Leiden kan kiezen: Groen of Lenferink Leidenaar (42) vermoord in flat Van Riebeeckhof Kunstuitleen CBK houdt op te bestaan Meer dan 130 doden bij brand in metro 'Alleen risico blaasontsteking, van de kou' Strijd WD'er en PvdA'er om burgemeesterspost Snelkraak bij juwelier Leiderdorp Directie Noordzee vindt dat ANWB ten onrechte alarm slaat EU-top sluit oorlog met Irak niet uit n*. Leidsch Dagblad NR. 43)59 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 opgericht 1 maart 1860 te tijden i.dJ producent leen h<*ola Ir-j Ij «dagverblijf in b (veilige plek dealen' n ver HShof iid et looier ikentrum gelo mat apenburg iesg [weereen ü'laB !fraaier ijsdi nm Klerks ee de bij NK chefkoks dinsdag l8 FEBRUARI 2003 Leidsch üfe Dagblad i§| door Wim Koevoet leiden - WD'er Harry Groen en PvdA'er Henri Lenferink komen tegen elkaar uit in het Leidse bur gemeestersreferendum op 11 maart, dat tegelijk wordt gehou den met de verkiezingen voor provinciale staten. De keuze van de vertrouwenscommissie voor deze twee kandidaten is gister avond in de raadsvergadering ge steund door 36 van de 37 aanwe zige raadsleden. Eén, onbekend, raadslid bracht een ongeldige stem uit. Dat Groen één van de twee deelnemers aan het referendum zou zijn, was geen grote verras sing. Vorig jaar droeg de ver trouwenscommissie, waarin de negen fractievoorzitters uit de raad zitten, hem als enige voor. Minister J. Remkes (VVD) van binnenlandse zaken legde die aanbeveling echter naast zich neer. Hij stond erop dat Leiden twee kandidaten zou aanwijzen en liet de benoemingsprocedure over doen. Groen kondigde daarop direct aan dat hij weer zou solliciteren. Toch is volgens de voorzitter van de vertrouwenscommissie, PvdA-fractievoorzitter C. Broey- er, Groen in de tweede ronde 'behandeld als alle andere kan didaten'. „Het stond niet bij voorbaat vast dat hij één van de twee zou zijn." Ze voegde eraan toe dat Lenferink 'er niet bij is gezocht', alleen maar om een referendum mogelijk te maken. „Er was zelfs nog een derde ge schikte kandidaat." Groen is 58 jaar en kan bogen op een ruime ervaring in het be drijfsleven, het openbaar be stuur en de politiek. Hij is een kleine twee jaar wethouder in Amsterdam geweest, was waar nemend burgemeester in Landsmeer en Brielle en raads lid in Uithoorn. Bij de Neder- landsche Credietverzekering Maatschappij was hij voorzitter van de raad van bestuur. De NCM was in Groens tijd goed voor een omzet van zo'n 950 miljoen gulden en telde onge veer 900 werknemers. De andere burgemeesterskandi daat, Lenferink, is 45 jaar en sinds 1986 namens de PvdA ac tief in de Arnhemse gemeente politiek. De laatste negen jaar als wethouder. Arnhem, zo zei Broeyer in de raadsvergadering, kent vergelijkbare problemen als Leiden. Lenferink is er wethou der ruimtelijke ordening, volks huisvesting, grondzaken, arche ologie en monumentenzorg en hij vervult uit hoofde van zijn wethouderschap ook een aantal functies op het terrein van het grotestedenbeleid. Voorheen De twee burgemeesterskandidaten: links Harry Groen en rechts Henri Lenferink. Foto: Hielco Kuipers was hij als wethouder verant woordelijk voor de Arnhemse fi nanciën. In een wat verder ver leden vervulde hij enkele func ties in de wetenschap en het on- meenten (VNG) derwijs. Sinds 2002 is hij lid van het dagelijks bestuur van de Vereniging Nederlandse Ge- Pagina Ri: Politiek blij met kandidaten leiderdorp - Bij een snelkraak in juwelierswinkel De Jonge in Lei derdorp is vannacht voor enkele tonnen aan gouden en briljan ten sieraden en horloges gesto len. Verder is er veel schade aangericht. De inbrekers heb ben alle glazen vitrines aan dig gelen geslagen, zegt eigenaar Joop de Jonge. „Het is een ont stellende ravage." De inbrekers kwamen de winkel binnen door met een gestolen auto een rolcontainer door de voordeur te duwen. De hard houten deur versplinterde en de metalen rolhekken werden zo danig verbogen dat inbrekers naar binnen konden