LEIDE Tekort aan prikkers bij massavaccinatie Leiden heeft goud in handen, maar geen Bentheimer zandsteen H Sjhelpt Geen bedrijven achter Vrouwenwee REGIO R1 rordtVeker N Uitgekekn op uw collega'? atssecretaris: 'Familielid als tolk kan strijdig zijn met wet' identen n uitenzorg' ider dak Veel boetes bij verkeerscontrole CU: 'Actie tegen sluiting ambulanceposten' MOOI, Nieuw Robijn Lelie Rijstbioesem: Wasverzachter en Vaporesse vww.autoheemskerk.com RI 2ft vrijdag 21 FEBRUARI 2003 Eigenaren niet ij met status an monument De terugkeer an de Bank an Beets 62 T gepakt Het NEen 23-jarige Leiderar keind nnacht aangehouden oj :rn lie; enking van inbraak in ei urant op de Steenstraat ïer toi ns ajn 'werk' werd hij i- ;ednii waarna hij er vando ïr. Dai Uiteindelijk kon de inle- tachte ip de Nieuwe Beestennrkt it, zor, jen opgepakt. Burgemeesterskandidaat Lenferink op de historische toer 'erder (advertentie) Morgen vindU de baan die bij u ast in door Wim Wegman leiden - Goede smaak kan bur gemeesterskandidaat Henri Lenferink in elk geval niet wor den ontzegd. Tijdens een histo rische tour door de Leidse bin nenstad staat hij geregeld stil bij een winkelpand en bekijkt, nog net niet hoofdschuddend, de gevel. „Zo zonde. Dit is een prachtig gebouw, en dan zetten ze er zo'n winkelpui voor", zegt hij voor de Kijkshop aan de Bo termarkt. „Dit is niet één geheel meer. Jammer, daar zouden we eens wat aan moeten doen." Hij herhaalt de opmerking gere geld, terwijl hij met Ria Kramer van het Gilde Leiden - een club ervaren gidsen - door de bin nenstad loopt. Waarmee niet is gezegd dat de burgemeesters kandidaat ontevreden is met wat hij in het centrum tegen komt. Integendeel zelfs. „De Leidse binnenstad is geweldig. Leiden herft echt goud in han den. Maar iet kan allemaal nog veel meer uitstraling krijgen als de gemeen e en de onderne mers gezamenlijk optrekken. Dat kan niet meteen, maar als je gezamenlijk de richting af spreekt, most dat uiteindelijk lukken. Eenspijkerbroek kun je overal kope». Als je mensen wilt verleiden da in Leiden te doen, moet je iets txtra's bieden. Een spectaculair mooie omgeving bijvoorbeeld." Tijdens zijn rondwandeling lijkt Lenferink alle feiten in zich op te zuigen die Ria Kramer in een hoog tempo aan hem presen teert. Zijn vragen zijn alledaags, maar toch ook weer niet. „Waarom heet de Hooglandse kerk de Hooglandse kerk?", is er bijvoorbeeld zo een. Een vraag waar je later als burgemeester, als het referendum gunstig heeft uitgepakt, natuurlijk niet meer mee kunt aankomen. Het ant woord blijkt trouwens eenvou dig. „Omdat dit gebied achter de Burcht het Hoge Land heet te", legt Kramer uit en uit het gebaar dat ze met haar hand maakt kan Lenferink opmaken dat dat land die naam niet zo maar kreeg. „En waarom heet de Marekerk de Marekerk?", vraagt Lenferink even later. „Naar het riviertje de Mare dat daar liep", luidt het - alweer eenvoudige - antwoord. Op de Burcht wijst hij naar de gebrekkige staat waarin sommi ge huizen verkeren - 'dat valt me op hier, daar moet nog een hoop aan gebeuren' - en naar mooie, opzichtige siergevels of opvallende bouwstijlen. „Maar ja, ik ben ook historicus van huis uit, dus wat wil je." Even later, voor het stadhuis, verbetert hij zijn gids zelfs een keer. „Deze stukken Bentheimer zandsteen zijn er later ingezet", zegt Ria Kramer terwijl ze wijst naar een reeks stenen in de ou de stadhuisgevel. „Ah ja", zegt Lenferink, „maar dit is geen Bentheimer zandsteen