WD: college breekt belofte REGIO IskSs™ Chefkok Wim Klerks uit Nieuwe Wetering wint zilver op NK 3ak 'n "jtje Omwonenden afhaalpizzeria Koudekerk naar de rechter Dubbele huur nekt biologische ondernemer in Alphen R5 Liberaal verzet tegen plek natuurcentrum Rijnstreek praat weer over herindeling Studenten onderzoeken kansen voor Aarweide louder MacGillavry idt cijfers geheim 5Bijeenkomst ouderen niet professioneel Dirck III moet verbouwen dinsdag l8 FEBRUARI 2003 ntrum met meeadisco -L flitting over adisco - De gemeenteraad »rdorp houdt 13 maart „.zitting over het uit ntrum met megadisco ememers willen bou- (nDe Baanderij. Alle be enden zijn welkom. I die volgens de raad ex- ikken zijn, zoals brand- olitie en omwonenden, een uitnodiging voor de 3-CI omst, die om acht uur 's begint in de Muzenhof. in de buurt van De rij was geen geschikte vinden voor de grote 0 waar de gemeente op ÜJ g :a-m vc tocht naar 1 N eerplekken ;aan j r •ver i orp - Wethouder Roest inde ek naar een plek in de ma m De Baanderij in Lei- nancwaar vrachtwagens parkeren. Nu staan die zetti iurt van een pand op de HN|nde Touwbaan en de niets ms. Dat gebouw wordt -lam art gebruikt door basis- een Ückerlyc, en in de toe- Verdok door een aantal klas- ïebbi de Leo Kannerschool, ccesv )ol voor kinderen met best gedragsproblemen. De jke politiek vindt het onica als de vrachtwagens zo deur de school geparkeerd t Va '.aid de p! >ek SP zoor f iaa ikt ïn ge >*p - Kunnen we oor- jetrol »Port van Verenigde cteur igenhouden als dat g pr0( ierdorps grondgebied gaat 6 gemeenteraad dubde duct, eravond over. Een aan- prodt BS voelde wel voor het ramir van Harre van der Nat et V Dcialistische Partij. „Ik QraV( p dringend Leiderdorp gsvrije gemeente uit te n geen oorlogshande- het gr ondgebied toe sprak hij tijdens de lering. „Doe dit niet lijke politiek.Dat *1 raad niet, maar die leg- irzoek wel naast zich gens de partijen zijn er ClM ltsehjke regels op basis Tzulk vervoer kan wor- p)el igehouden. ^emei P wbouw het H dten - In een njtje nog -spooi leverde nieuwbouw- zij v aan de Starrenburg- oorzitt oorschoten is afgelo- 'in z't teinde ingebroken. Uit werd en stalen de daders ex- uit h nitair. De inbraak :n ser<eren ontdekt. op te in ad" 'el dsteunt Voelwijck r ad ii n aan •t Aleê[)TEN Voorscho- n ativiteitscentrum Oud krijgt van het Prins ■Cultuurfonds een iktrische draaischijf, foelwijck worden cur- Jttenbakken en kera- :n. De extra jf is nodig omdat de in van Oud Woelwijck i meer belangstelling ekenen. en elijnd lp - Langs de rietkra- le Dwarswatering in rp moeten honden tij- broedseizoen voort- Ie lijn. Burgemeester le zegde dit de ge- ad gisteravond toe, na van CDA-raadslid La- met de maatregel in dat honden men zoals onlangs meer- i in sportpark De is gebeurd. Buiten ieizoen is het volgens Ie niet mogelijk om verbieden hun hon- laten lopen. door Ruud Sep zuidlaren/nieuwe wetering - Licht- gerookte slibtong met rucola en eek hoorntjesbrood op een tapenade van paddestoelen, gedroogde tomaten en specerijen. Kwartel in zoutkorst ge bakken, gevuld met wintertruffels en slakken. En als toetje drie verschillen de warme en knapperige kaashapjes. Een drie-gangenmenu waar de chef kok van een gerenommeerd restau rant als Les Jumeaux in Bennebroek nog wel even een paar weken op moet oefenen voordat hij het aan een vakju ry voor durft te zetten. Met dat menu won Wim Klerks uit Nieuwe Wetering afgelopen donderdag de tweede prijs bij de Open Nederlandse Kampioen schappen in de categorie chefkoks bo ven de 26 jaar. Zeg maar: een zilveren plak bij het NK koken voor gevorder den. Dat de 33-jarige kok uit Nieuwe Wete ring bij de kookwedstrijd in Zuidlaren op het podium eindigde was eigenlijk geen verrassing. Klerks deed de afge lopen jaren twee keer eerder aan seri euze kookwedstrijden mee, en eindig de beide keren als winnaar. Als je het zo bekijkt, dan was de