TOERISME lancl mustt iand|e° p Jeugdherberg wordt Stayokay nede Souvenirs VRIJDAG 14 FEBRUAI Het probleem is, dat er bijna ner gens fietswegwijzers staan. En dan ga je - ook al heb je die van uit de 'bike-führer' geplukte tocht nóg zo goed in je kop gezet - op een gegeven moment toch te vroeg linksaf. Of rechtdoor. Of achteruit zelfs, omdat het pad zich veel steiier omhoog speert dan eerder genoemd gidsje be weerde. 'Zwaar en technisch', had er bij de routebeschrijving gestaan. Geheel tot uw dienst. Maar dat is wel iets heel anders dan 'alleen geschikt voor ervaren bergbeklimmers zonder fiets'. Een omschrijving die de waarheid aanzienlijk dichter had benaderd. Seefeld is een eldorado voor mountainbikers. Maar dat we ten ze daar nog niet zo goed. Het even genoeglijke als be daagde Oostenrijkse dorp stelde zich tot nu toe vooral open voor wintersporters (in het bijzonder langlaufers) en wandelaars. Aan lieden die op terreinfietsen door berg en dal suisden, was niet zo veel behoefte. Maar de tijden veranderen. En begon Seefeld bovendien niet een beetje ach ter te lopen? Senioren genoeg in dat schitterend gelegen, diep in de bergen weggedoken plaatsje in Tirol; jongeren ho maar. De in glimdruk uitgevoerde 'bike-führer' met 'genaue Streckenbe- schreibungen und Höhenprofielen' moet voortdurend worden ge raadpleegd omdat de bewegwijzering nog veel te wensen overlaat. Foto: Seefeld Tourismus Vandaar die zojuist verschenen, in glimdruk uitgevoerde 'bike- führer' met 'genaue Streckenbe- schreibungen und Höhenpro fielen'. Maar welke fietser is be reid bij elk kruispunt uit het za del te springen teneinde zijn in de achterzak meegevoerde plat tegrond te raadplegen? Dus sloegen we, 'bike-fuhrer' diep weggestoken in onze kontzak, onvervaard de richting van de De Wildsee, die blauwe heerlijkheid aan de zuidkant van het dorp. Fo to: Rob van den Dobbelsteen 'Gswandtkopf in. Een desperate poging die ad na een uurtje op gruwelijke wijze werd afgestraft Er moest ergens een berijdbaar pad lopen. Maar waar? Links van dat hutje? Of misschien toch ergens beneden ons in het donkere bos? De met stenen en kuilen bezaaide afdaling terug eiste veel concentratie. En zweetdruppels. Maar wat geeft dat als vlak voor je plotseling drie gemzen uit het woud sprin- gen? De dieren schrokken net zoals wij. Piepende remmen, openval lende monden, ogen die elkaar enkele seconden lang verschrikt aankeken, het geroffel van snel wegrennende poten en tot slot een majestueuze stilte die lang zaam over ons neerdaalde. Of is nederdaalde in dit verband een betere omschrijving? - 'Zag je dat?' - - 'Hé, wor-wakker, zag je dat?' - Die sprakeloosheid overkwam ons rond Seefeld wel meer. Soms was het alsof we door een sprookje reden. Zoals op die koude ochtend toen er warem pel een laagje rijp op bomen en velden lag. Zeer zeker, het was hartje zomer en de lucht koepel- de zich in een bleek soort blauw over het op 1200 meter hoogte gelegen bergdorp. Zo'n morgen die je maar enkele keren in je le ven meemaakt. Zo'n morgen van kristal waarop je er meteen op uit wilt. Maar - zo gaat dat in dit dorp - de jonge Hannes Norz van het verhuurbedrijf aan de Olympiastrasse achtte het ver standiger eerst nog even banden met een zwaarder profiel om de wielen te monteren. 