ECONOMIE Nederlander leent vrolijk door Oger maakt er mannen van Pensioengat dichten? Een makkie! tdrukte bij telegrambedrijf ince Telecom schrapt 5 dit jaar 13.000 banen Laatste halte voor lijn 24 Banken blijven onwillig over vaste nummers Minder inspraak bij bazin Nederland Kennisland? f= icamagnaat t betalen cen - Horecamagnaat Era moet de uitke- antie Gak 1,2 miljoen jgbetalen. Het gaat .remies volksverzeke- iver fooien van zijn jners. Hij weigerde dat De rechtbank in Gro- F (besliste gisteren in het ïlvan het Gak. De be- *chter was het eens telling dat fooien ook van loon zijn. ZATERDAG 15 FEBRUARI 2003 Hierbqi waarschuwt a. Amber «Ju* - Het publiek zijn hoede zijn voor Deze besloten ven- iap trekt in brede kring 1, maar handelt in E op pt de Wet toezicht kre- rvanr%n. De Nederlandsche een p^jsjb) heeft daarvan j gedaan. De toezicht- heeft vorig jaar Amber IVlnmeerd de aangetrok- ien terug te betalen jenen die het kapitaal «ingelegd. Dat is niet I, zo is uit de waar- Hfig af te leiden, kier» d< geurtje - t fiat EU Nederlandse bedrij- len nog enkele jaren ilijven maken van de anciering', een re- bij grote bedrijven indelijk geld kunnen dochters. De Euro- imissie beschouwt im in principe als m van staatssteun, jl niet ingrijpen in be- jafspraken. Nieuwe af- wemogen niet worden ent wj or munten an Gogh 13p5. iG - Het kabinet laat P) enëciale euromunten uit- ïet de beeltenis van de ndse schilder Vincent th erop. De zilveren 5 jde gouden 10 euro Jeind maart geslagen. Inunten kan alleen in J nd worden betaald. aart is het precies 150 Iden dat Van Gogh loren. Vorig jaar werd ;n speciale Neder- gff tuntserie uitgegeven i ileiding van het huwe- I >rins Willem-Alexan- rinses Méxima. door Gijsbert Spierenburg amsterdam/gpd - „Meneer Dui- senberg, toch de keizer van Euro pa nietwaar, belde me toen die naar Frankfurt ging om de Euro pese Centrale Bank te leiden: 'Goh, Oger, zeg eens, een man al léén, hoeveel witte hemden heeft zo'n man nou nodig die daar gaat wonen op zichzelf? En hoeveel pyama's moet 'ie nou in z'n een tje meenemen? Weet u hoe dat gaat daar?' Meneer Duisenberg had er geen benul van hoe hij zo iets moest aanpakken. Ik heb hem gezegd: 'Wij regelen dat voor u, maakt u zich geen zor gen'. Schattig toch, die onzeker heid? Ik bedoel: zo'n president is ook maar een gewoon mens die het soms niet altijd weet." Reputaties verschrompelen soms voor de spiegel van Oger Fashion. „Wat wij verkopen is zelfverzekerdheid. U zult ver baasd zijn hoe onzeker captains of industry of mannen met ge weldige banen zijn op het ge bied van kleding. Een directeur die een bedrijf runt met 30.000 man personeel en elke dag weer aanleunt tegen de power van z'n bedrijf en de power van z'n ma nagementteam, is als we hem hier zien in z'n onderbroekje met z'n witte beentjes en in z'n halfafgezakte sokjes opeens een heel kwetsbaar iemand. Dan geeft het inderdaad voldoening om zo'n man op een gegeven moment zó aan te kleden dat hij denkt: 'Hé, dit ben ik'. We zitten in de befaamde Boardroom, pal boven de win kel in de Amsterdamse P.C. Hooft. Hier, op het glanzende parket en onder de kroonluch ters waar Professor Pim z'n pre mierpak al paste, is de klant nog koning en verzekerd van privacy en discretie. Er staat een com fortabele stoel klaar, een goed glas cognac of een geurige si gaar. „Het beeld dat deze room is gereserveerd uitsluitend ten behoeve van het welzijn van de miljonairs en miljardairs die hier komen, is misplaatst. Deze room is ontstaan uit de traditie van de jaren vijftig en zestig. Man en vrouw gingen op zater dag