Politiek blij met kandidaten Gemeente heft haar informatiestop op REGIO rfbaar Leiden bemiddelt bij voetbalfusie aan 'de kade' nshof wil mooier winkelcentrum en veiliger plein 'Uitstekend netwerker' versus 'daadkrachtig analyticus' R1 'Ze zijn aan elkaar gewaagd' Celstraf voor Leidenaar na inschakelen huurmoordenaars dinsdag l8 FEBRUARI 2003 door Wim Wegman leiden - De Leidse politiek is zeer tevreden met de beide kandida ten voor het burgemeesterschap in Leiden. Raadsleden voorspellen een boeiende campagne tussen Harry Groen en Henri Lenferink. „Ze zijn aan elkaar gewaagd, hoewel ze qua stijl en persoon behoorlijk uiteenlopen", zegt CDA-fractievoorzitter W. Bleijie. „Maar die verschillen maken het juist boeiend. De mensen heb ben straks echt wat te kiezen." Deze keer heeft de vertrouwens commissie aanzienlijk meer succes gehad. Volgens Bleijie en fractievoorzitter J. de Coo van LWG/De Groenen was er naast Groen en Lenferink zelfs nog een derde kandidaat die 'boven de Leidse lat uitsteekt'. „Maar jammer genoeg kunnen we er maar twee naar voren schui ven", aldus De Coo. Volgens Bleijie is de derde kandidaat echter nog niet helemaal uit beeld verdwenen. „Hij staat re serve, om het zo maar te zeggen, mocht er onverhoopt iets ge beuren met een van de twee an dere kandidaten." Wie die derde kandidaat is, mogen De Coo en Bleijie, beiden lid van de ver trouwenscommissie, niet zeg gen. Volgens voorzitter C. Broeyer is het geen kandidaat die bij de vorige ronde al had gesolliciteerd. G. van Hees, fractievoorzitter van Groenlinks - de enige poli tieke voorman die niet in de ver trouwenscommissie zat - zegt zeer content te zijn met de twee kandidaten. „Groen kende ik natuurlijk al. Lenferink nog niet, maar als ik zijn cv zo lees, krijg ik een goede indruk van hem." Van Hees zegt het jammer te vinden dat een echte burge meestersverkiezing niet moge lijk is. „Er schijnen nu zelfs drie goede kandidaten te zijn. Wat was er mooier geweest dan ze alle drie op een rijtje te kunnen zetten en de mensen vervolgens te laten kiezen? Dat is toch mooier dan dat rare paarse compromis waarmee we het nu moeten doen?" Dat de twee kandidaten zich tij dens hun campagne in principe niet over zaken mogen uitlaten waar ze politiek niets over te zeggen hebben, hoeft volgens Van Hees geen bezwaar te zijn. „De burgemeester gaat over vei ligheid. Daar valt het nodige over te vertellen, lijkt me zo. En ze kunnen zich profileren met hun kijk op de regionale samen werking, of dat ze juist heel graag honderdjarigen willen be zoeken. Kortom, er blijft vol doende over voor de campag ne." Wethouder A Pechtold is 'vol strekt tevreden' met Groen en Lenferink. „Ze hebben beiden heel andere kwaliteiten." CDA- 'er Bleijie wil dat wel nader spe cificeren. „De een is heel sterk op inhoud, de ander is juist sterk op punten als charisma. Wat ik trouwens ook wel inte ressant vind, is de leeftijd van Lenferink. Gezien zijn jeugd, hij is 45, kan hij misschien een heel nieuwe burgemeestersstijl bren gen. Hij kan in elk geval lang mee, als hij het wordt Hij kan Goekoop ruimschoots verslaan als langstzittende burgemees ter." den haag/leiden - Een 35-jarige man uit Leiden is gisteren door de Haagse rechtbank veroor deeld tot drie jaar cel voor het inschakelen van huurmoorde naars om twee autohandelaren uit Zoetermeer om het leven te brengen. De straf is twee jaar minder dan de eis. Zijn 29-jarige vriendin uit Leiden werd door de rechtbank vrijgesproken. Haar was medeplichtigheid ten