'Sancties zijn einde van bestand Korea' BUITENLAND Tolheffing Londen begint gladjes Franks: Fouten van Afghanistan moeten nu worden voorkomen r in en nistan Pyongyang dreigt akkoord van 1953 op te zeggen laat eerste an U2 toe Ruim twintig doden na ruzie in nachtclub npeace ansporten raagt VS er steun ent snel ookf^n Irak in uwstorm levens in VS Saudi-Arabië waarschuwt VS tegen solo-actie Grootste kraak ooit in Antwerpse diamantwijk Ankara wil ook economische steun van VS loudende regen jen gisteren min- ;ns geëist in Af- land Pakistan, zijn zeker zes lien meer dan iden. De groot- deden zich voor provincie ior overstromin- jnbreuk verdron- 0 al negen men- S C Okistan werd vooral de zuidelijke stad inpullover.jöffen. lamswol, ir 39,95 voor resteert iosovaren >R, de NAVO- Kosovo, heeft provincie voor itnische Albane- jden die door het (ibunaal wegens len zijn aange- lagster Del Ponte geleden al aange- Albanezen te gaan opgepakte drie als lid van het gsleger (UQK) isdrijven tegen banese burgers, nüdigden het tri van geen oog te daden die lezen werden ge- dinsdag l8 februari 2003 seoul-pyongyang-tokyo/rtr- anp - Noord-Korea heeft vandaag gedreigd de wapenstilstands overeenkomst van 1953 met Zuid- Korea op te zeggen. Het land voorspelt een 'militaire reactie' op eventuele sancties of een blokkade, waar de VS gisteren op zinspeelden. „Het volksleger zal dan gedwongen zijn de bepalin gen van de wapenstilstand van 1953 niet langer te respecteren", aldus Noord-Korea. Die wapenstilstand beëindigde drie jaar van bloedige oorlog tussen het communistische noorden en het door de VS en de VN gesteunde zuiden. Een vredesverdrag bleef evenwel uit. Zonder de wapenstilstand is in wezen de Koreaanse oorlog her vat. De VS overwegen sancties tegen Pyongyang wegens het niet na komen van afspraken over de ontmanteling van het Noord- Koreaanse atoomprogramma. De spanningen tussen Pyongy ang en Washington leiden steeds frequenter tot dreige menten uit de Noord-Koreaanse hoofdstad. Noord-Korea en de VS kwamen in 1994 in Genève overeen dat Noord-Korea in specties van zijn kerncentrales zou toelaten, en dat de VS voor olieleveranties en lichtwaterre actoren zou zorgen. De afgesproken aanpassing van het Noord-Koreaanse energie programma moest voorkomen dat het land kernwapens maak te. Vorig jaar bleek echter dat de Noord-Koreanen al die jaren ge woon doorwerkten aan hun nu cleaire bewapening. In novem ber besloten de VS daarom een punt achter de samenwerking met Pyongyang te zetten. De oliekraan ging dicht. Noord-Korea kondigde daarop in december aan omstreden kerncentrales weer in gebruik te zullen nemen. De inspecteurs van het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA) wer den uitgewezen. Op 10 januari trok Noord-Korea zich terug uit het internationale verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens, het non-proliferatiever drag. Eerder deze maand gaf de IAEA het dossier in handen van de Veiligheidraad. Washington wil dat de VN maatregelen ne men. In een vandaag verspreide ver klaring van het Noord-Koreaan se volksleger staat dat de VS met 'oorlogsdaden', zoals het sturen van troepen en marineschepen, de wapenstilstandsakkoorden schendt. Nu de VS die naar be lieven misbruiken, heeft het vol gens het volksleger geen zin par tij te zijn bij die akkoorden. Hoe het verder gaat, hangt volgens de verklaring af van de houding van de VS. Een cameraman filmt het grensgebied bij Panmunjon, waar de Koreaanse wapenstilstand in 1953 werd gesloten. Foto: Reuters/Lee Jae-won ^Iraakse autoritei- jisteren voor het ^ht toegestaan van iaipagevliegtuig van ld t Naties. Het regi- st de stap tegemoet ran de intematio- ischap. Met de iet het Iraakse wa- beter kunnen wor- ileerd. De U2 vloog icht boven cen- deel van het Irak zelf ook Het noorden en iet land zijn verbo- 1e toestellen. teace-acti visten irotest tegen de dog in Irak gister- ;evoerd in de ha- erpen. Ze wilden dat een Amerikaans materiaal kon la- werd na 2,5 uur !r werden tien men- tuden. Actievoer- n zich vast aan een iingelden in