LEIDE Overlast en diefstal door verslaafden nemen toe rtaal: 'Wat we slopen, Hen we ook terug' Eerst de mens, dan de handicap 'Goede hoop' op referendum REGIO R1 Gedeputeerde kraakt ambulanceplan Stadhuis glasdicht www.autoheemskerk.com -LICHT, NK RAMEN ^Uitgekeken gj.' op uw ÉS collega's? Stoppen inet roken bij GGD vrijdag 14 FEBRUARI 2003 r°P. jrn boortedag ut van Gogh sgevierd tatiekunde mbekend leen j(io en 13) Weden n 10-jarige meisje uit ift gistermiddag haar >ken toen zij onder wagen kwam. Zij wil- net haar zusje (13) vanaf de Kennedy- urchilllaan overste- achtauto die vanuit rhting rechtsaf de an wilde opdraaien, ijes niet voorgaan. 5 [wamen onder de au- vaarbij de jongste jrak. De oudste de schrik vrij. door Eric-Jan Berendsen vervolg van voorpagina leiden - De cijfers van drugsover last, winkeldiefstallen en roof overvallen in het politiedistrict Leiden-Voorschoten zijn vorig jaar fors gestegen. Het aantal meldingen van zakkenrollers en jeugdoverlast is gedaald, zo maakte de politie vanmiddag be kend. De stijging van het aantal mel dingen van drugsoverlast houdt volgens politiecommissaris P. de Meij verband met een project rond het Leidse centraal station in het voorjaar van 2002. Om de overlast en de criminaliteit te gen te gaan surveilleerden agen ten toen dagelijks van 10.00 tot 22.00 uur in het stationsgebied. Drugsgebruikers en dealers wer den daarbij consequent wegge stuurd. Sommigen kregen een tijdelijke ontzegging van de toe gang tot de stationshal. Dit pro ject verklaart de stijging van de overlastcijfers over afgelopen jaar met 20 procent. Veel van de winkeldiefstallen schrijft de politie toe aan zoge heten 'veelplegers' van wie een deel drugsverslaafd is. Volgens De Meij is er in Leiden voor de ze groep grote behoefte aan een passende zorgstructuur die 24 uur per dag beschikbaar is. Het aantal geweldszaken in het district is in 2002 ten opzichte van 2001 gedaald; van 660 naar 613. Het aangiftepercentage bleef gelijk, terwijl het oplos singspercentage licht steeg naar 60 procent. De helft van deze geweldsincidenten vindt plaats in de binnenstad. Het aantal straatroven daalde van 189 naar 172. Een groot deel van deze straatroven betreft de roof van mobiele telefoons. Voor dit type straatroof is het oplossingspercentage laag: 15 procent. Vorige maand heeft de politie daarom een team gevormd dat zich speciaal gaat richten op het aanhouden van rovers van mo bieltjes. Om die diefstal effectief aan te pakken is het van belang dat slachtoffers niet alleen aan gifte doen bij de politie, maar daarbij ook het nummer van de SIM-kaart en het serienummer van hun gsm kunnen geven. In 2002 liep ook het aantal aan giften van bedreiging iets terug naar 273 terwijl dat er in 2001 nog 279 waren. Het aantal wo ninginbraken in het district daalde eveneens. In 2001 werd 961 keer aangifte gedaan; in 2002 894 maal. Procentueel los te de politie evenveel zaken op (11 procent). Volgens De Meij is het inbraak preventieproject Wessie een succes. Met het project streven politie, gemeente, woningcor poraties en de Leidse Weirijns- organisatie naar een groei van het aantal woningen dat goed is beveiligd. In 2001 werd aan 212 woningen het Certificaat Politie Keurmerk Veilige Woning toege kend. Dankzij het project wer den in 2002 alleen al in stads deel West 520 woningen gecerti ficeerd. Het project Wessie draait mo menteel in Leiden-West, Lei den-Noord en in de binnenstad. In de loop van 2003 zal het in het hele district Leiden-Voor- schoten worden uitgevoerd. In 2002 is er in het district een milieuhandhavingsteam ge vormd dat zich richt op milieu overtredingen door bedrijven. Bij