'Pensionering is er niet bij in dit val REGIO Uit het Nieuws 'Een veelschrijver? te Zijlstra heeft waarhp hoog in vaandel stap Acteur Cees van Oyen (66) timmert nog steeds aan de weg Hulde voor artikel over Ramon en de trom Ramon en de trom (2) Kop boven artikel over Waal dekte niet de lading NAVRAAG Noordwijk blijft voorlopig Noordwijk. Het masterplan van zakenman Ronnie van de Putte om van het kustdorp een prestigieuze badplaats te maken, 'Het masterplan moet ^4" Het niet al te ver in de ijskast' J bestuur wil niet in zee met Van de Putte, zolang hij weigert een intentieovereenkomst te ondertekenen. Jaap Liethof, directeur van Hotels van Oranje, geeft zijn mening over het stopzetten van de onderhandelingen. Bevatte het plan niet te veel tierelantijnen? Nee, zo zag ik dat niet. Het was juist positief dat er werd terugge grepen naar het Noordwijk van vroeger. Dat vond ik fantastisch. De klassieke bouwstijl was mooi. En nu? U vindt toch nog steeds dat Noordwijk en de boulevard opgeknapt moeten worden? Ja, maar ben ik daar de enige in? Nee, ik denk dat iedereen die zich bij Noordwijk betrokken voelt, vindt dat er iets moet gebeuren. Ik hoop eigenlijk dat het plan niet al te ver de ijskast in gaat. We moe ten er weer makkelijk bij kunnen. Hoe liggen Noordwijk en uw hotel momenteel in de markt? Prima. Deze week had ik besprekingen in Orlando en New York. Daar kreeg ik te horen dat de positie van Noordwijk nog steeds erg goed is. Men is met name zeer tevreden over de bereikbaarheid, de ligging ten opzichte van grote steden en de veiligheid. En de boulevard? Daar hebben we het niet over gehad. tekst: Gerard Baas foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 15 februari LISSE - Na bijna 64 jaar onbewoond te hebben gestaan krijgt het poortwachtershuisjes van het voormalige Huis te Dever in Lisse zo goed als zeker weer bewoners. Dit nieuwtje zal ongetwijfeld in goede aarde vallen bij de stichting Dever, die het wel voor elkaar heeft ge kregen dat de gelijknamige ruïne werd gerestaureerd, maar tot nu toe tevergeefs pogingen ondernam om ook het bijbehorende poortwach tershuisje vrij te krijgen voor restauratie. Daarvoor was de toestem ming nodig van de eigenaresse mevrouw Schoorl. Zij heeft zich nu bereid verklaard het rond 1630 gebouwde poortwachtershuisje te verkopen aan familielid Kees Schoorl. Haar wens en tevens eis dat er weer een telg uit de Schoorl-familie in het huisje trekt, kan nu in ver vulling gaan. Het poortwachtershuisje kan dan toch worden gered. KATWIJK - De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente in Katwijk aan Zee gaat een landelijke actie voeren om de bede in de Troonrede te herstellen. Er is daartoe besloten, nadat minister-presi dent Van Agt in een politieke rede onlangs in Voorhout had laten doorschemeren dat hij wellicht zou overwegen, de bede weer een plaats in de Troonrede te geven als het volk er op grote schaal om vroeg. De Katwijkse kerkeraad acht dit signaal voldoende om een ac tie in gang te zetten. ANNO 1978, woensdag 15 februari SASSENHEIM - Sassenheim was nog één bunker rijk. Die is nu ge sloopt. De bunker stond achter het voormalige particuliere bejaar denverzorgingstehuis Vredesteyn aan de Hoofdstraat. In het begin van de Tweede Wereldoorlog werd hij door de Duitsers neergezet. Ongeveer op dezelfde lijn richting Lisse hebben er nog meer gestaan. Die zijn successievelijk opgeruimd. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 In zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tai.