LEIDEN REGIO 'De psychiater is geen God die alles weet' >A vreest schade aan natuur Leidse Hout door popfestival Jet Rapenburg eer een stukje wordt fraaier 'Los conflict over bedrijventerrein in polder snel op' LAUWE R3 n? 8 FEBl vijftien mille De Thermiek De Stichting Kinder els Nederland heeft uro geschonken aan looi De Thermiek. Het estemd voor de multi- le aula van de nieuwe speciaal onderwijs In het nieuwe ge- i De Thermiek, dat de Blauwe Vogel- n 200 kinderen met lelijke of meervoudi- ap onderwijs. Met de school onder meer iditing, verduisterings in, multimediavoorzie- Jn audiotechniek aan- n. Hiermee kan de aula Iworden ingericht dat ïiek 'een wereld in het r haar leerlingen kan lijken. kers gaan de j aan bij ROC je afdeling Brood, p Patisserie van het Jdt morgen weer een H voor (oud-)leerlingen kkerijopleiding. Zo'n Jtenommeerde bak- hrdelen de producten elnemers op onder jnaliteit, presentatie, ^maak en verkoop- Jl. De prijswinnaars iom half negen bekend- iin de sportzaal van het |het Lammenschans- paf 17.00 kan het pu- iducten zien. aarsvakantie hbad De Does ■P- Zwembad De de Hoogmadeseweg porp loopt in de voor- We over van de kin- [eiten. Op maandag 24 Éggen alle speelmateri- fet water. De dag daar- kt Leiderdorps Water- lioenschap, met een prijs. Woensdag is het lp zwemmen voor 2,10 [op donderdag mag je luchtbed meenemen. p er aquadisco. De ope- fen zijn van 11.15 tot kop maandag tot en nerdag en van 11.30 tot p vrijdag. dinsdag 18 februari 2003 door Roelf Reinders leiden - Vroeger wist de psychia ter wel wat goed voor je was. Die had er immers voor gestudeerd. Maar tegenwoordig wordt ook de patiënt in de psychiatrie geacht mondig te zijn. Zoals ook de pa tiënt in de spreekkamer van de huisarts, de patiënt op de EHBO- afdeling van het ziekenhuis en zelfs de bejaarde in het verzor gingshuis steeds meer voor zich zelf opkomen. „Zorg is steeds meer een kwestie van onderhan delen", zegt voorlichtster Anne- marie de Bont van het pas ge opende CGZ Informatiepunt voor Leiden en omstreken op het Ra penburg 48 in Leiden. Maar, stelt De Bont: „Dat on derhandelen met behandelaars is in theorie mooi, maar in de praktijk valt dat tegen. Zeker in de psychiatrie, waar je te maken hebt met een kwetsbare en ge voelige groep patiënten. Die durven niet altijd mondig te zijn en de confrontatie aan te gaan." Het nieuwe Informatiepunt wil de patiënt helpen voor zichzelf op te komen. De kennis en in formatie die nodig is om de on derhandelingen met je dokter aan te gaan, vertelt de voorlicht ster, heeft het GGZ - dat bete kent Geestelijke Gezondheids zorg - Informatiepunt voor in formatie over hulp bij psychia trische en psychische proble men. (GGZ Informatiepunt: De Bont erkent dat dit ook weer zo'n typische, wollige welzijns- naam is, maar belooft dat er vóór de officiële opening op 9 mei een betere, speelsere naam is bedacht die beter valt te ont houden). Voorbeeldje. „Patiënten van in stellingen als de Rijngeest Groep onderhandelen vaak met hun behandelaars over medicijnen", vertelt De Bont. „Medicijnen te- Arjen Bergman en Annemarie de Bont van het pasgeopende Informatiepunt Geestelijke Gezondheidszorg aan het Rapenburg in Leiden: „On derhandelen met je psychiater is mooi in theorie, maar in de praktijk valt het tegen." Foto: Mark Lamers gen psychoses hebben soms na re bijwerkingen zoals impoten tie. Maar voor een patiënt is het nogal wat om tegen je psychia ter te zeggen dat je wat anders wilt. Daar moet je dan wel de ar gumenten voor hebben. Wij hebben de informatie over me dicijnen die patiënten voor zo'n gesprek nodig kunnen hebben. Een psychiater is geen God die alles weet." Het centrum heeft niet alleen informatie over me dicijnen, er is ook van alles te vinden over