Gratieplan van Nawijn redt het niet De "Tweeling BINNENLAND L* Justitie is verlost van de bolletjeshype TeS Antecedentenonderzoek koninklijke partners gewoon Donner wil meer 'Stop-reacties' GroenLinks wil spoeddebat 'Opruimen olie op stranden kost ruim een miljoen euro' Protestborden tegen oorlog klaar Nieuwe artsen willen niet naar de grote steden Nederlandse F16's blijven langer boven Afghanistan Veel contacten tijdens Valentijnsdag Hoofdofficier Wooldrik kijkt terug op bewogen jaar Nieuwe Swissf acmsvstemen van tilWEÏEIT. ntenis in lliedrama - Een 27-jarige •eft bekend dat zij don- _rie familieleden heeft foken in een flat in ï-Zuidoost. De drie Jèrs zijn haar 8-jarige Fhaar 60-jarige moeder 5-jarig nichtje, zo deelde je gisteren mee. De [elde donderdagmiddag jolitie. jaar en tbs crimineel Pam - Een 28-jarige be- mineel is gisteren door jank in Amsterdam eeld tot tien jaar celstraf et dwangverpleging, erdammer is onder ïuldig bevonden aan joging tot moord, dief- geweld en verboden ezit. Er was twee weken twaalf jaar cel en tbs m geëist. Icentrum niet ontruimd De 58 asielzoekers and hoeven voorlopig •rtrekken. Het Centraal tpvang Asielzoekers »lt de ontruiming van tkerscentrum tot ze- erdag uit, omdat advo- namens de asielzoe- nieuwe procedures COA heeft aange- Dinsdag dient een ng omdat het COA de i een eerdere zaak vol- onjuist heeft geïnfor- ionderdag dient een ort geding, waarin zij ;en de feitelijke ont- ;gen te houden. Br wonen sppanden - Huurders mogen maximaal vijf jaar in onen die op de no- itaat voor sloop. Nu is Irie jaar. Het kabinet feren ingestemd met jan minister Kamp Vooral studenten zijn jgeholpen, omdat voor- lijdelijke basis sloop- p bewonen. ichte van partij vast - De politie heeft pdag in Eindhoven een man aangehouden die Jrdt verdacht zondag- fmensen in een café in [aard met een mes te jerwond. De steekpartij nadat de aangehou dene zich vervelend ,'genover vrouwelijke (s van het etablisse- t na de steekpartij 134-jarige man uit Val- jrd opgepakt voor be leid bij de steekpartij, jgvast. Donderdag I tweede verdachte Lden, een 40-jarige Helmond. [bedrijven op »r dioxine zaterdag 15 FEBRUARI 2003 kopstuk r in de cel - Het PKK-kopstuk isbir moet de uitkomst r asielprocedure in de pis afwachten. Dat be- Raad van State gisteren iger beroep dat minis- t (vreemdelingenza- |1 vorig jaar aantekende 4 beslissing van de k in Amsterdam om mdelingenbewaring Jffen.Kesbirs advocaat iprakvan een 'onbegrij- pitspraak. „Het is merk- ,omdat ze al 2,5 maand Sloopt en ik snap niet -i ze nu weer moet wor- Egezet." den maag/gpd - Het kabinet heeft minister Nawijn (vreemde lingenzaken) gedwongen zijn plan om een grote groep asiel zoekers alsnog een verblijfsver gunning te geven in te trekken. CDA en WD vreesden dat asiel zoekers massaal zouden proberen een beroep op de regeling te doen. De PvdA heeft zware kri tiek op het mislukken van Na- wijns' plan en GroenLinks wil dinsdag een spoeddebat met de minister. Nawijn kondigde deze week aan dat hij de dossiers van een grote groep asielzoekers nog eens door wilde nemen om te bekij ken of zij toch in Nederland mochten blijven. Hij had daarbij asielzoekers op het oog die al vijf jaar of langer geleden een asielverzoek hebben ingediend, daar nog geen antwoord op hebben gekregen en nog steeds in de opvang zitten. Dat is bij el kaar een groep van 2.300 men sen. Elke bewindspersoon voor asiel zaken heeft de bevoegdheid in