LEIDE Hillebrand: 'Beschadigd door PvdA-columnist' HULPBURGEMEESTERS De Stemming X 8c REGIO Vier studenten mogelijk op straat na verzegeling kamers Ns succesvolle hulpsinten y( g presenteert Kis/Events... X Soueif: 'Zelfs onze geesten zijn bezet' 'LWO is er voor ons allemaaV ^Kosten :n baten R1 Eigenares 'Buitenzorg' in bureaucratische nachtmerrie onderzoek jMar overval Jikaanhof Be i muurvast STELLINGL -4- zaterdag 15 februari 2003 agse *■713. .3 P 261 HP. nabij Carmen' druipt ïirjin passie, vaart ballettechniek kkelij Geen pensioen n>r acteur van Ooyen: lassl I 14 "•geigr 1 pag.f lelijk' [- Het onderzoek naar de op een 18-jarige be er van de Pelikaanhof in jit van 18 op 19 oktober r zit muurvast. Dat zei ssaris P. de Meij van de f Leiden-Voorschoten gis- Jdag tijdens een toelich- 3 de jaarcijfers over 2002. 'eisje werd in haar kamer l studentencomplex door nger meer dood dan le- achtergelaten. Meteen i heeft een Recherche Bij- i Team de zaak grootscha- kJerzocht en hebben wij al Kontacten aangesproken. ibben vol uitgepakt, maar >»et ik zeggen dat ik geen 1 meer zie in het onder- t incident is er na over- sen de bewoners en de der, de Stichting Leidse tenhuisvesting, wel afge- i dat er cameratoezicht |i het complex. (advertentie) Elke jarige p lusser heeft recht peen bezoek de burgemeester ag. Geef uw mening ipL'N.Sfvdeidschdagbladnl door Wilfred Simons leiden - Vier studenten die een kamer bewonen in buitenplaats Buitenzorg aan de Leidse Hoge Rijndijk 316, staan met ingang van volgende week op straat. De eigenaar heeft geen gebruiksver gunning en het pand is volgens de normen van de brandweer onveilig. Dat betekent dat er niet meer dan vijf studenten mogen wonen. Gisteren kwamen twee ambtenaren inspecteren of er meer studenten wonen dan is toegestaan. De eigenares heeft het gevoel dat zij in een bureaucratische nachtmerrie is beland. Zij kocht Buitenzorg in 1980, nadat de toenmalige gebruiker, een in stelling voor gehandicapten zorg. een nieuw pand betrok. In 1999 nam zij een hypotheek van 450.000 euro op het uit 1652 da terende huis om het - althans uitwendig- te restaureren. De maandlasten kunnen alleen worden opgebracht als twaalf studenten in het rijksmonument een kamer huren. Nu de ge meente haar dwingt om maxi maal vijf studenten toe te laten, dreigt zij in financiële moeilijk heden te komen. De afdeling Handhaving van de gemeente Leiden voert een grootschalig programma uit om alle (particuliere) studentenpan den brand- en vluchtveilig te maken. Elke eigenaar moet voor zijn studentenhuis een ge bruiksvergunning hebben en aan alle voorschriften voldoen. Die strengheid is een uitvloeisel van de rampen in Volendam en Enschede, waar alles op papier bleek te kloppen, terwijl met de uitvoering de hand werd gelicht. In oktober vorig jaar verzegelde de gemeente al drie kamers aan de Rijnzijde van het pand. Bij brand, zo was de redenering, kon de brandweer niet snel ge noeg met ladders bij de gevel komen. De tegenwerping van de eigenares, namelijk dat er in pandig toch twee vluchtwegen zijn, accepteerde de afdeling Handhaving niet. Er moest aan de Rijnzijde voor elk kamerraam een brandtrap aan de gevel wor den geplaatst. De eigenares deed navraag bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, die meldde dat zo'n oplossing onacceptabel is. De dienst prefereert een oplos sing waarbij rookmelders ge koppeld zijn aan elektrisch te openen sloten van nooduitgan gen op de begane grond. De ge meente wil dat niet, want de vluchtroute zou door de ruimte gaan waar de eigenaar woont. Officieel is dat een 'vluchtweg door een andere woning' en dat mag niet. „Maar het is één huis! zegt de eigenares woedend. „Kadastraal gezien is dit één pand!" De eigenares van 'Buitenzorg' zit nu klem tussen de gemeente en de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. De gemeente eist oplossingen die voor de rijks dienst onacceptabel zijn. Alter natieven die zij heeft aangedra gen, zijn niet geaccepteerd. „Ik heb voorgesteld: zorg op elke kamer voor een rookmelder, een uitvouwbare brandtrap onder het raam en een brandblusser. Dan is het toch veilig? Maar het mag niet" De bewoners vinden het pand niet onveilig. Ze prijzen de inzet van de eigenaar, die overal brandmelders heeft opgehan gen en die op elke verdieping brandslangen heeft geïnstal leerd. „Het is toch een belache lijke constatering dat een monu mentale buitenplaats anno 2003 niet meer geschikt zou zijn voor bewoning?", zegt bewoner Ron van Dulleman. „Tot die conclu sie moet je toch komen als de gemeente alleen ontsierende brandtrappen kan bedenken om het huis veilig te maken." Twee ambtenaren van de afdeling Handhaving van de gemeente Leiden stelden gisteren officieel het aantal bewoners van buitenplaats Buitenzorg vast. Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse PvdA-wethou- der Ron Hillebrand voelt zich in een kwaad daglicht gesteld door PvdA-columnist Ed van der Veen. Dat schrijft hij op de internetsite van de partij. Onder de kop 'Ed, hoe breng je de politiek de meeste schade toe?' reageert de wethouder op de bijdrage van het oud-raadslid Van der Veen. Die vindt dat én Hillebrand én collega-wethou der Alexander Pechtold (D66) over de schreef zijn gegaan in de benoemingsprocedure voor een nieuwe burgemeester. Deze krant bracht van de week het nieuws dat Cees Waal als sollicitant is 'afgevoerd' omdat de twee wethouders hem niet pruimen. Daarmee is de ver trouwenscommissie onder druk gezet, terwijl de wethouders zich terughoudend hadden moeten opstellen, betoogt Van der Veen. „Als alles klopt is er sprake van een ongelooflijk vies spelletje", schrijft hij. „Uiteindelijk zijn de leden van de vertrouwenscommissie als gekozen volksvertegenwoordi gers degenen die bepalen wie er als kandidaat wordt voorgedra gen." Hillebrand is niet gediend van die opmerkingen. „Als (advise rend) lid van de vertrouwens commissie bevind ik mij in een weinig benijdenswaardige posi tie. Dat mensen een reactie van mij verlangen, is volkomen be grijpelijk", schrijft de wethouder op de PvdA-site. „Ik zou dat ook graag doen. Leden van de ver trouwenscommissie, ook de ad viseurs, staan onder een wette lijke geheimhoudingsplicht. Op overtreding staan uitzetting uit het ambt en hoge boetes. En dus zal ik mij, met beide handen op de rug gebonden, moeten la ten welgevallen dat Ed van der Veen de aanval inzet. Ik ken Ed als iemand die de zuiverheid in de politiek hoog acht, maar dit vind ik hier geen goed voorbeeld van." Van der Veen meldt op zijn beurt dat hij het 'lastig1 vindt om op het commentaar van wet houder Hillebrand in te gaan. „Omdat het zo'n korte reactie is. Hij zegt dat ik ongelijk heb, maar dat is alles. Hij zegt dat ik de politiek schade toebreng. Maar waarom dan? Ik begrijp dat hij zich gebonden voelt, maar ik wil er toch graag een keer met hem over praten. Hij zegt verder dat ik de zuiverheid in de politiek hoog acht. Dat vind ik een compliment, dat ik waardeer." door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina De bijdrage van Hesselink op de PvdA-site over het deurbe leid van de Leidse Welzijns organisatie (LWO) heeft een aantal reacties uitgelokt. De partij krijgt vooral bijval, de LWO wordt niet begrepen. Ook niet door eigen werkne mers. Kees Walle is het 'zeer eens' met Hesselink en spreekt zijn teleurstelling uit in zijn eigen werkgever. Juist in 'deze maatschappelijke omstandig heden' is nauw contact tus sen burger en politiek be langrijk en dan moet de LWO dat niet gaan dwarsbomen, vindt Walle. CDA raadslid Jan-Jaap de Haan schrijft: „Ik snap de LWO niet. Politieke partijen moeten toch gewoon een zaaltje kunnen huren? Alsof Koetshuis de Burcht niet 'neutraal' is als de WD daar een nieuwjaarsreceptie houdt. Of de Hooglandse Kerk, als daar een ledenver gadering van het CDA wordt gehouden." Aan de telefoon voegt hij er nog aan toe: „Of je nou van Amnesty, Green peace, een kerk of het CDA bent, de LWO is er voor ons allemaal." LWO-voorlichter Saskia van der Knaap vindt het stukje van Hesselink wat flauw. „Ze heeft ook wel eens vaker din getjes geschreven waarvan ik denk: wat heeft ze eigenlijk tegen ons? Ik denk dat er heel veel overeenkomsten tussen de ideeën van de Partij van de Arbeid en die van LWO- medewerkers zijn. Ik heb zelf ook op de PvdA gestemd." De voorlichter weet dat als je de deur voor iedereen open zet, je ook neutraal blijft. .Al leen laat dat zich niet zo goed sturen. Wij hebben niet in de hand