NAVO stopt overleg over steun Turkije BUITENLAND Menselijke schilden maken zich op voor bommenregen Rusland profiteert alleen op papier van handel met Irak ■b E Geen overeenstemming bereikt Aziz: Bush is nieuwe Hitler Schroder verdedigt beleid Dehaene kan het niet laten Man met granaat aangehouden op Britse luchthaven Bush is er klaar voor collaborateur ii blijft vrij Franse nazi-collabo- ■urice Papon (92) [terug naar de gevan- Jhoogste beroepsin- m Frankrijk verwierp iet verzoek van het j ministerie om de ge topfunctionaris van fregime weer op te en rechtbank in Parijs j vorig jaar dat Papon js om de rest van zijn [zitten. Zijn vrijlating feen storm van protest jk en daarbuiten. De itie veroordeelde Pa- p3 tot tien jaar gevan- Fwegens misdaden te- iselijkheid. coach' licht Irak coach van het tbalelftal, de Duitser ;e, keert op korte ig naar Duitsland in >t de oorlogsdreiging ge, de voormalige van Oost-Duits- begin november eenfl als verantwoordelij - jt Iraakse nationale nstnijBt Olympisch team. ""T zijn contract een ten opnemen dat hij oorlogsdreiging jlgen voor zijn posi- iten. takkoord emier )02 chukj- De Palestijnse pre- ir Arafat gaat in «koord met de be- uit dfan een premier die nentfse leiding van de Pa- ïtoriteit op zich zou it meldden gisteren - n en Palestijnse func- Cljn.Arafat stemt in met de benoeming temier als er een Pa- i Ojaat is gevormd en wet is goedgekeurd", hoge Palestijnse 01?TS op voorwaarde van ra^eït. Arafat heeft zich ,!let tegen de benoe- .^ïen premier, vermoe- lekw^ees dat een dergelij- n0o,ft machtsbasis zou oer&i Ifjihad ind gouden Israëlische leger metsafgelopen nacht in hadop de Westelijke Jor- ahet acht Palestijnen ïdenjen, onder wie de Pr(%ider van de militai- ran de Islamitische is in Palestijnse krin- I nen. De Islamitische de verantwoorde- geëist voor een reeks aanslagen in Israël. 1Koleibi werd sa- en 22-jarig lid van de .jpakt, nadat militai- i^ouw waarin hij ver- j1 aajën omsingeld. Si wijn in s rant taboe Dit De eigenaar van r daftant in New York is *|enl igen wijze in het ge- len tegen Frankrijk met de crisis rond krïj&n heeft besloten evenhen van de kaart te estauranthouder is Fransen omdat die tem ralsnog niet willen kui dat land door Irak aten evallen. De eigenaar iuentn bewust dat Frank- ,r e{\kker zal liggen van laar dat hoeft ook "F "fij. „Ik wil gewoon tot J' ^Jede tegen 3 in Irak hoferscheidene Ameri- diumocratische leden nde^igres en familiele- ^ndflitairen, hebben gis- lijkejn federale rechtbank a M^en geding aange ef isin een oorlog tegen Makomen. De klagers bfyolgens de Ameri- ^endhdwet alleen het recht heeft om een oliat) kondigen, en niet kt. De advocaat die u^fcklagers optreedt, u z, verklaarde dat 'de ïn koning is. Hij macht om een i een ander land te )nder een oorlogs- het Congres'. i'Jïiatie over "4 bedacht' nogtwDe informatie iersi(rikaanse autoriteiten it om vorige week te t ontren voor een sterk ig inkans op aanslagen, ^inlijk verzonnen. Dit o'n 'Amerikaanse zender tsenbu gaan om aanwij- Giafleen gevangen al- ster, der. De man legde is dk een verklaring af )e Mogelijke aanval op datfce doelen. Later inn&n onderworpen aan h diit de leugendetector, dat hij loog. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland heeft innige economische banden met het re gime van Saddam Hussein. Of het nu om olie, wapens of elektri citeit gaat, Russische bedrijven krijgen in Irak de voorkeur. Pro bleem is dat de lucratieve con tracten niets waard zijn zolang economische sancties van kracht blijven. President Poetins dilem ma: Rusland wint weinig als Hus sein in het zadel blijft, maar het kan veel verliezen als de dictator verdwijnt Op papier is Irak waarschijnlijk de belangrijkste handelspartner van Rusland. Bedrijven is Lukoil, Tatneft, Slavneft en Gaz prom hebben de rechten ver worven voor de exploitatie van enorme olievelden in Irak. Door die contracten heeft Rusland ongeveer 50 procent van de to tale oliereserves van Irak in han den, goed voor zo'n 70 miljard vaten (een vat levert momenteel meer dan dertig dollar op). Af gelopen zomer sloten de twee landen ook nog een contract ter waarde van 40 miljard dollar voor de aanleg van wegen, irri gatieprojecten, raffinaderijen en spoorwegen. Het contract werd ondertekend alsof het niets was. En dat is het waarschijnlijk ook: niets. De prachtige vriendschap tus sen Rusland en Irak heeft name lijk een klein probleem: de eco nomische sancties van de Ver enigde Naties. Irak mag slechts op zeer beperkte schaal olie uit voeren waardoor het geen enke le zin heeft om olievelden te ex ploiteren. En zolang Irak geen olie mag uitvoeren heeft het geen dollar in kas. De aanleg van wegen, irrigatieprojecten, raffinaderijen en spoorwegen door Russische bedrijven is on der de huidige omstandigheden niet meer dan een illusie. Het reële economische rende ment van de goede betrekkin gen tussen Rusland en Irak is beperkt gebleven. Irak mag olie exporteren in ruil voor 'essentië le goederen', zoals voedsel en medicijnen. Deze handel is voor 40 procent in handen van Rus land, wat sinds 1996 ongeveer 4,5 miljard heeft opgeleverd, verdeeld over zo'n 300 Russi sche bedrijven. Rusland heeft ook contracten binnengehaald voor de con structie van elektriciteitscentra les. Het staatsbedrijf Techno- promexport zou daarmee onge veer een half miljard hebben verdiend. Verder exporteert Rusland nog wat landbouwma chines en auto's die het verder nergens kwijt kan. Erg indruk wekkend is die handelsbalans niet, aangezien Irak nog een re kening van ongeveer 9 miljard dollar heeft openstaan voor wa pens die in het verleden zijn ge leverd. De Russen weten bovendien dat Saddam een onbetrouwbare partner is. Toen de topman van Lukoil, Vagit Alekperov, verklap te dat hij al rekening hield met een vertrek van Saddam ver scheurde Irak onmiddellijk het contract. Het gigantische olie veld West Quma-2 zou volgens geruchten nu in handen komen van het Franse TotalFinaElf, als beloning voor de politiek van Chiraq. Eerder verloor TotalFi naElf op zijn beurt echter het recht op de exploitatie van het olieveld Nahr bin Umar, omdat Frankrijk in 2001 instemde met nieuwe sancties tegen Irak. Het Russische staatsbedrijf Zaroe- bezjneft kreeg toen de voorkeur. In werkelijkheid maakt het wei nig uit, omdat niemand met de exploitatie kan beginnen. De be loftes van Saddam zijn daardoor volstrekt vrijblijvend. Hij kan be drijven alleen op papier rijk ma ken. Rusland wint dan ook weinig als Saddam in het zadel blijft. Irak zal arm blijven. De schulden worden nooit afgelost en de handel stelt weinig voor. Maar dat betekent niet dat Rusland zit te wachten op 'regime change'. Het einde van het huidige regi me zou gepaard gaan met een enorm economische risico's voor Rusland. De Iraakse oppo sitie heeft al aangekondigd dat de Amerikanen 'een grote hap' van de olie krijgen als ze helpen Saddam te verdrijven. Het is de vraag of er iets voor de Russi sche bedrijven overblijft, on danks vage toezeggingen