LEIDEN REGIO De Blauwe Bewoners Vlietwijk willen geen sloop, maar renovatie Woningbouw splijt coalitie Oegstgeest STelevisie niet goed? Eindelijk geld terug De Winkelhof is volgens eigenaar veilig genoeg R3 'Woonzorg heeft huizen bewust laten verpauperen' 'Wat ik nu heb, krijg ik nooit meer' Progressief Oegstgeest en CDA vinden Leefbaar Oegstgeest te weinig sociaal 'Rijnoever niet bebouwen' Nieuwe glasplaten vage na «rijding maandag 24 FEBRUARI 2003 - Een 38-jarige au- it uit Leiderdorp ver- Ie zaterdagmorgen op de Engelendaal en de liuslaan geen voorrang. B-jarige automobilist uit en aan den Rijn kon de jdorper daardoor niet ontwijken. Bij de aanrij- de Leiderdorper nek letsel op. Hij werd icht naar het Rijnland luis. De Alphenaar kon ce behandeld worden schaafwonden. De ra- pakt na inbraak S3 potheek ,l 'z iwoude - dorp - Twee iten van een inbraak in eek van Zoeterwoude- an( tn. De eerste, een 22-jari- j1" an uit Den Haag, kon di- ia de poging worden opge- j®e Hij zat verscholen in een rkeerde auto aan de Com- TjJ leurshof. De tweede man, ie 7 1-jarige inwoner uit Zoe- lier, kon de politie gister- ic^ nd inrekenen. ie jongeren ™$bus gehaald iar,i De politie heeft in nq dit van vrijdag op zater- En ier lastige jongeren uit een dew B gehaald bij de halte aan agn oot Haesebroekseweg in •dkl jiaar. De jongens - van tot en met achttien jaar in de bus en beledig- isen. De politie vroeg ren in eerste instantie te verlaten. Toen ze dit osu4rden, zijn ze aangehou- het politiebureau is k tnvijfd Ie jongere uit het to chap aangehouden, die kwam halen. eril «en in d' terdorP De jongerenwer- tagk 1 Leiderdorp beginnen :k(l rdag 13 maart met twee 'lcidi re danscursussen. De cur- iena leetdance duurt van 16.30 spai 30 uur en is voor tieners enhi i de 12 en 15 jaar. De kos- d. Hi jn 26 euro voor tien les- uit )e cursus breakdance in Al van 19 tot 20 uur, is voor hijfsvan 10 tot 15 jaar en i euro voor tien lessen. Ned rsussen worden gegeven tpai e Heemraadlaan 67. Op- ik I kan op telefoonnummer 'tge (21662. vil ":jdingbeurs in ippingskerk dorp - De Unie van Vrij- frs in Leiderdorp houdt en eurs met zomer- en sport- ig in de Scheppingskerk eVan Poelgeestlaan. Inle- Ju van spullen kan maan- I maart van 19 tot 21 uur isdag 25 maart van 9 tot De verkoop is dinsdag irt van 19 tot 21 uur en dag 26 maart van 9 tot 11 1 formatie: 071-5895676 of 1C®92368. door Judy Nihof voorschoten - Bewoners van de Voorschotense Vlietwijk hebben zaterdag tijdens een informatie bijeenkomst aangedrongen op renovatie van hun huizen, in plaats van sloop. „Voor 50.000 gulden (ruim 22.000 euro) per woning ben je klaar", stelt een bewoner van de Professor Einthovenlaan. „Waarom dan dat hele dure project van huizen slopen en nieuwe neerzetten?" Het plan om 116 huizen aan onder meer de Pro fessor Lorentzlaan, te vervangen door nieuwe, en het verzorgingshuis 't Hofflants Huys te verplaat sen naar de Vlietwijk is bij de bewoners ingesla gen als een bom. Op een bejaardenhuis zit nie mand in de Vlietwijk te wachten, zo melden veel bewoners, 't Hofflants Huys is dringend aan ver vanging toe en ligt in een uithoek van het dorp. Het argument dat het prettig is voor ouderen om dichterbij het centrum te wonen, gaat volgens veel bewoners niet op. „Vanuit hier moeten de men sen nog een kwartier, twintig minuten lopen met hun tassen." Buurthuis Vlietwijk zit zaterdagochtend vol met boze en ongeruste mensen. Ze willen van wethou der Verschoor en A. van der Tas van Woonzorg Nederland het fijne weten over de bouw- en sloopplannen. Zowel Verschoor als Van der Tas stelt met klem dat nog niets vaststaat. „We staan aan het begin van het traject." Om te kijken wat er allemaal onder de mensen leeft, wil Woonzorg Nederland binnenkort een persoonlijk gesprek met iedere bewoner. Ook komt er een bewoners commissie, die onafhankelijk is van Woonzorg Nederland en de belangen van de bewoners be- waakt. Maar de meeste aanwezigen willen op