KUNST CULTUUR Mayumana is ritme, beweging en muziek Dansende furie ongenaakbaar Expositie over roofkunst in Fries Museum R8 Cuby is vooral sterk met zijn eigen werk Israëlische mix van percussie, mime, dans en zang in Utrechts Beatrix Theater rlogsdreiging voelbaar nuziek Byrd Ensemble Schilderijen van Verbist blijven achtergrondmuziek zaterdag 15 FEBRUARI 2OO3 muziek recensie Hans Keijzers ConcertCuby Blizzards met eerbetoon aan John Lee Hooker Gezien:14/2, Stadsgehoorzaal, Leiden Met zijn oortjes dicht tegen het kleine bakelieten radio- tje luisterde de jonge Harry Muskee al naar het jazzuur van The Voice of America en hij spitste ze nog eens als John Lee Hooker uit de boxen kwam. De blueslegen de legde in 2001 het loodje. Tijd voor een eerbetoon aan John Lee, moet Harry Mus kee gedacht hebben. Daar schuilt een gevaar in. Hooker heeft nu eenmaal die heerlij ke diepe zwarte stem en Har ry mag dan Harry van Cuby zijn, een stem als de zwarte Amerikaan heeft de goede man uit Drente niet. Muskee dekt zich meteen bij het be gin van het optreden in: „We doen het natuurlijk wel op onze eigen manier", meldt de kettingrokende frontman. Sugar Mama van Hooker klinkt nog wat plichtmatig, maar Hobo Blues met hoofd rol voor gitarist Erwin Java voorziet Cuby van een ver rekt spannende opbouw. Goed dat Muskee ook een handvol eigen klassiekers heeft. Cuby the Blizzards mengen dat heerlijk tussen het Hookermateriaal. Sterk eindigt de band de eerste set met Distant Smile, met de heerlijk riff en het compacte, catchy, naar de jaren zestig ruikende Another day, ano ther road. De tweede helft wordt met een slowblues in gezet. Bij Mean Black Snake met alleen Erwin Java op gi taar komen de echte karakte ristieke John Lee Hooker- klanken naar boven. Vaderlijk geeft Muskee de gitarist zelfs een welgemeend schouder klopje. Appleknockers Flop house is de bekende pu bliekslieveling met het ham mondorgel van Heimig van de Vegt in de hoofdrol. Boven Muskee hangt een schilderij van Herman Brood waarop John Lee Hooker recht de zaal in kijkt. Muskee zelf blijft ook een beetje de levende le gende van de polderblues, ook al sloeg gisteren in de Stadsgehoorzaal niet één keer de vlam echt in de pan. Dat ligt zeker niet aan het oude werk van Cuby. Muskee had het over het anders vertolken van het werk van John Lee Hooker. Dat bleef een beetje steken in de schaduw van de man van de Mississippi Blues. in maakt Rata Hari De Amerikaanse film- Robert Altman wil een Mata Hari maken, i, wier werkelijke jrgaretha Zelle was, 876 geboren in Leeu- Us populaire danseres ze gedurende de Eer- poorlog in de hoogste Nadat ze van spionage huldigd, fusilleerden ;n haar op 15 oktober nan, maker van klas- irden films als en Nashville, zegt niet i dat Mata Hari een vas. Hij wil in zijn film ende visies op dezelf- Itenis" geven. Altman actrice Cate Blanchett 1 strikken voor de rol jreldberoemde danse- i Playboy nsthal M - De Kunsthal in n wijdt van 22 maart fc 29 juni een expositie ografie van de Neder- yboy. De Nederland van het intemationa- staat twintig jaar. De leeft de vijftig mooi- van de Nederlandse tgezocht. Daaronder n bij voorbeeld Erwin tul Huf. De Kunsthal Dto's van Playboy om pgen balans tussen i esthetiek'. De foto- IPlayboy kent een lan- I In 1953 verscheen irste nummer in Ame- Harilyn Monroe op de Jen opnames es gevonden Detectives hebben in briginele opnames iatles gevonden die in fe Abbey Road-stu- ;n gestolen. Het gaat er om delen van de y Road' en 'The White Ie politie heeft een 27- p aangehouden. Hij (vrijgelaten zonder inklacht tegen hem liend. De detectives ie opnames op het n ze in een krant te den aangeboden. nu ook op stgelegd - Joop van den En- van de musical ia!' is