'ernix kan al vroeg aan feestje beginnen SPORT Crescendo krijgt koekje van eigen deeg [ersman voorspelt ploegenachtervolging vaste plaats AZC neemt geen halve maatregelen Trainer telefoneert TOP naar de overwinning: 16-17 Kalker tweede op supersprint 'Mindere weerstand' brengt Sokolov titel S6 KZ Leiden berooft stadgenoot van titelkansen: 13-17 Vink wint Eindhovense marathon maandag 17 FEBRUARI 2003 wal TOP heeft degradatie uit de hoofdklas- og even uitgesteld. De Sassenheimers be ien zaterdagavond een 16-17 zege op De vogels. Zij kunnen derhalve nog deze te- ander en Oost Arnhem op de ranglijst ach- len, alleen moeten de duels tegen topclubs en Blauw Wit dan wel tenminste drie ten opleveren. eginaanval van TOP was bij De Meervogels idend productiever dan vorige week tegen WC Marijke van den Berg stond na een ziekte weer in de basis, terwijl Amoud Kok lesseerde Steven Baart met verve verving, oorde negen keer, mede door het sterke en van de eerste verdediging. Tim van der benutte hier zijn lengteoverwicht ten op- te van Thijs Havenaar naar behoren, waar- f de afvang van De Meervogels-aanval danig verstoord. In de tweede opstelling had Kok raar een lengtenadeel ten opzichte van Ar- leil, maar hij pikte nog diverse wegstuiten- len mee. Deze factoren droegen er mede toe bij dat TOP langdurig het scoreverloop bepaalde. De forma tie van trainer Gert-Jan Kraaijeveld, die vanwege een schorsing op de tribune moest plaatsne men, kon echter nooit ruimer weglopen dan twee punten. De Meervogels leek in het slot- kwartier het initiatief over te nemen tussen 14- 13 en 16-15. De thuisploeg begon in de slotfase zelfs te vertragen, omdat een punt genoeg zou zijn voor handhaving. Bij 16-16 gaf Kraaijeveld via zijn mobiele tele foon aan zijn vervangers Ab Verbruggen en Lies- beth Kok door, dat Felix van der Sommen moest worden ingezet in de aanval. De invaller kon be ter meespringen met Theil, zodat de aanval meer dreiging kreeg. Dat leverde in de slotmi nuut ook de winnende goal op uit handen van Sander Harmzen: 16-17. De Meervogels - TOP 16-17 (7-8). Doelpunten TOP: San- der Harmzen en Stanley Lardë 4. Marijke van den Berg en Tim van der Horst 3, Amoud Kok 2 en Marion Broekhui- door Maarten Dekker leiden - Er werd al een paar we ken niet scherp getraind, het warmlopen voor de wedstrijd was niet super en in de spelers groep heerste een sfeertje van 'wij doen dit wel even'. Dat ver sterkte het gevoel bij Crescendo- coach Martin Verhorik dat het wel eens helemaal fout zou kun nen gaan in de confrontatie met KZ Leiden. En dat ging het ook. De tegenstander kwam veel be ter uit de startblokken, Crescen do liep zestig minuten lang ach ter de feiten aan en verspeelde zo z'n kampioenskansen: 13-17. Een jaar eerder waren de rollen nog omgedraaid geweest tussen de Leidse korfbalrivalen. KZ draaide toen een beter seizoen, had lange tijd een punt voor sprong op de naaste belager (Olympiek), maar Crescendo versloeg z'n stadgenoot op de voorlaatste speeldag, waardoor KZ de titel toch nog misliep. Bij die wedstrijd zat Verhorik nog als interim-trainer op de bank bij KZ, de club waarvoor hij ja ren speelde en waarvan hij nog altijd lid is. „Maar dat speelde vandaag geen rol hoor. Ik ben nu al een tijdje coach van Cres cendo en in die hoedanigheid wil ik altijd winnen, wie de te genstander ook is." Zijn spelers leefden op het oog minder fanatiek naar het duel toe, eerder arrogant. Dat werd ongetwijfeld gevoed door de drie eerdere zeges die Crescen do dit seizoen boekte op KZ Lei den, twee daarvan op het veld en eentje in de zaal. Die serie maakte Crescendo lankmoedig, terwijl de tegenstander er juist extra gedreven door werd. KZ speelde agressief, soms op het randje van het toelaatbare, maar vooral enorm scherp en bloed- fanatiek. Daarbij