HMG belooft beterschap met sms-verkiezing Idols De Slag om Stalingrad MEDIA NCRV biedt eerste hulp bij belastingproblemen De Leeuw terug naar VARA Uitgeverij Wegener versnelt saneringsoperatie dagbladen Flauwe woordspeling over Krajicek Media massaal aanwezig bij aanval in Irak Financieele Dagblad stapt in radiozender Na kritiek Consumentenbond over kosten voor deelnemers Drieluik Teleac over stad van gruwelen en verschrikking Hilversum - De Slag om Stalingrad wordt ook wel een keerpunt in de Tweede Wereld oorlog genoemd. Want juist tijdens deze bikkelharde strijd, in 1942, verloren de nazi soldaten hun gevoel van onoverwinnelijk heid. De educatieve omroep Teleac begint vandaag met het uitzenden van een driede lige documentaire rondom de gevechten in de Sovjetstad, getiteld De Slag om Staling- rad. Het drieluik is samengesteld door Dehn- hardt, Deick en Müllner. Bij hun zoektocht naar interessant én bruikbaar materiaal stuitten de drie op Russische archieven, die hen toegang gaven tot onbekende docu menten en filmfragmenten. Ook bleken veel overlevenden, van zowel Duitse als Russi sche zijde, hun aangrijpende verhaal voor de camera te willen vertellen. Hierdoor kon den de gebeurtenissen vanuit verschillende perspectieven worden belicht. Om de kijker een beter beeld te geven van wat de strijd ter plekke heeft aangericht, werd de stad Staüngrad met behulp van een 3-D animatie gereconstrueerd. De Slag om Stalingrad begon in de zomer van het jaar 1942. Veel Duitse manschappen wisten zeker dat ze de Sovjets onder de voe ten zouden lopen. Een voormalig soldaat vertelt in de documentaire: „De Sovjets wa ren de 'Untermenschen' en wij de 'Über menschen'. We waren ervan overtuigd dat we Stalingrad binnen de kortste keren zou den veroveren en daarmee de oorlog zou den winnen". In eerste instantie lijkt het of fensief van de Duitsers succesvol, de troe pen stomen gemakkelijk op naar Stalingrad, dat aan de rivier de Wolga ligt. Maar zodra zij de indrukwekkende rivier oversteken, stuiten zij op een bijzonder taai Sovjetleger, waarvan ook een groep vrouwen deel uit maakt. Sluipschutters Als reactie hierop zet Adolf Hitler zijn bom menwerpers in, die Stalingrad met de grond gelijk maken. De Duitsers weten vervolgens Stalingrad binnen te dringen, maar lijden grote verliezen omdat er uit alle hoeken en gaten Sovjetsoldaten opduiken. Een Duitse soldaat: „Een verkeerde stap kon dodelijk zijn, er waren ook bijzonder veel sluipschut ters aanwezig". De soldaten worden inge sloten, raken vermoeid door onder meer een gebrek aan voedsel. In Duitsland krijgen mensen echter hele andere beelden te zien van de 'jongens aan het front'. De televisie in het land toont niet de uitgemergelde, hongerige soldaten, maar gezonde en vrolijk etende landgenoten. Bij de Duitse legertop ontstaan er ondertus sen twijfels over de kans van slagen van de operatie. Zij raden Hitier dan ook aan om de troepen terug te trekken uit Stalingrad. Maar de Duitse dictator wil van geen wijken we ten. Hij wil volledige overname van Staling- rad, omdat de stad de naam draagt van vij and Josef Stalin. Terwijl Stalin 'zijn' stad weigert over te dragen aan de Nazi's. Voor beide dictators is De Slag om Stalingrad in middels een prestigestrijd geworden. Stalin besluit vervolgens één miljoen man in te Teleac brengt de Slag om Stalingrad onder meer met een 3-D animatie in beeld. Fot< zetten voor een verrassingsaanval, waardoor de Duitsers verder in het nauw worden ge dreven. Nog steeds weigert Hitier te capitu leren, hij wil koste wat kost Stalingrad be houden en hiermee lijkt hij het doodvonnis van zijn mannen in Stalingrad te tekenen. Tijdens de gevechten in de Sovjetstad, in middels Volgograd geheten, zouden