uitzonderlijke gevallen alsnog een in eerste instantie geweiger de verblijfsvergunning toe te kennen. In de praktijk maken zij daar hooguit een tiental keer per jaar gebmik van. Dergelijke ge vallen worden meestal stil ge houden om te voorkomen dat asielzoekers massaal een beroep op een uitzonderingsgrond doen. „Dat beleid blijft zo. Het toekennen van een verblijfssta tus voor honderden of duizen- den haag/anp - Rijkswaterstaat raamt de kosten voor het oprui men van de olie op de Neder landse stranden op ruim 1 mil joen euro. Rijkswaterstaat gaat er vanuit de kosten te kunnen verhalen op de eigenaar of ver zekeraar van het gezonken auto transportschip Tricolor in het Nauw van Calais of eventuele andere vervuilers. Als er geen veroorzaker kan worden aange wezen, komt het geld uit het ca lamiteitenfonds van Rijkswater staat. Rijkswaterstaat probeert de ruwe olie en het zand te ze ven waarna het kan worden ver brand. In totaal hebben schoon makers 140 tot 160 kuub verwij derd. Alleen al in Zeeland werd 120 kuub opgeruimd. De stranden zijn zo goed als vrij van olie. Rijkswaterstaat is ver moedelijk tot woensdag bezig met het nareinigen van de Zeeuwse stranden. In Noord- en Zuid-Holland is dit al gebeurd. Op 19 februari kan weer wat olie aanspoelen, want dan is het springvloed. Overigens begint de Tricolor het te begeven. Over een lengte van vijf meter is het schip in elkaar geklapt Het Rotterdamse ber gingsbedrijf Smit Internationale dat olie uit de Tricolor pompt, heeft inmiddels de oorzaak ach terhaald. Het schip bleek aan de zijkant een nog niet eerder ont dekte scheur te hebben. Steeds meer vee- zitten op slot in ver- de mogelijke dioxine van veevoer. Gisteren lister Veerman I nog eens 100 vee- af te sluiten, nadat geworden dat ook jk besmet voer heb- ;en. Eerder werden al en geblokkeerd, lag werd bekend dat se bedrijf Trockenwerk eens 100 ton beschuit- eft geleverd aan het Ne- se »e bedrijf Velthof. Dat n dezelfde tijd gepro- iulpden geleverd als het met broodmeel. rug? vondst zjïle dvd's naS - De FIOD-ECD heeft n 023n week in Rotterdam igale bronkopieën op "ieuwe bioscoopfilms )rraad illegaal gekopi- l's in beslag genomen, vond de illegale waar ïng van een 41 - jarige taakte het ministerie iciën gisteren bekend. :hte had meerdere en dvd-branders in waarmee de illegale 'den gemaakt. (advertentie) NU AL MEER DAN 400.000 BEZOEKERS! MIS DE MOOISTE FILM VAN DIT JAAR NIET. NAAR DE BESTSELLER VAN TESSA DE 100 '1 V06II IfUTIH UKl "Uitstekend acterende Thekla Reuten en Nadja Uhl." JVwi "Geknipt voor een toekomstige Oscar-nominatie."HpMt r# NU IN DE BIOSCOOP RESERVEER BIJ DE BELBIOS 0900 9363. SNELCODE O5 7349 door Hans Jacobs den haag/gpd - De Amsterdamse sociale dienst ontkent een dossier te hebben van Edwin de Roy van Zuydewijn. Ook ont kent de AIVD, de voormalige BVD, on derzoek te hebben gedaan naar de om streden echtgenoot van prinses Margari ta, dochter van Irene van Lippe-Biester- feld. Beide diensten weerleggen daarmee aantijgingen van De Roy van Zuydewijn en zijn echtgenote. De Roy van Zuydewijn zei eerder deze week in vraaggesprekken met de week bladen HP/De Tijd en Der Stem dat hij in zijn Amsterdamse woning afluisterappa ratuur heeft gevonden. Schoonvader prins Carlos Hugo zou in de aanloop naar het huwelijk bij een 'kruisverhoor' van zijn aanstaande schoonzoon over details uit diens verleden hebben be schikt, die alleen afkomstig zou kunnen zijn uit een dossier van