s Geen zicht op herstel ECONOMIE Slechte tijden voor producenten chocola Alle ogen zijn gericht op verhoging CAO-lonen Air Lib failliet 'Koelkathedraal' op Maasvlakte t 1 1 ni_*1* Viskwekerijen bedreiging LcCglOOp in tOp bij Philips voor populatie 'wilde vis' Vijf miljoen creditcards 'gekraakt' Dutchtone wordt Orange McKinsey helpt strategie voor Corns ontwikkelen Mi scholieren en baantjes ic - Steeds meer scho- -^studenten werken studie. Ruim de helft jrsonen) van de 15- dinsdag l8 FEBRUARI 2003 EXT gen et een voltijd- Pfv had in 2001 een baar. *^vas dit nog eenderde, jl Centraal Bureauvoor iek. De meeste wer- Bbben een bijbaan er dan 12 uur per «sen 1992 en 2001 is l baantjes dat weke- 134 uur opslokt, ech- >beld. Studenten aan Iten werken het igeveer 63 procent )1 een baantje. ikov wboard - De Rus Kalasjnikov, Ier van het beroemde eweer AK-47, gaat verbinden aan pro als paraplu's en rds. De 83-jarige sloot enkomst met een tma die de artikelen op gaat brengen. Kalasj- •mt voor eenderde iet bedrijf MMI in So- dl wil de naam Ka- verder aan klokken, i, zakmessen en talrij- producten geven, f onderhandelt nog stributie van Kalasjni- raalwater, energie- en een wodkamix. nog CAO igwinkels ip - Na acht maanden delen is er een princi- oor de medewerkers [winkels als C&A, WE li möller. De ruim trknemers krijgen over de van twee jaar 6 leer loon. Werkgevers eze stijging in septem- »Is betaald als voor- suw is dat de perso- n ook tijdens ziekte ag voor behaalde vak- i krijgen. Ook de rege- kinderopvang wordt elpt VW bij ictie Touran TNT Logistics, de poot van TPG, gaat de van de nieuwe Volks- luran in het Duitse 'logistiek ondersteu- levert bijvoorbeeld de jn en beheert de voor- t contract loopt vijf en levert TNT meer ïiljoen euro op. Vori- ïaakte TNT bekend opslagcentrum van !r te nemen. In 2004 bouw van een tweede itrum voor Pirelli. insdochter egelec Installatiebedrijf Ce- mt de installatietak ens Nederland over. jf, met een hoofdkan- oerdijk, krijgt er daar- ïiljoen euro omzet, vijf :n en 177 werknemers ëgelec betaalt, is niet ïmaakt. De overname i gevolgen voor de jenheid. Cegelec, na ame goed voor een m zo'n 60 miljoen eu- kantoren in Gronin- fddorp, Geleen en n en krijgt nu ook ves- In Amsterdam, Assen, Ridderkerk en Suste- t Maharishi ivakbond De Maharishi-bewe- lodrop heeft bij justitie ïond een aanklacht we- lad ingediend tegen de FNV Bondgenoten, li reageert hiermee op tuurder Westerhof die een kort geding na- e Indiase oud-werke- lankondigde. Zij zou- 100.000 euro tegoed te in zouden in hun be- irijheid zijn beperkt, szaak dient op 4 maart ïond. Volgens de >erder van de Mahari- iging is er geen sprake n arbeidsconflict. De den vrijwilligers zijn. :n zouden ze een com- bben gestolen. Ie in China Shell-gelden ;0ng -De Chinese autori- bben veertien mensen j uden die verdacht wor- i fraude met fondsen die j toehoren aan de Chine- lfl; dochter Nanhai. Het gelden die bestemd de compensatie van s van de stad Huizhou. te arrestanten zijn lo- i itenaren die claims van fs zoudenhebben opge- tot 1,7 miljoen euro. «mt voor 50 procent de bouw van een pe- ische fabriek in Huiz- im 5.200 inwoners daarvoor hun huizen door Sylvia Marmelstein den haag - De belofte van de vakcentra les FNV en CNV om bij de komende CAO-onderhandelingen maximaal 2,5 procent loonsverhoging te eisen dreigt voor heftige ruzies te zorgen in CAO- land. De vakbonden die de CAO's daad werkelijk moeten afsluiten eisen nu bij bijna alle CAO-onderhandelingen de vol le 2,5 procent op. De werkgevers nemen het woord maximaal echter heel serieus en zetten lager in, soms zelfs op