'Beatrix negeerde zoon om Maxima' Groen en Lenferink: Campagne niet tegen elkaar Bos: Irak cruciaal voor formatie Leyhof zucht onder overlast van hockeyclub Alecto Vijf jaar cel geëist tegen Noordwijkse oplichter Prinses Margarita uit weer harde beschuldigingen Reizigers in militair uniform Bollenvelden van overal ter wereld in Keukenhof Fusie Leids biotechbedrijf met Duitsers '&e Leidsch Dagblad Minder schraal eleid ftalff ai I ies op tal i 3k n( osoft hielp wild rebellen Z etsjenië' D led ii« nog mo f in de a cijfers ruvip eft [tegen 3 mstoringen ieV I v roude g, t plan voor nolens de t i die tavt Vandiest ijke hartstocht van de beste Dpnieuw een is het lachen ge- het Binnenhof. Bij- baar |met demissionair mi- lintegratie), die het in conflict te raken ^1 üiWeede Kamerlid Na- i. Wat is het geval? De dijke brekebeen Na- *rde vorige week het om asielzoekers, die ijf jaar in procedure Nederlands spreken, rgunning te geven, en goed en rechtvaar zen asielzoekers onzekerheid gelaten kansen op een ver erf r4 Procedures namen m kleden soms vele jaren d, alm het uitzettingsbeleid kinA consequent In af- ond tan een besluit raakten n Ai% gezinnen ingebur- toegs kinderen werden hier deitmoeiden op en gingen niooqL Het is onmenselijk in ft* nu opeens de deur te eldbéM zover niets aan de iveeni >an tat wees Nawijns voor- Okék week vrijdag onver- ?ter e» de prullenmand. Zijn rgelmi haaks staan op het m yïcfljord, dat CDA, LPF en \kt vit] jaar sloten. Met de f/ienten de benen meldde K allm gjsteren, dat hij zijn n Het lok. Het kabinet had munt iin of meer onder cu- n heé latst, want ook voor eindi leien van de meest teste fe gevallen moet hij dat tik houden met zijn ts een /roptftrmeerderheid, inclu- Iroui feen LPF-fractie, legt en daliet bij neer en heeft e toet een paar moties in 7n ootruggestuurd naar het Vedei B hij opnieuw bakzeil Itsnia^ de situatie dat Na men. uw gekozen Kamerlid ie ailen van minister Na- en. Kibinetslid moet afkeu- dan d onbegrijpelijk dat hij ens, minister en Ka- t bij feo'n lastig parket heeft jn. linanoeuvreren. Na zijn cierzit uitspraken over de ren dun over de rituelen van n Bertent is het maar goed jden tfster snel uit zijn poli- ?r poA wordt verlost Bos en le moeten voortma- NR. 43160 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 woensdag 19 februari 2oo3 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad [X)agblad door Wim Koevoet leiden - De Leidse burgemeesterskandidaat H. Groen beschouwt zijn omstreden declaratieverleden als een gesloten boek. Eenieder die hem tijdens de gistermid dag begonnen campagne voor het burgemeestersrefe- rqndum nog aan de tand voelt over de bonnenkwesties, wordt onmiddellijk verwezen naar zijn website www.harrygroen.nl. WD'er Groen vindt dat hij daar volledige openheid van zaken geeft. De vermeende de claratie-affaires zijn geschiedenis, aldus Groen. „Mijn ogen zijn gericht op de toekomst." Zijn concurrent voor de Leidse burgemeesterpost, de Arnhemse PvdA-wethouder H. Lenferink, ging in de raadzaal - waar gisteren de officiële aftrap werd gegeven voor de campagne - niet in op Groens betoog. Maar Lenferink heeft sowieso nog geen moment de indruk gewekt dat hij Groen op dit punt wil aanpakken. Sterker, zowel Groen als Lenferink heeft zich voorgenomen de campagne vooral te gebruiken om reclame voor zichzelf te maken en niet zozeer om de ander te bestrijden. Lenferink: „Het is niet mijn stijl om af te geven op poli tieke tegenstanders." Lenferink zei dat hij een Arnhems raadslid eens hoorde zeggen dat 'andermans vuil niet je eigen zetel is' en hij heeft zich dat motto eigen