uitein delijk honderdduizenden burgers én solda ten om het leven komen. De Slag om Stalingrad is een bijzonder in drukwekkende documentaire, die de kijker een beter beeld geeft van wat er zich tijdens de gevechten precies heeft afgespe ite 1 Er worden aangrijpende beelden g jjjj-J van getroffen soldaten en burgers, interviews met direct betrokkenen clusieve beeld- en geluidsmateriali 'nes Hitler en Stalin het verhaal een ext u sie geven. Suzanne Vesters De slag om Stalingrad, vanavond, Nederland 2,21.55 uur. door Monique Brandt Hilversum - Mensen die wakker liggen van geldzorgen, kunnen die vaak in radeloosheid door woelde uren zondagnacht ein delijk eens ten gelde maken. NCRVs Nachtlicht brengt dan van een tot zes de derde editie van de Belastingnacht. Dit keer zullen belastingdeskun digen Adriaan Hiele en Marjan Langbroek eerste hulp bij nij pende belastingproblemen ver lenen. Niet in de vorm van infu- zen, drukverbanden of pijnlijke 1 blij hechtingen, maar in heldere taal en op maat gesneden adviezen. Het gewoonlijk literair getinte programma, dat een ontmoe tingsplek wil zijn voor schrijvers en liefhebbers van 'het verhaal', wijkt met dit thema aardig van de gebruikelijke koers af. Afge zien van het zo creatief mogelijk vol pennen van de belastingfor mulieren heeft het onderwerp doorgaans helaas bitter weinig te maken met literatuur. De Belastingnacht ontstond dan ook nadat Adriaan Hiele, finan cieel specialist van NRC Han delsblad en auteur van verschil lende boeken over financiën, eens uitgenodigd werd om over geld te komen praten. Hij schreef eerder boeken als Wie zaait zal oogsten, plannen voor een miljoen, en Financiële re cepten voor alle leeftijden. „Het is een erg leuke verteller", aldus programmamaakster Joga Brou wers. „Toen ontstond het idee om iets meer met het onder werp te doen. Met Hiele en Langbroek hebben we echt zwaar geschut in huis. Ze weten heel veel over geld en kunnen daar heel toegankelijk over ver tellen, op een manier dat je er als luisteraar echt iets aan hebt." Marjan Langbroek geeft nor maal les aan belastinginspec teurs en schrijft de Belasting- gids. Samen met Hiele publi ceerde ze onlangs het boek Eer ste hulp bij Belastingen. De Belastingnacht is inmiddels befaamd bij luisteraars die we ten dat de slagzin 'leuker kun nen we het niet maken, wel makkelijker' bepaald niet altijd opgaat. „We krijgen ongelooflijk veel reacties", aldus Brouwers. „Doorgaans bellen er gemiddeld zo'n vijftien mensen per uur, tij dens de Belastingnacht krijgen we minstens vier keer zoveel te lefoontjes. Echt heavy. Normaal vertellen de bellers in de uitzen ding een eigen verhaal, nu note ren we de vragen en geven onze gasten vervolgens persoonlijk advies." Voor wie mag ik alle maal ziektekosten aftrekken? Hoeveel lijfrentes mag ik aftrek ken? Moet ik mijn kapitaalverze kering aangeven? Het zijn vra gen die regelmatig opkomen. Verder kunnen luisteraars aller lei persoonlijke financiële be slommeringen kwijt bij de des kundigen. Brouwers: „Mensen echt voor op. Iemand zijn handen in het haar de belastingformulierq heeft er echt iets aan. 2 mijn eindredacteur jell Kooistra vorig jaar bezi kopen van een huis. echt iets aan de advii dus willen zeggen: stei erbij en luisteren! Het heel lollig om te horea 7 UKb Hie Nachtlicht, zondag 2, 01.00 uur - 06.00 uur, NOS NL f Dev van NOS To tl led Hi |L. Part 1 Man Get NOS letv TRO new york/anp - Zeker vijfhon derd journalisten, fotografen en leden van camerateams krijgen van de Amerikaanse strijdkrach ten kans verslag te doen van een eventuele aanval in Irak. De ver slaggevers krijgen een militaire eenheid toegewezen waarbij ze zich in geval van een interventie moeten aansluiten. Het