REGIO Leythenrode op zoek naar nieuwe artsen Rijnlands Lyceum: 'Onderwijsnota minister moet van tafel' oningbedrijf Amsterdam wil bouwen in Zoeterwoude nfletten tegen geweld in horeca Alphen R5 wil eigen dank r Poelgeest Warmondse kleuters op het politiebureau Verpleeghuis draait op tijdelijke krachten Buurt verzet zich tegen bedrijventerrein Ter Aar 'Ziet u mij als inbreker? Ik ben zakelijk producent' uari ={ever sprak met Israëliërs De 55-jarige Leidenaar ParSÉopen maandag voor de itond als tipgever voor lddadige inbraak in aude-Rijndijk, heeft de ;rs nooit gesproken. De ft wel aan een Amster- f de tip gegeven dat er jning iets te halen viel. 1 heeft, zonder dat de ar het wist, een groep s ingeschakeld die bij ak met een machine mee honden doodscho- ^idenaar, die drie n in voorarrest heeft L is op vrije voeten ge- rechters vonden zijn 'ïom hem nog langer ,uden. Vijf Israëliërs l wel in voorarrest. slweg lieverd - Wethouder Mees- ntelijke ordening onlijk de laatste igd aan de rotonde l in Oegstgeest. Gis- plantte ze de laatste oveniersbedrijf Nieuw- t in samenwerking Jemeente het midden- ide rotonde ingericht. 1 neemt het onder- a dit 'ronde tuintje' i rekening. vrijdag 14 februari 2003 - iering 'We hebben de indruk dat onze mening telt in Den Haag' door Gerard Baas oegstgeest/sassenheim - Het Rijnlands Ly ceum wil niet dat het lespakket in het voortge zet onderwijs weer lichter wordt gemaakt. De middelbare school met vestigingen in Oegst geest, Wassenaar, Sassenheim, en Den Haag ziet niets in de ingreep in het lesprogramma zoals minister Van der Hoeven die een maand geleden heeft voorgesteld. Die nota moet van tafel, zegt de middelbare school in een brief aan de onderwijsminister. Het gaat allemaal om de tweede fase, een ver diepend lesprogramma voor de bovenbouw van havo en vwo, die in 1999 is ingevoerd. Het idee daarachter was dat leerlingen veel meer zelf moeten doen en dat leraren meer een be geleidende taak krijgen. Ondanks aanvangs- problemen, die vooral samenhingen met de zwaarte van het programma, bevalt die tweede fase zowel leerlingen als leraren goed, zegt rec tor M. Eikerbout van de Oegstgeestse vesti ging. „Organisatorisch hebben we het nu goed op de raüs. De scholen en de scholieren zijn gewend geraakt aan het systeem en nu willen we het verder ontwikkelen. De herziening van de tweede fase was in 2005 aangekondigd en met tussentijdse aanpassingen hebben we nooit rekening gehouden." De zorgen van het Rijnlands hebben te maken met drie factoren. Scholen hebben net de or ganisatie van het lesprogramma op orde en kunnen, volgens de brief pas sinds kort, einde lijk hun aandacht verleggen naar de inhoud. „De werkelijke didactische vernieuwing is nog niet afgerond, maar we gaan de goede richting op. Het is onverantwoord om deze ontwikke ling te doorbreken door nieuwe veranderingen in te voeren." De tweede reden van zorg is, dat de gevolgen van het systeem nog nauwelijks in de praktijk zijn getoetst. „Pas nu komen er studenten die de tweede fase hebben doorlopen. Het hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk on derwijs, waar tweedefaseleerlingen in het eer ste jaar van hun studie zijn, hebben laten we ten tevreden te zijn over hun niveau. Dit sys teem is juist ingevoerd om de aansluiting met het wetenschappelijk onderwijs soepeler te la ten verlopen." Tenslotte wordt de tweede fase ernstig beïn vloed door het lerarentekort. Docenten zijn niet alleen bezig met de verandering in de bo venbouw