Zelfoverschatting in de sneeir GESPREK VAN DE DAG Steeds lastiger voor jongeren om boerenbedrijf te beginne HOC 152 MENSELIJK Vrouwen met een RINGVIN GER die langer is dan de wijsvinger hebben meer doorzettingsvermogen en minder neurotische neigin gen Daar staat tegenover dat ze niet erg communica tief zijn. Dat blijkt uit on derzoek van de universiteit van Liverpool. Volgens de onderzoekers wijst de leng te van de vingers op bepaal de karaktertrekken. Bij mannen zou een lange ring vinger aanleg voor sport en een hoge potentie verraden. Maar ook hier geldt dat ze minder begaafde sprekers zouden zijn. Ongeveer even lange wijs- en ringvingers komen vooral voor bij vrou wen met meer dan gemid delde communicatieve vaar digheden. Maar volgens de studie zijn zij ook vaker neurotisch en durven ze minder grote risico's ne men. Ook mannen met ge lijke wijs- en ringvingers blijken goed van de tong riem gesneden, maar moe ten het stellen met een slecht ruimtelijk voorstel lingsvermogen, zijn eerder onsportief en hadden in de meeste gevallen een laag gewicht bij de geboorte. In Franstalig België is grote opschudding ontstaan over de zangeres van de folkgroep URBAN TRAD, die de zuiderbu ren vertegenwoordigt tijdens het Eurovisie Songfestival. De 26-jarige Vlaamse zangeres is twee keer aangehouden op extreemrechtse bijeenkomsten, zo blijkt uit rapporten van de Belgische Staatsveiligheid. Ook heeft zij een herden kingsplechtigheid voor nazileider Rudolf Hess bijgewoond. De groep en haar platenmaatschappij hebben besloten dat de vrouw niet met de overige leden van de folkgroep mee gaat naar Letland, waar in mei het festival plaatsvindt. Het nichtje van de Amerikaanse president Bush mag op last van het Witte Huis uit vei ligheidsoverwegingen niet in Londen stude ren en werken. De 18- jarige LAUREN BUSH, model en het 'gezicht' van Tommy Hilfiger, wilde in juni naar de Britse hoofdstad gaan voor een studie en voor modellenwerk. Volgens Amerikaanse media blijft Lauren nu in New York om er acteerlessen te volgen. Foto: AP Een 17-jarig meisje is in le vensgevaar doordat ze in Durham, Verenigde Staten, een hart en longen heeft ge kregen van een DONOR van de VERKEERDE BLOED GROEP. Jésica Santillén kreeg afstotingsverschijnse len na de transplantatie. Ze ligt in coma en heeft vol gens artsen nog maar enke le dagen te leven als er geen andere donor wordt gevon den. Het Duke University Hospital, waar de transplan tatie is uitgevoerd, heeft in een verklaring de verant woordelijkheid aanvaard voor zijn aandeel in de fout, die op 7 februari is ge maakt. Hoe die kon gebeu ren, staat er niet in. De do nor had bloedgroep A en Jésica bloedgroep O. Men sen met bloedgroep O kun nen alleen organen of bloed krijgen van mensen met de zelfde bloedgroep. Heeft Rotterdam er slechts een, de hoofdstad heeft nu een hele grqep NACHTBURGEMEESTERS. In de afgelopen nacht mochten de acht leden van de groep Nachtwacht zich na een speciale verkiezingsbijeenkomst in Paradiso de burgervaders van alle nachtbrakers noemen. De strijd moest zo democratisch mogelijk verlopen, met een publiek dat mocht stemmen en een heus verkiezingsdebat. De groep Nachtwacht en de zes andere kandidaten debatteer den over onderwerpen die het Amsterdamse nachtleven ra ken: de regels en beperkingen.de nachtcultuur en nieuwe initiatieven die de hoofdstad tussen Londen, Parijs en Ber lijn weer op de kaart moet zetten. De verkiezing van de nachtburgemeester is een initiatief van de plaatselijke frac tie van GroenLinks. De partij wil het nachtleven van Am sterdam hiermee een nieuwe impuls geven, want de hoofd stad dreigt zijn positie als internationaal uitgaanscentrum te verliezen. Foto: GPD DAGELIJKS LEVEN vvtL- IK OAA eew MKKorcuop VRA6EM Komend weekeinde trekken 380.000 Nederlanders