de informatiebijeenkomst alleen maar weten hoe ze plannen kunnen tegenhouden. Ze vinden het onbegrijpelijk dat Woonzorg Neder land niet tot renovatie van hun huizen overgaat. Aan opknappen denkt de wooncorporatie niet Voor de langere termijn zijn volgens Van der Tas ingrijpender maatregelen nodig. „Het gaat om de toekomst." Sommige bewoners zijn ervan overtuigd dat de woningcorporatie hun huizen bewust heeft laten verpauperen, met het oog op de sloop- en nieuw- bouwplannen. „Er wordt niets meer aan de hui zen gedaan. Deze plannen leven volgens mij al langer dan tien jaar, want zo lang is er al een ver- pauperingsbeleid!", constateert een bewoner van de Professor Einthovenlaan. Van der Tas ontkent dat. Volgens hem is het idee voor sloop en nieuw bouw pas een jaar of drie geleden opgekomen. Sommige aanwezigen willen antwoord op prakti sche vragen als 'waar moet ik heen als mijn huis wordt gesloopt?' en 'hoe zit het met de vergoeding voor verhuizing en een nieuwe inrichting?' Een medewerkster van Woonzorg Nederland drukt de aanwezigen op het hart dat ze 'stadsvemieu- wingsurgentie' krijgen: voorrang voor de wonin gen die in de woonkrant staan. Dat antwoord valt verkeerd in de zaal. „Voorrang? Er is nauwelijks aanbod!" Een ander punt van zorg is de hoogte van de hu ren van de nieuwe huizen. Mochten de plannen doorgaan, dan kunnen de bewoners van de te slo pen woningen terugkeren naar hun wijk. Ze vra gen zich alleen af hoe ze dat moeten betalen. De nieuwe huizen worden zeker duurder. De mede deling dat mensen met een laag inkomen meer huursubsidie kunnen aanvragen en dat er huur- gewenning komt voor mensen die het wel kunnen betalen, stelt hen niet gerust. Ook met een vergoeding van een paar duizend euro, wat Woonzorg Nederland elders in het land heeft gehanteerd, nemen dé bewoners geen ge noegen. „Een woning opnieuw inrichten kost al gauw 20.000 gulden (ruim 8.000 euro)" roept ie mand. Tot de zomervakantie willen de gemeente en Woonzorg Nederland drie zaken onderzoeken: of er onder bewoners draagvlak is voor de plannen, of het mogelijk is om iets te bouwen dat in de wijk past, en of het lukt om de plannen financieel rond te krijgen. „Het kan best zo zijn dat aan het einde van de rit blijkt dat bepaalde dingen niet haalbaar zijn", aldus Van der Tas van de woningcorporatie. Ze kan niet meer eten en niet meer slapen. Adrie Zitman (uiterst rechts) snapt er niets van. Waarom moeten er huizen plat, waarin de mensen zo fijn wonen? „We zijn hier allemaal gelukkig. Niemand wil weg." Met alle plezier geeft Zitman een rondleiding door het huis aan de Professor Lorentzlaan waar ze al veertien jaar woont. Het is een vijf-kamerappartement met een flinke tuin. Er zit net een nieuw keu kenblok in. „Kijk", zegt ze, wijzend op de kastenwand. „Daar had ik andere kast jes voor willen hebben. Die heb ik maar afbesteld." Ze vraagt zich af hoe lang ze nog kan blijven zitten. In de hal is een stukje uit de vloer bedekking. Ook daaraan had de Voorschotense graag iets willen doen, maar dat laat ze nu wel uit haar hoofd. Volgens Zitman zijn sommige bejaarde bewoners in paniek. Ze denken dat ze op stel en sprong uit hun huis moeten. „Ik heb een buurvrouw van over de zeventig ervan moeten weerhouden om haar spullen in te pakken. Ze was al bana- nendozen gaan halen bij Albert Heijn." Ook de badkamer heeft Zitman een tijd geleden helemaal laten op knappen. Het is een sjiek geheel geworden, met een ligbad en een douche. Als het aan haar ligt, gaat ze nooit meer weg. „Wat ik nu heb, krijg ik nooit meer terug. En dat geldt niet alleen voor mij. Er zijn zo veel mensen die van hun huis een paleisje hebben gemaakt." Lia Nodelijk, die even verderop woont, zit in hetzelfde schuitje. Bij de drogist heeft ze een middeltje met valeriaan gehaald, om rustig te blijven. „Ik zit 's nachts rechtop in bed." Ze heeft een heerlijk bene denhuis, met een tuin. „Het is net een bungalow. En wat gebeurt er straks? Dan