tweede plaats zelfs een beetje een tegenvaller, al zal Klerks dat zelf ontkennen. „Ik ben echt supertevreden", vertelt hij. „De winnaar is lid van het nationaal team van het koksgilde, die voor Nederland uitkomt in allerlei internationale wed strijden." Daarvan verliezen is geen schande, zeker niet als de jury in haar eindrapport laat weten dat ze bijzon der onder de indruk is van het niveau van de getoonde kookkunsten. Dat de verwachtingen van de kook kunsten van Klerks hooggespannen waren, toont ook de supportersschare die hem naar het NK begeleidde. Vijf tien vrienden en collega's gingen met een speciale bus naar Zuidlaren om zijn verrichtingen op de voet te vol gen. Dat lijkt misschien weinig, tot je je afvraagt wie er voor zijn lol drie uur lang naar een podium gaat zitten kij ken waarop zeventien kerels een war me maaltijd staan te koken om vervol gens met de honger in je lijf weer de deur uit te gaan. De supportersschare was er ook de re den van dat de Nieuwe Weteringer zich tijdens de wedstrijd nog wel een beetje zorgen maakte. Naast het op het podium bereiden van een driegangenmenu bestond de wed strijd namelijk ook uit het maken van een koude schotel. En bij dat onder deel werd Klerks onaangenaam ver rast door het hoge niveau van de an dere deelnemers. „Vier of vijf daarvan waren zo goed, daar schrok ik wel een beetje van. Ik vond mezelf op dat on derdeel de nummer vijf of zes. En tij dens het koken daarna had ik geen tijd om naar de anderen te kijken. Ik hoopte nog wel dat ik een podium plaats zou bemachtigen, al was het maar om de meegereisde supporters niet teleur te stellen. Toen de derde plaats naar iemand anders ging, had ik wel iets van: oei, dat wordt nog moeilijk." De chefkok heeft nog geen plannen om voor zichzelf te beginnen. „Gek is dat: iedereen stelt die vraag. Maar als ik voor mezelf zou beginnen, zou ik dat graag in de buurt doen. Ik woon mijn hele leven in Nieuwe Wetering en ken er de mensen. Hier in Alkema de heb je toch een andere eetcultuur dan in bijvoorbeeld Bennebroek, al begint het ook wel wat te verande ren." door Janneke Dijke leiderdorp - De WD in Leider dorp verwijt de collegepartijen dat zij hun verkiezingsbeloften schenden. In het programma van diverse partijen staat dat park De Houtkamp niet mag worden aan getast, maar er wordt nu wel een milieu-educatief centrum ge bouwd. De liberalen noemen dat 'betreurenswaardig'. De college partijen pikken de beschuldiging niet, dat zij hun belofte breken. WD-ffactievoorzitter Langen- berg trok gisteravond alles uit de kast om de bouw van het na tuurcentrum op de vijfsprong in park De Houtkamp tegen te houden. De vijfsprong bevindt zich tussen restaurant In den Houtkamp en de Rabobank De WD wil dat het centrum op de plek van het huidige milieu- educatief centrum komt te staan, vlak bij het restaurant. Volgens de WD wordt er dan minder groen van het park afge snoept. „Dat dit plan wordt gesteund is geen kwestie van zuivere belan genafweging. Wij kijken naar wat goed is voor de bewoners, maar bij die partijen blijkt het prestige van het college te pre valeren", aldus Langenberg. „De PvdA beloofde de kiezer De Houtkamp niet verder aan te tasten, en Groenlinks schreef dat bebouwing onbespreekbaar was. Ik nodig ze uit hun belofte aan de kiezer waar te maken." De collegepartijen zien die be lofte anders. PvdA en Groen links gaven toe dat zij ook liever ter aar - Hoe de inwoners van Ter Aar en Liemeer denken over de voorgenomen sluiting van het zwembad Aarweide, wordt morgen duidelijk. Dan presente ren studenten van de Haagse Hogeschool een rapport waarin staat wat 300 ondervraagden nu precies willen. De indruk be staat dat de meeste inwoners positief staan tegenover het be houd van Aarweide. Het onderzoek is gedaan op ver zoek van de Stichting tot Be houd Aarweide, die onder lei ding van H. Niesten al enige tijd probeert het