ziektebeelden, the rapieën, patiëntenorganisaties en dagbesteding, werk, vakan ties voor psychiatrische patiën ten. Ook familieleden en hulp verleners zijn welkom. De Bont benadrukt dat zij en de andere voorlichters van het In formatiepunt zelf geen hulpver leners zijn. „Ik ga niet zeggen: 'Dit moet je gebruiken of bij die hulpinstelling moet je zijn.' Daar zijn we niet voor. Wij ge ven informatie om patiënten zelf keuzes te kunnen laten ma ken." Coördinator Arjen Berg man van het Infopunt: „Wij hulpverleners? Gelukkig niet. Die zijn er al genoeg, die komen ze de hele dag al tegen. Juist het feit dat hier mensen werken die geen hulpverlener zitten, maakt het voor patiënten gemakkelij ker om binnen te lopen." Het Infopunt wordt betaald door het zorgkantoor, dat het overheidsgeld voor de psychia trie verdeelt, en de Rijngeest Groep. Maar De Bont benadrukt dat het Infopunt onafhankelijk is van deze laatste fusie-instel ling voor psychische en psychia trische hulp in de regio Leiden, Katwijk en Alphen. „Maar we kunnen natuurlijk niet om de Rijngeest Groep heen", zegt De Bont. „Het is de grootste instel ling voor geestelijke gezond heidszorg in deze regio." Ze wijst naar een grote kast vol met folders van de Rijngeest Groep. Bergman, om nog eens de onaf hankelijkheid te onderstrepen: „We hebben wel hun folders, maar een inschrijfformulier van de Rijngeest Groep hebben we hier niet." Het Infopunt is een stichting met hetzelfde bestuur als de stichting Inloophuis Psy chiatrie dat in hetzelfde gebouw aan het Rapenburg zit. De Bont: „Er waren al langer plannen om een informatiepunt over de geestelijke gezondheidszorg voor de Leidse regio te begin nen, maar er was geen geld. Geldgebrek is een groot pro bleem in de zorg. En als er er gens op moet worden bezui nigd, zijn preventie en voorlich ting vaak het eerst aan de beurt. Helaas, maar waar." Het informatiecentrum is zeker niet alleen bedoeld voor patiën ten met zware psychiatrische stoornissen, vertelt De Bont. „De geestelijke gezondheidszorg is heel breed. Ook de werkne mer die door bum-out de WAO ingaat, hoort hier bij. Gevaarlijke gekken die eng zijn, dat is helaas nog steeds het imago dat de GGZ bij het grote publiek heeft. Dat soort mensen is er natuur lijk wel, maar dat is een kleine groep. Geestelijke gezondheids zorg, dat is ook bijvoorbeeld de mentie en ADHD. Elke maandagmiddag heeft het infocentrum een deskundige op het gebied van het persoonsge bonden budget in huis. Met zo'n zorgbudget kunnen patiën ten zelf psychiatrische hulp en verzorging kopen. „Dat kan soms best een familielid zijn", zegt De Bont. „Maar in de GGZ loopt het nog steeds niet storm met het PGB, zoals hier veel achterloopt. Dat heeft natuurlijk ook te maken met de patiënten groep. Nieuwe dingen zijn lastig voor hen." De Bont wil heel graag naast het bestaande PGB- spreekuur ook een spreekuur voor familieleden van patiënten beginnen met een sociaal-psy chiatrisch verpleegkundige. „Hoe ga je om met je demente moeder, of je manisch depres sieve echtgenoot, of je schizofre ne zoon? Aan dit soort informa tie is veel behoefte. En hoe je dat doet, dat leer je niet even uit een boekje." GGZ Informatiepunt, Rapenburg 48 in Leiden (071-5147420); open: maandag en dinsdag van 10.00 tot 14.00 uur en donder dagavond van 19.00 tot 21.00 uur. De openingstijden worden gestaag uitgebreid. laatsti t Minkhorst msiast let CDA is ongelukkig met de n Werfpop voor de Leidse neero partij maakt bezwaren tegen kunst stival in het park, omdat dat de leet eroorzaakt aan de natuur, nentai n vreest het CDA voor herrie re ven tonenden. tweei Islid A. Flippo stelde gister dat ze i de gemeenteraad vragen ïren. beslissing van burgemeester iideni uders. Meer raadsleden heb- de re le met het