'Het kan hier ook in augustus best glad zijn', zei hij het karweitje in nau welijks tien minuten klarend. De route die dag bestond uit een 'rondje Wïldmoos'. Eerst richting Mösem, vandaar naar de Möserer See, dan richting Lottensee en tenslotte via de golfbaan en Wildmoos terug naar Seefeld. Hoogstens een ki lometer of twintig en eventueel ook per voet best te doen. Maar is mountainbiken niet veel spannender? En hou je niet veel meer tijd over om uitvoerig te picknicken op een Alpenwei? Of lui te lunchen op een terras aan de verstilde Möserersee? Het was dat de dienster daar de lichthysterische stem en dictie voerde van een Duitse actrice die in een film de nasynchroni- satie doet van een vrijende Julia Roberts - anders waren we nog veel langer gebleven. Nu maak ten we nog een omweg richting Leutasch. Waarbij we bij Hoch- moos opnieuw een stukje moes ten lopen. Maar wat gaf dat? Geen mens te zien en het uit zicht was opnieuw feeëriek. Dat kan nooit lang meer zo blij ven, die stilte daar op de moun tainbike-paden rondom Seefeld. Te mooi, te gevarieerd, te uitda gend. Op het traject naar de Rosshütte wil er nog wel eens een tegenligger naar beneden komen daveren (wat knap gê nant is, als je net hijgend en zwetend naast je vehikel loopt omdat het je weer eens veel te steil werd), maar waar we ook fietsten die rest van de week: we waren bijna altijd zo goed als al leen. Op enkele wandelaars na, want daarvan zijn er nogal wat van in en rondom Seefeld. Meestal echter blijven die dicht bij het dorp. Omdat plaatsjes als Buchen, Leutasch en Schamitz zelfs voor geoefende tippelaars vaak net even te ver weg liggen om op één dag te belopen. Rondom de Wildsee, tfie blauwe heerlijkheid aan de zuidkant van het dorp, is het daarom altijd druk. De hele dag door. Net als trouwens in de voetgangerszone van Seefeld, een dorp dat aan vankelijk enige achterdocht op wekt. Niet te luxueus? Niet te veel poeha? Zes vijf sterren-ho tels telt het slechts 3000 inwo ners tellende dorp, en 27 hotels die vier sterren mogen voeren. Het zegt veel over het welgestel de publiek dat hier komt. Italia nen vooral, die hier in het Casi no komen gokken. En Duitsers natuurlijk ook. Die nippen op hun vaste terras al om tien uur 's ochtends aan met champagne gevulde flütes, wandelen bedaagd een stukje rond het meer, laten zich met de Standseilbahn misschien ook nog even naar de zonneweide voor de op 1800 meter hoogte, liggende Rosshütte brengen, maar zorgen er wel voor 's mid dags op tijd terug te zijn voor de thee met Apfelstrüdel. Altijd ge zellig druk daardoor, die Dorf- strasse in Seefeld. Zoals het om diezelfde reden tot nu toe juist heel stil was op de mountain bike-paden rondom het dorp. Maar dat kan nooit lang meer duren. Rob van den Dobbelsteen F E IT E N C I J F E R S Hoe kom je er. Seefeld ligt niet ver van Innsbruck op ongeveer 950 kilometer van Amsterdam. Auto Aanbevolen route: Frankfurt - München - Garmisch Partenkirchen - Mittenwald - Shamitz - Seefeld. Trein Seefeld ligt aan de Karwendelspoorbaan tussen Innsbruck en Garmisch Partenkirchen (Did). Vliegtuig Het vlieg veld van Innsbruck ligt op 21 kilometer; dat van München op 120 kilometer. Accommodatie-, Seefeld heeft 8500 gastenbedden. Daarvan staan er 5200 in hotels en 3300 in pensions en appartementen. Ontspanning: Seefeld heeft honderden kilometers aan uitgezette wandelpaden. Daaronder zware (rondom de Seefelder Spitze) en eenvoudige (rondom de Wildsee). Voor mountainbikers zijn sinds kort 13 nog nauwelijks bewegwijzerde trajecten gemaakt (alleen bij Wildmoos stonden vorige zomer bordjes). Ook die variëren in moeilijkheidsgraad, maar zijn - gezien het karakter van het terrein - nooit echt licht. Alle wandel- en fietsroutes staan beschreven in speciale folders en gidsen. Verder heeft Seefeld een schitterende golfbaan (18 holes), 6 openbare zwembaden alsmede een enorm overdekt zwembad met onder meer watervallen, sauna's, solari ums en een 42 meter lange glijbaan. Ook is er een casino en wor den er voor jonge