BINNENLAND Mogelijk 1100 doden bij massale pokkenvaccinatie VERS EN VOORDEEL WD gaat als oppositiepartij in de herkansing 0.49 Étë Vlissingen verrast door transport Patriot-raket ch Nu een vollere tas voor minder geld In Hilversum naar school voor 20.000 euro per jaar Rode-Kruisschip in brand LPF blijft bij wens regeling voor 'schrijnende gevallen' Gewonden bij treinongeluk Driekwart vindt VN-rapport geen basis voor oorlog Dioxinebesmetting lijkt mee te vallen Kinderopvang dicht na vondst heroïne bij baby NP/Koen Suyk politie heeft zater- in Stroe een 50-jari- Utrecht, die in zijn roes zat uit te slapen, (uden op verdenking eroorzaken van een ingeval. De man, die iwijs bleek te hebben, ;1 gedronken dat hij e aanhouding weer h in slaap viel. mLinks kiest itter Meijer De Rotterdamse Ier Herman Meijer is gekozen tot nieuwe van Groenlinks. Hij ijd van de voormalige se wethouder Frank ieijer volgt Mirjam de )e partij moet volgens lieuw de thema's be- die voor de toekomst Bk zijn zoals immigratie, eenwording, vredes- Ks en emancipatie. Je laat 61.500 ffeurs blazen man viert verjaardag - Flerik Bot- de oudste man van ind, is zaterdag 107 jaar jen. De heer Botterblom, e St. Joseph in iderveen woont, was Ibewaarsman. ning voor tip ak-Sedar a - De hoofdofficier (itie in Rotterdam heeft ning van 30.000 euro [>fd voor de tip die leidt Mossing van de moord [3-jarige Sedar Soares. 1 de politie gisteren ge- e jongen werd op 1 fe- fbij het Rotterdamse me lon Slinge neergeschoten tooien van sneeuwbal- I programma Opsporing I ir besteedt vanavond I ht aan de zaak. k sleurt auto s twee doden »am - Twee mensen zijn tgen om het leven geko- en een vrachtwagen hun jgeveer 130 meter mee- t De personenauto jaarschijnlijk met pech (doelgroepenstrook van nabij de Van Brienen- ug toen een vrachtwa- 1 aanreed. De auto [edeeltelijk onder de en terecht, waardoor lenden bekneld kwa- ten. In het ziekenhuis te zijn overleden. voordeel crèche' Minister De Geus zaken wil ouders die maken van betaal- fiscale voor ouders naar de crèche kunnen die kosten gedeeltelijk aftrek- Reformatorisch Dag zaterdag pleit De Geus persoonsgebonden alle ouders die kin- maandag 17 februari 2003 din haag/anp-ap - Als de gehele Nederlandse bevolking wordt in geënt tegen pokken, kunnen mo gelijk 1100 mensen overlijden als gevolg van ernstige bijwerkingen van het vaccin. Het ministerie van volksgezondheid heeft dit slechtst mogelijke scenario zater dag bevestigd. Het ministerie gaat zelf echter uit van mogelijk zestig tot hon derd doden bij een massavacci natie. Volksgezondheid is overi gens tegenstander van massale inentingen tegen pokken. Hoeveel mensen zullen overlij den als gevolg van een massale inenting is zo onduidelijk omdat het pokkenvirus al ongeveer 25 jaar niet meer voorkomt in Ne derland. Het oude vaccin van de 'Kopen hagen-stam' eist bij grote popu laties maximaal zeventig dode lijke slachtoffers op een miljoen mensen, wat op het totaal van de Nederlandse bevolking neer komt op ruim 1100 doden. Het ministerie gaat voor het nieuwe vaccin uit van vier tot zes doden per een miljoen mensen, wat neerkomt op een totaal van tus sen de zestig en honderd. Weer andere wetenschappers gaan uit van een of twee doden per een miljoen inentingen. Maar be trouwbare statistische gegevens zijn er nog niet. Prof.dr. J. Huis man, emeritus-hoogleraar infec tieziekten, vreest dat het minis terie in zijn berekeningen geen rekening houdt met grote groe pen ouderen onder de Neder landse bevolking. De sterftecij fers zouden gebaseerd zijn op groepen gezonde militairen. Volgens Huisman zijn de risico's van massale vaccinatie daarom veel groter dan het ministerie aanneemt. Maar hoe groot ze wel zijn, kan ook hij niet zeggen. De GGD Nederland heeft een conceptdraaiboek voor een massavaccinatie bij een