de sociale dienst. Reden voor de SP om premier Balkenen de te vragen naar de betrokkenheid van de regering. Dat antecedenten van toekomstige part ners van leden van de koninklijke familie worden nagegaan is gebruikelijk en wen selijk, in elk geval voor de koninklijke fa milie zelf. Hoe dichter bij de troonopvol ging, hoe belangrijker dat onderzoek. De controverse over het verleden van Jorge Zorreguieta is daarvan het overduidelijke bewijs. Zorgvuldigheid is geboden, ook indien de betrokken 'royals' wat verder van de kroon staan of alleen maar lid zijn van de familie. De ophef over de uitlatingen van Margarita toont dat aan. De AIVD hoeft bij zulke onderzoeken niet te helpen. Het koningshuis kan zelf ook bekenden en de Dienst Koninklijk Huis inschakelen. Als dat niet gebeurt, loopt men het risico dat de pers zelf met ongewenste onthullin gen komt. In de vraaggesprekken suggereren Mar garita en Edwin dat Carlos, zoals ze zelf vermoeden na bemoeienis van koningin Beatrix, beschikte over het dossier van de sociale dienst. Daaruit diste de prins sail lante details op, die zelfs bij Edwin niet bekend waren. Het paar voelt zich daar door zwartgemaakt. Het twijfelt aan de wettigheid van het beschikbaar stellen van het dossier, dat volgens de Amster damse sociale dienst niet zou bestaan. Voormalig PvdA-Kamerlid Rehwinkel, staatsrechtdeskundige en zelfbenoemd royaltykenner, meent dat premier Balke nende een onafhankelijke onderzoeker moet aanstellen om de beschuldigingen te weerleggen. De premier heeft nog niet gereageerd. den mensen is out of the ques tion", zei de woordvoerder van Balkenende gisteren. Een Kamermeerderheid van PvdA, SP, GroenLinks, LPF, D66 en ChristenUnie bleek deze week het plan van Nawijn te steunen. De linkse fracties pleit ten al langer voor een pardon voor mensen die al jaren in de asielprocedure zitten en wiens kinderen hier volledig zijn inge burgerd. Groenlinks-Kamerlid Vos is zeer boos op Nawijn. „De mi nister heeft zich schandalig ge dragen door een belofte te doen zonder zich er van te vergewis sen of hij steun heeft in de mi nisterraad. Zo ga je niet om met deze groep zeer kwetsbare asiel zoekers. Dinsdag zullen wij hem in een spoeddebat hierover aan spreken." De PvdA reageert ook woedend op Nawijns knieval. „Hij is zijn geloofwaardigheid nu totaal kwijt", aldus PvdA-Kamerlid De Vries. „Ik heb hem tijdens het debat nog gevraagd of het geen proefballonnetje was. Hij verze kerde me dat het een serieus plan was en dat hij zich er hard voor zou maken. Het is droevig te moeten constateren dat de minister opnieuw zijn woorden niet waarmaakt." De Vries is ook boos op de WD- en CDA-ministers, die Nawijn fel aanvielen. „Daar is de groep asielzoekers die hier al eindeloos verblijft de dupe van. Voor hen wordt weer niets geregeld." amsterdam - B lij de vredesdemonstratie tegen de oorlog in Irak, vandaag in Amsterdam, worden tussen de 10.000 en 30.000 betogers ver wacht. Onder hen ook enkele honderden Amerikanen en Irakezen op initiatief van 'Americans Against War in Iraq'. Deze organisatie is opge richt door bezorgde Amerikanen die in Nederland wonen. Gelijktijdig vinden in vijftig wereldsteden soortgelijke demonstraties plaats. Alleen al Londen rekent op een half tot een miljoen demonstranten. De Amsterdamse politie zet tweehonderd agenten in tijdens de demonstratie. Ook worden ME'rs achter de hand gehouden. Foto: ANP/Juan Vrijdag utrecht/gpd - De grote