Ai ax treft Arsenal in grootse vorm chem Uytdehaage ziet winnende film weer Koeman windt zich op na zege op Groningen Inslaan op de Erasmusbrug Ronald Koeman wil zijn ploeg 'tactische handvatten' bieden <5 maandag 17 februari 2003 SPORT amsterdam/gpd - Koeman wond zich terecht op over de manier waarop Ajax het armoe dige Groningen zaterdagavond terug liet komen. Na de 2-0 voorsprong (Van der Meyde in de 38ste minuut en Ibrahimovic in de 59ste) gaf zijn ploeg de wedstrijd uit handen. Met enig fortuin veroverde Ajax drie pun ten. Kansen kreeg Ajax na de 2-0 niet meer. Sterker, doelman Lobont tastte volledig mis bij een hoge bal, waarop Schoenmakers de 2- 1 maakte. Het laatste kwartier werd daardoor zowaar bijzon der spannend. Bogdan Lobont was een halfjaar geblesseerd, maar is nu de eer ste keuze van Koeman. De Roe meen is niet te klein voor een keeper, vindt de trainer, al pakt hij nauwelijks hoge ballen. „Hij werd gehinderd door Drent, maar hij had de bal gewoon moeten pakken. We hadden juist het idee dat hij beter werd." Na de 2-1 had Groningen gelijk kunnen maken. Trainer Ron Jans had echter veel eerder de aanvallers Martin Drent en Ig- nacio Tuhuteru moeten inbren gen. Hij deed dat pas na de 2-0. Ajax speelde ongeïnspireerd, slordig en met name aanvoerder Chivu kreeg er van langs van zijn trainer. „Na de 2-1 viel er veel weg bij ons. We hadden volwassener moeten spelen en de wedstrijd gewoon moeten uitspelen. Het viel me tegen hoe ze daarmee omgingen. Chivu deed niet wat hij moest doen, de organisatie neerzetten. Hij is dan pas 22, maar loopt hier al een tijdje mee en juist van zo'n speler verwacht je dan dat het goed staat bij ons." De beste spelers bij het ploete rende Ajax liepen zaterdag voor in. Nourdin Boukhari bewees op de linkerflank dat hij steeds be ter begrijpt wat er van hem op topniveau wordt verwacht. Aan de rechterkant was Andy van der Meyde zijn directe tegen stander Arnold Kruiswijk voort durend de baas. Maar de beste Ajacied droeg te gen FC Groningen andermaal het rugnummer 9. Zlatan Ibra himovic werkte een seizoen lang de ergernis op van het Amster damse publiek, maar de Zweed is in ras tempo bezig zijn enor me belofte in te lossen. Koeman zei onlangs dat het kwartje bij Ibrahimovic eindelijk is gevallen, maar die opmerking doet nauwelijks recht aan de metamorfose die de centrum spits aan het ondergaan is. Ibra himovic heeft geleerd zijn fabu leuze techniek in dienst van het rendement te gebruiken, hij werkt zich elke wedstrijd drie slagen in de rondte en begint voor Ajax van cruciale waarde te worden. rotterdam - Rotterdam wil het weten dat voor de dertigste keer het ABN AMRO World Tennis Tourna ment in Ahoy* wordt gespeeld. De Erasmusbrug werd gisterochtend gedeeltelijk afgezet, zodat enkele ten- niscoryfeeën zich alvast konden inslaan voor het toernooi. Sjeng Schalken was een van de spelers die de kou trotseerde en op de Rotterdamse verkeersader een balletje kwam slaan. Vandaag begint het tennise- venement. Foto: ANP/Toussaint Kluiters De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die met Jan Siemerink, Martin Hersman en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de wereldbekerwinst van Jochem Uytdehaage op de 5000 meter in Baselga de Piné in de herhaling. „Na een fantastisch Olympisch van je voetstuk te halen. Voor jaar met twee gouden en een mij was het heel moeilijk om zilveren medaille, heeft Jochem sportieve voldoening te halen Uytdehaage heel veel sportieve uit iets wat minder dan de eer problemen gehad. Hij schaats te een