ECONOMIE Getronics vordert m omzetting Sterke merken doen het goed in slechte tijden Werelds snacken met halal-burgers Unilever ligt niet wakker van prijzenslag supers Eis anderhalf jaar tegen laatste verdachte Clickfondszaak Beveiligers weer snel ontslagen RMU pleit voor 'moederkorting' Directeur stapt op bij Numico Air Lib vraagt surseance aan Opvolger Sabena verwacht winst Enron betaalde geen belasting Nieuwe partner voor Cruceli in VS iik Reorganisatie in Duitsl£ leidt tot fors verlies Pret" Kleine lichtpuntje^ schiphol - Het beveiligingsbe drijf Seceurop heeft op Schip hol enkele tientallen beveiligers ontslagen die nog geen week in dienst waren. De werknemers hadden net hun basisopleiding achter de rug. Ze zijn op straat gezet omdat Seceurop het pro ject 'verkeerd ingeschat' had. In augustus vorig jaar moest het beveiligingsbedrijf voor Schip hol met spoed op zoek naar be veiligingsmensen. Europese re gels eisten een nieuwe, veel in tensievere, bagagecheck voor alle reizigers op de luchthaven. In januari bleek dat Seceurop te veel mensen had aangenomen. veenendaal - Moeders die niet gaan werken maar voor hun kinderen zorgen, zouden een belastingvoordeel moeten krij gen. De vakbond RMU pleit voor een thuisblijfmoederaftrek (TBM-korting) in de inkom stenbelasting. Het voordeel zou eerlijker zijn, omdat de over heid wel kinderopvang subsi dieert voor werkende vrouwen. De aftrekpost zou ook een uit komst moeten zijn voor grote gezinnen, waarvan de moeder vaak thuisblijft. De Reformato risch Maatschappelijke Unie (RMU), met 15.000 leden, vindt ook dat de kinderkorting en kinderbijslag verhoogd moeten worden. zoetermeer - Voedingsconcern Numico ziet zijn financieel di recteur P. Oomens vertrekken. De onderneming heeft ook al een opvolger te hebben gevon den in de persoon van Jean- Marc Huët, nu nog werkzaam bij de zakenbank Goldman Sachs. Numico is vorig jaar een andere richting ingeslagen. Het richt zich nu op klinische voe ding en babyvoeding. De Ame rikaanse vitaminebedrijven Rexall Sundown en Unicity, destijds voor enkele miljarden gekocht, worden vanwege te genvallende prestaties van de hand gedaan. parijs - De Franse luchtvaart maatschappij Air Lib heeft gis teren in Parijs uitstel van beta ling aangevraagd. De aanvraag was onontkoombaar nadat po gingen waren mislukt om de noodlijdende luchtvaartmaat schappij overeind te houden. Pogingen van de Nederlandse investeringsmaatschappij Imca om Air Lib over te nemen strandden vorige week.De rechtbank zal zich beraden over de vraag of Air Lib een door start kan maken of dat het doek definitief valt. De maatschappij was onderdeel van Swiss Air en heeft een schuld van 120 mil joen euro. Air Lib verloor vorige week haar vliegvergunning. brussel - SN Brussels Airlines, de opvolger van de failliete Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena, denkt dit jaar een net towinst te kunnen boeken van 5 miljoen euro. In 2002 was er nog een negatief resultaat van 35 miljoen euro. Volgens het bedrijf was een verlies van die omvang voorzien. SN Brussels Airlines had eind vorig jaar nog 110 miljoen euro in kas. Washington - Het Amerikaanse energieconcem Enron, dat eind 2001 ten onder ging nadat het op grote schaal had gesjoemeld met zijn boekhouding, heeft over de periode 1996-1999 geen belasting betaald. Dit blijkt uit een studie van de commissie voor financiën van de Ameri kaanse Senaat. Volgens Max Baucus, lid van de Senaatscom missie, 'overdonderde' Enron de belastingdienst met de com plexiteit van zijn transacties. In de periode 1990-1995 betaalde het concern slechts 325 miljoen dollar aan belastingen. In 2000 