glippen. De winkel van De Jonge was ruim dertig keer eerder het doel wit van inbrekers. De Jonge: „Sinds we in augustus de geheel gerenoveerde en vernieuwde winkel openden, was het over met de inbraken. De dacht dat we nu eindelijk in een bunker zaten. In een vesting waar nie mand binnen kon dringen, maar het blijkt dat het tuig toch altijd een weg naar binnen weet te vinden." De Jonge: „Door er gens een rolcontainer vandaan te slepen is het ze weer gelukt" Schweitzer l niets meer dan Iheid en een jeheugen Opnieuw zon IE NT A AR pERENDUM itersreferendum geen doodgeboren het heeft wel de te zijn. Het refe- volgens de tegen- le kandidaten af- omdat ze geen zin het openbaar hun car- waagschaal te zetten. leging verliezen is op een cv. om in Leiden itersreferendum zetten, leek de pessi- te geven. De ver- ommissie kon met n geschikte kandidaat raardoor het referen- matisch van de baan overmaat van ramp :er Remkes van zaken de hele lure de nek om, /oordracht van één aan de wettelijke poging heeft voor Leiden uitgepakt De kandi- de vorige keer, Harry weer van de partij, nu de strijd aangaan ihemse PvdA-wethou- Lenferink. Weliswaar ikzij enige aansporin- witenaf, want de Arn- «thouder gaf gisteren en persconferentie toe 1 lar Leiden solliciteerde k van zijn partij. Maar Het al was er 200 pro- Vu* 'teus' Er was zelfs een chikte kandidaat, die Been maar afviel, om- w Vhts twee kandidaten edoen. Je twee kandidaten de SP teren heeft, is nog niet 16 De campagne begint was lag, Groen, een man vu Si onmiskenbaar charis- rleil e"c geval bewondering oor het feit dat hij na e van de vorige keer en F publicaties over de- Ivikelen, de strijd toch 5. sigaat. Lenferink is een is; en onbekend, fris ge- zW betrekkelijk jonge be- net een lange staat van iet openbaar bestuur, iperend begin kan Lei- li 16 ipmaken voor een kor- 2 rijfeld intensieve maar arschijnlijk ook boei- inkoi*-- 26. seoul/rtr-afp-dpa - Een felle aangestoken brand in een me- trotrein in de Zuid-Koreaanse stad Taegu heeft vanmorgen aan zeker 134 mensen het leven gekost. Zeker 136 mensen zijn gewond geraakt en 99 mensen worden vermist. Dat heeft een medewerker van de Zuid-Kore aanse reddingsdiensten van daag meegedeeld. In de trein za ten naar schatting zeshonderd mensen. De brand is volgens ooggetui gen aangestoken door een man die in een treinstel een melkpak met een licht ontvlambare stof tot ontbranding bracht. Dat ge beurde toen de trein op het punt stond te vertrekken. Veel passagiers konden de trein niet uit omdat de deuren net dicht waren gegaan. Een man wiens vrouw met de trein onderweg was, vertelde dat zij hem met haar mobiele telefoon had ge beld. „Help me, zei zij. Er is brand in de metro en de deur is op slot." Er is een 57-jarige man aange houden die van de brandstich ting wordt verdacht. De man heeft volgens het Zuid-Koreaan se persbureau Yonhap brand wonden aan zijn armen en be nen opgelopen. Volgens een po litieofficier is hij geestelijk in de war en is hij in een psychiatrisch ziekenhuis opgenomen. De brandweer heeft 66 wagens ingezet. Na drie uur waren de brandbe- strijders het vuur meester. Dich te rook steeg op uit de trappen huizen en luchtkokers. Giftige gassen bemoeilijken het red dingswerk in de gang van de on dergrondse. „Wij maken ons grote zorgen over degenen die nog in de trein vast zitten. De mensen die nog niet gered zijn, bevinden zich in een kritieke situatie", zei een woordvoerder van de spoedei sende hulp van het universitair ziekenhuis van de stad. Ook het verkeer boven de grond lag enige tijd door giftige rook- taegu - Enorme rookwolken stijgen op uit de ingang van een metrostation in de Zuid-Koreaanse stad Taegu. De brand ontstond nadat een man een kartonnen melkpak met een ontvlambare stof tot ont branding had gebracht. Foto: AP: Lee Jae-hyuk wolken stil. Winkeliers in de omgeving van de brand moes ten vluchten. Taegu ligt in het zuidoosten van Zuid-Korea, 200 kilometer van Seoul, en