Iedere aria goedklaps gehcnoreerd KUNST CULTUUR Begrijpelijke keuze juryLeids Cabaretfestival Werk in uitvoer:; bij Sidac Studi» Van Goghs 150ste geboortedag groois gevierd Spaans dansplezi in Stadsgehoorzf (tg H( Oeuvreprijs voor Anouk Aimée John Grisham in eerste week op i Vriendelijke smartlap eel bij dei vrijdag 14 februari y Berlijn - Anouk Aimée heeft gisteren tijdens het 53ste film festival van Berlijn een Gouden Beer ontvangen voor haar hele oeuvre. De Franse actrice debu teerde in 1948 op zestienjarige leeftijd in 'Les amants de Véro- ne' van André Cayatt. De be kendste film waarin zij speelde is 'La Dolce Vita' van Federico Fellini. Vijf jaar geleden was zij nog te zien in 'Los Angeles wit hout a map' van Mika Kauris- maki. den haag - De nieuwste legal thriller van John Grisham, De Claim, blijkt evenals zijn vorige misdaadromans een bestseller. Het boek is net een week uit en heeft al de eerste plaats van De Bestseller 60 gehaald. Grisham stoot daarmee het plaatjesboek Het aanzien van 2002 van de toppositie. Dit blijkt uit gege vens die de stichting CPNB heeft vergaard bij meer dan 300 boekwinkels. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: "A Solitary Blue' naar het gelijknamige boek van Cynthia Voigt door Bonheur. Bewerking en regie: Annekee van Blokland. Met Leo H oogenboom, Thomas Oerlemans en Ruud van der Pluijm. Gezien: 31/1, Rotterdam. Te zien: vanavond, LAKtheater, Leiden. Een eenzame blauwe reiger op een onbewoond eiland, dat is het wezen waarmee Jeff zich het meest verwant voelt. Toen hij zeven was verliet zijn moe der hem en zijn vader. Moeder Melody hoor je in de voorstel ling alleen op geluidsband, ver der leren we haar kennen via Jeff en zijn vader. Ze geeft als reden voor haar vertrek dat er nog heel veel zielige mensen en situaties zijn waar ze zich over moet ontfermen: 'Het is heel belangrijk voor me'. Belangrij ker dus dan het welzijn van haar zoon. Vader is een wereldvreemde in tellectueel die geen idee heeft hoe hij voor een kind moet zor gen. Hij wordt aangesproken met 'de professor', ook door Jeff. Hij zit permanent te wer ken, kan zich moeilijk in ande ren verplaatsen en uit zijn emo ties alleen indirect. Als Jeff een longontsteking krijgt, weet hij niet wie de huisarts is. 'Neem me niet kwalijk', zegt vader steeds als hij zijn onhandigheid beseft, maar er zit weinig voor uitgang in. Gelukkig geeft zijn huisvriend, 'de pater', af en toe wat praktische aanwijzingen. Jeff moet leren leven met ou ders die er een potje van ma ken. Het incasseringsvermogen en de solidariteit van kinderen in dergelijke situaties is enorm; Jeff cijfert zich weg en put zich uit in verontschuldigingen. Hij brengt een heerlijke zomer bij zijn moeder in het zuiden door, maar de keer daarop laat zij hem in de steek. Uiteindelijk kiest hij voor de goedbedoelde onbeholpenheid van zijn vader en tegen het egocentrisme van zijn moeder. In 'A Solitary Blue' weet je al snel hoe de verhoudingen lig gen, wie zielig is en je sympa thie verdient. Daardoor heeft de voorstelling wel iets van een smartlap, zij het met een (nogal abrupt) positief einde. Thomas Oerlemans brengt het leed en de dilemma's van Jeff over en geeft hem een onverwoestbaar blij en wat onnozel hoofd. Leo Hogenboom speelt zijn mach teloze vader: ik wil wel, maar ik kan niet anders. Onverwacht is dat hij ondanks zijn geldgebrek een prachtige gitaar voor zijn zoon koopt, en dat hij met mu sicus Ruud van der Pluijm (die ook de pater speelt) en zijn zoon in liedjes uitbarst en daar gitaar bij speelt: hij is niet be paald van het expressieve type. In de voorstelling is het huise lijk gemusiceer meestal aange naam, net zoals de