nul. Dat gebeurt nu bijvoorbeeld in de me taalnijverheid. De onderhandelingen voor deze grootste CAO in de marktsec tor (380.000 werknemers) begonnen van daag en de bonden willen een structurele loonsverhoging van 2,5 procent. Daar bovenop moet nog een eenmalige uitke ring van 325 euro komen. „Werknemers hebben al genoeg tegenvallers dit jaar", verklaart onderhandelaar Jan Berghuis van FNV Bondgenoten zijn inzet. „Ze zijn al geconfronteerd met een forse stijging van de ziekenfonds- en pensioenpre mies. Als we de inflatie ook meerekenen is het bij 2,5 procent nog maar de vraag of werknemers iets van hun koopkracht behouden." De werkgevers vinden koopkrachtbe- houd helemaal niet belangrijk. Die heb ben andere dingen aan hun hoofd. Ze kampen met teruglopende winsten en reorganisaties. De metaalwerkgeversver eniging FWM heeft in eigen kring een onderzoek gehouden waaruit blijkt dat er daarom dit jaar niks vanaf kan. Onder handelaar Van Luunen vindt nul procent structurele loonsverhoging daarom wel genoeg. De FNV reageert geïrriteerd en noemt dit gedrag een „belediging van alle werkne mers die dagelijks weer aan de s' in de sector. Op de internetpagina van FNV Bondgenoten maakt de vakbond duidelijk dat de kaderleden zich al opma ken voor acties. „We gaan reageren op de aanvaring waarop werkgevers koersen." De vakbond is vooral boos omdat het volgens de bestuurders in de metaalnij verheid helemaal niet slechter gaat dan in andere bedrijfstakken waar werkgevers al wel 2,5 procent hebben geboden zoals bij het Rijk, de kinderopvang en de tim merfabrieken. En de vakcentrales hebben bij het afsluiten van het Centraal Akkoord duidelijk gezegd dat een looneis onder de 2,5 procent alleen voor zal komen in sec toren en bedrijfstakken waar het aan toonbaar slechter gaat. De vakcentrale FNV vreest echter dat de werkgevers misbruik maken van het Cen traal Akkoord en de maximale looneis massaal aangrijpen om onder de 2,5 pro cent te bieden. „Terwijl het onze 14 bon den al de grootste moeite heeft gekost om de achterban er van te overtuigen dat het nodig was onze looneis bij te stellen van 3,5 naar 2,5 procent", aldus FNV- voorzitter De Waal. Alle ogen in CAO-land zijn de komende weken gericht op de loonsverhoging die wordt afgesproken bij de kleinmetaal. En niet voor niks. Als grootste CAO zal deze overeenkomst de trend zetten voor de rest van de CAO's die binnenkort aan vernieuwing toe zijn, zoals die bij Philips, Akzo Nobel, het beroepsgoederenvervoer TPG en de Technische groothandel. De vrees dat meer werkgevers dik onder de 2,5 gaan zitten als het in de kleinme taal lukt, is niet helemaal onterecht. Im mers, de werkgevers in de grafische in dustrie bieden met het Centraal Akkoord in de hand ook slechts 0,17 procent meer loon voor de 47.000 werknemers. Dat be looft een tijd van acties en confrontaties. parus/afp/rtr/dpa/anp - Een Parijse rechtbank besloot giste ren tot liquidatie van de tweede Franse luchtvaartmaatschappij na Air France, Air Lib. Begin februari mislukte een red dingspoging van de Nederland se investeringsmaatschappij Im- ca. Door het faillissement ko men 3200 werknemers op straat te staan. Air Lib vroeg donderdag faillis sement aan. De rechter had nog kunnen besluiten tot het aan wijzen van een curator om een mogelijke doorstart te onder zoeken, maar liquidatie lag ge zien de grote financiële proble men meer voor de hand. Delen van de onderneming zul len waarschijnlijk worden ver kocht. De dertig vliegtuigen van Air Lib deden 15 Franse steden aan en vlogen ook naar de Fran se overzeese gebiedsdelen, Cuba en Algerije. De meeste interesse