en in het vmbo, maar ook met het begeleiden van nieuwe collega's. Bij het Rijn lands is ongeveer een kwart van de leraren nieuw. „De komende jaren wordt het tekort alleen maar groter", aldus de school in de brief aan de minister. „Op ervaren leraren wordt een grote wissel getrokken. Elke ver nieuwing kost meer arbeidskracht." Eikerbout zegt met de brief een signaal te wil len afgeven aan het ministerie. „Het Rijnlands Lyceum is een grote school met vierduizend leerlingen. We hebben de indruk dat onze me ning telt in Den Haag en vonden het belang rijk om onze stem te laten horen voordat er beslissingen worden genomen. Dus op een moment dat het er nog toe doet." De minister heeft nog niet gereageerd op de brief. Eikerbout verwacht die reactie ook niet snel. „Er zullen nog veel reacties loskomen uit het onderwijs. Daar is eerst het wachten op. We hebben ook nog geen actie gepland om de minister een reactie te ontlokken." r - Na de brainstorm- van Leefbaar Oegst- de openbare ledenver- van Progressief Oegst- itmoè^nceert WD nu de Deze 'databank' vol leskundigen moet rea- voorstellen bedenken en Gemeente flink wat geld "ing" I. Haast is geboden, WD wil de ideeën op nijn aan de gemeente burgemeester en wet- ioorleggen. hr legrotingstekort dreigt o 11E en naar 20 miljoen in g. Zo e|i ook oppositiepartij bijdrage leveren aan sen van de problemen erkdaiflorp boven het hoofd De bezuinigingsvoor- e het college heeft ge- allemaal betrek- Den l oelgeest, waar de mil- h Vl0iuld is ontstaan. De het oneerlijk als het probleem in zijn ge- de nieuwbouwwijk iwenteld. ief aan de achterban fractie en bestuur dat ing stgeest 'spijkers met ic|fil slaan'. Zij vragen de Cleerde deskundigen leden om met elkaar ank te vormen. „Heeft werk, bedrijf, studie of Katw deskundige kennis in le WD goed kan ge in voorstellen voor de te formuleren? Wilt u nemende wijze mee nt geld te verdienen jemeente Oegstgeest? ;en wij u van harte uit te melden. In het be- Jegstgeest rekenen we rking." |denktankbijeenkomst iuden op woensdag in Hotel-restaurant luis gehouden en be- (.00 uur. leiden - Vincent had zich een cel heel anders voorgesteld. In boeken en tekenfilms heeft een gevangenis tralies. De cellen in het politiebureau hebben alleen een deur en een luikje om door te praten. Hij kan er niet over uit. De kleuters van basisschool De Waaier uit Warmond hadden gisteren de ochtend van hun leven. Ze namen een kijkje op het po litiebureau aan de Leidse Langegracht. Het bezoek aan de cellen spreekt het meest tot de verbeelding. De kleuters kijken en rond en proberen het bed even uit. Eén cel is bedui dend groter dan de andere en dat wekt verbazing. „Deze dief heeft geluk", vindt Luc. „Deze cel is wel vier keer zo groot als mijn kamer." Een meisje pakt de hand van haar juf nog wat steviger vast. Achter een van de celdeuren zit iemand opgesloten. Ze is bang dat de 'boef ontsnapt. Op de binnenplaats van het politiebureau staat een ambulance klaar. De kinderen klimmen erin en kruipen achter het stuur. Vooral de jongens stralen als ze bij een agent op de motor mogen. Volgens juf Yvonne wordt die middag in de klas nog lang nagepraat over de ochtend op het politiebureau. Vandaag krijgen de kleuters de videofilm te zien die van het bezoek is gemaakt. Foto: Mark Lamers Nihof ude - Woningbedrijf Amsterdam wil zijn jkslaan naar Zoeterwoude. De grote wo- fratie, die een op de tien woningen in tn bezit, heeft grond gekocht in de Grote Dr de bouw van huizen, igbedrijf heeft