videobeel den: het brengt wat afwisseling in een nogal eendimensionaal verhaal. theater recensie Wijnand Zeilstra Halve Finale van het 25e Leids Cabaretfestival. Gezien: 13/2, Leidse Schouwburg. Dorine Wiersma, Alex Agnew en de cabaretgroep 'Schering en Inslag" zijn de finalisten van het 25e Leids Cabaretfestival. Een begrijpelijke keuze van de jury die natuurlijk naar de kwaliteit van het aanstormend talent kijkt maar evenzogoed een leuke slotavond van het jubilerende festival wil samenstellen. Daar bij ben je nu eenmaal afhanke lijk van wat zich aandient. Een topjaar is het helaas niet gewor- Wie wil speculeren moet voor de finle aandelen Wiersma kopen den, het had de feestvreugde ex tra kleur kunnen geven. Het fi nale-aanbod van dit jaar heeft echter een zeer redelijk niveau en toont de diversiteit van uitin gen die vandaag de dag onder de noemer van cabaret worden gepresenteerd. Een man, een vrouw en een groep - het is een mooie verdeling. Tijdens de festivalweek kun je sommige kandidaten twee- tot driemaal zien optreden. Dat is nu juist één van de aardigste bij verschijnselen daarvan. Soms valt het weerzien tegen, soms gebeurt er iets verrassends. Alex Agnew bijvoorbeeld komt tij dens de halve finale opvallend sterker voor de dag. Hij brengt grotendeels hetzelfde program ma, en toch wordt er ditmaal enthousiaster op gereageerd. Waaraan dat nu precies ligt, blijft een raadsel. Het afgezaagde verhaal over het bezoek aan de tandarts heeft hij gelukkig weggelaten. Gebleven zijn de met vocale kren gelar deerde beschouwingeover ou de westerns, foute nziekkeu- zes en het missen varie tram. De power van zijn oyeden is soms overrompelend, les drijft echter wel op het kistje van zijn vocale acrobatiek. Een dergelijke troef htft afval ler Miel Verstappen nitin huis. Zijn losse jeugdherireringen en licht-geëngageerdewerwe- gingen blijken uiteindtjk toch te mager, zeker als je dwoor de tweede keer hoort. Bovendien was hij minder goed op dreef. De zaal reageerde beduidend matter dan tijdens de voorron de. Dat geldt in nog veel sterkere mate voor de tweede afvaller: het clowneske duo 'ManMan- Man'. De grapjes zijn in de her haling toch nog flauwer dan ge dacht. Bovendien moet je de ruime definitie van cabaret wel behoorlijk oprekken, wil je deze bijdrage ook nog onder dit gen re laten vallen. Twee kandidaten presteren dui delijk minder. 'Schering en In slag' profiteert daarvan. Er zijn al zo ontzettend veel solo-caba retiers - een cabaretgroep valt dus meteen op. 'Schering en In slag' profiteert daarvan. Met an dere woorden: de voorlopige winst voor Edo Berger, Thijs Niemantsverdriet, Joris van Wijk en Jasper Rebel oftewel 'Sche ring en Inslag' is dan ook rela tief. Diverse losse ideetjes krij gen soms door alert ensemble- Jules van Hessen leidt koor en orkest humoristisch door 'lessiah' vervolg van voorpagina muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Scratch Messiah o.l.v. Jules van Hessen, m.m.v. Ellen Schuring, sopraan, Sytse Buwalda, countertenor, Robert Getchell, tenor en Matthijs Mesdag, bariton. Gehoord: 13/2, Pieterskerk, Leiden. Toen Jules van Hessen vijftien jaar geleden voor het eerst 'scratchte' keerde hij zich na een erbarmelijk gezongen en ge speelde koorpartij spontaan naar het publiek, hield zo'n vijf tellen z'n mond en riep toen 'Mensen dat doen we over!' Hi lariteit alom. Dat 'peststuk' was de hele dag al niet gegaan, dus was het een bedenkelijk voor stel. Maar, jawel hoor, het lukte de tweede keer; koor en orkest rolden enthousiast door de in gewikkelde noten heen. Applaus alom. Toen gisteravond het 'Hallelu jah' voor de vijftiende keer over donderend de hele Pieterskerk