zal uitgaan naar de 44.000 jaarlijkse start en landingsrechten op de Parij se luchthaven Orly. Concurrenten als easyjet en Buzz hebben al belangstelling getoond. Imca trok zich terug nadat het op grote weerstand was gestuit bij zijn pogingen de noodlijden de luchtvaartmaatschappij in te lijven. Zakenman Erik de Vlieger, eige naar van Imca, wilde 30 tot 50 miljoen euro in Air Lib te inves teren en de onderneming trans formeren tot prijsvechter. Rotterdam - Op de Maasvlakte verrijst op dit ogenblik een 35 meter hoog diepvriespakhuis, dat is opgebouwd uit stalen rekken. Opdrachtgever is het aardappelverwerkingsconcern Farm Frites, dat in het nieuwe bouwwerk onder zijn diepvries-patat gaat opslaan. Het complex ligt vlak naast het rangeerterrein van de Betuweroute en biedt ruimte aan 65.000 palletplaatsen. De diepvriesprodukten zullen vanuit dit enorme koel huis, dat eind van dit jaar klaar moet zijn, worden verscheept naar afnemers in meer dan veertig landen. Foto: ANP/Ton Borsboom eindhoven/gpd - Bij Philips is op het ogenblik sprake van een ware uittocht van topmensen. Na Guy Demuynck en Arthur van der Poel zullen ook Ad Veenhof en David Hamill op korte termijn hun vertrek bij het concern bekend maken. Met Veen- hof en Hamill verdwijnen de directievoorzitters van de meest winstgevende divisies. Veenhof (57) is de hoogste baas van de DAP-dvisie (scheerapparaten, strijkijzers, elektrische tanden borstels en dergelijke). Hamill (45) heeft de divisie Licht (lampen en armaturen) onder zijn hoede. Niet duidelijk is in hoeverre het opstappen binnen enkele maanden op toeval berust. Philips geeft zo als gebruikelijk geen commentaar op zaken die personen betreffen. Een woordvoerder wil ook niet ingaan op de vraag of sprake is van verschil van mening over de te volgen koers. Onder Gerard Kleisterlee, die twee jaar geleden Cor Boonstra opvolgde als bestuursvoorzitter, is het concern bezig aan een ingrijpende gedaante verandering. De herstructureringen, die van Phi lips een snelgroeiend en winstgevend technolo gieconcern moeten maken, gaan gepaard met het afstoten van tientallen bedrijfsonderdelen en het verlies van tienduizenden banen. Opvallend is in elk geval dat alle vier de vertrek kende topmanagers nog niet aan hun pensioen toe zijn. De Belg Demuynck (51), die directievoor zitter was van de divisie Consumentenelektronica, zou de kans hebben aangegrepen om per 1 janua ri van dit jaar lid te worden van de raad van be stuur van KPN Telecom. Van der Poel zegt de raad van bestuur te verlaten, omdat hij toe is aan een andere balans tussen werk en privé. Hamill zou naar verluidt in 2001 bij zijn aantreden als directievoorzitter van Licht al te kennen heb ben gegeven dat hij binnen enkele jaren terug wil de naar Groot-Brittannië, waar zijn familie woont. Het voortijdige vertrek van Veenhof komt gezien het succes van de divisie DAP als een verrassing. oslo/rtr - Viskwekerijen bedrei gen in toenemende mate de vis- populaties in het wild. Volgens het Wereld Natuur Fonds moet er steeds meer vis worden ge vangen om als voer te dienen voor hun gekweekte soortgeno ten. „Er is 4 kilo 'wilde' vis nodig om 1 kilo gekweekte vis te pro duceren", aldus de organisatie in een vandaag verschenen rap port. Het WNF hamert erop dat de huidige viskweek wordt gewij zigd. De hoeveelheid kweekvis is de afgelopen tien jaar wereld wijd verdubbeld tot zo'n 20 mil joen ton per jaar. Het gaat dan onder meer om zalm, forel en tonijn. De industrie heeft visolie en vismeel nodig en daarvoor worden weer andere vissoorten gevangen zoals wijting. Volgens de natuurbeschermingsorgani