hoor. Dat is grijs, en dit is geel." „Maar het staat in de boekjes", probeert Kramer nog. Maar daar heeft Lenferink, allerbeminne lijkst maar onverstoorbaar, geen boodschap aan. „Het is zand steen, maar geen Bentheimer zandsteen. Echt, dat is grijs." Als Kramer hem even later wijst op de Luikse keien in het weg dek en uitlegt dat de gemeente die enkele jaren geleden wilde verwijderen, reageert hij onmid dellijk: „Ach nee, maar dat kan niet. Mogen ze nu blijven lig gen? Mooi zo. Ze zijn misschien niet praktisch, maar het hoort gewoon bij deze binnenstad." Over de nieuwbouw in de bin nenstad blijkt Lenferink behoor lijk tevreden. De stadsvilla van Veldman naast het Gravensteen kan zijn goedkeuring bijvoor beeld ruimschoots wegdragen. „Het is niet mijn smaak, maar het is mooi gedaan. Over hon derd jaar zeggen mensen: wat leuk dat ze dat daar durfden neer te zetten. Door de hele bin nenstad zie je toch verschillende stijlen?" En als de gids even later haar afkeer uit over een appar tementengebouw aan het Ra penburg, probeert hij haar mil der te stemmen. „Ik kan u ver zekeren mevrouw, ik heb heel wat lelijker voorbeelden ge zien." De Leidse binnenstad kan nog veel meer uitstraling krijgen ais de gemeente en ondernemers gezamenlijk optrekken, meent Lenferink. Foto: Dick Hogewoning van de Inspectie meldt dat het onderzoek naar de onvrijwillige abortus nog lang niet is afge rond. Ormel gaat ervan uit dat de Leidse abortuskliniek een 'in schattingsfout' heeft gemaakt. „Maar wel eentje met ernstige gevolgen." Hij wil dat klinieken altijd een onafhankelijke, be- >elf Reinders den haag - Het inscha- van een familieid als tolk abortuskliniek san op ge len voet staan rnet de wet. antwoordt donissionair secretaris C. Ross van indheid op Kamervra- ran CDA'er H. Ormel over vrijwillige abortus van een kaanse vrouw in de Leid- iirtuskliniek. De schoonzus vrouw trad daarbij op als Iirokkaanse is vorig jaar ge- ;rd zonder dat ze het zelf t was door haar schoon- aar de kliniek gelokt met rhaal dat het een zieken huis was. D; vrouw spreekt geen Nederlards en dacht dat haar baby verd onderzocht. Toen ze uit narcose wakker werd, was het tind weggehaald. De schoonzus, die net als de man van de Avangere vrouw abortus wilde, lad als tolk opge treden. „Achtenf weet ik dat ze tegen mij en deirts vertelde wat ze zelf wilde", vertelde de ge aborteerde vrouv in januari te gen deze krant. Volgens Ross mdcen abortuskli nieken over hél algemeen ge bruik van de token telefoon als een patiënt gen Nederlands spreekt. Bij de tolkentelefoon werken onafhaikelijke tolken. „Daarnaast nenen sommige vrouwen een familielid mee om als tolk op te treden", aldus de staatssecretaris. Volgens de Wet op de geneeskundige behande lingsovereenkomst (WGBO) zijn hulpverleners in de zorg ver plicht patiënten in begrijpelijke taal te informeren over de be handeling en de risico's. „Het inschakelen van alloch toon personeel of familie kan op gespannen voet staan met deze eisen van de WGBO", vindt Ross. „Wanneer een arts twijfelt aan de betrouwbaarheid van het familielid dat als tolk optreedt, dan zal de arts hier geen genoe gen mee nemen en alsnog een andere, beëdigde tolk inschake len." Het Tweede-Kamerlid Ormel vindt deze beantwoording 'een beetje mager'. „Dit baart mij enige zorg. Het incident in Lei den bewijst dat de manier waar op de abortusklinieken omgaan met allochtone vrouwen die geen Nederlands spreken, on voldoende werkt." Ross wil op korte