heel beroerd NK, waar door hij het EK miste. Via de skate-ojf ver speelde hij ook deelname aan het WK Achter af was het NK dus het belang rijkste evene ment. Vanaf dat moment heeft hij achter de feiten aan gelopen. Als je de abso lute favorieten- rol krijgt toebe deeld en het lukt niet, heb je een verre van leuk seizoen. Naar de bui tenwereld pro beert hij wel de nuchterheid zelve te zijn en de boel te relativeren, maar voor een sporter is het niet makkelijk. Het is dan wel zijn werk, maar als sportman wil je. winnen. Anders ga je twijfe len aan jezelf. Alleen een eerste plaats telt, zeker in zijn geval. In Nederland ben je snel verge ten. Ook een Olympisch kam pioen is zo goed als zijn laatste prestatie. Toen wij in 1996 olympisch kampioen werden, wonnen we een jaar erna het EK Toen kwam het verval. Tegenstan ders staan te branden om je ste plaats was. Ook al weet ie dereen dat je niet je hele leven op het hoogste podium kan staan. dat Jochem heel wat uurtjes heeft nagedacht over waar om hij er steeds naast zat. Op de Olympische Spelen krijgt je motivatie automatisch em duwtje in de juiste richting. Misschien heeft dat te gen hem ge werkt. Aan de andere kant, Rintje Ritsma heeft altijd een con stant niveau gehad en steeds bij de topdrie geschaatst. Die kan zich altijd motiveren. Voor Jochem is het leuk dat hij nu toch heeft gewonnen, ook al was Gianni Romme er niet bij. En het was notabene zijn eerste winst in een wereldbe kerwedstrijd. Peter Blangé uit Oegstgeest is re cord-international volleybal, voor zitter van de Nederlandse atleten- commissie en lid van de Europese atletencommissie. s Escudé seerd De Franse tennisser 3 cudé zal komende itel in Rotterdam m moeten verdedi- f in het weekeinde de van het Marseille f r te spelen op we- beenblessure. ,,Ik ast in de Davis seerde hij de Franse jy Forget. Voor hij :dam reist, zal Escu- krijk medische testen Ik ben graag be- 'rankrijk in de Davis en", zei hij bij zijn Marseille, „maar ik de landen wedstrijd laan ruïneert. Ik vind t de teamleiding aten om te voorko- e steeds over de kling iaagd." amsterdam/gpd - De dag na de magere ovenwinning van Ajax op Groningen (2-1) erkent Koeman met een sluw glimlachje dat het hem eigenlijk wel goed uit kwam. Hij had genoeg stof tot napraten om de groep op scherp te krijgen voor de confrontatie morgen tegen Arsenal, de ploeg in grootse vorm. Vooruitkijken naar de dubbel tegen Ar senal doet de trainer bijna watertan den. Hij en zijn elftal kijken uit naar misschien wel de mooiste duels in de Europese tournee tot dusver op mis schien wel het kleinste veld van Euro pa. Bovendien is het allemaal redelijk relaxed. „We hebben tenslotte al vier punten en niets te verliezen. Misschien thuis, volgende week, misschien ligt dan de druk meer bij Ajax." Koeman heeft het FA Cup-duel van Ar senal tegen Manchester op televisie ge zien, terwijl zijn assistenten de tegen stander de laatste weken in kaart heb ben gebracht. De trainer van Ajax raak te niet verder verontrust door de een voud waarmee de Londense club de aartsrivaal klopte. „Nou ja, als Giggs die ene bal gewoon inschiet, dan wordt het toch heel an ders allemaal. Arsenal speelt eigenlijk niet zoals een typisch Engelse ploeg. Maar je kunt je wel afvragen: Waarom zijn Henry, Bergkamp, Wiltord, Edu, Pi- res en al die anderen, waarom zijn ze zo goed? Misschien wel omdat ze in Engeland spelen! Ik heb Dennis Berg kamp in actie gezien tegen Liverpool en hij is dan misschien niet één van de meest actieve spelers, maar van de tien dingen die hij