Pentagon heeft een dergelij ke regeling sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer op zo'n schaal getroffen. Volgens een zegsman van de Amerikaanse nieuwszender CNN zijn er wel nadrukkelijk beperkingen opge legd. Een rechtstreeks verslag van oorlogshandelingen is al leen toegestaan na toestemming van de plaatselijke comman dant. Details over lopende of komende operaties moeten bo vendien geheim blijven. Leden van de pers mogen geen wapen dragen of gebruiken en ze dra gen ook geen militaire unifor men. De journalisten krijgeh wel een uitrusting die bescherming kan bieden in geval van een aanval met kem-, biologische en che mische wapens. Ze mogen weer niet in eigen voertuigen rijden. Peter Amett, die faam verwierf als CNN-verslaggever in Bagdad tijdens de Golfoorlog in 1991, gaat ook terug naar Irak, aldus The New York Times van dins dag. Hij zal er verslag doen voor National Geographic Explorer en MSNBC. amsterdam/anp - Het Finan- cieele Dagblad heeft overeen stemming bereikt met Business- Nieuws Radio over de overname van deze radiozender per 1 maart. M. Bicker Caarten, hoofdredac teur/directeur van Business- Nieuws Radio, meldt dat de re dacties gaan samenwerken, maar dat zij elk hun eigen ver antwoordelijkheid behouden. Avondshow heeft werktitel Nederland kan de pot op Paul de Leeuw Foto: ANP hilversum/mediaredactie - Paul de Leeuw en de VARA zijn het eens geworden over een dage lijks programma op Nederland 3 met als werktitel Nederland kan de pot op. Een woordvoerder van de omroep bevestigt dat De Leeuw van maandag tot en met vrijdag van 19.00 tot 19.30 uur een 'lichtvoetig' programma zal presenteren. Paul de Leeuw was niet in de markt voor een programma op de late avond op Nederland 3. De Leeuw heeft aangegeven dat hij op dat tijdstip bij zijn gezin wil zijn. Met Nederland kan de pot op, een 'antwoord' op het KRO-programma Nederland komt thuis, is De Leeuw weer helemaal terug bij de VARA na een kortstondig uitstapje naar de NCRV. Paul de Leeuw kwam bij de NCRV in de problemen na zijn brute persiflage op zangeres An neke Grönloh en zijn neerbui gende uiüatingen over medicus prof. Smalhout. NCRV-leden pikten dat niet en zegden mas saal hun lidmaatschap op. De Leeuw hoefde niet meer terug te komen. Een woordvoerder van de VARA kon niet zeggen of De Leeuw zich aan bepaalde regels dient te houden bij de Nederland kan de pot op. „Gezien het tijdstip van uitzenden kan ik me niet voor stellen dat Paul zich aan bepaal de zaken te buiten gaat,", aldus de VARA-woordvoerder. apelooorn/gpd - Uitgeverij We gener versnelt de bezuinigings operatie bij de regionale dagbla den. Nog dit jaar moeten de kosten met 25 miljoen euro om laag. Hierdoor verdwijnen onge veer 250 banen, waarvan circa de helft bij redacties. Eind oktober kondigde Wege ner, de grootste uitgever van re gionale dagbladen in ons land, aan dat dieper snijden in de kosten nodig is om het hoofd te kunnen bieden aan de scherp gedaalde inkomsten uit adver tenties. Voor 1 januari 2005 zou den de negen dagbladen, waar onder De Gelderlander, Haag- sche Courant en Brabants Dag blad, 25 miljoen euro moeten besparen. Sindsdien is de adver tentiemarkt verder verslechterd. Dagbladen zijn voor meer dan de helft van hun inkomsten hiervan afhankelijk. Omdat een spoedig herstel niet wordt ver wacht, vindt de raad van be stuur van Wegener 'ingrijpende maatregelen' onvermijdelijk Het 'streven' is nu om die al dit -.aar te realiseren, bestuursvoorzitter J. Hou _>ert sluit niet uit dat dit niet hele maal lukt. „We moeten dit ver standig uitvoeren. Als duidelijk is dat voor sommige onderdelen meer tijd nodig is, dan moet dat kunnen." Voor de beoogde reorganisatie bestaat nog geen sociaal