BINNENLAND 2 Partner niet altijd mee naar tehuis W Nederlander filmt bij toeval neerstortende Columbia Bussen volgend jaar 100 kilometer per uur Worstelen met de naderende oorlog tegen Irak Nuchtere Nederlander hamstert (nog) niet 'Heb een hart, draag geen bont' Geen geld, maar begrip 'Geen identificatieplicht' erzoek naar isap gestaakt IC Het onderzoek naar He vruchtensap met co- Jat een Haagse peuter ar juli fataal werd, is ge- politie en justitie zijn er Lslaagd verdachten op jn, zo is gisteren be waakt. Het 2-jarige éverleed twee dagen na- Ld gedronken van het Vat in een levensmidde- Et dat bij haar ouders brgd. Het pakket was Wijk verstuurd vanaf (el steunt ftesten xtc jrc - Er moeten veel jtra komen waar disco 's xtc-pillen op hun i kunnen testen, zo Europees Parlement. ien er voldoende test- ïeden te zijn op pop- .jf in megadisco's. Met k aan de lidstaten gaat nrecht in tegen de re- Jkenende en het CDA, ji dat er een einde hen de xtc-testen. Vol- JCDA moedigen die ■t drugsgebruik juist Europese ministers van Jndheid buigen zich prt over het advies. irarkens aan taboe Minister Veerman -eede Kamer beloofd te zullen spreken van Alens. Ook in officiële Van het ministerie van zal de term niet meer •bruikt. Een mestvar- ïaloi In vleesvarken worden ichtftrtkiP een vleeskip. De cglmoet het imago van {verbeteren, kens* 9C rerdacht van npeuter - Een 19-jarige vrouw J4-jarige vriend uit orden ervan verdacht iber in Zaandam het f jaar oude zoontje van izo zwaar te hebben kld dat hij aan zijn ver- i is overleden. Uit febleken dat zijn beide broken waren en dat nden op zijn billen bdien had het kind I verwondingen. Het linsdag pro forma te- e rechtbank in Haar- e wil dat de twee worden onderzocht ter Baancentrum. t in: Justitie t belofte [justitie zou twee jaar Kootwijkerbroek tij- a "kz-crisis aan actie- ioeren toezeggingen iaan dat zij niet ver- n worden. Dat bleek ir de rechtbank in tij de behandeling van tegen twaalfhoe ken worden er van it zij op 29 maart lenaren van de Rijks- Ir de Keuring van Vee iW) en een dieren- bedreigd en gegij- ocaten van de boe- dan ook dat het OM elijk moet worden 'e officier van justi- iter werkstraffen va- 60 tot 240 uur en iijke straffen, varië- e tot negen maan- :spraak 27 februari. sding isofen I Antroposofische or- jhebben een kort ge- Bspannen tegen de jlederlanden. De or- illen hiermee voor at een deel van de an- phe geneesmiddelen ft niet meer verkrijg- n deel van de zoge- htroposofica valt on- bpathische genees- die geregistreerd jDtden. 30 procent valt ir buiten, omdat zij imeopathische wijze ereid. Een aparte regi- feelijkheid is er niet. •osofen willen nu een kegeling. Minister De jen dat echter. Het ig dient op 28 maart. in de fout bij sidscontrole - De politie schrok er flij een snelheidscon- 1A59 bij Waalwijk Politie woensdag ■iringen uit. Bijna de E in totaal 4.362 f| reed te hard. De jad plaats op de noor- prook van de A59 ter P de afslag Waalwijk- r worden momenteel kamheden uitge leidt een maximum jln 70 km/u. Van de ïerde voertuigen reed 5 procent te hard. woordvoerder van de vrijdag 14 februari 2003 utrecht - Naaktmodel Kyra Eggers is beschilderd voor een actie tegen het gebruik van bont. Ze zit in het centrum van Utrecht in een kooi. Hiermee voert ze actie tegen het kopen van bont op Valentijnsdag. Foto: CPD/lnge van Mill door Harrie Wenting den bosch - Twee weken terug was het ongeluk met het ruimte veer Columbia wereldnieuws. De