en 2001 was dat een schamele 63 miljoen dollar. leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Cruceli heeft alweer een Amerikaans collegabedrijf gevonden die met het produc tiemiddel PER.C6 wil werken. De in Seattle gevestigde Targe ted Genetics Corporation heeft met Cruceli een akkoord gete kend voor het gebruik van PER.C6 voor de productie van vaccins. Targeted Genetics ver richt klinisch onderzoek aan een medicijn tegen taaslijm- ziekte en ontwikkelt producten tegen bloedziekte, reuma, kan ker en infectieziekten. PER.C6 is een vloeistof van cellen, die therapeutische eiwitten en en zymen kunnen produceren. vrijdag 14 februari i =ï)e 1 1UI den haag/gpd - Zeker in een teruglopende economie wordt duidelijk dat sterke merken werken. Cola-verko pen in de supermarkten lopen voor het eerst sinds jaren terug, maar Coca-Cola groeit. De sigarettenverkoop staat onder druk, maar Marlboro en Camel verkopen beter dan de rest. Gemalen koffie verkoopt steeds min der, maar de ronde koffie zakjes (pads) van Senseo Cre- ma zijn niet aan te slepen. Dat blijkt uit de merken top-100, het jaarlijkse overzicht van de best verkochte A-merken van het blad Food Ma gazine en onderzoeksbureau Information Resources. Zij baseren hun lijst op de verkopen gedurende twee we ken in 2002, in 87 procent van de Nederlandse super markten. Zuivelgiganten Campina (1) en Friesche Vlag (2) voeren zoals gebruikelijk de lijst aan. Ook deze be drijven weten aan dalende tendensen in de markt te ontsnappen (lagere melkverkoop) door handig gebruik te maken van vooral gezondheidsmerken (Vifit) en luxe producten (Fruitzuivel). In de top-10 van A-merken (Heineken, Unox, enz.) zijn voor het overige weinig ver schuivingen. De onderzoekers zien wel een paar duidelijke winnaars. Senseo Crema van Douwe Egberts mag duurder zijn, maar dat wordt blijkbaar geaccepteerd - met als argu ment dat 'de gootsteen niet meedrinkt' en vanwege het gebruiksgemak. Daarentegen zakt - ondanks een recla meoffensief -Kanis Gunnink mee in de algemene ma laise op de markt voor gemalen koffie (gemiddeld tien procent minder). Een merk dat doordendert in de top-100 is Bacardi Breezer (op plaats 41, komend van 57). Het mixdrankje verkocht vorig jaar liefst 43 procent meer. Bij Dr. Oetker is de pizza de grote winnaar plus 42 procent omzet, on danks het feit dat, tot verwondering van de onderzoe kers, een aantal supermarkten deze belegde deegschij ven (nog) niet verkoopt. Verliezers zijn, behalve de koffiebranders, ook merken als Ambi-pur (luchtverfrisser) en CSM (suiker in het al gemeen is uit). Zonnatura gaat ook achteruit (gezond heidsproducten zijn wel in, maar dit merk is stiefdoch ter sinds de verkoop door Nutricia aan Boas), net als Drum (shag verkoopt minder, maar concurrent Jakobs juist weer 13 procent meer). Merken die volgens de onderzoekers staan te dringen om bij de top-100 te komen zijn Dove (zeepjes), Red band (feestdrop) en Bertolli (olijfolie). Ook nieuwkomer Pringles doet het goed op de stagnerende markt voor chips. Dat betekent dat merken als Bar-le-duc (bronwa ter, 96 op de lijst), Cöte d'Or (chocola, 97), Almhof (kaas, 98) en Friskies Felix (kattenvoer, 99) het volgend jaar waarschijnlijk kunnen schudden. Nummer 100 is nieu weling Witte /Color Reus (wasmiddel), die volgens de onderzoekers de potentie heeft om hogerop te komen in de lijst.' door Cathérine van der Linden leiden - Chicken Cottage is de eerste allochtone'rivaal van Mc Donald's. De Britse fastfoodketen verkoopt halal-kip, -burgers en - friet. Hoe een Irakees moslims en niet-moslims bijeen brengt. Holland? Dat is tien keer zo bu reaucratisch en