LEIDEN 8f REGIO Premie 'goddelijke genezing' verhoogd Oegstgeest wil 'betaalbare woningen' op Rijnfront De kleine man wint van de grote bank tallenmystiek toegepast op universitaire prenten R3 Inwoners praten mee over Rijnfront Genezingsdiensten straks langs A4 I07 >e Krapbehuisde GGD naar Stationsgebied in Leiden donderdag 20 FEBRUARI 2003 Leiderdorpse evangelist taalt niet naar Belgisch geld door Silvan Schoonhoven gent/leiderdorp - Voormalig hypnoseleraar Etienne de Bolster uit Gent wil de premie voor Jan Zijlstra verhogen van 10.500 naar 25.000 euro. Hij looft dat bedrag uit als de Leiderdorpse evangelist bewijs levert van een genezing die niet medisch-wetenschappe- lijk, maar uitsluitend door godde lijk ingrijpen is te begrijpen. De Bolster wil op die manier aanto nen dat Zijlstra 'een charlatan' is. Zijlstra, die aankondigt dat zijn Levensstroom Gemeente een nieuw pand gaat bouwen op be drijventerrein Vierzicht, kan het geld goed gebruiken. Toch pie kert hij er niet over de uitdaging van de Belg aan te gaan. „Ik laat me niet manipuleren", zegt Zijl stra, „ook niet voor duizenden euro's. Zijn geld interesseert me niet, ik ga er niet op in." De Vlaamse ex-hynoseleraar De Bolster daagde Zijlstra vorige week uit om een door drie art sen schriftelijk bevestigd bewijs te tonen waaruit blijkt dat een bezoeker van de dienst is gene zen van een terminale ziekte. Zo wil de Vlaming Zijlstra's metho de aan de kaak stellen en aanto nen dat die een charlatan is. De evangelist herinnert zich al eens met De Bolster in aanvaring te zijn gekomen tijdens een dienst in Gent. „Die man heeft toen een heleboel tamtam gemaakt. Hij kreeg het vriendelijke ver zoek zich rustig te houden, maar wilde dat niet. Toen heb ben ze gezegd: hij moet eruit, want hij verstoorde de orde. Ik heb geen zin met hem in dis cussie te gaan. Hij belastert me en zegt dat ik mensen belazer, centen in mijn zak steek en daar schatrijk van word. Als ik op geld uit was, zou ik ook die eu ro's wel pakken." De Bolster moet het magazine van De Levensstroom maar le zen, vindt Zijlstra. Daarin staan elk kwartaal interviews met be zoekers van de genezingsdien sten die menen dat God hun ziekte heeft weggenomen of ver licht. De Leiderdorpse gemeente gebruikt dit magazine als evan gelisatiemateriaal. „Ik zou toch wel een aartsleugenaar zijn als de verhalen niet waar waren?" zegt Zijlstra. „Iedereen kan de informatie controleren." Als ex- patiënten uit de Levensstroom naar De Bolster willen stappen, houdt Zijlstra ze niet tegen. „Ie dereen mag dat doen. Ik contro leer de boel niet, hoor. We leven in een vrij land." Zijlstra of bezoekers van zijn diensten hebben tot 28 februari de tijd om het geld te claimen. Tot nu toe zijn die nog niet bin nen, laat De Bolster weten. Wel krijgt hij boze brieven van be zoekers van de Levensstroom. De Bolster zegt dertig jaar hyp- noselessen te hebben gegeven en verwijt Zijlstra dezelfde sug gestietechnieken te gebruiken. „Hij heeft dat afgekeken van Benny Hinn uit Amerika. Die vliegt in een privé-jet en is mul timiljonair. Daarbij is Zijlstra maar een beginnelingsken, hè. Toch doet hij gevaarlijke dingen. Hij werkt met mensen en met emoties." Op initiatief van Leefbaar Oegstgeest heeft de gemeenteraad inder tijd besloten dat Rijnfront geen 'snippertjes' maar een groot groen middengebied krijgt. Foto: Metafoor Oegstgeest leert beter om te gaan met zijn mondige inwo ners. Zij mogen vooraf mee praten over de plannen voor Rijnfront. Indertijd zijn burgers bij de presentatie van de plannen voor winkelcentrum Lange Voort massaal van leer ge