festival in de Leid- aarte de rei. se Hout, maar alleen Flippo vroeg op heldering over de keuze van B en W, die aanvankelijk zelf ook Werfpop niet zagen zitten in het park. Zij wilden dat het muziekfestival opnieuw op de Ga- renmarkt zou worden gehouden. Toen daar grote commotie over ont stond, kwam het college op zijn schre den terug. Werfpop op de Garenmarkt was vorig jaar geen succes. Flippo wilde weten welke maatregelen de gemeente neemt om schade in het park te voorkomen en wat ze tegen geluidsoverlast gaat doen. Ook vroeg hij zich af of de natuurwaarden in het park bij de afwegingen van B en W waren betrokken, en of vooraf met de wijk was overlegd. Verder vindt Flippo dat mensen bezwaar moeten kunnen maken tegen het festival. Daarom moet de procedure daarvoor wel lang genoeg duren, zodat die 'effectief is'. Maar liefst drie wethouders gaven antwoord op de vragen van Flippo. Wethouder A. Pechtold (cultuur) zei dat hij Werfpop liever in het centrum zag, maar dat 'de organisatie zelf te kennen gaf iets anders te willen'. A. Geertsema (evenementen) zei dat Werfpop is opgenomen in de Evene mentenkalender. Daar kan bezwaar tegen worden gemaakt. Overleg met de wijk en het Diakonessenhuis, het ziekenhuis dat naast de Leidse Hout ligt, volgt nog. Wethouder R. van der Sande (wijkbe heer): „Er komt geen schade aan het park, dat wil zeggen, geen blijvende schade. Duizenden mensen zullen er dansen." De gemeente vraagt een borgsom van de organisatie, die de Leidse Hout 'op juiste wijze moet ach terlaten'. Van de ambtelijke afdelingen die bij het overleg waren betrokken, had niemand bezwaar. Flippo was niet gerust. „Het gras wordt vertrapt", voorspelde de CDA- 'er, „toegang tot het park is voor we ken uitgesloten." Het raadslid wees op een broedende bosuil in de Leidse Hout Een vogel die met moeite terug keerde in het park - een natuurorga nisatie hing nestkasten op - en nu door Werfpop ongetwijfeld wordt weggejaagd. „Die zien we tijden niet meer terug. En hetzelfde geldt voor de torenvalk." Burgemeester W. Lemstra zag daar de lol wel van in: „Komt u nog met meer diersoorten?" Flippo: „Nee, ik vind dit al erg genoeg." Het stak hem bovendien dat niet vooraf al met de buurtbewoners was overlegd. „Dat zou ik netjes hebben gevonden. Ik vind dat je zo niet met je partners moet omgaan." Hij kreeg bij val van D. Sloos van Leefbaar Leiden. „Ik ben daar zeer ontevreden over. De mensen hebben uit de krant moeten lezen dat er een popconcert plaats vindt. Ik vind dat onbehoorlijk." •LEIDEN WIJK LADDER de kooi - Wie 55 jaar of ouder is en eens een dag niet wil koken, kan aanschuiven aan de eettafel in Dienstencentrum Zijloever aan de Lage Rijndijk 129. Van maandag tot en met vrijdag wordt daar om 12.15 uur een drie-gangen-maaltijd opge diend. Per dag kan een keuze worden gemaakt uit verschil lende soorten groentes, aardap pelen en vlees. Ook staan er buitenlandse gerechten op het menu. De kosten voor deze maaltijd bedragen 4,85 euro. Bovendien is er elke zondag om 17.00 uur een visitekring met een uitgebreide broodmaaltijd, waarna er verschillende activi teiten zijn zoals bingo of kaar ten. Deelname hieraan be draagt vier euro. Voor aanmel den of meer informatie kan te lefonisch contact worden opge nomen met Delia Ginkel van Dienstencentrum Zijloever, te lefoon 5233208. jeugd - De Leidse Welzijnsor ganisatie verzorgt in de voor jaarsvakantie, van maandag 24 tot en met vrijdag 28 februari diverse activiteiten voor jeugd van 12 tot 18 jaar uit Leiden Noord en Midden in de buurt huizen in die wijken. Er zijn on der meer breakdance en street- dance en een meidensoos. Ook is er een tafeltennis- en een darttoemooi en woensdag 26 februari is er een voetbaltoer nooi bij Roodenburg. Voor deze toernooien