REGIO 'Een keurig nette zaak daar niet De Natte wil geen portiers Celstraf voor kruimeldief Dirck III overweegt proefproces 'Dat ene trucje kennen we nog wel: het knietje' R3 rmfnj atom cheea reker springt balkon flat tin aan den rijn - Een in- moest zaterdagavond it kunst- en vliegwerk n om een achtervolger ich af te schudden. De was een flat op de derde eping aan Het Achterom 13 ien aan het doorzoeken 3 tij op heterdaad betrapt oor de bewoner. De be zette de achtervolging in. j if rende de trap af naar de tod everdieping en sprong >1 ver het hek op het dak 'I p eerste verdieping. Daar h»; rij opnieuw over de rai- t verdween uit het zicht n achtervolger. maandag 24 februari 2003 '°g«oterdief p|e9ti>ehouden aan den rijn - Een 27- Iphenaar is zaterdag- vroeg aangehouden op iscooter die hij even van een 16-jarige loot had geroofd. De bedreigde bij de Rid- |e jonge scooterbezitter zonder helm met de idoor. Die laatste ig werd hem fataal. in: Ie politie hield hem op de ,ren ikstraat aan omdat hij elm op had. De man pro- |nog rennend te ontko- naar de agenten waren 5De verdachte was onder X van alcohol, maar wei- nedewerking aan een iloedproef. Hij is in- n den rijn - Een 20- rouw uit Leiderdorp is gavond gewond geraakt aanrijding op de krui- n de President Kennedy- de Oranje Nassausingel :n aan den Rijn. De id op de fiets en werd it door een 41-jarige au- ist uit Den Haag die nde voorrang te verle- E slachtoffer hield aan ding een gebroken dag bij louwe Lijn den rijn - Wie ori- idige begeleiding kijken in de nieuwe lertuigen van de Rijn ijn, kan zaterdag 1 irecht op de stations eiirS ien en Gouda. Op die irlopige eindstations lijn Gouwe Lijn staat 10 tot 16.00 uur een n deskundigen klaar om frs rond te leiden en e beantwoorden. Vanaf 2 maart worden de Ivoertuigen op proef in de gewone dienstrege- unnen alle reizigers lphen en Gouda ge- IMA aken van de nieuwe MK oonstelling '™e9en in de Veen 8 BZ L rendsveen - De Neder- 071 attenfokkersvereniging Dndag 2 maart een grote ionale kattententoon- in De Tweesprong aan s van Leydenlaan in endsveen. Op de ten- ïg zijn vrijwel alle kat- vertegenwoordigd. it zijn er informatie- lar het publiek met jerecht kan. De show is iek toegankelijk van 1.00 uur. De toegang ier euro, kinderen, en 65-plussers beta- 318 B* 0711 1x0711 1:06 Mtuinen NE* janteld RAT Ter Aar heeft de speel- ■%A# An van zes speeltuinen 1 WAald. De toestellen vol- TOL meer aan de veilig- tn. Het gaat om de 3r aanslijlen aan jg w. Onzigt- Sn9P Kamp en de Van 1/an elek|erstraat in Langeraar v keJp Abeelstraat, de Pla- 'ing at en de Prinses Marij- ten in Ter Aar. De gemeen- £!r.aSifslist donderdag de p vervangen worden. oehei ü^irtsen in bouwen me^N DEN R,JN - De Huis- fi-jep Centrum mag bou- ®^len stuk grond bij het gen (fplein in Alphen aan De meerderheid van ^fenteraad is enthousiast tamst van een tweede jvan 'Huisartsen On- na^U de bestaan- eek. De leefbaarheid entrum neemt toe met ^Jvan een huisartsen- OUCne,n past voigens de ge- Fax 071 ,"lnen ^et Masterplan. Protesten tegen coffeeshop Happy Days in Lisse zijn na drie jaar vrijwel verstomd Horeca Nederland steunt biercafé alphen aan den rijn Biercafé De Natte in de Julianastraat in Alphen aan den Rijn vindt niet dat de gemeente de horeca kan dwingen een portier in dienst te nemen. Het huis van de ver schillende (buitenlandse) bieren meent zijn eigen boontjes te kunnen doppen en denkt 'onge wenste vreemdelingen' buiten de deur te kunnen houden. „Anders kunnen patatzaken ook wel een portier in dienst ne men", zeggen de eigenaars gek scherend. De discussie over portiers is op gelaaid na de schietpartij van een paar weken geleden in dis cotheek Choices - waar overi gens wel portiers in dienst wa ren - in dezelfde straat. Daarbij raakte een 17-jarige Ter Aarder door een schampschot licht ge wond. De eigenaren van De Natte lieten de gemeente