SCHRIJVENDE LEZERS )k hangt 'oude visie' aan mn wat sociale werkvoorziening zou moeten doen Niet Gretta's litspraken, Israels bezetting is hartverscheurend inje- en Waardgracht ïanipuleerd en bedot ïdiek Noordwijk verstrikt 3eb van besluiteloosheid "'"Wocor ook bezorgd over ;d nieuwbouw op milieu? Met Molen De Valk mag het niet verkeerd aflopen Rabbae moet achter bureau vandaan en naar Torün gaan Houd Leiden buiten de deur bij toewijzing van woningen ew met DZB- c, dat 18 janua- fop 'DZB Leiden [n' in de zater- nd, wil ik rea- I geeft aan ver- lat bij zijn pber 2002 de [he situatie van 'oorheen De P na het aftre- ier Laurier niet I sterker nog, hij jirin naïef te zijn I jarenlange be- gericht op het [en van de om- oductiebe- gls gegeven dat '-eiden daar a financiële f. is niet in "Ug te draaien. Het is een bedrijfskeuze om gebruik te willen maken van aanvulling van tekorten door de gemeente. Ander zijds is het een keuze van de gemeente om bij te willen dragen aan tekorten die ont staan door slechte bedrijfs voering van het SW-bedrijf. Door het bedrijf bijvoor beeld te verzelfstandigen en op afstand van de gemeente te plaatsen, zal gekozen moeten worden voor een rendabele bedrijfsvoering, waarbij lusten, maar ook lasten, door het bedrijf zelf moeten worden opgelost. Bijkomend voordeel is dat inwoners van Leiden bij an dere gemeentelijke aangele genheden - zoals verhoging van parkeergelden en OZB, noodgedwongen afschaffing van culturele voorzieningen enzovoort - niet meer de pijn van het mismanage ment van DZB Leiden hoe ven voelen. Belangrijker is dat de visie van waaruit wordt gewerkt bij DZB Leiden, om moet. De heer Klok hangt mijns inziens, getuige het inter view, de 'oude visie' aan van wat een SW-bedrijf zou moeten doen, namelijk het instandhouden van de pro ductiebedrijven, waarbin nen mensen met een handi cap in een beschermde om geving hun werkzame leven doorbrengen. De Nieuwe Wet Sociale Werkvoorzie ning (nWSW) is echter sinds 1998 niet meer enkel gericht op het bieden van een be schermde werkplek, maar op het srbeteren van de kanserap de arbeidsmarkt van mdsen met een handi cap. Otwikkeling in werk en hetieden van door- strooroerspectief naar re gulier erk is de belangrijk ste do6telling geworden. Deze, uniddels niet meer zo nieive, doelstelling van de WeSociale Werkvoorzie ning vaagt om twee belang rijke vranderingen. Ten eerstenoet worden geko zen vor een nieuwe be- drijfsvirm, die past bij de doelsüling van de wet. Dit heeft iderdaad consequen ties vor de omvang van het bedrii Wanneer gebruik- makig van de faciliteiten van ht SW-bedrijf en - es- sentiier - gebruikmaking van d nWSW dop.r mensen met een handicap zoveel als mogelijk tijdelijk is, zal de omvang van het bedrijf ver kleinen en hoeveelheid pro ductiekapitaal moeten wor den teruggebracht. Grote in vesteringen in apparatuur en complexe werkzaamhe den zullen in de toekomst niet meer behoren tot de co re-business van een bedrijf dat de nWSW uitvoert. Ten tweede is het van be lang dat het denken pver de mogelijkheden van mensen met een handicap, die ge bruik wensen te maken van de nWSW (dit is overigens een keuze van het individu, gevolgd door een indicatie door een onafhankelijke commissie) wijzigt. Al vanaf het eerste moment van in- dienstname moet alles ge richt zijn op persoonlijke ontwikkeling in werk, zodat op termijn een reguliere baan een optie is. In de contractperiode van twee jaar is voor veel men sen met een handicap een belangrijke ontwikkeling door te maken op weg naar een zelfstandiger positie op de arbeidsmarkt. Na twee jaar vindt een herindicatie plaats waarin wordt bezien of gebruikmaking van de nWSW nog. steeds noodza kelijk is. Als dit het geval is, volgt verlenging van het contract en gaat de ontwik keling gewoon door. Een contract houdt dus niet 'zo maar' op na