of het netjes verdeeld wordt tussen partijen en reli gieuze groepen." Ze lijkt daarmee de indruk te bevestigen dat de PvdA vaker haar heil zoekt in een buurt huis, en de WD in een socië teit, maar cijfers om die stel ling te weerleggen of onder bouwen heeft de voorlichter niet. Van der Knaap beseft dat haar werkgever zich met dit deurbeleid in de vingers snijdt. Verhuur levert geld op dat het buurtwerk goed kan gebruiken. Bij de LWO tellen volgens haar principes echter zwaarder dan geld. £"ohge-2oK<*e. I'HJJ €1jjirgemeester is natuurlijk de hele ik met zaken van eminent be- s irgaderen met wethouders, ver- n met andere burgemeesters en 3 7 ren met officieren van justitie tten missarissen van politie. Verga ar n het ontbijt, vergaderen onder l_ Nt-h en vergaderen bij het diner, 's vergaderen met raadsleden, met een borreltje in de hand 9 nog natollend van al dat verga- p^gpnder de wol. ,oe>.folgende dag weer van voren af ^de deur niet uit zonder een zak- astilles. Extra strong. aaar goed dat de burgemeester ietaresse heeft die zijn agenda ?lt, anders zou hij gillend gek ïen bezoekje aan een 101- of e een welkom tussendoortje, lènken. Even thee leuten en een i snoepen. Even geen zaken aan 1, maar gewoon een beetje klet- jr vroeger. Over de geschiedenis tad, bijvoorbeeld. Je een keertje geen tijd hebt één van je wethouders om je te jgen. Ambtsketen om en gaan banaan. 'gemeester en wethouders van 'denken daar anders over. Die op het bezoeken van 100-jari- p kosten-batenanalyse losgela- iruit zonneklaar naar voren lat die 25 keer per jaar ander- r kostbare tijd van de burgerva- louperen en nooit meer opleve- J een kop koffie, een gebakje en Shoofd van het fietsen, jjert dus geen plusjes op in de be- Tachtmonitor. Het lost geen hen op. De burgemeester noch 'ouders krijgen er een stand- or. Het is, kortom, niet effici- I UktlK- 5 'dtttrJttr, lan we onze tijd niet meer mee verbroddelen", zeiden de Leidse be stuurders onlangs. En zij maakten be kend, dat zij alleen nog met ruiker of fruitmand uitrukken voor mooie, min of meer ronde getallen. 100,105,110, 115. Een kordaat besluit. Verdrietig voor ou dere Leidenaars die verguld waren met zo'n belangrijke visite, maar reuze zin nig. Zo hadden zij nóg meer tijd om be langrijke dingen te bedenken en te doen. Eén van de belangrijke dingen die zij vervolgens gingen doen, was naar ver luid het heroverwegen van hun zojuist genomen besluit. Dat werd nog eens van alle kanten tegen het licht gehou den. 't Was misschien toch niet zo sympathiek om oude mensen steeds vijfjaar te laten wachten. En zoveel moeite was het nou ook weer niet. En soms leverde het, behalve dat kopje koffie met gebak, ook een leuk plaatje op in een plaatselijke courant. De heroverweging van het 100-jarigen besluit is nog gaande. Maar als B en W daarmee klaar zijn hebben zij weer tijd voor nóg belangrijker zaken. D-day Het moeten spannende dagen zijn voor de joint chiefs of staff van het Ameri kaanse leger. Nadat Duitsland, België en Frankrijk in de NAVO dwars zijn gaan liggen over de oorlog in Irak, wil de SP nu ook Leiden uitroepen tot 'oor- logsvrije gemeente'. Hoeveel tegenslag kun je als Leider van het Vrije Westen verdragen? Moedig trouwens van SP-fractievoor- zitter Paul Day om dit initiatief te ne men. Hij is de favoriete boksbal van het college. Als het een wethouder eventjes tegenzit, kan hij zich doorgaans op de been houden met het idee dat hij in de ze of gene vergadering Paul Day kan af zeiken. Dat lucht altijd op. Althans, voor die wethouder. Dapper dus dat Day uitgerekend aan die lui vraagt om geen medewerking te verlenen aan het grootste materieel- en troepentransport sinds jaren. De SP'er kan er vergif op innemen dat het colle ge zijn gezamenlijke verbeeldings kracht aanwendt om hem zo onzinnig mogelijke antwoorden te geven. Bijvoorbeeld dat wethouder Pechtold met een spiegelei in de hand nog heeft geprobeerd de verkeersstroom op het Leidse deel van de A4 te controleren, terwijl collega Hillebrand de A44 onder handen nam. En dat ze met hun con troles het verkeer dagenlang zo hebben vastgezet dat beide rijkswegen definitief zijn afgevallen als aanvoerroute naar de Perzische Golf. Dat een ambtenaar die een goederentrein