rub- n Amerikaans mi- de Antwerpse binnenvaren om oorlogsmaterieel. f De aanhoudende pe malaise in Israël nier Sharon de Ame- jgering meer financi- Övragen dan gebrui- 161 ontvangt jaarlijks dljard dollar aan fi llip, waarvan twee b militaire steun. De lein ti'n donaties en 8een Sharon heeft vandaag 3-pacÉt°n een verzoek in- m Oor een extra bedrag J liljard dollar voor mi- p, en een bankgaran- ht miljard dollar tegen en te. Unicef begint vol- met een versnelde pagne in Irak. Het fonds trekt met (verleners door het 4 miljoen kinde- iten tegen polio. Een Ie tegen mazelen volgt (art, maakte Unicef bekend. Unicef hoopt ds dat een oorlog kan pfgewend, maar het pft inmiddels wel al en tonnen hulpgoede- Irak en zijn buurlan- tacht. Irak kent een van Ite kindersterftecijfers tereld. Een op de acht [overlijdt er voor het [ensjaar, veelal aan de - De uitzonderlij- ivwal in het noordoos- de Verenigde Staten neer dan twintig men- even gekost, vooral in »eer. Meteorologen spre- de zwaarste sneeuw- 1150 jaar. De noodtoe- 'itgeroepen in vijf sta- tofdstad Washington io New York. De gou- in New Jersey verbood order het gebruik van 1. In delen van Mary- '1,25 meter sneeuw, was een officiële feest dag van de President, r bleef een grote ver los uit. chicago/ap - Eenentwintig be zoekers van een drukke nacht club in het Amerikaanse Chica go zijn in de nacht van zondag op maandag omgekomen toen er paniek uitbrak, waarschijn lijk nadat beveiligingspersoneel pepperspray of traangas in het rond had gespoten om een ru zie tussen twee meisjes te be slechten. In het gedrang om de club zo snel mogelijk te verla ten liepen bezoekers elkaar on der de voet. Zeker 57 discogan gers raakten gewond, meldde de politie. Er bevonden zich volgens de brandweer ongeveer 500 jon geren in de E2 Night Club. Vandaag werd bekend dat de nachtclub vorig jaar juli op dracht had gekregen om de bo venste verdieping te sluiten, omdat die onder meer door het ontbreken van voldoende nooduitgangen onveilig zou zijn. Advocaten van de club be strijden dit, en zeggen dat met de gemeente slechts afspraken zijn gemaakt over het sluiten van een deel van de bovenste verdieping. Desondanks kondigde de ge meente aan dat er aangifte zal worden gedaan van verwijtbare nalatigheid tegen de eigenaar. Brandweercommandant James Joyce verklaarde dat bij een brandveiligheidsinspectie in oktober alleen het restaurant Epitome is onderzocht, dat zich op de begane grond van het gebouw bevindt. Nachtclub E2, op de eerste ver dieping van hetzelfde complex, is bij de inspectie overgeslagen, omdat die volgens de brand weer gesloten had moeten zijn er geen aanwijzingen waren dat de disco nog gewoon ge opend was. „De eigenaar weet heel goed dat hij de eerste ver dieping niet in gebruik had mogen hebben aldus Joyce. De politie heeft nog niet kun nen vaststellen hoe de paniek is ontstaan. Video-opnamen van bewakingscamera's zullen daar mogelijk meer duidelijk heid over kunnen verschaffen. Verschillende uitgangen van de discotheek zaten volgens de brandweer op slot of waren door goederen geblokkeerd. De club was volgens een woordvoerder verhuurd voor een privé-feest. londen/ap - Als Amerikaanse troepen Irak zonder mandaat van de Verenigde Naties aanval len, zal dit in brede kring wor den opgevat als een daad van agressie. Dat zei maandag de Saudische minister van buiten landse zaken prins Saud al-Fai- sal in een BBC-interview in Lon den. Als Irak geen gehoor geeft aan de VN-eisen voor ontwapening moet Washington de toestem ming van de VN vragen voor een door de VS geleide aanval op Bagdad, zei prins Saud. „Als de aanval plaatsvindt met in stemming van de VN-Veilig heidsraad is het duidelijk geen agressie", aldus Saud. „Maar als de VS op eigen houtje handelen, zou het een daad van agressie lijken." De minister zei verder dat een oorlog zonder VN-man- daat het Midden-Oosten in cha os kan storten. Ook waarschuw de hij tegen de gevolgen van het gebruik van geweld. „Als er een regeringswisseling komt door de vernietiging van Irak, ben je be zig het ene