twee jaar. Wanneer iemand niet kan voldoen aan de minimale eisen van de nWSW, is dag besteding een optie. Wan neer iemand 'te goed' is ge worden om gebmik te ma ken van de nWSW, is dat ge durende het tweejarige con tract al gebleken en zijn stappen ondernomen door de trajectbegeleider om voor de werknemer een goed ver volg in werk te vinden, bui ten het SW-bedrijf en zo no dig met gebruikmaking van andere wet- en regelgeving, zoals de wet REA. Tenmin ste, als het beleid van het bedrijf daarop gericht is. Tenslotte: in 'De stemming' in het Leidsch Dagblad van 25 januari wordt WD- raadslid Greetje van Gruting afgeschilderd als een beze tene die enkel uit is op winstbejag, en zich niet rea liseert dat alle werknemers van DZB Leiden als enig al ternatief achter de gerani ums zullen komen te zitten. Het lijkt mij echter een ge zonde houding om sanering van DZB Leiden te realise ren in het belang van alle in woners van de gemeente Leiden, niet alleen in finan cieel opzicht, maar vooral in het belang van die inwoners die gebruik wensen te ma ken van de nWSW. Daarom is DZB Leiden ver plicht een toekomstgericht beleid te voeren, conform de nWSW, met als doel het bieden van kansen op regu lier werk buiten de muren van DZB. Als de gemeente Leiden en de leiding van DZB Leiden niet geloven in de mogelijkheden van DZB- werknemers en het zitten achter de geraniums als eni ge haalbare alternatief voor hen zien, is een gezonde toekomst voor DZB Leiden niet weggelegd. J.P.M. Struijk, Leiden. O-PM. Struijk is in het dage lijks leven algemeen direc teur bij UW Holding BV, een reïntegratiebedrijf voor men sen met een grote afstand tot werk. UW Holding BV biedt, naast réïntegratietrajecten in opdracht van UWV, gemeen ten en individuele werkge vers, onder andere ook dienstbetrekkingen aan werknemers in het kader van de nieuwe Wet Sociale Werk voorziening (nWSW) in de gemeente Utrecht.) AG 14 FEBRUARI 2003 b iedereen doen gelo- buurt Oranjegracht gracht en omgeving ■te redden is. Maar let len leugen! Portaal en Hillebrand willen Jerindelen onder de ■herstructurering, laat btten en manipuleren, ]orden voor de gek ge- wethouder goed uit alles nieuw wü gaan Jet komt Portaal mooi i op de Waard mee i geld inbrengt. Het idige bewoners it zij niet in deze [jorkomen en niet aan jrrachten mogen blij- s te veel waard. Daar [80 procent koophui- 250 duizend euro) 'tent dure huurwonin- Jn. De heer De Boer op één van de bewo- 1, al gezegd dat Por- ïw kan bouwen 1 die aangewezen subsidie. Tegen po- j zich vager op. I dat Portaal beter .ïuniceren met de be- 1 de bewonersavon den worden onze opmerkingen genoteerd. Echter, op él onze valide en goede, sterker: de eni ge juiste argumenten tegen sloop en de benaming 'her- structureringsbuurt' is tot op de dag van vandaag nooit op rede lijke, inhoudelijke wijze gerea geerd. Dit geldt ook voor wet houder Hillebrand die onze ar gumenten terzijde legt, niet met een reactie komt op het alterna tief plan van de bewonerscom missie en ook brieven van de bewonerscommissie gewoon onbeantwoord laat. Het sociale gezicht van de PvdA verbleekt en laat zich verleiden door een woningbouwcorporatie die zich gedraagt als een projectontwik kelaar. Wij hopen op een andere koers, want dit hele project lijkt op so ciale uitdrijving. Onder het mom van herstructurering wor den de huidige bewoners ge dwongen ergens anders te gaan wonen en creëert Portaal aan de laatste beschikbare Leidse grachten een woonlocatie voor de rijkeren. En dit nota bene met steun van een PvdA-wet- houder. Astrid Beumer, Leiden. heefijUend dat veel van de e. prefe gemeente Noord hrijvi^eds verstrikt zitten van besluiteloosheid, elk |u over cameratoe- Grent hebben, of de aat over het nieuwe )lgem besluiteloosheid tse a )ch wel de kroon. En jmaa heid kost over het Maai «nomen heel veel :ctuet ïaupt