'Je moet eten om te kunnen afvallen' LEIDEN REGIO Parkeren in Leiden blijft bron van ergernis Zorgaanbieders broeden op aanpak van 'grote grijze golf R3 Vreewijk blij zonder blik 'Minderjarige vluchtelingen zijn extra kwetsbaar' pners slapen ns inbraak IOTEN - Terwijl de be liepen hebben dieven geslagen in een huis Rietzangerpad in Voor- ,In de nacht van vrijdag |ag forceerden zij de hamen zij een jas, een knee, een fototoestel Lar tassen mee. De be merkten dat pas de vol- jhtend. maandag 17 FEBRUARI 2003 Dikke mensen zitten vol humor en zelfspot, zegt dokter Rogier van Geldre uit Oegstgeest ',rp - Bij een huis aan I kade in Leiderdorp L hnbekenden zaterdag- ee auto's gestolen. Ze 1 een raam, doorzoch- is en namen onder tosleutels en een lap- dDe bewoners waren v e inbraak niet thuis. gover |ÉOTEN - ^em%ra; .ent, -iting PI ide 3 Se5 - Noord-Jemen ial tijdens een lezing in de Dorpskerk in ;n. Spreker Charles :e van 1985 tot Joord-jemen, waar hij tÊ !r andere bezighield terproblematiek in ie lezing, met een :ie, begint om 20.15 ;ang is gratis. 'tfhtatie a pPgai is voor isch zieken -Veel mensen met jische ziekte zijn som- ten de neiging tot Iteit. Om deze patiën ten, organiseert de Groep voor psychia- Jpsychische hulp en IGroot Rijnland een f deelnemers leren Jlen waarmee ze hun ikunnen verbeteren pouden. De cursus feo maart en wordt Bin Leiderdorp. Opga- 161415. eidsrecepties [mrgemeester aanschap Zoeterwoude iensdag 26 februari van burgemeester :hap, die per 1 maart aan de slag gaat. Om iegint in het gemeen- buitengewone raads- g met aansluitend aok wuur) een receptie voor tevo n. n inwoners van Zoeter- er 's avonds gelegen- ifscheid te nemen van neester. Van 20.00 tot is er voor hen een re- in de raadzaal meentehuis. ster Koopmanschap jennen gegeven dat zij d met haar afscheid wil ontvangen voor de de btivan een sPeeltoestel ilaatselijke woon- en 3 sischap Swetterhage. iebii_ lekn inde lksvï dev letbi djn| ook per de Velde uit Leider- voel ;t in het centrum van dati :n avondcursus. Om- 21.00 uur moet beta- op v i parkeren op het Ra h is ze per cursusavond kwijt, oftewel 8,80 ou- „Het volgen van wordt zo een dure Coofeiden", zegt Van de ;enw n probeer maar eens donker bij kou of re in goed gevulde betete betalen bij een par- iacti r op het Rapenburg." had side vindt dat een gave. „Mijn ervarin- door Saskia Stoelinga oegstgeest - De strijd om de vet rollen is in volle gang. De Neder landse bevolking wordt te dik. Overal duiken middelen en des kundigen op om het afvallen te versnellen en te begeleiden. Vaak is het resultaat van een dieet van korte duur. Het jojo-effect. Snel slank en net zo snel weer dik. Hoe beteugel je nu boventallig vet? De Oegstgeestse huisarts Rogier van Geldre werkt met een intensieve methode van twintig weken, die goed aanslaat bij de volgers. „De toeloop is zo groot dat ik moet oppassen om niet te enthousiast te zijn." „Juist in deze maanden wordt er veel reclame gemaakt voor ver mageringspreparaten en dieet producten", zegt de medewerk ster in de Etos-drogisterij in Lei den. „Niet vreemd", verklaart haar baas. „De goede voorne mens in het nieuwe jaar hebben vaak te maken met afvallen en meer bewegen." Ook de dieet- clubs en sportscholen, die in ja nuari en februari de meeste le den tellen, springen daar slim op in met allerlei lucratieve aan biedingen. Bij de grootste orga nisatie in de regio Leiden, Sport - city, krijg je het lidmaatschap zonder problemen gratis. De Raad voor de Volksgezond heid en Zorg (RVZ) waarschuw de de dikkerds al in december. De RVZ constateerde dat 40 procent van de Nederlanders te vet is. Diabetes, hart- en vaat ziekten en aandoeningen van het bewegingsapparaat worden mede door een teveel aan vet veroorzaakt. Aan de lijn dus. Overgewicht, zwaarlijvigheid, dik, te dik. Van Geldre krijgt da gelijks mensen op het spreekuur die er zo uitzien en ook graag wat kilo's kwijt willen. De huis arts is gebiologeerd door af- slankprogramma's, niet voor zichzelf maar voor zijn patiën