kwam nog dat de rood-blauwen aanzienlijk minder fouten maakten dan hun tegenstanders. Vooral in de tweede helft - toen Crescendo een alles-of-nietstactiek toepas te - was het spel ronduit chao tisch, waarbij vooral de ploeg van Verhorik veelvuldig onnodig de bal kwijtraakte. KZ zette z'n aanvallen zorgvul diger op, met tenminste steeds iemand in de paalpositie om de rebound zeker te stellen. Het achttal van trainer Erik van Lun- teren speelde ook meer als een eenheid en was niet afhankelijk van een of twee spelers om de doelpunten te maken. Crescen do had op dat punt een groot probleem. Het was weliswaar aan de trefzekere Gertjan Hen- sing (zeven goals) te danken dat de wedstrijd lang spannend bleef, maar anderzijds miste het tweede aanvalsvak een korfbal ler die makkelijk scoort. Toch viel de beslissing pas zeven mi nuten voor het einde, toen KZ- invaller Arwin Akse de 10-14 scoorde. Daarvoor schommelde de marge steeds rond de twee doelpunten. De zege zorgde voor hernieuwd zelfvertrouwen in het KZ-kamp. Van Lunteren: „Wij geloven weer helemaal in onze kansen op de titel." Om kampioen te worden moet KZ zelf z'n reste rende twee wedstrijden winnen, waaronder een duel met koplo per DKC. Maar dan nog is de ploeg afhankelijk van Haarlem, dat een verliespunt minder heeft. Met nog slechts één duel op de plank is de competitie voor Crescendo al voorbij, be sefte Verhorik. „We hadden het volgende week zelf af kunnen maken, dat was het droomsce- nario." Maar dromen komen niet vanzelf uit, daar moet je meestal hard voor werken. Crescendo-KZ Leiden 13-17 (7-9). Scheidsrechten De Jong. Toeschou wers: 200. Scores Crescendo: Gertjan Hensing 7, Michel Wijnen 3, John Baak 2, Linda Meijers 1. Scores KZ Leiden: René Amoldus 4, Vï- viane Klein en Christel van Lunteren 3, Maartje van Berkum en Rik Noorder- vliet 2, Bianca Witteveen, Joost Kwestro en Arwin Akse 1. Pernix had in zijn kam- vedstrijd in de tweede veinig te duchten van At- 18-23. De formatie van >eriy Venema nam al in «ede kwartier een gerust- de voorsprong op de hek- fter. Mark Piket (3), Saar ns (2), Irene van der Burg C Homberg vergrootten de tot 7-14 bij rust. pauze bleef de marge otdat de thuisclub ineens als uit zes schoten haalde, choonderwoerd en nog- Piket maakten aan alle ng een einde, denaars waren in hun len klasse apart. Zij won- 11e twaalf wedstrijden. Venema wil het seizoen )k in stijl afsluiten: „Wij ingeslagen blijven, ook impetitievervalsing te ten. Zaterdag krijgen we :adatiekanditaat (DKV) :k en ook dan moeten irpzijn." ng Trigon heeft na de 12- e op SCO de laatste stro epen om in de over- te blijven. „We wa ger, dat maakte net het aldus coach Robin rig. Zijn ploeg raakte in uten 1-4 achter, maar e zich nog voor de rust endy van Hooven, René en Daan Niesing brach- club van 9-10 op 12-10, et bleef tot het einde d. leklasser Fiks zijn de op promotie verkeken 22-25 nederlaag tegen De De Oegstgeestenaren ||i na een goal van Jelle 'jer eenmaal voor (11- dat duurde niet lang. ediging acteerde zó ter, dat het in mum 11-15 werd. Na de pau- I het niet meer op gelijke te komen. Dat was niet [e tegenvaller, omdat Ti- Je Visser negen minuten ind uitviel met een enkel- te. Haar broer Matthijs :orer met zeven goals Hooimeijer en Ar- ut, die ieder vier irden. tense Tempo incasseer- 10 de eerste nederlaag zaalseizoen: 14-13. „Het Pernix haalde met twaalf overwinningen op rij het kampioenschap van de tweede klasse E binnen. Foto: Henk Bouwman zat eraan te komen. Sinds we gepromoveerd zijn, is de scherpte wat minder gewor den", verklaarde coach Aat van Rijthoven. Marcel Haagsman, Erik Holthausen en Elmer Veen- man zorgden voor 0-3, maar de ze opening kreeg geen vervolg (6-6 bij rust). Ook in de tweede helft zakte het spel na een goed begin weer weg (8-10, 