een politieke irdlini atoezicht niet nodig we 1 net zo betreurens- ra bedragen noemen ten s©r van tevoren een n bityraagd. Naar alle ich d jkheid terecht merk- chienjkeigenaar P. Beuk dat het allemaal veel er is[ ameratoezicht is reeds bewezen. Belangrijk is dus dat de juiste camera op de juiste plek komt en dat dit als een ex tra hulpmiddel wordt gezien. Gelukkig vindt blijkbaar het me rendeel van de politici camera toezicht wel wenselijk. Maar zij zijn het - net als de werkgroep horeca - niet eens met de hoge bedragen die ervoor zouden moeten worden uitgetrokken. Het zou ontzettend jammer zijn als er door fouten een kink in de kabel komt. Hopelijk wordt er in de toekomst beter met alle be trokkenen samengewerkt en houdt de besluiteloosheid op te bestaan in Noordwijk. Want be sluiteloosheid is vaak nog erger dan verkeerde keuzes maken. Kees van der Niet, Noordwijk. L ra lai :e won| P J d| 'Nieuwbouw in 1 de krant van za- i stelt de Cento- isJftsten 'Zeker is wel tielaboratoria ko- t veilig zijn voor :ers, de laboratoria on zijn en het ge- ilieuvriendelijk en r,. Jajn'. jKne» niets gezegd over erjaJ^g dje is aange- lan lijdelijke huisves- Jtocor en Ballast Ne- .ude boomgaard op kguiaire sportterrein. In j 25 jaar is dit ge- eid gelaten en uit en ecologische 1 het groen van degeest. ngsplan onder- ologische belang Het heeft de be en' gekregen en ening zijn diverse omen ingetekend, ften in het bestem- 1 een snelle wij- b bestemming in de p wil de gemeente 'ergunning voor lehuizing art. 17 p de Ruimtelijke ipassen. De wetge- ikel echter niet op een snelle ma- jet bestemmings- Dmen. Ook met het terrein van de nieuwbouw lijkt iets mis. Uit een rapport over de resultaten van bodemmonsters blijkt ver vuiling van de grond. Of sane ring nodig is, zal moeten blijken uit vervolgonderzoek Een twee de rapport berekent de hoeveel heid water die uit de bouwput moet worden gepompt. Wat de vervuiling betekent voor het wegpompen en elders lozen van het grondwater is echter niet be kend. Geschat wordt wel dat het wegpompen in een cirkel van vijftig meter invloed zal hebben op het grondwaterpeil. De oude boomgaard en de eventueel te sparen bomen liggen binnen die cirkel. Hiermee wordt de kans dat na de tijdelijke bebouwing onomkeerbare schade aan het groengebied is toegebracht, zeer aannemelijk Kennelijk hecht Centocor be lang aan milieuvriendelijke en energiezuinige nieuwbouw. Ho pelijk is Centocor net zo be zorgd over de invloed van de nieuwbouw op het milieu erom heen. Namens de Werkgroep Groen voorziening en Groenbehoud van het Samenwerkingsverband Mors/Transvaal. Bea Hoogheid, Joke Witteman, Leiden. Thaddeh Wieffering pleit in zijn inge zonden stuk 'Hartverscheurende uit spraken van Gretta Duisenberg' in het LD van 24 januari voor het geven van 'kleding, medicatie, voeding en hulp bij opbouw van steden' aan de Palestijnen door Israël. Dat zou wat mij betreft best mogen, is stukken beter dan wat Israël nu doet in de Palestijnse gebieden, maar het is niet waar het om draait. Het gaat niet om wat humanitaire hulp, maar om het recht doen aan de Pales- rijnen. Die zijn nu al 35 jaar door Israël bezet Een ieder die de situatie met ei gen ogen ziet, weet dat die bezetting de angel van het conflict vormt en elke wede blokkeert. Wieffering vergeet dat het oorspronke lijke Palestina eeuwenlang deel was van het Turks-Osmaanse Rijk en slechts een kleine dertig jaar een Brits man daatgebied. Na WO II kwam het in handen van de VN, die in 1947 via de Partitieresolutie 181 47 procent van het gebil toewees aan de Palestijnen. Van die 'procent is nu in theorie nog slees 22 procent overgebleven. Via de velelegale joodse nederzettingen is ookat percentage arbitrair aan het woen. Ex-premier Barak had het in Can David over 18 procent, was ook antrszins veel minder grootmoedig daile mythe