van de regering Bush. Op de langere termijn vreest Rusland een structurele daling van de olie prijzen als de enorme reserves van Irak op de markt komen. De van olie-export afhankelijke Russische economie komt dan onherroepelijk in de problemen. rome/ap - De Amerikaanse pre sident George W. Bush is 'de nieuwe Hitier'. Dat zegt de Iraakse vice-premier Tariq Aziz in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met de Italiaanse krant Corriere della Sera. In het interview maant Aziz Ita lië zich niet met de zaken van Irak te bemoeien. De Italiaanse premier Silvio Berlusconi staat pal achter de VS, die voorberei dingen treffen om desnoods zonder toestemming van de Verenigde Naties een oorlog te beginnen tegen Irak. In reactie hierop zei Aziz dat Berlusconi niets met 'de binnenlandse situ atie van Irak' te maken heeft. Aziz praat de komende dagen in Italië met vertegenwoordigers van de centrumlinkse oppositie, die zich tegen Italiaanse steun aan de VS heeft gekeerd, en mo gelijk ook met minister van bui tenlandse zaken Franco Frattini. De meeste aandacht zal echter uitgaan naar Aziz' ontmoeting met paus Johannes Paulus II, die fel tegen een aanval op Irak is en heeft gezegd dat een oor log in Irak een nederlaag voor de mensheid zou zijn. De Nederlandse Socialistische Partij (SP) wil de Iraakse vice- premier Tarek Aziz laten oppak ken nu hij zich in Italië bevindt. Volgens de socialisten is Aziz een oorlogsmisdadiger en zou voor het Internationaal Strafhof in Den Haag moeten worden gebracht „Je kunt hem beter vervolgen dan een oorlog met hem voeren", aldus SP-kamerlid Harry van Bommel. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Secretaris-generaal Ro bertson heeft gisteren zijn pogin gen opgegeven om de NAVO op één lijn te krijgen over de be scherming van Turkije. Vier lange dagen van vrijwel onafgebroken overleg zijn daarmee geëindigd in een diplomatiek fiasco. „Er was gewoon te weinig overeen stemming om nog vooruitgang te kunnen boeken", aldus een woordvoerder gisteren. Eigenlijk is er geen enkele stap vooruit gezet sinds maandag morgen, toen Frankrijk, Duits land en België aankondigden dat ze het nog te vroeg vonden om militaire voorbereidingen te treffen voor de bescherming van Turkije. De Duitse minister van defensie Peter Struck verklaarde gisteren in het Duitse parlement dat de negentien lidstaten van het bondgenootschap 'op zijn laatst zaterdag' een besluit kun nen nemen dat Turkije tevreden stelt. Het hoofd van het inspectie team Hans Blix en directeur Mohammed el-Baradei van het Atoomenergie Agentschap (IAEA) brengen vanmiddag ver slag uit aan de Veiligheidsraad. Die rapportage zal volgens door onze correspondent Wierd Duk berliin - Een dag voor de cruci ale rapportage van de chef-wa peninspecteurs in de Veilig heidsraad heeft de Duitse bondskanselier Gerhard Schro der (SPD) gisteren in de Bonds dag nogmaals zijn afwijzing van een militaire interventie in Irak onderstreept. Schroder, wiens verzet tegen de Amerikaanse oorlogsplannen bij beleidsma kers in Washington grote irrita tie heeft uitgelokt, pleitte in een veertig minuten durende rede met overgave voor een vreedza me ontwapening van Saddam Hussein. Duitsland voor duidelijkheid zorgen. Maar uit Parijs en Brus sel klinken minder positieve ge luiden. „Of er zaterdag een ak koord ligt, hangt af van de in houd van het rapport", aldus een Belgische regeringswoord voerder. Er is zaterdag nog geen vergadering van de NAVO-raad gepland. De zegsman