Veronica-directei Jan Bruins stapt MEDIA 'Ze lullen en lullen maar door Het eeuwige leven van Mister Humphries Situatie verhardt na actiedreiging gidsredac E The Box schudt imago jukebox-zender af Columnist Hemelrijk AD geschi Geldboete Eddy Zoëy voor leeuwengeluiden Hoofdredacteur Brown weg DINSDAG l8 FEBRUARI Yfï ai Voetbalcommentator Youri Mulder wil niemand kwetsen De macht van de media wordt groter en groter. Vraag het prof clubs, hoe vaker de sponsor in beeld is hoe harder de commerci ële afdeling juicht Youri Mulder is van voetballer mediaman ge worden. Maar maakt hem dat machtig? „Nou nee, lijkt me niet." door Gijs Eijsink en Leon ten Voorde enschede - „Ik heb met niemand wat te maken, ben volledig on afhankelijk. Ik hoef niet bang te zijn om wat te zeggen." Youri Mulder, de analyticus van Stu dio Sport, is nergens partij, want hij heeft het voornaamste deel van zijn carrière in Duitsland gespeeld en dat vindt hij een groot voordeel „Ik heb nooit echt in het Nederlandse voetbal gezeten. Als ik bijvoorbeeld een tijd bij Ajax gespeeld zou heb ben, zou ik daar misschien on bewust partij voor trekken." Elke zondag rijdt Youri Mulder van Enschede naar Hilversum om laat op de avond in het pro gramma Studio Voetbal de actu ele voetbalzaken door te nemen, soms ook nog op andere dagen. „We laten alles de revue passe ren. Ik bereid me goed voor, ze ker bij sommige gasten. Onlangs waren Leo Beenhakker en Rob Jansen te gast in ons program ma. Dan gaat het ook over de fi nanciën in het voetbal. Daarom lees ik veel kranten, want ik wil er goed over kunnen meepra ten. Een wedstrijd als Ajax-Fey- enoord kun je niet voorberei den. Maar aan zo'n wedstrijd zit meestal wel een verhaal vast. Ik vind het bijvoorbeeld leuk om over een speler te praten. Soms roep ik wel eens zo maar wat. Wat zeg ik nou weer', denk ik dan. Maar veel impact heeft dat niet. Je hebt het gezegd en het is weerweg." De impact, de reikwijdte van een opmerking, de invloed van Mulder als commentator, is die inderdaad niet groot? Gaat een uitspraak over de voetballer See- dorf of een opmerking over een verkeerde wissel van de coach Adriaanse het ene oor van de kijker in en het andere weer uit? Of blijft het hangen? „Misschien is mijn invloed toch wel groter dan ik denk. Ik zit daar als meninggever, dat besef ik niet altijd. De mensen zijn ge ïnteresseerd, maar wat een ana lyticus roept, is niet altijd waar. Ik bekijk de dingen graag van meer kanten en ik ben in mijn hart een goed mens. Het is nooit mijn bedoeling om iemand te kwetsen. Soms geef ik ook zo maar ineens mijn mening." Maar dan kan een voetballer of coach zich geschoffeerd voelen. Hij hoort Mulder iets zeggen en voelt zich gekrenkt. Topvoetbal- Iers zijn ijdele mensen, kunnen vaak niet tegen kritiek. „Ikzelf vond het als voetballer niet erg. Als het slecht was, vond ik het zelf ook slecht. Het raakte me niet, maar veel collega's hebben er wel last van. Ik liep een keer met Emile Mpenza de trap op in L Youri Mulder: „Ik doe niets liever dan naar Cruijff luisteren."Foto: GPD het stadion van Schalke. Hij vroeg me: "Youri, wie is er hier nou voetballer van het jaar? Dat ben ik toch?' Hij was niet eens genomineerd en dat was overi gens ook niet helemaal terecht." Mulder kreeg een sms-je van Mark Wotte, de trainer van Wil lem n. „Ik had iets gezegd over Ceesay. 