ECONOMIE Snelkraak drijft prijs sieraden op Wendy van Dijk Mini-ondernemers verleiden winkelend publiek VEB doet aangifte tegen Pon en Geveke Geding FNV wegens uitbuiting Maharishi Verzekeringspremies rijzen de pan uit Veel meer bedrijven op de fles Nieuwe waterleiding Aegon stelt 350 klanten aandelenlease schadeloos Olie-export van Nigeria bedreigd door staking WTO ernstig verdeeld op top ministers in Tokyo is gasthoofdredacteur van Margriet maandag 17 februari 2003 3 nobil speelt oorlogssfeer L Speelgoedconcern |il maakt gebruik van je kans dat er een oor- •ekt in Irak waarbij |chemische wapens 'ebruikt. Daarom wor- 'mobil-figuurtjes in de •bracht die in bescher- Jcen gevaarlijk mate- liimen. 1 recessie oorlog Irak' - Directeur Kohier nternationaal Mone- s (IMF) verwacht niet jorlog tegen Irak zal it een recessie in de we- jomie. Hij zei dit giste- ikfurter Allgemei- j. Als reden voor zijn ig' optimisme voert n dat de internationa- e markten de laatste krachtiger zijn gewor- •r weerstand heb- bield wel een slag om il zal volgens hem an de duur en de fan de oorlog. •atie stoel bij auto's Ijoen Dnjt - Het autoconcern JUr Ihrysler roept onge- n^)oen auto's van zijn divisie terug. Het gaat l(j ei aide modellen uit de 8 tot en met 2002. De ikJ ng van de bestuurders- irs dt vervangen, omdat iani il slijt. Het overgrote de betreffende auto's g rd-Amerika verkocht. jand krijgt enbeurs >p K len tr ïr e. it he der ijg ing >en - Friesland krijgt Jeen eigen aan- rs: de Frisian Stock (FSE). Het is een ini- studenten van de Hogeschool Leeu- n totaal nemen 110 mee aan het leerpro- n gehandeld worden en van acht bedrijven le studenten zijn op- bedrijf worden er 250 verkocht met een uit- van 3 euro. In juni bedrijven opgehe- jgen de aandeelhou- ■eld terug, inclusief Beurswaakhond AFM >p de hoogte van het ügt cor f^rs wil meer i schrappen de I Het Britse persbureau 'jjn :hrapt 1000 banen en leid roer omgooien. Het )lan iu presenteerde vorig veti het eerst sinds zijn in 1984 een negatief O.Ofl sultaat en ontsloeg Afeti en. Het komt morgen tigii len om het bedrijf n dten in te blazen. Vol- j el) ritse krant The Inde- il r ril Reuters de soft- ikkeling afstoten en richten op de oor- t nc ke hoofdactiviteit, fi- ie je nformatiediensten. in Farla bij Randstad VOL ads Ni eet ii« aan eru ine et t nee ima^d' jterfcrl daf tn te ime in wc Gl - Cleem Farla stopt als bestuursvoorzit- irfzendconcern Rand- Jooteboom (44) ieuwe topman. Farla ruime tijd ziek. roeg hij de dagelijkse augustus vorig jaar al rer aan Nooteboom. f anblijven als adviseur ad van bestuur en de ii ommissarissen. Farla 72 werkzaam voor Sinds 1 januari 2002 hoogste baas van het raarbinnen zo'n dewerkers alles bij el- een miljoen mensen rk zetten en houden, werkt sinds 1993 o stad. iur Samas >s stapt op ent le De directeur van ichter Samas-Groep, vertrekt bij het be aat met pensioen. De 7 jaar de bestuurs- Zijn opvolger is J. crit!n eerder bij Dra toe® en C°ms werkte. utrecht/gpd - Het stijgend aan tal snelkraken leidt ertoe dat ju weliers hun prijzen van sieraden en horloges fors verhogen. Zij zijn zo vaak slachtoffer van criminele bendes die hun voorpui rammen en de zaak leegroven dat verze keringspremies de pan uitrijzen. Dat zeggen de Federatie van Goud en Zilver en verzekeraars van juweliers. De schadepost voor de branche wordt geraamd op ettelijke mil joenen euro's per jaar. Wekelijks zijn gemiddeld één tot twee on dernemers slachtoffer van een snelkraak. Elektronicawinkels, dure kledingzaken, drogisterij en, parfumeries en opticiens zijn ook steeds vaker doelwit van de hoofdzakelijk Oost-Euro- pese snelkrakers. Hoeveel de Juwelierszaken zijn naast bankfilialen vaak het mikpunt van brutale overvallen waarbij dikwijls grote vernielingen worden aangericht. Archieffoto: United Photos de Boer/Milan de Bie schade van alle ramkraken be draagt, is niet becijferd. „Het is triest", constateert direc teur Mommaal van juweliers verzekeraar Juwon. „We hebben de premies al moeten verhogen met zo'n 40 procent. Maar als dit zo doorgaat