kinderen opvallend veel evenementen georgani seerd (dagelijks) waarbij niet zelden de natuur wordt ingetrokken. Eten drinken: Seefeld heeft een enorm groot aantal restaurants. Aanrader voor wie niet elke avond in het hotel wil eten: 'Kracherle Moos' in het dorp zelf. Heel apart en bovendien erg goed. Het zelf bedieningsrestaurant van de Rosshütte daarentegen (het normale is 's zomers gesloten) komt niet verder dan wintersportkost: slappe patat en geblakerde braadworsten. Het aantal bars in Seefeld is niet te tellen. Fietshuur. Wie een mountainbike wil huren, kan dat het beste doen bij Sport Norz, aan de Olympiastrasse 717. De jonge eigenaar daar zorgt voor een perfecte service. Verdere informatie: Tourismusverband Seefeld, telefoon 00 43 52 12 23 13 en/of internet www.seefeld-tirol.com of Oostenrijks Toe- ristenburo, Postbus 94285,1090 GG Amsterdam, telefoon 020 468 47 93 en/of internet www.austria-tourism.at De jeugdherberg heeft afgedaan en de Nederlandse Jeugd Her berg Centrale (NJHC) behoort eveneens tot het verleden. Aan de vooravond van het 75-jarige bestaan heeft de Stichting zich zelf een nieuwe jas aangetrok ken: Stayokay heet de organisa tie voortaan en hostel vervangt het begrip herberg. Directrice Karina Schilte ter toelichting: „De oude naam paste niet meer bij ons. We zijn een moderne keten met comfortabele voor zieningen. We zijn er allang niet meer alleen voor jongeren maar ook voor families en groepen. Het is niet luxueus, maar wel f< goed." Een overnachting met ontbijt in een van de 30 hostels die ons land telt, is er vanaf 16 euro per persoon; een lunch pakket kost iets meer dan 4 eu ro, een lunch bijna 7 euro en een diner (met voor- en nage recht) 9 euro. Stayokay is aange sloten bij de internationale ke ten Hostelling International' (4.000 hostels in 60 landen) goed voor jaarlijks 35 miljoen overnachtingen. Meer informatie: Stayokay, telefoon (010).264.60.64) en/of website: www- .stayokay.com. REISBERICHTEN Museumgids Zojuist verscheen voor het 15e achter eenvolgende jaar 'Nederland Muse- umland'. Het populaire gidsje infor meert de lezer over circa 1225 musea, oudheidkamers, dierentuinen, hor tussen en kastelen in Nederland. Bo vendien zijn net als vorig jaar de be langrijkste Vlaamse musea in het bij na 500 pagina's tellende boekje op genomen. Van de per provincie ge rangschikte musea worden gegevens verstrekt over onder meer de inhoud van de collectie, de openingstijden, de entreeprijzen en de bereikbaar heid per openbaar vervoer. Drie regis ters (één op plaatsnamen, één op trefwoorden en één op museumna men) vergemakkelijken het opzoe ken. 'Nederland Museumland' kost 8,50 euro en is te koop in boekhan dels, musea of via www.museumjaarkaart.nl Ider os-j L Ne mpro ilent Uitge acht an bi 15e Izine et th< vernieuw*etwei edit»» hproi r^-fcerr jogts tijd iwöi-Pi ne pfi acht cht rhali ide. Al pen lift Ondanks de teloorgang van de luchtvaartmaatschapp|" het deze winter voor skiërs opnieuw mogelijk met 'Alpenlift' naar Zwitserland te vliegen. Het indertijd xe ticket kan nu voor 279 euro worden gekocht bij re NS-Travel. Een Alpenliftkaartje geeft recht op zowel et Amsterdam - Zürich (vice versa) als een daarop aanslu: en/of busreis naar en van elke plaats in Zwitserland. H schema van de vluchten is opgenomen in een brochi ligt bij de ANVR-reisbureau's. Vacansoleil Vacansoleil, aanbieder van luxe-campingvakanties, he tal bestemmingen fors uitgebreid. Daaronder vier it pings bij Disneyland Parijs. Ook zijn er kampeerterre' nië en op Corsica voor het eerst in het programma Samen met Adac verhuurt het bedrijf dit jaar voor h derden nieuwe L-vormige luxueuze stacaravans (met mers) op terreinen in Kroatië, Italië en Spanje. Meer informatie.