SPORT een logica 1 loopbaan ran Heek Hoek is nog lang niet afgeschreven i S wil promoveren met DOSR 1 'P kwam niet mee in de evolutie van het korfbal -p Bowling? zaterdag 15 februari 2003 ervan der Hulst rendsveen - Edwin van als voetballer opmer- len bewandeld. De ilts van DOSR stopte kwam voor het vierde «vende van de Veense 'd »n maakte kort een uit- iar SVOW. Het is dan ook lerkelijk dat hij, naast dan Ing van het eerste in de isse, het kampioenschap leerwinst met het vierde lepunt noemt. „Ik switch eens", zegt hij lachend. k maakte als speler van nog nooit promotie twee wedstrijden die ialf seizoen geleden in rgjiastopetitie speelde - het ing daarin een over- de derde klasse af - Gemakshalve niet mee. Bete dat seizoen geen W de selectie en deed omdat er personele waren. n de kaarten voor de itiger dan ooit. Het na een moeizame itart de juiste vorm te la de winterstop won de hoger geklasseer- Voorschoten '97 (4- iholte (3-0). De in- John van der Meer, :ge dit seizoen over- hoofdklasser Katwijk, al snel merkbaar. ,Hij coacht goed en de juiste momenten t en. Alex l'Ami kan dat door blessures is hij Eijsberg MVKV Fred Eijsberg is ko- izoen trainer van j volgt Freek Rienks waarschijnlijk kiest n seizoen zonder voon ^sber8 is nu trainer ndenti hienf niet altijd inzetbaar. We misten daardoor een speler die aanwij zingen geeft." De goede serie van DOSR begon al eerder. Uit de laatste vijf duels haalde de ploeg twaalf punten. „In de eerste competitiehelft ke ken we geregeld naar onderen. Nu kunnen we even naar boven kijken. Een unicum voor DOSR", aldus Van Heek, die een ver familielid is van Leiden-trai- ner Hein van Heek. Toch wil de spits niet te ver vooruit kijken. „We staan in de tweede periode bovenaan. Het binnenhalen van die titel is ons eerste doel." Van Heek is dit seizoen minder trefzeker. „Vorig jaar schoot ik er in de competitie dertien in. Nu sta ik pas op vier. Ik heb wel aardig wat doelpunten in beker wedstrijden gemaakt." Van Heek hoeft zijn kruit niet droog te houden voor het duel met Alkmania. Hij was blij dat die wedstrijd twee weken geleden niet doorging vanwege de hevi ge sneeuwval. „Ik was op win tersport." Maar het plezier is van korte duur als hij hoort dat de wedstrijd opnieuw gepland staat voor het eerste weekeinde van maart. Hij kan dan weer niet meedoen. „In dat duel speel je tegen jongens tegen wie je al jarenlang voetbalt. Of ik dan extra zenuwachtig ben? Nee, ik ben voor elk duel ge spannen, maar als de wedstrijd begint ben ik dat kwijt." Voor het eerst sinds tijden be gint DOSR weer als de betere ploeg aan de derby. Alkmania staat voorlaatste in de derde klasse en DOSR zesde, maar Van Heeks ploeg heeft nog twee in- haalduels voor de boeg. Worden die gewonnen dan rukt het elftal op naar de tweede plaats. .Alk mania zit nu wat slechter in zijn vel. Toch wordt daar bij de spe lers niet over nagedacht. De supporters zullen zich daar wel mee bezig houden, maar ik merk daar weinig van omdat ik doordeweeks nauwelijks in Roe- lofarendsveen ben." Van Heek kon geen huis in zijn woon plaats vinden en woont al weer tweeënhalf jaar met zijn vrien din in Getsewoud, een nieuw bouwwijk van Nieuw-Vennep. Edwin van Heek: „Vorig jaar schoot ik er in de competitie dertien in. Nu sta ik pas op vier. Ik heb wel aar dig wat doelpunten in bekerwedstrijden gemaakt." Foto: Taco van der Eb Maar ook toen Van Heek nog een Vener was, bleef hij enige tijd van dat sentiment versto ken. Zo'n zes jaar geleden stopte hij na een meningsverschil met de toenmalige trainer Cor den Daas tijdelijk met voetballen. Hij