steden in de Randstad moeten rekening houden met een nog groter te kort aan huisartsen. Uit een stu die van het Nederlands instituut voor van de gezondheidszorg, Nivel, blijkt dat de meeste jonge huisartsen liever niet in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam en Utrecht aan de slag gaan. Omdat de medische faculteiten meer huisartsen zijn gaan oplei den, maken de Nivel-onderzoe- kers zich niet veel zorgen over de totale instroom aan nieuwe artsen. De situatie in de grote steden dreigt wel problematisch te worden. Maar acht procent van de nieu we artsen heeft een uitgespro ken voorkeur voor een van de vier grote steden. Om de zorg op peil te kunnen houden, zou dat het dubbele moeten zijn. De meeste artsen (39 procent) wil len het liefst werken op het ver stedelijkte platteland. De grote werkdruk is een van de oorzaken van de geringe inte resse om in de grote steden aan de slag te gaan. De praktijken zijn er gemiddeld weliswaar vier tot vijf procent kleiner dan in de rest van het land, maar de pa tiënten komen veel vaker. Volgens de Nivel-onderzoekers zouden de grote steden het art sen ook makkelijker kunnen maken om zich te vestigen: als een arts van een woonhuis een praktijkruimte maakt, kost het hem extra geld. Bij zoiets zou de gemeente moeten zeggen: 'laat maar zitten'. den haag/anp - De politie maakt te weinig gebruik van de mogelijkheid jeugdige overtre ders een zogeheten 'Stop-reac tie' aan te bieden. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft justitieminister Donner dat hij de politie zal aansporen deze pedagogische maatregel vaker toe te passen. De Stop-reactie is bedoeld voor wetsovertreders jonger dan twaalf jaar. Voor het opleggen van de maatregel is toestem ming van de ouders nodig. De maatregel behelst onder meer een kort programma, van circa acht uur, waarin de jeugdige overtreder een excuusbrief op stelt of een leeractiviteit volgt Het Stopbeleid van justitie is er op gericht 'risicojongeren' en hun ouders zo vroeg mogelijk te bereiken en eventueel aanwezi ge risico's zo vroeg mogelijk te signaleren. Effecten van ingrij pen kunnen dan zo groot moge lijk zijn. De uitvoering van de Stop-reac tie berust bij de Halt-bureaus. In reactie op het rapport laat de overkoepelende organisatie Halt Nederland weten dat zij vindt dat ouders recht hebben op de maatregel als hun kind daarvoor in aanmerking komt. In elke 'Stop-waardige zaak' moet de politie de maatregel aanbieden, vindt Halt. rijswijk/anp - Veel Nederlanders hebben Valen tijnsdag aangegrepen om contact met anderen te zoeken. Verschillende telecombedrijven meldden een sterke toename van het aantal tekstberichten die per mobiele telefoon zijn verstuurd. Ook het aantal telegrammen en digitale kaarten bereikte vrijdag een hoogtepunt. KPN Mobile verwachtte gisteren 'miljoenen' be richten per mobiele telefoon te versturen, aldus een woordvoerster. Het aantal berichten lag 30 procent hoger dan vorig jaar op Valentijnsdag. „En een kwart hoger dan op een normale vrij dag." Vodafone verstuurde tot het eind van de middag circa 1,5 miljoen berichten, Dutchtone een half miljoen. Dat is meer dan op een normale vrijdag. Tevens overtroffen beide bedrijven daarmee het aantal sms'jes van vorig jaar op Valentijnsdag. „Vorig jaar was het over de hele dag een miljoen", aldus een woordvoerster van Vodafone. Ook 02 en Ben verstuurden flink meer berichten. Nederland greep niet alleen naar de mobieltjes