ten. Sinds een jaar begeleidt hij in zijn praktijk, gevestigd in de nieuwe Oegstgeestse wijk Poel geest, mensen die om gezond heidsredenen ten minste een ki lootje of tien moeten afvallen. Toen hij een paar jaar geleden in Poelgeest als arts begon, zat zijn praktijk niet meteen hele maal vol. „Toen ben ik andere interessegebieden gaan zoeken. Hoe kun je diabetes of mensen met een insulineprobleem op het juiste gewicht houden of hoe kun je overgewicht, de basis van veel medische problemen, te lijf gaan? Mensen met overge wicht hebben vaker gewrichts problemen en hart- en vaatziek ten. Suikerziekte komt ook veel meer voor bij dikke mensen." Zo ging Van Geldre op onder zoek. Op een bijscholingscursus in Scheveningen stuitte hij op PreCon. Een internationale or ganisatie die speciale, weten schappelijk verantwoorde voe dingsprogramma's samenstelt. Dat trok hem. Een dieet- en voe dingsprogramma zonder honger lijden, zonder maaltijden en - heel belangrijk volgens de dok ter - zonder jojo-effect. „Met behulp van een computerge stuurd apparaat meet ik de hoe veelheid vet, vocht en spiermas sa. Doel van het programma: vermindering van overtollig vet- weefsel en behoud van spieren en andere belangrijke weefsels. Met de meeste diëten wordt re sultaat geboekt door vochtver lies." Het lijkt simpel, maar hoeveel mag je nog eten? „Valt mee", zegt dokter van Geldre, die de patiënt die meedoet eens per twee weken wil zien en meten. „Je moet eten om te kunnen af vallen. Als er geen brandstof is kan het lichaam zich niet ont doen van de vetstoffen. De op zet is verandering van het onre gelmatige eetpatroon. De eerste fase is helemaal gericht op vet- verbranding. Alles draait om drie maaltijden per dag. De eer ste maaltijd, het ontbijt, mag je zelf bepalen. Daarna wordt het leven een week of zeven be heerst door twee maaltijdver vangers voor de middag en de avond. Dat is nodig om de be hoefte aan tussendoortjes te voorkomen. En dat is belangrijk, want vooral tussendoortjes ver storen de vetverbranding van het lichaam. Op deze manier verlies je een kilo per week. Dat is een reëel beeld. Uiteindelijk kom je aan 10 tot 15 kilo minder vet over twintig weken." In de tweede fase bouw je lang zaam aan het juiste eetpatroon en wordt er gewerkt aan spier massa door te bewegen. Ik wil benadrukken dat dit program ma geen overdreven elementen in zich heeft. Je verhongert niet en je hoeft niet uren in een sportschool aan apparaten te sleuren. Fietsen, lopen, zwem men passen er prima in. Bij dit dieet is de weg van de geleide lijkheid aan de orde. Je merkt ook aan de mensen die mee doen algauw of het iets wordt. Degenen die drie keer zijn ge weest blijven." Heeft de positieve aandacht en liefdevolle begeleiding van dok ter Van Geldre er ook iets mee te maken? „Natuurlijk, als mensen er weer goed uitzien en zich steeds beter gaan voelen vind ik dat prachtig." Enthousiast gaat Van Geldre door. „In laatste fase proberen we het normale leven weer op te pakken zonder dat er een gram metje bij mag komen. Dus geen graascultuur, geen koekje bij de koffie, maar drie goede maaltij den. Mensen die nog niet ge noeg zijn afgevallen of mensen die nog meer willen weten over een gevarieerd menu verwijs ik Dokter Rogier van Geldre: „Als er geen brandstof is, kan het lichaam zich niet ontdoen van de vetstoffen." Foto: Henk Bouwman door naar een diëtiste." „De kosten vallen mee," zegt Van Geldre. „Een abonnement op de dokter komt op 25 euro. Een startpakket kost 83 euro. Daarna moeten de deelnemers gemiddeld nog eens 200 euro uitgeven aan de maaltijdvervan gers. Waarom ik dit organiseer? Niet omdat ik nog te weinig pa tiënten heb. Inmiddels werken we met drie artsen. We zijn een groepspraktijk aan het worden. Ik vind deze cursus - ik doe het één avond per week - ontzet tend leuk. Dikke mensen heb ben veel humor en zelfspot. Als iemand hier binnenkomt met Plan voor vijf centrale 'welzijnssteunpunten' in Voorschoten door Coen Polack voorschoten - De Voorschotense zorginstellingen