vroeg een halfjaar later over schrijving naar SVOW aan. Bij de club uit Weteringbrug speel den veel familieleden van hem. Toch keerde hij weer terug op het oude nest. Spelen in het ze vende van DOSR viel beter met zijn studie management te com bineren. Na het behalen van zijn diploma keerde de exportmana ger bij een luchtvrachtexpedi teur terug in het eerste, om later nog eens een uitstapje naar het vierde te maken. Van Heek bemant inmiddels weer enige tijd de spits. „Ik sta niet bekend als iemand die kan kaatsen. Ik ben snel, heb een ex plosief schot en een redelijke techniek. Ik wissel geregeld een aantal goede wedstrijden af met een aantal mindere, maar ik ben wel iemand die blijft werken voor het team. Ik probeer de gaatjes dicht te lo pen en mee te verdedigen." Hoe lang hij dat blijft doen, weet hij nog niet. Van Heek wil een nieuwe avondstudie oppakken. „Dat ga ik het komend seizoen of het jaar erop doen." De voet baller laat het afhangen van de resultaten. Promoveert DOSR dan wil Van Heek graag mee naar de tweede klasse. Of er dan nog een team is, is maar de vraag. Lachend zegt hij: „De spelers zeiden laatst tegen el kaar dat promotie het hoogte punt is. Dan moeten we eigen lijk stoppen." hoek/leiden - Met goed voetbal nestelde Hoek zich begin dit sei zoen aan kop van de hoofdklasse A. Trainers als Gert Aandewiel (Quick Boys) en Arie Lagendijk (Ter Leede) waren vol lof over de speelwijze van de Zeeuws-Vla mingen. Een reeks van interne af faires en problemen, gevolgd door een handvol forse nederla gen sloegen Hoek terug naar de tweede plaats, op vier punten van Quick Boys en nog maar twee punten boven Ter Leede. Barry van der Hooft stopte hal verwege het seizoen bij Hoek, omdat hij zijn hobby niet kon combineren met zijn werk op de sportredactie van de Provinciale Zeeuwse Courant. Hij doet de achtergronden van het verval uit de doeken, met als voornaamste conclusie: Hoek is nog lang niet afgeschreven voor de titel. Hoek roert zich jaarlijks fors op de transfermarkt. Waar haalt de kleine club het geld vandaan „Dat heeft alles te maken met de aanwezigheid van John Bra- venboer, die een groot ingeni eursbureau had. Hij is zo'n vijf tien jaar geleden bij Hoek als hoofdsponsor begonnen en hij heeft de club groot gemaakt. In zijn kielzog zijn er veel andere sponsors binnen gehaald. In het sponsorhome zitten op zaterdag een man of negentig. Dat is iets wat je in deze streek verder niet meemaakt. Bij Hoek geven ze de sponsors het gevoel dat ze echt bij de club horen. Hoe komt het dat er zoveel Bel gen in de selectie rondlopen? „De bootverbinding over de Westerschelde maakt dat goede voetballers uit de rest van Zee land niet graag bij Hoek willen voetballen. Een van de selectie spelers woont in Middelburg. Voor een training moet hij om half zes van huis en hij is op zijn vroegst om tien uur terug. België is veel dichterbij, het is het ach terland. Antwerpen ligt maar op een halfuurtje rijden. Vorig sei zoen bestond de spelersgroep uit vijftien Belgen en vijf Neder landers waar ik er een van was. Nu ligt de verhouding op fifty- fifty. Dat de manager van de club een Belg is, draagt er ook toe bij. Toch verbaas ook ik me wel eens waar Hoek soms de spelers vandaan haalt. Er loopt momenteel een Nigeriaan rond die het laatst in Canada heeft gespeeld. Hoe komt die in 's he melsnaam hier terecht? Hoe zijn de problemen rond het eerste elftal ontstaan? „Manager Patrick Naudts en trainer Angelo Nijskens zijn zwagers, maar ze leefden op ge spannen voet. Dat kwam voor de winterstop tot uitbarsting toen Nijskens om nieuwe ver