Blix eist vernietiging van Iraakse raketten BUITENLAND Frankrijk doet vreugdetranen Europa snel drogen Vijftien jaar cel voor hulpje 11 september Mullah Krekar moet Noorwegen verlaten Italië werkt aan alternatief voor oorlog in Irak Mugabe toch welkom in Parijs Veertien Palestijnen bij acties Israël omgekomen derzoek naar eaanse metro II De Zuid-Koreaanse au- Kjten onderzoeken of het lilieingssysteem van de me- Iflaegu dinsdag heeft ge- I Door een aangestoken v) in een metrotrein vielen 1125 doden. Het hoge do ll was volgens experts me- [wijten aan een slecht Konerende beveiliging. De Verlichting werkte niet en L geen sprinklerinstallatie, néstelijk verwarde brand- ■er heeft intussen bekend, ijlde zelfmoord plegen, ■het leek hem 'beter om met anderen te sterven'. I doden bij «h in Iran Een Iraans militair Ug is gisteren neergestort midden van het land. s het Iraanse persbureau vamen alle 302 mensen dord om het leven. De joffers waren leden van de Jutionaire Garde, een elite- De oorzaak van het on- met het toestel, een II- l, is niet bekend. Mogelijk e het slechte weer een g| verbiedt ish Terrorist' igton - Een school in de nse staat Michigan »en 16-jarige leerling naar ruurd omdat deze een R droeg met de tekst 'Bush list'. De jongen wilde zo Steren tegen een mogelij- jg in Irak. De school loral Arabisch-Ameri- leerlingen. De crisis k heeft er al tot span- (n geleid, aldus de leiding. koord over treizigers u - De VS krijgen inzage passagierslijsten van ten tussen EU-landen en Dat akkoord hebben de d en Amerika deze week be- n Er dreigde een conflict at de VS uit veiligheids- regingen begin dit jaar de issagierslijsten opeisten luchtvaartmaatschappij- Europese privacywetge- rerbiedt dat. Nu is er een rd waarin de VS alleen in- d nijgen in de lijsten van itlantische vluchten, en n d{ de rest. ■igP en doden bij trand België u - Bij een felle brand in ngebouw in de Belgische kdons (Bergen) zijn afgelo- 1 acht zeven mensen om- dc>bien. Er vielen 23 gewon- hü" ®Het vuur en vooral de rook heef n razendsnel om zich be- in het gebouw, waarin ope huurappartementen gevestigd. Een man heeft 'üde chijnlijk vele levens gered ntwi at hij tientallen medebe- heeft gewekt voordat hij !t gebouw verliet. Handing voor ^f)nse Concorde - Een Concorde van Air heeft gisteren in Canada odlanding gemaakt. Aan E waren 56 mensen. Het sonische toestel landde j op de luchthaven van Ha- ijdens de vlucht ontston- Dblemen in een van de )toren. De Concordes ir France en British Air- itonden meer dan een in de grond na een onge- juli 2002 bij Parijs, het met dit type. Daarbij en 113 mensen om. itmachtchef istan komt om ele donderdag 20 februari 2003 ele J nach emt fit' II ord-Koreaans istel in zuiden 120 lort n melkt humt rome/ap - De Italiaanse regering werkt aan plannen om de crisis rond Irak zonder oorlog op te lossen. Een van die plannen is het aanbieden van ballingschap aan Saddam Hussein, met ga ranties van internationale instel lingen. Dat maakte premier Ber lusconi gisteren bekend in het Italiaanse parlement. Volgens hem houdt Rome de VS en de EU op de hoogte. Een Arabisch land zou willen bemiddelen tus sen de internationale gemeen schap en Saddam Hussein. Ber lusconi heeft eerder al gesugge reerd dat de Libische leider Gaddafi zou kunnen optreden als bemiddelaar. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Franco Frattini zei gisteren ove rigens dat Saddam niet van plan lijkt te ballingschap te accepte ren. Mocht hij dat toch doen, dan is hij in elk geval niet wel kom in Zwitserland. Dat heeft de regering daar gisteren laten weten. new vork-bagdad/rtr-anp - Hans Blix, de baas van het VN-in- spectieteam in Irak, gaat het re gime in Bagdad vragen het arse naal al-Samoud-raketten te ver nietigen. De raketten, waarvan Blix melding maakte tijdens zijn laatste verslag aan de VN-Veilig- heidsraad, hebben een iets groter bereik dan de VN toestaan. Volgens de sancties en beper