be stuurder onder invloed van al cohol. De politie heeft de 22-ja- rige man aangehouden. door Ap van den Berg den haag - De kwaliteitseisen voor onderwijsinstellingen moe ten voortaan in een licentie wor den vastgelegd, vindt de PvdA. Scholen die de eisen aan hun laars lappen, zouden zonder pardon dicht moeten. De licen tie-geilt voor maximaal vijf jaar. De PvdA wil het voorstel, als on derdeel van een groot master- plan voor het onderwijs, tijdens de kabinetsformatie voorleggen aan het CDA. De onderhande lingen worden woensdag voort gezet. In de licentie (vergunning) moet precies;, komen te staan wat de rijksoverheid van de onderwijs instellingen verlangt. De PvdA vindt dat ook de medezeggen schap van ouders en leerlingen moet worden vastgelegd. De fi nanciering van de scholen wordt er, als het aan de sociaal democraten ligt, evenzeer in op genomen. Dat zou moeten gaan om e^n vast bedrag en een be- drag $£r leerling. De financie ring ligt voor vijf jaar vast, tenzij zich plotseling grote veranderin gen voordoen. De onderwijsinspectie moet vol gens de PvdA 'wat meer op af stand' functioneren. Scholen zouden elkaar moeten gaan controleren, via zogenoemde in tercollegiale visitaties. Scholen die zich niet aan de licentie houden - bijvoorbeeld als ze sjoemelen met leerlingenaantal len - moeten worden gesloten. Dat strenge beleid past volgens de PvdA bij de beoogde 'grotere zelfstandigheid' van de onder wijsinstellingen. Met de invoe ring van een licentie kan een groot ajÉhtal overbodige regels worden'^eschrapt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V A n/. Telefoon ït controle nabezorgng) 'e\* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mjn ffiï 7*52141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1