vanaf eind te zien in de Neder- Als tamelijk verschijnt de titel 'The llection' zowel een als een dvd van Ab- de zoveelste, zij het compilatie, was het Zweedse eerder vastgelegd, nt in dit geval dertig ij dertig bekende Ab- waaronder alle hits, oney honey'Uiter- digitaal bewerkt en t. Zowel de dvd als de bruari in de winkel. door Marjolijn de Cocq Diverse voorwerpen die te zien zijn op de expositie 'Herkomst onbe kend'. Foto: GPD/Paul Jansen leeuwarden/anp - Het Fries Museum in Leeuwarden komt vanaf 18 februari met de tentoonstelling 'Herkomst Gezocht' over de teruggave van kunstvoorwerpen na de Tweede Wereldoorlog. In de tentoonstelling zijn zeventiende-eeuwse topstukken van Jan Steen en Gerard Ter Borch te zien, maar ook minder kostbare voorwerpen en schilderij en. Het museum wil hiermee een beeld ge ven van de kunst die tijdens de oorlog in Duitsland terecht is gekomen. Tienduizenden voorwerpen en schilderijen verdwenen destijds door roof, verkoop en inbeslagname in handen van de Duitsers. Een deel van de werken kwam na de oorlog weer bij de rechtmatige eigenaren terecht. Ruim 4000 kunstwerken bleven over en be horen toe aan de Staat. Deze Nederlands Kunstbezit-collectie (NK) wordt beheert door het Intituut Collectie Nederland. Die geeft de werken in bruikleen aan musea. Directe aanleiding voor de tentoonstelling is het onderzoek naar de oorspronkelijke eige naren van de 4000 kunstwerken, dat dit jaar afgerond wordt. In 1998 begon het bureau Herkomst Gezocht in opdracht van het mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Weten schap het onderzoek. De herkomst van sommige voorwerpen is ondanks intensief speuren in archieven niet altijd te achterha len. Het Fries museum wijdt een zaal aan deze werken. „Misschien dat er mensen langskomen die nog iets weten over een be paald werk. Dan verwijzen wij hen naar. het Bureau Herkomst", aldus een woordvoer der. In het andere deel van de tentoonstel ling zijn de werken te zien waarvan de her komst wel bekend is. Problemen met terug gave komen daarbij aan bod. In dit deel zijn ook schilderijen te zien die in bezit waren van de kunsthandelaar Jacques Goudstikker. Madrid/utrecht - Na het succes van de Argentijnse spektakel show De la Guarda komt in maart het tweede internationale project van Joop van den Ende's Stage Touring naar Nederland. Met de olijfolieblik- en kliko-per- cussie van Mayumana uit Israël wordt opnieuw gemikt op de sec tor jong en trendy. Hogere hand jeklap met flippers, human beat boxen met etenswaar en de kunst van het vingerknippen. In de bonbonnière van rood pluche die het Teatro Nuevo Apolo in Madrid is, druppelen de spelers van Mayumana bin nen voor de warming-up. Back stage hangen, grotendeels in het Hebreeuws, de repetitiesche ma's. „Groentesoep!", klinkt het ineens in triomfantelijk oer-Hol- lands. Als voorbereiding op drie weken Beatrix Theater in Utrecht wordt de driemans hu- man beatbox act waarin ober en clientèle het menu doornemen in de nieuwe taal ingestudeerd. Percussioniste Eylon Nuphar, multi-talent met sporen in de sport-, film-, televisie- en mu ziekwereld, is te ziek om op te treden en rilt onder haar wollen puntmuts. „Geen stem", bast ze, „geen puf." Nuphar bedacht de Mayumana-mix van percus sie, mime, dans en zang samen met Boaz Berm an die ze had ontmoet in de muziekscène van Tel Aviv. Ze begonnen in 1996 met 'no money, no nothing", maar inmiddels is het vrienden clubje uitgegroeid tot een ope ratie van zeventig man met een Mayumana Rhythm And Crea tion School die nieuwe spelers opleidt, een vaste show in de ei gen Mayumana Hall in Jaffa in de gemeente Tel Aviv, een twee de groep op wereldtournee en een derde in wording. Mayumana (de naam is