Irak-rapport zorgt voor verdeeldheid Valentijnsdag frustreert de Amerikaanse mars op Bagdad Tientallen arrestaties verwacht na rellen werken is oké Leidsch Dagblad Politiek taboe in buurthuizen Veiligheidsraad in dubio Kloonschaap Dolly overleden Nog 7 nachtjes slapen voor de opening van ons 8e Leidsch Dagblad NR. 43157 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 nten uit enzorg staan lD4ks op straat nar r tropenjaren Lilian icalves Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 15 februari 2003 Leidscf^J^Dagblad door Ans Bouwmans Washington - Gedreven maar gefrustreerd verdedigde minister Colin Powell (buitenland se zaken) van de VS gisteren voor de Veilig heidsraad het standpunt van zijn regering dat de tijd van Saddam Hussein bijna op is. Valen tijnsdag had weinig moois in petto voor de Amerikaanse mars op Bagdad VN-inspecteur Blix voelde er ditmaal weinig voor in om de oorlogsdrang van Washington te steunen met harde kritiek op Irak. De nega tieve ondertoon van zijn betoog op 27 januari was ingeruild voor een bijna optimistisch re laas over de geboekte vooruitgang. Hoewel de actieve en onvoorwaardelijke medewerking van Irak nog steeds op zich laat wachten. De tweede tegenslag voor Powell waren de openlijke blijken van waardering voor zijn Franse en Russische collega's De Villepin en Ivanov, die de inspecties meer kans willen ge ven. Zij oogsten applaus van de aanwezigen. Die ongebruikelijke steunbetuiging is een blijk van de wrevel die is ontstaan over de manier waarop de VS proberen hun zin door te drij ven. Hoe geloofwaardig en betrokken Powell ook is, er is grote scepsis over de haast en de motieven van Washington. Powell dacht in november te hebben afge sproken dat niets minder dan 'onvoorwaarde lijke' medewerking van Irak nodig was. Nu be twist niemand dat Irak resolutie 1441 schendt. Maar waar de VS het standpunt innemen dat het daarom tijd is voor 'serieuze consequen ties', vinden andere landen dat de schending van de resolutie geen reden is om een oorlog te beginnen. Daarvoor kunnen de gevolgen te ernstig zijn. Dit verschil van mening is de afgelopen weken uitgemond in een knallende ruzie. Gisteren is daar weinig verandering in gekomen. Blix biedt voor elk wat wils, en iedereen reageerde zoals verwacht. De pleitbezorgers van een vreedzame oplossing zien in de Iraakse 'stap jes vooruit' reden om de inspecties voort te zetten. Washington en Londen stelden vast dat Blix na elf weken van inspecties Irak nog steeds oproept beter samen te werken. Het is niet uitgesloten dat er een compromis wordt gesmeed, waarbij Saddam concrete ei sen met een tijdslimiet krijgt voorgeschoteld. Frankrijk zei gisteren meer resultaat te willen zien, en stelde een nieuwe rapportage voor op 14 maart. Washington zal moeten inschatten hoeveel verschil een paar weken kunnen ma ken. President Bush moet duidelijk maken hoeveel hij over heeft voor internationale sa menwerking. Tegenstanders van onmiddellij ke oorlog zullen moeten afwegen wat gevaar lijker is: een solo-actie van de VS of een geza menlijk optreden na een nieuw, duidelijk ulti matum. Komt er geen compromis, dan zal de Veiligheidsraad als internationale scheidsrech ter ernstige schade oplopen. ig van een oorlog tegen iteren niet afgenomen, les van de VN worden ie waarschijnlijkheid ver- Maar tegelijk blijven de inen vastberaden Sad- .Ussein op de knieën te Of Washington eenzijdig log aangaat is nog de Maar wel kan worden eld dat de Iraakse dicta- ijn chantagepolitiek zijn iitie heeft versterkt, it