veroverde, dacht ik even, nu draait Jules zich van blijdschap om en zegt even grappig als wel eer 'Mensen dat doen we over'. Maar helaas, dat gebeurde niet. Het Hallelujah wordt immers al tijd bewaard voor de toegift; en dat is natuurlijk ook heel lekker. Met zo'n hit kan je goed afkic ken, na een dag van grote saam horigheid en blaren op je tong en vingers. De sfeer die hoort bij een scratch uitvoering was er weer helemaal; stond bol van 'musi-, ceerpret'. En daarbij werd er ook nog eens prachtig gezon gen. Vooral het orkest revan cheerde zich. Vorig jaar nog een jolige ramp om aan te horen, nu speelde het - zeker voor een Monumentaal en indrukwekkend zong het koor uit volle borst 'Glory to God in the highest1. Foto: Taccan der Eb amateurorkest - hartstikke goed. Toen (nog) niemand zin had om te klappen bij de 'Ouverture' liet Van Hessen wel even horen hoe dat moest. Nadien was het ap plaus niet van de lucht. Elke koor- of orkestpartij, iedere aria werd goedklaps gehonoreerd. In vogelvlucht iets over enkele flitsende koren, fraaie instru mentale klapstukken en blin kende solopartijen. Monumen taal en indnikwekkend zong het koor uit volle borst 'Glory to God in the highest'. De mannen overtuigden in 'Surely he hath bome our griefs' mët een sterke homogene klankkleur. Had het orkest in de Ouverture al de blits gemaakt, in 'His burden is light' toonde het nog eens heel trans parant 'de lichtheid van ons be staan'. En met zo'n eerste violist die zich dapper en adequaat door de aria 'If God is for us, who can be against us' heen- streek, hadden alle eerste violen het getroffen. Wat er precies ge beurde in de aria 'Thou sHt break them' was onduidek, maar hier raakte het orkest j- heel op tilt, in zuiverheid, teiro en samenklank. Maar tóch kla- pen, volgens optimistische Juli Van de vier solisten overtuigd» verreweg het meest de counte tenor Sytse Buwalda en de tem Robert Getchell. Beiden hadde ze écht iets indringend moois 1 vertellen. De bariton Matthi Mesdag en de sopraan Elle Schuring waren beduidem minder gedisponeerd. Inplaats van naar de luisteraar toezingen, hapte Schuring de woorden in en was ze in het hoge register bepaald onzuiver. Mesdag was niet tegen de mega-aria 'The trumpet shall sound' opgewas sen. Aan ademhalen en intone ren schortte veel. Niettemin leidde Jules van Hes sen ieder inspirerend en humo ristisch door 'Messiah', een ora torium dat objectief en subjec tief niet klein te krijgen is. otterlo/amsterdam/anp - Vin cent van Gogh werd op 30 maart precies 150 jaar geleden geboren en dat zal de wereld weten. Het Kröller-Müller Mu seum in Otterlo wijdt vanaf van daag tot en met 12 oktober een expositie aan het verzamelen van Van Goghs door Helene Kröller-Müller: Vincent Hele ne'. Tegelijk is er een expositie van tekeningen van de meester in de kunsttempel op de Hoge Veluwe. Het Van Gogh Museum in Am sterdam begint vandaag ook een reeks van feestelijkheden met de expositie 'De keuze van Vin cent', over collega's en andere kunstenaars die Van Gogh be wonderde en bij wie hij inspira tie opdeed. Deze tentoonstelling gaat duren tot en met 15 juni. Er zijn bij deze expositie catalogi in zeven talen gedrukt, waaronder in het Russisch. Directeur Evert van Straaten van het Kröller-Müller noemt Vin cent Helene' „een hommage aan het fenomeen van de parti culiere verzamelaar. We hebben hier 89 Van Goghs aan haar te danken, nog afgezien van de 185 tekeningen." Samensteller Pieter de Jonge be looft dat er de komende jaren onderzoek wordt gedaan naar de verzamelwoede van Helene. „Het onderzoek staat nog in de kinderschoenen, maar er komt over een paar jaar een grootse Helene Kröller-Müller-show." „Ze was