laste gelegd. Volgens de rechtbank heeft de man in november 2001 twee mannen een miljoen gulden ge boden om de autohandelaren, zijn werkgevers, uit de weg te ruimen. De verdachte zou om de een of andere reden bang zijn geweest voor zijn bazen. Uiteindelijk raakte de man dus danig in de problemen dat hij in januari vorig jaar zelf de politie belde vanuit Spanje. Die vertel de hij dat zijn voormalige werk gevers om het leven waren ge bracht door twee mannen en dat hijzelf ook werd bedreigd. De twee mannen die de moord op hun geweten zouden heb ben, kwamen met een heel an der verhaal. De Leidenaar had hen gevraagd om de moord te plegen. Ze hadden het spelletje meegespeeld om het geld op te strijken. Toen de opdrachtgever niet met het geld over de brug kwam terwijl hij wel geloofde dat ze zijn werkgevers om het leven hadden gebracht, zetten ze hem onder druk. Daarom was de Leidenaar met zijn vrien din naar Spanje gevlucht. door Robbert Minkhorst leiden - De informatieboycot van de gemeente Leiden tegen het Leidsch Dagblad is opgehe ven. De hoofdredactie van de krant en burgemeester en wet houders hebben hun conflict bijgelegd. Aanleiding voor de onenigheid was een opmerking van raadslid J. de Coo (LWG/De Groenen) in deze krant over het declaratiege drag van wethouders. De Coo's opmerking werd afgedrukt zon der een reactie van Leidse wet houders. Het commentaar van de gemeente volgde een dag la ter. Het kwaad was echter in de ogen van B en W al geschied. Na een korte briefwisseling tussen de krant en de gemeente besloot de gemeente het Leidsch Dag blad in de ban te doen. De in formatie aan de krant werd tot een 'wettelijk minimum' be perkt. In de praktijk bleek dat Leiden elk verzoek van deze krant om informatie weigerde. Afgelopen vrijdag vond een ge sprek plaats tussen de leiding van het dagblad en het college. Afgesproken is dat hoofdredac teur K. van der Malen in een ar tikel in de krant uitleg zou geven over de onenigheid. Zijn bijdra ge verscheen gisteren en was voor de gemeente aanleiding de informatiestop op te heffen. „Het conflict is uitgepraat, de impasse doorbroken", zei bur gemeester W. Lemstra gister middag op het wekelijkse pers- gesprek van B en W. „Persoon lijk vind ik dit een belangrijk be sluit." Lemstra zei dat hij en de wethouders een goed gevoel hebben overgehouden aan het gesprek van vrijdag. „Het was verhelderend. Er is niet met deuren gesmeten en niet met kop en schotels gegooid." Lemstra had gisteira weinig be hoefte om over de affaire na te praten. Hoofdredacteur Van der Malen betoogde in het stuk dat de gemeente vooral zichzelf dwarszat met de informatieboy cot, en dat die maatregel boven dien buitenproportioneel was. B en W vatten het stuk op als ex cuses van de krant aan hun adres. Over excuses van de ge meente aan het Leidsch Dag blad 'is niet gesproken', zei de burgemeester. „Ik wil dit hoofd stuk graag afsluiten. Ik heb geen zin in nabeschouwingen. Dus einde oefening." Van der Malen toont zich in een reactie 'tevreden' nu de ge meente de informatiestop heeft beëindigd. „Die maatregel heeft onnodig de relatie tussen de ge meente en het Leidsch Dagblad verstoord." LEIDEN Minkhorst fbaar Leiden gaat proberen fusie tussen de clubs Leid- V en LFC te bewerkstelli- tij vroeg en kreeg daarvoor toestemming van sport- A Pechtold. !e woensdag is de fusie tus- b voetbalclubs op de Boshui- (tukgelopen op de nieuwe l de vereniging. Leden van I onvoldoende de naam van hun eigen club terug in 'Leidsche Boys LV