om elkaar de liefde te verklaren. Kaartenfabrikant Hallmark registreerde de afgelopen dagen 110.000 verstuurde kaarten op het internet. Dat is bijna het dubbele van vorig jaar, toen 58.000 digitale wensen werden verstuurd. Een speciale actie waarbij mensen elkaar via een website anoniem de liefde konden verklaren, trok 50.000 mensen. Ook bloemen bleven een populair Valentijnskado. Veiling FloraHolland draaide 13 procent meer omzet deze week dan in dezelfde week een jaar geleden. Rozen en andere rode bloemen waren het populairst. den haag/gpd - De zes Neder landse F16's die in het lucht ruim boven Afghanistan pa trouilleren, blijven daar zes maanden langer. De gevechts vliegtuigen worden na 1 april af gelost door toestellen van de vliegbasis Leeuwarden. Met ver lenging van de operatie willigt het Nederlandse kabinet een Amerikaans verzoek in, zo maakte de woordvoerder van premier Balkenende gisteren bekend. De VS stellen prijs op een voort zetting van de Nederlandse bij drage, onder meer omdat het land zelf zijn luchtmacht heeft samengetrokken rondom Irak. Volgens Defensie in Den Haag is de inzet van F16's zeer nuttig gebleken. Zo werden een aantal malen in Afghanistan vijandige grond doelen aangevallen, ter bescher ming van Amerikaanse troepen die ter plaatse in gevechten met Taliban en al-Qaeda waren ver wikkeld. „Door hun fysieke aanwezigheid hebben ze al een afschrikkende invloed uitgeoefend", aldus de luchtmacht. De F16's zijn gestationeerd in Kirgizië in het kader van de strijd tegen het terrorisme, die de VS Enduring Freedom heb ben gedoopt. Ze hebben in to taal zo'n 350 missies uitgevoerd, meestal in combinatie met nog twaalf gevechtsjagers uit Dene marken en Noorwegen. Dene marken heeft eveneens toege zegd langer in Kirgizië te blijven, de Noorse regering moet daar over nog een besluit nemen. (advertentie) bij Van Til In onze speciale Swissflex-studio introduceren wij een tweetal nieuwe, voor uitstrevende slaapsystemen. Mei de SF 300 en SF 500 bewijst Swissflex innovatieve techniek en vormgeving perfect te kunnen combineren. Neem de proef op de som en ervaar zelf het verschil! door Pauline van der Mije haarlem - De achterstand bij de Haarlem se rechtbank wordt dit jaar weggewerkt. Eenmaligworden i.soostrafzaken extra be handeld. Bovendien is toegezegd dat de komende jaren structureel 400 strafzaken meer voor de rechter komen dan tot dus ver. Daarmee kan de prop in het Haarlem se rechtssysteem, ontstaan door de grote stroom drugskoeriers, worden opgelost. De Haarlemse hoofdofficier van justitie, Henk Wooldrik, haalt na een hectisch jaar opgelucht adem: hij is niet meer ver plicht om elke drugssmokkelaar achter slot en grendel te krijgen. „De hype is voorbij, er kan nu gepraat worden over praktische oplossingen van het drugs probleem." Daar heeft hij wel ideeën over. „In het uiterste geval zou overwo gen moeten worden om de directe vluch ten tussen Curasao en Schiphol ter dis cussie te stellen." Bij zijn aantreden in 2001 sprak hij over zijn ervaringen met de 'afdeling linke soep'. Als persofficier in Amsterdam moest hij uitleggen waarom een kraker in een politiecel was overleden en hoe het kon dat de gevaarlijke aanrander-met- hond was vrijgelaten. In Haarlem viel hij weer met zijn neus in de boter: het par ket trof een schikking met frauderende bouwbedrijven. En ook Wooldriks plan om drugskoeriers met een dagvaarding naar huis te sturen, leidde tot een onge