satie is er dringend extra onder zoek nodig naar alternatieven voor de visolie en vismeel, zoals maïs of soja. Nutreco, marktleider op het ge bied van de viskweek, onderkent de problemen. „Het issue is be kend." Volgens een woordvoer der wordt er met hulp van we tenschappers gekeken naar mo gelijkheden om het voerproces nog efficiënter te maken, waar door minder wilde vis nodig is. Plantaardige alternatieven wor den al gebruikt, aldus de woord voerder. Consumptie blijft in Nederland ver achter bij andere Europese landen door Alex Bogers den haag - De chocoladeconsumptie in Nederland stijgt nauwelijks nog. Al jaren kopen alle liefhebbers samen cir ca 75.000 ton chocoladeproducten per jaar. Dat is zo'n 4,7 kilo per persoon. Vergeleken met landen als Ierland, Zwit serland en Groot-Brittannië zijn dit schijntjes. De leren verorberen 12,7 kilo per persoon per jaar en de Britten 11,4 kilo. Hierbij past wel de kanttekening dat de verkoop van hagelslag in Nederland niet is meegerekend en er in Zwit serland veel chocola wordt verkocht aan toeristen. In 2001 werd in de nationale chocoladebranche slechts 0,4 procent meer verdiend dan het jaar ervoor. In totaal is voor 536 miljoen euro of ongeveer 33,5 euro per per soon gekocht. Nieuwe cijfers zijn nog niet bekend, maar volgens het Studiecentrum Snacks en Zoetwaren (dat de omzetcijfers voor 2002 momenteel verwerkt) zal het beeld niet afwijken in vergelijking met de jaren ervoor. Voor het achterblijven van de chocolademarkt zijn vol gens directeur P. van Vliet van het studiecentrum ver schillende langlopende trends verantwoordelijk. Erg be langrijk is veranderde samenstelling van de bevolking. Nederland vergrijst en heeft meer immigranten. De vergrijzing betekent in eerste instantie dat er minder jongeren zijn. En zij zijn bij uitstek de grootste consu menten van Snickers, Marsen en andere chocoladehou dende lekkernijen. De in aantal toenemende ouderen eten weliswaar graag zoetigheid, maar ze eten ook min der. Van immigranten moeten de chocoladeproducenten het meestal ook niet hebben. Zeker de mensen die net het land binnen komen hebben een ander, minder luxe voedingspatroon. „Iemand die zich vanuit Somalië hier Jongeren zijn de grootste consumenten van snoep met chocolade zoals Snickers en Marsen. Foto: AP/Aaron Favila vestigt, beperkt zich in de eerste jaren vooral tot de hoofdmaaltijden: avondeten, lunch en ontbijt," weet Van Vliet. „Die mensen kopen niet meteen zoete tus sendoortjes." De consumenten die de snack- en snoepmarkt wel goed kennen weten dat er tegenwoordig oneindig veel meer diemen/anp - Randstad ziet voorlopig nog geen herstel op de u'itzendmarkt. Het grootste Ne derlandse uitzendconcern zag de omzet vorig jaar met zes procent dalen tot 5,4 miljard euro. Maar uit gewone bedrijfsuitoefening werd wel een hogere nettowinst gehaald. Die kwam uit op 58,6 miljoen euro tegenover 48,3 mil joen euro een jaar eerder, zo werd vanochtend voorbeurs be kendgemaakt. Het eerste kwartaal is traditiege trouw het zwakste. Daarom ver wacht Randstad dat het bedrijfs resultaat deze drie maanden dichtbij of net onder break-even ligt. De winst per aandeel zal waarschijnlijk ook lager liggen. In Europa deed Randstad het beter dan op de totale markt. Toch daalde de omzet met twee procent naar 770 miljoen euro. Dit kan op het conto van Neder land, Duitsland en Zwitserland worden geschreven. In de ande re landen waar Randstad actief is, nam de omzet toe. In Noord-Amerika duikelde de omzet, gerekend in euro's, met 8 procent. De industrie heeft minder personeel nodig. Vooral het vierde kwartaal was bijzon der