LEIDEN REGIO Prijs voor emancipatie nog in de kast 'Leidse jongeren voelen zich niet veilig op straat' Een smoelenboek en openbare dronkenschap jdse borstvoedingsdeskundigen openen praktijk R3 Gezamenlijke studie wiskunde 'Aanbod kamers studenten groeit' VRIJDAG 14 FEBRUARI 2003 LEIDEN WIJK LADDER pancras - Vakanties plannen, routes uitstippelen, reserverin gen maken. Dit alles kan tegen woordig heel eenvoudig met behulp van internet. Hoe dat in zijn werk gaat wordt zondag uitgelegd in de workshop 'Daarheen en weer terug' in het Digitaal Lokaal van de Openba re Bibliotheek aan de Nieuw- straat 4. De workshop is van 14.00 tot 16.00 uur, de kosten bedragen voor leden van de bi bliotheek 14,50 euro. Kaarten zijn bij de receptie te koop. noorderkwartier - In buurt- huis 't Spoortje aan de Bem- hardkade 40 is zondag van 10.00 tot 15.30 uur weer een koopjesmarkt. De toegang is gratis. kooi - Er zijn weer mooie prij zen te winnen bij de bingo, die zondag om 13.00 uur in buurt centrum De Kooi wordt gehou den. Er worden tien rondes en een superronde gespeeld. De zaal van het buurtcentrum aan de Driftstraat 49 gaat om 12.30 uur open. GASTHUiswuK - Wijkvereniging Aktief houdt vanavond een bin go in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2. Aanvang 19.30 boshuizen - De activiteitenbe geleiding van Rijn en Vliet zorgt zondag weer voor een ontspan ningsmiddag voor 55-plussers. In het centrum voor ouderen aan de Aaltje Noordewierlaan geeft de 'Tauton' Preparatory School om 14.45 uur een con cert. De zaal is vanaf 14.30 uur open. De toegang bedraagt 1,20 euro, inclusief een kopje koffie of thee. merenwijk - Elke woensdag om 10.00 uur wordt er voor mensen van 55 jaar en ouder yogales ge geven in het dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen 6. Tijdens deze lessen leert men op een juiste manier te ade men; door ontspannen oefenen blijft men soepel en sterk. De lessen eindigen met een medi- tarief verhaaltje en rustige mu ziek. Om hieraan mee te kun nen doen, is het niet nodig om heel erg lenig te zijn. Het is zelfs mogelijk om de les zittend op een stoel te volgen. De eerste les is een gratis kijkles. De kos ten bedragen 4,15 euro per maand. Voor meer informatie: Stichting Dienstverlening Lei den, telefoon 5123744. houtkwartier - Kinderen in de leeftijd van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag 19 februari met de IVN Kindematuurclub leren hoe ze kaas kunnen maken. Na tuurlijk gaan ze ook zelf aan de slag. De Kindematuurclub wordt op de laatste woensdag van de maand gehouden van 14.00 tot 16.00 uur in het Koets huis in de Leidse Hout. Per keer zijn de kosten één euro. Inlich tingen over deze activiteiten bij Els Wine, telefoon 5213620. merenwijk - In de serie lezin gen over groei en bewustwor ding geeft loopbaancoach Wil lem Kamper dinsdag 18 februa ri een lezing over verborgen de pressiviteit: 'De verduisterde zoon'. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gegeven in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 5. De entree be draagt 9 euro. De volgende le zingen in deze serie zijn op 25 februari en 4 maart. houtkwartier - Kilometers lange treinen door een bijna oneindig landschap, brullende diesellocs in de bergen, de ka beltram in San Francisco of de metro van New Yqfk. Het rail verkeer in de Verenigde Staten heeft op spoorwegliefhebbers een magische aantrekkings kracht. Op de maandelijkse bij eenkomst van de tram- en treinvriendenclub NVBS op woensdag 19 februari zijn niet alleen dia's van treinen te zien, maar worden er ook authentie ke historische films vertoond van vlak na de tweede wereld oorlog. Deze bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van Connexxion aan de Rijnsbur- gerweg 1, aanvang 20.00 uur. Er wordt een bijdrage in de kosten