Nederlander Erik Starmans (33) filmde vanuit zijn Apache helikopter zonder het te weten de neerstortende brokstukken. Gisteren werden zijn beelden op alle televisiejournaals van de wereld vertoond. Thuis in Hul sel heeft de piloot een dubbel gevoel over de hele gang van za ken. Want met de beelden zou grof geld zijn verdiend. Starmans was met het 301 Squa dron op oefening in de Ameri kaanse staat Texas. „Op 1 febru ari gingen we naar een 'gunne- rie' waar we met scherp zouden schieten, iets wat op slechts wei nig plekken geoefend kan wor den. Een collegavlieger vertelde me bij het opstijgen over de lan ding van de Columbia die dag. "Wellicht zie ik er nog iets van", zo ging het door me heen.'" Halverwege maakte Starmans een tussenlanding om de muni tie te laden. Net toen ze aan de grond stonden, zag hij vanuit de cockpit een opvallende streep in de lucht. 'Er spat een vliegtuig uit elkaar' riep een collega. „Maar ik had het vermoeden dat ik het landen van de Columbia ging zien en zette automatisch mijn buitenboord camera aan. 'Dit zie je niet elke dag, leuk om thuis te laten zien', dacht ik nog. De camera is voorzien van infra rood en kreeg door de automati sche hittezoeker het voorwerp snel in beeld. Ik zoomde enkele keren in en kon het verloop mooi volgen. Op dat moment had ik er nog geen erg in dat het mis was, maar toen we weer te rug op de basis waren kregen we dat snel te horen." Met enkele andere piloten keken we snel de opname na en we hadden met een in de gaten dat dit een op vallende opname was. Een Amerikaanse collega stelde voor om het aan de NASA aan te bieden. Starmans maakte één 'Heet gas drong linkervleugel binnen' Vlak voor de explosie van het ruimteveer Columbia drong heet gas de linkervleugel van het ruimteveer binnen. Dit veroorzaak te de hoge temperaturen die aan de linkerkant van de Colum bia werden gemeten vlak voor het ongevaL Dit is de voorlopige conclusie van het onafhankelijke team dat het ongeluk onder zoekt. Een landende ruimteveer wordt altijd omgeven door heet plasmagas. Dit heeft geen gevolgen als het ruimtevaartuig on beschadigd is. De linkervleugel van de Columbia was echter ge barsten, en de oorzaak van deze beschadiging is nog niet vast gesteld. Deskundigen stelden eerder vast dat het ontbreken van enkele tegeltjes op het hitteschild van de vleugel niet hebben kunnen leiden tot de catastrofe waarbij alle zeven inzittende as tronauten om het leven kwamen. kopie en gaf het origineel aan de collega: hij zou zorgen dat het bij NASA kwam. Starmans hoor de verder niets meer van de beelden die hij had gemaakt. Tot eergisteren, 12 februari. Starmans kreeg een telefoontje van de afdeling voorlichting van de Luchtmacht, dat zijn filmpje op CNN te koop werd aangebo den. „Ik viel bijna van mijn stoel, ik had tot die tijd tegen ie dereen mijn mond gehouden." Daarna ging het snel: de lucht machtstaf in Den Haag ging vra gen stellen, want feitelijk was het hun eigendom omdat het met hun materiaal was gemaakt. Ze hadden de opname echter nog niet gezien, terwijl alle me dia er over begonnen te bellen. Gisteren werd de film uitgezon den door alle journaals en kreeg Nederland op de buis te zien wat Starmans al eerder zag. Het filmpje is vooral uniek omdat de grootste brokstukken lang in beeld blijven. „Doordat de ca mera tevens tijd en plaats aan geeft en de omgeving ook nog eens goed registreert moet het een erg goed hulpmiddel zijn geweest bij het opsporen van een deel van de brokstukken." „Ik heb er een dubbel gevoel over", zegt Starmans. „Van de ene kant heb ik de NASA gehol pen en daar ben ik blij mee, maar van de andere kant: er schijnt goed geld betaald te zijn met het doorverkopen van het filmpje en dat is buiten mij om gegaan." 