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Wat vond u ei genlijk van het masterplan? ..Ik ben er en thousiast over. Mij spreekt met name aan dat het een plan met visie was. Met dit plan kon de broodnodige upgrading van Noordwijk goed aangepakt wor den. De grote ambitie van het plan stond niet in de weg dat Noordwijk zichzelf bleef. Er was geen angst dat we een tweede Scheveningen zouden krijgen." k Leidse cabaretier Cees van Oyen bezit De Lridsr cabftirlier «1 jcieur W C«*> vnn Oyen hocfi in IfHVj de dichtei Hun* Antireu* leren kennen Hij vmoil.it- 111 da! )u.u een liedic van hem tn hei VPRO-1 .uiiopiovi an 1 nu 'AvunUincnseii L>at was hei begin van een hi ehie samen- wei Vim; lussen de Inden aar en de 'dichter van liet licht' .o.ti* Andreus door kenners wordl omschreven Andretis stuurde na de kennismaking een brief aan Van Oven, waarin hij vertrouwen in hein 11 Uit: Leidsch Dagblad, 9 maart 1999 ZATERDAG 15 FEBRUARI r I I. Mi zo'n casting toch mai uitgepikt worden." Niet dat hij de laatsteÉIJ zijn lauweren heeft gt-»! tegendeel. „PensioneBI niet bij in dit vak."Te stratie stopt Van Oyer**" band in zijn videorea iar Daar komen ze voorb1120' Oyen als hypochondi ff»? dokterserie Tn de Pr# Van Oyen als de frons on' butler die het servies) P16 ceert in een reclames De Amersfoortse; Va;en als een in morsig pak in v ritselaar in 'Flodder'; 1 en als de louche hani °,c in de serie 'Prettig geim Van Oyen als hypocrilste genoot in de televisie1 Wl e - - lert ret'II 'Man slaat vrouw' heeft in Amerika gekregen."). En dat is nog maar hr van de ijsberg. Van 0. meer dan vijftig platc Werkte met de bekt ponist Joop Stokkei Vertolkte de teksten ter Hans Andreus. Wj telbare afleveringen mero en Sesamstraat! ren. Liet als klusjesi de nachtclub 'Waldo- Wim T. Schippers in at op gaan. „Dat was oof r goede regisseur. En drff pers-taaltje, zo apartrli.n logisch." Van Oyen gaat weerzr speelt wat met zijn ar er Het gesprek dwaalt w- naar het verleden. Ziji den. „Ko van Dijk. D/ltl een reus. Ik kan me n inneren dat ik als kin Gijsbrecht van Aemst gezien, waarin hij eet speelde. Echt indruk) kend." Van Oyen drai sjekkie. „Ik heb éénk hem gespeeld. Hij wa grafenisondernemer, kraai. Ik kan me nogl ren dat iedereen geven moment ko drinken, maar de set achter, zitten en nam scène nog eeni door. Toen di dat is een ecl Het theatet zou hij een ke doen. H een proj over de s hij is gelx zoveel jaren „Het wel enw Leiden, zoiets." Cees van Oyen staaBIl loopt naar het raa4g1 staart naar de me^B' die over de Zijl sl „Dat zou ik nogf len doen, Rody van d*™ Et'. iresi [Bro .30 eba pt 1 Op het artikel 'Leiderdorpse evangelist Zijlstra krijgt 10.500 euro voor goddelijke gene zing', dat 12 februari in de krant stond, wil ik reageren. Wonderen, ze gebeuren nog altijd. Ga richting Jezus; ga richting het wonder. Dat is ge loof hebben of krijgen in het wonder. Je kan sceptisch zijn of het zogenaamd wel geloven, maar dat is nog niet het gelo ven van een zeker weten. Een wonder is iets bovenna tuurlijks. Verstandelijk kun je dat niet beredeneren. Hoe graag de heer De Bolster dat ook wil doen. Hij biedt zelfs geld. Jammer dat hij zo bezig is om het wonder een com mercieel tintje te geven. Zijn niet-begrijpen in het wonder vertaalt hij met termen als psy chologisch, hypnose. Jammer dat hij deze woorden gebruikt. Haarkloverijen geven een ver keerd beeld. Het beste is dat De Bolster de waarheid van de bijbel gaat onderzoeken en geloven dat deze waarheid ook voor hem is. Dan komt hij te zijner tijd ook in het begrijpen van de wereld van het wonder en de genezingen. Dan ga je de taal begrijpen die evangelist Zijl stra gebruikt. Evangelist Zijlstra is iemand die de waarheid hoog in het vaandel heeft en de waarheid van de bijbel kun je altijd toet sen. Maar ga hem niet ten on rechte zwart maken. Dat geeft geen pas. De Bolster blijft nu met allerlei onopgeloste vra gen en geeft hierbij helaas een verkeerde draai aan hf= door het uit zijn verb* van zinsneden. Er zijij mensen, die kunnen ir-A van een wonder. MaaVI wonder een commerc je te geven; dat is het W waard. IX Ik zou De Bolster acht de waarheid navorsen5 komt geloofsfeiten te*ENi voor de mens niet telfrkzc neren zijn. Hierop païge een houding van danil, k heid en dat laatste is Won ven meer dan waard ft h< bezoeken van de camfrdp] vinden getuigenissenfchte De Bolster kan dan ineers komen met mensen dfcge zoekt. En bij het vertehd v veel mensen heb je d» in nodig, dan ga je de winge demonstreren aan he?as nog niet kennen. isw< Jammer van deze neghere taal en ook jammer (Wati krant zo'n besmeurde» overneemt. Dat is helireec lie van Jezus Christussen Hij voor ons gedaan b waard. Dan is er meet