kende politieke rel. De situatie op Schiphol was wanhopig, eind 2001. Er waren te weinig cellen om de stroom drugssmokkelaars bij te hou den, dus werden zij soms met een dag vaarding naar huis gestuurd. Wooldrik stelde de minister per brief voor om dat vaker te doen. Daar kregen de media lucht van. „Het was al een beetje verkie zingstijd. Minister Korthals lag aan alle kanten onder vuur en zag maar één op lossing: een vlucht vooruit." Zijn nood wet beoogde dat elke drugssmokkelaar werd opgesloten. „Dat heeft miljoenen gekost, maar de stroom smokkelaars is niet ingedamd." Brandbrieven richting Den Haag bleven zonder resultaat, maar de politieke om wenteling van het afgelopen jaar bood ruimte. De nieuwe justitieminister Don ner nam Wooldriks wegzendplan over. „Hij zag in dat het niet vol te houden is om alle smokkelaars op te sluiten. Rechtshandhaving is mooi, maar moet ook nog enig effect hebben op de organi saties achter de drugssmokkel. Nou, die zijn helemaal niet onder de indruk van onze aanpak." Het heeft bijna een jaar geduurd voordat zijn pleidooi voor een pragmatische aan pak gehoor vond. „Zelfs Donners eigen CDA-fractie steunt nu het wegstuurbe- leid. Terwijl de fractieleider van het CDA destijds een motie van wantrouwen te gen Korthals indiende. Maar die fractie leider werd minister-president, het is nu ook zijn probleem. Dat is de ironie van de geschiedenis. Fascinerend." Cokesmokkelaars met een 'slikkershoe- veelheid', in hun buik of in hun koffer, gaan nu met een dagvaarding naar huis. Het Haarlemse parket heeft de grens van 1,5 kilo bedacht. Wat Wooldrik betreft kan het beleid nog wel worden opgerekt. Hoe ver, zegt hij niet. De geplaagde hoofdofficier is zichtbaar opgelucht. Maar: „De drugsvluchten gaan door. Nederland is nu eenmaal een groot afzetgebied, en Curasao een bui tengewoon goede doorvoerhaven. We streven naar 100 procent controle van al le risicovluchten. Zo ver zijn we nog lang niet" Nederland moet helpen bij die controle, vindt Wooldrik. „Op Curasao zijn krach ten aan het werk die er belang bij hebben om de controle te saboteren. Nederland moet dan niet van achteruit de keel zeg gen: dat doe je fout. Laten we praktisch zijn en proberen te bereiken dat smokke laars onderweg naar Schiphol meer drugs kwijtraken dan dat erdoor komt." Bijvoorbeeld door de rechtstreekse vluchten van Curasao naar Nederland af te schaffen. „Als de reis maar lang ge noeg duurt, kunnen slikkers de drugs niet binnenhouden. Dan is het gauw af gelopen. Zo'n maatregel betekent nogal wat voor de vrije luchtvaart. Maar aan de andere kant vraag ik me af hoe lang men dit nog vol wenst te houden. KLM-perso- neel maakt groot bezwaar tegen het wer ken op die drugsvluchten, de passagiers hebben er genoeg van en het bedrijf wil niet te boek staan als drugsvervoerder. Men denkt niet meer: wat kan ons het schelen, als we maar verdienen. Onze be langen zijn meer parallel gaan lopen." T ~s T--»- -V T T- *5: %.5£.g.r SF 300. De luchtvaorttechniek ligt ten grondslag aan dit eerste frameloze alu-bed ter wereld. Hoogst flexibel comfort in een bijno transparante, zwevende look. Keuze uit 3 verschillende designpooljes of volledig integreerbaar in een bestaand ledikant. mm SF 500. Hightech comfort voor gezondheids- bewuste slapers. De verschillende bodem zones kunnen worden afgestemd op uw individuele slaaphouding en lichaamsbouw. swtssEmg'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3