afgeleid van het Hebreeuwse woord mayumanut, vaardigheid) is 'rit me, beweging, muziek', vat Ber- man samen. „Het heeft alles wat wij leuk vinden in ons leven. Dit is wat we doen. En dit is wat we het beste doen." Op alles kan getrommeld wor- Leden van de cast van Mayumana tijdens een zwemvliezenact. Foto: GPD den, mét alles kan getrommeld worden, demonstreert de groep in Madrid. Van olijfolieblikken en plastic emmers tot grote grij ze prullenbakken of de ledema ten van de spelers. Een pesterig pingpongballetje in een pan blijkt minstens zoveel beat te hebben als fluorescerende flip pers die tegen elkaar aan wor den gekletst. Om nog maar te zwijgen van de vingerknipact van Sergio Braams, op Curasao geboren uit Surinaamse ouders, in Enkhuizen opgegroeid en lid van de originele Mayumana-be- zetting die in 1998 een instant hit werd in Tel Aviv. Mayumana werd in een periode van anderhalf jaar bijna dage lijks improviseren en repeteren ontwikkeld voordat het materi aal op publiek werd uitgepro beerd. Nog steeds worden de acts vernieuwd en technisch aangescherpt, benadrukt Ber- man. „Ook om het spannend te houden voor de spelers. Het ni veau gaat nog steeds omhoog." De originele leden van de cast trainen de nieuwelingen. Uit meer dan 2500 audities werden twintig nieuwe leden aangeno men, de opleiding duurt twee jaar. Alles hangt bij Mayumana af van timing, wie de mist in gaat verpest het voor de hele groep. Braams is zanger en gitarist - hij speelt in Israël in een reggae- band. Maar wie in Mayumana staat, moet alleskunner zijn. Sommige rollen wisselen per avond. Braams: ,„Ze noemen mij hier danser. Maar dat voel ik zelf dus niet zo. Ik beweeg, dat is voor mij iets heel natuurlijks. Als wij als kinderen in Curasao uit school kwamen en buiten gin gen spelen, trommelden we ook zo. En dat vingerknippen deden we ook allemaal. Mayumana ge béurde op Curasao gewoon. Het is voor mij een soort flashback." Veel heen- en weer reizen is het ook, flexibiliteit is een vereiste. Braams treedt naast de show in Madrid die straks naar Utrecht verkast, ook nog regelmatig op in Jaffa waar een artistiek direc teur toeziet op het peil als de bedenkers in het buitenland zijn. „We hebben zoveel werk nu in Israël", zegt Braams. „De mensen die voorheen ook uit gingen in de Arabische gebie den, trekken zich terug en blij ven weer in Tel Aviv." Een heel andere situatie dan toen hij tien jaar geleden naar Israël kwam. „Israël in 1993 was helemaal te gek. In die periode dacht ik nog: het is allemaal propaganda, ze willen gewoon dat er niet te veel toeristen hier naar toe komen. Jahaa, naïef. Maar ons theater, onze basis in Jaffa, ligt in een Arabische wijk. En ik kan alleen maar hopen dat we op een dag ook één of twee Arabische spe lers bij Mayumana hebben." Mayumana, Beatrix Theater Utrecht, 4 t/m 23 maart. uziek recensie iy van der Spek 39' door William Byrd Vocaal io.l.v. Nico van der Meel 4/2, Dorpskerk, Wassenaar. ^Vanavond. Marekerk, Leiden 1 )nder oorlogsdreiging' 2 g de dag een akelig re- Is anno 2003 Saddam liet uit de ether te krij- 1 1939 speelde Adolf i beklemmende rol in ileving. In alle motet- ile) dansen, madriga- ksliederen die het Wil- Vocaal Ensemble ten engt, staat die dreiging f Poulenc in de winter 39 zijn 'Quatre motets temps de Penitence' Jria uit de donkere an de lijdenstijd) als van een verzetsstijl die jdens de Tweede We- j- In prachtige harmo- jen de melodielijnen n elkaar, teder wee- - vaag schrijnend. Even ig, schichtig uiteenge- /os fugam capietis' (U ten), ed 'Daj mi Boüe' (God, I van de Tsjech Bohus- inu getuigt van een de grondstroom die t lieflijk golvend opper- noeizame weg gaat. In ne na prodej' dringen in zich onaangenaam r de