al eer der weten geen portier te willen. Zij krijgen nu steun van Horeca Nederland. Die organisatie schrijft in een brief aan de ge meente, dat een horecaonder nemer niet verplicht kan wor den een portier in dienst te ne men of in te huren. „Dat kan al leen als de omstandigheden daar aanleiding toe geven en er echte beveiligingswerkzaamhe den worden verricht", schrijft het bestuur van Horeca Neder land afdeling Alphen aan den Rijn in een brief aan burge meester en wethouders. Horeca Nederland steunt de wens van De Natte van harte en wil een verandering van de APV (algemeen plaatselijke verorde ning) over portiers.Als het toe zicht de normale waakzaamheid voor eigen huis en haard niet overtreft, dan vallen deze bedrij ven niet onder deze specifieke wet", schrijft Horeca Nederland. Burgemeester Nico Schoof be grijpt de actie wel, maar neemt nog geen standpunt in. Burge meester en wethouders beraden zich over de kwestie, die al eer der is aangekaart tijdens het re guliere overleg met de hore caondernemers in Alphen. „De APV geldt hier al sinds jaar en dag. In december hebben nog onze jaarlijkse evaluatie gehou den. Hoewel er toen ook over portiers gesproken is, is er niet vanuit de horeca een signaal ontvangen dat er wat moest ver anderen. Maar als ze iets willen veranderen, moeten ze vooral een brief schrijven. Dan gaan we dit opnieuw behandelen", zegt Schoof. De horeca hoopt dat de brief voor de gemeente aanleiding is de regels te veranderen. On danks het voorval in Choices. 'Er wordt met twee maten gemeten' oude wetering - Het is ondui delijk of de slijterij Dirck III aan de Meerkreuk in Oude Wetering gaat verbouwen om een eigen ingang te krijgen. De directeur van alle Dirk III vestigingen bij het Dirk van den Broekconcem, Rik Groen, wil eerst de uitspraak van de raadscommissie be zwaar- en beroepsschriften in Alkemade onder ogen hebben. „Misschien gaan we procede ren. Ik zit niet te wachten op een proefproces, maar er wordt met twee maten gemeten", al dus Groen. Hij legt uit: „Elke gemeente legt anders uit dat een drankwinkel een aparte ingang moet hebben. In Leeuwarden zit een Gall Gall-winkel zonder problemen in een overdekt winkelcentrum met een supermarkt, een poelier en een vleeswarenafdeling." Het Alkemadese commissielid Van Wezel merkte tijdens de zit ting op dat hij een kijkje had ge nomen in Leeuwarden en een gewone Gall Gall-winkel had aangetroffen. Volgens Groen kan dat niet. „Er zijn meer win kels in Leeuwarden die zo he ten. Ik lig niet dwars. Ik wil al leen duidelijkheid en gelijkheid. In heel Nederland wordt deze regel anders ingevuld. Daar gaat het om. Gelijke monniken, gelij ke kappen." Begin deze week kwam de raadscommissie bezwaar- en beroepsschriften tot de conclu sie dat de slijterij in Oude Wete ring geen aparte ingang heeft. „De toegang van Dirck III is ge toetst aan de Drank- en Horeca- wetgeving en afgekeurd", zo laat commissielid De Boer namens de gemeente weten. den hjlag/ alphen - Een 32-jarige kruimeldief uit Alphen, die berucht is bij de plaatselijke po litie, heeft van de Haagse politierechter vier maanden gevangenisstraf gekregen. Daarnaast moet de man zich onder behandeling laten stellen om van zijn drugsverslaving af te ko men. De man moest voor de rechtbank verschijnen voor een hele reeks misdaden. Het merendeel van die vergrijpen ontkende hij. Wel bekende hij op 9 juni van het vorig jaar een portemon nee uit een hotel te hebben gestolen, met wel geteld tien euro. In oktober van dat jaar stond hij om tien uur 's avonds plotseling in de prak tijk van een huisarts. De arts vroeg geschrok ken wat de man kwam doen, waarop hij direct antwoordde 'dat hij niets had meegenomen.' Toen de arts hem vastpakte en de politie in schakelde, rukte de man zich los en rende weg. Uiteindelijk werd hij alsnog opgepakt. Een maand later werd de verdachte man wederom door de