sterkingen voor de selectie vroeg, maar Naudts en het be stuur daar niet aan toegaven. Nijskens maakte toen bekend na dit seizoen te stoppen. Bij de volgende wedstrijd vloog er een sportvliegtuigje over het veld met daarachter de tekst: 'De Feijter (voorzitter, red.) en Naudts zijn judassen'. Duidelijk een actie van iemand uit het Nijskens-kamp. Uiteindelijk is Nijskens ontslagen, zat Naudts afgelopen zaterdag op de bank en inmiddels is Cees Houtepen tot het einde van dit seizoen als coach aangesteld. Daarmee lij ken de problemen voorlopig voorbij. Afgelopen zaterdag hoorde je tijdens de wedstrijd weer motorgeronk in de lucht. Je zag de bestuursleden schrik ken, maar het bleek gewoon een verdwaalde helikopter te zijn." Zijn de slechte prestatie van de laatste weken direct terug te voe ren totale hectiek rond het elftal? „Hoek verloor met 4-1 van Quick Boys en 5-1 van Noord- wijk. Je zou inderdaad verwach ten dat de gespannen sfeer zijn weerslag heeft op de resultaten. Toch moet ik eerlijk toegeven dat beide tegenstanders een buitengewoon goede indruk op mij maakten en Hoek mindere dagen had. Quick Boys vond ik een enorm sterk elftal en de aanvallers Pitti en Cornelia van Noordwijk waren niet te hou den." Is Hoek nog een serieuze kampi oenskandidaat? „Ik zag zaterdag tegen Kloetinge weer ouderwetse gedrevenheid. Het werd 2-0, maar Hoek was veel en veel beter. Ik zou echt nog wel rekening houden met Hoek." Voormalig ADO Den Haag-speler Arjan Human is wekelijks een van de uitblinkers bij Hoek. Hier snelt hij voorbij Noordwijk-aanvoerder Arnold Reinders. Archieffoto: Hielco Kuipers. ANALYSE eei Yjis? - Het zaalseizoen TOP nog drie wedstrij- iu al is nagenoeg ze- corfballers uit Sassen- ïiet zullen redden in de ie. De ploeg kan zich Ji nog veilig spelen, de verrassend sterke pe Meervogels plus de Fortuna en Blauw Wit nde tegenstanders, lig- en praktijk mijlenver land gelooft nog in ingskansen. Waar Is? eim hadden ze zich l seizoensverloop d. Vorig jaar slaagde mers in om zich als te handhaven op het ,len l rfbalniveau. Daarmee Deg nuttige ervaring ijs e«dien stroomde een ning ilenteerde junioren ede selectie. Al met al >od-witten er beter lan dan twaalf maan- r. Het zonnige per- iidatl81^ 8ecomPleteerd Instellen van een liner, Gert-Jan Kraaije- tot die gerenommeerde Ier zag het helemaal et team: TOP zou zich eoneileiding wel weer n in de hoofdklasse, Sïns door te groeien e waarde. Het liep hders. en zijn talrijk, maar •1 samen te vatten: de ep van TOP beschikte ment suprème over te aliteit. Twee basis- intbraken met zware ires (Bregtje van i en Petra van Nie- r hun afwezigheid was ■jer bekend en dus in- d. In de slotwedstrij- :OP zelfs nog een ster, want Judith Kok op TOP-coach Gert-Jan Kraaijeveld. A reisde onlangs af naar Tanzania om stage te lopen in het kader van haar studie radiologie. Hun vervangsters zijn deels eerste jaars senioren, die het niveau ei genlijk nog niet aankunnen. Ze presteren weliswaar niet slecht, maar ook niet goed genoeg om de teamprestatie naar een hoger plan te tillen. De omzettingen trekken vooral een zware wissel op het scorend vermogen. In de huidige opstel ling is TOP te veel afhankelijk van hoofdaanvallers Stanley Lardé en Steven Baart, en met name Baart haalde de afgelopen weken zelden het niveau dat van hem verwacht en gevraagd werd. In vroeger tijden kon TOP dan terugvallen op medespelers die ook makkelijk scoorden, maar tegenwoordig kent het team te weinig allrounders en te veel specialisten. Zeker in het korfbal van vandaag de dag is hieffoto: Dick Hogewonirig dat funest. Of