'Jammer, dat je daar zo tegenaan kijkt', zei Wotte. Ik heb hem gebeld en we hebben er even over gediscussieerd. Vond ik wel leuk." Af en toe krijgen ook de clubs er op televisie behoorlijk van langs, krijgen ze van de nationale voet balorakels een duidelijke oor wassing en daar zijn die clubs dan weer niet blij mee. „Ja, maar die clubs maakten er toch ook een potje van. Neem Kai- serslautem met zijn grote schul den of Barcelona. Toen Gaspart daar als voorzitter begon had den ze twintig miljoen winst, ze staan er nu veertig in de min. Dus is er kritiek." Mulder kan de omgang met de media, de relatie tussen clubs of spelers en media in Nederland en Duitsland goed met elkaar vergelijken. Hij voetbalde in Duitsland en ook in Nederland, waar hij nu als analyticus ook deel uitmaakt van de media „In Nederland zijn we iets verder en dan bedoel ik vooral rond de wedstrijd. Als je in Duitsland een commentator hoort, zou je hem willen toeroepen dat hij zijn mond eens moet houden. Ze lullen en lullen maar door, tot de tijd vol is. In Duitsland is de macht van de media veel groter. Neem Bild, daarmee kun je geen Nederlandse krant ver gelijken. Er is daar wel een grote mate van controle, maar dan op een andere manier. Men belde de perschef om een speler te mogen interviewen. Dat was dan altijd goed. Soms werd een uitspraak wel eens uit zijn ver band gerukt. Als ze wisten dat er in de Bild Zeitung een groot ar tikel kwam, dan belde manager Assauer wel even met die jour nalist." „De relatie voetballer-media is daar losser. Spelers zijn er meer van doordrongen dat ze de me dia nodig hebben. Dat zijn ze ei genlijk in Nederland ook wel, maar de clubs zitten er te veel tussen. Dan willen ze allemaal zo'n interview eerst lezen. Ik zou het als speler niet accepteren dat de trainer het verhaal eerst wil lezen. In Duitsland was de perschef vroeger journalist. Dat maakt de zaak anders. De club realiseert zich dat het goed is als er wat geschreven wordt, ook al is het wel eens minder positief. Het is een spel, het hoort erbij. Dat is in Nederland veel minder. Over een collega mag je niets zeggen. Dat kan niet. De Duit sers gaan daar veel volwassener mee om." Analisten „Je hebt goed en slechte analis ten. Van sommigen wil je geen woord missen en bij anderen benut je hun spreektijd om snel even de hond uit te laten. Mul der zelf is een liefhebber van Cruijff. Om de inhoud en om de manier waarop. Geweldig. Ik doe niets liever dan naar Cruijff luisteren. Het is dus leuker om een beetje extreem te zijn en ook te zeggen waarom. Dat is beter dan alles maar neer te sa belen. De kijker beleeft het ook een tikkeltje als amusement. Beide kan, want er zijn heus wel redenen waarom een wedstrijd slecht is." Mulder erkent de macht van de media. Ze bepalen de agenda van het sociale leven en ze be palen inmiddels ook het welsla gen van het profvoetbal. Clubs zijn afhankelijk van de NOS, van de commerciële zenders. Zij be talen veel geld voor de beelden met als gevolg dat ze daardoor veel bepalen. Mulder weet het: „Vroeger had je de krant, dat was voor de begroting van de club niet zo belangrijk. De en treegelden speelden toen wel een belangrijke rol. Of een stadi on tegenwoordig vol zit of niet, dat maakt niets meer uit. Het gaat om de televisie-inkom sten." De boegbeelden van de media hebben veel macht Johan Derk- sen bijvoorbeeld zegt wat hij denkt, in Voetbal International en op televisie. „Hij heeft veel invloed, kan een speler of trai ner maken of breken. Ik hou er wel van. Hij staat er ook vol ach ter en stelt zich onafhankelijk op. Ikzelf? Ja, maar het is nog summier. Ik bezoek wel wed strijden, maar duik er ook weer niet te ver in. Ik reis echt niet mee met de ploeg die in het bui tenland gaat spelen. Ik wil er be wust een beetje naast blijven staan. Wil ongebonden zijn." Hoe groot is de macht van ana lyticus Mulder zelf. Heeft hij met zijn mening invloed op de voet balsupporter? „Nee dat valt wel mee, denk ik, die kijker heeft de beelden erbij. Misschien vindt Mulder iemand goed, maar hij juist niet. Maar ach, ik ben nog lang geen Cruijff of Gullit, die staan natuurlijk nog ver boven mij. Machtig? Ik? Nee, dat dacht ik niet." De laatste jaren is de televisie vergeven geraakt van voetbal. Allerlei oninteressante potjes worden uitgezonden en er wordt op de buis wat afgekletst over de sport. „Te veel. Het volk vond het storend dat er op zon dagavond onder Studio Sport van die uitgebreide commenta ren gegeven werden. We