voorgrond in het verfijnde, transparan- ènweefsel. als een donsje zweeft het 'Lied van de wind' van Hugo Distier (uit het Möricke-Chorlie- derbuch) aan een zijden draad je, licht en zuiver ingezet door de eerste sopraan van het koor. De (mannen)storm is gaan lig gen; langs een lange dunne zucht wind zingen de vrouwen kleine zangerige zinnen. In 'Le- be wohl' lijkt Distier al min of meer afscheid te nemen van zijn in 1942 beëindigde leven. Vaar- wel, duizend maal hardop ge zegd in een onverzadigbare kwelling" eindigt met een vlam mend akkoord dat enige secon den hulpeloos in de lucht blijft hangen. Kleurrijk fortissimo ha len de mannen uit, in 'Fiedel und die Flint' uit het 'Gesang der Rauber', een ritmisch en dy namisch expressief lied dat zich moeiteloos schaart in de traditie van het Duitse volkslied. De meest uitgesproken dreiging van een wereldbrand is tot slot hoorbaar in 'der Feuerreiter'. Ook de jood Darius Milhaud wist in 1939 niet wat hem boven het hoofd hing. Zijn 'Quatrains Valaisannes' (Walliser kwatrij nen) van de dichter Rainer Ma ria Rilke zijn nog van een luchti ge schoonheid, een mooi net werk van glanzende linten. Een jaar later componeerde hij 'Can tate de la Guerre' en 'Cantate de la Paix' en vlucht naar Amerika. 'Prayer II' van Benjamin Britten, een van de zangen uit 'AMDG' (Ad Majorem Dei Gloriam, au gustus 1939), is een gebed, se reen en gelaten. In 'Rosa Mysti- ca' zijn het de mannen die be zweren in niet aflatende mono toon opgezegde woorden, waar omheen de vrouwen draaien als een zachte wervelwind. Igone de Jongh schittert in Carmen van Nationale Ballet dans recensie Rinus van der Heijden Voorstelling: Carmen-program ma van Het Nationale Ballet Gezien: 12/2, Muziektheater Amsterdam (première). Nog te zien aldaar: 15,18,20,21,25,27 en 28/2 en 1/3 (20.15 uur); 23/2 en 2/3 ook om 14.00 uur; 4/3, Stadsschouwburg Utrecht (20.00 uur). Passie, dat is het sleutelwoord dat de drie choreografieën ver bindt in het Carmen-program- ma van Het Nationale Ballet (HNB). Waar het meest naar werd uitgekeken was de choreo grafie 'Carmen' van Ted Brand- sen, de man die in september artistiek directeur Wayne Eag- ling gaat opvolgen. Brandsen bracht zijn 'Carmen' in 1999 op het podium bij het West Austra lian Ballet Perth en hij kreeg er meteen de prestigieuze Austra lian Dance Award voor. Woensdagavond beleefde het werk de Nederlandse doop. De ze 'Carmen', geïnspireerd op de gelijknamige opera van Georges Bizet, druipt van passie, erotiek, academische ballettechniek en vaart. Bovendien wordt de cho reografie fabuleus gedanst met tijdens de première een furieuze Igone de Jongh in de titelrol. Zo als Carmen ongenaakbaar is in haar vrouw-zijn, zo is deze 23- jarige danseres dat als podium persoonlijkheid. Brandsen koos als muziek de Carmen-suite naar Bizet die de Russische componist Rodion Shchedrin in 1967 componeer 'Carmen', van Ted Brandsen, druipt van passie, erotiek, academische ballettechniek en vaart. Foto: ANP/Olaf Kraak de voor het Bolshoi Ballet. Een compositie die een gevat com mentaar levert op het origineel van Bizet. Het is geschreven voor groot orkest met uitgebrei de slagwerkgroep en laat daar door een choreograaf alle ruim te om te stoeien met het Car- men-thema". Van Krzysztof Pastor, sinds 1 ja nuari huischoreograaf van HNB, beleefde 'Si después de morir' de wereldpremière. De Pools- Nederlandse choreograaf heeft wederom zijn zaakjes keurig op orde. De Spaanse componist Mauricio Sotelo schreef 'Cantes Antiguos' (voor stem, flamenco zanger en piano met geluids band), Pastor zorgde voor een indrukwekkend toneelbeeld - met een metershoge boom van stoelen - en bewees tussendoor ook nog dat als het om lichame lijke liefde