is dat niet ge noeg." Ook Nassau verzekerin gen verwacht haar premies voor juweliers met tientallen procen ten te moeten verhogen als ge volg van de snelkraken. Om de hoge premies te bekosti gen moeten de ondernemers hun prijzen met tientallen eu ro's verhogen, verwacht Federa tie van Goud en Zilver. „De kos ten worden doorberekend aan de klant", aldus voorzitter Ver meulen. Verzekeraars eisen versterkte ge vels en mistmachines als pre ventie. Een afdoende middel is nog niet gevonden, mede door dat de criminelen steeds grover methoden gebruiken. „Maar te gen bruut geweld is niets opge wassen", aldus Mommaal. Geliefd zijn vooral kostbare sie raden, merkhorloges, elektroni sche apparatuur, mobiele tele foons, dure parfums en merk kleding. Mistmachine verwart juwelendieven Verankerde betonpalen worden beschouwd als probaat mid del tegen ramkraken. Maar volgens juweliersfederatie Goud en Zilver heerst bij gemeenten volslagen willekeur bij het ver lenen van vergunningen. Voorzitter Vermeulen: „De ene ge meente werkt mee, de ander niet." Verzekeringsmaatschap pijen stellen vaak als voorwaarde aan overvallen ondernemers dat ze anti-rampaaltjes plaatsen. Ander middel is de mistma chine. Zo mislukte een overval op een juwelier in Wouden berg doordat zo'n apparaat de zaak in een mum van tijd in dikke nevel hulde en de overvaller elk zicht ontnam. Maar ook daar laten de daders laten zich niet door uit het veld slaan. Met gasmaskers en mijnwerkershelmen met lampen probeer den ze hun slag te slaan. Ook een beproefd middel: na slui tingstijd de kostbaarheden uit de etalage en vitrines in de kluis opbergen. Verzekeraar Juwon eist dat juweliers 60 procent van hun voorraad uit de winkel verwijderen. Een toenemend aan tal juweliers houdt zijn zaak uit vrees voor overvallen overdag zelfs dicht Klanten moeten aanbellen of kunnen alleen op af spraak terecht. De buit wordt meestal direct naar Oost-Europa vervoerd om daar op de zwarte markt te wor den verkocht. Minister van justitie Donner heeft een speciale commissie opgericht om samen met ge meenten en politie snelkraken gerichter aan te pakken. voorburg/anp - Steeds meer bedrijven redden het niet. Het aantal faillissementen is ook vo rig jaar weer fors gestegen. Vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn er in 2002 bijna 6800 faillissementen uitgesproken. Dat is een stijging van 16 procent ten opzichte van 2001, aldus meldde het CBS vandaag. Hiermee zet de stijging door die in het jaar 2000 begon. Vooral in de financiële dienstverlening vielen harde klappen. In die branche steeg met aantal faillis sementen met 93 procent tot 452 stuks. Ook in de zakelijke dienstverlening ging het minder goed. Daar steeg het aantal fail lissementen met 33 procent tot ruim 1200. Ook regionaal waren de ver schillen groot. In de provincie Utrecht waren er 43 procent meer faillissementen tot 528, terwijl het aantal in Drenthe en Limburg juist daalde. Ook het aantal wettelijke schuldsaneringen bij particulie ren nam verder toe. Vorig jaar klom het aantal schuldsanerin gen met circa 8 procent tot 9300 particulieren. In een op de zes gevallen heeft de schuldsanering betrekking op een particulier met een een manszaak. De ontwikkelingen hangen samen met de teruglo pende economie, zegt het on derzoeksbureau. Het CBS is niet de enige die het aantal faillissementen onder zoekt. Eerder al kwam de finan ciële dienstverlener Graydon met cijfers. Het bureau telde eind december totaal 6884 fail lissementen: 17 procent meer dan vorig jaar. Daarnaast waren er schuldsaneringen voor min stens 2416 ondernemers met een eenmanszaak, aldus het kredietbureau. Ongeveer een kwart van alle fail liet verklaarde ondernemingen bestond volgens Graydon niet langer dan een jaar. De omvang is meestal klein: 40 procent heeft geen personeel. den haag/anp - De Vereniging van Effectenbezitters (VEB) heeft bij het openbaar ministe rie aangifte gedaan tegen Pon en Geveke omdat deze onderne mingen zich schuldig zouden hebben gemaakt aan handelen met voorkennis. Familiebedrijf Pon