'Voor betere doorstroming op de weg' den haag/anp - De maximum snelheid voor touringcars en an dere bussen op de snelweg gaat volgend jaar omhoog van 80 naar 100 kilometer per uur. Hiervoor gaan wel bepaalde cri teria gelden. Diverse ministeries voeren daar momenteel overleg over. Dat heeft minister De Boer (verkeer) gisteren gezegd in de Tweede Kamer. In Duitsland mogen bussen al 100 kilometer per uur. De maat regel is volgens deskundigen goed voor de doorstroming op de weg, omdat het snelheidsver- schil tussen auto's en bussen kleiner wordt. Om diezelfde re den had de Kamer aan De Boer gevraagd om de maximumsnel heid voor vrachtwagens even eens te verhogen. De LPF-be- windsman wees dit echter reso luut van de hand, omdat een dergelijke maatregel volgens hem alleen maar nadelen heeft. Vrachtwagens zijn zwaarder dan bussen en hebben daardoor een langere remweg. Bovendien le vert een hogere snelheid meer uitstoot van vieze stoffen op. „Meer ongelukken, meer slacht offers en meer files", vatte De Boer samen. De verkeersminister haalde uit naar vrachtwagenchauffeurs, die zich door van alles en nog wat laten afleiden, terwijl ze achter het stuur zitten. „Com puter, sms, telefoon", somde De Boer op. Hij vindt dat departe menten goed moeten nadenken wat hieraan te doen is. In hetzelfde overleg met de Ka mer rekende de minister voor dat tot 2010 zeker 2,5 miljard euro nodig is om achterstallig onderhoud aan spoor, wegen, vaarwegen en dijken op te knap pen. Verkeer en Waterstaat werkt deze schatting nog verder uit. den haag - De veertien universiteiten in Nederland kunnen wel rekenen op de warme sympathie van de politiek, op een luisterend oor voor de noden en op grote waardering voor de geleverde inspanningen. Maar meer geld zit er als gevolg van de economische neergang niet in, aldus de boodschap die demissio nair minister van onderwijs, Maria van der Hoeven, gisteren had voor de universiteiten. Een aantal hoogle raren voerde daarom actie bij het Maagdenhuis in Amsterdam om het belang van de universiteiten te on derstrepen en dat van de Universiteit van Amsterdam in het bijzonder. Foto: GPD/Harmen de Jong door Rob Edens den haag - Nederland, dat was toch het land van de mas sademonstraties, van de 'hollanditis', van 'Nederland gids land', van het geheven vingertje? Momenteel, met een wereld die in brand dreigt te vliegen, is het hier echter op merkelijk rustig. Is het Nederlandse volk niet meer zo op standig of vredelievend? De wereld houdt haar adem in: elk moment kan de oor log tegen Irak uitbreken. De dreiging is volgens politico loog Paul Scheffer, auteur van diverse gezaghebbende publicaties over Nederland en zijn buitenlandse beleid, vele malen groter dan in de Koude Oorlog ooit het geval was. „Ook de gevolgen van een oorlog tegen Irak zijn nauwelijks te overzien." Toch gaat Nederland dezer dagen niet massaal de straat op: de organisatoren van de protestdemonstratie tegen de oorlog morgen in Amsterdam hopen op 'tienduizen den' demonstranten, de gemeente Amsterdam schat de opkomst op 10.000 tot 30.000 mensen. Ter vergelijking: in 1981 en 1983 kwamen er respectievelijk 400.000 en 550.000 mensen opdagen tijdens