terroris tische aanslag klaar. Het minis terie maakte vrijdag bekend dat het extra medicijnen inkoopt die de schadelijke bijwerkingen van het pokkenvaccin kunnen on derdrukken. Massavaccinatie is pas aan de orde als er een pokkenepidemie zou uitbreken. Het vorige kabi net heeft in verband met moge lijke bioterroristische aanslagen alvast twintig miljoen pokken- vaccins op voorraad. Pokken is een uiterst besmettelijk en ge vaarlijk virus. Ook in buurland Duitsland is in middels een grote hoeveelheid pokkenvaccin aangelegd. Overi gens zijn er geen bewijzen dat Irak beschikt over voorraden pokkenvirussen, aldus een woordvoerder van het Duitse ministerie van volksgezondheid Klaus Vater. door Marjolein Vos Hilversum - Hilversum krijgt in augustus waarschijnlijk de Gooise primeur van een particuliere middelbare school. Initiatiefne mers Guus Tabak en Pauline Hendriks uit Hilversum zeggen de koop van het toekom stige schoolgebouw aan de Utrechtseweg al bijna rond te hebben. Zo'n twintigduizend euro per leerling per jaar moeten ouders op hoesten om hun kind te plaatsen op de school voor mavo, havo en vwo. Ontevredenheid over de kwaliteit van de be staande middelbare scholen in Hilversum was in eerste instantie de reden voor Hen driks en haar compagnon Tabak om na te gaan denken over een eigen particuliere school. „Vorig jaar moest mijn zoon naar de middelbare school. Ik heb diverse scholen in Hilversum bezocht. Maar ik vond de kwa liteit overal beneden peil. Grote klassen, geen individuele aandacht. En ik kreeg hem niet geplaatst op het vwo want hij had een vmbo-advies gekregen." Hendriks vond uiteindelijk in Utrecht een geschikte particuliere school: Instituut Blan- kenstein. Kosten: twintigduizend euro per jaar. „Hij zit nu toch op het vwo en het gaat hartstikke goed. Het is een slimme jongen. Hij heeft alleen wat concentratieproblemen. Hij kan onmogelijk goed functioneren in een klas met dertig kinderen." Volgens de initiatiefneemster zijn al vijftien docenten benaderd die nu nog werken op verschillende middelbare scholen in Hilver sum en daarbuiten. Ze wil nog niet zeggen van welke de scholen ze komen want het is nog niet zeker of de nieuwe school komend schooljaar daadwerkelijk van start kan gaan. „We hebben voor eind maart minimaal vijf tig aanmeldingen nodig." De leerlingen gaan op de nieuwe school in groepjes van zes werken. Alle kinderen wor den opgeleid voor een vwo-diploma. Als ze daar in het begin nog niet aan toe zijn, kun nen ze eerst hun mavo, dan hun havo en vervolgens hun vwo-diploma halen. Acht jaar mogen de leerlingen over het hele tra ject doen. Hendriks zegt zich te realiseren dat twintig duizend euro een hoop geld is. Toch ver wacht ze niet dat het een eliteschool zal worden voor rijkeluiskinderen. „We zijn in individuele gevallen best bereid om een re geling te treffen. Betalen in termijnen bij voorbeeld. En dat mensen met een mini muminkomen hun kinderen niet naar onze school kunnen laten gaan is waar. Maar daar kunnen wij niet zo veel aan doen", voegt Tabak eraan toe. zutphen - Bij de oefening 'Koudwatervrees', een grootschalige rampenoefening in de Stedendriehoek Apeldoorn, Deventer en Zutphen, kwa men zaterdag bij de Usselkade in Zutphen 500 hulpverleners in actie. Ze moesten 68 'mindervaliden' en vijftig begeleiders redden van het Rode- Kruisschip Henry Dunant, dat zogenaamd bij een kaping in brand was gestoken. De oefening, die bij enkele graden onder nul werd gehouden, moest overigens voortijdig worden afgebroken omdat enkele 'slachtoffers' onderkoeld dreigden te raken. Foto: GPD/Ab Hakeboom >am - Bij een grote lan- öcoholcontrole heeft de n de nacht van vrijdag ■'dag ruim 61.500 auto ten laten blazen. Zes- I chauffeurs bleken te Jpet glaasje te hebben I en kregen een proces 1 Van hen moesten er 77 len hun