stoppen ze je driehoog achter. Het is een ellende. Er wordt maar over je beslist. En je kunt er niets tegen doen." Foto: Eric Taal door Nancy Ubert oegstgeest - In de coalitie van Oegstgeest is een barst gesprongen. CDA en Progres sief Oegstgeest zijn teleurgesteld in Leef baar Oegstgeest, dat zich volgens de twee partijen niet voldoende sociale woning bouw wil op Rijnfront. Het land- en tuinbouwgebied Rijnfront verandert de komende jaren karakter. Naast woningbouw en 'lichte' bedrijvig heid krijgt het gebied achter de A44 ook een groot landgoed. Voor die verregaan de metamorfose is onlangs een exploita tie opgesteld. Tot teleurstelling van op positiepartij WD is die 'magertjes'. De li beralen hadden graag gezien dat de ge meente net Rijnfront meer winst maakt. „Dit is immers het laatste tafelzilver dat we in de verkoop gooien", aldus fractie voorzitter Huizing. Volgens het college en het projectbureau is er niet meer te halen uit het project dan nu wordt be reikt Oegstgeest heeft met zijn plannen voor het gebied moeten inboeten op de socia le woningbouw. In zowel het raads- als het collegeprogramma staat geschreven dat de gemeente streeft naar 30 procent betaalbare woningen op nieuwbouw- plekken in Oegstgeest. Op Rijnfront is vanwege de krappe exploitatie ruimte voor maximaal 20 procent sociale wo ningbouw. Het CDA en PrO betreuren dit. Zeker omdat burgemeester en wet houders het aantal betaalbare woningen in Poelgeest ook willen verlagen. Dit is één van de voorgestelde maatregelen om het miljoenentekort van deze wijk in aan bouw te overwinnen. De progressieven en de christen-demo craten hebben het college gevraagd zich tot het uiterste in te spannen om het aantal betaalbare woningen op Rijnfront alsnog op te krikken. CDA-wethouder De Ruijter wil dat proberen. Als de bankre kening van Rijnfront toch vetter wordt dan nu de verwachting is, kan hij de ex tra winst voor die restende tien procent sociale woningbouw inzetten. Leefbaar Oegstgeest, de grootste partij van het dorp, vindt dat een slecht plan. Volgens LO'er Van Weeren moet Oegst geest tevreden zijn met de 380 sociale woningen die staan gepland. Aanvanke lijk zouden helemaal geen woningen op Rijnfront komen en iets is nog altijd beter dan niets, meent hij. CDA en PrO vinden dat Leefbaar Oegstgeest de waarde van het college- en raadsprogramma onder schat. Als coalitiepartij heeft LO immers ook getekend voor 30 procent sociale woningbouw. Leefbaar Oegstgeest is onvermurwbaar. De partij vindt het geen goed idee in 'zo'n vroeg stadium' geld te bestemmen voor sociale woningbouw. In het verle den is de winst van de Morsebel ook in de pot sociale woningbouw gestopt en daar hebben de lokaio's vreselijk spijt van. Met dat geld had een deel van het miljoenentekort in Poelgeest opgelost kunnen worden, denkt LO. De collegepartij krijgt onvoorwaardelijke steun van de oppositie. Omdat CDA en PrO samen geen meerderheid vormen moeten de twee accepteren dat het voor lopig bij 20 procent betaalbare woning bouw op Rijnfront blijft. De christen-democraten en progressie ven zijn teleurgesteld. In een brief die PrO dit weekeinde aan zijn leden ver stuurde en op zijn website plaatste, schrijft raadslid Papma: „Blijkbaar mag Oegstgeest een gemeente zijn waar be taalbare woningen als een gunst worden beschouwd. Een gunst die afhankelijk is van de financiële situatie. We worden een gemeente die eigenlijk alleen plaats biedt aan mensen met een ruime beurs." oegstgeest - De groenadvies- commissie van Oegstgeest be treurt dat de gemeente de Rijnoever van Rijnfront wil be bouwen. De commissie, die zich over het nieuwe bestem mingsplan van het gebied heeft gebogen, had liever ge zien dat de oever onbebouwd blijft, zodat het grote groene middengebied dat in het be stemmingsplan is opgenomen, mooi daarop aansluit. Zo wordt een robuuste ecologi sche verbinding van oost naar west gecreëerd. Bovendien kan de Rijnoever dan gebruikt wor den voor