heb ben er nu dus voor gekozen dat we dat niet meer doen. We doen het nu in een ander program ma. Als je niet wilt, dan kijk je niet. We hebben het losgekop peld. En wedstrijden op maan dag- of dinsdagavond? Aston Villa - Southampton? Tja, ik zit er niet op te wachten, maar wat hadden ze bij RTL anders uitge zonden? Een Amerikaanse serie? The A-team? Voetbal is door de televisie te belangrijk gemaakt. Zeker. Ze hebben de interesse van de mensen overschat. Sport 7, Première, Canal+, die hadden gedacht dat de mensen zich massaal zouden abonneren." De toekomst ziet er niet hoopvol uit. De economische recessie raakt ook de sportprogramma's van de NOS. „Het gaat zeker minder worden. De omroepen gaan minder bieden voor het voetbal. De inkomsten van de clubs zullen lager worden. Maar op een gegeven moment was de voetballerij een aparte wereld aan het worden. Spelers die net achttien waren, verdienden al een miljoen. Het kon maar niet op. De clubs kochten maar door. Schalke kocht Agali voor 10 miljoen en die stak het be drag vervolgens in eigen zak. Dat ging te ver. En daarom zal het minder worden." Van onze mediaredactie Hilversum - Tijdelijk algemeen directeur Jan Bruins van Veronica is gisteren, onder dreiging van een staking door een deel van het personeel, vervangen door een interim-manager, Peter Kui pers. Die krijgt een maand paar de tijd schoon schip te maken bij Veronica. De staking door de re dactie van het programmablad Veronica is daarmee van de baan. Een van de eerste beslissingen van Kuipers was het ongedaan maken van de schorsing van Rens Muller, lid van de onder nemingsraad en eindredacteur van het Veronicablad. Muller werd vrijdag door Bruins ge schorst omdat hij in Muller een onruststoker zag. De 35-koppige redactie van het magazine ging daarop gistermorgen in verga dering en zou later die dag in staking zijn gegaan als Muller niet in zijn functie was terugge zet. De kunstenbond FNV Kiem zou de actie gesteund hebben. Het Veronicablad is de enige winstgevende activiteit van de holding Veronica. De televisie-, radio- en intemetpoot zijn ver liesgevend. Mocht, als gevolg van een staking het blad volgen de week dinsdag niet zijn uitge komen, dan was de financiële ramp voor Veronica niet te over zien geweest. Vandaar dat onder druk van de actiedreiging het bestuur van Veronica besloten heeft boven Bruins een interim manager aan te stellen. Alhoe wel het bestuur officieel ontkent dat Bruins weggaat, is de alge mene verwachting dat hij bin nenkort Veronica stilletjes zal verlaten. Al twee jaar is het bij de ooit succesvolle omroep Veronica bestuurlijk en organisatorisch een chaos. De problemen kwa men eind vorig jaar naai- buiten toen de terugkeer van Veronica op televisie op een mislukking uitliep. Per maand worden mil joenen euro's verloren. Onder druk van de ondernemingsraad en het managementteam moest voorzitter Willem van der Meer de Walcheren toen vertrekken. Joris Hillebrand werd tijdelijk voorzitter en Bruins bleef waar nemend directeur. Samen zou den ze een nieuwe algemeen di recteur zoeken en een raad van commissarissen samenstellen, zodat de vereniging Veronica meer op afstand van het bedrijf komt te staan. Muller Vier maanden later is daarvan weinig terecht gekomen. Van daar dat de ondernemingsraad woensdag het vertrouwen in Bruins opzegde. Een dag latei- kwamen drie leden van de raad daarop terug, waarna Bruins be sloot Muller te schorsen. In het weekeinde sprak het bestuur aanvankelijk zijn steun uit voor dat besluit, maar toen duidelijk werd dat als gevolg daarvan het blad niet meer zou uitkomen, haalde het bestuur bakzeil. Tegelijk met de kost van de inte rim-manager begint nog een tij delijke kracht, Cees van Steijn. Hij is beoogd commissaris in de nieuw te vormen raad van com missarissen van Veronica. Op die manier hoopt het bestuur be dat de chaos binnen V1 snel eindigt. Kuipers heeft drie meegekregen. Hij