in de Veiligheidsraad verliep gisteren vol- voorspelbaar patroon. ipport van Hans voorstanders van een lunitie hun gelijk te sta- ?cht stelde Colin Powell Irak niet daadwerkelijk ent, maar alleen minder |Begen inspecties opwerpt V'en begrijpelijk zagen Duitsland en Rusland :lusie dat Irak meer aan inspecties, aan- iten de inspectiepe- ngen. liaveÜistische Saddam i neemt zoveel ruimte als srse wereld hem toestaat 'log kan Saddam niet te llen, maar de winst die heeft geboekt is dat van terse alliantie tegen het tionale terrorisme weinig Her is. Wat de Russen in ele naoorlogse periode De £oude 0orl°g nooit is ge it ondermijnen van het gfche pact, heeft de Iraakse ijst met zijn even doortrapte iele machtspolitiek doel- I bereikt. hijnlijk leden de Ameri- chii*1 Ve^gheidsraad een ,'ogische nederlaag. Maar 'ulin er verstandig genoeg ere1! kwestie niet op de spits Washington houdt be- als^erwijs ruimte open de tegen Irak nog te verbre- kans dat de Fransen en iters meedoen aan een lijkt gezien hun vastge- 1 posities tegelijk nihil. Ierland kan straks niet zich bij de Amerika- luiten. Gevechtstroepen "s zijn al onderweg, voor isieve taak in Turkije, kiezen voor een oorlog i Haag gezien de opge- positie geen andere keus "1oen. b der Malen door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Irak werkt iets be ter mee aan ontwapening, maar nog niet genoeg. Die boodschap van Hans Blix, hoofd van de VN- wapeninspecteurs, had gisteren opnieuw van een tot op het bot verdeelde VN-Veiligheidsraad tot gevolg. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Spanje conclu deerden dat de vereiste onvoor waardelijke medewerking van Irak ontbreekt, en dat het land dus VN-resolutie 1441 schendt Frankrijk, Rusland, Duitsland en China legden de nadruk op de gerapporteerde vooruitgang en pleitten juist voor doorgaan met de inspecties. „Het basisprobleem is dat Irak niet actief meewerkt", zei de ge- irriteerde Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell. „Irak móet ontwapenen." Hij betoogde dat de Veiligheidsraad de 'serieuze consequenties' hiervan - gewapend ingrijpen - onder ogen moet zien. „De in specties hebben resultaat", wierp zijn Franse collega De Vil lepin echter tegen, onder veel applaus. De Amerikaanse president Bush bezwoer in een eerste reactie dat Irak ontdaan zal worden van zijn massavernietigingswapens. Bush beschuldigde Saddam Hussein ervan de wereld te be dreigen. Blix en het hoofd van het VN- atoomagentschap, Mohammed el-Baradei, gaven op het VN- hoofdkwartier in New York hun cruciaal geachte briefings over de voortgang van de inspecties in Irak. Blix zei dat vierhonderd inspecties in elf weken geen be wijs hebben opgeleverd dat Irak verboden wapens bezit. Maar Irak heeft ook niet aangetoond dat de aanwezig veronderstelde voorraden chemische en biolo gische wapens zijn vernietigd. De Iraakse president Saddam Hussein vaardigde vrijdag per decreet een verbod uit op de productie en de invoer van mas savernietigingswapens. Hij ver klaarde ook dat Irak geen che mische, biologische en nucleai re wapens bezit. De Iraakse vi ce-premier Tariq Aziz zei vanuit Rome, waar hij de paus bezocht, dat Irak meer met de wapenin specteurs zal samenwerken. Den Haag meldde dat het rap port nog ernstige tekortkomin gen van de kant van Irak toont. De vraag of de inspecteurs meer tijd moeten krijgen, is nu in eer ste instantie aan de Veiligheids raad, zei een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. Pagina Buitenland: Blix twijfelt aan bewijzen