controles of naar aanleiding van klachten werden er vorig jaar 30 bedrijven bekeurd voor het plegen van milieuovertre dingen. ters jeep een inbraak in een de Woudbes in de is afgelopen nacht jeep gestolen. Ter- oners sliepen, kwa- irekers het huis bin- latjes te boren in om daarna het raam Naast bankpassen, s en een handtas autosleutels gesto- e de Jeep werd mee- het ;eduwd tl auto die gepar- d aan het Kort Galge- idde gisteravond i in het Galgewa- ii geen mensen in ir duikers van de ssisteerden wel bij n het voertuig. De dt dat de auto nbekenden in het door Wïm Koevoet leiden - PvdA-fractieleider C. Broeyer, voorzitter van de ver trouwenscommissie, zegt goede hoop te hebben dat maandag twee namen van burgemees terskandidaten bekend kunnen worden gemaakt die tegen el kaar uitkomen in het burge meestersreferendum van dins dag 11 maart. De vertrouwens commissie heeft op een gehei me plek gesprekken gevoerd met kandidaten. Broeyer herinnert aan haar ei gen uitspraak, gedaan in een raadsvergadering, 'dat één kan didaat geen kandidaat is'. Zou de vertrouwenscommissie net als in de vorige mislukte benoe mingsprocedure maar één kan didaat overhouden dan geeft rij haar opdracht terug aan de ge meenteraad. Hoe het dan verder moet met de Leidse burgemees tersverkiezing is onduidelijk. De kandidaat die de vorige keer als enige werd aanbevolen, was WD'er H. Groen. Door deze en kelvoudige aanbeveling kon het beloofde referendum geen doorgang vinden. Dit was niet naar de zin van minister J. Rem- kes (WD). Die nam de Leidse aanbeveling dan ook niet over en liet Leiden de hele procedure opnieuw doen. De verwachting is dat Groen één van de twee eindkandidaten zal rijn. Groen kondigde vrijwel di rect na Remkes' besluit aan dat hij opnieuw zou solliciteren. Groen, onder meer oud-wet houder in Amsterdam en voor malig waarnemend burgemees ter in Landsmeer en Brielle, was een omstreden kandidaat van wege declaratieperikelen. Hij zou de negen fractievoorzitters van de vertrouwenscommissie er echter van hebben overtuigd dat rijn declaratiegedrag door de beugel kan. Als Groen daar andermaal in zou slagen, betekent dat dat de Leidse fractievoorzitters de gou den handdruk van 250.000 gul den die Groen als wethouder heeft geregeld voor de directeur van een stichting die de promo tie van Amsterdam verzorgt, geen onoverkomelijk bezwaar vindt Hetzelfde geldt voor een omstreden diner van de 'cap tains of industry' dat door toe doen van Groen door het ge meentelijk havenbedrijf in Am sterdam is betaald. In tegenstel ling tot de Leidse fractievoorzit ters heeft het Amsterdamse col lege Groens handelwijze in bei de gevallen afgekeurd. Groen was toen al geen wethouder meer. f 'Dit wekt onrust onder bevolking' leiden - De arcade onder het bordes op het Stadhuisplein is sinds gis teren glasdicht. De puien blijven in de winter gesloten maar worden 's zomers geopend, waardoor het plein verandert in een enorm terras. De beweegbare glazen wand heeft 110.000 euro gekost. Onder het stadhuis opent café restaurant City Hall op donderdag 20 februari zijn deuren. Het biedt plaats aan ongeveer 160 mensen. De zaak wordt geëxploiteerd door de broers Richard en Wouter van Leeu wen, geen onbekenden in de Leidse horecawereld. Ook stadscafé Van ratie enthousiast én bezorgd over Leiden-Noord der Werff, restaurant Markt en café Mas y Mas zijn van hen. Daar naast verzorgen zij de catering in de Pieterskerk. De gebroeders Van Leeuwen zijn ook buiten Leiden actief in de horeca. Zo hebben zij nog zaken in Noordwijk, Sassenheim en Gouda. De huurovereenkomst is voor vijfjaar aangegaan met een optie op nog eens zo'n termijn. Drie weken nadat de zaak opengaat, volgt op donderdag 13 maart de offici ële opening. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T «sttHaWKSttE R K Roelofarendsveen L. (071J-5310811 R. (071 )-3312866 door Roelf Reinders leiden/regio - Het ambulance plan van het RIVM maakt de be volking bang. Dat zegt gedepu teerde Loes van Ruijven (CDA, zorg) van Zuid-Holland. „Bij de inwoners van plaatsen waar standplaatsen van ambulances verdwijnen, zoals in Noordwijk en Noordwijkerhout, ontstaat geweldige onrust" Het plan voor een nieuwe ver deling van standplaatsen in Ne derland pakt slecht uit voor het gebied rond Leiden, Katwijk en Alphen. De Duin- en Bollen streek komt helemaal zonder uitrukpost te ritten en moet wachten op ziekenauto's uit Lei den of een andere ambulance regio. Volgens een berekening van de Centrale Post Ambulan cevervoer (CPA) in deze regio komt bij dertig procent van de bevolking in de Duin- en Bol lenstreek de ambulance dan te laat Leiden zelf verliest één van de twee huidige standplaatsen. Van Ruijven noemt dit plan, dat de steun heeft van minister De Geus van volksgezondheid, 'ab soluut kwalijk'. „Als het door gaat verslechtert de ambulance zorg in Zuid-Holland-Noord." Volgens de CPA zal het aantal doden als gevolg van een hart stilstand of ongeluk stijgen, doordat het langer duurt voor dat een ambulance ter plaatse is. Het RIVM-plan heeft met de praktijk van het ambulancewerk niks te maken, vindt Van Ruij ven. „De ambulanceregio Zuid- Holland-Zuid krijgt er in dit plan bijvoorbeeld drie posten bij, ter wijl de Regionale Ambulance Voorziening zelf zegt dat die uit breiding onnodig is. Het plan herschikt alleen standplaatsen waarmee slechts 21 procent van de knelpunten in de ambulan cezorg in Nederland wordt op- ft Mink horst ortaal Leiden is nog dgd van de plannen meente met Leiden- écteur L de Boer van corporatie is bezorgd lanciën en twijfelt of Voor nieuwbouw en 1 wel genoeg is. En- s De Boer over het bij de gemeente be- 'I visie van het ge- tuur op de achter in in het stadsdeel teld Van verbeelding lijkheid', is veelbelo- De Boer. „We hebben uitgang geboekt. Het 1 dat het nu echt be en." Dat werd overi- jd. „Ik vind het fan- t het college van Lei- tadkracht toont Dat e wethouders Hille- Buijing nageven: ze oorgepakt' en laten n. Er gebeurt wat in lat is hard nodig." Idvertentie) ander raam kan tippen iteitsramen van Lieftink. Bbriek vervaardigd uit tlige Schüco profielen. i tal van uitvoeringen in n of kunststof en met f als kwaliteitsgarantie. 1 in onze showroom. ro: Produktieweg 15-17 CC Alphen a/d Rijn •'96 70 - www.lieftink.nl gstijden showroom: 'Idag van 9.30 tot 16.30 uur van 10.00 tot 16.30 uur Portaal is een van de belangrijke partners van de gemeente bij het project De Boer schat de in vesteringen van Portaal in Lei den-Noord, en dan vooral in het gebied rond de Van Hogendorp- straat, de Koningstraat en het EWR/Slachthuisterrein, op der tig miljoen euro. Dat geld moet uit de verkoop en verhuur van woningen worden terugver diend. Voor Portaal Leiden is de wijkontwikkeling in Noord een omvangrijk project. Het leeuwendeel van de huur woningen in Noord is in bezit van de corporatie. Ook de hui zen die straks worden gesloopt Dat wil zeggen: die daarvoor in aanmerking komen, verbetert De Boer. Hij prijst het elan bij het gemeentebestuur, maar slikt ook even van de voortvarend heid waarmee Leiden de slo persbal tevoorschijn tovert „Wij hebben nog niet tot sloop beslo ten." Volgens de plannen van de gemeente gaat het om ongeveer 400 woningen. Van de huizen in de Van Hogendorpstraat staat al wel vast dat ze verdwijnen. Overigens erkent De Boer direct dat het