samen naar de winkel en de vrouw zei midden in die winkel: 'Mijn man heeft een pak nodig'. Dan haalde de verkoper een pak uit het rek en dan zei de vrouw: 'Jan, trek aan dat pak'. Zo ging dat toen. En dan was het goed. Van de man werd niet verwacht dat hij tegensputterde. Hij moest verstand hebben van po litiek en van zijn werk. De man nenmode hoorde bij de vrou wen. Dat beeld wilde ik niet meer." Oger Lusink (55) verkoopt in z'n winkels in Nederland jaarlijks 14.000 kostuums, alle handge maakte topmerken die naadloos in een Porsche pasen: Isaïa, Ki- ton, Canali, Corneliani, Lorenzi- ni, Ermenegildo Zegna en Luigi Borrelli. De laatste al vanaf 2000 euro. Wie wil dóar nou niét in lopen? „We leven van de mid den en de hogere welstandsklas sen en van de connaisseurs, de genen die graag een handge maakt pak willen hebben. Dat hoeft niet per definitie een mil jonair te zijn. Een jonge jurist of een jonge notaris kan bij mij ook terecht voor een Oger- handgemaakt pak, voor 498 eu ro al. Ik heb daar bijna geen marge op. Ze mogen er van mij best een halfjaartje over doen om het terug te betalen. De rij ken vormen de paraplu waaron der ik schuil, maar er zijn nu eenmaal meer Golfjes dan Daimlers in het land. Ik vind het sympathiek om zo'n jonge knaap die ervan droomt om hier te mogen kopen financieel enigszins tegemoet te komen. Als hij zich maar aan zijn afspra ken houdt." In elf jaar tijd is het snel gegaan met het Oger Imperium. „We zijn begonnen met zakenmen sen te Weden. Langzamerhand kwamen daar allerlei beroemd heden bij, ook wat prinsen en ten slotte politici. Ik heb Den Uyl gekleed en Van Mierlo, Oger Lusink: Er zijn nu eenmaal meer Golfjes dan Daimlers in het land. Foto: GPD/George Verberne maar de eerste met wie ik de dialoog aanging en die er over nadacht wét hij aantrok, was Bolkestein. Hij vertelde wat het volk wél accepteerde en niét ac cepteerde. Qua uitstraling. Luns bijvoorbeeld had te veel afstand. Die was te deftig. Wiegel had weer een ballen-image. Maar Bolkestein was deftig en tóch bereikbaar. Hij zei: 'Ik ga nu de campagne opstarten, wat vindt u?' Ik zei: 'U hebt best een streng gezicht. Als ik u was, zou ik proberen iets vrolijker te zijn. Dichter tot de kiezer, dichter tot de kijker'. Daar hoort ook de juiste kleding bij." Oger Lusink verkoopt maatpak ken, maar vooral bonhomie, charme en gratie. De kleine mo dekoning is gegrepen door de Italiaanse bevlogenheid. „Je kan dingen mooi doen, je kan din gen lelijk doen. Je kan een lelijke vaas maken, je kan een mooie vaas maken, maar beide komen uit dezelfde klei. Ik hou van de Italiaanse kleermakersschool. Alles is daar op schoonheid ge richt." Het gaat goed met Oger Fas hion, zó goed dat Nederland voor het familiebedrijf stilaan te klein begint te worden. Lovende kritieken over de winkels in Am sterdam, Den Haag en Rotter dam zijn mooi, heel mooi, maar den haag/gpd - De werkloosheid stijgt en de koopkracht neemt af, maar desondanks deinzen Neder landers er niet voor terug zich dieper in de schulden te steken. De totale uitstaande schuld op consumptieve kredieten liep vo rig jaar met een half miljard euro op tot 16,4 miljard. Dit blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendmaakte. Nederlandse huishoudens ston den eind december 2002 voor 6,1 miljard euro rood op hun betaalrekeningen. Dit betekent een toename van 0,8 miljard eu ro, oftewel vijftien procent ver geleken met 2001. Het CBS be rekende verder dat in 2002 voor 10,3 miljard euro aan krediet is verstrekt voor consumptieve goederen, zoals auto's en wo ninginrichtingen. Dit is iets meer dan in het jaar daarvoor. Vorig jaar nog constateerde het CBS voor het eerst sinds 1983 een afname van de kredietver strekking. Die trend heeft zich echter niet voortgezet; ondanks het feit dat consumenten het af gelopen jaar veel pessimisti scher over de economische situ atie waren dan in 2001. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) maakte onlangs bekend dat ruim 70 procent van de bevol king meent er vorig jaar in fi nancieel opzicht op achteruit te zijn gegaan. Vijftig procent denkt dat het ze in 2003 nog slechter zal vergaan. Vooral het niet kunnen wennen aan de waarde van de euro wordt daar bij als reden genoemd. Mensen zijn geneigd de nieuwe munt als een gulden uit te geven. Jan-Willem Aarts, econoom bij de Rabobank, ziet dat toch niet als de belangrijkste reden voor de grotere schulden. „In feite zet de trend die in 1995 is begon nen zich voort: we lenen steeds meer. Dat 2001 daarop een po sitieve uitzondering was, komt volgens mij vooral door de wijzi ging in het belastingstelsel. Daardoor gingen de meeste mensen er in koopkracht op vooruit." Volgens Aarts speelt ook mee dat het consumenten steeds makkelijker wordt om krediet te krijgen bij banken en andere geldverstrekkers. Zo maken steeds meer huishoudens ge bruik van doorlopend krediet. iel*51 rij eel voor 0& 1/anp - Valentijnsdag iteren voor topdrukte inig overgebleven tele- rijf van Nederland, Te- ervice, in het Groningse ïgstelling voor het ver- ran een telegram is dit ■eehBveer twee ^eer 20 F001 jaar op Valentijnsdag, e drukste dag van het het bedrijf. directeur R. van Hoof, Jegramdienst anderhalf eden overnam van KPN dat geen brood meer :e dienst, heeft het te- legram ook in deze tijd van e- mail en sms nog steeds een toe komst. „Iedereen vindt het nog steeds heel bijzonder om een te legram thuisbezorgd te krijgen. De impact daarvan is door de persoonlijke aandacht nu een maal veel groter dan van het ontvangen van een sms-je of ene maütje", aldus Van Hoof. Honderden telegrammen zijn gisteren aangevraagd. Telegram Service verstuurde berichten met teksten als: „jij bent mijn voor-, hoofd- en nagerecht!" Ook zijn er huwelijksaanzoeken per telegram verzonden. j»pd - France Telecom Hdit jaar bijna 13.000 ba- lappen, 5.300 in het bui- en 7500 in Frankrijk. k topman Thierry Breton in een radio-interview ;eld. De operatie zal pijnlijk zonder gedwon- islagen worden uitge- ;de pensionering en het illen van vrijkomende latsen via - natuurlijk moeten volgens Breton :uiniging van 13.000 men leiden. France Telecom, waar in totaal 220.000 mensen werken, kampt met een schuldenlast van 60 miljard eu ro. Breton is door de regering aan gesteld om France Telecom weer winstgevend te maken. Hij verklaarde in het vraaggesprek goede hoop te hebben dat de schulden over twee jaar kunnen zijn teruggebracht tot 30 miljard euro. „Op dat moment zal Fran ce Telecom weer een normale onderneming zijn", aldus Bre ton. Amsterdam - In een trieste stapel liggen de afgedankte Amsterdamse trams op een terrein in het Westelijk havengebied. Iedere week worden nu één a twee nieuwe Duitse 'combino-tramstellen' in gebruik genomen. Evenveel oude trams worden daardoor overbodig en voor sloop afge voerd. Foto: WFA/Evert Elzinga. iesproken pensioengat is helemaal geen n we dat vaststellen. Het is meer een te- Bat is het eigenlijk ook niet. Het ligt er maar ll aan hoe je het bekijkt. Wat ermee wordt 1 is dat er een kloof bestaat tussen wat men pioen verwacht en wat men uiteindelijk i. De oorzaken hiervan kunnen velerlei zijn. wordt het veroorzaakt door