GESPREK VAN DE DAG Riskant voor een stunten glimlach Poedel uitiaten levert steekwond op Spice Girls weer bijeen! Voor een h Pools familieverhaal Steeds meer jongeren doen 'Jackass' na DINSDAG 18 FEBRUARI - til Een poedel uitlaten is niet zonder risico. Daar weet Jules den Decker uit Maastricht inmiddels alles van. Ze vroeg een man zijn bouvier aan te lijnen, waarop hij haar wang met een mes be werkte. Jules Den Decker (38) zit thuis in Maas tricht op de bank. Sinds zondag durft ze de straat niet meer op. „Ik heb geweldige schrik gekregen." Er loopt een snee van haar oog tot bijna aan haar lip. De in het ziekenhuis met 'lijm' aan elkaar geplakte wang wordt bedekt door pleisters. Ondanks alle emoties kan de Maastrichtse haar verhaal vrij nuchter vertellen. Afgelopen zon dagmiddag, rond een uur of drie, laat ze samen met een vriendin haar achtjarige poedel Boomer uit. Dat doet ze vlakbij huis. Er komen op dat moment twee mannen aanlopen. Hun bouvier loopt los. Den Decker kent deze hond niet, maar wantrouwt het beest. Ze vraagt de mannen de hond aan te lijnen. In een reflex pakt ze haar eigen hond op. „Voordat ik wist wat er aan de hand was, had een van hen me op de grond gewerkt. Met zo'n mes dat uitklapt, ging hij een paar keer over mijn wang. Daarna liepen ze allebei weg. Weet je wat ik het ergste vind? Ik hoorde ze lachen toen ze wegliepen over het pad." Den Deckers vriendin raakt in paniek. Haar doodsbange hond krijgt een epilepsie-aanval. Het slachtoffer zelf verkeert een minuut of tien in ademnood. Omdat Den Decker longemfyseem heeft, kan ze in stresssituaties maar moeilijk ademen. Een toegesnelde omstander ontfermt zich over Boomer. Den Decker en haar vriendin laten zich naar het ziekenhuis vervoeren in een door de vriendin gebelde taxi. Een etmaal later zegt Den Decker. „Ik vrees dat ik een litteken op mijn wang houd. Met haar hand voelt ze aan de pijnlijke plek. De buurman laat Den Deckers fox en haar poedel uit. Zelf durft ze dat niet meer. „Ik heb die jongens fatsoenlijk gevraagd de hond aan te lijnen. Ik hou niet van ruzie en ben fatsoenlijk opgevoed. Maar blijkbaar kun je tegenwoordig niets meer zeggen. MENSELIJK De Spaanse politie heeft de veiling verhinderd van een SCHEEPSBEL die zou hebben toebehoord tot de Santa Maria, het schip waarop Christopher CO LUMBUS voer tijdens zijn ontdekkingsreizen. De vei ling van de bel, die een doorsnede heeft van 25 centimeter, zou donderdag plaatshebben in een hotel in Madrid. De Italiaanse duiker Roberto Mazzara, die de bel in 1994 opdook, wilde het verkopen voor mi nimaal een miljoen dollar. De politie greep evenwel in op last van Portugal, dat een Spaanse rechter had ingeschakeld. Lissabon be twist dat Mazzara de recht matige eigenaar is omdat de bel in Portugese wate ren werd ontdekt. Portugal en Spanje willen de kwes tie nu eerst juridisch uitge vochten zien. De 84-jarige Schotse oorlogsveteraan Robert Kincaid was verbijsterd toen dokters tijdens een routine-onderzoek in zijn nek een KOGEL ontdekten die een Duitse soldaat ZESTIG JAAR eerder op hem had afgeschoten. Kincaid was korporaal tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zijn een heid verdedigde andere Britse troepen tijdens de evacua tie van Duinkerken. De toen 21-jarige soldaat werd op een gegeven moment door Duitse troepen beschoten. ,,lk voelde dat ik in mijn nek was geschoten, maar dacht dat de kogel er weer uit was gekomen." De Duitsers namen de gewonde Kincaid krijgsgevangen en brachten hem naar een ziekenhuis, waaruit