moeten vijf centrale 'welzijnssteunpunten' op richten om de omliggende wijken te bedienen. Dit plan presenteert het Aanbieders Platvorm Voor schoten morgenmiddag tijdens een discussiebij eenkomst over de toekomst van de zorg. Het APV is een samenwerkingsverband van directeuren van zorginstellingen, de gemeente en bijvoorbeeld de Stichting Welzijn Ouderen Voorschoten. Intensieve samenwerking tussen instellingen en de gemeente zijn volgens het APV nodig omdat de vraag naar zorg aan huis flink toeneemt.. Ook moeten huizenbouwers rekening houden met het feit dat de bevolking steeds ouder wordt. Volgens Johan Groen, voorzitter van het APV, had elke zorginstelling haar eigen wachtlijst. „Daar door was er ook geen samenhang in het beleid", aldus Groen. „Niemand had overzicht over de zorg in Voorschoten. Het APV wil dat overzicht wel hebben. We vergaderen één keer in zes weken en overleggen over alles wat op ons afkomt. We moeten nauwer samenwerken, zodat we de inwo ners een overzichtelijker aanbod van zorg kunnen bieden." Het APV houdt zich bezig met problemen die ook landelijk spelen: de vergrijzing en de efficiëntere indeling van de zorg. „Veel mensen in Nederland zijn zich niet bewust van de grote 'grijze golf die op ons afkomt. Als we daar niet snel aan gaan denken, veroorzaakt dat straks grote problemen." Het APV wil efficiënter werken. „Als je de klanten meer te zeggen geeft, merk je dat er naar sommige diensten minder vraag is dan nu en voor andere diensten meer. We merken bijvoorbeeld dat als de klant kan kiezen aan welke zorg hij zijn geld uit geeft, hij maaltijden en klusjesmannen aan huis vaker bestelt dan bijvoorbeeld wasbeurten door verplegend personeel. Ik denk dat de zorgaanbie ders zich daarop meer moeten richten." Verder voorziet Groen in de komende vijftien jaar minder naar plaatsen in verzorgings- en verpleeg huizen. „Mensen blijven liever zelfstandig. We moeten daarom zorgen dat we een manier vinden waardoor mensen ook gemakkelijk thuis kunnen blijven wonen, maar wel gebruik maken van de zorg die ze nodig hebben." Het APV lanceert daarom het idee om Voorschoten op te delen in vijf gebieden, zogenaamde 'woonservicezones', met een centraal 'welzijnssteunpunt' waarvan de omliggende wijken gebruik kunnen maken. „De gemeente moet vooral kijken naar de problemen op de woningmarkt. Omdat er steeds meer oude ren komen denk ik dat het verstandig is om elke nieuwe woning toegankelijk te maken voor oude ren. Dan hoef je mensen niet te dwingen om te verhuizen als ze bijvoorbeeld slecht ter been zijn of in een rolstoel terecht komen." Aan de discussie over de plannen van het APV ne men artsen, apothekers en inwoners deel. Als er genoeg draagvlak is, wil Groen de plannen snel verder uitwerken. gen zijn een kapotte parkeerau tomaat waardoor je een andere moet zoeken. Er zijn ook par keerautomaten die chippassen niet 'pakken' waardoor je toch naar muntgeld moet zoeken of papiergeld moet wisselen en de display geeft aan dat een uur parkeren 2 euro kost, maar na inworp van 2 euro blijkt de me ter maar 50 minuten af te tel len. Door al deze narigheid wa ren er drie mensen boos, nat en te laat op de cursus." Wat is de bedoeling van de gemeente, zo vraagt Van de Velde zich af. „Is het parkeerders pesten? Is alen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 het om bezoekers uit Leiden te weren? Of is het veel geld in nen?" De gemeente wilde geen com mentaar geven. Maar de Leiderdorpse is niet het enige 'slachtoffer' van het parkeerbeleid in de Sleutelstad. Zo ging onlangs Sander Pardon met de auto van Zuidwest naar de Volksuniversiteit aan de Ou de Vest om les te geven. Een parkeerplekje in de buurt bleek lastig te vinden, maar gelukkig bood de Digros-garage aan de Langegracht uitkomst. Altijd plek en 's avonds open. Prima oplossing, mooi par keersysteem, denkt Pardon. Na twee uur gewerkt te hebben verlaat hij om 21.46 uur de ga rage en vertrouwt het kaartje \oe aan de betaalautomaat. De parkeerkosten? Acht euro. „Een