het (vaak) ver- jvan baan. iders gaan er over het algemeen van uit •nsionering over 70 procent van het loten inkomen te beschikken. Dat is het sn en of dat voldoende is om comfortabel ainnen leven, moet ieder zelf bepalen. J belastingvoordeel is het echter in netto rf^ngeveer gelijk aan het inkomen vóór het peren. Grote kosten als (studerende) kinde- 3e hypotheek drukken veelal niet meer op Iget. Daar kunnen echter andere uitgaven /er staan. Lang gekoesterde wensen als we ien, een tweede huis, een zeewaardig jacht, wachten immers op vervulling. Veel mensen worden zo tussen hun 45ste en 50ste jaar wakker: dan realise ren ze zich dat zij een pensioentekort hebben. Ze halen die 70 procent niet, maar bijvoorbeeld 'slechts' 50. Dat wil len ze repareren. En dat is veel minder lastig dan het lijkt. De wereld die pensi oenen heet is weliswaar ingewikkeld, maar niet zo gecompliceerd als pensi oenverzekeraars ons willen doen gelo ven. Het lijkt er bijna op alsof ze belang hebben bij een zo mistig mogelijke voor- EIGEN twee cijfers achter de komma, is die ad viseur dus onontbeerlijk Hieronder is aangegeven hoe het stoppen van het pensioengat 'in grote trekken' kan. De gemakkelijkste manier om een pen sioengat te repareren, is via de pensi oenverzekeraar van de werkgever. Met een beetje geluk draagt de baas er zelf nog aan bij ook. Stel, je bent tussen de 45 en 50 jaar en verdient bruto 50.000 euro per jaar. Je hebt berekend dat je op je 65ste geen 70 procent van je laatst verdiende sala- BEURS stelling van zaken. En waarschijnlijk is ris pensioen ontvangt, zeg 35.000 euro, dat ook zo. Als je ergens geen verstand Hanc <.nnHe>rc maar 'slechts' 50 procent, 25.000 euro. van hebt, ben je sneller bereid de '.goede' raad - en de producten! - van de 'des kundigen' te aanvaarden. Goede raad van een onafhankelijk financieel adviseur mag prijzig lijken, ze rekenen al gauw 125 tot 150 euro per uur, het levert vaak een veelvoud op. En het advies is dan op maat gesneden. Iedere persoon, iedere levenssituatie en toekomstverwachting is namelijk anders. Voor een precieze berekening tot Dat verschil, 10.000 euro per jaar, wil je vullen met een extra pensioenverzeke ring. Dat kost ongeveer 2.500 euro aan premie per jaar. Deze premie is aftrekbaar van het brutosalaris waardoor de werkgever minder werk geverslasten betaalt. Die besparing is ongeveer 12 procent, zeg 300 euro. Dat voordeel zal ie wel wil len doorgeven aan zijn werknemer waardoor diens netto lasten voor deze extra pensioenvoor ziening op 2200 euro per jaar uitkomen. Kees Boonstra, financieel planner in Sassenheim en secretaris van de Vereniging van Onafhankelijk financiële planners, wijst echter nadrukkelijk op de mogelijkheid dat je ook gewoon zelf kunt spa ren. Twintig jaar 2.400 euro opzij leggen levert dan met rente op rente zo'n 100.000 euro op. Hiermee kan bijvoorbeeld een lijfrente worden gekocht die jaarlijks zo'n 7.000 euro uitkeert en 70 procent aan de langstleVende nabestaande. „Maar een combi natie van beide oplossingen, dus én een extra pensioenverzekering én sparen, is waarschijnlijk het beste," legt hij uit. „De verzekering geeft iets meer rendement, maar sparen biedt veel meer vrijheid om met het geld te doen wat je wilt." Pensioenadviseur André Schut (Nieuw-Vennep) werkt aan een nieuwe manier om het pensioengat te dichten. „Stel je bent 65, je hebt een eigen huis en een te kort aan inkomen. Gebruik dan bijvoorbeeld 100.000 euro uit de overwaarde van je huis voor een extra hypotheek en betaal meteen voor eeu wig de rente. Dat kost 25 procent Dan houd