termijn nog geen maatregelen nemen om onvrijwillige abortus te voorko men, zoals Ormel had gevraagd. De staatssecretaris wacht de re sultaten af van het onderzoek van Inspectie voor de Gezond heidszorg. „Wanneer uit het on derzoek blijkt dat dit nodig is, zullen maatregelen worden ge nomen." Een woordvoerster edigde tolk gebruiken bij patiën ten die het Nederlands niet machtig zijn. „Het Inspectierap port zal ongetwijfeld tot aan scherping van bestaande proto collen leiden, maar dat is niet genoeg. Alleen de verplichting van het gebruik van beëdigde tolken kan ontsporingen zoals in Leiden voorkomen." inpnfpn c g bei eeën fik het (4). Drie studenten die een ier studentenpand aan Rijndijk in Leiden moe iten, zijn onder dak. Tot mogen zij wonen in een van Stichting Leidse Stu- iuisvesting (SLS) aan ;d, op de grens met lude-Rijndijk. De SLS lelijk over deze woning een. Volgens woordvoer- Henninger kunnen de 'via het normale hospi- steem' verder zoeken naar imer van de SLS in Leiden, identen dreigden op straat irden gezet nadat de ge- te vorige week besloot het aan de Hoge Rijndijk 316, luitenplaats 'Buitenzorg', te verzegelen. Tijdens eer- nspecties van de gemeen- I afdeling Handhaving dat de eigenares geen ge- ■vergunning had. Boven- vindt de afdeling het pand Igevaarlijk. Een en ander ent dat er niet meer dan tudenten mogen wonen, [enares bestrijdt overigens uitenzorg" brandgevaarlijk identen die met uitzetting n bedreigd, hebben de af- fJen week alle woningcorpo- gebeld met het verzoek ilp. Uiteindelijk besloot de at zij de drie niet aan hun on overlaten. Voorlopig en zij bij elkaar blijven, de studentenhuisvester cht wel dat zij actief verder naar een reguliere ka- studenten zijn gister- al verhuisd. Hegafn ;n re| ioudf (7n s De door Silvan Scho«ihoven leiden - Er kont geen bedrijfs terrein tussen ie Vrouwenweg en de Europawg. De wethou ders Hillebranc en Geertsema leggen zich nee bij het stand punt van de povincie, die zegt dat zich alleen ten westen van de Europaweg ledrijven mogen vestigen. Wel hn de grond ten oosten ervan een andere be stemming krij,en, bijvoorbeeld voor woniijbouw. Leiden houdt ook vat aan een maxi male omvang/an veertig hecta re voor het ledrijventerrein in de Oostvlietplder. Daar komen mogelijk eenioutverbrandings- centrale en twee windmolens met een hoo^e tot 120 meter. Hillebrand e: Geertsema brach ten hun sandpunten gister avond naarvoren op een ru moerige iitormatie- en in- spraakavoni over de Oostvliet- polder. Ooi burgemeesterskan didaat Haiy Groen was er om zich te magen tussen de met protestboren gewapende be woners. Geertsema onderstreepte voor hen nog ens de nijpende be hoefte aar bedrijfsterreinen die Leiden vcgens hem heeft. „Be drijven ui de binnenstad moe ten de mgeüjkheid hebben om te groeie. Leiden moet geen slaapstadworden. De provincie dringt aa op 70 tot 80 hectare. Vanuit rrjn economische porte feuille h dat een aantrekkelijk aanbod, naar we zijn realistisch genoeg m het nu op 40 hectare te houdn." De omwonenden plaatsen vraagtefens bij de veronderstel de Leide behoefte aan bedrijfs- pander Zolang er veel gebou wen inie stad leeg staan, hoeft de Oofvlietpolder niet te wor- door Roelf Reinders leiden/regio - Als er nu in de re gio Leiden, Katwijk en Alphen aan den Rijn massavaccinatie te gen het pokkenvirus nodig is, zijn er onvoldoende hulpverleners om de bevolking in te enten. Er is geen geld om 1400 prikkers te vinden om in het geval van een