REGIO Omstreden Koudekerkse pizzeria mag toch open TT Je ziet de ouders vaak terug in de kinderen Aanleg Bentwoud un R5 3Zullen we nog een verhaaltje doenV i Deelgebiedscommissie wijst Bentwad af HDC974 zaterdag 15 februari 2003 lor Jtsi derscheiding Oerlemans derveen - Voorzitter .jlemans van muziekver- IDSS heeft gisteravond rgemeester Schoof van 1 aan den Rijn een ko- ke onderscheiding gekre- rlemans is sinds 1974 ter van de muziekvereni- Daarnaast wordt hij .en vanwege zijn inzet bij ichting en instandhou- n de Stichting Dorps- rlanderveen. Mede door Dreng vervult het Dorps eer een centrale rol in i>rp. Oerlemans is be- 1 tot Lid in de Orde van i Nassau. Hij kreeg de on- iieiding bij zijn afscheid 5-voorzitter tijdens de irsvergadering in het huis. jng over edierte und <H aan den run - Biologi- ngediertebestrijding. Dat onderwerp van een lezing isdag 18 februari in het it College aan de Kalk- veg in Alphen aan den Lanvang: 20.00 uur. En- rratis. Info: 0172-574390. Alphense wethouder opent multicultureel voorleesproject Alphen aan den Rijn - In het souterrain van de bibliotheek Ridderveld in Alphen is het een drukte van belang. Vandaag be gint de eerste voorleesmiddag. Moeders met diverse etnische achtergronden staan met hun kinderen te wachten op de komst van wethouder Hub van Wersch. De wethouder begint met voorlezen van een prenten boek en geeft zo het startsein voor het nieuwe project 'Multi cultureel voorlezen' van de werkgroep Transparant'. De vier medewerkers van de werk groep 'Transparant' hebben de voorleesmiddag in samenspraak met de Stichting 'Kom erbij' op gezet. Even over twee komt van Wersch gehaast aangelopen. Hij stroopt zijn mouwen op en neemt gezellig plaats tussen de groep van ongeveer dertig klein tjes. Hij leest voor uit een pren tenboek van Grote en Kleine Beer. Kleine Beer is bang voor het donker. Een thema dat de meeste kinderen wel aan moet spreken. Af en toe willen de kin deren een blik werpen op de kleurige plaatjes in het boek. Soms klinkt een vermanend 'ssstt!' uit de hoek van de moe ders als het grut teveel gaat kwebbelen. Van Wersch kwijt zich uitstekend van zijn taak, je hoort dat hij niet de vader was die alleen op zondag het vlees sneed. Janny van Vugt, directeur van de Openbare Bibliotheek Alphen aan den Rijn: „We zijn met het project 'Multicultureel voorle zen' begonnen omdat we de taalvorming bij kinderen willen stimuleren. Ook is dit een ma nier om de bibliotheek meer on der de aandacht van allochtone Alphenaren te brengen. Weten Nederlanders over het algemeen de weg naar de bieb goed te vin den, bij mensen met andere cul turele achtergronden overheerst nog de gedachte dat de biblio theek er alleen is voor school en studie. Vaak staat men er niet bij stil dat je ook een tijdschrift of een krantje kunt lezen in de bi bliotheek. Om over het gebruik van internet nog maar te zwij gen." Sinds kort zijn er in de biblio theekfilialen ook kranten en tijd schriften in het Arabisch en Turks te lezen. „Het gaat als een lopend vuurtje rond dat we meertalige dagbladen en week bladen hebben. De drempel om binnen te komen wordt zo la ger", meent Janny van Vugt. Ondertussen is het verhaal van Kleine Beer bijna uit. De angst voor het donker wordt wegge nomen doordat Grote Beer Klei ne Beer mee naar buiten neemt en hem gaat wiegen in het licht van de volle maan. 'Burp!' klinkt het ineens uit de mond van een baby'tje. De moeders lachen be smuikt. Ach, op die leeftijd mag je nog boeren in het gezelschap van een wethouder. „Zullen we nog een verhaaltje doen", vraagt Van Wersch aan de kinderen. 