moet worden inge schreven, deelname kost één euro. Wie meer over deze acti viteiten wil weten kan bellen: 5241932 of donderdag tussen 3 en 5 uur langs gaan in buurt huis 't Spoortje aan de Bem- hardkade 40. meerburg - Kinderen in de leeftijd tussen 4 en 7 jaar kun nen woensdag 26 februari van 11.00 tot 12.30 uur poffertjes bakken in buurtcentrum Mati- lo. Een beperkt aantal kinderen kan hier aan deelnemen. De kosten bedragen 2,75 euro. Op geven bij het buurtcentrum aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. noorderkwartier - Voor ver zamelaars van onder meer postzegels en prentbriefkaarten verzorgt de Leidse Ruilvereni- ging Koningskerk vrijdag weer een ruilavond. De bijeenkomst is tussen 19.00 en 21.45 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade 40. Tevens is er deze keer een kavelveiling. De entree bedraagt 0,75 euro. Er is ook een website: www.ruilver- koningskerk.nl en het Rapenburg is fraai gerestaureerde ijker. Begin april moe bewoners de ap- op de nummers betrekken. Die huizen januari 2002 flink on- :n genomen, nummer eerder opgeknapt. In iden bevinden zich acht appartemen- winkel. De renovatie tief van Stichting die de panden be de restauratie is ge- om zo veel mogelijk vó details, zoals een wa van n glas in loodraam te weeri ren- De kosten bedra- ■i ,5 miljoen euro. de o\"^rtementen variëren in sn hen n 1000 tot 1600 euro per fers val exclusief gas, water en die op hi bestaat deze week op 1 soda den jaar en werd op- ddelbi en. Zoi ia al sci gericht door Elisabeth Lucie (Betsie) Heskes-van Bergen die in 1993 overleed. Zij verzamelde en verkocht jarenlang antiek. Haar winkel was op nummer 15, zelf woonde zij op 11. Haar bezit was in de stichting onder bracht, die zij net als haai" win keltje Accolade noemde. Het beheer van de stichting waarin behalve het antiek ook de pan den aan het Rapenburg zitten, fiet zij over aan haar buurjon gen, Bert Pijnacker. Toen me vrouw Heskes, die door haar man in de steek was gelaten, ziekelijk werd, verzorgden Bert en een aantal vrijwilligers haar. Zo werd hij haar vertrouweling, aan wie zij haar nalatenschap in handen gaf. Na haar dood zegde Pijnacker zijn baan bij de politie op om zich geheel aan Accolade te kunnen wijden, de panden te restaureren en de antiekzaak RezyW De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 draaiende te houden. De drie panden waren samen met nummer 17 begin 1600 in het bezit van jonkheer Pieter van Assendelft. Hij liet de per celen in 1624 na aan vier erfge namen. Rapenburg 15 werd ge taxeerd op 1800 gulden, de an dere drie elk op 1400 gulden. Vanaf die tijd ontwikkelden de huizen zich afzonderlijk. „Het is niet de bedoeling geweest de panden terug te restaureren naar een bepaalde tijd", zegt Pijnacker. „Wat we aantreffen proberen we zo veel mogelijk te handhaven. Zo zijn er bijvoor beeld meer dan veertig deuren hergebruikt. Bijzonder is ook dat elk appartement een buiten heeft. Dat kan een balkon, bin nenplaats of een tuin-zijn." Vanaf 1993-1994 was hij bezig met het opknappen van num mer 11, de renovatieplannen voor 13 en 15 dateren uit 1997. Dat opknappen moet gebeuren met zo weinig mogelijk midde len. Gelukkig waren er bijdra gen van het Prins Bemhard Cultuurfonds en Monumenten zorg. De stichting heeft geen winstoogmerk, maar moet wel winst maken voor de renovatie en het onderhoud. Daarnaast is Pijnacker parttime bij de stich ting in dienst en werkt hij volop mee als timmerman bij de re novatie. Een renovatie die wordt uitgevoerd door bouwbe drijf Burgy naar een plan van het Warmondse architectenbu reau Robers. In een van de appartementen bevindt zich nog een trompe- l'oeil, een bedriegertje. Dat is een op een deur aangebracht natuurgetrouw geschilderde af beelding