ontmoedigen- der dan Groot-Brittannië. De Britse Chicken Cottage-direc teur Thair Feely (45) verbergt zijn frustratie grotendeels, maar in zijn verhaal laat hij weinig over van het gemiddelde ge meentebeleid dat de uitbreiding van zijn fastfoodketen vertraagt. Feely wacht in sommige steden al twaalf maanden op vergun ningen voor een afvalcontainer of een verbouwing. In Den Haag is de opening van drie restaurants met enkele maanden uitgesteld tot halver wege dit jaar. Alleen in Leiden was de opening van de eerste Chicken Cottage in 2001 binnen twee maanden rond. „Ik dacht toen dat dat standaard was voor Holland. Maar in dit land wordt vooral in problemen gedacht en niet in oplossingen gegros sierd." De in Irak geboren Brit, is als oprichter en directeur verant woordelijk voor de expansie van Chicken Cottage in Europa. De fastfoodketen past de Ameri kaanse en westerse eetgewoon ten aan de spijswetten van mos lims aan, zodat ook zij buiten de deur halal ('toegestaan') kunnen snacken. Dat gebeurt door uit sluitend ritueel geslachte kip pen, schapen en runderen te ge bruiken, zoals is voorgeschre ven. Ook in de sauzen, milksha kes, andere dranken en de ver pakkingen is rekening gehouden met het verschil tussen rein en onrein. Maar noem Chicken Cottage geen islamitische Mc Donald's, want daarmee voelt Feely zijn zakelijk inzicht tekort gedaan. „Wij introduceren halal-fast- food, maar we zien dat los van religie. We richten ons op ieder een. Het zou commercieel zelfs onhandig zijn om onszelf te ver binden aan een klein deel van de markt. In Groot-Brittannië zijn zes van de tien klanten christelijk, joods of niet-religi- eus. Zij komen voor de smaak van de kip, en misschien omdat zij weten dat ritueel geslacht vlees de risico's van bacteriële besmettingen verkleint Uit onze eigen onderzoeken blijkt dat bij na niemand principiële bezwa ren heeft tegen halaL In Neder land is dat percentage zelfs ver waarloosbaar", stelt Feely. Assistent-bedrijfsleider Hizel Ashti Mohammad heeft in de twee jaar dat de eerste vestiging van Chicken Cottage open is misschien drie keer tekst en uit leg over halal moeten geven. Sinds dierenactivisten vlak na de opening een verband wilden leggen tussen de onderneming en de onzachtzinnigheid van de slacht en zelfs met Bin Laden hangt er een beschrijving aan de muur. Daarin meldt het bedrijf onder meer dat ritueel slachten niets nieuws onder de zon is, en tegenwoordig met verdoving ge schiedt. Thair Feely weet uit ervaring in thuisland Groot-Brittannië dat halal vanzelf inburgert. Hij be gon er in 1983 met El Halal Fried Chicken, nadat hij vanuit zijn reclamebureau de wereld van fastfoodketens had leren kennen. De keten telt inmiddels 47 vestigingen in Groot-Brittan nië en verkent in Nederland, België, Duitsland, Zuid-Afrika en Saudi-Arabië de markten. Vol gend jaar willen Feely en zijn partners in Groot-Brittannïë de honderdste Chicken Cottage openen. In Nederland wordt ge wacht op vergunningen om nog 22 vestigingen te openen. Chicken Cottage richt zich op iedereen en 'vertaalt' halal-gerechten naar een breed publiek. Foto: GPD/Harmen de Jong amsterdajm/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam achttien maanden cel geëist tegen de laatste hoofdverdachte in de Clickfondszaak. Ook zou de ex-directeur van een ef fectenhuis 300.000 euro boete moeten betalen. De man wordt ervan verdacht de oprichter en leider te zijn geweest van een criminele organisatie die zich be zighield met belastingontduiking, valsheid in geschrifte en heling gedurende een periode van ruim tien jaar. Daarbij zouden ook de twee andere hoofdverdachten zijn betrokken. De