vertelt en had Arafat niete bieden inzake de ruim 3 mil- joePalestijnse vluchtelingen. Daatsten zijn overigens, anders dan Wifering betoogt, eerder verjaagd dan geucht. De Israëlische vredesbewe- gir zelf spreekt in deze van een beleid va'etnische zuivering' jegens de Pa- leqnen. Door de Israëlische slachting in948 onder Palestijnse burgers, in bioorbeeld het dorp Deir Yasin, kre- gede mensen in omliggende dorpen zo angst dat ze geen andere uitweg zsn dan weg te rennen. De situatie vtr de Palestijnen in de bezette gebie- di is nog los van de vluchtelingen kampen zo hemeltergend, dat nu na 35 jaar de Palestijnen geen andere uitweg zien dan stenen gooien en het toepas sen van zelfmoordgeweld. Natuurlijk is dat niet goed te keuren, zeker niet je gens onschuldige burgers, maar het is symptoombenadering als men zich louter blind staart op deze wanhoops- reacties en niet de diepere wortels waar deze uit voortkomen centraal stelt. Dat laatste doet Gretta Duisenberg juist wel, omdat zij onmiddellijke ontrui ming van de bezette gebieden bepleit in overeenstemming met VN-resolutie 242 van 1967. Anders dan wat Wieffe ring op demagogische wijze betoogt, heeft Gretta het woord 'begrip' voor de wanhoopsacties nooit gebruikt Begrip is iets anders dan enigszins begrijpen of 'snappen', zoals ze letterlijk zei. Ze keurt het zelfmoordgeweld af, maar zei in het licht van de uitzichtloosheid van de situatie voor de Palestijnse jongeren door de jarenlange Israëlische repressie dit hooguit een beetje te begrijpen. Ten slotte: Wieffering geeft een verteke ning van de geschiedenis. Omstreeks 1900 - toen Palestina hooguit 4 procent (orthodoxe) joden telde, woonachtig in drie Palestijnse steden, en al eeuwen lang niet meer in joodse handen was - mocht er van de Turkse sultan jaarlijks een heel klein aantal zionistische kolo nisten het land binnenkomen. Maar het is nooit de bedoeling geweest dat daar een joodse staat zou komen, ook niet na de Balfour-Verklaring van 1916, die sprak over een 'tehuis'. Engeland liet na 1918 wel meer zionisten toe, maar stelde een grens van 40 procent om te voorkomen dat de Palestijnse au tochtonen tweederangsburgers zouden worden in eigen land. Volkenrechtelijk kun je nooit tweedui zend jaar geschiedenis terugdraaien. Leiden en omgeving behoorde 2500 ge leden tot het Friese koninkrijk. We zou den toch uit ons vel springen, als Fries land vandaag deze regio weer zou opei sen. Dat beetje meevoelen met de Pa lestijnen ontbreekt in het Westen. Door de joodse guerrilla tegen de Brit ten aldaar werden laatstgenoemden het op een gegeven moment zat en over handigden 'Palestina' aan de VN, die in 1947 besloot het te verdelen. Daardoor kon Israël, nu al meer dan vijftig jaar geleden, worden gesticht. De Palestijn se staat bestaat nog steeds niet, zelfs niet op het overgebleven kleine stuk van 22 procent. Israël verhindert dat tot nu toe met steun van de VS en gaat bo vendien maar door met 'landjepik' door het toelaten en steunen van steeds meer joodse kolonistenneder zettingen tussen de Palestijnse dorpen. Hoe lang duurt het voordat we dit grote onrecht gaan inzien? Hans Feddema, Leiden. Ik reageer op het stuk 'Zoute regi bedreigt molen De Valk' in het LD van 2&nuari. Mijn vrouw (Susan, geboren in c staat Ten nessee) en ik zouden reuze verdetig zijn indien er iets verkeerd zou gaamet de Mo len De Valk. Vooral Susan vindteze molen reusachtig. Toen zij zwanger was van onze jongste dochter heeft zij een dekentje ge naaid met Molen De Valk als centraal figuur. Dat is nu bijna 25 jaar geleden. Sinds Kristens geboorte zijn wij verschillen de keren bij de molen geweest, zelfs met on ze vrienden uit Stillwater, Minnesota. Onze oproep: Please save and restore the Molen De Valk. Kurt Nieuwenhuis, Austin, USA Hierbij een reactie op het artikel 'Rabbae slikt verdeling