probleem op te los sen en vijf andere problemen te scheppen", zei Saud. antwerpen/gpd - In de Ant werpse diamantwijk is het afge lopen weekeinde de grootste kraak ooit gepleegd. Uit 75 per cent van de kluizen in het Dia mond Center werden diaman ten, goud en juwelen gehaald. Het is vrijwel zeker dat de rovers hulp van binnenuit hadden. Het personeel ontdekte de kraak gistermorgen. In de kluizenzaal in de kelders van het gebouw waren niet minder dan 120 van de 160 kluizen opengebroken en leeggehaald. Geslepen en ruwe diamanten, goud, juwelen en geld - vooral dollars en euro's - zijn verdwenen. De waarde van de buit is nog niet bekend. De enorme kraak roept vele vra gen op. Het Diamond Center is zwaar beveiligd met camera's en een pasjessysteem. De kluiszaal is superbeveiligd en bovendien staat het gebouw dag en nacht onder surveillance van twee be wakers. Enkel degenen die er een kluis hebben, kunnen in de zaal, en dan nog slechts tijdens de openingsuren. Er zijn nergens braaksporen ge vonden, niet aan de buitendeu ren van het gebouw en ook niet aan de deur van de kluiszaal. Bij de tot nu grootste diamantroof in Antwerpen, in 1994, toen voor vier miljoen euro werd buitgemaakt, hadden de dieven hulp van binnenuit. De Hoge Raad voor Diamant zei gisteren te vermoeden dat dit nu op nieuw het geval was. Destijds hadden bewakers sleutels laten bijmaken en verteld waar zich de dode hoek van de beveili gingscamera's bevond. ankara/afp-rtr - De Turkse re gering heeft vandaag geen voor stel bij het parlement ingediend om een Amerikaanse troepen macht toe te laten tot haar grondgebied in verband met een mogelijke invasie in Irak. Pas als er een akkoord is met de VS over economische steun mag de volksvertegenwoordiging zich er over buigen. Dat zei pre mier Abdullah GUI. Verwacht werd dat het parle ment vandaag zou beslissen over het stationeren van ver moedelijk tienduizenden Ameri kaanse militairen. „Turkije hecht veel waarde aan politieke, militaire én economische za ken", zei GUI gisteren op het vliegveld bij zijn vertrek naar de EU-top in Brussel. „Het zal moeilijk zijn de afgevaardigden te overtuigen zonder uitzicht op een compromis." Zijn minister van buitenlandse zaken Yasar Yakis herhaalde ook nog eens dat Turkije zijn territo rium niet zal openstellen voor een grote Amerikaanse troepen macht zolang er geen financiële deal is. Hij kon niet aangeven hoe lang het nog gaat duren tot er een overeenkomst tussen bei de landen is. Vorige week sprak de bewinds man in Washington met presi dent Bush. Die heeft Yakis toen een voorstel gedaan voor eco nomische hulp. Ankara aast vol gens deskundigen op een finan cieel pakket van naar schatting 4 tot 15 miljard dollar om de eco nomische gevolgen van een mo gelijke oorlog glad te strijken. Turkije is net herstellende van de ergste economische crisis sinds de Tweede Wereldoorlog, en is bovendien voorstander van een vreedzame oplossing van het conflict in het buurland. Zondag zijn ongeveer vijfhon derd Amerikaanse soldaten in Turkije aangekomen. Het zou vooral gaan om technisch en lo gistiek personeel voor het op waarderen van faciliteiten. Hier voor zouden nu circa duizend Amerikanen in het land zijn. Mocht het tot een oorlog ko men, dan willen de VS Irak ook binnenvallen vanuit Turkije. Familieleden van een slachtoffer van het discodrama rouwen en huilen met dominee Jesse Jackson om het verlies van hun dierbare. Foto: AP/Mike Fisher door onze correspondent Harm Harkema londen - 'Cabbie' Len Crough had gisterochtend een goed hu meur. Tevreden uitkijkend over een zonnig Trafalgar Square constateerde hij dat hij meer klanten in zijn taxi had dan ge woonlijk. En hoewel voor de stoplichten aan het beroemde plein lange rijen wachtende au to's stonden, was het volgens Crough 'heerlijk rustig" op de weg. „Je kunt behoorlijk doorrij den." Van de Londense taxichauffeur kortom geen kwaad woord over de congestion charge, 's werelds grootste experiment met elec- tronische tolheffing, dat het hele hart van de metropool beslaat, een gebied van 21 vierkante