zoals Kraaijeveld het formuleert: „Korfbal evolu eert en daar konden wij onvol doende in meegaan." In de wedstrijden vertaalde het manco van TOP zich in een hef tig golvende prestatiecurve. In zestig minuten korfbal bereikte het spel van de Sassenheimers soms grote hoogten maar vaak ook diepe dalen. Geregeld kwam TOP in het eerste deel van wedstrijden nog aardig mee met hoger genoteerde tegen standers, om het daarna kort stondig af te laten weten. „In de overgangsklasse kun je je dat wel permitteren, maar in de hoofdklasse straffen tegenstan ders zulke momenten genade loos af', zegt Steven Baart. „Dan krijg je meteen vier of vijf goals om je oren." En op die manier verloor TOP heel wat wedstrij den, bijna alle wedstrijden. Dieptepunt was het thuisduel met De Lege Geaën, de zwakste ploeg in de hoofdklasse A. De Friese formatie uit het nietige Sybrandaburen wist tot dusver twee punten te veroveren, via een zege in sporthal De Was- beek En ook in de confrontaties met z'n directe concurrenten - De Meervogels en Oost-Arnhem - deed TOP het niet goed ge noeg. „We speelden vrijwel alle wedstrijden te wisselvallig", vindt Kraaijeveld. „Er was te weinig stabiliteit. En de wed strijden die we moesten winnen, waren dan ook nog eens de ne gatieve uitschieters. We zijn er met z'n allen niet in geslaagd om gedurende het seizoen te groeien." Niet toevallig speelde TOP z'n beste duel helemaal aan het begin, toen het verras send landskampioen Die Haghe klopte. Daarna werd het minder en minder, met de naderende degradatie als gevolg. En zo verrassend is dat eigenlijk niet. Talentvolle korfballers met ambities hoeven maar een kwartiertje extra in de auto te zitten om bij andere clubs (For tuna, Die Haghe, Blauw Wit) op een hoger niveau te spelen, vaak tegen een aantrekkelijke onkos tenvergoeding en met ideale fa ciliteiten. Een clubje uit een dorp als Sassenheim, een clubje zonder eigen sporthal, een club je waar geen geld is om korfbal lers bij andere clubs weg te lok ken, zo'n clubje zal zich nooit langdurig kunnen handhaven op het hoogste niveau. Maar wie weet wat de toekomst brengt. Het tweede team van TOP bevat veel potentieel en staat op drempel van de reser ve-hoofdklasse, de jeugdoplei ding wordt steeds beter en de club slaagt er zo nu en dan ook in om talenten van andere ver enigingen in te lijven. Maarten Dekker DE KWESTIE Een kinderfeestje op discodreu- nen? Bedrijfsfuifje met de perso neelsvereniging? Familie-uitje met steengrillen toe? De bow lingbaan is nog altijd een popu laire locatie voor dat soort festi viteiten. Desondanks schiet de bowlingsport weinig op met die bekendheid. Wordt het kegelspel ooit nog serieus genomen? Tjeerd Scheffer, voorzitter van Leiden Promotie en vroeger een verwoed bowler „Ik zat er tot over mijn oren in. Ik schreef voor twee bowling- bladen, ik was oprichter van Bowlingvereniging Zuid West en we organiseerden daar en kele spraakmakende toernooi en. Daarbij oefende ik me vijf tien jaar lang te pletter. Een jaar of tien geleden ben ik gestopt en sindsdien bekijk ik bowlen als buitenstaander. Ik consta teer dat het imago langzaam aan het verbeteren is. Steeds meer mensen beseffen dat bowling meer is dan een avondje uit. Ik heb niet het idee dat de bowlingbond NBF op de barricade staat om de sport te promoten, maar op plaatselijk niveau - en dat merk ik ook bij jullie in de krant - krijgt bow ling steeds meer aandacht. Het is echt een geaccepteerde sport aan het worden." Jan Snik van Bowlingvereni ging Zuid West: „De sport wordt steeds serieu zer genomen, maar dat gaat met pieken en