Holding, au to-importeur, en handelshuis Geveke maakten op 6 november vorig jaar bekend dat Pon met een bod van 28 euro per aan deel Geveke (in totaal circa 135 miljoen euro) wilde overnemen. Enkele weken terug deed Pon het bod gestand. Inmiddels was 96 procent van de uitstaande aandelen bij de auto-importeur aangemeld. Tevens werd aange kondigd dat per 12 februari de notering van Geveke aan de ef fectenbeurs in Amsterdam zou worden beëindigd. Volgens de VEB beschikten bei de partijen in de periode van 6 november tot aan 12 februari over (voor)kennis, die niet aan de aandeelhouders is verstrekt. Het gaat volgens de belangenor ganisatie onder andere om de operationele cijfers over de tweede helft van 2002 en om de vooruitzichten voor 2003. Ondanks aandringen van de VEB, per brief en op de buiten gewone aandeelhoudersverga dering van 7 januari, heeft Geve ke steeds geweigerd de vereiste opening van zaken te verschaf fen. Volgens de VEB hebben partijen hun kennisvoorsprong misbruikt om het bod zoveel mogelijk ongewijzigd door te kunnen zetten. De VEB deed vorig jaar op basis van soortgelijke overwegingen aangifte bij justitie van handel met voorkennis in aandelen Laurus. De bij de overname be trokken partijen van Laurus door het Franse Casino beschik ten volgens de beleggersclub eveneens over essentiële infor matie die andere aandeelhou ders moesten ontberen. utrecht - In de Utrechtse nieuwbouwwijk Leidsche Rijn wordt gewerkt aan een van de langste watertransportleidingen van Nederland. Vanwe ge de verbreding van de autosnelweg A2 tussen Amsterdam en Utrecht, bleek een vijftig jaar oude waterbuis flink in de weg te liggen. De nieu we anderhalf meter dikke buis van watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland (WRK) transporteert water vanuit de Lek bij Jutphaas naar de duinen bij Velsen, waarna het als drinkwater wordt gebruikt in Noord-Holland. Het vervangende stukje waterleiding is onderdeel van een vijf kilometer lang traject tussen Maarssen en de Papendorpsebrug dat 17,5 miljoen euro kost. Foto: ANPATon Borsboom door Rixt Aibertsma den haag - Ruim duizend studenten presenteerden het afgelopen weekeinde hun mini-ondernemingen aan het winkelend publiek in Den Haag. De jongeren runnen een jaar lang een eigen bedrijf om kennis te maken met het bedrijfsleven. De producten variëren van opnieuw be werkte klokken tot handige hebbedingetjes. Ondanks de drukte valt de verkoop een klein beetje te gen. „Het is vooral kijken, maar niet kopen", zegt Ame van den Haar, productmanager van Key-ID en student aan het Grafisch Lyceum in Utrecht. Maar dat is geen verrassing. „Niemand kent ons. We zijn hier vooral om ons product te promoten." De jonge ondernemers van Key-ID presenteren een even verassend als simpel pro duct: metalen vormpjes die tussen de sleutel en de sleu telring kunnen worden gehangen waardoor elke sleutel in een sleutelbos makkelijk op gevoel is te herkennen, bijvoorbeeld in het donker. Ze hebben het zelfbedacht en laten maken. Het product valt op tussen de bijna tweehonderd aan wezige mini-ondernemingen in het Haagse winkelcen trum. Vanwege de professionele aanpak, maar vooral vanwege de originaliteit. Het aanbod loopt qua aanpak en originaliteit nogal uiteen. Simpele gekopieerde fol dertjes concurreren met glossy-achtige gedrukte flyers. Maar ook de producten verschillen. Sommigen hebben een handige draai gegeven aan een al bestaand product, andere komen met het 'Ei van Columbus'. De produc ten variëren van een klok die als fotolijst gebruikt kan worden tot een complete databank voor het koppelen van kentekenplaten aan de mobiele telefoon van de be stuurder. 