Ajax ziet PSV uit zicht verdwijnen h room Sluiter blijft nog bedrog Recordaantal rode kaarten in eredivisie Landskampioen fysiek niet opgewassen tegen FC Utrecht Piket verhuist naar Monaco Van der Vaart: nog niet ien - Reglementair iets op af te dingen, bi- het wel. Jens Lehmann et veld af tijdens Schal- ssia Dortmundt. Na het n een teamgenoot. De doelman maakte zich «terecht afgekeurde an Schalke zó kwaad op iggenoten, dat hij ont- lij kreeg het aan de stok medespeler Amoroso, elfs achterna ging. De gen enorme ruzie, Lehmann zijn ploegge- eg. Scheidsrechter Fan- Ie geen genade en Lehmann conform de het veld. n Beltman WSB Erwin Beltman (27) ilgend seizoen bij zon- eklasser WSB. De Was- er komt nu nog uit voor >ys, maar is dit seizoen t de basisopsteling te leltman is aan zijn aar bezig bij Quick arvoor speelde de aan- e jaar bij Ter Leede. ng-video' iliaanse tv Italiaanse tv-zender :ft videobeelden uitge- faarop te zien is hoe d wielrenners zichzelf De beelden horen e aanklager van Padua n gemaakt zijn tijdens van Italië van 2001. ijk is hoe de video in gekomen van de tv- SPORT maandag 24 februari 2003 door And ré Hoogeboom utrecht - In De Galgenwaard moest Ajacied Zlatan Ibrahimovic het gistermiddag tegen Utrecht alleen doen in de spits. De andere miljoenenaankoop van Ajax, Mi- do, was om disciplinaire redenen thuis gelaten. Hij werd node ge mist in een gevecht waarin Ajax voorin scherpte miste. Mido kreeg dan ook een sneer van Ro nald Koeman: „Hij heeft de ploeg in de steek gelaten." Ajax verloor met i-o. De Amsterdammers staan nu op een vrijwel onoverbrugbare af stand van zeven punten op kop loper PSV en ook de teamleiding moest erkennen dat het nu wel 'heel moeilijk wordt om nog kampioen te worden'. Natuurlijk werd de affaire Mido opnieuw besproken na de ge voelige nederlaag. Koeman wil de niet zover gaan de schuld van het verlies in Utrecht op de schouders van de Egyptenaar te leggen, maar oordeelde toch hard: „Gezien de omstandighe den hier, hadden we hem goed kunnen gebruiken. Maar ik wei ger van mijn lijn af te wijken." De trainer verwacht niet dat de trotse speler zelf zal bellen om zijn excuses aan te bieden en gaat er derhalve van uit dat Mi do tegen Arsenal niet inzetbaar is. Het ging hem te ver om de schuld van de nederlaag af te wentelen op 'de affaire', zoals het hem ook te ver ging het af te wenden op de zware strijd op twee fronten. Volgens de trainer was gistermiddag niemand van het elftal bezig met Arsenal en was de strijd zo heftig als hij moest zijn. „Iedereen besefte vooraf echt wel het belang van deze wedstrijd. De kans dat we kampioen worden is een stuk groter dan dat we de Cham pions League winnen. Voetbal lend was het goed, alleen; als je wilt winnen moet je ook doel punten maken en dat lukte niet." Ajax kreeg kansen voldoende om Utrecht dit keer achter zich te laten. Maar doelman Ponk, op het laatste moment opgeroe pen als invaller voor de zieke Wapenaar, keerde inzetten van Sneijder - drie keer - en Ibra himovic. Bovendien miste Van der Meyde nog een dot van kans, nadat hij Ponk al had uit- Het incident bij Utrecht-Ajax dat tot twee rode kaarten leidt. Utrecht-verdediger Patrick Zwaanswijk (rugnummer 4) duwt Ajacied Andy van der Meyde weg. Zlatan Ibrahimovic, Alje Schut en René Ponk (van links naar rechts) proberen te sussen. De aanstichters Zwaanswijk en Van der Meyde worden even later door scheidsrechter Luinge van het veld ge- stuurd.Foto: WFA/Soenar Chamid gespeeld. De bal werd van de fijn gehaald door Zwaanswijk. Kansen kreeg Ajax genoeg. Meer dan Utrecht, al moest Trabelsi in de eerste helft wel een inzet van Schut op de lijn keren. Waar Ajax Mido miste, had Utrecht Dirk Kuijt. En Dirk Kuijt schoot in de tweede helft wél raak na een aanval, waarbij bij na iedere Utrechter was betrok ken en bijna iedere Ajacied te laat kwam. Daarmee was het pleit beslecht in een wedstrijd die zoals altijd op het scherpst van de snede werd uitgevochten. Zo