van de Belgische minister van defensie Flahaut maakte gisteren duidelijk hoe hoog de ergernissen en irritaties binnen de NAVO inmiddels op gelopen zijn. Volgens hem ver oorzaakt secretaris-generaal Ro bertson 'scheuringen' door tel kens opnieuw de ambassadeurs van de lidstaten voor formeel overleg bijeen te roepen. „Die vergaderingen irriteren alleen maar, ze dragen niet bij tot een oplossing", zei hij. De Britse minister van buiten landse zaken Jack Straw heeft gisteren in het Britse parlement het Duits-Franse vredesvoorstel naar de prullenbak verwezen. Het plan dat voorziet in vredes troepen voor Irak en extra wa peninspecteurs, heeft de steun van de Russische president Vla dimir Poetin. Straw noemt het 'onrealistisch en onpraktisch'. Volgens hem geeft het Bagdad alleen het signaal dat tegenwer king iets oplevert. Kritiek dat hij verantwoordelijk zou zijn voor een ernstige ver storing van de Duits-Ameri kaanse betrekkingen, wimpelde Schroder weg: „Het kan toch niet fout zijn om zoveel moeite te doen voor de kleinste kans op vrede." De anti-oorlogskoers van de rood-groene regering wordt door een meerderheid van de Duitse bevolking gé- steund. In een bij vlagen hectisch debat verweten woordvoerders van de liberale en christen-democrati sche oppositie Schroder het in ternationale aanzien van Duits land te schaden. De kanselier zou het grootste land van Euro pa internationaal isoleren. mayport - President Bush luncht met Amerikaanse mariniers die op het punt staan te vertrekken. Bush vertelde hen dat hij er alle vertrouwen in heeft dat ze klaar waren om een mogelijke oorlog tegen Irak te winnen. Foto: Reuters/Larry Downing door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Hij is dan toch over stag. Dagenlang werd op het in ternet actie gevoerd om het Bra bantse trekpaard Jean-Luc De haene van stal te halen. De po pulaire burgemeester van Vil voorde en oud-premier hield zijn been echter stijf, hield stug vol dat hij geen kandidaat zou zijn bij de parlementsverkiezin gen van 18 mei. Maar sinds gis teren prijkt zijn naam dan toch op de kieslijst. 'Dehaene is de Obelix van de Vlamingen. Er staan meer dan 100.000 Asterixen achter U'. 'Liever een eerlijk en competent zwijn dan een leugenachtig en dictatoriaal konijn'. Het waren maar enkele van de soms ludie ke reacties die binnenkwamen op de website www.dehaene-er- op.tk. Een initiatief van het christen-democratische kamer lid Joke Schauvliege. Zij ontke tende een ware hype rond de oud-premier. Schauvliege is er van overtuigd dat Dehaene een doorslaggevende rol kan spelen in de strijd over de vraag wie zich straks de grootste partij van Vlaanderen mag noemen: de Belgische christen-democraten CD&V van Dehaene of de Vlaamse Liberalen en Democra ten (VLD) van de huidige pre mier Guy Verhofstadt. Zelf zag Dehaene een terugkeer in de nationale politiek niet zit ten. Tenminste, dat riep hij toch steeds weer. Na de verkiezingsnederlaag van mei 1999, toen de dioxineldp- pen hem de politieke kop kost ten en zijn partij een historisch verlies leed, verliet hij het natio- anle en Europese toneel en trok zich terug in het stadhuis van Vilvoorde. Kandidaat-premier, hij moest er zelfs met de enkele haar die hij nog op zijn hoofd heeft, niet aan denken, zo ver luidde. Spijtig voor de CD&V. Zeker omdat Dehaene nog steeds waanzinnig populair is in Vlaanderen. Uit een opiniepeiling van de krant De Standaard en de Vlaamse Radio en Televisie bleek onlangs dat hij zich de op één na