13-10). Alleen Haagsman had op 14-12 nog succes. Vlak voor tijd liet De Danaïden de aanval van Roda vrij schieten om afvang te verkrijgen, met ne gatief effect: 15-13. Coach Arjen Brand, die volgend seizoen wordt opgevolgd door Enrico Mud (oud-speler van De Alge mene en De Danaïden), miste automatismen in de tweede aanval. Invaller Heiko Locher en Stephan van Nierop (strafworp) waren als enige in dat vak voor rust succesvol (7-6 rust). Na de paalwisseling leverde dat vak een grotere bijdrage aan de sco re. Ame Heijman (2), Liesbeth Kalthoff en nogmaals Locher verkleinden na 12-9 de achter stand tot één punt, maar daar bleef het bij. De derdeklassers Velocitas en Madjoe raakten bij 8-6 in de 37ste minuut beide een speler kwijt. Emanuel Vlagsma en Mi chael Star belandden na enig duw-en-trekwerk op de grond. De scheidsrechter had hun ge krakeel niet gezien, maar hij be sloot de kemphanen deson danks met rood uit te sluiten. De Leiderdorpers hadden het minst te lijden van het incident. De Rijnsburgers verloren met Star, tot dan toe goed voor drie strafworpen en één vrije bal, hun voornaamste doelpunten maker. Dat gaf in het restant van de streekderby de doorslag. Els- beth de Mooij, Janneke Olden- kamp (3), Wendy Plijter, Arjen Bakker (2) en Iwo Nelson bouw den de voorsprong van de thuis ploeg immers via 12-7 en 16-10 uit naar 19-12. Alleen Edwin Kellner (4), Arenda Heemskerk en Jan-Pieter Sip, vervanger van Michael Star, konden nog wat terugdoen voor de equipe van Peter Star, die bezig is aan zijn laatste seizoen bij de club. Fluks sloeg in de strijd om handhaving een belangrijke slag door met 15-11 van SEV te win nen. De aanvalsvakken bleken door de vakwisseling van Nicole Bierens en Esther Hoek meer in balans dan voorheen. De Noordwijkers bepaalden dan ook aldoor het scoreverloop, al leen zagen zij hun tegenstan ders uit kleine kansen in de paalzone flink tegenscoren. Ramses Duindam (2), Nicole Bierens, Alexandra Braun en Frank van Meijgaarden konden pas in het slotkwartier na 10-9 het verschil maken. di pine - Voor de wed en 'high five', na de wed- ïen hoop gejuich en la- i gezichten. Team Neder- j dat de eerste aflevering (ploegenachtervolging tij en World Cup schaatsen nannen won, liet zien dat beersel het waard is een je te worden. En op korte i meer kans maakt dan de I experimenten, de 100 ïn de kleine vierkamp. ;ewoon geweldig, heel iair. Het publiek vindt 'i en de schaatsers ook. 1 je nog meer", zei Lisse- lartin Hersman, die met iheids teamgenoten Bob g en Ralf van der Rijst de ide tijd op de klokken ïurde in een duel tegen I-trein met Carl Verheij- Jochem Uytdehaage die ïn slecht lopende import - (de Duitser Frank Dit- jontspoorde. „Een ere- dolde Hersman met Uyt- M ..Hoezo?", vroeg Uyt dehaage. „Omdat wij drieën vo rig jaar nog bij TVM zaten en jullie onze plek daar hebben in genomen", ging Hersman door. „Nou, als je daar de motivatie uit moet halen", repliceerde Uytdehaage. Het was allemaal maar een beetje dollen en dat kon de eer ste keer ook niet anders. Spon sorteams en landenteams waren maar een beetje door elkaar ge husseld voor de race over zes (vrouwen) en acht (mannen) rondjes en dat zorgde voor ko mische toestanden. Een Japanner die steeds af moest haken, de Pool Zygmunt die veel te sterk was voor zijn twee landgenoten en er dus re gelmatig tien meter voorreed. Maar omdat de tijd van de der de man geldt, was teamwork ge boden. „Dat is ook een van de mooie kansen van dit onder deel", ging pleitbezorger Hers man onverdroten voort. „Je kunt je namelijk aan het volk to nen als een echt team. En dat ontbreekt er nog wel eens aan in Nederland." Als het echt serieus wordt, zal de planning aangepast moeten worden, zeggen Hersman en ook Ab Krook, de KNSB-top- sportcoördinator. „Je zou er ei genlijk een