plan. Voor directies en hoofdredac teuren van de betrokken kran ten is uitvoering van de sanering zonder een aanvaardbaar soci aal plan uitgesloten. Dat geldt ook voor de redacties, zo bleek al eerder. Zij dreigen met acties. Houwert gaat ervan uit 'spoedig tot een vergelijk met de vakbon den' te komen. Een sociaal plan vindt hij 'noodzakelijk.' De on derhandelingen daarover met de bonden zijn echter opge schort. Volgens de vakbonden wil Wegener het bestaande soci aal plan op een onacceptabele manier versoberen. Het overleg wordt volgende week heropend. „Wij komen niet terecht in collectief ge dwongen ontslagen. We komen er wel uit met de bonden",. al dus Houwert over de onrust die hierover bij de kranten besfaat. Wegener wil 110 (waarvan 45 op de redacties) arbeidsplaatsen schrappen door de uitgeverijen in Utrecht en Den Haag (Sijt- hoff) samen te voegen. De be trokken kranten houden wel ei gen redacties. Alle Wegener- kranten gaan nauwer samen werken op het gebied van bijla gen. Bij De Gelderlander ver dwijnen 43 banen, waarvan 23 op de redactie. Hoofdredacteur Ulko Jonker acht het moeilijk maar niet onmogelijk om die re ductie dit jaar uit te voeren. Bij een nog lopende reorganisatie verdwijnen tot en met dit jaar per saldo al 20 banen op de re dactie. Relatief zwaar worden ook de kranten in Apeldoom- /Zwolle/Deventer en Twente getroffen door de sanering. De kranten in Brabant en Zeeland lijden de minste pijn. Volgens Houwert hoeven de kranten na deze operatie geen nieuwe grote bezuinigingen te vrezen. „Hier hebben we het normaal gesproken wel mee ge had. Dit is nog net verant woord." in rood, wit, blauw en oranje. En Weekend heeft een aardige in valshoek: BEATRIX heeft be hoefte aan goed nieuws. Dus duikt daar prompt De Vraag weer op: waar blijft de baby van MAXIMA? Maar laten we liever vooruitkijken naar de dag dat die kleine er is. Hoe krijgt MAXI MA de kroonopvolger (m/v) vei lig thuis? Alom wordt lacherig gedaan over WENDY VAN DIJK en hoe ze haar SEM naar huis bracht. Vorige week schreef ik al dat er een geblindeerde auto en drie bodyguards aan te pas kwa men om de paparazzi op af stand te houden. Nou, en daar hebben de bladen dus nu mooi foto's van. Van een zwart gor-_ dijn dat achter de auto werd g. hilversum/mediaredactie - In de drie nog resterende uitzendingen van het televisieprogramma Idols wordt meer aandacht besteed aan de kosten voor kijkers die per sms een stem uitbrengen op een van de kandidaten. Dat heeft de Holland Media Groep gisteren besloten na kritiek van onder meer de Consumentenbond en KPN Mobile. De Consumentenbond vindt dat tijdens de uitzendingen van ta lentenjacht Idols niet duidelijk wordt gemaakt wat het stem men op een kandidaat per sms kost. De bond vindt dat de in druk gewekt wordt dat stemmen 70 cent kost. De kosten van één sms-bericht lopen echter op naar zo'n 1,40 euro. Als kijkers worden opge roepen te stemmen, staat daar de mededeling 70 cent p.o.b. bij. Dat betekent 'per ontvangen be richt'. Kijkers die denken dat ze met 70 cent klaar zijn hebben het mis: het sms-bericht sturen kost geld. Hoeveel is afhankelijk van het abonnement en de pro vider van de afzender. Vervolgens ontvangt de kijker een ontvangstbevestiging van het programma terug. Dit be richt geeft weer dat de stem is ontvangen en kost 70 eurocent. Als de kijker niet heeft gestemd op de kandidaat die die week af valt, ontvangt de stemmer na het programma ook nog een be dankje van degene waarop ge stemd werd. Dat kost nog eens 70 cent. Als men meerdere ma len op één kandidaat heeft ge stemd die doorgaat, dan gaat er maar één bedankje retour. Hind rent naar Dewi, beiden mog< KPN Mobile wil dat sms-dien- sten op 'correcte wijze' worden