populairste politicus mag noemen, vóór Verhofstadt maar na Steve Stevaert, het socialisti sche boegbeeld uit Hasselt. Gis teren maakte Dehaene dan ook bekend dat hij bezweken is on der de zware druk die er de voorbije dagen vanuit zijn partij op hem is uitgeoefend. londen/anp - Een deel van de Britse internationale luchthaven Gatwick bij Londen is gisteren ontruimd geweest nadat in de bagage van een man uit Vene zuela een handgranaat was aan getroffen. In de buurt van het internationale vliegveld Heath row arresteerde de politie twee personen omdat zij zich ver dacht gedroegen. De 37-jarige man uit Venezuela had met de maatschappij British Airways gevlogen. Het toestel kwam uit Colombia en had een tussenlanding in de Venezo laanse hoofdstad Caracas ge maakt. De politie wilde verder geen mededelingen doen. Op Gatwick werden alle vluch ten geannuleerd die gepland stonden vanaf de noordtermi- nal. De tweede luchthaven van Londen liet de geëvacueerde passagiers in bussen naar de zuidterminal brengen, die open bleef. Honderden passagiers za ten urenlang vast in vliegtuigen die niet konden worden afge handeld. Gisteravond ging de noordterminal weer open. Het duo dat bij Heathrow was gearresteerd, werd voor verhoor meegenomen naar een politie bureau. De politie trof in de au to van de twee verdachten geen De wegen rondom vliegveld Gatwick werden gisteren geruime tijd afgesloten nadat er een man met een handgranaat was aangehouden. Foto: Reuters/Peter MacDiarmid wapens aan. Het tweetal wordt uit voorzorg vastgehouden, al dus een woordvoerder. Eerder gisteren liet de Britse mi nister van binnenlandse zaken, David Blunkett, in het parle ment weten dat Groot-Brittan- nië met 'een echte en serieuze dreiging' van terrorisme wordt geconfronteerd. Uit vrees voor aanslagen is de bewaking in en rond Britse vliegvelden begin deze week sterk opgevoerd met extra politie en antiterreureen heden. VS tegen sancties Noord-Korea new york/ap - De Verenigde Staten willen geen sancties te gen Noord-Korea, maar blijven streven naar een diplomatieke oplossing. Dat heeft de Ameri kaanse plaatsvervangend VN- ambassadeur Richard William son gisteren gezegd. Een dag eerder besloot het bestuur van het Internationaal Atoomener gie Agentschap (IAEA) dat de Veiligheidsraad zich over Noord-Korea moet buigen om dat het land het verdrag tegen verspreiding van kernwapens heeft geschonden. De VS zijn tevreden over het be sluit van het IAEA om de zaak door te verwijzen naar de Veilig heidsraad. Washington had daarop aangedrongen omdat het wil laten zien dat de crisis rond Noord-Korea een interna tionaal probleem is. Noord-Korea wil met zijn nucle aire provocaties onderhandelin gen met de VS afdwingen, maar die zijn niet van plan toe te ge ven. China, de enige bondgenoot van Noord-Korea, stemde in het IAEA-bestuur voor de resolutie over doorverwijzing. Rusland onthield zich van stemming. door onze correspondent Harald Doornbos bacdad - Sommigen zijn alleen geko men, anderen hebben familieleden of vrienden meegenomen. Maar de Itali aan Alfredo Tucci spant wel de kroon. Niet alleen is hij met 70 jaar het oudste menselijke schild, maar hij is helemaal vanuit Italië naar Bagdad gereden met vrouw en hond. Allen zullen als mense lijke/dierlijke schilden dienen als Ameri ka en Groot-Brittannië overgaan tot een oorlog tegen Irak. „Ik ben faliekant tegen deze oorlog", zegt Tucci, die vroeger theaterstukken schreef. „Als het moet gaan wij op strategische plaatsen staan in