aparte dag voor moeten hebben, voor of na een World Cup. Op een WK afstan den zou het ook heel goed pas- schaatsen - Dennis Kalker uit Ter Aar is tweede geworden op het NK supersprint in Assen. Kal ker haalde twee tweede plaatsen, een derde plaats en een vierde plaats op de 100 meter en 300 meter. Winnaar bij de mannen werd Gerard van der Velde die alle onderdelen won. Bij de vrouwen was de eerste plaats voor Andrea Nuyt. Karin Kalker uit Ter Aar eindigde op een dertien de plaats. Joost Vink heeft in Eindhoven de 17de wed strijd in de reeks om de Essent Cup voor B-rij ders op zijn naam geschreven. De schaatser uit Noordwijkerhout was zaterdagavond één van de tien concurrenten die het peloton dubbelden. Rijnsburger Ewout Nijgh kwam net tekort voor het podium. Hij zag hoe direct voor hem Erik- Jan Spijkerman (Nibbixwoud) en Frank Verheij- en (Woudenberg) respectievelijk als tweede en derde finishten. Vink staat nu vierde in het alge meen klassement, met alleen de finale in Den Haag nog voor de boeg. Hij staat op slechts twee punten van plaats drie én is zeker van promotie naar het A-veld. In dat keurkorps eindigde Lars Hoogenboom (Roelofarendsveen) op het kunst ijs in Eindhoven als zesde in de massasprint. sen." Krook pleit dan ook voor een soort afvalsysteem, waarbij de winnaar van een duel door gaat. Maar volgens Hersman wordt het dan een beetje te gek „Want dit is wel enorm zwaar, hoor. Je gaat helemaal kapot doordat je steeds alleen maar binnenbochten hebt." Hersman bepleitte nog wat wij zigingen. „Het zou beter zijn om met vier man te rijden en dat er dan eentje mag afvallen. Je zou ook sponsorteams tegen elkaar kunnen laten rijden. Als je het met landenteams doet zoals nu, moet je er alleen geen buiten landers tussen zetten, dan neemt niemand het meer seri eus. Dan kun je het beter doen zoals we hebben gedaan tijdens de Summer Classic in Calgary deze zomer. Toen zijn we met alle deelnemers het ijs opgegaan voor een marathon van tien ki lometer. Dat was onwijs gaaf en er werd vreselijk hard gereden. Ik werd uiteindelijk derde maai de winnaar, Marshall, reed in de laatste twee ronden Wel in 25 se conden, echt ongelooflijk." schaken - Ivan Sokolov is afge lopen zaterdag in Dordrecht Nederlands kampioen snel schaken geworden. De Oegst- geestenaar eindigde na vieren dertig partijen bij de Open Snelschaakmarathon met 25 punten bovenaan. Jan Tim man en de Amerikaan Yasser Seirawan haalden eveneens 25 punten, maar hadden een iets mindere weerstand. Tweehonderd schakers wer den na de kwalificaties toege laten tot het hoofdtoernooi. Halverwege deelden Timman en de Leidenaar Jan Smeets (LSG) de koppositie. De kam pioen van vorig jaar, Leider dorper Jeroen Piket, volgde op één punt. Ook Dennis de Vreugt uit Lisse werd bovenin het klassement gesignaleerd. Hij zou uiteindelijk na het win nende drietal de vierde plaats bezetten met. 23 punten. Pre- drag Nikolic (eveneens uit Oegstgeest) werd met 22.5 punten vijfde. Piket kon z'n achterstand niet goedmaken en werd twaalfde, één plekje voor Smeets. door Wïm Siera waterpolo - AZC/Alphen nam ook in het tweede achtereenvol gende treffen met De Robben geen halve maatregelen. Na de 14-7 zege winst in Hilversum was AZC zaterdag in Alphen weer de sterkste: 10-6. Door de zege blijft AZC lijstaanvoerder in de hoofdklasse C. De ploeg moet alleen Polar Bears naast zich dulden. De overwinning op De Robben viel een stuk lager dan uit een week eerder. Bij AZC ontbrak de scherpte om tot een grote over winning te komen. Toch waren de Alphenaren in De Thermen oppermachtig. Vooral Chris Boot liet zich niet onbetuigd. De uit Italië teruggekeerde aanvaller heeft na een half jaar afwezig heid totaal geen aanpassings problemen en liet in de derde periode enkele prachtige staal tjes zien. Hij