ki lometer. Sinds gisterochtend be talen automobilisten die over dag in het door zo'n 800 came ra's gecontroleerde gebied rij den, daarvoor 8 euro. Centrumbewoners krijgen 90 procent korting, gehandicapten, motorrijders en taxichauffeurs betalen niets, net als bestuur ders van auto's op gas of stroom. Geen wonder dat auto fabrikant Toyota langs de toe gangswegen tot de zone uitge breid reclame maakt voor zijn electrische auto's. Het wordt een verkeerschaos, hadden de pessimisten voor speld, maar die bleef uit. Niet in de laatste plaats omdat de ver antwoordelijke burgemeester Ken Livingstone de start van zijn wereldwijd met argusogen ge volgde experiment had laten sa menvallen met het begin van de krokusvakantie. Dat betekende sowieso al twin tig procent minder verkeer in de ochtendspits dan op een nor male maandagochtend. Omdat gisteren een kwart minder au to's werden geturfd, werd voor zichtig aangenomen dat vijf pro cent daarvan te maken had met de tolheffing. De gevreesde op stoppingen bleven uit. Alles ver liep gladjes, meldde de AA, de Britse ANWB. Ook de techniek bleek te wer ken. De belcentrale, waar telefo nisch betaald kan worden, raak te niet overbelast, en ook de computer die de gescande num merplaten verwerkt leek niet aan kinderziektes te lijden. Evenmin braken er relletjes uit, al was de tegenstand van met name de autolobby en de mid denstand vooraf heftig. Natuurlijk werd er op kleine schaal gedemonstreerd. Tiental len verontruste marktkooplui van de Smithfield-vleesmarkt marcheerden naar het stadhuis, een anti-tolgroep arriveerde daar met paard en wagen en le verden een petitie af. Maar daar bleef het bij. London Underground (de me tro) was voorbereid op extra drukte en had extra personeel ingezet. Bij het doorgaans druk ke forensenstation East- Finchley in het noorden van de stad was dat niet nodig geweest Veel rustiger dan normaal, aldus de dienstdoende kaartjesverko per. Vanwege de schoolvakan ties, wist ook hij. Vandaar dat nog niemand durf de voorspellen of het experi ment een succes wordt. Livings tone hoopt met de tolheffing het autoverkeer in het overvolle centrum met 10 tot 15 procent terug te dringen. De geraamde netto jaaropbrengst van 200 miljoen euro wordt geheel be- steed aan verbetering van het openbaar vervoer. washington/anp - De Ameri kaanse generaal Tommy Franks, die de leiding over de militaire ac ties tegen Irak heeft gekregen, zal kostte wat het kost de fouten willen voorkomen die de zo 'suc cesvol' verlopen oorlog tegen Af ghanistan ontsierden. Tegen de Taliban en al-Qaeda konden de Amerikanen volstaan met een 'minimale' inzet van troepen die 'maximaal' succes leek op te leveren. De euforische stemming van eind 2001 na de schijnbaar klinkende overwin ning is echter aanzienlijk getem perd. Een van de voornaamste doelen, Osama bin Laden, wist uit de klauwen van de Amerika nen te blijven door wat critici een reeks van tactische blunders noemen. Franks had te weinig man schappen op de grond in Afgha nistan om al-Qaeda bij Tora Bo ra te omsingelen. Het inzetten van strijders van lokale krijgshe ren pakte volledig verkeerd uit. Honderden al-Qaedastrijders ontsnapten door de 'soldaten' om te kopen. Desondanks zagen militaire planners het optreden in Afghanistan als hét voorbeeld van de nieuwe oorlog. Met het zelfde model zou ook Saddam Hussein op de knieën gekregen moeten worden. Irak is echter geen Afghanistan, zo waarschuwen analisten. Kon den de Amerikanen in het na jaar van 2001 steunen op de re latief sterke Noordelijke Allian tie, in Irak liggen de machtsver houdingen anders. Het centrale gezag in Bagdad beschikt over een troepenmacht van ongeveer 400.000 man. De opstandelin gen zouden daar in het gunstig ste geval hooguit een kwart te genover kunnen stellen. Het ligt voor de hand dat het Iraakse leger bovendien een an dere tactiek zal volgen dan de Taliban. Volgens het Internatio nal Institute for Strategie Studies mag niet worden aangenomen dat Bagdad pantsereenheden in het open veld brengt en ope reert vanuit plekken die