scherp zelfs dat het in de slotfase nog behoorlijk uit de hand dreigde te lopen. Andy van der Meyde liet zijn frustraties de vrije loop, opponent Zwaanswijk liet zich verleiden tot een agressief ant woord. Beiden mochten vertrek ken van scheidsrechter Luinge, die weer controversieel floot, maar daarmee niet de wedstrijd beïnvloedde. Door het ontbreken van Mido had Ajax nauwelijks aanvallende variaties in huis en moest het het doen met de wel actieve, maar weinig gelukkige Ibra himovic. Wesley Sneijder sloeg na afloop de spijker op zijn kop. „In deze wedstrijden moeten we het minder hebben van voetbal dan van strijd", zei de jongeling. Koeman, reëel als altijd, kon er niet mee zitten dat Utrecht de grenzen van het toelaatbare op zocht. „Je weet dat die ploeg zo voetbalt. Als ik trainer was van Utrecht zou ik het precies zo doen. Dat je het randje opzoekt en daar soms overheen gaat, is het probleem van de scheids rechter. Die bepaalt de gren zen." Ajax was er weer niet tegen op gewassen. Botste tegen de eigen fysieke grenzen aan, maar, zorg wekkender, was verdedigend niet alert Vooral Pasanen en Van Damme hadden het moeilijk en waren meermalen een stapje te laat. Zoals ook Lobont weer geen sterke indruk maakte. De doel- ge- man krijgt nog wel respijt van zijn trainer. Ronald Koeman: „Hij is er twee maanden uitge weest en verdient een eerlijke kans." FC UTRECHT: Ponk; Vreven, Zwaans wijk, Bosschaart en Van Mol (90. Roest); Tanghe, De Jong (66. Zuidam), Schut en Van den Bergh; Jochemsen (62. Roiha) en KuyL AJAX: Lobont; Trabelsi, Chivu, Pasa nen (77. Witschge) en Van Damme (74. Boukhari); Galasek, Sneijder en Maxwell; Van der Meyde, Ibrahimovic en Pienaar. leiderdorp - Jeroen Piket ver huist naar Monaco. Hij stopt de finitief met schaken om te gaan werken voor schaakmecenas Joop van Oosterom die in Mo naco woont. Van Oosterom is rijk geworden met het software bedrijf Volmac, dat hij jaren ge leden heeft verkocht. Piket gaat in Monaco fungeren als vertrouwenspersoon van Van Oosterom en de miljardair 'zakelijk en privé vertegenwoor digen'. Piket spreekt van 'een hele mooie baan'. „Ik kom in aanraking met heel veel facetten van het zakenleven en kan veel leren." Piket vertrekt in juni met zijn vrouw en twee kinderen van zeven en drie jaar. In april vorig jaar maakte de Lei derdorper bekend het schaken op een laag pitje te zetten om zich te oriënteren op zijn toe komst. Hij zou alleen nog com petitie spelen. Die periode van bijna een jaar met weinig scha ken is Piket goed bevallen. „Ik speelde een keer in de maand nog een potje. Ik kan niet zeg gen dat ik daar nou bijzonder naar uitkeek." Vlak na het bekendmaken van zijn besluit om te stoppen, kreeg Piket wel enkele aanbiedingen. „Maar die werden niet con creet" Ook door de economi sche situatie gaan niet overal de deuren voor je open." De aanbieding van Van Ooster om was wel concreet. „Ik wilde altijd in het buitenland wonen, dus ook op die manier kwam deze aanbieding heel goed uit." Piket had wel wat bedenktijd nodig. „Mijn vrouw moet haar baan opzeggen, hoe en wanneer vertel je het je familie. M'n zoontje van zeven weet het pas sinds kort" Het afgelopen jaar volgde Piket het schaken als 'buitenstaan der'. „Ik ben in Wijk aan Zee ge weest om te kijken. Dat vond ik heel leuk omdat ik veel mensen ken, maar ook om het schaken te volgen als toeschouwer. Ik begrijp nu beter waarom men sen zo'n toernooi bezoeken." Verder volgde hij het schaken via internet. „Maar ik hoefde er niet zoals vroeger een papiertje bij te heb ben om bijzonderheden te note ren of een zetvolgorde te ont houden. Mijn familie stond te kijken dat ik zo gemakkelijk af stand nam van het schaken. Piket blijft wel lid van HSG in Hilversum, maar de kans dat hij voor die club uitkomt acht hij klein. iMirnyi naar overwinning in saaie finale van Geen m - De rode loper lag Raemon Sluiter, maar r in de finale van het (O-toernooi geen over zetten. Max Mir- orde de droom van