ook voor de uitoefen^^ bedieningen, die doo: evangelie zijn geraakt! dan op de barricaden' staan en dit aan de kondigen. Dat laatste meer navolging. Wan^^ waarheid van het eva bij vele mensen nogi kend. Zij weten nog i zij missen. J.G.l Het 'Swiebertje-effect' heet het wel. Alleen in het geval van Cees van Oyen (66) was niet Swiebertje, maar Pipo de boos doener. Hoewel de geboren en getogen Leidenaar slechts één seizoen de downsrol van Cor Witschge overnam, bleef het de acteur, die samenwerkte met mensen als Johnny Kraaij- kamp, Jules De Corte en Wim T. Schippers, de rest van zijn carrière achtervolgen. „Achter af heb ik wel spijt van die rol, ja." Niet omdat hij het niet kon. Of dat het talent hem ontbrak. Integendeel. „Na die serie heb ik nog een jaar lang met een Pipo-show door het land ge trokken. Dat theater in Breda, een bakbeest waar tweedui zend man ingaan, zat dan drie keer op een dag vol. Ja, dat was een mooie tijd. Ik had al leen een paar liedjes. Geen teksten, geen ingestudeerd gedoe, gewoon spelen, meer niet. Kind zijn met die kinde ren. Want dat is het geheim van de clownerie: je moet een maatje worden van die kids. Anders blijf je een vent met een geverfde kop." Maar die serie, ja dat had hij achteraf beter niet kunnen doen. Cor Witschge vroeg een buitensporig gage voor zijn optreden, dus werd er uitge keken naar een andere acteur. Van Oyen werd benaderd. „Meteen begon Henk van der Meyden een enorme hetze in De Telegraaf. Hij riep ouders op om de nieuwe Pipo te boy cotten, de omroep weer om de oude te vragen. Dat was nog voordat ik ook maar één aflevering had ge speeld. Bovendien werd ik in het keurslijf van Witschge geperst. Bij Witschge was Pipo ei genlijk een anti-clown. De echte clown was Herbert Joeks, de man die Klukkluk speelde. Ik had Pipo graag een meer clowneske rol willen geven. Maar dat kon dus niet Daar kwam bij dat de serie even snel opgenomen moest worden in de bloedhitte van Spanje. Vreselijk." Van Oyen werd niet zomaar voor de Pipo- rol gevraagd. Alvorens hij het clownskostuum aan trok, had hij al ruimschoots zijn sporen verdiend. De Lei denaar was, zoals dat heet, een natuurtalent Toen hij in 1961 auditie deed voor de kleinkunst-cursus van de Nederlansche Radio Unie Ik wil reageren op het artikel 'Tranen vloeien als Ramon de trom slaat' dat maandag 10 ja nuari op de voorpagina van het Leidsch Dagblad stond. Een prachtig, emotioneel arti kel Ik heb zelf een dochtertje van net 2 jaar en je moet er toch niet aan denken dat zo'n nog kort leventje door een le vensbedreigende ziekte wordt verscheurd. Een stukje 'klein' menselijk leed, in deze 'grote' reeds verharde maatschappij. Ik denk inderdaad dat dit voor de ouders van Ramon een 'prachtig' initiatief van stich ting 'Doe een wens' is geweest waar zij - als Ramon er straks niet meer is - met veel 'plezier' aan zullen terugdenken. Meer van dit soort artikelen in het Leidsch Dagblad, s.v.p.! Dit brengt de zwevende, materia listische, naar status en geld ja gende mens weer met beide benen terug op de grond. Met zo'n artikel laat je zien wat het belangrijkste is in het leven, namelijk een goede gezond heid. Ik denk dat de fantastische in spanningen van stichting 'Doe een wens' in combinatie met het verslag van journalist Sjaak Smakman en de foto van Taco van der Eb - prima geplaatst op de voorpagina - een aantal mensen aan het denken heeft gezet waar ze nu eigenlijk mee bezig zijn. Dank hiervoor. Ronald de Goede, Leiden. Ik wil u complimenteren met het plaatsen van het artikel en de schitterende foto van de peu ter Ramon, van wie een harten wens in vervulling ging. (Leidsch Dagblad 10 februari.) Ik vind het heel bijzonder dat in deze tijd van oorlogstaal, waar de kranten bol van staan, een deel van deze berichtgeving door de redactie terzijde werd geschoven en op een groot deel van de voorpagina plaats werd gemaakt wordt voor dit ontroe rende bericht en dito foto. Dit soort berichtgeving, óók op de voorpagina, is voor herhaling vatbaar. 