verdachten hebben met coderekeningen bij de Kas- Associatie willens en wetens geld buiten het zicht van de fiscus gehouden, zo luidt de beschuldiging. Via een van hen, een in Zwitserland gevestigde vermogensbe heerder, werden opdrachten verstrekt aan het effecten huis om op de beurs te beleggen. „Een rookgordijn om de Nederlandse autoriteiten bij de neus te nemen," stelt het OM. Hij wees op dat de man stelselmatig zakenrelaties en beleggers de mogelijkheid zou hebben geboden belas tingfraude te plegen. Ook heeft hij in feite achter het rookgordijn 'verborgen beleggen' mogelijk gemaakt, zo luidde het oordeel van de officier, die twee uur en drie kwartier nodig had om het requisitoir voor te lezen. Raadsman Schreuders zal in zijn pleidooi over twee we ken zeggen dat Justitie onzorgvuldig handelde en plei ten voor niet-ontvankelijkheid van het OM. Dat komt erop neer dat de rechters de zaak niet in behandeling nemen omdat naar hun overtuiging de officier procedu rele fouten heeft gemaakt De rechtbank doet uitspraak op 28 maart. Bijna vijf jaar en vijf maanden nadat het OM operatie-Clickfonds be gon met invallen op de beurs en bij diverse effectenhui zen. De affaire is de grootste financiële fraudezaak uit de Nederlandse geschiedenis. In vergelijking met de vorderingen van andere hoofd verdachten is de eis van achttien maanden relatief laag. Het OM heeft tegen drie andere verdachten dertig maanden en vier jaar geëist. Eén verdachte ging vrijuit omdat de rechtbank het OM niet-ontvankelijk verklaar de. De twee anderen zijn tot 15 maanden veroordeeld. door Achille Prick rotterd/lm - Prijzenslag in de supermarkt, stijgende populari teit van huismerken en een kri tisch calculerende consument. Topman Antony Burgmans van Unilever, één van 's werelds grootste A-merkfabrikanten van levensmiddelen en verzorgings producten, ligt er geen seconde wakker van. Tenminste, dat zei hij gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers van zijn con cern. „Weet u, toen ik hier 31 jaar geleden begon waren er ook al prijzenslagen. En ze zijn er nog steeds, constant, over de hele wereld." Burgmans weet zich gesteund door prima concemcijfers die hij gisteren presenteerde. In 2002 zag Unilever, bekend van onder meer Bertolli, Dove en Knorr, de nettowinst met 16 procent stijgen tot 2,1 miljard euro. De winst per aandeel kwam daarmee 18 procent ho- Unilever-topman Bergmans aan de ijsthee, voor de presentatie van de jaarcijfers gisteren. Foto: ANP/Robert Vos ger uit op 2,14 euro. En dat is vooral het resultaat van een nieuwe strategie die het bedrijf drie jaar geleden koos onder de naam 'De weg naar groei'. Uit die nieuwe koers blijkt dat Unilever zich wel degelijk zor gen heeft gemaakt over zijn A- merken. Het waren er te veel en dat hou je niet vol, want een A- merk heeft veel aandacht nodig. Ze kunnen alleen overleven bij constante productverbetering en -vernieuwing, in combinatie met veel reclame. Drie jaar gele den had Unilever 1600 merken, nu zijn het er nog 745 en over een kleine twee jaar moeten de 400 sterkste merken zijn overge bleven. Hoewel er dus nog 345 moeten verdwijnen, ligt Unilever al goed op koers met de topmerken. Met een omzetgroei van 5,4 procent werd de doelstelling van 4,5 tot 5 procent al gehaald. Unilever heeft nu veertien mer ken die ieder al goed zijn voor meer dan een miljard omzet per jaar, dat waren er vier jaar gele den nog vier. En ook in marke ting wordt veel geïnvesteenF in Nederland is UnUevexsf^» ^kels de grootste adverte» Ook andere doelstelt Verontwaardiging over zeven zonden Unilever Een nieuwe reeks ijsjes van het merk Magnum van Unilever heeft tot