politie ingerekend toen hij een zestal auto's bekeek om uit te zoeken of er nog iets van waarde in lag. De man stal voornamelijk om zijn verslaving te bekostigen. Daarbij onderhield hij van het geld zijn eveneens verslaafde vriendin. De vrouw had overigens aangifte gedaan, omdat ze door de man zou zijn bedreigd met een mes. De officier van justitie eiste naast de celstraf ook een werkstraf van 240 uur. Maar dat vond de rechter niet zo'n goed idee. Hij dacht dat de man 'het druk genoeg zou hebben in het af kickcentrum.' door Erna Straatsma lisse - 'Geschokt' waren buurtbe woners toen de gemeente Lisse begin 2000 bekendmaakte dat aan de Heereweg 153 een coffee shop zijn deuren zou openen. Driejaar later is het protest volle dig verstomd. Stilletjes hopen de bezwaarmakers van het eerste uur nog steeds op een sluiting van Happy Days. „Een keurige nette zaak hoor, maar mijn pand is nu wel twee ton minder waard." Vraag een willekeurige Lissenaar waar 'de coffeeshop' is en hij wijst je de weg. „Van hieraf een minuut of tien lopen, langs de Digros, linksaf de straat in en dan precies naast een bakker." De oude man heeft gelijk: Hap py Days zit pal naast patisserie chocolaterie Vermeer. Een bakker met geglazuurde K3- taarten in de etalage en een groot schoolbord op de stoep. 'Mergpijpjes en gevulde koek, mmm heerlijk'. Zijn buurman mag geen reclame maken. De etalageruit van Happy Days ver meldt alleen de naam van de zaak. Klanten kunnen tussen vijf en tien uur aanbellen. Happy Days ziet eruit als een doorsnee lunchroom.Ach ja, meer is niet nodig", zegt be drijfsleider R. Akkermans, terwijl hij een kopje thee („wat voor thee, ik heb alleen verse") in schenkt en aan de leestafel plaatsneemt. Voetbal Internatio nal en Esquire liggen bovenop een stapeltje tijdschriften. De muren zijn lichtgeel en het hou ten meubilair is donker gebeitst. De bedrijfsleider heeft een 'goe de verstandhouding' met de bu ren opgebouwd, zegt hij. „In het be^ip waren veel mensen in de Aankomende deelnemers van de weerbaarheidstraining 'Actie op Reactie' oefenen alvast wat verdedigingstechnieken. Foto: Henk Bouwman Ouderen tonen grote belangstelling voor training in weerbaarheid door Joris Rietbroek oude wetering - Aanvankelijk is het nog wat stil in de zaal van dienstencentrum Jacobus in Oude Wetering. Dertig ouderen, vooral vrouwen, zijn hier om meer te weten te ko men over een weerbaarheidstraining voor senioren. Een foto waarop een man in houdgreep op de grond wordt gehouden gaat rond. „Dat zullen ze toch wel laten", vraagt iemand zich bezorgd af. Maar als Marco Dijkgraaf en Arjan van der Spronsen van de organisatie 'Inzetbaar' be ginnen te praten over veiligheid, weerbaar heid, agressie in de maatschappij en boeven die je tasje willen stelen, worden de ouderen steeds enthousiaster en laaien er discussies op. Inzetbaar verzorgt de weerbaarheidscur sus 'Actie op Reactie' voor 55-plussers. Een dergelijke cursus over veiligheid en weer baarheid voor senioren is nog niet eerder gehouden in de regio: dienstencentrum Ja cobus heeft de primeur. Veiligheid is al maandenlang het gesprek van de dag in Nederland. Ook de ouderen in Roelofarendsveen en Oude Wetering hou den zich er veel mee bezig. Dat blijkt vrij dagmiddag wel uit de grote belangstelling bij de voorlichtingsmiddag voor de cursus. De cursus heeft als voornaamste doel het veiligheidsgevoel van ouderen te vergroten. Zelfverdedigingtechnieken komen ook aan bod, maar vormen niet de hoofdmoot van het programma. „De meeste mensen hier zitten niet te wachten op stoeipartijen op de grond", legt trainer Marco Dijkgraaf uit. „We hebben het tijdens de cursus daarom meer over algemene weerbaarheid, om zo het vei ligheidsgevoel te vergroten. Maar als er mensen zijn die meer fysiek bezig willen zijn tijdens de training kan dat natuurlijk." Daarom gaan de deelnemers van de training