natuurbad open te houden. De stichting ziet finan cieel best mogelijkheden. In te genstelling tot de gemeente, die niet langer voor de exploitatiete korten wil opdraaien. De inwoners van Ter Aar kregen onder meer vragen over de prijs van abonnementen en kaartjes. Willen de bezoekers bijvoor beeld in plaats van 66 euro ook 83 euro voor hun abonnement betalen? Intussen onderzoekt de stichting, die al 160 vrijwilligers op de been heeft gebracht, de subsidiemogelijkheden. De gemeenteraden van Ter Aar en Liemeer moeten binnenkort opnieuw een beslissing nemen over het lot van het openlucht zwembad. - Wethouder Mac- jtwat het kost om de mingskabels in de wijk ijk mis! ider de grond te stop serie: ftar hij weigerde gister- de gemeenteraad de tafel te leggen, omdat met de gemeente Lei- iraten. De kosten blij- er eet weest' als flopte. dirkt als Leiden de kabels rsniet volkstuinen van Ons de Merenwijk even- serued ergronds wil leggen. ?0 uur MacGillavry beloofde de raad voor de zomer duidelijk te ma ken of de klus haalbaar is. De bewonersvereniging Leyhof pleitt vorig jaar voor het wegha len van de hoogspanningsmas ten, omdat bewoners bang zijn voor schadelijke straling. Inmid dels is die angst verdwenen en eist de vereniging dat de masten blijven staan, omdat dan de groene strook in de wijk ten minste groen blijft. WD-fractievoorz'rtter Langenberg. Archieffoto: Hielco Kuipers hadden gebouwd op de plek van het oude pand. Maar de brug die toegang verschaft tot het natuurcentrum is verkocht aan het restaurant. Het is daar door onzeker of bezoekers en le veranciers van het centrum in de toekomst nog over die brug mogen rijden. Dan is de vijf sprong het beste alternatief, vin den de raadsleden. „Per saldo komt er geen bebouwing bij in het park, want het oude cen trum wordt gesloopt. Bovendien komt het gebouw ten goede aan de Houtkamp", zei GroenLinks- raadslid Vons. Haar partijge noot, wethouder MacGillavry, viel haar bij.Als wij een groene gemeente willen zijn, is milieu educatie van groot belang." Het CDA, de collegepartij die niet direct werd aangevallen door de WD, reageerde het felst. „Dit spreekt me absoluut niet aan", zei CDA'er Laman over de woorden van Langen berg. „Hij probeert stemming te maken. Per saldo wordt het park niet aangetast, want er worden niet of nauwelijks bomen ge rooid. De argumenten van Lan genberg deugen van geen kant." De voltallige oppositie stemde tegen. Doordat de drie college partijen akkoord gingen, kan de gemeente beginnen met het maken van een bouwplan. Voor het nieuwe natuurcentrum is maximaal 450.000 euro beschik baar. Daarnaast komen er bij de bestaande bebouwing op de kinderboerderij nieuwe werk ruimten voor de medewerkers van de kinderboerderij en de heemtuin. Op het terrein van de kinderboerderij komt een aparte opslagplek voor hooi en stro. Wat deze twee gebouwtjes kos ten, is nog niet bekend. Zodra het nieuwe natuurcentrum er staat, moet het oude tegen de vlakte. Daar komen weer bo men, struiken of gras. alphen aan den rijn - Het On- langs verschenen rapport van gemeentesecretarissen over de gewenste herindeling van ge meenten in de Rijnstreek heeft de colleges van tien gemeenten nog niet kunnen verleiden tot een stellingname. Gisteren kwa men de burgemeesters en wet houders bij elkaar tijdens een voor de pers stilgehouden sa menzijn in het Alphense stad huis. Op de bijeenkomst werden geen besluiten genomen. „De sessie duurde dan ook te kort. Met veertig man hebben we een uur aan het onderwerp be steed", zegt de Alphense burge meester Nico Schoof, die als gastheer optrad. Afgesproken is wel, dat Alphen de regie voert over de gesprek ken die nog moeten volgen. „Over twee tot drie maanden komt er een vervolg op deze bij eenkomst. Dan vindt er een fun damentele discussie plaats", zegt Schoof, die de sfeer waarin de gemeenten elkaar ontmoet ten prees. „Zeker als het over