Amerikanen Zaterdagbijvoegsel Erbij londen/ap - Dolly is dood. Het beroemde schaap, het eerste zoogdier dat werd gekloond uit een cel van een volwassen dier, heeft een spuitje gekregen nadat was gebleken dat ze aan een ernstige longaandoening leed. Het Schotse Roslin Institute, dat voor het klonen van Dolly ver antwoordelijk was, heeft dat gis teren bekendgemaakt. Dolly is 6 jaar oud geworden. Schapen worden normaal gesproken 11 of 12 jaar oud, maar het is on duidelijk of de relatief vroegtijdi ge dood van Dolly te wijten is aan het kloonproces. „We zijn bezig met een autopsie. Als we daarbij belangwekkende ont dekkingen doen, zullen we die naar buiten brengen", aldus Harry Griffin van het Roslin In- stitute.Longaandoeningen ko men bij schapen die binnen ge houden worden overigens vaak voor, zei Griffin, maar dan voor al bij oudere dieren. In 1999 ontdekten wetenschappers dat de cellen van Dolly sneller ver ouderden dan die van normale dieren. Hoe dat komt, is nog niet bekend, maar een aantal Dolly in januari 2002. Foto: Reuters/Jeff J. Mitchell (advertentie) f iYaa/fcv/fi/oft Rose voor slapen als een roos en... betaalbaar Rose Slaapcomfort, Ambachtsweg 7b, Katwijk Een colonne van de Patriot-eenheid van de Koninklijke Luchtmacht passeert windmolens op weg naar de haven van Vlissingen. De transportschepen met de antiraketsystemen zullen in de loop van volgende week in Turkije aankomen. Foto: AP/Dusan Vranic 'Daders Stevenshof moeten ook voor de schade opdraaien' vooraanstaande genetici hebben betoogd dat het nog niet moge lijk is om zoogdieren te klonen zonder de genetische structuur te beschadigen.Vorig jaar bleek dat Dolly aan artritis leed. Des ondanks zei de leider van het project, Ian Wilmut, dat Dolly een gezond dier was dat zes lammeren ter wereld heeft ge bracht door Eric-Jan Berendsen leiden - De politie verwacht binnenkort tientallen jongeren te arresteren die betrokken wa ren bij de rellen en vernielingen in de Stevenshof op oudejaars avond 2002. Dat zei commissa ris Peije de Meij van de politie Leiden-Voorschoten gisteren bij een toelichting op de jaarcijfers van de politie over 2002. Volgens De Meij geven de onge regeldheden rond de jaarwisse ling een vertekend beeld van de jeugd. „Over het algemeen gaat het heel goed. De jeugd is niet aan het verloederen. Alleen den ken ze dat wat normaal niet kan, met oud en nieuw wél is toege staan." Aan het begin van dit jaar begon de politie een groot onderzoek naar aanleiding van de onrusti ge jaarwisseling. Vooral in de Stevenshof en Lage Mors wer den veel vernielingen aange richt. Vooral woningen, winkels, bushokjes, lantaarnpalen, het station Stevenshof, brievenbus sen en het wegdek moesten het ontgelden. „Binnenkort denken we enkele tientallen daders te kunnen vervolgen", aldus De Meij. „We slepen ze voor de rechter en proberen ze ook fi nancieel te raken door ze voor de kosten van de reparatie van de vernielingen te laten opdraai en." Hoe groot de totale schade precies is, kon hij niet zeggen. Volgens De Meij was er in de Stevenshof op oudejaarsavond en een avond daarvoor in de Mors sprake van vooropgezette en gerichte vemielingsacties. „Het waren geen groepen jon geren tegen elkaar of tegen de politie, maar ze waren puur uit op vernielingen van andermans eigendommen. Ze opereerden in kleine groepjes en waren erg mobiel omdat ze met auto's wa ren. Contact hielden ze met el kaar via hun mobieltjes." De recente ontwikkelingen zijn voor De Meij geen reden het po litiebeleid ten aanzien van de jeugd te