moeilijk, aldus Randstad. Ook dochter Tempo-Team had vorig jaar te kampen met min der inkomsten. De overname van JMW had een positief effect op de omzet van één procent. De totale omzet daalde echter vijf procent naar 587,2 miljoen euro. Bij dochter Yacht zijn de proble men nog steeds niet voorbij. De omzet kelderde ruim 14 pro cent. De markt voor professio nals is nog steeds niet hersteld, meldde Randstad. Het afgelo pen jaar heeft een aantal mede werkers het bedrijf daarom moeten verlaten. Bij de zogeheten in-house servi ces deed Randstad het goed. De omzet steeg meer dan 18 pro cent. Bij deze tak houdt het uit zendbureau kantoor bij grote klanten voor de planning van de werkzaamheden londen/anp - Een computerkraker is erin geslaagd in de VS toegang te krijgen tot de gegevens van vijf miljoen creditcardhouders. Voor zover bekend is, heeft de hacker zich niet schuldig gemaakt aan diefstal. Het gaat om creditcards van Visa en Mastercard, zo meldde de BBC dinsdag. De kraker wist door de beveiliging te komen van het bedrijf dat de transacties van creditcardhouders verzorgt. Visa en Mastercard hebben de betrokken banken op de hoogte gebracht van de computerkraak en treffen maatregelen om krakers in de toe komst op afstand te houden. In de VS zijn meer dan 560 miljoen Vi sa- en Mastercards in omloop. Hausse in naamswijzigingen telecom den haag/anp - De naamswijzi ging van de bedrijven in de mo biele telecom nadert een hoog tepunt. Vanaf begin maart ver dwijnen de merknamen KPN Mobile en KPN Telecom. Beide merknamen worden terugge bracht tot het simpele KPN. Gis teren maakte Duchtone bekend dat het bedrijf vanaf eind maart Orange gaat heten. Eerder ver anderde Libertel in Vodafone, Telfort in 02 en Ben wordt eind deze maand T-Mobile. Telecombedrijf KPN stopte de mobiele activiteiten in maart 2000 in een aparte dochteron derneming met de naam KPN Mobile. Die merknaam gaat er dus uit, het blijft een apart be drijfsonderdeel. „We gaan gelei delijk in de komende jaren de merknamen vervangen", aldus een woordvoerster. Volgens haar is het makkelijker commu niceren met één naam. Bij de presentatie van de jaarcijfers op 3 maart wil het bedrijf meer ver tellen over de operatie. Dutchtone steekt eind maart ve le miljoenen euro's in de mer- koperatie. Volgens commercieel directeur Buitelaar is het bedrijf opgelucht dat het eindelijk zo ver is. „We moesten voldoen aan bepaalde kwaliteitseisen om Orange te mogen heten. Daar om is de operatie al enkele ke ren uitgesteld." In augustus 2000 voegde Orange haar mobiele belangen samen met de belangen van France Te lecom. Sinds 31 december 2002 heeft Orange wereldwijd 44,4 miljoen klanten in twintig lan den. In 2002 zijn vier andere zusterbedrijven Orange gewor den. te koop is dan een reep chocolade met of zonder noot jes. Overal zijn pizzapunten, broodjes shoarma, kant- en klare sandwiches en McDonald's-hamburgers te krij gen. Neem bijvoorbeeld de benzinepomp. Daar was vroeger alleen wat snoep te koop. Nu vraagt een heel scala van warme, koude, hartige en min of meer gezon de producten om de aandacht. Al deze ontwikkelingen stemmen de producenten som ber. De branchevereniging gaat er vanuit dat de komen de jaren een onbekend aantal bedrijven zal verdwijnen. „We hadden al te maken met verslechterde omstandig heden in de branche. Daar komt nu ook nog eens de verslechtering van de economie en de fors gestegen prijzen voor cacao overheen," zegt een woordvoerder. Dat het tij is tegen te gaan door vergaande specialisatie bewijst het familiebedrijf Luijckx in Zundert. Deze on derneming staat op eenzame hoogte door