en stemden op de ledenvergadering tegen de fusie. „De voetbalfusie is geknakt en dat is zeer te betreuren", zei fractieleider D. Sloos van Leefbaar Leiden gisteravond in de gemeenteraad. „Drie clubs verke ren in erbarmelijke omstandigheden. De accommodaties zijn bijna niet meer te gebruiken. Naar onze mening heb ben leden de fusie niet laten doorgaan op grond van bijna niets." Sloos stelde een bemiddelingspoging voor. Leefbaar Leiden heeft 'twee voet baldeskundigen' in zijn midden, be toogde Sloos. Fractiegenoten P. Peper en J. Oudshoom ('Kale Jan') zijn vol gens Sloos graag geziene gasten op de Boshuizerkade. Oudshoom is een pro minent in het voetbalwereldje. „Ik denk dat deze twee de vastgelopen fusie weer vlot kunnen trekken. Ik vraag of de wethouder ons rugdekking wil ge ven." Sloos wil zelf in actie komen omdat hij twijfelt aan de capaciteiten van Pecht old, zei hij. „Ik vind het raar dat het col lege er niet vorige week al bovenop is gesprongen. Is dat omdat de wethou der het niet kan, of omdat hij mis schien niet genoeg potentie heeft?" „Ik houd graag wat afstand", ant woordde deze. Een bemiddelingspo ging ziet Pechtold 'wel zitten'. „Ik denk dat die succesvol is. Deze partij is in staat om de drie verenigingen bij de les te halen." De wethouder wil wel graag 'op korte termijn' worden geïnfor meerd over de vorderingen van Peper en Oudshoom. Net als Leefbaar Leiden is Pechtold teleurgesteld in het misluk ken van de fusie. „De naam mag toch niet de hoofdreden zijn waarop deze fusie stukloopt. Een fusie zou de kwali teit van het voetbal ten goede komen." De wethouder wil ook best investeren in de slechte behuizing op de Boshui zerkade, zei hij gisteravond. Want dat dat nodig is, staat vast. Hij doet dat echter alleen 'als het verantwoord is', ofwel als het voetbal aan 'de kade' toe komst heeft. De race om het burgemeesterschap is begonnen door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - WD'er Harry Groen en Henri Lenferink (PvdA) komen op 11 maart in een burgemees tersreferendum tegen elkaar uit. De voorzitter van de vertrou wenscommissie, PvdA'er Broey er, toonde zich opgelucht over het feit dat er deze keer wél een keuze uit meerdere kandidaten kon worden gemaakt. „We had den nu een luxeprobleem", zei ze ironisch. Vorig jaar droeg de vertrouwenscommissie alleen Groen voor, waarna minister Remkes de procedure over liet doen. Broeyer noemde Groen een man met veel energie, enthousi asme en overtuigingskracht. Ze prees zijn daadkracht en voor zag hem van het predikaat 'uit stekend netwerker'. Ook stond ze nog even stil bij de vele - voor Groen negatieve - publiciteit tij dens de vorige, mislukte, benoe mingsprocedure. „De kranten hebben bol gestaan van de ver halen over vermeende declara tie-affaires. De heer Groen heeft zich daardoor niet laten af schrikken en hij heeft de vragen die de publiciteit bij de vertrou wenscommissie opriep, naar te vredenheid beantwoord." Lenferink beschikt volgens Broeyer over 'gedegen kennis'. De Arnhemse wethouder is ana lytisch sterk, zei ze, daadkrach tig, besluitvaardig en hij be schikt over een groot bindend vermogen. Die laatste eigen schap kreeg Groen de vorige keer ook toegedicht, maar deze keer niet. Ook met Lenferinks netwerken is niets mis, volgens de Leidse PvdA'er. Na de raadsvergadering stelden Groen en Lenferink zich kort voor aan de raadsleden en het publiek Ze kwamen onder luid applaus achter het gordijn van de burgerzaal tevoorschijn. Hun eigenlijke campagne begint