herzien. „Uit de cijfers blijkt dat het aantal meldingen van jeugdoverlast is gedaald, ondanks de problemen rond de jaarwisseling. De politie blijft consequent de hangplekken van jongeren bezoeken. We willen contact met de jongeren om zo hun koppies te leren kennen." (advertenties) www.pcdiscount.n DE COMPUTER KOOPJES BEURS GROENOORDHALLEN-LEIDEN ZATERDAG 15 FEBRUARI 10-16 UUR Betuweroute verliesgevend den haag - Het ministerie van verkeer en waterstaat geeft toe dat de Betuweroute verliesge vend is. Het beheer van de lijn kost zelfs nog meer dan ver wacht. Volgens een ruwe schat ting moet de belastingbetaler jaarlijks 15 tot 25 miljoen euro bijpassen, zodat de goederen- lijn van de Rotterdamse haven naar het Duitse Roergebied kan worden onderhouden. School verbiedt pilotenjassen heerlen - Het Landgraafse Eijk- hagencollege heeft het dragen van bepaalde kleren en acces soires aan banden gelegd. Bomberjacks, armbanden met stalen pinnen, grote kettingen aan broeken en kistjes met wit te veters zijn verboden. Rector Thöriissen: „We willen niet dat leerlingen zich onveilig of be dreigd voelen." Vergaderen mag alleen in achterkamertjes: PvdA woedend door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse PvdA-fractie ergert zich aan het deurbeleid van de LWO, de Leidse Wel zijnsorganisatie. Politieke partij en blijken weliswaar - tegen be taling - welkom in buurthuizen, als de deur daarna maar op slot gaat: belangstellenden mogen hun bijeenkomsten niet bijwo nen. Belachelijk, vindt de PvdA. De sociaal-democraten werden eerder geweigerd in buurthuis Op Eigen Wieken in de Meren- wijk toen ze daar wilden verga deren en vooraf een open spreekuur wilden houden voor de buurt. In een venijnig spot tend stukje op de internetsite van de PvdA veroordeelt het raadslid Liesbeth Hesselink de afwijzing van de Leidse wel- zijnsinstelling. „Het is te gek voor woorden dat een buurthuis dat is gebouwd met publieke middelen en bedoeld is voor de buurt, niet zou openstaan voor volksvertegenwoordigers, door burgers gekozen, om hen te re presenteren." De PvdA wil na de historische verkiezingsnederlaag van 15 mei 2002 dolgraag 'het contact met de mensen', en dus met de wij ken, terugwinnen. Hesselink: „En welke locatie ligt dan meer voor de hand dan een buurt huis?" Navraag van de partij bij de LWO leverde op dat de fractiele den best mochten komen, maar onder een belangrijke voorwaar de. Hesselink: „Stiekem. Als nie mand in de wijk het te weten komt, dan mag het. Net nu heel Nederland zegt niets te moeten hebben van achterkamertjespo litiek, wil de LWO het gaan in voeren." De huisregels van de welzijnsor ganisatie hebben 'niets te ma ken' met achterkamertjespoli tiek of stiekem gedoe, verweert LWO-voorlichter Saskia van der Knaap zich. „We willen een neutraal gezicht houden en we willen dat iedereen zich bij ons welkom voelt. Mensen mogen niet afgeschrikt worden, omdat een buurthuis een heel rood stempel krijgt, of een heel chris telijk. We hebben een verhuur- beleid dat we bijeenkomsten van politieke partijen en religi euze groeperingen alleen toe staan als ze een besloten karak ter hebben. Het mag wel voor eigen leden, maar niet om ziel tjes te winnen." Pagina Ri: 'De LWO is er voor ons allemaal' (advertentie) kijk voor een baan van nu opwww.exactpi.nl tt) exact Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is ml|n Handtekening: Tk^ironummer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 1 «Tl 1.) nwfVrmK

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1