hij wist te ontsnappen. Nadat hij in Nederland opnieuw gevangen was genomen, verbleef hij vijfjaar in een krijgsgevangenenkamp in Beieren. Gouverneur JEB BUSH van Florida, broer van de Amerikaanse presi dent, heeft de Span jaarden gisteren ver bijsterd. Hij noemde premier José Maria Az- nar 'president van de republiek Spanje'. Het is hem kennelijk ont gaan dat Spanje al sinds 1975 een monar chie is, met koning Juan Carlos als staats hoofd. Bij de vergissing van Bush kan een rol hebben gespeeld dat Aznar in Spanje 'presi dent' wordt genoemd. Daarmee wordt echter de 'baas van de regering' en niet het staatshoofd aangeduid. Ook president Bush maakte vorige jaar dezelfde fout, maar dan nog een beetje erger: hij had het over 'president Anzar'. Foto: EPA De Britse journalist MARTIN BASHIR is in vergevorderd overleg met zangeres Madonna om een documentaire over haar leven te maken. Ondanks de vele ophef over Bashir's controversiële portret van Michael Jackson overweegt de succesvolle artieste haar medewerking. Een van de strikte voorwaarden is dat de eindmontage alleen na haar goed keuring uitgezonden mag worden. Bashir's eerstvolgende documentaire is gewijd aan de Britse actrice Elizabeth Hurley. De SCHLAGER van burge meester Gerd Leers van Maastricht stormt de natio nale hitparades binnen. In de Mega Top Honderd is Leers met stip binnengeko men op nummer 62, in de Pepsi Chart (nationale top- 40) prijkt de zingende bur gemeester zelfs op de der tiende plaats. De tweetali ge single - Leers zingt zijn pleidooi voor meer fatsoen en tolerantie zowel in het Nederlands als in het Maastrichts - werd eind vo rige maand landelijk uitge bracht. Inmiddels zijn er al meer dan vierduizend exemplaren van de cd ver kocht. De netto-opbrengst van de plaatverkoop gaat in zijn geheel naar de Lande lijke Stichting Tegen Zin loos Geweld. DAGELIJKS LEVEN ES) Ik- 2.EG OU Nlt-T OM JZ- TE BBLEDIGE-H De Utrechtse schrijver RONALD GIPHART is bij een inbraak in zijn kantoor alle notities voor zijn komende roman kwijtgeraakt. De inbrekers namen zijn computers mee, stapels papieren en een no titieblokje. Vooral dat laatste wordt gemist. Giphart: ,,Het stond helemaal volgeschreven met meer dan honderd grappen, observaties en dergelijke. Het zou mij een lieve duit waard zijn als ik het terugkreeg. Het notitie blokje meet twaalf bij twaalf cen timeter, is twee centimeter dik en heeft een doorzichtige plastic kaft. Anderen hebben er trou wens niks aan." Giphart mist vanwege de diefstal van zijn lap topcomputer ook talrijke nog te publiceren columns, arti kelen, teksten voor een fotoboek en een uitgebreide be schrijving van een reis naar Cuba. ,,Het werk van méén den is mij afgenomen." Foto: ANP )A! De vijf voormalige Spice Girls komen deze week weer bij el kaar voor de eerste keer in vijf jaar. Dit heeft de woordvoer ster van Spice Girl Victoria Beckham bevestigd. Ze voegde er wel aan toe dat het vijftal el kaar 'voor de gezelligheid' ont moet. „Ze gaan alleen maar een hapje eten. Over een co meback zal niet worden ge sproken." De Spice Girls waren met ne gen nummer 1 -hits de meest succesvolle Britse vrouwen band ooit. De vijf, Geri Halli- well, Melanie Brown, Melanie Chisholm, Emma Bunton en Victoria Beckham (beter be kend als Ginger, Scary, Sporty, Baby en Posh), domineerden de hitlijsten in de tweede helft van de jaren negentig met nummers als Wannabe en Ma ma. In 1998, op het hoogte punt van hun roem, verliet Halliwell de groep. Sinds 2000 hebben de overgebleven vier geen platen