aangeboden. Het bedrijf han teert sinds begin deze maand een gedragslijn, olgens die ge dragslijn client in alle reclame uitingen een duidelijke vermel ding te staan van het geldende tarief. Aangezien dit bij Idols niet gebeurde, heeft naast de Consumentenbond ook KPN actie geëist De Holland Media Groep ont kende gisteren onduidelijk te zijn. „Het is gebruikelijk om met de kijkers te communiceren zo- 1 blijven. Foto: GPD als wij doen", aldus woordvoer der J. Paulsen. „Dat doen ande re programma's ook." Volgens Paulsen is het algemeen bekend waar de afkorting p.o.b. voor staat. „De kijker weet dus dat een ontvangen bericht 70 cent kost." De mogelijkheid van het bedankje wordt volgens Paulsen in de uitzending aangekondigd door de presentatoren. De kijker weet volgens de Holland Media Groep dus welke kosten hij of zij maakt. Toch wordt vanaf zaterdag vol gens Paulsen 'duidelijker ge communiceerd' over de kosten. „We willen niet dat onze kijkers met onduidelijkheden zitten." Hoe de kijker beter voorgelicht wordt, was gisteren nog niet be kend. „Zaterdag is de uitzending pas." Woordvoerder E.van Couwen van de Consumentenbond is blij met het besluit van Idols. „Onze eis was dat ze hun infor matievoorziening zouden verbe teren. Dat zeggen ze te doen, dus dat klinkt hoopvoL Eerst nog de uitzending afwachten." spannen om SEM buita reik van de camera's tef Ziek. Idols dan. De kranteroto/E( over fraude worden hejiio \a overgenomen, Party cifen d' HENKJAN SMITS uit interview (zonder bron! daad.) En JIM krijgt mtfJOC een rol in Goede tijdenfd-F tijden, meldt Privé. NoK?J idee in welke rol. Watïch° van winnaar van de Sofio n show? Of de vergeten, I neef van BEATRIX? OfL nenophanger van SENT DIJK? Of overspelige Vr9e' don-winnaar? FLE (19.0 Theo Hakkert Tot drie maal toe wordt vermeld dat de handen van de blondines en van RICHARD KRAJICEK onder tafel verdwenen. Het was de avond voor Valentijnsdag, wat een pas send moment. De plek: eetcafé De Ondeugd aan de Ferdinand Bol in de hoofdstad. De On deugd, ook al zo gepast. Minder 'handig" was dat een tipgever van NL Deze Week de handen van de blondines en de tennis ser op speurtocht onder tafel za gen verdwijnen. Nu kon NL De ze Week gezien hun meldings plicht van elke schijn van bui tenechtelijk plezier niet anders dan KRAJICEKs vrouw DAPHNE DECKERS op het omslag zetten. Maar om daar nou meteen de oorlogskop SCHEIDING?! voor van stal van te halen, dat is wel erg kras. En ook flauwe woord spelingen als 'love game' had den van mij niet gehoeven. Al zijn ze 'gemengd dubbel' verge ten. Dan liever een al dan niet wetenschappelijk verhaal om de tennisser vrij te pleiten. Volgen de week graag een interview met de betreffende restauranttafel. Uiteraard gaat de gootsteenpers deze week massaal in op de aantijgingen van ene MARGARI TA DE BOURBON DE PARMA, een nazate van PRINSES IRENE en CARLOS HUGO, en daardoor nicht van BEATRIX, van wier be staan niemand buiten de hof kringen nog enig idee had. Wees eerlijk: kende u haar en haar man nog, wist u zijn naam en Richard Krajicek en Jan Siemerink. Foto: ANP wist u hoe groot zijn schulden waren? Privé heeft het paar exclusief op de vlucht betrapt. In Party zegt royalty-watcher HARRY VAN WIJNEN dat CARLOS HUGO een 'idioot van de bovenste plank' is. En zo hebben alle bla den hun eigen aanvulling op de berichtgeving in HP/De Tijd en Stem. (De namen van de week bladen die het verhaal van MARGARITA brachten, vallen ook gewoon. Geen kwestie van bronvermelding. Kwestie van 'geen concurrent'. Verderop schrijven de bladen elkaar ge woon over, hoor, maakt u zich geen zorgen.) Weekend heeft het omslag van wege de koninklijke trammelant

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10