gemaakt. Groen zei daar precies zo over te denken. Modder gooi en, zei Groen, is er ook bij hem niet bij en hij voegde er aan toe dat het hem een lief ding zou zijn als die wijze van politiek bedrijven 'uit Leiden zou gaan verdwijnen'. Op grote verschillen van inzicht waren Groen en Lenfe rink gistermiddag nauwelijks te betrappen. Beiden on derschreven voor een deel de kritiek van de Leidse ge- meenteraadsffacties van CDA, WD en Christenunie dat het burgemeestersreferendum nauwelijks op inhoud kan worden uitgevochten. Immers, zo redeneren deze fracties, welke kandidaat ook wint, hij zal gebonden zijn aan het reeds geschreven en door de gemeenteraad vastgestelde collegeprogramma. Volgens Groen zou de campagne dan ook wel eens kunnen uitdraaien op een botsing van 'verschillende bestuursstijlen'. „We zullen eikaars nieren op dat punt gaan proeven." Pagina Ri: Campagne draait om bestuursstijl den haag/noordwijk - Een 29- jarige Noordwijker hangt een gevangenisstraf van vijf jaar bo ven het hoofd. De man wordt beschuldigd van hypotheekfrau de, valsheid in geschrifte, faillis sementsfraude en het leiding geven aan een criminele organi satie, die vanuit Den Haag en Noordwijk werd geleid. Mogelijk is ook een Leidse notaris betrok ken bij de frauduleuze hande lingen. Als rechter Hensen over veertien dagen besluit dat de eis van justitie terecht is, dan ver dwijnt de Noordwijker mogelijk tien jaar achter de tralies. De man moet nog een straf van vijf jaar uitzitten in België, waar hij is veroordeeld voor diefstal met geweld, oplichting en verboden wapenbezit. De Belgen kunnen justitie verzoeken om de straf in Nederland te laten uitzitten. nijmegen/anp-gpd - Koningin Beatrix en kroonprins Willem- Alexander hebben elkaar in 1999 maandenlang gemeden in de tijd dat Willem-Alexander zich wilde verloven met Maxima Zorre- guieta. Binnen de koninklijke fa milie was al geregeld dat prins Constantijn en Laurentien Brink horst het koningsschap op zich zouden nemen als de Prins van Oranje afstand zou doen van de troon, omdat hij per se met Maxima wilde trouwen. Dat zegt prinses Margarita, dochter van prinses Irene en pe tekind van koningin Beatrix in het tweede deel van een inter view met HP/De Tijd. Het week blad publiceert sinds vorige week een artikelenserie Oranje bitter, gebaseerd op zestig uur interview met de prinses en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn. „Ik heb een keer een etentje bij Willem-Alexander ge had - voordat ik Edwin kende - en toen vertelde hij gewoon dat Bejaarde vrouw jaar cel in voor stofzuigermoord dordrecht/gpd-anp - Een 75-ja- rige vrouw uit Zwijndrecht is gisteren in Dordrecht veroor deeld tot een jaar cel. De vrouw takelde vorig jaar april haar 80- jarige man toe met een ijzeren stofzuigerstang en een snoei- schaar. De echtgenoot overleed negen dagen later aan zijn ver wondingen. Het Openbaar Ministerie (OM) had tegen de vrouw een jaar voorwaardelijke celstraf geëist De rechtbank vond doodslag niet bewezen, maar wel zware mishandeling met de dood als gevolg. De vrouw zorgde thuis voor haar ziekelijke echtgenoot met wie ze vijftig jaar was getrouwd. Voor de buitenwereld was het een gelukkig stel. Volgens de verdachte vernederde de man haar echter dagelijks. Op 2 april verloor zij haar zelf beheersing. Ze sloeg haar man vijf gebroken ribben met de stofzuigerstang, terwijl hij hul peloos op de grond lag. Ook sloeg ze op zijn hoofd en op zijn handen. Tevens stak ze hem meerdere keren met een snoei- schaar. Hierdoor liep hij steek wonden op over het hele li chaam. Haar daad is zo ernstig dat het rechtvaardig is haar