g met alle Veronica-mi over de nieuw te vo van het bedrijf, hij nieuwe organisatiestA*, denken en een nieuw vinden. Ook zal hij wachting weer gaan HMG en SBS overi king. Al langer vinde ek mingsraad en ma team dat het fin ana antwoord is zelfstand visiezender op te gesprekken met H\fcc liepen steeds op niets m; Volgens Edger Hany >rt zijn enkele weken Llcl gesprekken met Ven broken. „Wij hebix hebben een succesf»! ne. Wij willen best ken, maar zijn gestoj ten omdat Veronica wat het wil. De deun maar dan moet Ve een plan komen", aid Ondanks het bestn rommel, gaan de pl de televisiepoot van ~>er 15 maart voor ceer in een half jaar ||j leven in te blazen ge Voor de vernieuwing der Veer aangetrol 'P' programmadirecteur Ongeveer tachtig pro 'el programmering gaat Nederlands product Veronica zelf te prod es Alle studioprogramrc va vervaardigd het bouw aan de 's-Gnm u in Hilversum. amsterdam/anp - Clipzender The Box wil meer zijn dan alleen maar een station waar liefheb bers hun favoriete clips kunnen aanvragen. De zender is daarom begonnen met het uitzenden van 'echte' programma's als re gistraties van optredens en een show over computerspelletjes. In 2003 wil het station dat uit bouwen, zo maakte het gisteren bekend. Er komen nog meer program ma's eri ook gaat The Box de ac tiviteiten vergroten op gebied van jongereneven^menten. Op die manier wil de zender meer jongeren aan zich binden. De leiding van The Box geeft toe dat de koerswijziging is ingegeven door een wens van de adver teerders. Daarnaast constateerde The Box echter zelf ook dat er geen fi nanciële groei valt te behalen door te proberen meer clipaan vragers te laten bellen. Elk tele- foontje/sms'je levert de zender geld op. Die formule is succes vol, maar op lange termijn niet winstgevend genoeg. De zender schudt daarom het 'jukebox imago' van zich af en gaat meer programma's uitzenden. Momenteel haalt The Box 50 procent van zijn inkomsten uit de kosten die bellers maken en de andere helft uit adverteer ders. Dit jaar zullen die percen tages uitkomen op 40 procent aanvragers en 60 procent adver teerders. Die koerswijziging is geen paniekvoetbal, want afge lopen jaar verdubbelde de winst ten opzichte van 2001. Concrete cijfers wilde de directie maan dag niet geven. Volgens de directie is The Box een sterk merk onder jongeren en kijken er veel allochtone jon geren naar. Die laatste groep is volgens de leiding meer geneigd clips aan te vragen dan autoch tonen. Komend jaar gaat de zender zich meer toeleggen op interactieve toepassingen. den haag/gpd - De h në tie van het Algemee heeft columniste meirijk geschorst voor deze maatreg g volgens de hoofdre schamende' en onajM re' gedrag dat zij heeft gelegd in het B r centrum Nieuwspoa le Daar dreigde zij perscentrum-voorzitfoo Bok een taart 'in z'i cei drukken. Ze werd met taart en al uit verwijderd. 'Een sei er naliste van een seri vat niet het plan op i met een taart te staat te lezen in di J hoofdredacteur ad ii lem Ammerlaan aan Hemelrijk mag niet 1 gebouw van het Alg( >TI blad komen en haa ltl pasje is geblokkeerd nog of ze een adv arm neemt KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. NOS Journaal (zo, 20 uur) NOS 3.348 2. Studio sport (zo,19u) NOS 3.916 3. Spoorloos KRO 2.735 4. Idols uitslag RTL 4 2.709 5. Nederland-Argentinië SBS 6 2.676 6. Idols RTL 4 2.588 7. Baantjer RTL 4 2.303 8. Goede tijden slechte tijden RTL 4 1.249 9. Postcodeloterij TROS 2.034 10. Kassa VARA 1.906 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (ma) NOS 387 2. Klokhuis NPS 333 3. Genante verhalen VPRO 294 4. Achtertuin van Jan Wolkers VPRO 286 5. Grabbit the rabbit VPRO 281 6. Jean Jacques is aangespoeld VPRO 276 7. Erwtje VPRO 266 8. Heuvellandzieknhuis VPRO 264 9. Bentebent en katjaka VPRO 243 10. Sesamstraat NPS 237 Marktaandelen in Nederland 1 13,8 (12,6) Nederland 2 14,9 (15,0) - Nederland 3 8,0 (8,1) - RTL 4 17,4 (18,4) - RTL 5 3,8 (4,5) - Yorin 5,5 (7,1) - SBS 6 11,7 (10,5) NET 5 4,7 (4,7) V8 3,6 (3.5) Veronica 0,4 (0.4) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. utrecht/anp - Televisiemaker Eddy Zoëy moet van de politie rechter 1.750 euro boete beta len, omdat hij twee jaar geleden met leeuwengeluiden in Utrecht de nachtrust verstoorde. De 35-jarige Zoëy, die bij de zit ting verstek liet gaan, liet twee jaar geleden voor zijn televisie programma midden in de nacht in een rustige woonwijk met een geluidswagen leeuwengeluiden horen. Hij vertelde bewoners dat hij bij circus Renz werkte en dat er een leeuw was ontsnapt. De politie rukte met groot mate riaal uit en overwoog zelfs een helikopter in te zetten. Zoëy ver telde daarop dat de leeuw in middels was gevangen en pro beerde zich uit de voeten te ma ken. De politie nam hem mee naar het bureau. Daar maakte Zoëy zijn ware identiteit bekend en vertelde hij dat het om een grap ging. Officier van justitie A. Bakker vond het helemaal niet grappig dat de bewoners de stuipen op Eddy Zoëy Foto:V8 het lijf was gejaagd. Bakker eiste 2250 euro boete. De advocate van Zoëy vertelde dat hij inmid dels „heel anders over dit soort grappen denkt". Politierechter E. Ruinaard vond dat Zoëy zijn grap te ver had doorgedreven zeker omdat de politie en hulpdiensten betere dingen te doen hebben. alkmaar - Hoofdredacteur R. Brown van het Noordhollands Dagblad heeft zijn functie met onmiddellijke ingang neerge legd. Dat heeft de directie van de Hol landse Dagbladcombinatie (HDC), waarvan het Noordhol lands Dagblad een onderdeel is, gisteren bekendgemaakt. Brown wordt tijdelijk opgevolgd door adjunct-hoofdredacteur H. ten Dam. Het opstappen van Brown heeft te maken met een ingrijpend re organisatieproces bij de HDC. Brown voelt zich fysiek niet in staat om de reorganisatie van de redactie te begeleiden en uit te voeren. Hilversum - Egypte, Duitsland, Nederland, de Verenigde Staten; nog steeds volgen miljoenen mensen wereldwijd de beleve nissen van de werknemers van de kledingafdeling van het ty pisch Britse warenhuis Grace Brothers. De serie, in totaal be staand uit 69 afleveringen, werd tussen 1973 en 1985 in Engeland gemaakt en uitgezonden en in die tijd was het daar na Corona tion Street de best bekeken se rie. Are You Being Served is oubollig en gedateerd, maar leeft kenne lijk nog steeds. Ook in Neder land, waar de reeks bij RTL 5 is te zien. „Mensen zijn dol op echt entertainment, ze willen even de werkelijkheid ontvluch ten. Deze serie is ouderwets, ge zellig amusement", zo verklaar de John Inman alias mister Hu mphries het eeuwige leven van de reeks. „Het is dubbelzinnig, maar nooit grof. De grofheden zitten in het hoofd van de kij kers, niet in de teksten." De warenhuisserie was het be denksel van schrijvers Jeremy Lloyd en David Croft (tevens maker van Dad's Army en Allo, Allo), gebaseerd op Lloyd's erva ringen als werknemer van het Londense warenhuis Simpson's. Aanvankelijk zou de serie draai en om de cynische mr. Lucas (Trevor Bannister). Mr. Hum phries had vier regels tekst in de eerste aflevering, maar al snel werden de kijkers het meest in genomen door het vrolijke nich- tenhuppeltje van Mr. Hum phries, de poes en de wulpse dagdromen van de volslanke oude vrijster Mrs. Slocombe (Mollie Sugden). Verder waren er de narrige oud-strijder Cap tain Peacock (Frank Thornton), Ms. Brahms (Wendy Richards), de mompelende Mr. Grainger, de dommige chef Rumboldt en natuurlijk 'young' mister Grace de dementerende en eeuwig van kittige verpleegsters vergezelde directeur van Grace Brothers. Een gezelschap van fiks aange dikte stereotypen, maar juist dat maakte volgens Inman de serie zo herkenbaar. In 1977 werden de avonturen van de Grace-werknemers op het witte doek vertoond, en in de jaren negentig kwam er zelfs Are you being serve op RTL 5,19.20 uur J

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16