terroristische aanslag een pok kenepidemie in te dammen. De GGD vreest dat gezond heidsinstellingen als ziekenhui zen, thuiszorginstellingen en Ar- bo-diensten niet zomaar mede werkers beschikbaar stellen die de bevolking kunnen inenten. Om alle inwoners van Zuid-Hol land Noord in vier dagen te vac cineren, zijn er 1400 mensen nodig die dat kunnen. „Maar als ik bij ziekenhuizen en de thuiszorg aanklop voor me dewerkers om te kunnen vacci neren, krijg ik te horen: Wat schuift dat?", aldus directeur J. de Gouw van de GGD Zuid-Hol land Noord. „Om te vaccineren ontbreekt het geld. Verder wordt massavaccinatie belemmerd door het ontbreken van nood wetgeving." De GGD zoekt naar een oplossing. Volgens De Gouw bestaan er wel noodscenarios's die kunnen worden gebruikt als er nu toch een massavaccinatie nodig is. „Dan is het een kwestie van er het beste van maken." De GGD heeft een voorlopig draaiboek voor massavaccinatie gemaakt dat voor verbeteringen bij de In spectie voor de Gezondheids raad ligt. „Dat draaiboek moet op 1 april operationeel zijn", al dus De Gouw. De gezondheids dienst zoekt nog naar voldoende priklocaties in de 22 gemeenten in Zuid-Holland Noord voor een massavaccinatie. Bovendien werkt ze nog aan oproepsche- ma's op basis van postcodege- bieden. Per priklocatie zijn 25 priklijnen nodig om 2500 men sen per uur te kunnen vaccine ren, zodat een massavaccinatie binnen enkele dagen voorbij is. De regering houdt door de drei gende oorlog met Irak serieus rekening met een bioterroristi- sche aanslag met het pokkenvi rus. .Afhankelijk van het ver moedelijke of werkelijke beloop van de epidemie wordt besloten tot ringvaccinatie dan wel mas savaccinatie", aldus demissio nair staatssecretaris Ross van Volksgezondheid. Bij ringvacci natie worden alleen de mensen die in contact zijn geweest met de geïnfecteerde patiënt behan deld. Als dat niet voldoende is om de pokkenuitbraak te be strijden, volgt massavaccinatie. De overheid beschikt over twin tig miljoen pokkenvaccins. Bewoners van de Vrouwenweg plaatsen vraagtekens bij de veronderstelde Leidse behoefte aan bedrijfs panden. Foto: Taco van der Eb den bebouwd, vinden ze. Geert sema gaf toe dat bijvoorbeeld de eigenaar het NBBS-gebouw aan de Schipholweg 'aan de straat stenen niet kwijt kan'. Hij denkt echter dat dat komt doordat dit soort panden niet voldoet aan de eisen die bedrijven stellen. „Je moet ook plannen voor de komende tien jaar", zei Hille brand. Geertsema reageerde ook op de boosheid van de Vrouwenweg- bewoners na de vorige informa tieavond. Die vinden dat ze toen verkeerd zijn voorgelicht over de hoogte van de bedrijfspanden in de polder. Die zou niet hoger zijn dan 18 meter, terwijl in het plan een hoogte tot 25 meter staat aangegeven. „Er komt een oplopende fijn in de hoogte. We gaan niet meteen achter de hui zen naar 18 meter", probeerde de wethouder hen gerust te stel len. Peter Moen, woordvoerder van het bewonerscomité Vrouwen weg, blijft echter sceptisch. „Ik ben blij dat de strook tot de Eu ropaweg vrij blijft van bedrijven, maar we blijven vechten voor de Oostvlietpolder." Moen twijfelt aan het nut van een smalle ecologische strook, die dwars door de polder loopt van Vlietlanden naar Cro- nesteijn. „Wat is het belang daarvan? Zoals de mens denkt: de Digros is dichterbij dan de Albert Heijn, zo kiezen beesten ook voor de kortste weg. Die egels en kikkers moeten dwars door dat bedrijfsterrein." Harry Groen zei begrip te heb ben voor