trokken. Ook in de wijk Poel geest laten mondige burgers van zich horen. Die inspraak achteraf pakt slecht uit voor de gemeente. Belangrijke plannen verdwijnen in de ijs kast of lopen aanzienlijke vertraging op. Vandaar dat de gemeente met Rijnfront een andere strategie hanteert. Voor de bebouwing van het terrein achter de A44 is een speciale klankbordgroep geïnstalleerd met vertegenwoordigers uit Oegstgeest en omgeving. Zo zijn onder meer de Kamer van Koophandel Rijnland, de milieubeweging Lokale Agen da 21, de Vereniging Oud- Oegstgeest, 3VO, de Bomen- bond en Huurdersvereniging Buitenlust in het platform vertegenwoordigd. Volgens projectleider Van Wï erin gen hebben de partijen al een fundamentele bijdrage kun nen leveren aan de globale plannen voor Rijnfront en kunnen zij meepraten over de details. klist Jan Zijlstra: „Ik laat me niet manipuleren, ook niet voor Iden euro's." Archieffoto: Loek Zuyderduin De Levensstroom Gemeente gaat een nieuw pand bouwen langs de A4 in Leiderdorp. De evangelische gemeente is na het Rijnland Ziekenhuis de tweede die bouwt op bedrij venterrein Vierzicht, dat deel uitmaakt van het W4-plan voor de verdiepte aanleg van de snelweg. De Levensstroom Gemeente, waar evangelist Jan Zijistra zo genoemde 'genezingsdiensten' organiseert, zit aan de Touw- baan in Leiderdorp. Omdat dat gebouw te klein wordt, wil de evangelist verhuizen naar een groter pand. Hij hoopt dat de eerste paal nog dit jaar de grond in gaat Wethouder Roest, die de deal bevestigt, gaat uit van 2004 of 2005. De nieuwbouw komt tussen het ziekenhuis en het meubelplein, in de strook die verkeerslawaai moet tegenhouden en geld in het laatje moet brengen om de verdiepte aanleg van de snel weg te betalen. „Er is daar op zondag ruime parkeergelegen heid", aldus Roest. Hij is blij dat er iemand geïnteresseerd is in het oude Levensstroomter rein. „Dat is belangrijk, want leegstand is niet goed voor de Baanderij." Al elijl Ikg or Ligtvoet OW. iet< Wetenschappers moeten soms aik een detective aan de hand van aetails historische gebeurtenissen rueren. Gisteravond nam profes lem Otterspeer tijdens de eerste n Generale-lezing van de Leidse iteit de rol van Sherlock Holmes Geïnspireerd door de titel van ik over de bekende Engelse speur - e sign of four', zocht hij anderhalf I ir de samenhang tussen vier his- Leidse prenten. de keei »ens oen l en 1! Ei lezi Het draaide allemaal om de afbeeldingen uit 1610 van de Hórtus Botanicus, de Universiteitsbibliotheek, het Anatomisch Theater en de Schermschool gemaakt door Jan Woudanus. Net als nu met re clameposters gebruikte de universiteit destijds de kunstwerkjes om nieuwe stu denten aan te trekken. Volgens Otter speer is het geen toeval dat er in die pe riode maar vier van deze prenten zijn verschenen. „De vier instellingen verwij zen naar de situatie in 1595." Tijdens de bestudering van de prenten is Otterspeer ook tot de ontdekking geko men dat het getal 'vier' binnen de univer siteit een belangrijke rol speelde. Als voorbeelden noemt hij de tuinen van de hortus (in groepjes van vier) en de vier faculteiten. „De dominante aanwezig heid van de getallenleer komt voort uit het Pythagorische denken", zegt hij. De aanhangers van de wiskundige Pytha goras geloofden dat het heelal als een harmonisch geheel volgens maat en getal was geordend. „Zo heb je onder andere vier jaargetijden, vier windstreken, vier elementen en vier persoonlijkheidsty pen," somt hij op. De indeling van de universiteitfaciliteiten in de vier prenten past volgens de hoogleraar perfect in de ze traditie. „Al blijft het uitkijken met