'Ja!' klinkt het enthousiast. Voor lopig mag hij nog even door gaan. Het project krijgt van de gemeente 4000 euro subsidie zodat de voortgang gewaar borgd is. Met dat geld wil Van Vugt ook Nederlandse ouders met peuters stimuleren naar de voorleesmiddagen te komen. De voorleesmiddagen lopen vanaf nu tot eind mei, iedere vrijdag middag van 14.00 tot 14.30 uur. Er zijn nog vrijwilligers nodig. Wethouder Hub van Wersch leest voor. Duidelijk niet de vader die alleen op zondag het vlees snijdt. Foto: Mark Lamers Vertrekkende onderwijzer Aad de Vrind over 37 jaar Ripse jeugd lïlCt iud Sep etering - Een hele dag wordt het, aanstaande lag bij De Kinderbrug in :ering. Want het gebeurt dere dag dat een onder- na 37 jaar trouwe dienst ïlfde school gebruik 'an de ambtenaren-vut, Een hele prestatie? Aad vindt van niet. „Ach, [rkomt je gewoon. Het is |k vanzelf gegaan." id kwam in 1965 in Rijp- ig terecht bij wat toen St. Jozefschool heette, n uit de militaire dienst ftl. Er was toen net als nu fekort aan onderwijzers, al na een jaar met de mocht stoppen om voor s te gaan staan. Er zat >en een jeugdig team, al- 1 mensen waarmee ik het oed kon vinden. Sommi- irvan hebben hier ook lertig jaar gezeten." on van de hoofdonder- van de katholieke Meer- tfiool in Zoeterwoude- |k'was kweekschool le jonge De Vrind een lo- t keuze. 'kom uit een echt onder- pgeslacht. Neven en nich- lan voor de klas, mijn ren mijn dochter. Het zit ir in de genen." werd De Vrind op 31- leftijd benoemd tot inderwijzer, trouwde hij, '1de hij het ouderlijk »r wat toen nog de ining bij de school aan 'liaan was. „Ik ben tig jaar lang hoofdon- x geworden. Dat wil n: op een gegeven mo- kregen alle hoofdonder- s een brief dat ze voort- waren. Dat ging ens wel een beetje ten van je salaris. De direc- reeg minder dan de onderwijzer." e tijd had je als school- nog een volledige klas, ilimaast je werk als hoofd. **ti had ik ook nog een jong Pas later werd ik een hal- vrijgesteld. Tegenwoor- lat de directeur helemaal niet meer voor de klas. Ja, we hebben vroeger wel hard moe ten werken, denk ik. Het was best een hectische tijd, met al die circulaires van het ministe rie. Gelukkig had ik goed con tact met de collega's in de re gio, en heb ik altijd veel steun aan het team gehad. Als ze za gen dat ik het te druk had, heb ben ze me steeds ondersteund. Dat had je echt wel nodig." Toen de Ripse school in 1993 fuseerde met de basisschool uit Oud Ade, had De Vrind er ook geen moeite mee om plaats te maken voor zijn collega uit Oud Ade. „Hij was een stuk jonger en vrijgezel. Hij had dus meer tijd. Daarom ben ik toen teruggetreden." De laatste jaren krijgt de onder wijzer steeds meer kinderen van oud-leerlingen in de klas - een logisch gevolg van het feit dat hij zo lang bij dezelfde dorpsschool bleef werken. Voor De Vrind is dat vaak een feest van herkenning. „Je ziet natuurlijk bij die kinderen be paalde dingen die je ook van hun ouders kent. Hoe ze la chen, bijvoorbeeld. Dat deed de moeder ook. Of jongens die net als hun vader achterin de klas zitten en daar dezelfde dingen uithalen. Voor het con tact met de ouders is het vaak een voordeel als je ze zelf in de klas hebt gehad. Al moet ik zeg gen dat ik eigenlijk nauwelijks problemen heb gehad met de ouders. De laatste jaren zelfs helemaal niet meer. Dat gaat hier allemaal heel goed, zeker als je het vergelijkt met de ver halen die ik van collega's uit de stad hoor." Voor aanstaande woensdag staat een hele dag afscheid op het programma. De scheidend onderwijzer heeft geen idee wat hem allemaal te wachten staat. „Ze hebben de plannen allemaal geheim gehouden. Ach, ik laat het gewoon over me heen komen." Hij heeft niet meer gehad dan een uitnodiging waarin aange geven wordt wanneer hij waar verwacht wordt. Zo staat er 's middags