'Handig als je auto in de weg staat, terwijl je zelf aan het shoppen bent', zeggen de bedenkers. Keus zat voor het winkelend publiek, dat op de zaterdagmid dag toch vooral lijkt te kiezen voor de bekende ge bruiksvoorwerpen als skimutsen. De minibedrijfjes zijn een initiatief van de Stichting Mi ni-onderneming, die in 1990 op initiatief van ABN Amro en VNO-NCW is opgericht om jongeren meer te interes seren voor het ondernemerschap. Tijdens het project, dat een jaar loopt, moeten de jongeren een eigen on derneming oprichten en een product in de markt zet ten. Dat hoeft niet per se nieuw te zijn, maar de deelne mers moeten wel voor eigen startkapitaal zorgen, bij voorbeeld via familie, vrienden en docenten die een aandeel kopen in de onderneming. Na een jaar wordt de onderneming weer opgeheven, en eventueel dividend uitgekeerd. In een enkel geval gaan de studenten door of wordt het idee verkocht. Volgens de Stichting gebeurt dat laatste niet zo vaak. Sommige jonge ondernemers denken er in elk geval wel over om hun product door te zetten of te verkopen als het goed loopt. Volgens Ame van den Haar is er flinke interesse voor Key-ID. „Een woningbouwvereniging heeft onlangs 500 setjes gekocht als relatiegeschenk en ook een vereniging van blinden en slechtzienden is ge- interesseerd." Toch worden met name winkels voor re latiegeschenken en gadgets als een geliefde potentiële afzetmarkt gezien. Ook V&D en Ikea kunnen rekenen op interesse als mogelijk afeetkanaal. Fabrikanten en productontwikkelaars zullen hun eigen 'spionnen' wellicht ook op de marktdag hebben rondlo pen. De ondernemers van de 'gsm'-këntekenplaten, het bedrijf Two4Six uit Vlissingen, hebben al twee visite kaartjes op zak, van een autofabrikant en een grote be langenvereniging van autobezitters die wel interesse hadden. Goedkoop zijn de producten niet altijd. De fabricage- kosten blijken vaak aan de hoge kant. De onderneemsters Marike Trum en Sandra Teune (uit vindsters van gekleurde flexibele cd-rekjes) uit Brabant beamen dat het hard werken is. Ze hebben met hun product geen gebrek aan belangstelling. Het bleek voor de werknemers van een sociale werkplaats echter te las tig om in elkaar te zetten en dus doen ze dat nu alle maal zelf. Inmiddels hebben ze al 400 stuks verkocht. Als het echt een succes wordt, willen ze het idee mis schien wel doorverkopen. Aan het einde van een lange verkoopdag blijken de on dernemers van Key-ID de young-business award in de wacht te hebben gesleept. Ze ontvingen de prijs voor beste mini-onderneming vanwege de teamspirit en pro fessionaliseert van het bedrijf. Ze vertegenwoordigen Nederland tijdens de Young Enterprise International Trade Fair van 20 tot en met 23 maart in Lugano, Zwit serland. De criminaliteit beperkt zich niet tot Nederland. In Frankrijk is het probleem zo uit de hand gelopen dat nieuwe juweliers zich nergens meer kunnen ver zekeren. Ook in Duitsland en België zijn bendes snelkrakers op grote schaal actief. vlodrop/gpd - FNV Bondgeno ten heeft een kort geding aange spannen tegen de spirituele be weging van Maharishi Yogj, de Indiase goeroe die zich vijf jaar geleden vestigde in een oud kloostercomplex in het Lim burgse Vlodrop. Inzet is de beta ling van 100.000 euro achterstal lig loon voor drie ex-werkne- mers. Het geding dient op 4 maart bij de rechtbank in Roer mond. De vakbond is vorige maand be naderd door drie Indiase ex- werknemers van de beweging voor transcendente meditatie. Zij zeggen drie jaar voor de Ma harishi te hebben gewerkt zon der er een fatsoenlijk salaris voor te hebben ontvangen. Ver der zouden ze werkdagen heb ben gemaakt van vaak meer dan acht uur en nooit vakantie heb ben gekregen. Bestuurder Westerhof van FNV Bondgenoten, spreekt van 'een vorm van moderne slavernij'. „We maken ons grote zorgen over de behandeling van alle mensen die voor de Maharishi werken." De bond meent dat nu nog zo'n dertig anderen op de zelfde basis voor de Indiase goe roe werken. Het drietal ex-werknemers zegt regelmatig met fysiek geweld te zijn gedreigd door de veilig heidsdienst, die met honden het terrein van de Maharishi be waakt. En iemand die klaagde over de salariëring zou 'gede porteerd' worden, hetgeen neer kwam op een terugkeer naar In dia. FNV Bondgenoten heeft de Ar beidsinspectie ingeschakeld en gevraagd om een onderzoek. Verder wil de bond dat wordt onderzocht wat er klopt van het verhaal dat de betrokken werk nemers zich niet vrij