kingen die Bagdad na de Golf oorlog zijn opgelegd, mag het regime geen raketten hebben met een bereik groter dan 150 kilometer. De al-Samouds blij ken tot 180 kilometer ver te ko men. Blix zal de eis bij Irak in dienen als zijn inspecteurs alle plekken hebben bezocht waar de raketten of onderdelen daar voor worden gemaakt. In de Veiligheidsraad is gister avond een tweedaags openbaar debat over de kwestie-Irak afge sloten. Een grote meerderheid van landen sprak zich uit voor ontwapening van Irak op vreed zame wijze. Slechts enkele van de 61 staten die aan de discussie deelnamen schaarden zich aan de zijde van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die een mi litaire actie voorbereiden. Alle andere landen, waaronder Iraks buurlanden Turkije en Iran, namen een afwijzende houding aan. De VN-leden die aan het woord kwamen, zijn geen lid van de Veiligheidsraad. Zij wilden desondanks hun zeg je doen. De openbare ronde was een initiatief van India, dat vindt dat de rest van de wereld moet worden gehoord. Woordvoerder Fleischer van het Witte Huis zei gisteren dat de VS en Groot-Brittannië nog voor eind volgende week een tweede resolutie over Irak aan de Veilig heidsraad zullen voorleggen. Fleischer zei dat in die resolutie de eis wordt gesteld dat Irak zich snel moet schikken naar de wapeninspecties. Volgens de Britse VN-ambassadeur Greenstock zal de resolutie 'het debat in de raad een andere wending geven'. Als het tot een militaire actie te gen Irak komt, is het nog lang niet zeker dat Amerikanen van uit Turkije mogen opereren. De Amerikaanse regering deed de regering in Ankara een aanbod voor economische hulp in ruil voor toegang tot Turkse militai re bases, maar de Turken von den dat te mager. Fleischer zei dat de tijd voor Turkije om een beslissing te nemen dringt. De Turkse regering besloot maandag bij het parlement geen voorstel in te dienen om de Amerikanen toe te laten, voor dat er een akkoord met Was hington is over economische steun. Washington heeft Turkije ongeveer 6 miljard dollar aan giften voorgesteld en rond de 20 miljard aan gegarandeerde le ningen. Volgens Amerikaanse bronnen eist het land meer dan 30 mil jard om de economische gevol gen van een oorlog in Irak op te vangen. parijs - Agenten van de Parijse oproerpolitie proberen een demonstrant tegen te houden die woedend protesteert tegen de komst van de Zimbabwaanse president Mugabe naar de Franse hoofdstad. Ondanks een inreisverbod van de Europese Unie nodigde de regering-Chirac hem uit voor de Frans-Afrikaanse top die deze week wordt gehou den. De demonstranten beschuldigen Mugabe er van elke oppositie in zijn land met geweld de kop in te drukken. Een Britse actievoerder heeft bovendien aangifte tegen Mugabe gedaan wegens foltering van homoseksuelen in Zimbabwe. Vorige week nog verlengde de Europese Unie de sancties tegen Zimbabwe, die werden ingesteld toen het land vorig jaar geen Europese waarnemers toeliet bij de verkiezingen. Op het inreisverbod voor Mugabe en zijn naaste medewerkers werd op aandringen van Frankrijk een eenmalige uitzondering gemaakt, zodat Mugabe de top kon bijwonen. Frankrijk zegt de dialoog met de presi dent op gang te willen houden. De top duurt tot en met morgen. Aanwezig zijn vertegenwoordigers van tientallen Afrikaanse landen en secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties. Op de agenda staan onder meer de economische ontwikkeling van Afrika en de onrust in Ivoorkust, een voormalige Franse kolonie. Foto: AP/Laurent Rebours iad - Een Pakistaans :httoestel is vanmor- :rgestort bij de stad Ko- het noorden van het Volgens een legerwoord- er bevond de bevelhebber luchtmacht zich aan van de Fokker, samen t ^c'c stien of zeventien ande- n tader hen waren nog twee officieren. Zij zouden al- n omgekomen. Volgens akistaanse tv-zender zijn in aanwijzingen voor een - Zuid-Korea heeft pro- bedi l8ediend bij Noord-Korea een Noord-Koreaans aig vandaag enkele minu- 1 het zuidelijke luchtruim Het was voor het eerst 1983 dat een Noord-Kore- ,a. li oeste' het zuidelijke ia me schond. Dinsdag nog pj i de Noord-Koreaanse machten dat de wapenstil- marl Van 1953 een dode letter rkt i P°r de Amerikaanse po- gni «n aanzien van Noord- ixuof Amerikaanse minis terieel n buitenlandse zaken Po- :nde i lezoekt de komende da- ndliele regio om over de oplo- spanning te praten. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - In Kopenhagen vloeiden twee maanden geleden nog tranen van vreugde eb geluk. Aan de historische breuk in Euro pa was eindelijk een eind gekomen. Tien nieuwe landen, de meeste uit het voorma lige Warschaupact, werden toegelaten tot de familie van het democratische Europa. Maar de vreugde was van korte duur. De Franse president Chirac liet deze week weten dat de toetreding geen automatis me is. Naïef, gevaarlijk en dom noemde hij de houding van de kandidaat-familie leden om zich in het Irak-conflict zonder overleg met Parijs solidair te verklaren met de Verenigde Staten. Vergeet niet, liet Chirac weten, dat de huidige vijfden EU-lidstaten elk voor zich nog moeten verklaren dat die uitbreiding doorgaat, hetzij via een uitspraak van het parle ment, hetzij via een referendum. Het was een niet mis te verstaan dreige ment. Het is namelijk een publiek ge heim dat met name Frankrijk niet heeft staan te dringen om de tien kandidaat-le den in de EU-familie op te nemen. Men hoeft geen politiek genie te zijn om te voorspellen dat een Frans referendum over de uitbreiding hoogstwaarschijnlijk op een 'nee' zal uitdraaien. Zeker als de president, zijn regering, het voltallige propaganda-apparaat van de Franse staat en de miljoenen anti-vreemdelin genkiezers van Jean-Marie Le Pen er hun volle gewicht aan geven. De interventie van Chirac was geen op risping. De actie was goed gecoördi neerd. Op hetzelfde moment dat de pre sident in Brussel in actie kwam, liet mi nister van defensie Alliot-Marie in War schau weten: „Als je niet weet wat ej aan Jacques Chirac tijdens de persconferentie in Brussel waarop hij eerder deze week zijn scherpe uitval naar de kandidaat-leden van de EU deed. Foto: AP/Yves logghe de hand is, kun je beter je mond hou den." En haar collega De Villepin van buitenlandse zaken, toevallig te gast in een veelbekeken televisieprogramma, had ook een stevige in huis: „Europa is geen geldautomaat." De president zelf had het Griekse voorzit terschap voortijdig geïnformeerd over zijn tirade tegen de kandidaat-lidstaten. Op het Elysée liet een hoge functionaris weten: „Als de kandidaat-leden denken te kunnen toetreden en te kunnen profi teren van de financiële voordelen zonder de regels en de politieke gebruiken van de Unie te respecteren, dan vergissen ze zich deerlijk." Parlementsvoorzitter Jean- Louis Debré tenslotte: „EujrOpa is geen economische ruimte maar een politiek project. Wie zich wil aansluiten bij dat project, moet zich aansluiten bij een be paald politiek concept." En dat is in de woorden van de Franse staatssecretaris van Europese zaken, Noëlle Lenoir, 'een sterke Europese inte gratie'. A la Frangaise, wel te verstaan. Het heeft namelijk geen pas om voor subsidies bij de Europese kassier aan te kloppen en je bij het loket Washington te melden als je je veiligheid gegarandeerd wilt zien. Met Europees geld Amerikaan se wapens kopen is in die visie helemaal uit den boze. Het verklaart goeddeels de woede van de Fransen over de beslissing van Polen eerder jaar om zijn lucht- door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Onder grote belangstel ling van de internationale media is gisteren in Hamburg een eer ste vonnis geveld wegens be trokkenheid bij de aanslagen van 11 septem ber in de VS. De Marokkaan Mounir el-Mo- tassadeq (28) kreeg van de rechter de maximumstraf van vijftien jaar cel. De student elektrotechniek, die bevriend was met zelf moordpiloot Mohammed At- ta en andere