rijbewijs inleve- fcontroles werden ge- 9 in totaal 258 plaatsen. ^rvader meldt bij Spoorloos - De met behulp jrjorzaad verwekte Daniël Ij ik (17) uit Veenendaal I n biologische vader met n het tv-programma os gevonden. In de uit- |van 27 januari deed hij bep aan zijn donorva- lvan de drie mannen j .meldden bleek via een t zijn vader te zijn. Het iet eerst in Nederland dentiteit van een donor Revisie is achterhaald. den haag/gpd - De Lijst Pim Fortuyn (LPF) blijft bij haar plan om een beperkte groep asielzoekers alsnog een verblijfsvergunning te geven. Afgelopen vrijdag sneuvelde in de minister raad het voorstel van minister Nawijn om iets voor deze vaak al redelijk goed ingebur gerde maar nog altijd niet officieel toegela ten mensen te doen. „Wij blijven achter ons voorstel staan", al dus LPF-Kamerlid Varela. „Het gaat om een kleine groep van hoogstens 2.300 mensen. Die mensen zitten al jaren in de opvang. Het gaat nadrukkelijk niet om uitgeproce- deerden en om illegalen. Voor die groep schrijnende gevallen moet iets gebeuren. Het is ons wisselgeld voor een streng asiel beleid." Morgen wil Groenlinks minister Nawijn naar de Tweede Kamer halen voor een spoeddebat. Nawijn beloofde de Kamer vo rige week zich hard te maken voor een rege ling voor de groep asielzoekers die al jaren lang in de asielprocedure zit zonder vooruit zicht op een beslissing. Al deze zaken vallen nog onder de oude asielwetgeving. In de ministerraad kreeg Nawijn echter geen poot aan de grond. Met de steun van de LPF is er een Kamer meerderheid die pleit voor een regeling voor deze groep. Alleen CDA en WD zijn daar te gen. Het zou een precedent scheppen en de vrees leeft dat andere groepen naar Neder land komen in de hoop ook gebruik te kun nen maken van zo'n regeling. „Dat is niet aan de orde", bezweert Varela. „Het gaat ons om mensen die in de opvang zitten. Die zijn geregistreerd, dus daar valt niet mee te sjoemelen." De LPF heeft nog een andere reden om de door Nawijn beoogde groep (mensen die al jaren in een opvangcentrum wonen, met kinderen die via de school al volledig zijn in geburgerd) te helpen. „We willen niet dat centrum-links de schrij nende gevallen gebruikt om aan te geven dat het strenge asielbeleid moet worden te ruggedraaid." breda - Door een ongeval met een trein bij Breda zijn gisteravond zes reizigers gewond geraakt. De reizigerstrein werd geraakt door een openstaande laadklep of deur van een tegemoetkomende goederen trein met houtsnippers. Zo'n tien passagiers liepen snijwonden op. De reizigerstrein was onderweg van Venlo naar Den Haag. De goederen trein was uit Roosendaal vertrokken en was op weg naar Italië. Oog getuigen meldden dat de twee achterste stellen van de reizigerstrein zwaar beschadigd zijn. De ruiten en sponningen zijn kapot en delen van de buitenkant zijn naar binnengeslagen. Foto: GPD/Johan Wouters Hilversum/ANP - Driekwart van de Nederlandse bevolking vindt dat het rapport van de VN-in- specteurs een oorlog tegen Irak niet rechtvaardigt. Bijna eender de (31 procent) is tegen militair ingrijpen terwijl ruim een kwart (27 procent) vindt dat Neder land zich er helemaal niet mee moet bemoeien. Dat blijkt uit een enquête van Bureau Into- mart in opdracht van RTL Nieuws. Aan de steekproef, waarvan de uitkomsten zaterdag bekend werden, deden vijfhon derd mensen mee. Het aantal twijfelaars over een oorlog met Irak is volgens de cij fers gegroeid sinds Hans Blix vrijdag de bevindingen van de VN-wapeninspecteurs bij de Verenigde Naties meldde. Na de verklaring van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell op 6 februari vond 61 procent een oorlog tegen Irak niet gerechtvaardigd en was 16 procent tegen militair ingrijpen. Uit de jongste steekproef blijkt verder dat ruim de helft van de bevolking (51 procent) vindt dat