recreatie, vindt de commissie. Met het landgoed dat centraal op Rijnfront komt te liggen, is de commissie in zijn sas. Voor zitter Van Helsdingen heeft ge zegd dat hij wel hoopt dat on der de A44 een paar extra tun nels worden gebouwd. Die tunnels fungeren als veilige oversteekplaatsen voor de die ren die van Rijngeest of Ende geest oostwaarts willen trek ken. De vreugde over het landgoed wordt getemperd door het plan om huizen aan de rand te bouwen. „Daardoor worden de recreatieve en ecologische functies weer geschaad", aldus Van Helsdingen. Ten slotte waarschuwt de ad viescommissie dat als door het gebied de lijn voor de sneltram van Gouda naar Katwijk wordt aangelegd, deze zoveel moge lijk evenwijdig aan de A44 moet lopen, om de natuur te sparen. if~7 Brocaar uit de Meren- zat bijna twee weken Ier radio en televisie. :n en telefoontjes naar iloitant Casema hiel- niets. Pas een kleine weken later werd hij aangesloten, aar za g woensdag 5 fe- een1 monteur van aa\n het werk bij een 'Ikastje1} bij de flat Park in ToerA hij diezelfde de t!ï v aanzette, ontving .\d£b énkel signaal. Ook de deed het niet meer. Dat gebeuren, er zal wel aan worden, dacht Chris belde hij niet meteen 1 de storingsdienst van de sten lelexploitant. De volgende on g toen het mankement nog cj^ t was verholpen, greep hij gjg 1 naar de telefoon. „Het bbleem is bekend, de mon- ur is onderweg", werd hem „Maar er gebeurde helemaal niets", aldus Brocaar. „Ik heb op vrijdag gebeld, twee keer op zaterdag en steeds kreeg ik hetzelfde verhaal: het ver haal is bekend, de monteur is onderweg. Al mijn buren hadden trouwens wel radio en tv." Een week later besloot Bro caar de makelaar, de eigenaar van Parkzicht, in te lichten. „Misschien maakt het meer indruk als zij contact opne men met Casema. Zij kregen hetzelfde verhaal te horen als ik met de toevoeging dat 10 procent van de flat dezelfde klacht had." Toen Brocaar een dag later nog geen radio en tv had, gjng hij in de flat op onder zoek uit om te kijken wie die 10 procent van zijn medebe woners dan wel zijn. Al snel kwam de waarheid aan het licht. Een bewoonster had al Xi De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breëstraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waareenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71-53 56 424 enkele weken dezelfde klach ten en kreeg van de Casema- monteur de aansluiting van Brocaar. „Ik ben dus afgeslo ten. De monteur zei tegen die mevrouw dat de klacht bij haar was verholpen, maar dat nu een ander geen signaal had. Maar dat zien we dan wel weer, had hij er nog aan toegevoegd." Brocaar was laaiend en voel de zich opgelicht Bijna twee weken zonder radio en tv, terwijl hij wel abonnements kosten betaalt. „Bovendien belde ik elke dag met de sto ringsdienst voor 10 cent per minuut en werd ik soms lang in de wacht gezet. Er is glas hard tegen mij gelogen, ter wijl ik willens en wetens ben afgesloten omdat Casema van het gezeur van een ande re klant wilde af zijn. Het is ronduit schandalig." Uiteindelijk kwam er op maandag 17 februari een monteur langs bij Brocaar. „Binnen anderhalve minuut was het probleem verholpen. Maar er kon geen excuus af, laat staan dat ik al antwoord heb gekregen op een boze brief die ik heb geschreven. Ik vind dit geen manier van doen." Een woordvoerder van Case ma kan zich herinneren dat er een brief van Brocaar is binnengekomen. „Die brief en een afspraak met mijn heer Brocaar hebben elkaar gekruist. Maar dit héle gedoe heeft sowieso te jarig ge duurd." Vijf minuten later gaat de te lefoon op de redactie. „Met Chris Brocaar, ik ben zojuist gebeld door Casema en krijg mijn abonnementskosten over februari terug. Waar de krant al niet goed voor is." Eric-Jan Berendsen Wie goed kijkt naar de glaspanelen van de parkeergarage van het LUMC ziet dat er een ruitje op het glas is geëtst. Dat etswerk is met een speciale techniek aangebracht zodat het goed blijft zitten, zo valt te