een zeer moderne da me. Dat wilde ze ook zijn", ver telt Piet de Jonge. „Ze kocht in 1917 al een Mondriaan. Maar ze had in haar huis bijvoorbeeld ook een centrale stofzuiginstal- latie, dat is nü nog bijzonder." De door Helene aangeschafte schilderijen zijn opgehangen in volgorde van aankoop. Helene Kröller-Müller (1869-1939) be gon in 1909 te verzamelen, toen Op de tentoonstelling Vincent Helene' in het Kröller-Müller Museum is onder meer 'De Minnaar* (luitenant Alliet) van Vincent van Gogh te bewonderen. Foto: ANP/Vincent Jannink ze 40 was. De uiterst bemiddel de Helene kon kopen wat ze wil de. „Op 13 april 1912 was ze in Parijs. Ze kocht 's ochtends vijf Van Goghs en 's middags nog een Seurat en een Christuskop. Ondertussen ging ze nog even op bezoek bij Signac. In een brief schreef ze later dat het een leuk bezoek was geweest en dat ze weg was van het kapsel van mevrouw Signac, dat zat 'alleen zoals Frangaises heur haar doen', haalt De Jonge uit ge noemd epistel. Helene liet de rest van de wereld uitgebreid meegenieten van haar artistieke rijkdom: zo liet ze haar Van Goghs in 1935 door de Verenigde Staten toeren. Een aantal van de schilderijen van Van Gogh is door het Kröller- Müller ontdaan van vernis en vuil, zoals 'De tuin van de in richting in Saint-Rémy1. Het Kröller-Müller is zeer verheugd over de wijze waarop de schil derijen daardoor zijn opge fleurd. Door de conditie van de verflagen kunnen niet alle doe ken zo worden opgeknapt. Bij zonder is de expositie in Otterlo van 'Liggend naakt' dat een hal ve eeuw niet in Nederland te zien is geweest, maar nu uitge- ■rlani werk een bepaalde mkuns Veel, te veel bijdragjrdt 1 den echter nog bij pan inhoud en een pareet 1 werking. pe c Dat betekent dat de Iproei Dorine Wiersma a»Pa- De bookmakers kuiujproj gaan inzetten. Ookfftkii lijken meer en mfiWPfe als ze spreken van he rende flegmatica'. Zedi°n is muzikaal, kan ej schrijven, kiest een s valshoek en ze hecjf|g| eens het lef om signj anderingen in haar 61 gramma aan te breT om, wie wil specul*N voor de finale op aa#11161 terdag aandelen Vi^en r pen. pt 1' «and van beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'Strijd tussen carnaval en vasten', tekeningen en schilderijen van Michel van Dam en foto's van Patrick Bras. Prijzen: 80 t/m 375 euro. Te zien: t/m 23/2, vrt/m zo 13-17 uur, Sidac Studio, Hogewoerd 77, Leiden. Studio Sidac ziet er op dit mo ment een beetje uit als een la boratorium. Bij de ingang van de galerie stuit de bezoeker op een plateau waarop een verza meling trechters staat. En ook aan de wanden zijn hier en daar trechters aangebracht. Daar omheen hangen de teke ningen en schilderijen van Mi chel van Dam en de foto's van Patrick Bras. Hun expositie hebben ze als titel 'Strijd tussen carnaval en vasten' meegege ven. Dit om hun onderlinge verschillen te benadrukken. De tekeningen van Van Dam zijn snelle, eenvoudige schet sen, waarin hij zijn gedachten en fantasie de vrije loop laat. Op wit papier en op donkere leitjes krast hij onbevangen zijn invallen. Zoals ongetwijfeld heel veel andere kunstenaars dat ook doen. Met dit verschil dat hun pogingen om het crea tieve proces bij zichzelf op gang te brengen meestal verborgen blijven in de beslotenheid van het atelier. Van Dam laat daar entegen open en bloot zien waarmee hij bezig is. Ook dat geeft de tentoonstelling een la boratoriumachtig karakter. De tekeningen zijn bovendien niet keurig ingelijst, maar direct uit Van Dams schetsboek ge scheurd en met spijkertjes aan de wanden beves duidelijk werk Dat verklaart ooki voorstellingen op gen voor een bul nogal onbegrijpelijj doen sterk denken rimenten met he1**0 wustzijn uit de