je 75.000 euro over om vrij te besteden." er is méér Amerika. Algemeen directeur Oger Lusink staat met z'n beide zonen Martijn en San- der op de drempel van interna tionale expansie. De plannen om de Oger-pakken ook in de Verenigde Staten te gaan verko pen, verkeren in een vergevor derd stadium. „Ik denk dat we in Amerika de sterren van de he mel zullen verkopen. Onze kos tuums zijn vrolijker en speelser dan men daar gewend is. Weet u: elders zijn er nog zoveel mo gelijkheden. Ook in Duitsland. Alleen in de omgeving van Hamburg wonen al meer miljonairs dan in heel Nederland." den haag/gpd - De banken blijven zich verzetten tegen het rekeningnummer voor het le ven. Het invoeren van een ver- huisbaar nummer is volgens de banken veel te duur. Kabinet en Consumentenbond blijven echter voor de 'nummerporta- biliteit'. Volgens minister Hoo- gervorst (financiën) moet het eenvoudig overstappen met behoud van het nummer over een jaar of acht mogelijk zijn. De banken ontkennen dat er sprake is van onwil. Invoering kost volgens de Nederlandse Vereniging van Banken 262 tot 516 miljoen euro. Dat komt voornamelijk omdat iedere bank er een ander computer systeem op nahoudt. De zeven miljoen klanten van de Post bank moeten een 10-cijferig re keningnummer krijgen waar ze nu een 9-cijferig nummer heb ben. De banken opteren liever voor een verhuisservice. De oude bank geeft daarbij alle gege vens over de automatische in casso en andere betaalstromen door aan de nieuwe bank. De bankklant krijgt dan wel een ander nummer. Het is de be doeling dat die verhuisservice er dit jaar komt. De kosten van een dergelijk systeem bedragen 15 miljoen euro. Verder winnen de creditcards aan populariteit. Mede daardoor is de gemiddelde schuld per huishouden de afgelopen tien jaar verdubbeld. Eind 2002 bedroeg die 3300 eu ro. In 1992 bedroeg de gemid delde schuld nog (omgerekend) 1650 euro. „Lenen is ook normaler gewor den. Vroeger spaarde je eerst en daarna stapte je pas naar de bank", aldus Aarts, die overi gens denkt dat het met het pes simisme over de economie wel meevalt. „Veel mensen gaan er vanuit dat het over een paar jaar weer beter gaat." zoetermeer/anp - Vrouwelijke ondernemers geven hun per soneel minder inspraak. Ze ne men alle beslissingen het lief ste zelf en controleren de werknemers veel vaker dan mannelijke ondernemers. Dat concludeert onderzoekster I. Verheul van het economisch onderzoeksbureau EIM in Zoetermeer. De uitkomst is verrassend, omdat andere on derzoeken stelden dat vrouwe lijke ondernemers vaker har monie zoeken en mannen juist bazig zijn. Verheul, die 3500 Nederlandse bedrijven onderzocht, ver moedt dat eqn combinatie van psychologische factoren de oorzaak kan zijn. Vrouwen zouden risicomijdender en perfectionistischer zijn dan mannen. „Ze denken: als ik het zelf doe, dan weet ik dat het goed gaat", aldus Verheul. De onderzoekster heeft nog niet gekeken of werknemers gefrustreerd of ziek worden van het gebrek aan inspraak. „Misschien vinden ze het juist prettig om duidelijke richtlij nen te hebben. Dat zouden we in eventueel vervolgonderzoek kunnen uitzoeken", aldus Ver heul, die werkt aan een proef schrift over vrouwelijke onder nemers. ECONOMIE WIJZER Zal het nieuwe kabinet straks een nieuwe koers gaan varen met het hoger onderwijs? Sinds de vroege jaren zeventig werk ik aan de universiteit, en ik kan me niet herinneren dat het hoger onderwijs in al die jaren eens lekker verwend werd. Integen deel, er is voortdurend bezui nigd. Salarissen van ambtenaren zijn achtergebleven bij salarissen in het bedrijfsleven