zouden mogen bewegen buiten het ter rein van de Maharishi. Raadsman Van Stratum van dè Maharishi-beweging zegt dat het drietal alleen maar uit is op geld. Ze zouden de goeroe chanteren. Volgens hem zijn ze destijds als vrijwilliger naar Vlodrop geko men. Van een arbeidscontract zou nooit sprake zijn geweest. Ook spreekt hij tegen dat het drietal van zijn vrijheid is be roofd. den haag/anp - Aegon Neder land trekt een bedrag van maxi maal 20 miljoen euro uit om een aantal klanten van een aande- lenleaseproduct schadeloos te stellen. Het bewuste product Vermogensrendement' wordt bovendien uit de markt gehaald. Vermogensrendement is op be perkte schaal aangeboden door tussenpersonen met wie Aegon samenwerkt. Het product is naar eigen zeggen niet door de bankverzekeraar ontwikkeld, maar door een van de betrokken verzekeringsadviseurs. Aegon vindt niettemin dat het zijn ver antwoordelijkheid moet nemen omdat het concern met de be trokken tussenpersonen bewust samenwerkt, aldus de woord voerder. Het product is eeö combinatie van aandelenlease - en optiecontracten. De optie contracten moesten goeddeels zorgen voor de bekostiging van de deelneming aan de aande lenlease, maar door de malaise op de beurzen leverden de op tiecontracten onvoldoende op. Bovendien vergde de aard van het product een snelheid van handelen, waartoe de betrokken vermogensbeheerders bij de da lende effectenbeurzen niet in staat bleken. Een onbekend aantal van de in totaal 350 klanten heeft hierdoor omvangrijke verliezen geleden. Aegon gaat de komende maan den de klanten individueel be naderen. lagos/rtr/anp - In Nigeria dreigt een staking door werkne mers in de olie- en gasindustrie. De staking heeft als mogelijk ef fect dat de olieprijzen op de in ternationale markten verder omhoog worden gejaagd. De staking is aangekondigd door de Nigeriaanse vakbond Pengassan. De vakbond is ver wikkeld in een loonconflict met de overheid. De staking betreft werknemers van de overheids instelling DPR, die belast is met het toezicht op het laden van olie in tankers. De werknemers eisen een hoger loon. Pengassan-leden die werken voor internationale olieconcerns en Nigeria's nationale oliemaat schappij NNPC, zouden zich uit solidariteit met him collega's bij DPR kunnen aansluiten. Onder de olieconcerns die in Nigeria actief zijn, bevinden zich Shell, ChevronTexaco, ExxonMobil en TotalElf Fina. Nigeria exporteert meer dan 2 miljoen vaten ruwe olie per dag. Meer dan een derde gaat naar de VS. De oliereserves in de VS zijn toch al danig geslonken door de staking in Venezuela, waaraan twee weken geleden een einde kwam. De dreigende oorlog tegen Irak heeft al maanden lang een stu wend effect op de olieprijzen. Afgelopen vrijdag noteerde een vat Brent-olie op de Londense termijnmarkt 32,50 dollar, ter wijl Amerikaanse olie met 36,80 dollar op het hoogste niveau in bijna 2,5 jaar kwam. tokyo/anp/rtr - De Wereldhan delsorganisatie (WTO) is dit weekeinde geen stap dichter bij een akkoord gekomen over on derwerpen als landbouw en me dicijnen. Ministers van 22 lidsta ten verlieten gisteren ernstig verdeeld de informele top in de Japanse hoofdstad Tokyo. Een WTO-woordvoerder sprak van 'serieuze meningsverschil len'. De bijeenkomst was bedoeld om de voortgang te bespreken in de liberalisering van de we reldhandel. De voorzitter van de landbouwcommissie Harbinson presenteerde woensdag een voorstel voor vergaande libèrali- sering van de landbouw. De Europese Unie, Noorwegen, Japan en Zuid-Korea vinden zijn voorstellen veel te ver gaan, ter wijl grote landbouwexporteurs als de VS en Australië een radi calere verlaging van de invoer rechten op agrarische produc ten eisen. Eerdere deadlines over goedkor pe medicijnen voor Derde We reld-landen en betere handels- voorwaarden voor de ontwikke lingslanden werden niet gehaald wegens grote onenigheid. Ak koorden daarover bleven ook dit weekeinde uit. (advertentie) Alleen in Margriet Ikomt Wendy echt zelf; V aan het woord! Nu in de winkel

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11