meer gemaakt. Het kwartet heeft nooit formeel de groep opgeheven. Geri Halliwell had het meeste succes als soloartiest met hits als Look at me en Bag it up. Melanie Chisholm verkoos een meer hardere sound en scoor de met haar cd Northern Star. Haar tweede album, Reason, komt uit op 10 maart. De an dere drie Spice Girls leverden op het artistieke vlak weinig tot de verbeelding sprekende pres taties. Melanie Brown bracht in de zomer van 2000 een matig ontvangen soloalbum uit. Op dit moment speelt ze in de BBC-dramaserie Burn It. Emma Bunton had in 1999 een hitje met What lam, maar haar album verkocht slecht, waarna haar contract metVi/ cords werd opgeze^rr staat nu onder contu 'u mon Fuller, de man ce Girls bedacht, mar*n hen werd ontslagenl in Spice Girl nummer v B Beckham, dankt haa F heid meer aan het ftj 1 vrouw is van voetbal dan aan haar soloca N Haar debuutalbum! slecht en ook zij vedi ,m maatschappij Virgin V Vorig jaar nog verzei g tegen het plan vanw Peterborough Unitec r - bijnaam Posh te regü A2 handelsmerk. De zanpp 1 vrouw van claimdewOsi naam 'Posh' door ha ba bliek wordt geassociiedc Victoria Beckham. 101 Peter Kuijt brandwonden worden opgeno men in het ziekenhuis. Gruwe lijk is, dat al die tieners zichzelf verwondingen toebrachten ter wijl een videocamera opnamen maakte. Uitgangspunt van deze waaghalzen was namelijk om in 'Jackass' terecht te komen. Hoewel veel moraalridders, zo als de Amerikaanse bisschop pen, nu om het hardst roepen dat de serie (en daarmee de film) verboden zou moeten wor den, zijn de meningen daarover verdeeld. Veel mensen zien in het vanuit de anus afsteken van vuurpijlen, of het met urine be sproeien van een ijsje, dat ver volgens wordt opgegeten, iets van vrolijke anarchie. Ze verge lijken het graag met de tegen draadse subcultuur die in strip verhalen voorkomt. Zo is de slapstick van bijvoorbeeld Tom Jerry of Laurel Hardy ook niet altijd even zacht- en fijnzin nig. Toch staat een jackass ietwat anders in het leven dan bijvoor beeld een komiek. Zo is een deelnemer aan die extreme stunts - zoals het nemen van een duik in een vijver vol uit werpselen - erop uit om zichzelf voor gek te zetten. En als hij zich, ter vermaak van omstan ders, pijn moet doen danwel een kneuzing of gebroken le- denmaat oploopt, dan schrikt hij daar niet voor terug. En een jackass noemt een grap pas echt geslaagd wanneer Wj een glim lach van omstanders krijgt. Amerikaanse geleerden hebben een verklaring voor deze vaak puberale ruigheid, waarin een typisch tienertrekje schuilt, na melijk: je extreem gedragen om hip gevonden te worden. Vol gens hen ligt het politiek correc te denken in de samenleving en de makheid van de huidige ge neratie eraan ten grondslag. Dat deze masochistische slap stick een voorgeschiedenis heeft, zal duidelijk zijn. Zo ko men Jackassers oorspronkelijk uit hardcore skateboardkringen. Aangespoord door de komst van goedkope videocamera's beslo ten ze de trucs die ze op hun plank deden vast te leggen. Rond 1996 leek de lol er vanaf omdat zo'n beetje alle stunts waren vastgelegd. Deze hang jongeren besloten vervolgens om dan maar grappen met el- De vader van Christofis 82 en iverd geboren in Polen. Nu woont hij in Engeland. Zijn zoon was bij mij op bezoek en vertelde flarden familiegeschiedenis. Nu heeft iedere fami lie een geschiedenis en is het overal in Europa oorlog ge weest. Maar toch. Het is 1939. De familie bezit ongeveer ze ven vierkante kilometer land in Oost-Polen en fokt al ja ren tot volle tevredenheid