en de salaris sen in het onderwijs zijn daar nog eens extra bij achtergeble ven. De overheid heeft de ge bouwen overgedaan aan de uni versiteiten zelf en die staan nu voor grote lasten van onder houd en nieuwbouw. Het onfor tuinlijke kabinet- Balkenende had al weer extra bezuini gingen opgelegd aan het hoger onderwijs. Intussen galmt de retoriek van 'Neder land-kennisland' je om de oren als op hol geslagen kerk klokken. Je kunt niet voortdu rend roepen dat het hoger onderwijs vi taal is voor de ont wikkeling van Ne derland, dat we aca demisch onderwijs moeten bieden op het topniveau van Europa, als je de portemonnee steeds gesloten houdt. Tenzij je de universiteiten ook de verant woordelijkheid geeft over hun eigen inkomsten. Dat wil zeg gen, ze de vrijheid geeft zelf de hoogte van het collegegeld te bepalen. Zal die vrijheid er toe leiden dat de collegegelden exploderen? Krijgen we dan Amerikaanse toestanden? (Op Amerikaanse top-universiteiten wordt tot 30.000 dollar per jaar gevraagd aan collegegeld.) Wordt het ho ger onderwijs op die manier niet volstrekt ontoegankelijk ge maakt voor kinderen uit minder draagkrachtige miliéus? Absoluut niet. Een consistent beleid kan daar heel eenvoudige oplossingen voor bieden. Een eerste rem op het collegegeld zit in de concurrentie tussen de universiteiten. Wie te veel vraagt, prijst zich eenvoudig uit de markt. Die vrijheid zal de in stellingen dus ook scherp hou den. Om voldoende studenten aan te trekken moet de verhouding tussen prijs en kwaliteit in de pas lopen met die van de con currenten. Dat is marktwerking. Albert Heijn kan ook alleen maar systematisch duurder zijn dan Edah als de hogere prijzen bij de AH tevens een hogere kwaliteit garanderen. Toegankelijkheid kan op twee manieren worden gewaarborgd. Door de instellingen zelf en door de overheid. De instelling kan per student verschillende bedragen hanteren, door de hoogte van het collegegeld te baseren op het inkomen van de ouders van de student Dat heet differentiëren naar ouderlijke draagkracht. Als een universiteit goede studenten uit armere mi lieus wil aantrekken, kan ze daarvoor ook speciale studie beurzen opzetten. Dat is wat Ameri kaanse particulie re instellingen doen. Er bestaat in de VS zelfs een officiële overheidsinstantie die voor dit doel verklaringen af geeft over de hoogte van het be lastbare inkomen van de ouders. Amerikaanse kin deren solliciteren bij universiteiten om toegelaten te worden. Worden ze bij verschillen de instellingen toegelaten, dan speelt het gevraagde collegegeld zeker een rol bij de uiteindelijke beslissing. Het tarief moet dus concurrerend naar draagkracht zijn. De overheid is n^uurlijk het beste in staat deroegankelijk- heid van het hoger onderwijs te waarborgen. Wat is er nou sim peler dan het vaststellen van een subsidie voor het collegegeld af hankelijk van het ouderlijk inko men? Dat gebeurt bij de huur subsidie precies zo. Evenals bij het basisonderwijs: de rijksbij drage per leerling is hoger als een leerling uit een zwakker mi lieu komt. Het grote voordeel van vrijheid om collegegelden vast te stellen is de grotere helderheid. De on derwijsinstellingen worden op die manier geconfronteerd met de verantwoordelijkheid om waar voor hun geld te leveren. En ze krijgen daar ook de mid delen voor. En de overheid moet met de billen bloot en laat pre cies zien wat ze over heeft voor steun aan minder draagkrachti ge milieus. Duidelijker kan het niet. Joop Hartog hoogleraar economie Universiteit van Amsterdam

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7