mooi rond bedrag. Om vijf over zeven stalde ik mijn auto en om kwart voor tien reed ik hem eruit. Kosten in oud Neder lands geld aldus: f 17,65 voor nog geen drie uur parkeren." Gelukkig staat de bewaker het parkeerdek schoon te vegen. „Klopt het bedrag?", waagt Pardon. „Ja meneertje", ant woordt de bewaker. „Er wordt afgetikt per half uur. Dus na 31 minuten betaal je voor een heel uur. Het is niet anders. Het re gent klachten, elke dag hetzelf de verhaal. Ik voel me af en toe net een oplichter." „En het eerste uur gratis parke ren dan", vraagt de inmiddels boze Pardon. „Dat geldt alleen voor klanten van de Digros, Het spijt me meneertje. Daar voor moet je de eigenaar heb ben, maar ja, die woont hier niet. Ik kan er verder ook niets aan doen." Eric-Jan Berendsen Sinds de invoering van betaald parkeren in Vreewijk staan de bewoners van Tuinstadwijk en de Potgieterlaan op hun achter ste benen. Zij hebben veel last van parkeerders die hun heil gratis elders zoeken. Verstopte stoepen, straten en bruggen zijn het gevolg. Voor deze Leidse buurten resulteert het betaald parkeren in Vreewijk in parkeer- ellende. Vreewijk daarentegen is door het regime van betaald parkeren leefbaarder geworden. Er is minder parkeeroverlast, geen verkeer dat naar een plek je zoekt en de kinderen hebben voor de verandering weer ge noeg veilige speelruimte op straat. Bovendien kun je mooie foto's maken zonder blik, zoals hier in de Hugo de Grootstraat. Foto: Niek Bavelaar de mededeling dat een bad met groene zeep als vetoplosser niet heeft geholpen, denk ik: yes, we gaan er tegenaan. Het is altijd gezellig. Het geeft mijn werk iets extra's." oegstgeest - Jonge vluchtelin gen vormen een kwetsbare groep in onze samenleving, zegt N. Terpstra, projectcoördinator van de afdeling Kinderen en Jeugd van de Rijngeest Groep. Hulpverleners moeten zich daarvan meer bewust zijn. Terp stra en haar collega's organise ren een informatiemarkt over het regionale zorgaanbod voor minderjarige vluchtelingen. De ervaringen in het thuisland, de vlucht, het verlies van huis en haard en het leven in een Ne derlands opvangcentrum vor men volgens Terpstra de risico's die de gezonde ontwikkeling van het kind of de jongere nade lig kunnen beïnvloeden. „Ook de ouders of verzorgers van de ze kinderen hebben dikwijls traumatiserende gebeurtenissen achter de mg. Daarom is in sommige gevallen hulp in Ne derland nodig." Volgens Terpstra beseffen vluchtelingen echter nauwelijks hoe de Nederlandse hulp- en zorgverlening in elkaar zit. „Bo vendien zijn sommige terug houdend. Ze staan niet te sprin gen om met hun emotionele problemen bij een professionele instelling aan te kloppen." Cultuurverschillen spelen hier bij een rol, maar ook bij de hulpverlening zit een aantal knelpunten. „Soms is er te wei nig kennis over het werken met vluchtelingen en over de cul tuurverschillen." Daarnaast is weinig bekend over het zorg aanbod voor deze specifieke doelgroep. Niet iedere huisarts of maatschappelijk werker weet wat er allemaal is te 'halen'. Dat belemmert een adequate verwij zing. Juist daarom is indertijd het Integraal Zorgaanbod Jonge Vluchtelingen ZHN opgericht; een samenwerkingverband van 24 organisaties in de regio Zuid- Holland Noord. De aandacht van dit platform gaat uit naar jonge vluchtelingen in de leeftijd van 0 tot 18, of ze nu in gezins verband leven of alleen. Onlangs stelde het Zorgaanbod Jonge Vluchtelingen een sociale kaart op. Daarin staan naast de 24 samenwerkende organisaties ook andere instanties vermeld die van belang zijn voor zorg aan de doelgroep. Op de infor matiemarkt, morgen van 13.00 tot 17.00 uur in het Receptiege bouw van de Rijngeest Groep aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest, wordt die sociale kaart officieel gepresenteerd. Terpstra hoopt dat maatschap pelijk werkers, welzijnswerkers, artsen, hulpverleners, studiebe geleiders en gezinsverzorgers massaal naar de informatie markt komen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9