een makkelijke prooi vormen voor gevechtsvliegtuigen. De eenhe den zullen veelal in steden aan het oog van vliegtuigen worden onttrokken, en van daaruit ac ties ondernemen. Andere plannen die zijn voorge legd aan minister van defensie Rumsfeld leunen net als het 'Af ghaanse model' zwaar op tech nologie: slimme bommen, accu rate raketten en grote over macht in de lucht. Het plan dat de naam Shock and Aive (Schok en Ontzag) heeft meegekregen, is bijvoorbeeld gericht op het vernietigen van de wil van de te genstander om te vechten, in plaats van de vijand fysiek te vernietigen. De strategie lijkt verbluffend eenvoudig. In korte tijd moeten de Iraakse strijdkrachten zó murw gebeukt worden dat ze de wapens niet meer durven op te nemen. Vanaf dag één moet het kruisraketten en slimme bom men regenen op Bagdad en an dere steden. De luchtmacht en marine zullen tussen de drie* en vierhonderd Tomahawks per dag afvuren op doelen in heel Irak, zo meldde een hoge Penta- gon-functionaris in januari. Dat is meer dan in de hele Golfoor log van 1991, die veertig dagen duurde. Als Shock and Awe werkt, zal een grondoorlog niet nodig zijn, menen de bedenkers. Of het echter genoeg is om Saddam Hussein weg te krijgen, is nog maar de vraag. De Iraakse dicta tor en veel van zijn getrouwen hebben eenvoudigweg niets te verliezen. Saddam zal boven dien eerst opgespoord moeten worden voordat hij uitgescha- Rolling Stones zijn tegen oorlog in Irak De vier leden van de Rolling Stones hebben de wereldleiders op geroepen om te luisteren naar de oproep van miljoenen demon stranten tegen een mogelijke militaire interventie in Irak. „De kwestie Irak betreft ons allëmaal en we hopen op een goede op lossing. Ik hoop dat de regeringen notie nemen van de oproep van al die miljoenen mensen die tegen de oorlog zijn", zei gitarist Keith Richards op een persconferentie in Sydney. De legendari sche Britse band is momenteel op wereldtoemee die de titel 'Forty Licks' draagt. keld kan worden, iets dat in het verleden zeer lastig is gebleken. Daarnaast zijn grote aantallen burgerslachtoffers en de daar mee gepaard gaande veront waardiging niet uit te sluiten. Iraakse legereenheden zullen zich tussen de burgerbevolking verstoppen in een poging te ontkomen aan de bommenre gen. Erg waarschijnlijk is het niet dat Washington kiest voor Shock and Awe, omdat het plan weinig garanties geeft voor suc ces. Franks is in tegenstelling tot Rumsfeld een militair van de oude stempel. De bewindsman is een vurig pleitbezorger van de inzet van hoogwaardige techno logie in militaire operaties. Franks is meer de man van grootschalige inzet van man schappen op de grond, van het 'echte' werk in vijandig gebied. President Bush en zijn raadge vers zouden daarom een aan valsplan hebben opgesteld dat zowel de ideeën van Rumsfeld als die van Franks omvat. Het idee van Rapid Decisive Operations (Snelle Beslissende Operaties) zag halverwege 2002 het levenslicht. In tegenstelling tot het klassieke plan voor het tijdrovende opbouwen van een grote troepenmacht, moet snel een redelijk omvangrijke troe penconcentratie naar het crisis gebied worden overgebracht. Een beslissende bliksemactie met gebruik van technologisch superieure middelen kan dan snel volgen. Voor Irak gebruikt men mogelijk de Baghdad First-variant: het hart van het cenMle gezag in Bagdad moet met een bliksem- aanval worden uitgeschakeld, terwijl tegelijkertijd een troepen macht vanuit Koeweit oprukt naar de Iraakse hoofdstad. De aanval wordt geconcentreerd op het vernietigen van de machts instrumenten van Saddam, en niet op het militaire apparaat, zoals bij Desert Storm in 1991. Paleizen van de dictator, zijn ge heime politie en doelen in zijn geboorteplaats en machtsbasis Tikrit zouden op de korrel wor den genomen. Een deel van de legereenheden in het veld zou ongemoeid gelaten worden, mits ze geen verzet bieden of actie ondernemen om de op mars te hinderen. Infrastructuur zou ook in belangrijke mate ge spaard kunnen blijven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7