'Doe een wens' is een organisatie die zonder vaak in de publiciteit te komen prachtig werk doet. Elly van Niekerk, Leiden. In het Leidsch Dagblad van donderdag 13 februari stond weer veel te lezen over de pro cedure rond de benoeming van de nieuwe burgemeester van Leiden. Ook ik ben gebeld naar aanleiding van het afval len van de heer Waal in de procedure, althans zoals dat volgens de betrokkene zelf naar buiten is gebracht. Ik kon - en kan - daar als lid van de gemeenteraad geen zinnig woord over zeggen, im mers ik ken de sollicitanten niet. Journalist Wim Koevoet wilde vervolgens van mij we ten hoe ik tegen de twee advi seurs aankijk vanuit het colle ge van B en W, tegen de ach tergrond dat de heer Waal voor enkele wethouders onac ceptabel zou zijn. Daarop antwoordde ik dat de verwachtingen over de samen werking naar mijn oordeel ze ker mee mogen worden gewo gen, onder verwijzing naar en kele voorbeelden van de laat ste tijd, zoals Heinsbroek en Bomhof. Niemand is gebaat bij onwerkbare verhoudingen. Tot zover alles prima, wat mij betreft. Maar om dan de vol gende dag (donderdag de 13de) dit terug te lezen onder de kop 'Raad steunt afwijzen Waal' - en zoals bekend kop pen blijven hangen - dan denk ik dat de koppenmaker in het vervolg een extra en wat ster ker bakje koffie moet nuttigen. Het ging dus niet over Waal, het ging om de adviseurs van de vertrouwenscommissie, waarover in abstracto is ge sproken. Sterker nog als raads lid weet ik niet eens dat Waal is afgewezen. Gerard van Hees (GroenLinks), Leiden. Cees van Oyen, behalve acteur, zanger en komiek ook grootvader. Foto: Henk Bouwman SCHRIJVENDE LEZERS was hij een van de uitverkore nen die uit de ruim 1400 be langstellenden werd gekozen. Het was een gouden kans, want de toneelschool was niet weggelegd voor deze zoon van een typograaf. „Dan had ik in Amsterdam op kamers moeten gaan wonen. Daar was absoluut geen geld voor." De kennis opgedaan tijdens zijn baantje voor reisbureau Lissone-Lindeman aan de Breestraat kwam nog goed van pas. „Duits, Engels, Frans, mijn talen sprak ik goed. Ik heb nog wel reisjes naar het buitenland gemaakt. Moest ik rapporten schrijven over die hotels. Maar ja. elke dag om half negen zo'n kan toor binnenstappen, dat was niks voor mij." In 1963 behaalde hij zijn di ploma De acteur loopt naar de gang en keert terug met het ingelijste getuig schrift. „U hebt stellig ook ko misch talent", staat erop te lezen. „Ik echt, hè. Niet van dat inge blikte gedoe." Want dat mist hij wel tegen woordig: kwaliteitsprogram ma's. „Er zijn nog wel wat in teressante dingen; Jiskefet, Ar jan Ederveen, Kopspijkers. Daar kijk ik nog wel naar. Maar verder is het allemaal ontzettend verloederd. De vercommercialisering heeft ons niet veel goeds gebracht Zeker voor de acteurs niet. Neem nu al die herhalingen: vroeger kreeg je daar nog wat voor. Maar de commerciëlen doen het niet meer, dus ook Hilversum niet. Je bent als freelance acteur gewoon vo gelvrij." Van Oyen staat op, steekt de brand in zijn sjekkie en tuurt uit het raam. Een enorme schuit doorkruist de Zijl, zee meeuwen stuiven op. „Twin tig jaar geleden kende ik ie dereen in Hilversum. Toen kon je nog met een idee op iemand afstappen, kreeg je nog wat gedaan. Tegen woordig ben je afhankelijk van al die castingbureaus. En je moet je telkens weer opnieuw bewijzen. Daar word ik wel eens moe van: je moet blijven knokken. Afgelopen zomer zat ik veertig jaar in het vak, ik heb een enorme staat van dienst, maar je moet er bij heb altijd een voorkeur voor komische rollen gehad, ja. Het geheim? Een kwestie van timing. Dat kun je niet leren, dat is aangeboren." Kort na het voltooien van de kleinkunstopleiding kreeg Van Oyen alle kansen op zijn humoristisch talent aan te wenden in het satirische tele visieprogramma 'Hadimassa', geschreven en geregisseerd door Dimitri Frenkel Frank. Hier stond hij naast mensen als Kees van Kooten, Wim de Bie, Ton van Duinhoven en Annemarie Oster. „Daar ben ik wel ontzettend trots op, dat ik dat gedaan heb. Dat zat zo ontzettend goed in elkaar. We deden zoveel verschillende dingen, zo veel verschillende typetjes. En die lach van het publiek, di~

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14