lezen in Cicero, het personeelsblad van het LUMC. Een test wees echter algauw uit dat door met een natte vinger over het glas te wrij ven het etswerk verdween als sneeuw voor de zon. De kwestie werd uitvoerig bekeken en uiteindelijk is besloten alle 2.158 glasplaten van de eerste fase van de parkeergarage te vervangen door exemplaren die er hetzelfde uitzien maar waarop het etswerk wel houdt. Deze operatie heeft voor het ziekenhuis geen financiële gevolgen om dat het onder de garantie van de fabrikant valt. Die heeft zich dus ge- sneder,<aan zijn eigen glas en moet nu bloeden. Foto: Henk Bouwman leiderdorp - Volgens Wereldha- ve, de eigenaar van Winkelhof in Leiderdorp, is het veilig genoeg in het winkelcentrum. De be heerder staat sceptisch tegen over de eis van burgemeester Zonnevylle om een team van bedrijfshulpverleners aan te stellen om de veiligheid bij een ramp te waarborgen. „We willen er best in mee gaan, maar het moet wel werkbaar blijven", zegt Jacqueline 't Hoen namens Wereldhave. 't Hoen is tevreden over het ver loop van de rampoefening die in november werd gehouden. Ook volgens brandweer en gemeente verliep de oefening vlekkeloos. Burgemeester Zonnevylle heeft desondanks aanbevelingen ge daan die de veiligheid moeten garanderen, 't Hoen is daar enigszins verbaasd over. De eis van de burgemeester om bedrijfshulpverleners aan te stellen, legt zij naast zich neer. „Dat kan niet opgelegd wor den", zegt ze. Een bedrijf is ver plicht voor iedere vijftig mede werkers een bedrijfshulpverle ner aan te stellen, die helpt als er bijvoorbeeld brand uitbreekt. In Winkelhof werken wel meer dan vijftig mensen, maar zij werken verspreid over verschil lende winkels. „Wij willen best kijken of er onder de winkeliers vrijwilligers zijn, maar dat is dan puur ter ondersteuning. Je hebt ook te maken met mutaties, mensen die een dag vrij zijn. We gaan niet iedere dag een plan ning maken van welke bedrijfs hulpverleners aanwezig zijn. Bo vendien, als zich een ramp voordoet moet je toch roeien met de riemen die je hebt." De extra nooduitgang in de hoep van drogisterij Schouten en Prenatal, een tweede plan van Zonnevylle, ziet 't Hoen ook niet zitten. Volgens haar zijn er in die omgeving al genoeg vluchtwegen. Omdat het weke lijks bezoekersaantal van 60.000 naar 80.000 is gestegen, kan ze zich wel voorstellen dat er eens een nooduitgang bij moet ko men. Zo'n verbouwing kan ech ter pas plaatsvinden als er een winkel aan de buitenring ver dwijnt. 't Hoen wil een kanttekening plaatsen bij de grote hoeveel heid mensen die Winkelhof be zoeken. „Er wordt wel eens ge daan alsof al die mensen in de galerijen lopen, maar dat is na tuurlijk niet waar. Veel mensen zijn in de winkels, en die heb ben zelf een nooduitgang. Di- gros en Albert Heijn hebben er zelfs meerdere, en die hebben ook eigen bedrijfshulpverle- (advertentie) Verloren,vermist en gevonden AMIVEDI Al 70 jaar de helpende hand voor vermiste en gevonden huisdieren! Bel infonummer 0900 - 264© 34. TURKIJE Ook deze zomer hebben we een geweldig aanbod in en nabij welbekende Turkse bad plaatsen aan de zonnige zuidkust, zoals Alanya, Side en Kemer en aan de West kust. Naast onze 8- en 15- daagse rondreizen bieden we nu ook 22-daagse rondreizen aan. Voeg hieraan de steden- specials naar Istanbul, de golfpakketten in Belek en de schitterende cruises toe en het aanbod is compleet. Bestel de gratis brochure via KRAS Stervakanties, bel nu: 073-5999 999 of kijk op www.kra8.nl Sport, spel en hobby Do-In les Gymnastiek voor lichaam geest. Elke ma. ocht. 1 uur (3 mrt. -19 mei) in Leiden. 10 less. €75,-. Info inschr www.zonshiatsu.nl Tel. 071 -522 19 74 Onroerend goed gevraagd TE KOOP GEVRAAGD verhuurde appartementen, flats, (eengezins-)woningen, winkels en bedrijfsruimten. Eventuele afwikkeling binnen 24 uur. Aanbiedingen aan: Metterwoon Vastgoed B V. Tel 070-3544300, fax 070-3525124.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11