de gemeente Zoeterwou- edewerking gevraagd, maar die weigert De gemeente doet er juist alles aan om folder groen te houden. „Ik heb het wo- jf meegedeeld dat er geen enkele veran- mt in dit standpunt. Integendeel", zegt r Ates. „Het draagvlak bij de bevolking om het open gebied te koesteren wordt alleen maar groter." De gemeente heeft het woningbe drijf er verder op gewezen dat zowel provincie als rijk niets voelen voor bebouwing. Ates betwijfelt dan ook of het woningbedrijf wel zo'n verstandige koop heeft gedaan. De wethouder is niet ondersteboven van het feit dat Woningbedrijf Amsterdam zijn werkgebied wil uitbreiden naar Zoeterwoude. „Ik schrik niet zo gauw. Er zijn natuurlijk meer particulieren die een stukje grond bezitten in de Grote Polder waarmee ze iets willen. Het is logisch dat ze dat dan ook proberen." Feit is dat de Grote Polder al voor iets meer dan de helft is verkocht aan ontwikkelaars. Een jaar of zeven geleden presenteerden de bezitters van het grootste stuk grond, Bouwfonds en Amvest, een plan voor de bouw van ruim zesduizend huizen. Dat plan zorgde wel voor opschudding, omdat de kans toen bestond dat het rijk de Grote Polder zou aanwijzen als bouwlocatie. Woningbedrijf Amsterdam heeft vorig jaar een stuk grond gekocht in de Grote Polder. Het werk gebied van de corporatie beperkt zich al lang niet meer tot de hoofdstad. „In Amsterdam hebben we een bepaald soort woningbezit: veel kleine en goedkope woningen. Zo langzamerhand willen mensen wat anders. Wij hebben er dus belang bij om een wat gevarieerder pakket te kunnen aan bieden. Omdat in Amsterdam niet veel meer ge bouwd kan worden, kijken we verder in de Rand stad. De Haarlemmermeer is het eerste gebied waar we projecten hebben opgeleverd." De woordvoerder wil niet ingaan op vragen over het stuk grond in de Grote Polder. „We zijn nog in gesprek met Zoeterwoude. Het is niet het moment om via de pers te reageren." Dat antwoord ver baast Ates. In januari heeft de gemeente een brief gestuurd aan het woningbedrijf. Hierin zet de ge meente uiteen waarom zij weigert mee te werken aan bebouwing van de Grote Polder. Daarmee is volgens Ates voor Zoeterwoude de kous af. leiderdorp - Verpleeghuis Ley thenrode draait voorlopig op tij delijke artsen. Deze week zwaai de het Leiderdorpse verpleeghuis drie artsen uit. Eén lid van de ou de vierkoppige ploeg blijft tot i mei aan om te zorgen dat er een goede overgang is van het oude artsenteam naar het nieuwe. Ley thenrode is druk in gesprek met diverse sollicitanten. Maandag stelde het verpleeg huis een interim-kracht aan, die optreedt als hoofd behandeling en begeleiding. Deze persoon is eindverantwoordelijk voor de medische zorg tot er nieuwe art sen zijn aangenomen. Het oude artsenteam had al lan gere tijd problemen met de re organisatie in Leythenrode die interim-directeur J. Verhagen doorvoert. Vorig najaar barstte de bom. De artsen kondigden hun vertrek aan. Wat precies hun problemen waren met de nieuwe koers wilden zij niet ver tellen. Omdat de rest van het personeel wel heil ziet in de plannen van Verhagen, koos de directie er voor de reorganisatie voort te zetten en het vertrek van de art sen te accepteren. Naast de ene arts die tijdelijk aanblijft, heeft Leythenrode en kele artsen bereid gevonden een paar dagdelen in de week medi sche ondersteuning te geven, meldt woordvoerster J. Schrijne- maekers. Ze kan niet duidelijk maken wie dit zijn. Leiderdorp- se huisartsen en internisten uit het Rijnland