een po ging bombardementen te stoppen. Vredesgroepen uit de hele wereld zijn in de Iraakse hoofdstad neergestre ken, in een poging een oorlog te voor komen. Zeker nu iedereen met span ning wacht op het vandaag te ver schijnen cruciale rapport van Hans Blix, het hoofd van de VN-wapenin specteurs, zetten de honderden vre desactivisten hier alles op alles om wapengekletter te voorkomen. „Vanaf vandaag roepen we iedereen ter we reld op om iedere dag een minuut stil te staan bij de crisis in Irak. Praat 60 Volgens haar heeft Irak niets verkeerd gedaan. „We hebben in Irak niets ge zien dat erop duidt dat ze massaver nietigingswapens hebben. Als deze oorlog doorgaat, kunnen ze net zo ge makkelijk de volgende keer Canada aanvallen." Vrede is een nobel doel, maar mense lijk schild zijn is natuurlijk geen pretje. De Iraakse autoriteiten hebben hen al toegestaan om strategische plekken als waterkrachtcentrales en bruggen te inspecteren. Hierop zullen ze gaan Sêrian als het bommen gaat regenen, „n." redesactivisten ogen dan ook een laas driée bedeesd. „Ik ben al een oude seconden met buren. Zeg hen dat vre .tiviteitences zo bang ben ik niet om te de moet winnen", aldus Roberta Ta-merken, merktiyervolgt Tucci, „maar mijn man, een Canadese grootmoeder uhedewerkers dat'in natuurlijk zeerTe- Montreal. Tolijk kwispelc ">nt- Bemard is overduidelijk het enige le vende schild dat nergens mee zit. Zor geloos genietend van alle aandacht van de collega-menselijke schilden, staat het beest hijgend voor de ingang van het Iraakse ministerie van infor matie. Ook'John Meulendijk (31), een com puterdeskundige uit Canada, is bedui dend minder optimistisch dan de SintBemard. „Ik wil geen martelaar worden. Voor mij is dit een symboli sche actie tegen de oorlog", meent hij. Zijn thuisgebleven vriendin steunt hem, zo laat hij weten. „Maar ze zou graag willen dat het iemand anders was die naar Bagdad toe was gegaan', vertelt Meulendijk, die Nederlandse voorouders heeft. De enige Nederlandse vredesactivist die zich op dit moment in Bagdad be vindt, heet Cor Keijzer. De 66-jarige ex-predikant uit Leeuwarden staat op het punt huiswaarts te keren. „Het is niet de bedoeling dat ik een menselijk schild word", zegt hij, „ik ben hier om mijn solidariteit te tonen met het Iraakse volk. Maar als er morgen bom men zouden vallen, dan blijf ik. Dat is ons beleid." De acties van de vredesactivisten zijn bedoeld om het anti-oorlogsfront zo breed mogelijk te maken. De huidige verdeeldheid in de NAVO wordt ge zien als 'een goede zaak'. Maar het ge heime wapen van de vredesactivisten heet Nelson Mandela. In een brief aan de voormalige Zuid-Afrikaanse presi dent smeken de vredesactivisten Mandela om zo spoedig mogelijk naar Irak te komen. Het is hun vaste overtuiging dat de Amerikanen het niet aandurven om te bombarderen op het moment dat de alom gerespecteerde winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede zich in het land bevindt. Mandela, die president Bush vorige week een man noemde die niet normaal kan nadenken en van plan lijkt de wereld in een holocaust te storten, heeft nog niet gereageerd. Westerse journalisten In Irak zijn gebonden aan restricties en kunnen niet vrij rond reizen en vrij met mensen praten. Dit geldt ook voor onze correspondent Harald Doornbos, die continue wordt begeleid door een door de Iraakse autoriteiten aan hem gekoppelde persoon, die bepaalt wat hij wel en niet mag doen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7