een jaar ge vangenisstraf op te leggen, oor deelden de rechters, ondanks het feit dat ze op het moment van haar daad enigszins vermin derd toerekeningsvatbaar was. „Ze is haar echtgenoot met bui tensporig geweld te lijf gegaan. De bloedspatten zaten tot een meter hoog op de muur." Ook de hoge leeftijd en een niet opti male gezondheid vond de recht bank geen belemmering voor detentie. het heel zwaar en moeilijk was. En mijn tante heeft tegen mij gezegd dat ze dacht dat Méxima niet sterk genoeg was", zo zegt Margarita. Het echtpaar zocht zelf de pu bliciteit omdat zij naar hun me ning jarenlang geterroriseerd zijn door vrijwel alle leden van de koninklijke familie. Koningin Beatrix zou onder andere per soonlijk betrokken zijn geweest bij het afluisteren van het paar en het lichten van het dossier van de Sociale Dienst over Ed win de Roy van Zuydewijn. Over die kwestie zijn ondertussen Ka mervragen gesteld. Ook deze week uiten prinses Margarita en haar man felle be schuldigingen aan het adres van de koninklijke familie. Vooral koningin Beatrix moet het ont gelden. Margarita beweert ook dat ko ningin Beatrix hoogst persoon lijk De Roy van Zuydewijn heeft bestempeld tot persona non grata aan het hof. De vorstinzou haar nichtje duidelijk hebben aangeraden met Edwin te bre ken. In het artikel doet Margarita ver der een flink aantal pittige uit spraken over andere leden van de koninklijke familie. Prins Bernhard zou zich 'de koning van Nederland' wanen en al twintig jaar een relatie hebben met zijn persoonlijke assistente. Hij sommeerde Margarita haar partner thuis te laten tijdens zijn negentigste verjaardag. Volgens Edwin hebben de Oranjes zelf lak aan fatsoensnormen, iets waar hij juist van beschuldigd wordt. Toen de prinsen tijdens het huwelijk van prins Bemhard junior langs zwaaiende Oranje fans reden, zou Johan Friso met één hand terug hebben ge zwaaid terwijl hij net onder het raampje de middelvinger van zijn andere hand opstak. Pagina Binnenland 1: Meer beschuldigingen van prinses Margarita schiphol - Amerikaanse militairen vertreden zich op Schiphol, waar gistermiddag het eerste vliegtuig landde met militairen op doorreis naar het Midden-Oosten. De Boeing 747 van Northwest Airlines, met aan boord 350 soldaten, die zullen worden ingezet bij een aanval op Irak, vertrok drie uur later naar Koeweit. Waarschijnlijk zullen meer van dergelijke vluchten Nederland voor een tussenstop aandoen. Uit veiligheidsoverwegingen weigert de marechaussee hierover medede lingen te doen. Pagina Binnenland 1: Amerikanen breiden transporten uit Foto: FBF/Frank van den Berg door Theo de With lisse - De Keukenhof in Lisse heeft dit voorjaar een bijzondere tentoonstelling in huis. Er wor den werken getoond van schil ders uit binnen- en buitenland die hun inspiratie hebben geput uit de Hollandse bollenvelden. Herman van Amsterdam uit Sassenheim nam het initiatief en speurde over de hele aardbol naar geschilderde impressies van de Bollenstreek. De expositie opent op 21 maart, de dag dat ook de Keukenhof haar poorten opent voor het pu bliek. Er worden circa vijftig schilderijen getoond uit de pe riode 1850-1950. „In die tijd was de Bollenstreek op zijn best", zegt Van Amsterdam. Afbeeldin gen van deze schilderijen en nog honderd andere worden ook in het tweetalige boek 'Tulip Fields of Holland' opgenomen. Dat verschijnt rond dezelfde tijd. „Ik heb geprobeerd om over de hele wereld schilderijen van bol lenvelden te achterhalen", meldt de Sassenheimer. „Zo kwam ik terecht op een eilandje in de Atlantische Oceaan en daar vond ik een prachtig schil derij dat de