- Vacansoleil, telefoon 040 844 77 4$ www.vacansoleil.nl. Cathay Cathay Pacific, de luchtvaartmaatschappij van Hongl |nhchr begonnen met een actie om het reizen per businesj ,an°[ muieren. Twee retourtickets naar bestemmingen O! Brisbane, Tokio, Hanoi of Saigon (en nog een rits a\ nu 4.990 euro. Er dient wel vóór 15 maart te wordei i: de reis moet vóór 31 augustus hebben plaatsgevonde^, Meer informatie: www.cathaypacific.nl en/of e-mail nl-reservati rel X cific.com. Staf! eirnc 6kipf Nieuw-Zeeland Je*1c Globetrotters en liefhebbers van Nieuw-Zeeland hoe Pp2' ger meer langs tientallen websites te surfen om aan 3 09 tie te komen, Nieuw-Zeelandse kranten te lezen, reet garen en reisverslagen uit te pluizen. Want alles 'God's Own Country' wilt weten staat nu op één wt jeTrsJ .nieuwzeelandplein.nl. Bovendien wordt dit voorjaar 17a] nog aanzienlijk uitgebreid. etter en 2 J Rome n 2: Halt CitySupport, internetspecialist op het gebied van stedbas a heeft deze maand www.rome.nl gelanceerd met act ®9a aanbiedingen, plattegronden en andere extra's zoals Jj^jj me-webcam. De site is tot stand gekomen met medt >4.5 het Italiaans Verkeersbureau en verschillende regionbder bureaus in Italië. Dit is de tiende website, die door geproduceerd. De anderen gaan over Parijs, Londen, jn fijn, Praag, Kopenhagen, Oslo, Stockholm en Helsinki. \7 q volgen nog Wenen en Madrid. 17.4 Orth. I»* Australië De Australian Tourist Commission (ATC) heeft de ni«|o Ak 'Essential Australia' van haar veelgevraagde reisgids Die. actualiseerd. De Nederlandstalige reisgids omvat 7 Daarin worden alle praktische aspecten voor de plan Heut vakantie naar Australië weergegeven. Ook vindt u. err-Shc de informatie vanaf de start van de reis tot en me ®e waardigheden van elke deelstaat Bovendien geeft u st op veel gestelde vragen over Australië. De gids kan g aangevraagd via telefoon 020 487 45 41 en/of www.3im Nó Overigens hebben diverse touroperators zojuist hunPPard ke) Australiëprogamma's gepubliceerd. Een daarvani tact, komt met een nogal bijzondere nieuwe reis: 1 begeleide trektocht per terreinwagen over vrij onbekl onverharde wegen naar het hart van het continent jr Meer informatie: telefoon 03 43 53 05 30 en/of internet www.w Ik ben dol op souvenirs. Als het maar kitsch isj van schelpjes waarin een uit zeeschuim gebeil nus, steunend op een drietand van gedroogd» pootjes narrig naar buiten zit te turen. Liefst fll je in zijn kroon. Zodat-ie in het donker oplichl mm. Verslaggevers van Het Parool maakten er ooitl van: wie komt thuis met het lelijkste souvenir^ Gouden Jaren van de Journalistiek. Aardbevi ka, gestrande olietankers in Bretagne, sneeuwf Alpen; er kon niet dèt gebeuren of we rukten lies: S In de eerste plaats om van die gebeurtenissen! pend verhaal te maken natuurlijk. Maar voord dactie was je missie pas echt geslaagd als je oq, t aartslelijk vakantiesouvenir mee terugnam. Die werden tentoongesteld op een midden opiST geplaatste tafel en eens per jaar wees de jury Leo Pam, de vader van Max) onder grote belaijjot allerlelijkste aan. De aanbrenger mocht een rflf Tot 1 café Hesp. Ik heb één keer gewonnen. Vanuit Lourdes ha een winterpeen zo grote ballpen meegebracht~jjj'- als je er mee ging schrijven - Maria, devoot biddend, lang- 23 zaam naar een met sterren bezaaide hemel zag zweven. 'Afgrijselijk mooi!', schreef Pam in het juryrapport. En zo was het precies. Rob van den ten. Seefeld is een schitterend gelegen, diep in de bergen weggedoken plaatsje. Foto: Seefeld Tourismus

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24