tijd ju daïsme en het suriem, jden Terugkerende thenfenul Dam zijn trechtepe ,vai toeters en luidspi 1°er voegt Van Dam toe. Zo zien we bij^r een tekening met djeen tel 'Den kunscht ,L?V man met een vis et me| zijn handen, en dei11 doe een wens en schoon.' Is de kun"1011- bezig magie te bei komen het niet te] Irai intrigerend is het val worden we voolD% de inhoud van Van ningen en door li-I van zijn schilderijfr^D wijzer. De schilderijr namelijk vrijwel komsten met de Behalve dat er eet een trechter op Van Dam staat scheppingsproces mee te maken, uiteindelijk toch den staan. De kunst van P« vergeleken da; niet introvert. De maakt van mensi sief en uitbundi| over als krachti) heden, die zich dat het is alsof zeii"^rei voorstelling staan'?1™ het carnaval. Watr opvalt naast de s($> Y?1 grondelijkheid vanP^T uitvo :nda idd it si D ie Bn irNl :rde Exposities in Kröller-Müller en Van Gogh Museum leed is door een particulier. Derentoonstelling in het Van Goji is overigens vormgegeven dot de Franse ontwerper en ar- chiict Thierry Despont, die ook hetYijheidsbeeld bij New York reslireerde. Hij was erg blij mede klus van het Van Gogh Muium: „Zo'n kans krijg je nietedere dag, je zo in te leven in e geest van zo'n kunste- naa" theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Alma y Corazon', Fiesta Gitana. Gezien: 13/2, Sta4- Di Leiden. mui Sommige feesten hoeven nooit te eindigen. Zo'cS Fiesta Gitana gisteravond in de Stadsgehoorzaal* mes werden vol spanning opgebouwd en spatte^ overweldigende kracht van de vloer. Het handgel zacht als gewrijf, soms knetterend als vonken, mooi licht contrast met het voetenwerk. Zow dans werden met een maximum aan passie uittf hoe zacht en melancholiek de intro's ook waren leidde steeds naar een uitbarsting van vrolijkheidi F lust. Het waren allemaal golven van Spaanse di - die over de zaal heen rolden. jTK Geen twee golven zijn gelijk. Wat deze avond vool maakte was de afwisseling, niet alleen in de chorl maar ook in de solo's waarin de dansers ieder hu( lijke stijl en karakter tot ontplooiing konden 1 De groepsdans 'Estampa de Solea por Buleria*' kleurrijke wendingen en had een prachtige a zachte en heftige passages. De groep toonde groot vakmanschap en sterke di deze choreografie. Uit de groep maakten zich de solodansers los. De vrijgevochten, soms waarop Esther Velez bewoog, gecombineerd metf' lijk krullende hand- en armgebaren, was heel a meer afgeronde, introverte maar toch opzwepen? Maribel Ramos. „j p~~ Naast de krachtige Manuel Reina maakte Antonet druk met zijn kwetsbare stoerheid. Wat een nf 2 man uitstraalde! Wat een fantasie en een concer leek of hij alles wat zich in zijn hoofd afspeelde ii om zich heen uittekende. sen En dan was er Maria Josée Vargas in de 'Garrotiif- voorname uitstraling en elegantie. Prachtig zoals 1™ •De ro-l ?in. barsting van gestamp met een superieure bel voerde! En zanger Jesus Heredia toonde aan zacht stemgeluid minstens zo aangrijpend kan 1 dramatische uithaal. Een bijzondere plaats namen de drie dames Met hun ongepolijste, spontane zang en dans een mooi contrast met de discipline en de virl de grote groepsdansen. In 'Alegrias' liet dansere Montoya een grote innerlijke rijkdom zien. Heti een verhaal vertelde, met zachte, dromerige a hun ontlading kregen in een knetterend gesti door rustpunten om opnieuw de spanning op tel De avond bruiste. 'Estampa de Guajira/Columbtó enige onderdeel aan de tamme en al te lieflijke[ de overige nummers, vooral de 'Cuadro Flame' een toonbeeld van gezamenlijk opgebouwd di tgm< :asn bruj ir he leler; letji de di lersd 'ene itert de ten den :end.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16