van vier tot zes uur een receptie op het program ma. Iedereen die afscheid wil nemen kan langskomen op de ze bijeenkomst, die gehouden wordt in de school. door Marieta Kroft rijnwoude - Het Bentwoud komt er. Het Bentwad, een plan om vooral water in plaats van bossen aan te leggen, lijkt van de baan te zijn. De deelgebiedscommissie Bentwoud, met daarin vertegen woordigers van onder meer het rijk, provincie, gemeenten, de WLTO en de grondverwervers DLG, besloot gisteren unaniem te kiezen voor een bosgebied tussen Waddinxveen, Rijnwoude en Zoe- termeer. Wel krijgt het nieuwste plan voor het Bentwoud 'wad achtige' trekjes: ten opzichte van het oorspronkelijke Bentwoud plan, bevat het nieuwste plan meer water. Hoeveel hectare water er ten westen van Boskoop en Wad dinxveen komt, moet nader on derzoek nog uitwijzen. Maar vast staat dat het water toe neemt en dat ook het waterpeil in het hele gebied hoger wordt. Maar de bomen zullen er over heersen, als het aan de deelge biedscommissie ligt. Deze com missie adviseert het rijk en de provincie. A. Aeyelts Averink die namens het Platform Recreatie en Toe risme lid is van de deelgebieds commissie denkt dat de recre anten en toeristen in dit plan het beste aan hun trekken ko men. „Het Bentwad is te wate rig." Op verzoek van wethouder Uljee van Rijnwoude beloofde gedeputeerde Van der Sar te on derzoeken in hoeverre het Bent woud overtollig water van het aangrenzende en nog aan te leg gen boomkwekerijgebied (pet terrein) kan bergen. Van der Sar zei toe de water schappen, die voor de aanleg van een Bentwad zijn, een brief te sturen waarin hij mededeelt dat de deelgebiedscommissie toch voor een Bentwoud is. „Wij moeten de discussie over het Bentgebied binnenkort afslui ten. We doen er niemand een plezier mee om alle ideeën in de lucht te houden." De aanleg van het Bentwoud kwam een jaar geleden op losse schroeven te staan, toen twee particulieren - J. van Leeuwen en H. Smit - met het plan voor een Bentwad kwamen. Het voordeel van deze variant was, aldus het tweetal, dat er meer water kan worden geborgen. Dat is belangrijk nu het klimaat verandert. Zij konden in de poli tiek op veel sympathie rekenen. De deelgebiedscommissie be sloot gisteren eveneens dat het aanplanten van 49 hectare grond in de gemeente Rijnwou de gewoon doorgaat. Nog voor begin mei moeten de bomen er staan. De WD in de provinciale staten vroeg onlangs het aan planten uit te stellen omdat het niet zeker is of het bos zou doorgaan. Ook in de Rijnwoud- se gemeenteraad gingen die stemmen op. „Maar ik ben nu overstag'zei wethouder Uljee. i Op de publieke tribune in het gemeentehuis van Rijnwoude zat A. Rodenburg die namens de Vrienden van het Bentwoud ac tie voert voor de aanleg van het bos en tegen het Bentwad is. Spontaan riep hij na afloop: „Ik ben vanmiddag erg gelukkig ge worden." Taart voor commissie runwoude/waddinxveen De aanleg van het Bentwoud kan ook volgend jaar door gaan. De Dienst Landelijk Ge bied heeft weer 48 hectare grond verworven. Dat maakte P. Wassenaar van de DLG gis teren in de vergadering van de deelgebiedscommissie Bent woud bekend. Dertig hectare ligt in de gemeente Rijnwou de, ten zuiden van de Hooge- veenseweg. De overige acht tien hectare ligt eveneens ten zuiden van de Hoogeveens- weg, maar dan in de gemeente Waddinxveen. De nieuwe per celen sluiten niet aan op de al bestaande stukken Bentwoud. In de commissie ging een ge juich op. „We moeten taart hebben", herinnerde A. Aeyel ts Averink de commissie aan een oude afspraak dat elke grondverwerving met taart moet worden gevierd. Voorzit ter en gedeputeerde Van der Sar beloofde de aanwezigen de lekkernij in de volgende vergadering. Aad de