ge- tallenmystiek", waarschuwt hij, „Voor je het weet ben je Harry Mulisch." Of de theorie van Otterspeer ook hout snijdt, moet nader onderzoek uitwijzen. Maar de hoogleraar vindt dat eigenlijk van ondergeschikt belang. Want het is hem meer te doen om hernieuwde aan dacht voor de bijzondere Leidse collectie. Het is knap dat het hem dat lukt met een onsamenhangend verhaal over Sherlock Holmes en het mysterieuze getal vier. door Nancy Ubert oegstgeest - Om het aantal be taalbare nieuwbouwwoningen in Rijnfront op te krikken wil de Oegstgeester wethouder De Ruijter vijftig extra huizen bou wen. Het wijkje tegenover Bui tenlust, de enige buurt in Oegst geest met uitsluitend sociale woningbouw, moet bestaan uit zowel sociale huur- als koopwo ningen. Dat zei de wethouder gisteren tijdens een persgesprek waarbij ook zijn collega Meester en projectleider Van Wïeringen aanwezig waren. Dertig procent van de 1.500 tot 2.000 woningen die op Rijnfront worden gebouwd had 'betaal baar' moeten zijn. Oegstgeest wilde vooral goedkope wonin gen voor ouderen en starters neerzetten. In het ontwerpbe- stemmingsplan mikt de ge meente inmiddels op slechts 20 procent. De Ruijter verwacht dat de gemeenteraad die verlaging niet zonder meer pikt. „Ik heb gint zo langzamerhand klucht te lijken, ware het tt het om een bloedseri- derwerp gaat. Leidenaar telle (toen 75 jaar) werd ipril van zijn pinpas be- n de hal van station Lei- itraal. Dat 'geintje' kost- .000 euro. Vervolgens p ij aangifte bij de politie, lv net het proces-verbaal e ABN-bank op de Bree- Ay, im zijn geld te claimen '^-a( vordt daar aan het lijntje it den. Verstelle, die hartpa- kan na ruim tien maan- rïjg i ig steeds naar zijn geld ïdiei 'inpasdieven beroofden j mJle toen hij bij een auto- en treinkaartje kocht, ïpasdief sloop naderbij E pj t ongemerkt toe terwijl 0 pincode intoetste. Toen >araat de pas teruggaf, ij Verstelle op zijn schou der en wees hem op een bank biljet dat op de grond lag. Een afleidingsmanoeuvre: een twee de dief pakte de pas van Ver stelle uit de automaat en stopte er razendsnel een andere, gelij kende, voor terug. Toen de euro nog de gulden was, heette dit de 'tientjestruc'. Verstelle had de wisseltruc ech ter meteen door. Hij ging naar twee winkels in de stationshal waar hij echter niet werd gehol pen en kwam daarna bij de ABN op de Stationsweg terecht om zijn pas te laten blokkeren. Te laat, er was al 1.000 euro van zijn rekening gehaald: 100 bij de Rabobank en bij de ABN Amro nog eens 900. Ondanks alert en snel optreden en een proces-verbaal laat de ABN het slachtoffer 'zwem men.' Hij voelt zich de 'kleine' man die het gevecht aangaat met de 'grote' bank. „Inmiddels De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 zijn er bij de kaartjesautomaten in de stationshal wel schermen geplaatst, zodat dieven niet meer kunnen meekijken om ie mands pincode te kunnen ach terhalen. Dat zegt toch wel wat. Ik wil mijn geld terug. In elk ge val wil ik duidelijkheid, al is het een afwijzing. Dan stap ik naar de Consumentenbond. Boven dien heb ik een rechtsbijstands- verzekering, dus kan ik proce deren." Het contact met het hoofdkan toor van ABN Amro in Amster dam verloopt moeizaak. Welis waar wordt er keurig doorver bonden naar de betreffende woordvoerder, maar die blijkt het drukker met de jaarcijfers te hebben dan met het dossier van mijnheer Verstelle. Uiteindelijk doorbreekt mevrouw Verstelle de impasse. „Wij hebben een telefoontje van de bank gehad en mijn man krijgt zijn geld te rug. Er werd wel bij gezegd dat hij er eigenlijk geen recht op had. Ze strijken