vooral veel discussiëren en situaties naboot sen in rollenspellen. Vrijdagmiddag ging het bijvoorbeeld over de babbeltruc. Wat te doen als er vreemden voor je deur staan die beweren dat ze je nieuwe buren zijn? De een zou gewoon de deur dichtgooien, de ander zou zeggen dat de bezoekers ongele gen komen en de deur sluiten. Andere tips van de trainers die de aanwezigen gratis meekregen: laat nooit je tas ergens onbe heerd achter, en mocht je op straat een keer vastgepakt worden, trek dan de aandacht door zoveel mogelijk lawaai te maken. Tenslotte geven de trainers een demonstra tie eenvoudige verdedigingtechnieken. Een paar dappere aanwezigen durven het wel aan om zelf belager en slachtoffer te spelen. Dat pakt verrassend goed uit. „Goh, dat is een fluitje van een cent", reageert een vrouw als zij na luttele seconden al loskomt. Na afloop van de middag besluiten de meeste ouderen zich in te schrijven voor de trainingen. E. van Staveren (66) vindt de middag erg interessant en wil graag de cur sus volgen om zich beter te leren verdedi gen als het nodig is. „Het houdt me allemaal erg bezig", vertelt ze. „Ik hing nog niet zo lang geleden wel eens een touwtje uit de brievenbus om van buiten de deur open te maken, maar dat doe ik niet meer. Ik ben veel alerter geworden en dat komt volgens mij ook door de media. Hier in het dorp voel ik me wel veilig op straat hoor, maar als ik met de auto ga heb ik wel altijd m'n mo bieltje bij me." Een 65-jarige inwoonster van Roelofarends veen, die liever niet met haar naam in de krant wil, voelt zich soms wel angstig in haar dorp. „Het is vrij donker in de straat waar ik woon", zegt ze. „Laatst zag ik een keer een groep jongens bij mijn auto staan toen ik aan kwam lopen. Ze deden niets, maar ik vond het toch wel eng." De training wil ze voornamelijk volgen voor de gesprek ken. „Die trucjes vergeet je volgens mij toch weer snel." „Maar dat ene oude trucje ken nen we allemaal nog wel", reageert een en- thousiaste dame 'van in de zestig.' „Een knietje doet het ook altijd goed." Een 75-jarige inwoner van Oude Wetering die ook liever anoniem blijft vermoedt dat de cursus hem meer aan het denken zal zet ten. Hij doet graag mee. „Er moeten natuur lijk ook een paar mannen bij die training zijn en bovendien voel ik me nog behoorlijk fit. Ik vind het wel fijn om een paar van die kunstjes te leren. Je weet nooit waar het goed voor is." Mevrouw R. Burgman schrijft zich ook in voor de cursus, al plaatst zij er wel een kanttekening bij. „Het is toch triest dat de mensen achter Inzetbaar met die trainingen kunnen leven van de huidige problemen in onze maatschappij." Voor informatie over 'Actie op Reactie': Tel: 071-3312251/071-3317967 De eerste cursus heeft plaats op vrijdag 14 maart in sporthal de Tweesprong in Roelofarendsveen en be gint om 15.30 uur. De kosten van de trainin gen bedragen 25 euro. dubbel te parkeren'. Wie zich niet aan de regels houdt 'wordt de toegang ontzegd'. Dat werkt goed, zegt de bedrijfsleider. „In de drie jaar dat wij hier zitten is er nog nooit iets voorgevallen dat een naam mag hebben." Wel heeft de gemeente al vrij snel de openingsuren beperkt. Happy Days gaat niet 's mid dags meer om vier uur open, maar om vijf uur. Om tien uur s' avonds gaat de zaak weer dicht. Akkermans: „Dat had geloof ik met scholieren te maken, die hier om vier uur nog langsfiet sen. Nou goed, ik vind het best. Mijn klanten komen toch wel." Een wijkagent komt één keer in de twee weken controleren hoe de zaken verlopen. „Met die man heb ik ook een hele goede verstandhouding. Ik heb ook het idee dat de politie wel voor cof feeshops is. Dat vermindert toch de straathandel." Happy Days heeft volgens Ak kermans een regionale functie: het is de enige coffeeshop in de Duin- en Bollenstreek. „Jong en oud komt hier, alle rangen en standen. En tegenwoordig ook veel mensen die van hun