van daag met een persconferentie. Groen sprak zijn waardering uit voor de vertrouwenscommissie, die hem 'tot op het bot heeft doorgezaagd'. Voor vragen over zijn veelbesproken declaratie verleden verwees hij naar zijn website www.harrygroen.nl. Na de raadsvergadering stelden Groen (rechts) en Lenferink (links) zich voor aan raadsleden en publiek. Tussen hen in zitten voorzitter van de vertrouwenscommissie Broeyer en waarnemend burgemeester Lemstra. Foto: Hielco Kuipers Daar gaat hij niet in op de reac tie van het Amsterdamse college van burgemeester en wethou ders op een etentje met de plaatselijke 'captains of indu stry' van de Rob de Vilderstich ting, waarvan Groen bestuurslid was en is. De kosten van dat di ner, zo'n 50.000 gulden, kwa men voor rekening van het ge meentelijke havenbedrijf. Het Amsterdamse college heeft de gang van zaken rond dit diner laten onderzoeken en heeft Groens handelwijze afgekeurd. De afkeuring kwam pas naar buiten nadat Groen al weg was uit Amsterdam. Groen gaat op zijn website ook niet in op een gouden handdruk van 250.000 gulden voor de di recteur van een organisatie die de promotie van Amsterdam verzorgt. In deze krant heeft hij verklaard dat hij de financiële regeling met opzet niet met de andere leden van het college heeft besproken omdat deze zich er dan tegen zouden heb ben verzet. Volgens Groen moet de wethouder die is belast met personeelszaken, een bepaalde financiële speelruimte hebben om personeelsproblemen op te kunnen lossen. Groen zei gisteravond dat hij met 'enige gespannenheid' uit ziet naar het burgemeestersrefe rendum. „Ik heb er ontzettend veel zin in." Groens tegenstrever Lenferink zei dat hij pas sinds kort weet dat hij bij de laatste twee zit „Voor mij is het allemaal heel snel gegaan. Ik heb mijn agenda moeten schoonvegen voor de komende periode en dat was best lastig." Hij toonde zich bij zonder gecharmeerd van de stad. „Als historicus ben ik al di rect door Leiden gegrepen. Ik ben al een beetje verliefd gewor den op de stad met al die licht jes in het donker." Lenferink schreef aan het einde van de ja ren tachtig als freelance histori cus een boek over de geschiede nis van Het Gelders Orkest Op de vraag waarom hij niet aan de eerste procedure heeft mee gedaan, antwoordde hij dat hij nog niet zoekende was. „Ik was lokaal met enkele dossiers bezig die geen snelle wisseling ver droegen. Nu heb ik wat meer rust om naar buiten te kijken." Lenferink erkende dat hij door zijn partij, de PvdA, is aange moedigd te solliciteren naar de Leidse burgemeesterspost. Over Groen zei hij dat hij er al rekening mee had gehouden dat de WD'er 'er weer bij zou zit ten'. Groens website had hij nog niet bekeken. „Maar via de zoekmachine Google heb ik al genoeg op het internet gelezen over de heer Groen." Groen ging niet in op deze eer ste campagneschermutselingen van de kant van zijn tegenstan der. Hij wilde nog wel kwijt dat hij voor de tweede procedure een nieuwe sollicitatiebrief heeft geschreven. ,A1 was het de kort ste die ik ooit heb geschreven. Ik heb de oude er als bijlage bijge daan." mooier winkelcen- onguur plein, en graag ook hangjongeren. Dat de wensen van van de Stevenshof, het deel dat de en- Ie wijkraad invulde. Iligersorganisatie de wijk met enige re- ariftelijk. Dit keer was minder dan bij de uête die twee jaar ge- -1 verspreid. Van de ïurde vragenlijsten - rijkraad er voor het iet jaar 127 terug. Iet- - tellend geeft voorzit- louten toe, maar al de wijkraad aardig en met