Ziekenhuis zouden het verzoek met 'nee' hebbën beantwoord. Leythenrode heeft bovendien enkele praktijkver pleegkundigen aangetrokkén om het werk van de invalartsen te ondersteunen. De sollicitatieronde, die nodig is om aan nieuwe artsen te ko men, is in volle gang. Schrijne- maekers: „We voeren met meer dere kandidaten gesprekken en er zit schot in." Het is nog niet bekend wanneer er nieuwe art sen worden aangesteld. Dit hangt af van de opzegtermijn die nieuwe kandidaten hebben. ter aar - Tegen het plan van Ter Aar om een bedrijventerrein aan te leggen tussen het Oude Kerk- pad en de Hoekse Aarkade is verzet gerezen. Er is zelfs een actiecomité Burgerbelang Hoek se Aarkade in het leven geroe pen. Tweehonderd man, gewa pend met spandoeken, protes teerden gisteren in de gemeen teraad. Namens het actiecomité sprak voorzitter S. Hoogerwerf het 'onacceptabel' uit. „En dan heb ik het vooral over de slechte communicatie tussen gemeente en bewoners." De raad van Ter Aar besloot gis teravond de gemeente het voor keursrecht op grond tussen het Oude Kerkpad en de Hoekse Aarkade te geven. Met dat be sluit dwingt Ter Aar de bewo ners vanaf nu hun grond eerst aan de gemeente aan te bieden als zij die willen verkopen. Ter Aar moet daar dan de prijs voor betalen die de markt op dat mo ment bepaalt. De leden van het actiecomité verwijten de gemeente, dat er in het verleden nog nooit goed en duidelijk met hen over de plan nen is gesproken. Ze snappen niet dat zij bij een verhuizing hun grond aan de gemeente moeten verkopen. Verder zijn de tegenstanders, die inmiddels schriftelijk op de hoogte zijn ge steld, niet blij dat zij straks op een bedrijventerrein uitkijken. Het vertrouwen in het gemeen tebestuur is volgens het comité verdwenen. De waarschuwing van burgemeester Epskamp om niet te klappen of geluiden van afkeuring te laten horen, droeg tijdens de raadsvergadering ook niet bij aan begrip voor het plan van de kant bewoners. Wethouder Frans Hoogervorst (WD) trok zich van de kritiek weinig aan en liet de meeste vragen onbeantwoord. „De waarde van het land moeten wij uitkeren. Een zaak van goed met elkaar praten", was het enige wat hij zei. De gemeente wijst erop dat de plek voor het bedrijventerrein in samenspraak met de provincie is gekozen. En dat het nog wel even duurt voordat de bedrijven er komen. Het bestemmings plan komt pas in 2005 ter inzage te liggen. Ter Aar heeft zich wel voorgenomen om op 26 februari in het Dorpshuis een voorlich tingsbijeenkomst te houden. 8h Tes organiseert geen R&B feesten meer Stoelinga In het Alphen lie dv Ki (ol di den run ïtruïTi van pflavond door perso- van Choices pamflet- ""?ld met de medede- essief gedrag, discri- wapens in de horeca ~i geaccepteerd. Aan- ,r de actie is het :nt vorig week vrij- in bar café Choices, 17-jarige Ter Aarder i raakte. ilsleden kunnen op Choices vanavond Eigenaar Willem doet dit niet alleen op last van burgemeester Schoof, maar ook om te laten zien dat hij geen ruzie, vecht- of schietpartijen tolereert in zijn gelegenheid. „Juist op de dag van de liefde en genegenheid moeten dit soort lieden maar eens bij zichzelf te rade gaan wat ze anderen aandoen", aldus Roggeveen. De actie met de pamfletten is georganiseerd door de Alphense horeca en de Koninklijke Hore ca Nederland in samenwerking met de gemeente en de politie in Alphen. Willem Arleman, voorzitter van de Alphense ho- recavereniging, gaat er vanuit dat de schietpartij een eenmali ge gebeurtenis is in