staande wilde hou den gelukkig weer aan de beterende hand is. En dat burgemeester Lemstra een Hercules heeft willen inspecteren, maar dat de bemanning ondanks zijn duidelijke handgebaren en een nage worpen baksteen gewoon wegvloog. Iets in die geest. De verbeeldingskracht van het college gaat het bevattingsver mogen van een normale sterveling meestal toch te boven. Dan hebben we het er verder maar niet over dat Day, gezien het tempo waarin het college doorgaans schriftelijke vra gen beantwoordt, straks zelf ook niet meer weet of zijn verzoek de Eerste, de Tweede of de Derde Golfoorlog betrof. Dapper dus, maar volkomen zinloos en niet erg handig. Paul Day had er beter aan gedaan B en W te vragen zich juist wel, en liefst persoonlijk, te bemoeien met de troepenopbouw. Met hun da dendrang, organisatietalent en bindend vermogen hadden ze het de geallieerde strijdkrachten nog knap lastig kunnen maken. Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink door Wilfred Simons leiden - De Arabische wereld bouwt een muur om zich heen, waarbinnen de 'intoleranten' het voor het zeggen hebben. Voor intellectuelen is geen plaats. Dat was de sombere boodschap van de Egyptisch- Engelse schrijfster Ahdaf Soueif, die gistermiddag in het Centraal Faciliteitengebouw een lezing gaf voor studenten en alumni van het Oosters Instituut van de Universiteit Leiden. Toch geeft zij de hoop niet op dat de cultu ren in het Midden-Oosten kun nen moderniseren - als het Wes ten zich er maar niet teveel mee bemoeit. Soueif is zowel in Egypte als in Engeland en de Verenigde Sta ten een veelgelezen fictieschrijf ster. Ook in het Nederlands zijn haar verhalenbundels en ro mans vertaald. Regelmatig schrijft zij politiek getinte com mentaren over de verhouding tussen oost en west. Het Oosters Instituut had haar daarom ge vraagd om antwoord te geven op de vraag of moslimintellectu elen een identiteitscrisis door maken. Haar antwoord is ja - maar het is een crisis die hen door de moslimwereld en door het leven tussen twee culturen is opgedrongen. De klassieke rol van intellectue len is om in het publieke debat de overheid uit te dagen en haar op het rechte spoor te zetten. De felle positie die de Franse in tellectueel Emile Zola met zijn pamflet 'J'accuse' innam tijdens de Dreyfusaffaire in Frankrijk is er het overbekende voorbeeld van. Zo'n rol wordt in de Arabi sche wereld niet op prijs gesteld. Intellectuelen worden er 'gede- activeerd', zoals Soueif dat noemt. Het gevolg is een enor me brain drain: vijfentachtig procent van alle gepromoveer den vertrekt naar het Westen. Zij die blijven, worden naar de marge van samenleving verdre ven, waar zij hun kennis en vaardigheden niet bij kunnen houden. Na gemiddeld zeven jaar zijn zij 'nutteloos', in de woorden van Soueif. De positie van moslimintellec tuelen in het Westen is echter ook niet benijdenswaardig. Als zij kritiek hebben op misstan den in hun landen van her komst, worden zij in eigen kring aangevallen en als verraders be schouwd. Tegelijkertijd is die kritiek vaak koren op de molen van Westerse intellectuelen en overheden, die in de Arabische wereld niets anders zien dan achterlijkheid en fanatisme. 'Ze zeggen het immers zelf, is de triomfantelijke reactie. Van alle kanten wordt geroepen dat de Arabische wereld niet kan moderniseren, zolang zij geen proces van Verlichting door maakt, zoals het achttiende- eeuwse Europa is gebeurd. In Nederland vertegenwoordigde Pim Fortuyn dit standpunt. In het importeren van de Verlich ting ziet Soueif niets. „Dan haal je een cultuur binnen die we zensvreemd is aan de Arabische wereld en de islam." Soueif meent dat vernieuwing en modernisering van binnenuit moeten komen. Het kan, meent ze. „De islam is niet tegen we tenschap en ook niet tegen het overnemen van westerse cul tuur, zolang dat binnen het ka der van een moslimstaat blijft." Op dit moment kunnen mos limintellectuelen echter nauwe lijks nadenken over de vraag hoe die modernisering in een is lamitisch kader eruit zou kun nen zien. Welke positie zij ook kiezen, ze worden of doodge knuffeld door het westen of ver ketterd door fundamentalisten. „Zelfs onze geesten zijn bezet."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13