huis arts het advies krijgen om wiet eens te proberen. Bij slaappro blemen bijvoorbeeld of als pijn bestrijding." Ondanks het geringe aantal klachten zijn de bezwaarmakers van het eerste uur niet over tuigd. Buurman R. Peereboom, van de K3-taarten en de merg pijpjes, zegt dat hij 'niet meer klaagt omdat het toch geen zin heeft'. „Natuurlijk ben ik nog steeds niet blij met de aanwezig heid van een coffeeshop. Lo gisch toch als je eigen pand daardoor twee ton in waarde vermindert?" De bakker heeft geen last van de 'coffeeshop op zich', maar wel van de klanten die er komen. „De eigenaar doet 't keurig netjes. Hij doet zijn best ^,'por, en als er iets is, gaat hij dat meteen oplossen. Maar die hangende jongeren op straat, al die Polen, dat is wel een probleem. Ze pissen in de portieken. En je vindt op straat lege zakjes, waar wiet in gezeten heeft. Maar goed, je kunt er wel over klagen, maar er gebeurt toch niets. Het is een stelletje zwakkelingen. Op het gemeen tehuis luisteren ze niet naar on dernemers. Pim Fortuyn had helemaal gelijk. Ik vind het niet gek hoor dat iedereen op die man gestemd heeft." De SGP/Christenunie heeft haar bezwaren ook niet overboord gegooid, al spreekt M. Nieuwen- huis ook over een 'keurig nette gelegenheid'. Het raadslid is zelf nooit binnen geweest. „Maar ik geloof niet dat daar rare dingen gebeuren." Coffeeshops in het algemeen kunnen in zijn ogen geen genade vinden: „Het kwe ken en de handel in dat spul, die wiet, dat is toch verboden. En een coffeeshop wordt gedoogd. Als je het hebt over normen en waarden vind ik gedoogbeleid niet kloppen." Hij zegt diverse Lissenaars te kennen die klagen over 'nare praktijken' in de buurt van Happy Days. „Zo'n coffeeshop trekt toch bepaalde jongelui aan. En die gaan dan s' avonds in donkere hoeken staan roken en zo. Nee, ik heb dat zelf niet geconstateerd. Maar u moet voor de aardigheid de eigenaar van bakkerij Vermeer maar eens bellen. Die kan daar wel wat oververtellen." Bij de winkeliersvereniging Al- verha is Happy Days 'geen item' meer. Vlak voor de opening was dat wel anders: het bestuur spande zelfs een kort geding aan om de komst van Happy Days tegen te gaan. „Ik was er toen nog niet bij, maar nu hoor ik er niets over", zegt voorzitter en oud-PvdA-raadslid P. van El- burg. „Dat lijkt me een goed te- -ken." Lichtgele muren, donker houten meubilair, een Pools 'huishoudelijk reglement' aan de muur. Happy Days in Lisse. Foto: Mark Lamers buurt angstig. Sommigen wisten helemaal niet wat een coffee shop was. Die kenden zoiets al leen als een 'donker hol, met veel mensen met dreadlocks'. Akkermans hield open dagen om die vooroordelen weg te ne men. „Ik heb iedereen uitgeno digd en als er iets is kunnen ze me altijd bellen. Iedereen in de buurt heeft mijn nummer. Als je dat niet doet gaan ze met hun klachten naar de politie of de gemeente. In principe hoeven we elkaar ook niet de weg te zit ten. Neem de bakker hiernaast: die gaat om vijf uur dicht en dan gaan wij open." Ook de klanten van Happy Days kregen vanaf het begin uitvoeri ge gedragsinstructies, om moge verlast in de burnt tot een minimum te beperken. Coffee shophouders kunnen hun 'ge doogvergunning' kwijtraken als buurtbewoners of politie regel matig 'overlast' signaleren. „Je moetje klanten goed instrueren. We hebben in de Bollenstreek veel seizoenwerkers, die hier ook komen voor hun wiet. Vroe ger waren het voornamelijk En gelsen, nu zie je veel Polen. Spe ciaal voor die mensen heb ik ons huisreglement in het Pools laten vertalen en opgehangen." Klanten zijn verplicht zich te le gitimeren (om verkoop aan minderjarigen te voorkomen) en krijgen onder meer van Akker mans te horen dat het 'verbo den is om verkochte waar door te verkopen' en dat het 'verbo den iöom de auto in de straat Rtjiwi.'iMiii, /<r "l'iKlkony

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13