als het ware de hand over hun hart. Maar mis schien heeft het wel met de bij na 2,5 miljard euro winst te ma ken die zij vorig jaar hebben be haald. Vergeleken bij dat bedrag is die 1.000 euro natuurlijk hele maal niets." Pas weg, geld weg Een bewoner van Leiden Zuid west is onlangs via zijn pinpas en -code voor 2.750 euro het schip ingegaan. Hij wilde don derdag 6 februari bij de geldau tomaat op het Bevrijdingsplein pinnen toen zijn pas werd 'in geslikt'. „Uit veiligheidsoverwe gingen wordt uw pinpas inge nomen wegens niet geautori seerd pingebruik", las hij op het scherm en werd hem ook nog gelukkig dat extraatje in de aan bieding", aldus de wethouder. Over zijn plan onderhandelt hij nog met woonstichting Buiten- lust. „Het gaat om een tussen vorm van sociale koop en socia le huur. De woonstichting bouwt de casco's. De bewoner sluit een hypotheek af om het huis naar eigen idee af te bou wen. Voor het casco geldt een lage huur." Er zitten nog wat haken en ogen aan dit project. „Wat gebeurt er bijvoorbeeld als iemand wil verhuizen. Dat soort dingen zijn we nog aan het uit zoeken." In het collegeprogramma staat zwart op wit dat burgemeester en wethouders bij nieuwbouw projecten streven naar 30 pro cent sociale woningbouw. „Ja, het is gezichtsverlies dat ons dat met Rijnfront niet lukt", gaf De Ruijter toe. „Maar het is ook on ze plicht om een sluitende be groting aan de raad te presente ren." Op initiatief van Leefbaar Oegstgeest besloot de gemeen teraad indertijd dat Rijnfront geen 'snippertjes' maar een groot groen middengebied krijgt. Een landgoed, zoals dit in Oegstgeest graag wordt ge noemd, dat aansluit op het Bos van Endegeest. De rijksweg A44 scheidt de twee ecologische zo nes van elkaar. Het landgoed kost de gemeente extra geld, al verdient zij flink wat euro's te rug met de fraaie huizen die aan de rand van het groen komen te staan. Volgens projectleider Van Wïeringen is er nog een andere reden om op sociale woning bouw te beknibbelen. „Op Rijn front wonen en werken al men sen. Veel grond is nu nog be stemd voor land- en tuinbouw. Het kost extra geld om percelen in handen te krijgen. Bovendien kosten bepaalde maatregelen extra geld. Het terrein ligt naast de A44. We moeten dus met ge luidsschermen gaan werken." Het college is in zijn nopjes met het bestemmingsplan, laten de twee wethouders weten. Het, was een race tegen de klok, om dat het voorkeursrecht van de gemeente - een regeling die pro jectontwikkelaars buiten schot houdt - zou verlopen. „We had den nog precies een week over", aldus Meester. Ondanks de tijdsdruk is niet ingeleverd op kwaliteit, aldus De Ruijter. „Hiermee kunnen we de ko mende vijftien jaar vooruit." Of de Rijn Gouwe Lijn nu wel of niet in 2007 rijdt, in het plan is ruimte voor een halte. Ook met uitbreiding van het wegennet is rekening gehouden. Aanvankelijk was het de bedoe ling van Rijnfront een groot be drijven- en kantorenterrein te maken. Omdat de vraag naar huizen groter was dan die naar bedrijven veranderden de plan nen. Zo is 15 hectare bedrijven terrein van Rijnfront 'overgehe veld' naar het Rijnsburgse ter rein Klei Oost. In het provinciale Streekplan zijn de nieuwe plan nen voor Rijnfront opgenomen, terwijl Zuid-Holland aanvanke lijk een andere visie had. Een deel van Rijnfront, waaron der het grondgebied van de Leidse universiteit, blijft be stemd voor bedrijven en klein schalige industrie. Het terrein is vooral bedoeld voor onderne mingen die aansluiten bij het werk dat de universiteit doet. „Stimulerend profiel", aldus Meester. Volgens Meester blijft de ver keerssituatie