is met 2,5 miljoen in woners de derde stad van het land. Tijdens de wereldkampi oenschappen voetbal vorig jaar werd er de wedstrijd om derde plaats tussen Zuid-Korea en Turkije gespeeld. De stad, die bekend staat om haar textielfa brieken, kent slechts één metro lijn. Aan een tweede wordt ge werkt. Het is de tweede keer in acht jaar dat een brand op de metrolijn van Taegu veel levens eist. In 1995 kwamen meer dan hon derd mensen om het leven door een gasexplosie. Meer dan hon derd anderen raakten toen ge wond. {mai door Jan Preenen rijswijk-noordwijk - Zwem men in zee levert volgens de Di rectie Noordzee van Rijkswater staat geen gevaar op voor de ge zondheid. Woordvoerder L Berkenbosch vindt het dan ook 'niet correct' dat de ANWB gis teren alarm heeft geslagen. Volgens deze organisatie is de Noordzee zo vervuild geraakt dat zwemmen langs de kust van Noord- en Zuid-Holland 'aan zienlijke risico's' kan opleveren. Om die reden krijgt geen enkele gemeente in deze provincies dit t jaar de Blauwe Vlag. Dat is het internationale kwaliteitsmerk dat wordt toegekend aan stran den en jachthavens die veilig en schoon zijn. In Zuid-Holland kregen vorig jaar nog twee ge meenten dit symbool: Noord- wijk en Goedereede. De ANWB baseert zich op me tingen die Rijkswaterstaat vorig jaar zomer heeft verricht. „Het is toch vreemd dat anderen nu alarm slaan met gegevens die wij hebben verstrekt. Gegevens die inmiddels totaal anders kunnen zijn, omdat al bijna een jaa- is verstreken. Bovendien gaat de ANWB uit van de streef waarden van de Europese Zwemwatemchtlijn. Die zijn veel strenger dan de normen die wij hanteren en die zijn vastgelegd in de Wet Verontrei niging Oppervlaktewater. Dat scheelt tien procent." Berkenbosch geeft wel toe dat de vervuiling 'wat is toegeno men' in vergelijking met 2001. Dat heeft volgens haar vooral te maken met de hevige regenval. Als gevolg daarvan is het aantal lozingen van ongezuiverd riool water en ander afvalwater met uitwerpselen van mens en d'er in zee toegenomen. „Maar nog maals dat zijn momentopna men. Als zwemmer hoef je niet bang te zijn voor maag- en darmklachten, zoals al is gesug gereerd. Het kan altijd dat ie mand de verkeerde bacterie binnenkrijgt, maar dat kan ook het geval zijn als het water pri ma is. De normen zijn ook niet voor niets op dit niveau vastge legd. De vervuiling die is gecon stateerd blijft daar ruimschoots binnen. Je loopt alleen een blaasontsteking op als je nu de zee ingaat. Maar dat is door de kou." i door Eric-Jan Berendsen leiden - Een 42-jarige Leidenaar is gistermiddag om kwart voor vijf dood in zijn flat aan de Van Riebeeckhof aangetroffen. Vol gens de politie is er sprake van een misdrijf. Agenten grendel den onmiddellijk de omgeving af en een helikopter maakte fo to's van de straat en omgeving. De politie heeft een recherche bijstandsteam van 30 personen op de zaak gezet. Volgens buurtbewoners is de man doodgeschoten maar dat wil de politie in het belang van het onderzoek niet bevestigen. Of het om één of meerdere da ders gaat, is onbekend. De poli tie wil ook niet bevestigen dat er een aantal maanden geleden in de woning drie hoog op de hoek met de Willem de Zwijgerlaan een hennepkwekerij is ontman teld. De politie wil wel bevesti gen dat het slachtoffer meerdere keren met hen in aanraking is geweest „We houden rekening met een afrekening in het crimi nele circuit maar sluiten andere mogelijkheden niet uit. Het on derzoek is zeker geen gelopen race", aldus een woordvoerder. Een buurtbewoner gaat ervan uit dat de man in zijn flat is ver moord. „Want als het in de por tiek was gebeurd, had ik het schot of de schoten wel ge hoord." Een bewoonster weet zeker dat de man in zijn flat is doodgeschoten en dat zijn li chaam vervolgens naar beneden is gesjouwd en in de wijkcontai- ner is gedumpt. „Daarom is een deel van het grasveld met rood witte linten afgesloten." „Onzin", meent de woordvoer der van de politie. „We