scoorde vier doel punten op rij (8-2) en bezorgde AZC daarmee de winst. In de laatste periode werd de wed strijd een formaliteit en scoor den beide ploegen nog twee maal. Voor AZC scoorden verder Kjell Boom (2), Niels Zuidweg (2), Björn Boom en Tjerk Kra mer. Niels Joor is aan zijn tweede jeugd bezig. De 30-jarige routi nier voelt zich de laatste weken als een vis in het water en neemt De Zijl/LGB in de degradatie poule op sleeptouw. Gisteren was zijn inbreng weer aanzien lijk. De topscorer etaleerde in het uitduel bij BZPC een grootse vorm. Hij nam vijf treffers voor zijn rekening. De Leidenaars be haalden een klinkende 11-5 overwinning op de ploeg uit Bo degraven. Met twaalf punten uit zes duels is De Zijl/LGB de on betwiste koploper in de hoofd klasse D. Een overwinning op PSV is volgende week voldoende om ook volgend jaar in de hoofdklasse uit te komen. Zelfs trainer Jacob Spijker is een tikje verbaasd over de verrich tingen van zijn team. Hij sprak zijn bewondering uit over het spel van Joor maar roemde eveneens Serge Dietz die tegen BZPC weer een weergaloze goal op zijn naam schreef. Met een tegenstander op zijn nek schoot hij de bal in de kruising en scoorde daarmee de tiende tref fer. In de tweede periode was het pleit al beslecht. De Zijl/LGB nam een 5-2 voorsprong om in de derde periode uit te lopen naar 8-2. De andere doelpunten kwamen op naam van Joachim de Ruysscher (2), Koen Plas- meyer, Robert Kleywegt, Joost Wielaard en Serge Dietz. LZ 1886 kwam zaterdag op alle fronten tekort tegen Branden burg. Na de 15-9 zege op Bran denburg in de thuisbeurt, leek LZ de goede weg te zijn ingesla gen. In de uitwedstrijd bleef van de goede voornemens bitter weinig over. De formatie uit Bilthoven zegevierde met 7-5. Door de nederlaag blijft de ploeg van trainer Michel van der Zeeuw in de degradatiepoule steken op twee punten, evenveel als de tegenstander van zater dag, die tegen LZ 1886 de eerste overwinning van het seizoen boekte. De Leidenaars kon het surplus aan snelheid niet in doelpunten omzetten. Het enige lichtpuntje was de terugkeer van Joeri Klein die na een handblessure zijn opwachting maakte in de hoofdmacht Hij scoorde twee maal. Na een aanvankelijk gelijk opgaande strijd (1-0 en 1-2) nam het degelijk spelende Bran denburg gaandeweg het duel het initiatief over om in de laat ste periode zelfs een 7-4 voor sprong te nemen. Voor LZ 1886 scoorden verder Mathieu Spros (2) en Jan Langerhorst. Derdeklasser Koudekerk had niet veel moeite met De Snip pen. De ploeg uit Amstelveen incasseerde in het zwembad De Thermen een 10-4 nederlaag. Koudekerk miste veel kansen waardoor De Snippen een grote nederlaag bespaard bleef. In de derde periode bepaalden de Koudekerkers de marge op vier doelpunten en was de wedstrijd beslist. Rob Westgeest (4), San- der Emeis (2), Jorrit Wulffers, Rene Overes, Pirn Spill en Niels Martha maakten de doelpunten. Vrouwen LZ 1886 kwam tot winst tegen USZC. In het VijUtf eibad was de hoofdklasser m® 9-5 te sterk voor de debutant uit Utrecht. De Leidse vrouwen hadden aan één goede periode voldoende om UZSC op de knieën te krij gen. Na een gelijkopgaande strijd (1-0 en 4-3) liep LZ 1886 in de derde periode uit naar 7-3. Noeki Klein haalde zesmaal doeltreffend uit. De andere goals werden gemaakt door Yvonne Flippo, Bianca Huygens en Biurak Hakverdian. De Zijl/LGB kan een retourtje boeken naar Stadskanaal. De Leidse tweedeklasser versloeg zaterdag in het zwembad De Zijl de reserves van Brandenburg met 8-4 en plaatste zich voor de eindstrijd van de Man Meer be kercompetitie. Tegenstander in de finale is ZPB. Ingrid van Veen (4), Aukje van Belkum (2), Iefke van Belkum en Esther Redegeld scoorden voor De Zijl/LGB. Mchel van Gent

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19