impressionist Geor ge Hitchcock had gemaakt van een ooievaarsnest tussen de hy acinten in Warmond. Zo'n vondst geeft een enorme kick." Herman van Amsterdam ver huist een groot deel van de schilderijen na afloop van de tentoonstelling in de Keukenhof naar Sint Petersburg. Hij is ge vraagd een expositie over de Hollandse lente in te richten in het kader van de viering van het 300-jarig bestaan van de Russi sche stad. „En dan mogen de bollenvelden natuurlijk niet ont breken." Kiadis en Biofrontera samen verder als Aliga Pharmaceuticals door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechbe drijf Kiadis fuseert met het Duitse farmaceutische bedrijf Biofrontera. De twee bedrijven gaan samen verder als Aliga Pharmaceuticals. De gefuseer de bedrijven willen samen nieuwe geneeskrachtige stoffen gaan ontdekken en ontwikke len. Het is voor het eerst dat een Nederlands en een Duits biotechbedrijf fuseren. De twee bedrijven werkten al langer sa men bij het ontwikkelen van een pijnstiller tegen zenuwpij nen, die vooral ontstaan als het zenuwstelsel ontregeld raakt. Een werkend middel tegen zul ke pijnen is een gat in de markt. Tot nu toe bestaan er geen medicijnen tegen. Kiadis telt nu 27 werknemers, Biofrontera heeft er dertig. Di recteur G. Dijkstra is optimis tisch over toekomstige groei. De twee bedrijven richten zich op het ontdekken en ontwikke len van potentieel genees krachtige stoffen. Zij maken die zelf in hun laboratoria, waarna zij klinisch onderzoek doen om vast te stellen of gezonde men sen ze goed verdragen. Ook willen ze een 'proof of princi ple' vaststellen, een bewijs dat de stof inderdaad geneeskrach tig is. Daarna willen zij het po tentiële medicijn verkopen aan grote farmaceutische bedrij ven, die het dan uittesten op patiënten. Kiadis werkte de afgelopen ja ren aan het ontwikkelen van High Resolution Screening, een methode om snel de chemi sche en biologische samenstel ling van mogelijk geneeskrach tige stoffen te bepalen. Zulke stoffen zitten in cocktails van chemische stoffen met tiendui zenden bestanddelen, die Kia dis zelf maakt. High Resolution Screening wordt gezien als een doorbraak bij het identificeren van stoffen die in aanmerking komen als medicijn. De me thode is sneller en goedkoper dan de technieken die tot nu toe gebruikelijk zijn bij grote farmaceutische bedrijven. Pagina R3: 'Jacht op veelbelovende medicinale stoffen geopend' formatie oorlog uitbreekt en we worden het niet eens over de rol van Nederland, dan zou het on geloofwaardig zijn om door te praten." Dit schilderij van A.C. van Noort, een van de oudste nog levende bol- lenschilders, is volgende maand te zien in de Keukenhof. Publiciteitsfoto amsterdam/anp-gpd - Een con flict tussen CDA en PvdA over een oorlog in Irak kan het einde van de kabinetsformatie beteke nen. PvdA-leider Bos heeft dat gisteravond gezegd tijdens een partijbijeenkomst in Amster dam. Mocht de regering een oorlog in Irak steunen, terwijl de PvdA daar op dat moment niet achter staat, dan kunnen beide partijen 'niet geloofwaardig' met elkaar in een kabinet gaan zitten, aldus Bos. CDA en PvdA zitten inzake Irak tot dusver niet op dezelfde lijn. De PvdA acht militair ingrij pen in Irak alleen mogelijk als er een tweede resolutie van de VN- Veiligheidsraad op tafel ligt. Het CDA sluit niet uit dat ook zon der zo'n resolutie een aanval op Irak kan worden ingezet. Bos verwacht overigens niet dat de kwestie-Irak daadwerkelijk tot het einde van de formatie leidt. Volgens een PvdA-bron waren zijn woorden vooral be doeld voor de eigen achterban, en moeten ze niet als een drei gement aan het