demonstraties tegen de plaatsing van kruisraketten. Het leverde Nederland in de wereld de vredesziekte 'hollanditis' op, symbool voor de leus 'Liever een Rus in je keuken dan een kruis raket in je achtertuin'. De conclusie dat het Nederlandse volk niet meer in die mate te mobiliseren is voor de vre de, gaat Paul Scheffer echter te ver. Als er morgen inder daad 'slechts' 20.000 mensen gaan demonstreren, komt dat volgens hem vooral door de complexiteit van het vraagstuk. Scheffer: „Mijn indruk is dat een mogelijke oorlog tegen Irak wél leeft. Probleem is alleen dat er minstens net zo veel argumenten voor als tegen een oorlog zijn. Daar komt nog eens bij dat demonstreren tegen de oorlog uitgelegd kan worden als steun vóór Saddam Hussein. En niemand wil gezien worden als aanhanger van een dictator die gifgassen en chemische wapens tegen zijn eigen bevolldng inzet." Scheffer constateert dat de tijd van 'Nederland gids land', de tijd dat Nederlandse ministers van buitenland se zaken direct naar de dichtstbijzijnde microfoon hol den om commentaar te leveren op welke gebeurtenis waar dan ook ter wereld ('Nederland waarschuwt de wereld nu echt voor de allerlaatste keer'), achter ons ligt. Scheffer: „Srebrenica was voor Nederland een harde les in realisme. Je kunt wel met de beste bedoelingen overal iets van vinden, maar het moet wel hout snijden. In een oorlog tegen Irak neemt Nederland slechts een positie in de dugout in, anders dan bijvoorbeeld een land als Groot-Brittannië", betoogt Scheffer. Niet toevallig ">r- den er aan de andere kant van de Noordzee morg dan ook veeL ieer demonstranten verwacht dan sterdam. Scheffer: „De beslissing om Irak aan te vallen valt elders. Bij die massademonstraties in de jaren tach tig ging het over de vraag of wij op ons eigen grondge bied kruiswapens zouden toelaten. Dat was toch een andere discussie." Directeur Bert Bomert van het Centrum voor Interna tionale Conflict-Analyse en Management (Cicam) wijst ook op verdeeldheid in de vredesbeweging. „In de jaren tachtig vormden de diverse vredesorganisatie één machtig blok, maar nu zie je dat twee grote vredesorga nisaties als het IKV en Pax Christi niet op dezelfde lijn zitten. Dat maakt het voor mensen die overwegen te gaan demonstreren er niet makkelijker op." Twintig jaar geleden was de vredesbeweging mordicus tegen elke vorm van geweld. Dat is gaan schuiven bij de oorlog in Kosovo en dat zie je nu weer. Vooral het IKV van Mient-Jan Faber, de secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad, worstelt met de geweldsvraag. Ooit was Faber het absolute boegbeeld van geweldloos Neder land. Nu staat het IKV op het standpunt dat 'grote en volhardende internationale druk op het regime van Sad dam Hoessein' nodig is. „Het is kiezen tussen twee kwa den, oorlog en Saddam Hoessein", licht J. Muller van het IKV het standpunt toe. Het IKV maakt er overigens geen geheim van te worstelen met dit vraagstuk. „In Bosnië, Kosovo en Afghanistan heeft het IKV met dit di lemma geworsteld. In het geval van Irak is het niet an ders." door Bemice Breure den haag - Duizenden ouderen dreigen door een wijziging in de AWBZ volgend jaar van hun man of vrouw gescheiden te worden. Vanaf i januari 2004 is het niet meer mogelijk om als gezonde partner mee te verhuizen naar een verzorgingstehuis. De ouderenbonden verwachten 'schrijnende situaties', aldus A. Heltzel, woordvoerder van de Unie KBO. De bonden hopen het ministerie