van een gang. „Daar naast troffen we een waterput aan. Op de bodem van die put op een diepte van vier tot vijf meter lag een beschadigde kan. De stadsarcheoloog heeft er Bezoek statenfractie D66 aan Leiden naar gekeken en de kan gefoto grafeerd. Vanwege de beschadi ging wordt die kan niet ten toongesteld. De bedoeling is dat de waterput wordt verlicht en dat de kan dan wordt terugge legd zodat die goed te zien is. Dat zijn de details die het werk zo leuk maken." Volgens planning moeten de bouwers van Burgy medio maart klaar zijn. Begin april kunnen de eerste huurders dan hun intrek nemen aan het Ra- De renovatie van de pan den Rapen burg 13 en 15 is bijna vol tooid. Foto: Hielco Kuipers penburg. De panden worden tijdens de open monumenten dagen in september officieel ge opend en zijn dan ook gedeelte lijk voor het publiek geopend. Eric-Jan Berendsen door Robbert Minkhorst leiden - Leiden en Zuid-Holland moeten zo gauw mogelijk om de tafel om het eens te worden over het nieuwe bedrijventer rein in de Oostvlietpolder. An ders ontstaat maar nodeloze vertraging, vindt de statenfractie van D66. De partij zei dat afgelopen weekeinde bij een werkbezoek aan Leiden. Lijsttrekker en huidig fractie voorzitter L. Schaap, statenlid H. Weber uit Leiden en kandidaat statenlid Y. Iignac werden za terdag in en rond de Oostvliet polder rondgeleid door raadsle den uit Leiden. De provincie en de gemeente verschillen van mening over de inrichting van het gebied. Zo wil Leiden ook bedrijven bouwen tussen de Europaweg en de Vrouwenweg. De provincie is daar tegen. Verder heeft gede puteerde M. Norder (PvdA) ge opperd om niet veertig, maar tenminste tachtig hectare voor bedrijven te bestemmen. Wet houder (en partijgenoot) R. Hil- lebrand houdt voorlopig vast aan die veertig hectare. Schaap wil daadkracht, zei hij zaterdag. „We moeten voorko men dat verschil van inzicht leidt tot vertraging. Er moet geen loopgravenoorlog ontstaan over de Oostvlietpolder. Laat Norder en Hillebrand nu kijken waar ze het eens zijn in plaats van oneens." Voor D66 staat alleen al nage noeg vast waartoe het overleg tussen Zuid-Holland en Leiden moet leiden: de gemeente moet inschikken. Bebouwing tussen de Europaweg en de Vrouwen- weg is taboe. „Deze buffer tus sen het toekomstige bedrijven terrein en Cronesteyn is van we zenlijk belang", aldus Schaap. „Er mag niet aan Cronesteyn gekomen worden. Dit park heeft een grote sociale en recreatieve functie." Bovendien is voor D66 tachtig hectare bedrijven be spreekbaar, 'als de natuurwaar den in de polder dat toestaan'. De statenfractie hield tegelijk een pleidooi voor bebouwing van vliegkamp Valkenburg, om zo het tekort aan woningen in de Leidse regio op te lossen. De afspraken die Norder met het rijk heeft gemaakt over een 'om singeling' van de vliegbasis met huizen, te onderzoeken of het vliegveld op termijn nog wel no dig is en na te gaan wat de voor- en nadelen van volledige be bouwing zijn, noemt statenlid Weber ongelukkig. Hij vindt dat Norder slappe knieën heeft. Daarmee neemt de druk op de gedeputeerde toe; eerder kreeg hij dezelfde kritiek van Groen links. Waarschijnlijk zal een aantal van Norders partijgeno ten er heimelijk net zo over den ken: de PvdA in Provinciale Sta ten (PS) is altijd een vurig pleit bezorger geweest voor sluiting van het vliegkamp, ten faveure van Leiden. Norder moet zich morgen verantwoorden, als in PS het nieuwe streekplan moet worden aangenomen. Weber: „Voor de woningbehoef te van Leiden blijft het vlieg kamp de geschiktste locatie. De provincie moet zich er blijvend voor inzetten dat het in zijn ge heel voor woningbouw beschik baar komt. Norder gooit nu al de handdoek in de ring."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15