naar de sneeuw. Volgens recent onder zoek loopt een op de tien een blessure op. Zelfoverschatting en gebrekkige voorbereiding zijn vaak de reden. Voor de komende twee weken zijn al dagelijks vijf gipsvluchten gereserveerd. Hoe kan de skiër zich staande hou den? Wie wel eens heeft geskied kent het gevoel. De ene na de andere afdaling verloopt vloeiend. Blau we piste, rode piste, zwarte pis te: geen helling lijkt te steil. Maar ineens ga je onderuit. Of je wordt door iemand anders on deruit geskied. Meestal loopt het goed af. Maar heel vaak ook niet: skiën is de sport is met de meeste kans op letsel. Meer dan karate, judo en voetbal. Als je een groep van veertig doorsnee-skiërs vijf da gen laat skiën, zijn er tien aan het einde van de week gebles seerd. Vier van hen (tien pro cent) hebben medische hulp nodig. Dat blijkt volgens NOC/NSF uit de meest recente ongevalsstatistieken. Ongelukken blijken vooral een gevolg van zelfoverschatting. De Nederlander skiet op vreemd terrein alsof het een 'thuiswed strijd' is. 's Ochtends lukt dat vaak nog wel. Maar 's middags tegen een uur of drie slaat de vermoeidheid toe. De conditie blijkt, mede door de hoogte, minder goed dan geacht, en de halve liter bier bij de spaghetti of die twee wijntjes bij de pizza zorgen voor pap in de benen. „De meeste ongelukken gebeu ren 's middagszegt Ulco Schuurmans. „De mensen schatten snelheid en afstand verkeerd in." Schuurmans is ge specialiseerd in wintersportlet sel en heeft een groot aantal meldingen bij artsen in de Al penlanden onderzocht. Daaruit blijkt welke kwetsuren het meeste voorkomen. In het verleden was de enkel voor skiërs het meest kwetsbare lichaamsdeel. Maar dankzij de moderne skischoenen en -bin dingen zit het gewricht inmid dels stevig ingepakt. Gevolg is wel dat de knieblessures (zoals verdraaide of gescheurde knie banden) sterk zijn toegenomen. Veel minder bekend is dat snij- en schaafwonden tweede zijn op de bles- surelijst. Goede kle ding voorkomt ver wondingen die ont 'staan bij een har de uitglijer in de (bevroren) sneeuw. Zeker als het wat Een ski-slachtoffer wordt met de traumahelikopter afgevoerd. Zelfoverschatting is vaak de reden van ongelukken tijdens de wintersport. Foto: AP/Fabrice Coffrini warmer wordt, willen skiërs en boarders nog wel eens hun handschoenen uittrekken. Niet doen! Handschoenen verklei nen de kans op schaaf- en snijwonden. Tegen een typisch skiletsel, de skiduim, helpen ze echter niet. De skiduim ontstaat als een skiër in de lus van de skistok blijft haken of Atomic heeft een slimme ski ontwikkeld om de kans op letsel te verklei nen. Foto: GPD/PR na een val met zijn handen pro beert te remmen. Steeds meer durfallen wagen zich buiten de piste om te 'poede ren'. Maar daar loeren gevaren als lawines en rotsen. En er is geen ga rantie dat de reddings ploegen je op tijd ko men halen. Zo'n avon tuur kan ook financieel he lemaal verkeerd aflopen. Ver zekeringsmaatschappijen beta len niet als blijkt dat de skiër zonder gids buiten de piste in de problemen komt. Overigens blijkt een grote groep skiërs nogal eens onderverze- kerd. Volgens een woordvoerder van het Verbond van Verzeke raars gaat tien procent van de wintersporters bewust onverze kerd op wintersport. Een onbe kend aantal denkt ten onrechte verzekerd te zijn. Dat kan flink in de papieren lopen. Wie een gebroken been heeft en per am bulance en vliegtuig vanuit de Alpenlanden naar Nederland moet worden vervoerd, is zo'n 3500 euro kwijt. Vorige winter werden 1400 patiënten ver voerd. De afgelopen maanden waren het er al 700. „Ik ver wacht de komende twee weken dagelijks vijf vluchten met zo'n tien patiënten", zegt een woord voerder van International Medi cal Care, dat namens alle alarm centrales de gipsvluchten regelt De meeste