hebben gisteravond meteen de portiek onderzocht op sporen en dat doen we heel breed. Ook de omgeving en het grasveld zijn daarbij bekeken. Daarom is het afgezet. We zijn gisteravond al huis-aan-huis de straat afgegaan en hebben zo informatie over het slachtoffer verkregen. Zo leer je bijvoorbeeld veel over met wie hij omging. De eerste dagen van het onderzoek zijn het belangrijkst. Er zijn al men sen gehoord en we gaan er nog veel meer horen. Het onderzoek gaat vanaf vandaag in de ver snelling." door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Als Irak weigert te ont wapenen, is een oorlog 'niet uit te sluiten'. Die waarschuwing is de kem van een verklaring waarover de EU-regeringsleiders het gisteravond eens werden. VN-secretaris-generaal Annan deed voor de bijeenkomst een dringend beroep op hen om hun verdeeldheid te laten varen. De extra top was door EU-voor- zitter Griekenland bijeengeroe pen, in een uiterste poging de rijen te sluiten. Premier Balke nende was na afloop erg tevre den. „Iedereen begint in te zien dat verdeeldheid niet goed is. Na de NAVO is nu ook de EU weer één", zei hij. In de verklaring spreekt de EU zich voor het eerst uit over de mogelijkheid van een oorlog. Spanje en Groot-Brittannië wil len de druk op Saddam Hussein opvoeren, en het is hen gelukt de andere EU-lidstaten daarin mee te krijgen. Balkenende kiest ook voor de harde lijn. „Het mi litaire instrument is altijd nodig om geloofwaardig te zijn", aldus de premier. Duitsland en Frankrijk zijn uit eindelijk akkoord gegaan met een gemeenschappelijke tekst, waarin geweld een 'laatste optie' wordt genoemd als Irak blijft dwarsliggen. De wapeninspec teurs moeten volgens de rege ringsleiders zo veel tijd krijgen als de Veiligheidsraad denkt dat ze nodig hebben, maar hun werk kan niet eindeloos door gaan. Eerder op de avond dreigde de top vast te lopen op het verzet van de Franse president Chirac, die niet bereid was de mogelijk heid van een oorlog open te houden. Na afloop bleek de overeenstemming flinterdun. Chirac legde de tekst geheel op zijn eigen manier uit. Annan waarschuwde voor de ernstige gevolgen van de diepe verdeeld heid tussen Groot-Brittannië en Frankrijk. door Rody van der Pols leiden - De kunstuitleen van het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Leiden houdt op te be staan. Hiermee wil cultuurwet houder Alexander Pechtold ko mend jaar 50.000 euro bezuini gen. Vanaf volgend jaar moet het besluit de gemeente jaarlijks een besparing van 100.000 euro opleveren. De artotheek is nimmer de laag drempelige instelling geworden die het volgens de oorspronke lijk doelstellingen had moeten zijn, lichtte Pechtold vanoch tend zijn besluit toe. „Als je al leen al de postcodes van het le denbestand onder de loep neemt, moet je constateren dat de leners in de beter bemiddel de wijken van Leiden zitten. En niet in bijvoorbeeld Leiden- Noord." Alsnog een breed publiek aan spreken, vraagt een flinke inves tering, waartoe Pechtold niet bereid is. Het CBK houdt zich niet alleen met kunstuitleen bezig, maar ook met kunst in de openbare ruimte en het maken van ten toonstellingen. Ook beschikt het over een steunpunt voor kun stenaars. Deze taken blijven - ook wanneer het CBK in de toe komst samengaat met Stedelijk Museum De Lakenhal - behou den, aldus Pechtold. Wat er met de collectie van het CBK, die ongeveer 4000 werken omvat, gebeurt is nog niet dui delijk. „Een oplossing is om de stukken in openbare gebouwen op te hangen", zegt de wethou der. .Andere stukken zijn in middels zo waardevol dat ze zo naar de collectie van De Laken hal kunnen." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V A Telefoon n controle nabezorgng) e\ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi) automatische betaling is mijn Handtekening: TTT TT 712141 400114 v1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TElBE IEEE

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1