de ïmer om juist in de zijn eerste ATP-titel te Dat recht was in een e (7-6 (3), 6-4) aan de voorbehouden. „Maar ook een jongensboek verkoopt, omdat nie- zou geloven", zei Slui- van Rotterdam stond geleden in zijn eerste de tussentijd kon hij )ogste niveau nimmer l In Ahoy" bleek de af- veek wel dat Sluiter in grijk toernooi mee kan k al had hij op weg inale een opgave van er drie van de wereld os Ferrero nodig, de fi- iken in een dergelijk een buitengewone sefte dat ook. Zijn goe- i Martin Verkerk beves- 6 weken geleden dat s buiten de top vijftig jen kunnen overko- on in Milaan zijn eer- [PnxtiteL Verkerk pas- larmee Sluiter op de glijst. Vandaag is Slui- tweede Nederlander, ge Rotterdammer, die e finale Sebastien Gro- iloos (6-3, 6-3) had ge- B naaien elkaar op als concurrenten. Sjeng tiebben we uit het oog Die staat te ver weg Qtpunt te fungeren." p van de Davis Cup ter in Marseille al weg de kwartfinale te be- l Rotterdam ging hij ferder. Hij is stabieler daar deed de verlo- niets aan af. „Het le- ïen tennisprof is een Ik heb het verwach- n hier overtroffen. Het gezicht van Raemon Sluiter spreekt boekdelen.Foto: ANP/Tous- saint Kluiters Bij deze nederlaag kan ik me neerleggen. Ik heb anderhalve kans gehad en die niet gepakt. Hij kreeg één kans en greep die heel professioneel wel. Topten- nis is hard. Dan is het: dag Slui ter!" Na een indrukwekkende minuut stilte voor de in december over leden toernooidirecteur Wim Buitendijk, kreeg Sluiter in de allereerste game zijn eerste kans. Mimyi, een beul van 1.96 meter, kreeg een breekpunt te gen en poetste dat weg met een harde tweede service. „Ik ver wachtte een kick en stapte in", analyseerde Sluiter. „Misschien kwam dat breakpoint te vroeg. De spanning was nog niet opge bouwd. Misschien dat er bij 4-4 iets anders was gebeurd." De halve kans volgde in de tie break toen hij een minibreak voorkwam. Juist op dat moment sloeg Mimyi zijn eerste bal van de baseline goed. „Dat deed pijn. De mentale wisseling ging heel snel." Een verkeerd besluit tot het spelen van service-volley deed hem vervolgens de das om. Dodelijk was ook de enige verlo ren servicegame in de wedstrijd op 2-2. Op een perfect gespeeld punt volgde een volley op de netband. Sluiter hield even stil om de negatieve gevoelens over het breakpoint zijn hoofd te la ten verlaten, maar leverde zijn game wel in. Mimyi gaf Sluiter geen kans meer door in zijn laatste drie servicegames nog slechts twee punten in te leve ren. 'Het beest', zoals zijn bij naam luidt, won daarmee wel zijn eerste titel en de cheque van 154.000 euro. In Stuttgart 2001 speelde de nummer 46 van de wereld zijn enige, verloren, finale. Voor Sluiter was een slordige 81.000 euro gereserveerd. En, belangrijker, hij staat vandaag voor het eerst bij de beste vijftig tennissers genoteerd. Tranen bleven uit toen hij het publiek toesprak. De emotionele Sluiter was nuchter genoeg om te beseffen, dat Mimyi hem op wat de belangrijkste dag van zijn (tennis)leven genoemd mocht worden, geen kans had gegeven. De Rotterdammer beschouwt het best bezochte indoortennis- toemooi, waar hij ooit als bal- lenjongen rondliep, als het vijf de Grand Slam. Sluiter: „Natuurlijk was dit een droom. Het liefste loop ik boven een rondje omdat ik al die men sen ken en heus niet om schou derklopjes te krijgen. Het kon niet, want ik moest spelen. Dit smaakt naar meer. Het is jam mer dat ik niet hier mijn eerste ATP-titel heb kunnen winnen. Dan tnoet het maar ergens an ders gebeuren." leiden/anp/gpd - Is het de lente al die de spelers de kolder door de kop jaagt? Nooit eerder wer den er in één weekeinde eredivi sievoetbal zo veel spelers van het veld gestuurd: acht in acht wedstrijden. Trainers hebben doorgaans al tijd wel wat te zeuren na een wedstrijd, vooral als die onvoor delig is afgelopen; rode kaarten zijn ook altijd goed voor een sta tement, waarbij het gezichtsver mogen van de dienstdoende scheidsrechter eens lekker in twijfel kan