deed, waren er wel tien fantastisch." Zaterdag bleek opnieuw dat Arsenal in topvorm is. Met gemak behaalden The Gunners de volgende ronde van de FA Cup. Op Old Trafford won Arsenal met 0-2, dankzij treffers van Edu en Wiltord. Het stadion van United was met 67.000 toeschouwers volledig uitverkocht. De affiche mocht er zijn. Ruud van Nistel- rooij, Thierry Henry, Dennis Bergkamp, Ryan Giggs, David Beckham. Dat was slechts papier. In de realiteit zag het er allemaal een stuk minder uit. Arsenal- manager Wenger liet in zijn opstelling duidelijk blijken dat de prioriteit voor dit seizoen elders ligt. Bij de Cham pions League, waarvan de finale uitge rekend plaatsvindt opOld Trafford. Derhalve spaarde de Fransman zijn ve dettes. Henry zat op de bank, Berg kamp was niet eens meegereisd naar Manchester. Gilberto had na zijn Chi- na-reis met het nationale Braziliaanse team vrijaf gekregen. Ook zonder de in breng van de twee schutters en de strateeg was Arsenal de concurrent een straatlengte voor. Het had inderdaad allemaal heel anders kunnen lopen als Manchester op voorsprong was geko men. De misser van Ryan Giggs, na 35 minu ten, was monumentaal. Tot overmaat van ramp kwam Arsenal even daarna via een vrije trap van Edu op 0-1. De bal werd via de schouder van Beckham dusdanig van richting veranderd, dat Barthez volkomen verrast was. Edu, Pi- res, Vieira en Parlour heersten daarna. Het was alsof Arsenal op het midden veld steeds een man meer had dan United. Sylvan Wiltord scoorde later, na een mooi steekpassje van Edu, de 0- 2. Het is, zoals Koeman constateerde, in derdaad opmerkelijk zoals Bergkamp, Pires maar vooral Henry zijn opgeleefd in de Premier League. Henry verpieter de bij Juventus, was geen ster in het Franse nationale team, maar is in En geland tot grote hoogte gestegen. Vol gens Koeman komt dat door de vol strekte afwezigheid van tactische flexi biliteit bij traditioneel Engelse ploegen. „Er zit heel veel beweging bij de spitsen van Arsenal. Henry en Bergkamp zak ken vaak in, bewegen veel zonder bal. Als je dan volhardt in verdedigen op één lijn, dan kom je in de problemen. Dan heb je op het middenveld altijd een mannetje tekort." Ajax zal met duidelijke opdrachten het veld in worden gestuurd. „We zullen het tactisch goed moeten neerzetten al lemaal. Tactiek is het handvat waaraan je je in moeilijke tijden kunt vasthou den. Dit elftal is nog te jong om al op eigen kracht oplossingen te verzinnen." Als het een tactisch gevecht wordt, dan, weet Koeman, heeft Ajax kansen. „Dat heb je wel vaker gezien bij Arsenal. Als ze niet in hun spel komen, zie de wed strijd tegen Fulham, dan hebben ze het moeilijk. Hoe tactischer het spel wordt, hoe meer problemen zij met Ajax zul len hebben. Ik vind Arsenal wel één van de meest complete ploegen van Europa op dit moment. Hoe ze ook spelen, er gaat altijd dreiging van uit. Of je nu Edu krijgt of Gilberto, Pires of Vieira, het is allemaal sterk en technisch vaardig." Ajax moet het nog stellen zonder Van der Vaart en O'Brien. De twee spelers gaan wel mee naar Londen, maar slechts om bij de groep te blijven. 