Nederland zich niet actief in een eventuele oorlog moet mengen maar 'vanaf de zijlijn' onder steuning moet geven. Acht pro cent wil dat ons land de VS on voorwaardelijk steunt. Uit een enquête onder 400 Turkse en Marokkaanse Nederlanders blijkt dat ruim de helft een aan val op Irak ziet als een aanval op de islam. De steekproef werd gedaan door het bureau Foquz Etnomarke- ting in opdracht van het tv-pro gramma Knevel op Zaterdag. Ruim 91 procent was tegen een oorlog. Van de deelnemers van Marokkaanse afkomst kwalifi ceert een kwart de Irakese leider als goed. Bij de Turken was dat 11 procent. deventer/gpd - De besmetting van veevoer met dioxine lijkt mee te vallen. Definitieve zeker heid is echter pas te geven als duidelijk is in hoeverre met di oxine besmet brood- of be schuitmeel in veevoer is ver werkt. Dat hebben de Land- en Tuin bouworganisatie in Oost-Neder land en het ministerie van land bouw zaterdagmiddag in De venter meegedeeld aan ruim honderd veehouders uit Overijs sel en Gelderland. De boeren kregen van de bran cheorganisatie en het ministerie voorlichting over de mogelijke dioxinevervuiling van brood- en beschuitmeel dat uit Duitsland is geïmporteerd door Velthof Veevoeders uit Bome en via an dere mengvoerbedrijven onder ruim 240 Nederlandse veebe drijven is verspreid. Het gaat om veehouders in Overijssel, Gel derland, Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, Drenthe en Gro ningen. Deze bedrijven zitten op slot; ze mogen geen slachtdie ren afleveren in afwachting van het onderzoek naar de ernst van de vervuiling van het voer. Directeur-generaal Bergkamp van het ministerie houdt er re kening mee dat vandaag de eer ste van de 243 getroffen veeboe ren weer dieren aan slachterijen mogen leveren. Ze benadrukte dat het departe ment alles op alles zet om zo snel mogelijk te achterhalen in hoeverre het veevoer is ge mengd met met dioxine besmet brood- of beschuitmeel. Bedrijven met 'gunstige men gingspercentages' kunnen spoe dig weer worden vrijgegeven. amsterdam/anp - Het kinder dagverblijf Denyo in de Amster damse wijk Zeeburg is sinds vrijdag gesloten omdat er bij een van de baby's een bolletje heroï ne is aangetroffen. Een leidster ontdekte de drugs een week eer der in de mond van de elf maanden oude baby. Toen de politie en inspectie na onder zoek vaststelden dat het om he roïne ging, besloot het stads deelbestuur in overleg met de leiding het kinderdagverblijf voorlopig te sluiten. De leidster kwam het bolletje op het spoor toen ze zag dat het kindje op iets zat te kauwen. Na haar vondst schakelde ze direct de politie in. Volgens stadsdeel voorzitter Herrema is er vol on geloof en ontzetting gereageerd op de zaak. „Het kindje bleef ge lukkig ongedeerd, maar het had ernstig kunnen aflopen. Zoiets is ondenkbaar op zo'n plek." De politie onderzoekt momen teel de herkomst van de drugs. Ook de inspectie kinderopvang is ingeschakeld om te kijken of Denyo aan de regels voldeed. Het kinderdagverblijf blijft in ie der geval gesloten tot het onder zoek is afgerond. De ouders van de overige kinderen zijn inmid dels op de hoogte. Voor de ge dupeerde kindjes probeert het stadsdeel zo snel mogelijk plek te vinden bij andere opvangcen tra. Een deel van de ouders kon zelf nieuwe opvang regelen. vLissiNGEN/gpd - Burgemeester Van Dok-van Weele van Vlissin gen heeft kritiek op het ministe rie van defensie omdat zij pas vrijdagochtend officieel geïnfor meerd werd over het transport van Patriot-raketten via de Vlis- singse haven. Daardoor was er nauwelijks tijd om maatregelen te nemen. Vrijdag en zaterdag werd een Patriot-eenheid van de Koninklijke Luchtmacht over de weg naar de Vüssingse haven vervoerd. Het transport omvatte 250 voertuigen en honderd zee containers. Ze worden naar Tur kije gebracht om daar een even tuele Iraakse