Vrind tussen de leerlingen van groep 5 van De Kinderbrug. „Het is eigenlijk vanzelf gegaan Foto: Mark Lamers (advertentie) Opeens lijkt de rest van uw interieur wat gedateerd onboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. itOf") r\00|{ Bezoek ons ook op Internet: www.stoutenbeek.nl door Marieta Kroft koudekerk aan-den run - De omstreden afhaalpizzeria in de voormalige Rabobank in Koude kerk aan den Rijn mag er toch komen. Burgemeester en wet houders van Rijnwoude hebben besloten eigenaar Ayyildiz de vereiste vergunningen te verle nen. Om de buurt tegemoet te komen, is de vergunning één jaar geldig. Bij goed gedrag, wordt die daarna definitief. Eigenaar Ayyildiz is blij dat hij aan de slag kan. „Ik moet het pand nog schilderen en er moet nog tapijt worden gelegd. Rond 1 maart hoop ik open te gaan." Het is de bedoeling dat er behal ve pizza's ook pasta's en shoar ma kunnen worden afgehaald. Dat zijn vergunning maar één jaar geldig is, vindt hij vreemd. Maar de Amsterdammer heeft er alle vertrouwen in dat die na een jaar definitief wordt. „Ik wil geen problemen en wil er alles aan doen om overlast te voorko men." De pizzabakker heeft nog geprobeerd een gesprek aan te gaan met de bovenburen. „Maar toen mijn zwager haar een hand wilde geven, gaf ze geen hand terug en verzocht ons dit land te verlaten." Ayyildiz was het pand aan de Prins Bemhardstraat in oktober al aan het verbouwen toen de gemeente het werk stil legde. Hij moest eerst de exploitatie- en de bouwvergunning hebben, aldus B en W. De buurt kwam massaal in verzet tegen de plannen voor het afhaalrestaurant. Bij de ge meente kwamen circa tachtig bezwaarschriften binnen en tij dens een informatieavond lie pen de emoties hoog op. De be woners zijn bang dat hun rusti ge straat verandert in een 24- uurs economie. Ze vrezen voor het lawaai van de brommers, hangjongeren, zwerfvuil en stankoverlast. In een deze week verstuurde brief aan de buurtbewoners ge ven burgemeester en wethou ders aan dat ze onder voorwaar den de vergunning hebben ver leend. Zo moet er alleen sprake zijn van een afhaalrestaurant. Er mogen geen tafels en stoelen komen. De pizzeria mag alleen open zijn van 16 tot 21 uur. Ver der moet de exploitant ervoor zorgen dat de omgeving netjes blijft, klanten niet samenscho len en ze netjes in de parkeer vakken parkeren. Volgens het Rijnwoudse gemeentebestuur is er een afzuiginstallatie in de piz zeria geplaatst waardoor geur- overlast kan worden voorko men. Volgens M. Keij van de gemeen te Rijnwoude laat het bestem mingsplan de afhaalpizzeria toe. „Stel dat we de vergunning zou den weigeren en de eigenaar naar de rechter zou stappen, dan was de kans heel groot dat wij het zouden verliezen. Door een aantal voorschriften aan de vergunning te binden, hopen we de buurt zoveel mogelijk tege moet te zijn gekomen." Keij heeft er alle vertrouwen in dat de buurt hetifestaurant gaat ac cepteren. „Dat zagen we ook in Hazerswoude-Dorp. Toen er en kele jaren geleden een afhaal chinees kwam, was er ook on rust in de buurt. Maar we heb ben tot nu toe geen klacht bin nengekregen. Je hoort daarente gen wel eens reacties als 'wat heerlijk dat die er is'." Omwo nenden kunnen bij de gemeente Rijnwoude nog bezwaar maken tegen de verleende bouwver gunning. Om de verbouwing stil te leggen, kunnen ze een ver zoek indienen bij de rechter. Of ze dat doen, is niet bekend. P. Boers, een van de protesterende buurtbewoners, weet nog niet of hij verdere stappen onder neemt. „Ik moet de brief van de gemeente nog bestuderen." Hij verwijst voor overig commen taar naar hun woordvoerder B. Windhorst. Die was gisteren niet bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17