1 iter toont zich op buitenbaan herboren en zoeken op ld oor j word snel metAZ ianierink pine - Volgens Jo- lehaage zelf had hij e vijf kilometer gere- K>ral voor zichzelf de cte vinden dat hij op :rug is. Maar de geba- taal in de uitloopron- a ook het verhaal van loening. „Zo, dit kun- smaal in de zak ste- tdehaage vond in Ba- ie een beetje van zijn terug, waarmee hij >en de schaatswereld 2 Hij won de vijf lalo- 2 een buitenbaan nota n tijd van 6.39,93. Het onder dat ook Uytde- eigen ogen niet kon :n hij over de streep VM'er had er de hele moment rekening oden. „Gerard Kem- i ïuwde wel dat ik kon aar dat doet hij wel acht dat hij het over 2) het podium had." zou ook al een zege i-Zijn geweest. „Ik was bezig om het goede ik in de trainingen alen in een goede tijd dstrijd. Want Jochem oepen dat het beter ensen willen het eerst at ze het geloven." En .,Het laatste rondje het gevoel dat elke iak was, ik hoorde het Als je goed schaatst, het ware een bepaal- Ir ogen hebben die je at gevoel heb ik dit Jochem Uytdehaage: „Zo, dit kunnen ze allemaal in de zak steken." Foto: ANP/Vincent Jannink jaar nauwelijks gehad, maar nu was dat een beetje terug. Op weg naar de streep had ik al zo iets van: Ik ben best tevreden met deze race. Maar toen ik 6.39 zag staan dacht ik; Dat kan niet waar zijn. Gewonnen, ik? Dat was een gaaf gevoel." En dat had hij een hele tijd ge mist. Het na-olympische jaar werd door de TVM-troepen van Kemkers aangegrepen om wat nieuwe dingen uit te proberen. Voor met name allrounders als Uytdehaage, Verheijen en Groe- newold pakte dat niet al te best uit. Voor Uytdehaage betekende het vooral dat hij technisch het spoor bijster raakte. „Als je rijles krijgt op een fiets en je moet het dan in een auto laten zien, gaat het ook fout", omschrijft hij het plastisch. En de Utrechter kon ook het materiaal niet meer zijn wil op leggen. Hij probeerde andere buizen onder zijn schaatsen. „Van de zomer op trainings kamp vloog ik op die dingen." Maar toen het seizoen echt be gon, stond hij eerder stil. Toch wachtte hij ermee tot na de mis lukte skate-off om ze te vervan gen. Sindsdien gaat het ook op dat gebied beter. „Want in mijn hoofd ging het al beter na het mislukte NK allround." Toen, op trainingskamp in Collalbo kwam het gevoel langzaam te rug. „Ik ben toen een stuk rusti ger geworden." Hij dankte zijn wederopstan ding ook aan de zwaardere trai ningen die Kemkers had inge voerd. In het olympische jaar was er extreem hard getraind en als dan even gas werd terugge nomen, gingen Kemkers' man schappen keihard. Deden ze dit jaar hetzelfde, gingen ze alleen maar langzamer rijden. „Ik ben wel blij dat we wat harder zijn gaan werken, ik voelde me er beter bij en we zijn er beter van gaan schaatsen." Afgelopen zaterdag was in Uyt- dehaage's beleving cruciaal, toen moest de boel echt weer op scherp worden gezet. Het ging in zijn beleving ven Als het hier weer niks was geweest, had ik het verder voor bekeken gehou den dit seizoen." Om dat met een weer te bagatelliseren. „Daar was geen zege voor nodig geweest, hoor. Als ik zesde was geworden maar wel een goed gevoel had gehad, was het ook goed geweest. Maar dit komt wel goed uit. Nu weten de men sen weer dat het echt beter gaat. Want die hadden toch onder hand echt het idee: Het is goed mis met Jochem." u Oscar Freire heeft Paul Scholes van Manchester United haalt Patrick Vieira onderuit. Foto: EPA/Phil Noble Nourdin Boukhari kopt op het doel van FC Groningen. Foto: Ron Pichel 1 etappezege in het Ie Rabobank binnen. 1 e tweevoudig wereld- a A j leidde over 180 kilo- J j 4 start en finish in 'i voorkomt iGentenaar Sjaak Polak heeft de recordrace van doel- 'i iis Gentenaar gestopt. liten van FC Twente 6: leren in Enschede in ïinuut de bal feilloos l doelman van NEC, 1 hij na 644 minuten i erst werd gepasseerd, [te het niet uit: Twen- op eigen veld met 1- rafschop) en Hersi u roorNEC. 1 zege Freire obank-shirt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13