CDA worden opgevat. Tijdens de partijbijeenkomst praatte Bos het gehoor bij over het verloop van de formatie. Over de binnen de partij gevoe lig liggende oorlog met Irak zei hij dat de kwestie een breekpunt zou kunnen worden in de on derhandelingen. „Als tijdens de Pagina Binnenland 1: Bos voert druk verder op Chatsessie eindigt in mishandeling boskoop/hazerswoude - Een 15-jarige jongen uit Boskoop heeft gisteren een 12-jarig meisje uit Hazerswoude-Dorp mishandeld na een uit de hand gelopen chatsessie. De twee waren elkaar op internet 'te gengekomen' en kregen ruzie. Het meisje is vervolgens naar Boskoop gegaan. Daar liep het in de Kievitstraat uit de hand: de Boskoper sloeg en schopte de Hazerswoudse dusdanig dat twee tanden afbraken. De Bos koper is aangehouden. Plannen Rijnland op de tocht leiden - De ingrijpende nieuw- bouwplannen van het Hoog heemraadschap van Rijnland - waaronder de bouw van een nieuw boezemgemaal in Kat wijk - staan op de tocht. Het al gemeen bestuur gaat de reeds genomen beslissing voor nieuwbouw opnieuw bekijken omdat de plannen 20 miljoen euro duurder uitvallen dan oor spronkelijk was begroot. Het gehele plan, dat naast een nieuw boezemgemaal ook wa terbergingen in Zwaanshoek, Hillegom en de Driemanspol der bij Zoetermeer omvat, zou eerst 70 miljoen euro kosten. door Saskia Stoelinga leiderdorp - Bewoners van de Leider- dorpse wijk Leyhof hebben genoeg van de feesten van de plaatselijke hockey- vereniging Alecto. Ze klagen over ver nielingen en openbare dronkenschap. Afgelopen zaterdag was het weer raak bij een hockeyfeest voor de AB-jeugd van Alecto in sportpark De Bloemerd. Twee jongeren zijn er zeker in elkaar geslagen - één buiten het clubhuis, de ander in het clubhuis - en er is een spoor van vernielingen achtergelaten in en r^md de Bloemerd. De bewoners staan niet alleen. Ook de Leiderdorpse burgemeester Zonnevylle maakt zich grote zorgen. „Waar zijn de ouders van de daders? Weten zij wat hun kinderen doen? Het gaat hier om jongeren die menen dat zij aan nie mand verantwoording hoeven af te leg gen", zegt Zonnevylle. Voor de burgemeester is het een heet hangijzer dat een aantal jongeren Lei derdorp steeds onveilig maakt door ver nielingen en fysiek geweld. Een droeve situatie, vindt ook Ad Heesbeen van het bestuur van de hockeyvereniging Alec to. „Wij doen er alles aan omjiet feest zo goed mogelijk te laten verlopen. We hebben een particulier beveiligings bedrijf ingehuurd, we hebben een strak introductiebeleid en er worden speciale polsbandjes verstrekt aan mensen die mee mogen doen aan het feest. Het zijn eigenlijk oergezellige feesten en jaren lang is er niets gebeurd." Barbara Sneller, bewoonster van de Leyhof in Leiderdorp, heeft een ander verhaal. Ze schreef een boze brief aan Alecto en verstuurde ook een exemplaar aan het Leiderdorpse college. Het hoc keyfeest van afgelopen weekeinde zorg de voor veel overlast in de wijk, zegt ze, net als voorgaande feesten. De Leyhof werd na afloop geterrori seerd. En tot overmaat van ramp werd de beste vriendin van haar dochter in de toiletten van Alecto in elkaar gesla gen. „Voor ons is nu de maat vol." Heesbeen schat dat er zaterdagavond zo'n 250 man binnen waren. Wat er buiten het hockeycomplex is gebeurd is voor hem onduidelijk. Pagina R3: 'Veel herrie en vernielingen na hockeyfeest' Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Postcode Telefoon de krant eerst 2 weken gratis. quay 1^, n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automated» betaling is mijn bankgironummer IN I I I I I I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1