de ongeveer iggesti.es die de zes- vragen opleverden, bijzondere plekje van gaf zestig procent lervraagden te ken- lilampnwlen en de achter- olders richting Was- fl minder scoren het pe Tinneplein en de ivan station De Vink. er slecht op bij de res- n en hun antwoorden >g van voor de onge in tijdens de jaarwis- tn een derde van de |1stJ( ten ™dt deze plek 25 to na rallen a nieuw hoogstwaar- ifitiiet verbeterd zijn, re* Houten. Als oorzaak ara, >rden hangjongeren Betere verlichting en jelijk is verplaatsing Onument voor de Een van de meest bijzondere plekjes van de Stevenshof is volgens de wijkbewoners die de enquête hebben ingevuld, deze molen aan het ein de van de Hadewijchlaan. Foto: Dick Hogewoning vrouwenemancipatie zou de si tuatie op het plein kunnen ver beteren. Ook kunnen bomen en bankjes het plein een vriendelij ker uitstraling geven. Het par- keerterreintje bij het station moet opnieuw worden inge deeld, zodat het er wat netter komt bij te liggen. Een ander punt van zorg is het winkelcentrum de Stevens- bloem. Dat ligt er vooralsnog re delijk bij, meent Van Houten, maar om verloedering te voor komen moet er op tijd worden ingegrepen. Veel respondenten willen de glazen overkapping aan de achterkant van het win kelcentrum kwijt. Deze overkap ping dient volgens de bewoners geen ander doel dan dat van hangplek en wordt bovendien met regelmaat gesloopt. Zonde van het geld, menen de geën quêteerden. Zij zien graag een leuk café met terras aan de ach terkant van het winkelcentrum verschijnen. Dat sluit volgens Van Houten heel mooi aan bij het park dat daar aan grenst. Ook in het winkelcentrum ver oorzaken jongeren overlast, meent een deel van de onder vraagden, dat zich met name 's avonds onveilig voelt door hun aanwezigheid. De suggesties en opmerkingen die uit de enquête naar voren zijn gekomen zijn al besproken in het tweemaandelijkse overleg dat de wijkraad met politie en gemeente houdt. Aan de een voudige zaken zoals losliggende tegels, prullenbakken, straat- meubilair en dergelijke wordt al gewerkt. Ook krijgt de Stevens- bloem dit voorjaar een grote schoonmaakbeurt waarbij wat kleine zaken opgeknapt en ver beterd worden. De grote wen sen duren echter langer, weet Van Houten ondertussen uit er varing. „Maar - en dat is het eni ge voordeel van de rellen van af gelopen jaarwisseling - er is sinds die vreselijke oud-en- nieuwviering wel meer aan dacht voor de openbare ruimte en de veiligheid in de Stevens hof. En dat je het met wat bank jes en extra straatverlichting niet redt, is ook wel doorgedrongen op het stadhuis. Er moet een structurele oplossing komen voor de hangjongeren hier. Want het is duidelijk dat er op dat gebied wat misgaat in de wijk." ^telling urodusnie jet Leidse anarchisti- ftief Eurodusnie staat ^telling. Politicolo- Idervaart van de jt van Amsterdam re en bundel artikelen pel 'Leven volgens je andere politieken je sociale bewegingen Bid'. Eén van de au- piel Donisie, deed een ticiperend onder- Ie Koppenhinksteeg lavelaan en sprak isten van Eurodus- jren volgens je idea- ij verslag van zijn be- lUitg. Aksant, Am- iBN 90 5260 046 5. i eï>n' iroof op «fcmmerstraat met 22-jarige Leidse is nacht op de Haar- lex lagiraat van haar mobiel- iet eedd. Zij liep daar en t Mail esproken door een meerfe weg vroeg. Op het at de vrouw het ge- van ndigde, werd haar te len gi haar hand gegrist, aar telefoon wilde te- i, kreeg ze een elle- van de man. Daarna

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13