paarden voor het Poolse leger. Rust, ruimte en welvaart. Dan blijkt dat Polen in het ge niep is opgedeeld door Stalin en Hitler, die ieder de helft in bezit nemen. De familie bevindt zich, met alle have en goed, in het plotseling communistisch geworden deel van Polen. Van de ene dag op de andere is het helemaal niet meer verstandig om Pools, van halve adel en intellectueel te zijn. Het bezit wordt onteigend en de familie gedepor teerd naar Siberië, een lot dat zij deelt met honderddui zenden andere Polen. In 1941 woog de vader van Christofnog 45 kilo. Op dat moment besloot Hitier dat de tijd gekomen was om af te rekenen met zijn bloedige broeder Stalin. Voor de Siberi sche Polen betekende dat een plotse verandering van sta tus. Van vijand van de arbeidersklasse werden de Poolse kakkerlakken per direct benoemd tot bondgenoot in de strijd tegen het fascisme. De Russische commandant kwam hen het heugelijke nieuws persoonlijk melden, opende de poorten en vertelde de gevangen dat ze vanaf dit moment vrij waren. Hij stapte met zijn manschappen in een vrachtwagen en vertrok. Een stofiuolk was het laat ste wat de Siberische Polen ooit nog van het Rode Leger te zien zouden krijgen. Ze bleven alleen achter, middenin in Siberië, zonder zelfs precies te weten waar. Broodmagere vreemdelingen, gevangen in een immens land waar ze niemand kenden. Het voedsel in het kamp raakte op. Er was al snel geen keus meer. Iedereen die nog kon lopen, en ook zij dat niet meer konden, vertrok te voet naar het verre Zuiden. De vader van Christof besloot op weg te gaan naar het dichtstbijzijnde stukje Engeland, het toenmalige Pales tina. Hij liep door Kirgizië naar Kazachstan, door Oezbe kistan naar Iran naar Irak. En dan is het nog steeds een aardige eindje. Na een tien maanden durende voettocht kwam hij als een van de weinigen levend aan in Jaffa, om zich aan te melden bij het leger van de Vrije Polen. Onder Engels opperbevel achtervolgde hij de Duitsers richting Italië. Stak over met de invasievloot en nam deel aan de slag bij Monte Cassino. Uiteindelijk kwam hij zo, na de In de film zijn veel levensgevaarlijke stunts te zien. Foto: PR (vooral) tieners vergeten, is dat in de reeks, bedacht door video clipregisseur Spike Jonze, en in de film stuntmensen aan het werk zijn. In Amerika, waar 'Jackass: the movie' eind vorig jaar een absolute topper was, beginnen ze zich inmiddels be hoorlijk zorgen te maken over de invloed van het puberale ma sochisme dat sinds oktober 2000 van het tv-scherm en nu dan van het bioscoopdoek druipt. Het aantal incidenten neemt snel toe. Bovendien is het ver band aangetoond tussen de (mislukte) stunts en de serie- /film. Hoewel elke aflevering waarschuwt de kamikaze niet na te doen, blijkt de aantrekkings kracht van de guerrilla-humor of het gedrogeerde kattenkwaad enorm. Het kostte Stephen Paul Rauen (15) uit Albuquerque, New Mexico, in december het leven. Hij sprong, in navolging van een stunt in 'Jackass' op de motorkap van zijn vriends auto, werd er niet veel later vanaf ge slingerd en vervolgens overre den. Een 13-jarige jongen die, in navolging van Knoxville (die wél een brandwerend pak droeg) een menselijke grill wilde na spelen, moest met gruwelijke oorlog, in Engeland terecht. Zijn eigenlijke beroep was overigens concertpianist. Er waren ook familieleden die in de oorlog aan de Duitse kant van Polen waren blijven steken. Helaas had ook Hitier weinig sympathie voor Po len uit de bovenklasse en vele nichten en neven eindig den in Auschwitz