rond Rijnfront blijft een knelpunt. „Dat kunnen we als gemeente niet alleen oplos sen." Volgens Meester en De Ruijter moet de A44 in een pro vinciale weg veranderen met meer op- en afritten. Dat ontlast de verkeersstroom. Het rijk be slist hierover. Om de privacy van mensen en hun pincode te beschermen, zijn er rond de kaartjesautomaten in de sta tionshal schotten geplaatst. Foto: Dick Hogewoning eens binnen in de Gemakswin kel door een medewerkster te verstaan gegeven. Al snel hoorde de Leidenaar dat hij 1.354 euro in het rood stond. „Er was op 30 januari op de He renstraat voor 1.000 euro van mijn rekening gehaald, op de Breestraat eveneens 1.000, bij de Etos voor 50 euro betaald en aan het loket van het postagent schap aan de Herenstraat was nog eens 700 euro opgenomen. „En de pinpas zat toen in mijn portemonnee, zelfs mijn vrouw weet de pincode niet. Er moet dus op de een of andere manier zijn gefraudeerd. De beveiliging van de Postbank is blijkbaar zo lek als een mandje." Hij deed aangifte bij de politie, nam contact op met de postale recherche en vroeg een nieuwe pinpas met andere -code aan. „Maar ik kreeg een nieuwe pas met dëzelfde code. Daar heb ik natuurlijk niets aan. Overigens ben ik al vier werkdagen bezig geweest om mijn ingeslikte pas terug te krijgen, maar dat is nog steeds niet gelukt. Het is na tuurlijk vervelend dat je wordt bestolen, maar daarnaast komt er ook nog eens bij datje debet rente moet betalen omdat je buiten je schuld in het rood bent komen te staan. Ik wacht op de resultaten van het onder zoek van de recherche, want er schijnen meer gedupeerden te zijn." Eric-Jan Berendsen leiden/regio - De GGD verhuist van de Roodenburgerstraat naar Parmentierweg 49, het Research voor Beleid-pand vlak bij het Centraal Station in Leiden. Het bestuur van de GGD heeft giste ren ingestemd met de koop van het pand. GGD-directeur De Gouw hoopt deze zomer van hette kleine gebouw in de Roo denburgerstraat naar de Par mentierweg te verhuizen. De GGD koopt het pand voor de afgesproken prijs van 5,73 mil joen euro van Research voor Be leid, de huurder en ontwikkelaar van het gebouw. Dit onder zoeksinstituut moet het pand nog wel kopen van eigenaar Al tera uit Haarlem, een vastgoed holding van enkele pensioen fondsen. Directeur Hogenboom van Altera zegt er niets over, maar volgens de GGD vraagt Al tera zes miljoen euro voor het kantoorgebouw. Accountant Van der Horst van Research voor Beleid Holding beweert dat het onderzoeksin stituut er in elk geval niet op verliest. „Het is zeker niet de be- dor„4jng dat Research voor Be<t leid minder voor het pand krijgt dan het ervoor betaalt." Volgens Van der Horst is er tussen Altera en Research voor Beleid over eenstemming over de koop. Na de verkoop huumhet instituut kantoorruimte van de GGD. De GGD heeft 300.000 euro voor de inrichting van het nieuwe ge bouw gespaard door een vaca turestop en door zuinig te zijn met investeringen in het huidige gebouw. De hulpverlening van de GGD heeft daar niet onder geledèn, benadrukt directeur De Gouw. „Doordat het personeel extra hard heeft gewerkt, heeft de dienstverlening niet onder de vacaturestop geleden." Door de verhuizing kunnen GGD-medewerkers die noodge dwongen elders in de regio moesten werken terug naar Lei den. Dat betekent echter niet dat de GGD uit de regio ver dwijnt. In de GGD-panden in Katwijk en Alphen aan den Rijn, waar kinderen vanaf vier jaar worden ingeënt, komen spreek uren voor mensen die een me dische keuring of een medische verklaring nodig hebben,!',

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15