moslimterroris ten, was op 28 november 2001 opgepakt, en aangeklaagd wegens het lid maatschap van de terroristische organisatie al-Qaeda en mede plichtigheid aan de dood van meer dan 3.000 mensen. Het vonnis is overeenkomstig de eis. De verdediging had vrij spraak bepleit. Het proces had plaats onder strenge veiligheids maatregelen, achter pantserglas en stalen deuren. De beklaagde werd elke zittingsdag via een ondergrondse gang naar de rechtszaal gebracht. Voor de rechter ontkende el- Mottassadeq tot op het laatst iets van de aanslagen te hebben geweten. El-Motassadeq was bevriend met minstens zes van de in Hamburg wonende al- Qaeda-leden, onder wie de aan slagplegers Atta, Ziad Jarrah en Marwan al-Shehhi. Een aantal andere mogelijke leden van de terreurcel vluchtte na 11 sep tember uit Duitsland, maar el- Motassadeq bleef in Hamburg. Tijdens het proces bekende el- Mottassadeq vriendendiensten te hebben verricht voor de ka pers, maar die hulp zou niets te maken hebben gehad met steun aan terroristen. Hard bewijs dat el-Mottassadeq op de hoogte was van de aanslagen op het WTC en het Pentagon konden de aanklagers niet overleggen. Wel werd indirect duidelijk dat de Marokkaan nauw gelieerd was aan Atta's geïsoleerd leven de vriendengroep. El-Mottassadeq verklaarde ad ministratieve zaken voor zijn vrienden te hebben geregeld, Schijnbaar onbewogen hoort el-Motassadeq het vonnis van de Hamburgse rechters aan. Foto: Reuters/Christian Charisius waaronder geldoverschrijvingen en bureaucratische formalitei ten wanneer zij in het buiten land verbleven. Zo had hij een volmacht over de bankrekening van kaper Marwan al-Shehhi, en maakte hij geld naar hem over toen al-Shehhi in de VS vliegles sen volgde. Moeilijker kon de verdachte zijn reis naar Afghanistan verklaren. In augustus 2000 reisde el-Mot- tassadeq naar het bolwerk van de Taliban, Kandahar. Vlakbij deze stad leerde hij in een trai ningskamp van al-Qaeda om gaan met explosieven en wa pens. De Marokkaan, die aan vankelijk ontkende een militaire opleiding te hebben genoten, zei uit religieuze gronden te zijn afgereisd. El-Motassadeq en diens advoca ten toonden zich verontwaar digd over het ontbreken van een getuige, die de onschuld van de Marokkaan mogelijk had kun nen aantonen. Die getuige is de Jemeniet Ramzi Binalshibh, de naaste medewerker van Osama bin Laden die het contact met de Hamburgse cel onderhield. Binalshibh zit vast in de VS, maar de geheime diensten wei geren om zijn verhoor openbaar te maken. macht te moderniseren met Amerikaanse F-16 straaljagers in plaats van Franse Mi- rages of Rafales. Vriend en vijand zijn het er over eens dat Chirac tot dusver briljant heeft gema noeuvreerd in het Irak-conflict. Hij heeft de Duitsers aan zich gebonden, trotseert in de Veiligheidsraad het Amerikaans- Britse blok met ragfijn diplomatiek spel en heeft het politieke aanzien van Frank rijk in de Arabische wereld aanzienlijk vergroot. Hij voelt zich, kortom, net als zijn leermeester De Gaulle weer een vol waardig speler op het wereldtoneel. De vraag is echter of Chirac zijn hand niet heeft overspeeld door zo keihard ge hoorzaamheid van de Oost-Europese kandidaat-lidstaten te eisen. De behou dende pers blijft de president prijzen, maar links-liberale kranten als Le Monde en Libération beginnen vraagtekens te plaatsen. En zelfs zijn er al geluiden hoorbaar dat het Chirac in zijn conflict met de Amerikanen helemaal niet gaat om Irak, maar dat alles draait om de vraag wie het straks in Europa voor het zeggen heeft. In een Europa dat onafhankelijk van de Verenigde Staten zijn eigen rol speelt in de wereldpolitiek, met een eigen defen sie- en veiligheidsstructuur, los van de door de Amerikanen beheerste NAVO. In dat Europa is in de visie van Chirac geen plaats voor een aantal door Amerika bin nengesmokkelde Trojaanse paarden. Ge hoorzaamheid - aan Parijs wel te ver staan - dient er te zijn. Het is hier geen speeltuin, vindt de Franse president. Dat de kandidaat-leden vele tientallen ja ren 'gehoorzaam' hebben moeten zijn, en dat ze dachten nu eindelijk te kunnen zeggen wat ze vinden, is weliswaar een belangrijke ethisch argument, maar voor de Franse president op dit moment toch vooral erg^inderlijk. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Veertien Palestijnen, onder wie tenminste vier bur gers, zijn de afgelopen twee da gen om het leven gekomen bij invallen van het Israëlische leger in Palestijnse steden in de Gaza- strook en op de Westelijke Jor- daanoever. In de stad Sderot, niet ver van de grens met de Ga- zastrook, raakte gistermiddag een Israëlische burger gewond toen vier Palestijnse- raketten een industrieterrein troffen. Elf van de veertien Palestijnse doden vielen gisternacht toen Israëlische infanterie, gesteund door gevechtshelikopters, een wijk van Gaza-stad binnentrok. De troepen stuitten op hevige weerstand van Harnas en de Al- Aksa-brigade. De soldaten ver woestten twee werkplaatsen, waar wapens zouden worden gefabriceerd, richtten een rava ge aan in een school, vernielden electriciteitskabels en bliezen drie huizen op. Volgens Palestijnse bronnen kwamen in een van de huizen twee burgers om. Onder de do den waren verder drie agenten van de Palestijnse inlichtingen dienst, wier auto werd getroffen door een raket, en een Palestijn se zelfmoordcommando die zich opblies naast een Israëli sche tank. De invasie in Gaza vormde een vergelding voor de dood van vier Israëlische solda ten, zaterdag, die met hun tank in het noorden van de strook over een Palestijnse mijn reden. Gistermiddag begon ook een ac tie tegen wat werd omschreven als 'de terroristische infrastruc tuur' in de oude binnenstad van Nablus op de Westelijke Jor- daanoever. 'Daar kwamen vol gens Palestijnse bronnen twee burgers om. Een derde Palestijn, een lid van de Al-Aksa Brigade, werd giste ren gedood toen de auto waarin hij reed in de buurt van lenin explodeerde. Drie andere inzit tenden raakten gewond. Vol gens de Palestijnen zijn ze het slachtoffer geworden van een Is raëlische aanslag. door onze correspondent Windy Kester/anp oslo - Mullah Krekar moet Noorwegen binnen twee weken verlaten. De Noorse autoriteiten zien de omstreden Irakees als een bedreiging voor de binnen landse veiligheid. Er is volgens Oslo reden aan te nemen dat Krekar als leider van de funda mentalistische groep Ansar al Is lam banden heeft met al-Qaeda. Krekar kwam half januari naar Noorwegen, na drie maanden in Vught gevangen te hebben geze ten. Hij werd in september op Schiphol gearresteerd. Jordanië wilde hem uitgeleverd zien we gens drugssmokkel, en ook de VS toonden interesse. De Iraakse Koerd zou de ontbre kende schakel zijn tussen Osa ma bin Laden en Sadam Hoes sein. Omdat Nederland geen be wijzen tegen hem kon vinden, werd hij doorgestuurd naar Noorwegen, waar hij en zijn fa milie sinds 1991 wonen. Krekar laat via zijn advocaat we- t^i in beroep te gaan tegen £e uitzetting. Aangezien hij de be handeling in Noorwegen mag afwachten, is het onduidelijk wanneer hij het land daadwer kelijk verlaat. Noorwegen trekt ook Krekars asidloekerstatus en reisdocumenten in. Omdat Krekar verschillende ke ren is teruggeweest in Irak, me nen de Noorse autoriteiten dat hij geen beschermende status nodig heeft. De Nederlandse ad vocaten van de mullah zeiden gisteren echter dat het leven van hun cliënt in Noord-Irak niet veilig is als gevolg van de drei gende oorlog. „Als hij Noorwegen daadwerke lijk uit wordt gezet, zullen wij de rechter opnieuw vragen te be slissen dat Krekar naar Neder land moet worden overge bracht. Hier loopt hij geen ge vaar zolang zijn asielprocedure loopt", aldus een van de raads lieden. De Immigratie- en Natu ralisatiedienst wil Krekar mor gen horen op de Nederlandse ambassade in Oslo, om extra in formatie te krijgen over zijn asielaanvraag.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7