en Bergen Belsen. Niet omdat ze joods waren maar omdat ze zich weigerden te schik ken in de rol van Ondermens. Aldus in hoofdlijnen de familiegeschiedenis die Christof mij uit de doeken deed. De reden dat ik dit voor u noteer is de volgende. Er heerst, on der de Nederlanders met WO-U-bewust- zijn, de algemene overtuiging dat Polen destijds erg onaardig voor joden waren. Is waar. En dat zelfs na de oorlog veel Polen een enorm gebrek aan mededogen vertoon den met het joodse volk. Ja, u heeft gelijk. Ook is waar dat veel Nederlanders - zoals ikzelf- een historisch gebrek aan mededogen met de Po len hebben vertoond: de donkere keerzijde van het Anne-Frank-moralisme. Het succes van de MTV-serie 'Jackass' - met in Nederland ge middeld bijna 100.000 kijkers - had een film tot gevolg. Maar nu de stunts in deze kamikaze slap stick dreigen uit te groeien tot een wereldwijde rage, roeren al lerlei moraalridders zich. In hun ogen luidt 'Jackass: the movie' het definitieve einde in van alle klassieke normen en waarden. De kick is onbeschrijfelijk, maar de onderneming levensgevaar lijk. Niemand zou dan ook, ge knield in een winkelwagentje, van een helling moeten dende ren. Een poging in Los Angeles loopt, dankzij algehele bescher ming, goed af. Maar, je moet een jackass zijn om een tweede poging te wagen. Dat zoiets toch gebeurt, zal nie mand verbazen. Aangespoord door de MTV-serie 'Jackass' ('ezel, eikel'), die onlangs met de gelijknamige film zijn definitieve cultstatus kreeg, proberen jon geren de kamikaze slapstick van hoofdrolspelers zoals Johnny Knoxville (ofwel Philip John Qapp) na te doen. Wat al die De ster uit Jackass, Johnny Knoxville, vindt dat de jackassers niets verkeerd doen. Foto: GPD/ vc bi kaar uit te halen en dat op te ne men. Johnny Knoxville (31) werd in die periode berucht omdat hij heel gevaarlijke stunts durfde uit te halen. Hetzelfde gold voor Steve O (28), die mo menteel met zijn show 'Don't try this at home' door Amerika trekt. Beiden kwamen uiteinde lijk bij 'Jackass' terecht. De po pulariteit ervan heeft niet alleen tot een tv-serie en film, maar ook tot een show geleid, die bin nenkort in Amerikaanse theaters is te zien. In Nederland bestaat inmiddels een Jackass-fanclub. De vraag is echter of al die initi atieven een lang leven zijn be schoren. In Amerika is het feno meen tot het speerpunt van een anti-geweldlobby gebombar deerd. Zo gebruikt senator Joe Lieberman de MTV- reeks om het verlies van klassieke normen en waarden in de samenleving te benadrukken. Volgens hem zijn jongeren helemaal van god los. Bovendien weet de senator, en daarin wordt hij gesteund door een grote groep psycholo gen, dat 'Jackass' aanzet tot ge welddadig gedrag. 3500 onder zoeken, die sinds 1951 zijn ge houden, ondersteunen dat standpunt Zo concludeerde The American Psychological As sociation na dertig jaar onder zoek dat geweld op televisie een negatieve invloed heeft op de kijker. Wat steekt, is dat in Amerika vooral heel jonge kinderen - vaak niet ouder dan 8 jaar - naar 'Jackass' kijken. En zij krijgen een verkeerde indruk van de stunts omdat ze de (soms zeer zware) verwondin en het lijden van den niet krijgen te meer ouders en zich tegen 'Jackass' liever tieners naar d ken. Toch ligt aanstaande Terr (van de lifomië) de heid bij de ouders, zoek heeft ners heel vloeden vanuit ren ouders, nog verleden, te televisie wor zich aan die heid onttrekt, moet kijken wanneer zijn stunts nadoet" Hans Piët

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2