dalen en ver schilt sterk per bowlinghuis. Doordat de gemeente Leiden een schoolsportcursus bowling organiseert, krijgen wij er aar dig wat jonge leden bij en onze junioren hebben onlangs nog de stedenontmoeting gewon nen. Vorige week heeft Paula van Hemert, lid van onze club, een perfect game gegooid. Maar tegenover die sportieve presta ties, blijft recreatie ook een gro te rol spelen. Zo staat komend weekeinde het jaarlijkse hore- catreffen op het programma" Hans Brou wer, pr-man van de Ne derlandse Bowling Fe deratie NBF: „De relatie was een tijdje wat minder, maar de NBF en de eigena ren van bow linghuizen weten nu dat zij beide baat hebben bij de promotie van de sport. Er is niets mis met 'biertje drin ken, balletje gooien' als die mensen maar het idee krij gen dat bow ling ook een wedstrijdsport is. Een paar jaar geleden deed het Ne derlands team het heel goed op het WK. Langzaam be taalt zich dat uit. Het natio nale team on der 23 jaar doet volgende week mee aan een groot World Team Cup-toernooi in Dene marken. We zijn heel be nieuwd." Tessa van der Valk, Rijnsburg- se en voormalig international: „Ik heb niet echt het idee dat het imago verandert. Het is nog altijd van allebei een beetje. De bowlinghuizen zijn voor hun inkomsten afhankelijk van fees ten en partijen, maar ze organi seren ook toernooien. Er wordt nooit vreemd opgekeken als ik zeg dat ik heel seri eus en op ni veau aan bowling doe, maar dat komt natuur lijk ook om dat mijn vrienden en kennissen dat al heel lang van mij we ten." Mare Diep- grond, be drijfsleider van Party- en Bowlingcen- trum de Ou de Tol in Sassenheim: „Sportbow- len is in op komst, vooral bij de jeugd, maar bowling blijft toch ook bij uit stek geschikt voor arrange menten, bar becuefeesten en andere evenementen die eraan worden ge koppeld. Onze bedrijfsleague, bedoeld voor de gezelligheid, zit weer helemaal vol. Bowlen is ook echt iets voor slecht weer. Mensen hoeven zich er niet te veel voor in te spannen, anders waren ze wel naar de fitness ge gaan. Bowling blijft in trek" Jack Edelaar, de Noordwijker- houtse bondscoach annex technisch coördinator van de NBF: „Ik begeef me aan de 'binnen kant' en voor mij is bowling al jaren een echte sport. Toch kan ik me voorstellen dat mensen aan de buitenkant het een spel letje voor de gezelligheid vin den. Dat kan best naast elkaar bestaan. Wij doen er alles aan om een topsportklimaat te ont wikkelen. Er is een nationaal bowlingcentrum gekomen in Schiedam. Daarmee zijn we uniek in Europa. Het centrum biedt extra trainingsfaciliteiten voor de nationale selecties. Het wordt steeds professioneler. Op het WK in 1995 in Reno in de VS won de mannenploeg drie keer goud van de zes medailles die er te verdienen waren. Twee jaar later wonnen de vrouwen vijf keer goud en een keer zilver in Nottingham. Dat was nog nooit eerder verttRind. Sindsdien zijn de resultaten wat mager, maar de jeugdploeg is Europees kampioen. Het kleine gat dat is ontstaan, zijn we langzaam weer aan het dichten. De aandacht in de media valt nog wat tegen. SBS6 zond on langs een uurtje uit van een toernooi. Niet op prime-time en het werd ook nog gewonnen door een Duitser. Dat was niet echt een goede promotie. Je moet ook wat geluk hebben. Wij kunnen niet anders doen dan onze sport zo serieus mo gelijk te benaderen en te beoe fenen. En zelfs al houden we het ima go van een soort caféspelletje; darts is heleméal een kroeg- sport en ik hoef niet uit te leg gen hoe populair dat is gewor den." Foto: United Photos de Boer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25