gaat, passie niet per se bij vrouwen hoeft te liggen. Reden waarom hij twee mannen een fragiel duet door de choreo grafie laat weven. Toch is het juist de dans die het, waarschijnlijk door de overdaad aan franje, moet ontgelden. Daarmee komt 'Si después de morir' klem te zitten tussen de 'Carmen' van Brandsen en het indrukwekkende '5 Tango's' van Hans van Manen uit l977. Pas sie en erotiek zitten in elketrea- tie van Van Manen. Hier is in de tweede van de vijf Piazzolla-tan- go's, vertolkt door Sexteto Canyengue, danseres Nathalie Caris een Carmen tussen zes mannen. Had Van Manen dat toen al bevroed? En had hij kun nen weten dat Viacheslav Samo- durov zo'n verbluffende solo neerzet in de derde tango? Wel nee, de ware kunstenaar is ook een visionair en sluit daarmee elke beperking van tijd uit. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Keramiek van Carolien Kasper en schilderijen van Joséphine Verbist. Prijzen: 100 t/m 1850 euro. Te zien: t/m 23/2, vrij t/m zo 13-17 uur, Ars Aemula Naturae, Pieterskerkgracht 9a, Leiden. „Schilderen is het uitspugen van ingehouden gif en kleur, van verf die brandt, een schijnbaar eindeloze beweging van binnen naar buiten, laag over laag, voortgeduwd, vertraagd en ver sneld, verspreid, net zo lang du rend totdat de beweging van zelfsprekend wordt en de herha ling een ritme krijgt. Het ritme noemt men schilderij." Met deze woorden schrijft José phine Verbist in een door haar zelf uitgegeven boekje over het ontstaan van haar schilderijen. Samen met pottenbakster Caro lien Kasper exposeert zij mo menteel bij Ars Aemula Naturae. De barokke vazen van Kasper staan her en der op sokkels in de twee tentoonstellingszalen. Met hun hoekige, robuuste vor men en sierlijk uitstulpende hal zen zien ze er frivool en vrolijk uit. Als voorbode van de lente heeft Kasper in sommige vazen bloesemtakken gezet, waardoor de galerie iets huiselijks krijgt. Wat nog eens extra versterkt wordt doordat de grijze, lila, groene en bruine tinten die Kas per als glazuur gebruikt goed passen bij de kleuren in de schilderijen van Verbist. Toch gaat het in de kunst om veel meer dan het samenstellen van een prettige omgeving. Kunst kan daar prima aan bij dragen, maar uiteindelijk moet een kunstwerk toch vooral op zichzelf kunnen staan. Het moet een bepaalde zeggingskracht hebben, los van welk interieur dan ook. Helaas is dit bij de schilderijen van Verbist onvol doende het geval. Om een ver gelijking met de muziekwereld te maken: in plaats van pianoso nates te componeren, blijft zij steken in achtergrondmuziek. Verbist schildert abstract en in tuïtief. Daarmee plaatst zij zich in een lange traditie, die begon met meesters als Kandinsky en Klee, en later verder werd ont wikkeld door de kunstenaars van stromingen als de Cobra beweging, actionpainting, het abstract expressionisme en de materieschilderkunst. Haar werk laat zien dat het niet een voudig is om na zoveel illustere voorgangers nog een eigen ge luid aan dit genre toe te voegen. Dat komt zeker niet doordat het haar aan lef ontbreekt, want in vastberaden penseelstreken vult zij grote doeken met vormen en kleur. Het probleem is vooral dat het volstrekt niet duidelijk is wat zij over wil brengen. Gaat het haar om het uitbeelden van een bepaalde emotie? Is het haar te doen om het ontdekken van nieuwe visuele effecten in compositie en structuur? Of wil zij vooral lekker voor zichzelf bezig zijn met verf en kleur? Een citaat uit de inleiding van het genoemde boekje doet het laat ste vermoeden: „Het begon op een dag, zomaar met een krijtte kening: een bloem. Hij was prachtig, dat vond ik tenminste. Is er een betere graadmeter?"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19