REGIO water bergen in Rijnstreek Meningen over ijshal sterk verdeeld Veel steun voor open houden zwembad Aarweide Provincie WÜ Bomhoff slaat eerste eerste paal Labele burgemeester voor Zoeterwoude R5 Bijna 5 miljoen euro voor nieuw gemaal Nieuwkoop Waterschap controleert de dijken vanuit de heli Zorgen om opgehoogde weilanden bij Hoogmade HDC973 donderdag 20 FEBRUARI 2003 imfietsers sen en aan den rijn - Een 63- t bromfietser uit Aarlan- >en brak gistermiddag een bij een frontale botsing op etspad aan de Schans in en. De man haalde een •r in toen er van de andere een 16-jarige jongen op de [uner aankwam. De twee en op elkaar. De 63-jarige ifietser is naar het Rijnland •nhuis in Leiderdorp ge- id-Holland ikoord met fusie haag - Provinciale Staten Zuid-Holland hebben gis- i ingestemd met de voorge- sn fusie van de vier water- ppen in Rijnland (De Oude romen, Wilck en Wieric- root-Haarlemmermeer en oogheemraadschap van and) tot een nieuw water- pdat de naam Hoogheem- chap van Rijnland krijgt, menvoeging is op 1 janua- )5 een feit. Ook elders in de ncie fuseren waterschap- nieuwveen/ter aar Het zwembad De Aarweide is razend populair onder de in woners van Ter Aar en Liemeer. Uit een onderzoek door studenten van de Haag se Hogeschool, dat gisteren werd gepre senteerd, blijkt dat 98 procent van de be volking het met sluiting bedreigde na tuurbad wil open houden. De studenten hielden de afgelopen weken een enquête in opdracht van de Stichting tot behoud van Aarweide. Van de 15.500 inwoners zijn er 300 on dervraagd. Opvallend was dat driekwart van de abonnementhouders bereid is meer te betalen. Zij gaan akkoord met een verhoging van 66 naar 85 euro per gezinsabonnement. „Ik ben heel blij met het positieve geluid dat uit het onderzoek naar voren komt. Nu de gemeentebestu ren nog. Liemeer is al om. Heeft zelfs 500 euro in de kas van de stichting gestort. Hopenlijk volgt Ter Aar ook, al heeft die gemeente ons kort voor deze presentatie laten weten niet mee te betalen", zegt Herman Niesten, de voorzitter van de stichting. Hij is druk bezig subsidie los te peuteren bij de provincie Zuid- Holland en vraagt ook een Europese subsidie aan. „Nu hebben we nog geen financiële toezeg gingen. We wachten op antwoord. Voor de lange termijn hebben we 500.000 euro nodig. Voor het komend seizoen vragen we aan beide gemeenten een bijdrage van 42.500 euro. Dan is het zwembad te behouden." begraaft dbijl dorp - De ondernemings van waterschap De Oude [romen legt zich neer bij esluit van het algemeen lur om de vacature van se- is-directeur niet meer te llen. De twee sectorhoof- de Jong en R. Heijloo ne- tot 1 januari 2005 de taken t vertrokken secretaris-di- ir De Blaeij waar. Daarna aat een nieuwe situatie, it de Oude Rijnstromen rt met drie andere water- ipen. De OR was bang dat ee sectorhoofden met het p de fusie het werk niet ouden kunnen en pleitte ir om wél een nieuwe se- is-directeur te benoemen, istuursleden schaarden isteravond echter una- achter het voorstel van iafen heemraden. „We m het besluit accepteren, we hebben ze gewaar- rd", reageerde OR-secre- j. Zuijdveld spijtig. door Janneke Dijke leiderdorp - Eduard Bomhoff moest gistermiddag even iets opbiechten. Hij sloeg bij het Rijnland Ziekenhuis zijn eerste eerste paal. „Maar", sprak hij zichzelf moed in, „ik was ook nog nooit minister geweest." Hij begreep best dat de directie van het Leiderdorpse ziekenhuis hem had gevraagd die hande ling te verrichten. „Ze moeten gedacht hebben: het is al misge gaan in Den Haag, dan moet dit lukken." En het lukte, want speciaal voor de feestelijke ceremonie had het Rijnland Ziekenhuis een ouder wetse heiconstructie laten neer zetten. Niet zo'n gevaarlijke ma chine met ingewikkelde knopjes waarmee vorige week maandag nog een ongeluk was gebeurd bij het ziekenhuis. Twee bouw vakkers kregen een paal tegen zich aan en belandden met bot breuken in het ziekenhuis. Om het makkelijk te houden stond voor de ex-minister een eenvoudige houten heistelling klaar, die met behulp van tou wen kon worden bediend. LP- F'er Bomhoff kreeg hulp van een handvol Rijnlandpersoneel, waaronder mensen die destijds al aan de Hooigracht werkten en in het begin van de jaren '70 za gen hoe het ziekenhuis op een Leiderdorps weiland gebouwd werd. Aan het touw trekken en het weer