afbreken van de flats te genover de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan wel voor de hand ligt „Ze heb ben niet zo'n hoge huur, maar hebben ook weinig kwaliteit Er rijn behoorlijk wat onderhouds- problemen. De bewoners staan ook niet op hun achterste be nen, ze hebben alleen veel te klagen over ons onderhoud. Er rijn geen grote bezwaren tegen sloop. Ik denk dat het kan, wat de gemeente wil." De Boer waarschuwt dat het nog een hele toer wordt om de omgeving van de Van Hogen dorpstraat, het EWR/Slachthuis terrein, de Willem de Zwijger- laan en de weg zelf opnieuw in te richten. Ruimte voor groen, de sloop van flats en de bebou wing van het Slachthuisterrein staan op gespannen voet met el kaar. Hoe meer groen, hoe min der huizen. En het moet wel be taalbaar blijven, geeft de direc teur van Portaal aan. Of: hoe breder de 'groene boulevard' van de Maresingel naar de Me- renwijk, hoe hoger de nieuwe flats aan de Willem de Zwijger laan. De Boen „Ik denk aan acht verdiepingen. Misschien nog wel meer." „Ik moet het daarom eerst nog allemaal even zien", vervolgt hij. „Wat we slopen, willen we daar ook terug. We willen ook geen woningen onttrekken aan deze stad, want we hebben ze kei hard nodig. Hoe hoog mag je bouwen? Wat worden de afstan den tussen de woningen? Hoe gaat het met parkeren? Wat ga je stapelen, wat zet je apart? Het moet te doen rijn, maar het is niet simpel om alle eisen te ver enigen." Tegelijk mag de verdiepte aan leg van de Willem de Zwijger laan de rest niet ophouden. De Boer is er wel een beetje bang voor. „Die verdiepte aanleg is een enorme verbetering maar het is allemaal nog niet rond. Als dat het tempo van andere pro jecten gaat bepalen, is dat zon de. Als dat op elkaar moet wach ten, rit je met een te lange pe riode dat het een vervelend ge bied is." De Boer maakt dan lie ver de afspraak dat Portaal al vast aan de slag kan. Overleg met de gemeente daarover ver loopt voorspoedig zegt hij. De Boer blijft wel een oogje houden op de volkstuinen in Noord. In de plannen van de ge meente rijn ze beschermd; rijn voorganger C. Buijs stelde voor om er huizen te bouwen. „Ik zeg niet dat je moet bebouwen. Ik vind wel dat je je moet afvragen: gebruiken we het gebied op de goede manier? Het is een fantas tische plek, met veel groen, maar voor een kleine groep. Ik besef ook: Leiden is zo vol met steen, dat je goed moet naden ken over wat je met je groen doet." Erica de Haas helpt bezoekers van de Zuidwester groeien door Judith Kloppenburg leiden - „Veel mensen praten over verstandelijk gehandicap ten. De heb het liever over men sen met een verstandelijke han dicap." Terwijl locatiehoofd Eri ca de Haas door het Leidse acti viteitencentrum Zuidwester loopt, begroeten bewoners haar enthousiast en luidkeels. „Wij kijken eerst naar de mens, dan naar de handicap." De Haas spreekt bij voorkeur van 'deel nemers' of 'cliënten'. Het ge heim, zegt ze, rit hem in de be nadering. Erica de Haas neemt haar mensen serieus. Rond 9.00 uur druppelen de deelnemers een voor een bin nen. De meeste lopen direct door naar 'hun' werkplek. Foto's en pictogrammen helpen ze om de weg door het twintig jaar ou de gebouw te vinden. Als De Haas een willekeurige ruimte in loopt, leggen begeleiders juist uit hoe die dag wordt ingedeeld. Als De Haas binnenstapt, kijken de deelnemers verrast op. „Meestal worden ze niet ge stoord bij hun dagelijkse bezig heden", legt ze uit. „Dat schept verwarring. Duidelijkheid en re gelmaat rijn erg belangrijk in de omgang met mensen met een verstandelijke handicap." De naburige groep doet het wat rustiger aan. „Deze bezoekers rijn al wat ouder", vertelt De