raketaanval te kun nen aftveren. Het transport is inmiddels afgerond. Een deel van de schepen is gisteren uit de Vlissingse haven vertrokken. De rest vertrekt vandaag. „Men heeft niet gecommuni ceerd met het gezag dat belast is met de handhaving van de openbare orde", zegt Van Dok. Zowel zijzelf als de Zeeuwse commissaris van de koningin Van Gelder was niet geïnfor meerd. „We hoorden donder dag via personeel van de haven dat het transport zou plaatsvin den. We hebben geprobeerd om dat bericht bevestigd te krijgen, maar zelfs bij het ministerie was niets bekend. Pas donderdag avond werd het bevestigd door de landmacht, maar zelfs toen was het nog onzeker. Vrijdag ochtend om negen uur kregen we te horen dat het echt door ging. Toen hebben we pas echt kunnen afspreken hoe een en ander zou moeten verlopen." Een wapentransport moet goed voorbereid worden, vindt de burgemeester. Vooral omdat een eventuele oorlog in Irak nogal gevoelig ligt. „Je kunt niet doen alsof er een vrachtwagen met bananen langskomt. Dus toen hebben we maar net ge daan alsof het een nucleair transport was. Daar zijn draai boekenvoor." (advertentie) den haag/gpd - De jarige WD, die het afgelopen week einde haar 55-jarig bestaan vierde, is helemaal klaar voor de oppositie. Politiek leider Zalm richtte in zijn feestrede z'n pijlen op de trage formatieonderhandelin gen tussen PvdA en CDA. Verder zei hij te hopen op een goede uitslag van de komende statenverkiezingen, zo dat de WD de grootste fractie in de Eerste Kamer wordt. De provinciale staten kiezen immers de leden voor de Senaat. De WD hoopt in elk geval op een substantiële opposi tierol in de Eerste Kamer. „En als we de grootste wor den, kunnen we samen met het CDA oppositie voeren tegen het nieuwe kabinet op alle onderwerpen die niet zijn dichtgetimmerd in het regeerakkoord", zei de hui dige WD-fractievoorzitter in de Senaat Van den Broek- Laman Trip. De stemming zat er goed in het afgelopen weekeinde in Roermond, waar de WD haar elfde lustrum vierde. Veel reden tot juichen hebben de liberalen echter niet. Ze staan buitenspel bij de formatie van een nieuw kabinet. Toch was het gevoelen algemeen dat de WD het slacht offer is geworden van de titanenstrijd tussen CDA en PvdA. „Zo zie ik het wel", aldus Kamminga, commissa ris van de koningin in Gelderland. „We hebben een goe de campagne gevoerd, maar helaas niet génoeg gewon nen. Dus moeten we maar voor vier jaar in de oppositie. Dat gevoel heeft ook oud-staatssecretaris Dees. „Gerrit (Zalm red.) heeft het goed gedaan. Nu meedoen aan een kabinet zou een tweede-keus-kabinet zijn. Dat moeten we niet doen." Zalm liet er ook geen misverstand over bestaan. In zijn rede koos hij direct de aanval op het nieuwe kabinet in wording. Volgens hem gaat het allemaal wel erg traag. „De tegenvallers vliegen ons om de oren, de werkloos heid schiet omhoog, er dreigt een oorlog en wat doen beide heren Balkenende en Bos? Vrijwel niets", aldus Zalm. En dat zal nog wel even zo blijven, vermoedt de partij leider. „Voor 11 maart, de dag van de provinciale-sta- tenverkiezingen, zal er weinig gebeuren. Het CDA moet immers een draai maken richting PvdA en kiezers hou den niet van draaien. Dus de pirouette zal pas na de verkiezingen komen." Bij de WD zijn ze al helemaal klaar voor de draai. Of het nu om de overheidsfinanciën, een nieuw zorgstelsel of een oorlog in Irak gaat, de WD staat te popelen de nieuwe coalitie aan te pakken. En niet alleen in de Tweede Kamer, maar ook in de Eerste. Ch Prei 500 gram kilo 0.98 Ch Kipdrumsticks OCH verpakt kilo, MlMi'tlTS c.UJ Ch Gemalen kaas oud 48+ AQA zakje 150 gram, H'HMilllil'1 UiO«/ kilo 5.93 De Van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met Ch Bonuskaart tot en met 23 februari 2003.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3