laten vieren, dat was alles Oud-minister Bomhoff (op de voorgrond) kreeg gisteren hulp van een handvol Rijnlandpersoneel bij het slaan van de eerste paal. Foto: Hielco Kuipers wat Bomhoff en de zijnen gister middag moesten doen. Nadat het heiblok een keer of dertig was gevallen zat de paal in de grond. Bomhoff dankte de di rectie voor de uitnodiging. „Hiermee hebben zij de LPF toegelaten tot het establish ment." De echte eerste paal zit alweer een paar weken in de grond. Van het parkeerterrein aan de voorkant van het ziekenhuis is inmiddels niet veel meer over. In de bouwput wordt driftig ge werkt aan de uitbreiding van het ziekenhuis, die aan het begin van 2005 in gebruik wordt geno men. Voor 75 miljoen euro be schikt het ziekenhuis straks over lg van voorpagina ide - Ad Havermans )A), per 1 maart de waar- burgemeester van Zoe- staat te boek als een aardige man, meer stuurder dan een politi- bijzonder op 'verzoenen' fld. ■mans was een aimabele neester", schreef de :he Courant bij diens af- van Den Haag in juni ,Hij had het hart op de ilaats. Zelden zal er een neester zijn geweest die heeft ingespannen. Dag ht bijna. Hij was er, altijd iral. Havermans was toe- ijk, ook voor gewone bur- Vaar vind je nog een bur ster van een grote stad, woon in het telefoonboek Iedereen kon hem altijd En dat gebeurde ook, lidden in de nacht." duidelijk: De beminnelij- -burgemeester van onder Druten en Doetinchem lok het grote Den Haag rpsburgemeester die op iment voor de burger be- aar was. En daar zal ie- blij mee zijn in Zoeter- iendelijkheid ten spijt is nans in Den Haag toch ichiedenis ingegaan met goede rapportcijfers. Hij boek als de burgemees- n het faillissement van aag. De Haagsche Cou- Een voorbeeld van mis- 15.000 vierkante meter extra op pervlak met meer ruimte voor de poliklinieken. Ook het be staande gebouw wordt ver bouwd, zodat mensen niet lan ger met zijn zessen op een ka mer liggen en het personeel ver lost is van smalle gangen. Dat voor de aanleg van een tij delijk parkeerterrein nogal wat bomen moesten wijken, spijt de raad van bestuur. „Een rit over de A4 zal nooit meer hetzelfde zijn", zei E. van Royen. „De bo men gaan ons aan het hart. Maar de patiënten gingen ons nog meer aan het hart. We ho pen dat onze naaste buren be grip kunnen opbrengen voor deze keuze." liepen schade op aan aardappe len en spruiten. Bij het water schap ligt een claim van onge veer 100.000 euro. In maart ho pen de boeren duidelijkheid te krijgen van de verzekering over een schadevergoeding. Het waterschap is nog in overleg ■mhb met de brand verzekering over het uit te keren bedrag voor het gemaal. Ook wil De Oude Rijn stromen een bij drage vragen aan de gemeen te Ter Aar, om dat gemaal Nieuwkoop een gemeentelijk monument is. Het besluit om het oudste en grootste gemaal van waterschap De Oude Rijnstromen te her bouwen, was voor dijkgraaf Panman aanleiding om de ver gadering een korte tijd te schor sen. „Dat we al zo snel dit be sluit hebben kunnen nemen, is uniek. Daar moeten we het glas op heffen", vond hij. En de champagne vloeide rijkelijk. leiderdorp/ter aar - Het monu mentale poldergemaal Nieuw koop in de gemeente Ter Aar wordt definitief herbouwd. Het algemeen bestuur van het wa terschap De Oude Rijnstromen stelde er gisteravond zonder slag of stoot 4,6 miljoen euro voor beschik- baar. De herbouw begint in juli. Ruim een jaar later kan het gemaal in ge bruik worden genomen. De buitenkant blijft zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat. De bin nenkant verandert aanzienlijk. Het dieselgemaal wordt vervan gen door een bedrijfszekerder, volautomatisch, elektrisch aan gedreven gemaal. Het 108 jaar oude gemaal Nieuwkoop werd in de nacht van 24 op 25 augustus door brand verwoest. Het gevolg was dat de polder Nieuwkoop onder water liep. Tientallen agrariërs Besluit gevierd met champagne regio - De provincie Zuid-Holland wil in de Rijnstreek veel extra ruimte maken voor water. Naast permanente waterbergingen voor droge perioden heeft de provincie ook polders op het oog die in tijden van wateroverlast blank gezet kunnen worden. Dat blijkt uit het ontwerp voor het streekplan Zuid-Holland Oost, waarvan de tekst vandaag of morgen op internet wordt gepu bliceerd. De Grote en Kleine Heilige Geestpolder ten noorden van het Braassemermeer