leiderdorp - Als wethouder MacGillavry een beetje had na gedacht, had hij kunnen weten dat de Leiderdorpse raadzaal veel te klein is voor een bijeen komst over wonen voor oude ren. CDA-raadslid Laman wreef dit de wethouder gisteravond in tijdens de raadsvergadering. Ook de WD had kritiek op de manier waarop de bijeenkomst was georganiseerd. Op de bijeenkomst anderhalve week geleden kwamen zo'n 350 ouderen af. De uitnodiging was verstuurd aan 5500 huishou dens in de gemeente waar 55- plussers wonen. De senioren die meer duidelijkheid wilden over huisvesting, konden lang niet al lemaal terecht in de raadzaal. Het overgrote deel keerde te leurgesteld huiswaarts. MacGillavry beloofde direct een tweede bijeenkomst. Dat ging CDA en WD niet ver genoeg. Een tweede bijeenkomst moet nog informatiever zijn, zei La man, die de eerste bijeenkomst 'onprofessioneel' noemde. Geef uitleg over het gemeentelijk ou derenbeleid, dat maakt het gele den gezichtsverlies misschien nog een beetje ongedaan, op perde hij. WD-raadslid Van Beelen vond dat MacGillavry in de herkansing informatie moet geven over het woonbehoefte- onderzoek onder ouderen, waarmee de gemeente op 11 maart begint. MacGillavry hield vol dat hij niet wist dat er 5500 huishoudens werden aangeschreven op het moment dat hij de brief onder tekende, geadresseerd aan 'alle 55-plussers in de gemeente Lei derdorp'. tricky zaken als herindeling gaat, was dit een goede bijeenkomst. Men beschouwt ons ook niet als de grote broer tegenover Klein Duimpje. Gelukkig want van dat syndroom willen we af. Ons standpunt is duidelijk. In mijn nieuwjaarstoespraak en in het rapport van de gemeentesecre tarissen is duidelijk gemaakt dat er een herindeling moet ko men." Het liefst zou Alphen zien dat het aantal gemeenten wordt teruggebracht van tien tot drie a vier. oude wetering - Als de ingang van slijterij Dirck III aan de Meerkreuk in Oude Wetering niet wordt verbouwd, hoeft de gemeente Alkemade geen drankvergunning te verlenen. Dat stelde de raadscommissie bezwaar- en beroepsschriften in Alkemade gisteravond. Alkemade wil dat de winkel vol doet aan de nieuwe drank- en horecawet. Dan moet de slijterij een aparte ingang hebben. De slijterij is nu bereikbaar via een centrale hal die ook toegang biedt tot een supermarkt, een bakkerszaak en een drogisterij. Rik Groen, directeur van alle speciaalzaken bij het Dirk van den Broek-concern, heeft het verbouwingsplan al klaar. Maar hij wilde eerst duidelijkheid. Die is er nu, want ook de Keurings dienst van Waren liet gister avond weten dat de slijterij geen aparte winkel is. koudekerk aan den run - De omwo nenden van de afhaalpizzeria, die bin nenkort opent in de Prins Bemhard- straat in Koudekerk aan den Rijn, stap pen naar de rechter. Zo hopen ze het opengaan van het afhaalrestaurant rond 1 maart tegen te houden. Bij de gemeente dienen ze een bezwaarschrift in tegen de afgegeven bouwvergun ning. Dat zei buurman B. Windhorst gisteren namens 103 omwonenden (65 huishoudens). Windhorst heeft geen goed woord over voor het besluit van de gemeente Rijn- woude, die de bedenkingen van 103 omwonenden aan de kant zet. „Ze snappen in het gemeentehuis niet eens hoe ze met een bouwvergunning moe ten omgaan. Ze hebben bijvoorbeeld geen verstand van de eisen die ze aan een afzuigkap moeten stellen." Volgens Windhorst telt in de gemeente Rijn- woude het commercieel belang zwaar der dan het algemeen belang. Het argument van de gemeente Rijn- woude dat de afhaalpizzeria in het be stemmingsplan past en dus bijna niet tegen te houden is, wijst Windhorst van de hand. „Het bestemmingplan bevat een artikel waarin staat dat er alleen iets mag komen dat in het karakter van de straat past. Zo'n horeca-achtige voorziening past niet in onze straat, cfie normaal op zaterdag 's middags drie uur uitgestorven is." De omwonenden protesteerden tijdens de inspraakavond op