verontwaardiging geleid bij Christians for Truth (CfT). De organisatie vindt het 'niet kies' dat de ijsjes zijn gebaseerd op de zeven zonden. Volgens de groep wordt daarmee 'de kem van het evangelie' gebagatelliseerd. Enkele leden van de groep grepen de presentatie van de jaarcijfers aan om bij het Unile ver-hoofdkwartier in Rotterdam te demonstreren. Bestuurs voorzitter Burgmans van het concern was niet onder de indruk. Magnum houdt zich aan de huisregels, vindt hij. „Wij zeggen altijd dat reclame volgens de goede smaak moet zijn. Ook moet je geen minderheden voor het hoofd stoten." Hij voegde er aan toe dat Unilever 'niet iedereen tevreden kan houden'. De ijsjes worden nog dit jaar in Nederland geïntroduceerd. Magnum heeft de ijsjes met de zeven zonden (hebzucht, wraakzucht, wellust, ijdelheid, luiheid, gulzigheid en jaloezie) eerder al in andere landen op de markt gebracht ten. Van de 130 fabrieken die wereldwijd gesloten moeten zijn voor eind 2004, zijn er inmid dels 108 dicht. De 33.000 banen die moesten verdwijnen, zijn weg. Deels door ontslag, deels doordat merken met personeel en al zijn verkocht. Van de ten doel gestelde bespa ringen ter grootte van 9,3 mil jard euro, is 7,7 miljard al bin nen gehaald. 4 Wat het concern na 2004 gaat doen, als 'De weg naar groei' is voltooid, is nog niet bekend. „Wij hebben er alle vertrouwen in dat we alle doelstellingen gaan halen, maar ik ga verder niets zeggen over de periode daarna. Maar bent u maar niet bang dat we daar pas in decem ber 2004 over na gaan denken, het is nu al een belangrijk on derwerp," aldus Burgmans. se -r Amsterdam - Het IT-bedrijf Ge tronics heeft obligatiehouders, die gezamenlijk goed zijn voor iets meer dan 60 procent van de obligatieschuld, bereid gevonden hun vorderingen om te zetten in aandelen en contanten. Dat heeft Getronics vanochtend bekendge maakt. Het bedrijf wil dat houders van schuldpapieren met minstens 66,6 procent van de schuld meewerken aan de omwisseling. Getronics moet van de obliga ties af omdat het niet genoeg geld heeft om ze op de afgespro ken data in april 2004 en maart 2005 af te lossen. In totaal gaat het om 569 miljoen euro. Vandaag begint de inschrijfpe- riode voor de omwisseling van obligaties tegen aandelen en geld. Op 6 maart sluit de perio de. Volgens Getronics hebben in middels obligatiehouders, goed voor 44,4 procent van de schuld zich vastgelegd op dy( ling. Van 17 procentf heeft toegezegd woróe termijn een inschi^etl wacht jig Getronics is met 25.0ètij mers in dertig landennei werelds grootste I7anj De obligatiehoudeffh voor de tweede keerjlb selvoorstel. Een eerèa werd afgewezen. }t li In de nieuwe construct 1 obligatiehouders 81|i z van de aandelen infctei landse automatiseq contant geld tot 75 n en nieuwe schuldpi belang van de huidij houders in Getroni tot 3,5 procent. De brutoschuld bedroeg eind 2002 6 euro, de nettoschuïj-I joen euro. Met heiver van schuldpapieren iikkr zegt het bedrijf uit d/an nanciële problemen «se utc ==ftr vijfhuizen/ANP - Prolion, pro ducent van onder meer melkro- bots, heeft in het eerste halfjaar van het boekjaar dat op 1 juli vorig jaar begon, 7,8 miljoen eu ro verlies geboekt. Het verlies liep op door een 5,6 miljoen kostende reorganisatie bij de Duitse tak. Prolion maakte van daag bekend dat het met de banken in gesprek is om het verzwakte eigen vermogen aan te vullen. Onlangs kreeg het be drijf al een kapitaalinjectie van 12,5 miljoen euro. De omzet is met 315 procent gestegen naar 18,3 miljoen, maar die stijging komt vooral door de aankoop van de Gascoignt:- Groep. De integratieï. I drijf begon in april vC't moet binnenkort