van VWS nog op andere gedachten te brengen. Tot nu toe hebben echtparen de mogelijkheid om met zijn twee- en hun intrek te nemen in een verzorgingstehuis wanneer één van hen permanente zorg be hoeft. Duizenden Nederlanders kiezen voor deze optie. Neder land telt in totaal zo'n 11.000 tweepersoonskamers in verzor gingstehuizen; dat is tien pro cent van het totale bestand. Als gevolg van de nieuwe wet moet de gezonde partner voort aan achterblijven in de echtelij ke woning. Mee verhuizen mag alleen als de kosten van het ver blijf in de instelling zelf worden betaald en niet meer via de volksverzekering. „Daar hebben de meeste ouderen geen geld voor zegt Heltzel. Hij bena drukt dat het in de meeste ge vallen 'heel oude mensen' be treft. „Het is toch vreselijk als een echtpaar na vijftig jaar hu welijk op zo'n manier uit elkaar wordt gehaald?" De ouderenbonden verwachten dat de achtergebleven partner sneller een beroep zal doen op bijvoorbeeld Thuiszorg. „Ik kan me voorstelen dat een 84-jarige man geen zin meer heeft om al leen voor zichzelf te koken. Die gaat eerder gebruik maken van Tafeltje Dekje." Het is overigens lastig om de exacte 'kostprijs' van de gezonde partner, die im mers geen gebruik maakt van de aangeboden zorg, te berekenen. Zowel VWS als Arcares, de bran cheorganisatie voor verpleging en verzorging, kon daar gisteren geen indicatie van geven. Een woordvoerster van het mi nisterie benadrukt dat de wets wijziging geen gevolgen heeft voor ouderen die nu al samen wonen in een verzorgingstehuis. Ook paren die voor 1 april op de wachtlijst staan, blijven verze kerd van een gezamenlijke plek. De nieuwe wet vloeit voort uit het beleid ouderen zo lang mo gelijk thuis te laten wonen en niet onnodig gebruik te laten maken van 'dure instellingen', verklaart ze. Bij veel verzorgingstehuizen is grote onrust ontstaan door de nieuwe regels, aldus Arcares. De nieuwe wet heeft immers ver gaande gevolgen voor de inrich ting van de tehuizen. Het beleid van de branche-organisatie is erop gericht ouderen zo lang mogelijk samen te laten leven. Volgens de ouderenbonden heeft de wetswijziging ook ver strekkende gevolgen voor be staande gevallen. Wanneer dé hulpbehoevende oudere komt te overlijden of wordt overge plaatst naar een verpleeghuis, mag zijn of haar partner niet langer in het verzorgingstehuis blijven. Niks nieuws, aldus VWS. Deze regel geldt nu ook al. Arca res onderstreept dat het in deze gevallen om tachtigjarigen gaat „De ervaring leert dat iemand van die leeftijd, door de schok van het overlijden van de part ner, zelf snel achteruit gaat", al dus directeur Mariëlle Rompa. De organisatie hoopt dat het ministerie 'over de letter van de wet heen wil kijken'. Arcares vindt wel dat van de gezonde partner een 'redelijke eigen bij drage' kan worden gevraagd. den haag/anp - Het College be scherming persoonsgegevens (CBP) kraakt het plan om een al gemene identificatieplicht voor iedereen vanaf twaalf jaar in te voeren. Het adviseert minister Donner (justitie) af te zien van het wetsvoorstel, zo schrijft het college in een brief aan Donner. Het CBP vindt dat het inmiddels demissionaire kabinet schrome lijk tekortschiet in de onderbou wing en rechtvaardiging van het voorstel. De bevoegdheid van de politie om iedereen te allen tijde zich te laten legitimeren is vol gens het college een inbreuk op de eerbiediging van persoonlijke levenssfeer. En dat is in strijd met het Euro