het gemeentehuis in november al tegen de afhaalpizzeria in het voormalige pand van de Rabo bank. Ze vrezen onder meer voor stank, hangjongeren, zwerfvuil, en geluids overlast. Burgemeester en wethouders van Rijnwoude besloten vorige week K. Ayyildiz de vereiste vergunningen met een proeftijd van een jaar te verlenen. Reinder Stolte probeert zijn winkel te redden met 'deelnemers' door Annette Lameijer alphen aan den rijn - De Al phense ondernemer Reinder Stolte wil van zijn zaak Biodis een commanditaire vennoot schap maken. Hij verstuurde 800 brieven naar zijn vaste klan ten met de oproep om deel te nemen aan de cv met een mini mum bedrag van 100 euro. Deze week nog moet hij 30.000 euro bij elkaar zien te krijgen, anders gaat de deur op slgt. Stolte kwam onlangs nog in het nieuws met zijn digitale bezorg- service: sinds kort kunnen klan ten via internet bestellen en krij gen ze hun boodschappen thuis bezorgd. In mei 2002 verliet Stolte we gens ruimtegebrek zijn pand aan de Herenhof. Hij betrok een groter onderkomen aan de Ou- vertureweg. Hoewel hij de om zet van zijn winkel zag toene men verschenen er donkere wolken aan het zwerk. Het con tract met de eigenaar van het vorige pand, het Spoorwegpen sioenfonds, loopt nog tot 15 april 2003. Dus nu heeft Stolte een probleem. De huur van twee panden is hem teveel. De situatie bedreigt het voortbe staan van de winkel. Stolte: „Door het ontbreken van een onderpand is de bank niet gene gen de winkel te herfinancie ren." Tot overmaat van ramp kampte Stolte ook nog met wat kleinere problemen, zoals een kapotte oven en een verkeerd uitgevoerde pui. „De schuldei sers waren geduldig, maar nu is het einde in zicht." Biodis van Reinder Stolte is in de problemen geraakt. Om de winkel te behouden is daarom besloten de rechtsvorm te wijzigen in een com manditaire vennootschap. Foto: Mark Lamers De verhuurder van het oude pand ziet geen reden om het contract tussentijds open te bre ken, ondanks Stoltes inspannin gen om nieuwe huurders aan te brengen. „Als huurder heb ik wel 38 kandidaat-huurders aan gebracht. Maar de verhuurder stelt zich strikt formeel op. Jam mer genoeg gaf hij deze indruk niet toen de verhuizing ter spra ke kwam," zegt Stolte. Mevrouw Poort van Meeüs Makelaars uit Den Haag, dat het pand in be heer heeft, wil niet ingaan op de zaak. „De persoon die erover gaat is op vakantie." Om de winkel te behouden heeft Scholte besloten de rechtsvorm te wijzigen in een commanditaire vennootschap. Klanten en andere belangstel lenden kunnen deelnemen van af 100 euro per aandeel. Gister avond gaf Stolte in de winkel een toelichting. Zo'n vijfentwin tig trouwe klanten hoorden hem aan. De commanditaire ven nootschap, die wordt onderge bracht in een stichting, heeft deelnemers zonder zeggen schap over de bedrijfsvoering. De stichting deelt elk jaar in de winst Na tien tot vijftien jaar koopt Stolte de stichting uit. „Wat gebeurt er als het niet goed gaat," wil een mevrouw weten. „Dan bent u uw geld kwijt," antwoordt Stolte. Ie mand vraagt waarom Stolte zo laat met deze oplossing op de proppen komt. Nu hebben mensen weinig om de stap te overdenken. „Je moet toch met de billen bloot. En als je zo'n opeenstapeling van pech hebt kom je in een negatieve spiraal terecht, zodat je leeg raakt en geen uitweg ziet." Sinds de verhuizing is de ver koop met een derde toegeno men. „Daar zit het hem dus niet in. Het is vooral de starre hou ding van de verhuurder die mij genekt heeft. Ik heb een schare trouwe klanten en hoop dat de ze opzet gaat lukken." Eén klant heeft al 5000 euro toegezegd. De rest denkt er nog over na. Buiten zegt een Ter Aarder: „Het zou jammer zijn als de winkel kapot gaat. Ik kom hier een keer in de week en dan heeft 'ie een goeie aan me, hoor. Maar ik zie het somber in." Hoofdschuddend loopt hij de kou in.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17