komen vol gens Zuid-Holland in aanmer king voor waterberging in geval van nood. Dat betekent, dat bij extreme wateroverlast hier sim pelweg de dijken worden door gestoken om te voorkomen dat elders, in dichter bevolkte gebie den, overstromingen plaatsvin den. Onder minder extreme omstandigheden kan het water peil in de polders boven de Braassem wat meer variëren, wat weer tot gevolg heeft dat het boezemwater minder hoog komt te staan. De provincie wil ook onderzoe ken of de Hazerswoudse polder Westgeer geschikt is voor zoge heten piekberging. Ook die pol der wordt dan in extreem natte tijden onder water gezet. Maar in een polder die wordt aange wezen als piekberging worden geen dijken doorgestoken. Er worden keurige waterinlaten en pompinstallaties aangelegd, zo dat het onder water zetten en weer droog pompen gecontro leerd kan plaatsvinden. Ten zuiden van Hazerswoude- Dorp wil de provincie waterber gingen aanleggen om de regio goed door droge periodes te loodsen. In de diepe Hazers- woudsche Droogmakerij moet ruimte worden gevonden voor zo'n waterberging om het wa tertekort in de polder aan te pakken. De situatie wordt in de ogen van de provincie de ko mende jaren alleen maar nij pender door de aanleg van een groot sierteeltgebied met veel kassen. Minister Kamp gaf on langs toestemming voor de aan leg van vijftig hectare van het zogeheten pet-terrein. De pro vincie gaat nog altijd uit van 170 hectare. Tenslotte rept het streekplan al van meer water in het toekom stige Bentwoud. Het bos moet zo worden ingericht dat over vloedige regenval niet direct hoeft te worden weggemalen. regio - Inwoners van het gebied tussen Leiden, Zoetermeer, Gouda en Alphen moeten niet raar opkijken als er de komende dagen ineens een helikopter laag overvliegt. En ze hoeven ook niet verbaasd te zijn als ze zien dat die heli een nogal zon derlinge route vliegt boven slo ten en vaarten. Vanaf vandaag gaat er een week lang een heli kopter de lucht in om in het wa terschap Wilck en Wiericke de dijken op te meten. In principe gaan de medewer kers van het waterschap iedere vijf jaar het veld in om de hoog te van de waterkeringen te con troleren. In het verleden was dat een enorme klus. Met de heli kan bij goed weer in vijf werkda gen 320 kilometer waterkering opmeten met een foutmarge van niet meer dan vijf centime ter. Wilck en Wiericke is de eer ste in de regio die de methode gebruikt om de dijken op te me ten. Tot nu toe gingen elders in het land slechts twee waterbe heerders het schap voor. De meethelikopter vliegt op on geveer zeventig meter en heeft daarvoor een speciale vergun ning moeten aanvragen. Onder het vliegtuig hangen twee lasers en een videocamera. Aan de hand van de meetgegevens kan het waterschap bepalen welke dijken het eerst aan de beurt zijn om te worden opgehoogd. De video-opnames worden door het schap gebruikt om meteen te controleren op illegale activi teiten. leiderdorp/jacobswoude - Het waterschap De Oude Rijnstro men maakt zich, net als de ge meente Jacobswoude, zorgen over de grote stukken veenwei- delandschap in Hoogmade en Woubrugge die meer dan een meter de lucht in zijn gegaan. Boeren laten in groten getale grond die vrijkomt bij het gra ven van de HSL-tunnel op hun weiland storten. „Het beeld van de polder verandert behoorlijk", reageerde heemraad Straathof gisteravond op vragen uit de verenigde vergadering. „Het wordt er niet fraaier op, maar we kunnen er niets aan doen. Het is toegestaan. Wie tijdelijk dammen moest leggen om het grondtransport mogelijk te ma ken, heeft daarvoor de vergun ning bij ons aangevraagd. Wij hebben geen gronden om die te weigeren." Voornaamste zorg van het wa terschap is het vaststellen van een grondwaterpeil. Dat moet eens in de tien jaar. Doordat het land in de polder gemiddeld ho ger ligt, zou het grondwaterpeil ook stijgen. „Dat is niet eerlijk ten opzichte van de boeren die hun land niet hebben opge hoogd", legt heemraad Straat hof uit. „Zij komen dan met een hoger waterpeil te zitten. Om dat te voorkomen, houden we bij de berekening van het water peil geen rekening met de opge hoogde gebieden. Dat hebben we de ophogers laten weten." ement dat hem door de idenis nagedragen zal worden is de gang van rond de nieuwbouw van dhuis aan het Spui. Een zichtbaar maar wel voor irgers in de portemonnee ar onderwerp, waar Ha ns zijn greep op heeft ver is de financiële huishou- n de gemeente." jaar dat Havermans Nester was in Den Haag [de tekorten enorm op. rdig genoeg probeerde is lange tijd en wei gen beter weten in te aen dat de stad een arti- tatus moest aanvragen, lenverp waarop de bur- jter zelf vlak voor zijn laar Den Haag was ge- eerd in de sociale we lpen. „Het is voer voor schreef de Haag- !