Haas. „Zij beginnen met een kopje thee. Een dag bij de Zuid wester is voor veel cliënten erg inspannend en we willen het niet forceren." Toen De Haas drie jaar geleden bij het activiteitencentrum kwam werken, merkten rij en haar medewerkers dat de deel- gelost. Aan die andere 79 doet het plan niets. Dan gaat het om de paraatheid en de beschik baarheid van ambulances. Om alle problemen op te lossen rijn er meer ambulances en perso neelsleden nodig." De gedeputeerde wil dat er geld komt voor ambulanceplannen die de ambulanceregio's in Zuid-Holland zelf hebben ge maakt. „Het RIVM gaat niet eens uit van een dekking van honderd procent. Er rijn dus nog gebieden, zoals de Duin- en Bollenstreek en de Krimpener- waard, waar de ambulance er niet binnen vijftien minuten kan rijn. Ik wil dat overal in Zuid- Holland, in Den Haag, op Goe- ree en in Leiden, de ambulance er op tijd is. En dat kost geld." Uitvoering van het eigen plan van de CPA Hollands Midden betekent uitbreiding van het huidige aantal uitrukposten met twee: Leimuiden en Zevenhui- zen-Moerkapelle. Volgens het RIVM krijgen meer Nederlan ders op tijd een ambulance als het RIVM-plan doorgaat Het In stituut erkent dat sommige ge bieden zoals Hollands Midden, Kennemerland en de Gooi- en Vechtstreek er wel op achteruit gaan. Het RIVM noemt dat een 'ongewenst neveneffect'. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in Activiteitenbegeleidster Erica de Haas. „Duidelijkheid en regelmaat zijn erg belangrijk in de omgang met mensen met een verstandelijke handicap." Foto: Henk Bouwman nemers veel meer konden dan daarvoor werd gedacht. „Hun niveau werd te laag ingeschat Mijn streven is de cliënten seri eus te nemen. Te kijken naar hun kwaliteiten. Ze moeten de ruimte krijgen om zich te ont plooien. De beste manier om ze te begeleiden, is door het tonen van respect, geduld en een ge zonde dosis humor." De vijfenzestig deelnemers wer ken in groepen aan verschillen de producten, die zowel een voudig rijn als leuk om te ma ken. Taarten en T-shirts, asbak ken en fotolijstjes. De artikelen worden verkocht aan particulie ren of in de winkel van het dag centrum. De Zuidwester maakt hier geen winst op. „Van de op brengst kopen we weer nieuw materiaal", legt De Haas uit. De Haas studeerde aan de PA BO in Oegstgeest. Een halfjaar heeft ze het werk in het onder wijs volgehouden. Het werken met mensen met een verstande lijke handicap sprak haar veel meer aan. „Het geeft zoveel vol doening om te zien hoe mijn mensen groeien", legt rij uit. „Elke dag leren ze er weer een stukje bij." Sinds 2000 is De Haas locatiehoofd. Haar functie bestaat voornamelijk uit bu reauwerk, maar ze is regelmatig in de groepen te vinden. „Indien er rieken rijn, spring ik bij. Zo blijf ik betrokken bij de dagelijk se gang van zaken. Normaal ge sproken staat de deur van mijn kantoor ook altijd open", zegt ze, doelend op de gesloten deur. „Iedereen in dit gebouw kan te pas en te onpas naar binnen lo pen. Dat vind ik alleen maar ge zellig." leiden/regio - Definitief stop pen met roken? De GGD en de thuiszorg helpen. De gezond heidsdienst en Groot Rijnland houden vanaf 5 maart weer een cursus voor inwoners in het ge bied rond Leiden, Katwijk en Al phen aan den Rijn. „De ervaring leert dat met behulp van deze cursus zeventig tot tachtig pro cent van de deelnemers stopt met roken", zegt Manon Hek man van de GGD. „De cursisten ervaren de steun van de groep als de belangrijkste succesfac tor." De cursus in het Leidse GGD-gebouw bestaat uit tien bijeenkomsten en kost 125 euro; korting is mogelijk. Opgave: 071- 5163336.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9