pees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Een eventuele in breuk op de privacy is alleen te rechtvaardigen bij een zwaarwe gend maatschappelijk belang én als het binnen redelijke perken blijft. Verder is het CBP fel tegen de leeftijdsgrens van twaalf, waar mee Nederland uniek zou zijn in Europa waar die grens hoger ligt. Voor de hand ligt volgens het college achttien jaar en zes tien als dat echt nodig zou zijn. door Mare Brink den haag - De nuchtere Neder lander hamstert niet. Terwijl de Amerikanen batterijen inslaan voor zaklantaarns en rollen tape kopen om thuis de kozijnen af te plakken tegen strijdgassen, is in ons land niets te merken van een oorlogsdreiging. In Amerika en ook in Israël krijgen mensen het advies zich voor te bereiden op een oorlog en terreuraansla gen. De Nederlandse regering is nog lang zo ver niet. Minister Remkes van binnenlandse za ken benadrukt dat het 'goed is om alert te zijn'. En er zijn, zegt zijn woordvoerder, enkele noodscenario's. „In die plannen is aangegeven hoe bij noodsitu aties stroom, voedsel en water kan worden verdeeld. Maar er is geen enkele aanleiding voor mensen om nu voedsel of spul len aan te schaffen wegens de dreigende oorlog." Wanneer wel? „Daar lopen we niet op vooruit." In de Hema zijn de schappen vol en zijn de plastic bood- schappenmandjes normaal ge vuld. De tape die een mevrouw koopt is voor 'gewoon huishou delijk gebruik'. „Ik zit middenin een verhuizing." Van hamsteren moet ze niets hebben. Ook niet als de minister het zou advise ren. „Ik bepaal zelf wel wanneer ik iets koop en hoeveel." Bezorgd is ze wel. „Ik wil zater dag eigenlijk naar de grote de monstratie tegen de oorlog. Maar waarschijnlijk blijf ik thuis, omdat misschien juist daar een aanslag wordt gepleegd." Extra batterijen voor als de stoom uit valt? „Grote onzin", zegt een vrouw van middelbare leeftijd. „Ik heb nrg een knijpkat uit de oorlog.- Die geeft altijd licht. Extra eten koop ik ook niet. Want ik heb zelfs de oorlog zonder hamste ren overleefd. Twee dunne bo terhammen en tulpenbollen op een dag. Al zou ik willen ham steren: dat krijg ik van mijn AOW niet voor elkaar." Bij de Albert Heijn duwt een klant voor ruim veertien euro in zijn boodschappenwagentje. „Gewoon aardappelen, groen ten en vlees. Niks speciaals. Meer kopen is grote onzin", vindt hij. „Ik voel helemaal geen dreiging", zegt een andere klant. „Dus waarom zou ik daaraan beginnen. Pas als de schappen leeg beginnen te raken, wordt het een ander verhaal." Michiel Korthals van het Neder landse Platform voor Land bouw- en Voedselethiek ver baast zich niet ovfltde Holland se nuchterheid. „Een dreigende oorlog is voor Nederlanders geen reden om te hamsteren. Bij de Golfoorlog in 1991 is dat ook nauwelijks gebeurd. Mensen vertrouwen erop dat de spullen gewoon te koop blijven. Een Ne derlander maakt zich pas echt zorgen als de veiligheid van het voedsel zelf in gevaar komt, zo als bij de mkz-crisis." Ook in de dumpwinkel is het rustig. Tijdens de vorige Golf oorlog, toen de angst voor gifgas er goed in zat, deed de dump- handel nog goede zaken. „We verkochten soms twintig gas maskers per dag. Maar nu nog niet één," zegt de verkoper. .Aan de prijs hoeft het niet te liggen. Voor nog geen vijftien euro heb je er al een." Waar helpt zo'n gasmasker eigenlijk tegen? De verkoper moet er even over nadenken: „Tegen traangas. En ik geloof ook tegen miltvuur."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5