vergaande specialisatie in decoratieve chocolaatjes. De afnemers zijn vooral banketbakkers en de horeca. Tot het klan tenbestand horen verder onder andere Multivlaai, Al- bert Heijn, Deli XL, HEMA, ijsfabrikant Haagen Dazs, comflakesmaker Kellog's en de Nederlands-Britse voe dingsmiddelenreus Unilever. Volgens directeur Graban is Luijckx wereldmarktleider. In rijn markt is volgens Graban helemaal geen sprake van een verslechtering. Dat zijn bedrijf toch overgenomen wordt door het Bel gisch-Zwitserse Barry Callebaut komt doordat Graban over een paar jaar met pensioen wil. Ook Van Vliet van het Studiecentrum Snacks en Zoet waren blijft optimistisch. „Begin jaren tachtig was er ook een grote economische dip. Wat je toen zag was dat mensen minder snel over gingen tot de aanschaf van een nieuwe auto en wat minder vaak op vakantie gin gen. Om zichzelf toch te verwennen kochten ze vaker een stuk chocolade. Wie zegt dat dit nu niet weer gaat gebeuren." KPN begint proef met sms via vaste telefoon Nederlanders kunnen over enige tijd ook via de vaste telefoon sms-berichten versturen. Daarvoor is wel een geschikt toestel nodig en de instelling van nummerweergave. Inwoners van Groningen krijgen vanaf vandaag de kans deze noviteit enkele weken uit te proberen. In het 050-netnummergebied begint KPN een proef met de ontvangst van tekstberichten op het schermpje van de vaste telefoon. Als het toestel daarvoor niet geschikt is, worden de boodschappen in gesproken vorm aan geleverd. Het versturen van de berichten met de vaste telefoon is overigens niet goedkoper dan met het mobieltje. In beide ge vallen kost dat 22 cent per bericht. Sms via het vaste net is mo gelijk geworden door de komst van een nieuw toestel van Sie mens. Het is nog niet duidelijk wanneer sms via het vaste net in heel Nederland mogelijk is. Dat hangt er mede vanaf of er tech nische wijzigingen nodig rijn na de proef. verlieslijdende Britse Corus-tak. Hiermee stelt rij zich achter het standpunt van de centrale on dernemingsraad. Die eist harde garanties voor ha# behoud van de Nederlandse werkgelegen heid. De Corus-top wil het geld echter gebruiken ter versterldng van de balans. De directie zou begin december al beslissen over het afstoten van de aluminiumtak, uitgezonderd de smelterijen in Delfzijl (Aldel) en het Duitse Voerde. De Corus-woordvoerder ontkent dat McKinsey is aange trokken als bemiddelaar in het conflict, zoals enkele media vandaag berichten. Het uitblijven van de verkoop van de aluminiumactiviteiten speelt een belangrijke rol in de onderhandelingen met de ban ken over een verlenging van de kredietfaciliteit van 1,8 miljard euro. De banken eisen dat op korte termijn duidelijk wordt wanneer de aluminiumdivisie wordt verkocht. door Pieter van Hove londen/ümuiden - Staalconcern Corus heeft de hulp ingeroepen van organisatiebureau McKin sey voor het ontwikkelen van een strategie voor de toekomst. Sinds enkele weken onderzoe ken medewerkers van het bu reau de mogelijkheden om het bedrijf in de toekomst gezond te maken. Het rapport moet binnen enkele weken klaar rijn. „Het is nooit verkeerd om de visie van bui tenstaanders te vragen", aldus de woordvoerder van Corns. Bij de analyse wordt ook de rol van de aluminiumdivisie betrokken. Tussen de Nederlandse tak van Corus en de holding is een con flict ontstaan rond de verkoop van de aluminiumtak. De directie van Corus Neder land wil dat de opbrengst van de divisie (861 miljoen euro) wordt gebruikt voor investeringen in de vestiging in IJmuiden en een verdere reorganisatie van de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9