zij^en Prolion haalt driekwLe omzet uit convention nes voor het boereiL een kwart uit de vb melkrobots. Prolion 1 slankte vorm verder van onder meer de 1.. In zowel Duitsland enigd Koninkrijk g^jS) verder onder de merk^. Investeerder VSP haikp 42,9 procent van hetacj kapitaal in handenjen Bank rond de 10 proajej( pan BEURS BELICHT jpal rijefou De zwakke economie wordt zichtbaar. De werkloosheid neemt in snel tempo toe en we kennen waarschijnlijk allemaal wel mensen in onze directe om geving, die onverwacht te horen hebben gekregen dat ze niet meer nodig zijn. In de huizen markt stagneert de bovenlaag. Het aantal bedrijfsfaillissemen- ten neemt toe. En als Albert Heijn de prijzen verlaagt, dan weet je dat er iets aan de hand is. Het zijn allemaal signalen dat de tij den echt verande ren. Zelfs verjaar dagspartijtjes zijn niet meer wat ze waren, de borrelta fel schroeit niet meer van de tips en de sterke verhalen, en bij de kapper gaat het weer over de gewone dingen. Wat velen van ons nog maar een paar jaar geleden na aan het hart lag, is nu taboé. gen lijkt weer een gezelschaps spel voor rijke mensen te wor den. En, eerlijk gezegd, het valt ook niet mee om op dit moment aantrekkelijke beleggingen te vinden. Aandelen stellen bij voortduring teleur. We hebben in de afgelopen jaren al vaak ge dacht dat het laagste punt wel bereikt was, en toch blijkt het ie dere keer nog lager te kunnen. Onroerend goed dan? De verha len over toenemende leegstand van kantoorpanden zijn bekend, en in sommige winkelstraten zie je ook gaten vallen. Obligaties dan maar! Het is im mers al voor het derde achter eenvolgende jaar dat obligaties het een stuk beter doen dan aandelen, dus daar valt kenne lijk goed te beleggen. Aan de an dere kant: als je nog maar 3,5 procent rendement kunt maken met 5-jarige staatsleningen, is het dan nog steeds zo'n aantrek kelijke belegging? Gelukkig zijn er ook lichtpun tjes. Een van die lichtpuntjes is, dat er in de huidige beurskoer sen duidelijk een oorlogspremie is verdisconteerd. Door de aan houdende onzekerheid over het Midden-Oosten en door terro ristische dreigingen, vertraagt niet alleen de economie, maar komen ook de beurskoersen steeds verder onder druk. Aan delen zijn zo langzamerhand v hun hoge prijskaartje raakt en hier en daarL, zelfs onderwaarderiiï Neem als voorbeeld ste beursfonds, Koi Op de huidige koers I het dividendrendei dan 4,5 procent. Dit is daarmee hoger d« dement op staatslei het neerwaartse koet perkt Wim Fonteine Private banking ABN Amro Haarlem haar uitfi obligatij j. Met and den: h<%S( het divitnot ment van een aandef gr, dat aandeel bedrukt (fa opschrift Koninklijke^ f£ landse Petroleum Mien NV? Strikt formeel, isjn ei daad niet zeker. Maaftoi moet je zijn, als het h vol kwestie heeft bekendfadv dat het in het afgelopjt re na tien miljard dollar» koi geboekt? at. I Een ander lichtpuntj»kia de economie. Nu hetaz, dat de consument beleen zelen, zie je - althansle n ka - aan de productief e< tekenen van herstel, feoni centenvertrouwen is van maanden weer positi beidsproductiviteit nL. toe en de lage dollar!"® Amerikaanse bedrijvig rug in de race. Hoe bi® dit moment ook nog(n - delijk moet een herstirika daar beginnen. it or Op enig moment ontren correctiebeweging inkan een herstel na de uitfjnlij koersdalingen. Zo'nlAnr weging begint flitsenpu g tunistisch, zoals Giafleen op de tien küometer.üer. naamste verschil is dk ee: startschot gaat. De vljge overeenkomst is datfce d daad ook stuk kunne&n 0 met al zijn er toch difct de denen om te zorgen lek c rondenschema klaar' gen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6