eerste en tweederangssteden weer in' in de krant van 31 januari. Wordt het niet een beetje tijd dat wethouder Rabbae eerst eens een inburgeringscursus krijgt en leert wat er zich zoal in Leiden afspeelt? Sinds drie jaar ben ik, als ge woon, ongesubsidieerd burger, bezig in zusterstad Torun wat informatie los te krijgen over de problemen die daar zijn. Ik heb daar een buurt gezien, Torun Noord, vele malen erger dan Leiden-Noord, waar ik me ook erg voor inzet. Ik heb daar inmiddels iemand gevonden die net zo gek is als ik. Nu willen we samen proberen ook in Tortin iets te organiseren wat hier al in gang is gezet. Daarvoor heb je connecties no dig. Ik ben in Leiden al bezig om hier en daar de juiste personen te vinden. Soms heb je daar ook een beetje overheidssteun van bijvoorbeeld een gemeenteamb tenaar voor nodig. Maar als Rabbae het zo goed weet, laat hem dan eens mee gaan en niet praten van achter een bureautje. Het is zo makke lijk iets op papier te zetten. Ambtenaren kunnen soms zo gewoon zwart-wit, materialis tisch denken. We zijn met men sen bezig! En met uitwisseling van kennis. Ook wij kunnen daarvan leren. Nu ik er nog even over nadenk: laat Rabbae toch maar achter dat bureautje blijven. De kosten van reis en hotel mag hij dan aan ons schenken, om ons plan gestalte te kunnen geven. Bram Pater, Leiden. Al eerder schreef ik erover en waarschuwde ervoor, daarom nogmaals: houd Leiden buiten de deur! Dit met betrekking tot de onzalige gedachte om Leiden binnen te halen in de woning toewijzingscommissie Duin- en Bollenstreek. Een gelijke waarschuwing kwam al uit een gans andere hoek, na melijk uit Oegstgeest. Daar werd gesteld - ik citeer het LD van 30 januari - 'Schaf af die sociale woningbouw. In die goedkope huizen komen toch alleen maar Leidenaars te wonen. De men sen in Oegstgeest lukt het niet een huisje in het eigen dorp te bemachtigen'. Misschien dat deze hartenkreet, geuit op een brainstormavond van Leefbaar Oegstgeest, enigs zins gechargeerd is, maar ik neem hem graag over met be trekking tot onze plaatselijke, Noordwijkerhoutse situatie. Ook hier dreigt op termijn zo'n situa tie te ontstaan, wanneer de lang verwachte seniorenwoningen eindelijk gerealiseerd zullen worden. En nog steeds, na daar bij herhaling toe te zijn uitgeno digd, weigeren gemeente en wo ningstichting opening van zaken te geven inzake de beoogde re geling die wordt gehanteerd wanneer de toewijzing aan de orde komt. In Leiderdorp doen ze het met een ver vooruitziende blik. In het LD van 27 januari viel te le zen dat de ouderen aldaar die benieuwd zijn of er over tien jaar geschikte woonruimte voor hen is, op 5 februari in het ge meentehuis mogen komen in formeren. Leuk gevonden na tuurlijk, maar of de senior van nu 75 jaar daar zo blij mee zal zijn, valt sterk te betwijfelen. Ach ja, oud worden is één, maar... Nic. Sluis sr., Noordwijkerhout. Kop over Leidse hoeren hoorde niet naast foto van goedwillende burgers 'Mouwen omhoog, het land moet droog' kopte het Leidsch Dagblad in de bijlage van 1 fe bruari die geheel aan de wa tersnoodramp was gewijd. De kleine kop eronder luidde 'Leidse hoeren helpen op htin manier in rampgebied'. En daar weer naast stond een gro te foto met goedwillende Leid se burgers, onder wie me vrouw Braggaar-de Does, des tijds een bekend persoon in Leiden, die goederen inzamel de voor het rampgebied. De genoemde kop, die sugge reert dat Leidse hoeren het rampgebied hielpen, stond dus duidelijk op de verkeerde plaats en had boven de passa ge in het artikel moeten staan die het tussenkopje 'Ondeu gend' kreeg. Als het geschreve ne inderdaad op waarheid be rust. Op deze manier maakte het Leidsch Dagblad er een sensa tieartikel van. De ramp op zich was al erg genoeg. H. Knol-Penseel, Hazerswoude Rijndijk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15