>urant, „dat hij zo lang "arobeerd de stad op een [manier uit het financiële Ad Havermans, de aanstaande waarnemend burgemeester van Zoeterwoude. Foto: Theo Bohmers moeras te trekken dan via artikel 12." Het debacle werd Haver mans flink aangerekend. Desal niettemin verzucht de Haagsche Courant in een commentaar over het vertrek van Havermans: „Zelden heeft Den Haag zo'n betrokken burgemeester gehad. Misschien zal de stad hem nog eens missen." Na zijn afscheid van Den Haag, werd Havermans voorgedragen als lid van de Algemene Reken kamer, het instituut dat waakt over zorgvuldig financieel be heer bij de overheid. Daar heeft de aanstaande waarnemend burgemeester van Zoeterwoude tot en met maart 2002 gewerkt. Maar van een rustige oude dag wil de 68-jarige voorlopig niet weten. De klus in Zoeterwoude zal hem naar schatting op zijn minst een jaar kosten. 'Ik snap niet dat men 250 tuinders wil opofferen aan een prestigeobject' door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - De ijshal gaat er komen en als zijn gevoel initiatiefnemer Jan Gijsman niet bedriegt wel degelijk op de plek waar nu de tuinenvereniging Spoorzicht zit. „De reacties zijn wisselend. Omwonenden en le den van de turnvereniging zijn tegen de komst, maar zeker niet vanwege het project. Dat begrijp ik", sprak hij gisteravond toen' een zeer druk bezochte infor matiebijeenkomst in het stad huis ten einde liep. De echte schaatsliefhebbers zul len niet tegensputteren, de te genstanders lieten zich gisteren horen. „Ik woon aan het Polder- peil, net naast Archeon. Toen we hier kwamen was het heerlijk rustig. Er liepen schaapjes, fa zanten, eendjes, noem maar op", zegt Ria de Hoogh, die ern stig overweegt haar penthouse te verruilen voor een andere wo ning. Ton en Annemarie Teits- ma stellen voor over de komst van de ijshal een referendum te houden. „Dit project heeft weer iets met grootheidswaanzin te maken. Wij hebben net een huis gekocht in Burggooi en kijken liever tegen volkstuintjes aan dan tegen een ijshal." Politiek voorman Bosma van Groenlinks toont zich diepbe droefd. „Ik snap niet dat men de moed heeft 250 tuinders op te offeren aan dit prestigeobject. Het idee om deze mensen te la ten verhuizen is absurd. De helft stopt, dat weet ik zeker. De rest kwijnt weg." Ook Harmsma van de WD vindt het vervelend voor de tuinders. „Bovendien is het exploiteren van een ijshal overal in het land een moeilijk proces. Ik hoop dat het hier goed gaat." Aad Haagsman, voorzitter van Spoorzicht, hoort het allemaal aan. Hij is, zegt hij, nauwelijks van de schrik bekomen. „Het ligt heel emotioneel. We gaan nu eerst praten met de wethou ders Tigelaar en Wienbelt. Want we willen er graag blijven zitten. En ik kan zeggen dat we al wat bedacht hebben", sprak hij ge heimzinnig. Een van de verweerpunten zal zijn het bestaan van de blauwe kildcer op het tuinencomplex langs de Nil. Volgens Haagsman staat die op de rode lijst en moet hij beschermd wor den. Het gaat eigenlijk om een grote groene kikker, waarbij het gele pigment ontbreekt. Van daar de blauwe kleur. „In Lim burg hebben ze een bedrijven terrein niet aangelegd vanwege de korenwolf. In Noordwijker- hout ging een bungalowcom plex niet door vanwege de aan wezigheid van de zandhagedis. Wie weet kan de kikker ons red den", spraken tuinders hoopvol. Wethouder Wienbelt snapt dat de tuinders tegen zijn. „Van on ze kant hebben we begrip voor de tuinders die zeggen dat ze een verhuizing niet op kunnen brengen. De raad moet straks beslissen. Wordt het toch een andere locatie, dan zal er geld bij moeten. Ik schat dat het de gemeente dan 7 miljoen euro meer gaat kosten dan de 1,5 miljoen van nu. Maar, zoals zo vaak met dit soort projecten, kij ken mensen wat er in hun ach tertuin komt. Dan zijn ze het er niet mee eens. En dan doel ik nu op de omwonenden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17