Alphen. „Met dit pamflet willen we laten zien dat we tegen geweld en agressief gedrag zijn. Wij accep teren geen aanvals- of verdedi gingswapens in ons uitgaans centrum. Laat dat duidelijk zijn. We doen er alles aan om het hier netjes te houden." Eigenaar Willem Roggeveen vindt het nog steeds onbegrijpe lijk dat iemand een pistool mee neemt als hij uitgaat. Hij be strijdt dat de beveiliging onvol doende was. „De politie heeft geconstateerd dat er door de portiers is gefouilleerd. Ik heb, zonder dat dit verplicht is, een detectiepoortje in mijn zaak, maar dat was de bewuste avond helaas defect. Aan alle wettelijk regelgeving op het gebied van veiligheid is door mij voldaan." Wel heeft horeca-eigenaar Rog geveen besloten geen R&B-par- ty's meer te organiseren. Hij heeft na het schietincident be grepen, dat je met dit soort fees ten een bepaald risico loopt. Het R&B-feest dat aanvankelijk in het tienercentrum Max in Al phen zou worden gehouden, ging niet door omdat de Stich ting Welzijn daar op het laatste moment een stokje voor had ge stoken. Toen besloot Roggeveen de zaak over te nemen. „Een- lig", verklaart hij nu. den haag/wassenaar - Hoewel hij bij de politie nog ruiterlijk had toegegeven dat hij meer dan zestien inbraken had gepleegd in Wassenaar, ontkende een 25-jarige dakloze man gisteren voor de Haagse rechtbank bij hoog en laag dat hij de dief was. „Ik ben geen crimineel. Daar heb ik helemaal geen tijd voor", zei hij. Officier van justitie Pauli- des dacht daar anders over. Zij eiste een veertien maanden cel tegen de inbreker. De enigszins verwarde man werd op 10 no vember vorig jaar door de politie aange troffen in een leeg bedrijfspand in Wasse naar-Zuid. Hij was zijn nagels aan het knippen met een gestolen nagelschaartje en zei dat hij 'op visite' was. De man zat nog in zijn proeftijd voor eerdere diefstal len. Hij vertelde de agenten dat hij al vanaf zijn twaalfde hardliep in Wassenaar en dat hij vanaf zijn zeventiende met enige regel maat inbrak in de rijke gemeente. In de maanden voorafgaand aan zijn aanhou ding zou hij diverse kraken hebben gezet. Agenten reden met de man rond in Wasse naar en lieten hem aanwijzen waar hij zoal had ingebroken. De man wees meer dan zestien woningen aan en vertelde de politie allerlei details. Zo zei hij dat hij een hond aan de Raadhuislaan een speklap had ge voerd door de brievenbus. „Het was geen goede waakhond, want daarna liet hij me gewoon binnenklimmen", verklaarde hij. Ook bekende hij dat hij fruit had gegeten in de villa's en dat hij had geslapen op een waterbed. De man zou de duurste spullen uit de huizen hebben gepikt. Prachtige sie raden, creditcards, een auto, laptops. Veel van wat hij vertelde, kwam overeen met aangiftes van de bestolen mensen. Maar tijdens de zitting kwam hij terug op zijn eerdere verklaringen. „Ziet u mij als een inbreker? Ik ben een zakelijk produ cent", zei hij beledigd. „Je bent wel gek in je hoofd als je in de gevangenis wil zitten!" Toen de rechter voorzichtig opperde dat hij wel wat hulp kon gebruiken, wimpelde de man dat resoluut af. „Ik heb helemaal geen problemen, u kunt beter iemand helpen die het wel nodig heeft." Omdat de man de inbraken ontkende vond de officier van justitie het zinloos om de reclassering een rapport over hem te laten opmaken. Zij was van mening dat de dakloze man de schade van de slachtoffers moest vergoe den. De rechtbank doet over twee weken uit spraak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13