worden getrokken. Afgelopen weekeinde kwam al leen René Vandereycken van FC Twente tot een protest, nadat twee van zijn spelers rood had den gekregen. Polak kreeg direct rood, Heub- ach twee keer geel, uit bij Roda JC, en daar kon over getwist worden, vond de Belgische coach. Sterker: het waren vol gens hem belachelijke kaarten van scheidsrechter Jack van Huiten. Alle drie! In een weekeinde met acht wed- utrecht/anp - De rentree van Rafael van der Vaart is opnieuw uitgesteld. De middenvelder van Ajax zou vanavond tegen de re serves van PSV na lang blessure leed voor het eerst weer een wedstrijd spelen. Hij is daar vol gens trainer Ronald Koeman echter nog niet aan toe. Van der Vaart had de hoop dat hij fit zou zijn voor de Champions League wedstrijd van komende woens dag tegen ArsenaL strijden in de eredivisie werden acht rode kaarten gescoord. Een record. In februari 1998 werden ook al eens acht spelers van het veld gestuurd, maar in negen wed strijden, wat een lager moyenne oplevert. In de top-tien van 'ro de' weekends komt de maand februari overigens vier keer voor; maart één keer. Zouden voetballers last hebben van len tekolder? Scheidsrechtersbaas Jaap Uilen berg vreest dat het een kwestie is van afnemend respect voor el kaar. „Dat respect is momenteel ver te zoeken. Bij het minste of geringste ontstaat een opstootje. Van ver komen ze al op elkaar afgerend De rel tussen Van der Meyde en Zwaanswijk bij Utrecht - Ajax. was een school voorbeeld. Viedma van RBC schopte gewoon. Zelf was ik bij NEC - Qe Graafschap, waar Berck Beelenkamp enAxveel te fors inkwamen, atefanovic (Vi tesse) haalde gewoon een door gebroken tegenstander neer." IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Martin Hersman, die met Jan Siemerink, Ruud Bröring en Peter Blangé wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de thuiswedstrijd van Raemon Sluiter in de herhaling. winnaar later olympisch kam pioen werd, verzachtte de pijn wel een beetje. Thuisvoordeel is een kwestie van je lekker voelen op een bepaalde plek en de omstandigheden ken nen. Je kunt je op eigen bo dem ook extra motiveren voor een wedstrijd. Bij het schaat sen zie je altijd dat de Neder landers goed rijden in Heerenveen en als we even later in LJpmar zit ten, rijden de Noren weer sterker. Maar je kunt het ook buiten je eigen lands grenzen er varen. Zoals Boris Becker Wimbledon altijd betitelde als zijn achtertuin, zo is de schaatsbaan in Inzeil voor mij ook een beetje een thuisbaan, omdat we er heel vaak op trai ningskamp zijn en omdat ik er altijd lekker rijd. Komend weekend rijd ik er een world- cupwedstrijd over 1.000 me ter. Daar zie ik naar uit, omdat het op 'mijn' baan is. In zware omstandigheden kan ik daar van grote rijders winnen. Wie zal het zeggen, met een beetje thuisvoordeel?" Martin Hersman uit Lisse is schaat ser in de ploeg van Sponsor Bingo- nLoterij. „Niets is zo mooi als een fina le winnen op je eigen ijsbaan, in je eigen stadion of in je ei gen stad. Zo'n kans had Rae mon Sluiter gisteren. Hij stond in de finale van het ABN/Am- ro-tennistoemooi in Rotter dam, zijn woonplaats. Wat was het mooi geweest als hij de finale tegen Mirnyi had ge wonnen, maar het mocht niet zo zijn. Het was evengoed fan tastisch om op televisie beelden te zien van jaren geleden, met Sluiter nog in de rol van ballenjongen. Ook in andere takken van sport geeft thuisvoordeel vaak een extra dimensie aan wed strijden, het maakt het tot iets speciaals. En sporters blijken er vaak baat bij te hebben, om op vertrouwde bodem te staan. Voetballers winnen sta tistisch gezien vaker thuis- dan uitwedstrijden. Zelf reed ik vorig seizoen een worldcup- wedstrijd in Den Haag, de baan die voor mij als 'thuis' geldt; al woon ik niet in Den Haag. Ik had daar echt zeven jaar op gewacht, tot ik de kans zou krijgen om zo'n wedstrijd op die plek te winnen. Helaas werd ik tweede, maar dat de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17