verzekeringsmaat schappijen dekken ski-ongeval len. Maar er zijn er waar je dat nadrukkelijk apart moet regelen. Dat geldt zeker voor snowboar- den. „Want daar acht men de ri sico's toch weer groter dan bij het gewone skiën", aldus de woordvoerder. Skifabrikanten proberen met verbeterd materiaal de kans op letsel te voorkomen. Atomic heeft zich vooral gericht op de bindingen. Volgens dit bedrijf is zestig procent van de ski-bin dingen niet goed afgesteld. Daarom is een slimme ski ont wikkeld. Via een display is te zien dat de binding niet goed is gesloten. Er is zelfs een 'black box' die bijhoudt wanneer de ski's toe zijn aan onderhouds beurt. De ski's zijn volgend jaar te koop voor 999 euro. De meer prijs voor de 'snufjes' is zo'n 200 Tien goudenC zot An Om de kans op win; blessures te verkleir ben de Nederlandse eniging en NOC/NS f folder samengesteld .L tien gouden tips or* tel: 'Gaanl Zonder bi |TA Hoe de reddingsslee ,nlj banaan, kan worden dc zeild. 1. Bouw thuis een to ,er tie op. jj0|, 2. Zorg dat je fit !nóinn blokken staat. 3. Neem de tijd om*^ schoenen uit te zoe ,je 4. Gebruik material ie inr 5. Draag altijd een si ,n zonnebril Trek altiju aj( schoenen aan. Voor ders zijn knie- en po schermers een must 6. Smeer je huid, va neus, oren en lippe een vettige anti-Lo. me' 0N0 7. Voor beginners:» je les neemt, komjt ,gj een paar dagen beh )n(j voor de dag. „ori 8. Start met een wa: jai up en rekoefeninger m 9. Ken de regels en grenzen. Overschat] 5 nieten blijf op dep y 10.Glaasje op? Laatj board staan. Alcohó |e p mindert je reactieve 0p ne< ea euro. Heb je aan alles gedat Ml kan het nog misgaan beeld als je de bus uil P' „Laatst hadden we ee c.?r feur die op die manie tenrijk zijn been bral woordvoerder van Ini on Medical Care.Kij hJfif renlang zijn passagiei e' waarschuwd." Mare Brink Dlle erii hvil Meest voorkomende ongevallen bij skiërs Verstuiking/kneuzingen Snijwonden Breuken Ontwrichting Hersenschudding Letsel door vechtpartijen 2% Ziekten* _J 2% *o.a. berg- en hoogteziekte, alcoholvergiftiging 14% DONDERDAG 20 FEBRlju Het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt (NAJK), de belan genorganisatie van jongeren die boer willen worden, bestaat de ze week vijfentwintig jaar. Gedu rende deze periode is het voor jongeren steeds moeilijker ge worden om een boerenbedrijf te beginnen. Omdat ze vaak lang moeten wachten alvorens ze een bedrijf kunnen overnemen, studeren veel jongeren vaak lang door. Voor het huidige boe renwerk is veel meer denkwerk vereist dan vroeger, waarin het vooral neerkwam op lichaams kracht. Steeds meer vrouwen willen zelfstandig een bedrijf overnemen. Jasper Spierings Jasper Spierings (23) weet het zeker. Hij wordt boer en neemt het bedrijf van zijn ouders over. Over een jaar of vier, vijf. Zijn ouders moeten dan verhuizen, dat is wel de bedoeling, grijnst hij. De boerderij met de zeventig melkkoeien en de landerijen aan de rand van het Brabantse Oss worden dan van hem. Naast koeien heeft zijn vader ook een bedrijf in siervissen. Onder meer steuren en karpers. Broer Koos van negentien jaar neemt later de vissen over. Sinds Jasper twee jaar geleden de MAS (Middelbare Agrarische School) afrondde, 'doet' hij de koeien in zijn eentje. Behalve op zondagochtend, dan staat zijn vader vroeg op om de koeien om zeven uur 's ochtends te melken. Op zaterdagavond gaat Jasper (23) stappen met zijn vrienden. Hij beseft dat hij zich in een bevoorrechte positie be vindt. Niet iedereen die boer wil worden is het gegeven een boer derij over te nemen. Een studie genoot die met Jasper de eenja rige opleiding MTM (Manage ment Training voor Melkvee houders) in Leeuwarden volgde, had bijvoorbeeld geen ouders met een boerderij. „Ik ben met Jasper Spierings: 'In het bos lopen geen koeien'. Foto: GPD/Cees Zorn hem naar Duitsland gegaan om te kijken of hij daar een bedrijf over kon nemen. Niet dus." De studiegenoot studeert nu ver der. Jasper heeft nog geen vriendin. Zijn toekomstige vrouw hoeft niet per se boerin te worden, vindt hij. Hij heeft genoeg vrien den die boer zijn en waarvan de vrouw lerares of verpleegkundi ge is. „De tijd dat de vrouw full time mee moest werken op de boerderij is voorbij." Hij denkt even na. Zijn vriendin moet wel affiniteit hebben met het bedrijf. En natuurlijk moet ze ermee ak koord gaan dat Jaspers broer ook op het erf woont. „Onze be drijven worden straks gesplitst." Sinds twee jaar zit Jasper in een maatschap bij zijn ouders. Sinds die tijd investeert de familie in de hoeveelheid melk die zij wet telijk mag produceren. In twee jaar tijd mag het bedrijf al hon derdduizend liter meer melk produceren. Dat zal de toe komst zijn, denkt Jasper: de klei ne bedrijven verdwijnen en de grote blijven over. Goed voor hem, maar jammer voor Neder land, vindt hij. Toch zal er altijd vraag blijven naar de Neder landse producten, vermoedt hij. „Wij leveren kwaliteit, waar de consument aan gewend is ge raakt." Wel vindt hij het jammer dat het Nederlandse landschap 'verwildert'. De boerderijen worden een voor een afgebro ken. Dat er bos voor in de plaats komt, vindt hij geen voordeel. „Door het bos lopen geen koei en." Agnes van Zuijlen Als mijn vriend het niet goed vindt dat ik het melkveebedrijf alleen run, kan hij vertrekken." Agnes van Zuijlen (18) is er vol strekt duidelijk in: zij neemt het bedrijf van haar ouders over en haar toekomstige vriend mag meehelpen. „Ik kan me niet voorstellen dat ik mijn bedrijf voor een man zou laten schie ten." Haar ouders hebben een boe renbedrijf met zestig koeien, zestien schapen en vijfendertig hectare grond in Harmeien, aan het randje van het Groene HarL Agnes is de oudste thuis. Geluk kig wel, want haar vriendin en klasgenootje wil ook boerin worden, maar zij heeft een ou dere broer. Dat kan nog lastig worden later. Mensen reageren vaak verbaasd wanneer Agnes vertelt dat zij in haar eentje een bedrijf wil runnen. Veehouder? Jij, als meisje alleen?' vragen ze dan. Waarom niet, denkt Agnes. Het werk is lichamelijk veel minder zwaar dan vroeger. Zelf kent ze eigenlijk geen enke le vrouw die zelfstandig een boerenbedrijf runt, toch heeft ze er zelf het volste vertrouwen in dat het haar gaat lukken. Haar vader zegt dat het nog zeker twintig jaar gaat duren voordat er huizen gebouwd gaan wor den op hun grondgebied in het Groene Hart. Tegen die tijd is ze pas 38 jaar.Als het bédrijf hier niet meer rendabel is, ga ik ge woon naar het buitenland. Ca nada bijvoorbeeld." Daar gaat ze over een maand stage lopen, dus kan ze meteen zien of het bevalt. Een andere optie is het starten van een tweede tak, maar wat precies, weet Agnes nog niet. „Varkens in ieder geval niet, daar heb ik niets mee." Schapen ook niet, nu zijn die lammetjes in de boomgaard wel leuk, maar als het er veel meer worden, is het niet der, aldus de achtt gt. 1 iiijrv tuiui Z.V- aiiLLu j leuk. „Ik kan door hu n heen kijken. Ik weetv len." Haar lievelingsl de nieuwsgierige end m en niet de slomere b melkt de dieren 's a haar ouders 's ochten ze nog naar school m I( zit in het derde jaarv in Gouda. Na deze op gaat ze de HAS (Hoge sche School) doen. D -• ze een paar jaar in eeftji schap. „Nu nog niet,i w krijg ik geen studiefin meer." Haar toekoms |N zoals het nu is bij haaeen de boerderij. Niet vee t koeien erbij en alles z vg zonder hulp van buite dan wanneer de maïs gekuild moet worden zwanger wordt? „Dan ,V( de bedrijfsverzorging j Mayke Calis Agnes van Zuijlen: 'Ik kan door hun ogen heen kijken'. Foto: GPD/Harmen de Jong

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2