de emoties van de Vrouwenwegbewoners. „Maar er moet wel geld verdiend wor den. Ik hoop wel dat er veel aan dacht zal zijn voor de architec tuur, voor de fietspaden en de verlichting. Ik hoop niet dat het een soort Amsterdam Zuid-Oost wordt, zoals rond de Arena." leiden - De politie heeft woens dagmiddag en -avond op diver se plekken in Leiden controles gehouden. Op de Haagse Schouwweg, Dr. Lelylaan en Plesmanlaan werden vijftien au tobestuurders bekeurd voor het niet dragen van een gordel, vier voor niét handsfree bellen, een voor een verlopen APK, veertien voor defecte verlichting en drie voor het niet stoppen voor rood licht. Bij snelheidscontroles werden 156 processen-verbaal opge maakt. In totaal 28 bromfietsers werden bekeurd, onder meer voor het niet dragen van een helm, voor het rijden onder de 16 jaar, voor een te hoog vermo gen, voor het onterecht voeren van oranje platen, voor het niet hebben van een bromfietscerti ficaat of een goed werkende rem en voor het niet verzekerd zijn. (advertentie) (advertentie) 13. f 1 (advertentie) leiden - Burgemeester Lemstra moet samen met zijn collega's in de Duin- en Bollenstreek ac tievoeren om sluiting van am bulanceposten te voorkomen. Dat wil de Christenunie in Lei den. Volgens een plan van het Rijksinstituut voor Volkgezond heid en Milieu (RIVM), dat de steun heeft van demissionair zorg-minister De Geus, moeten drie van de vijf uitrukposten in de regio Leiden en de Duin- en Bollenstreek verdwijnen. Voor Leiden betekent dat sluiting van de post in de Merenwijk, zodat er één standplaats overblijft. De Centrale Post Ambulancever voer (CPA) vreest voor meer do den. Door de verstrekkende ge volgen van het plan voor Leiden en de Duin- en Bollenstreek moet 'dit probleem op alle mo gelijke manieren' bij De Geus onder de aandacht worden ge bracht, vindt CU-fractievoorzit- ter Filip van As. LIEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Lieftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof. Met beglazing naar keuze en voorzien van K0M0-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeën op. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Dit .160 pagina's tellende boek staat vol met heerlijke gerechten. uitleg over Aziatische kooktechnieken informatie over ingrediënten en interessante weetjes over. Azië en de Oosterse manier leven, 'De smaak vön Azië' is verkrijgbaar bij de grotere postkantoren voor 3.99 plus twee. streepjescodes van Conimek.Ie kunt de spaar kaart vinden In de meeste supermarkten, in de grotere postkantoren of uitprinten öp de site www.conimex.nl Op dè site Is het ook moge lijk om het boek direct te bestellen. Deze actie loopt van 17 februari tot en met I juni 2003 Ontdek het nieuwe, heerlijke parfum van Robijn: Lelie Rijstbioesem. Geniet van de perfecte balans tussen de weelderige geur van lelie en de kalmerende frisheid van rijstbloésem Natuurlijk geeft Robijn Lelie Rijstbioesem alle zachtheid die je van Robijn gewend bent. Robijn Lelie Rijstbioesem is er niet alleen als wasverzachter, maat ook als Vaporesse voor in je strijkijzer Doe Robijn Vaporesse in plaats van water in je strijkijzer en geniet van die pas gewassen frisheid in je kleding. Lelie Rijstbioesem, de nieuwe uit dagende geur van Robijn p ZOEK NAAR EEN VERTROIWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTOUWEN fl U T ©aaEiËIMlgl&E R K Leiden Roofarendsveen ?1).5310811 R. (071)-3312866

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11