gevraagd van 2 euro. pancras - In buurthuis de Pan- crat aan de Middelstegracht 85 is er zondag weer de gelegen heid om te klaverjassen. Aan vang 13.30 uur, de zaal is vanaf 12.30 uur open. i zijnj Kloppenburg leiden - De universiteiten van Leiden en Delft gaan met in gang van 1 september sa menwerken met hun oplei ding wiskunde. Met een ge meenschappelijke bachelor opleiding willen deze univer siteiten de opleiding aantrek kelijker maken. Studenten krijgen vooral meer keuze mogelijkheden. Met de geza menlijke opleiding wordt de samenwerking tussen Leiden en Delft versterkt en de doel matigheid vergroot. Eerder gingen de gezamenlijke op leidingen Life Science and Technology en Molecular Science and Technology al van start. leiden - De beheerders van de website www.kamemet.nl con stateren een stevige stijging in het aanbod van studentenka mers. Vooral in januari kwamen er veel aanbieders bij. Webbe heerders Rob Koster en Nathan Skwortsow uit Woerden schrij ven die toename toe aan de 'verslechterde situatie van veel huishoudens', waardoor de 'ex tra inkomsten van kamerver- huur' aantrekkelijk worden. Huiseigenaren gebruiken ze bij voorbeeld om hun hypotheek- lasten te verlichten. In Utrecht heeft kamemet.nl nu 102 ka mers beschikbaar en in Amster dam 72. Leiden blijft nog achter bij de aanbodsgroei: een be zoekje aan de site leverde van ochtend een schamele oogst van drie kamers op. Jury uit onvrede ontbonden door Wim Koevoet leiden - De Leidse Pietemei Rol- prijs wordt dit jaar niet uitge reikt op 8 maart, de Internatio nale Vrouwendag. Dit tot grote teleurstelling van de PvdA. De fractieleden M. Bouras en L. Hesselink vragen in een brief aan wethouder M. Rabbae (Groenlinks) om een discussie in de raadscommissie, 'binnen afzienbare tijd', over de toe komst van de emancipatieprijs. De twee vrezen voor 'verwate ring van de betekenis van de prijs' als deze wordt losgekop peld van de achtste maart. Wet houder Rabbae heeft eerder aangegeven dat dat geen ramp zou zijn omdat de prijs regle mentair niet op Internationale Vrouwendag hoeft te worden uitgereikt. Dat de onderscheiding dit jaar niet op Internationale Vrouwen dag wordt uitgereikt, is omdat de jury is ontbonden. De juryle den hebben dit al begin decem ber aangegeven maar daarop is van gemeentelijke zijde niet ge reageerd. Ze zijn er uit onvrede mee gestopt. Al enige tijd heb ben ze tevergeefs geprobeerd in gesprek te komen met de ge meente over de toekomst van de Pietemei Rolprijs die sinds 1993 wordt uitgereikt aan een per soon of een groep personen die zich verdienstelijk heeft ge maakt op het vlak van de vrou wenemancipatie. De laatste is gewonnen door Anneke van Aken en de eerste door Leidse stichting Vrouwen in de overgang (Vido). Maar de prijs is ook al eens een keer niet uitgereikt omdat er geen (ge schikte) kandidaten waren. Volgens PvdA-raadslid Hesse link moet de discussie waarvoor zij pleit onder meer gaan over de vraag of de Pietemei Rolprijs alleen in het teken van vrou wenemancipatie kan staan. Ook wil Hesselink 'een herijking van het Leidse emancipatiebeleid zodat het aan de 21ste eeuw vol doet'. Dan kan ook beter wor den bepaald wie voor de Pieter nel Rolprijs in aanmerking komt. Het opgestapte jurylid Kitty Zijl mans deelt die opvattingen. Ook Zijlmans wil dat Pietemei Rol prijs, 'die niet zo sterk leeft on der de Leidse bevolking', nieuw leven wordt ingeblazen. Zij hecht eraan de prijs aan 8 maart te koppelen. Uitreikingen op an dere dagen noemt zij mosterd na de maaltijd. Ze betreurt het in hoge mate dat er dit jaar geen Pietemei Rolprijs is. Hesselink pleit ervoor om de fa milie van Pietemei Rol, onder wie Henriëtte van der Linden, oud-wethouder en de initiatief neemster van de prijs, te betrek ken in de gesprekken over de toekomst van de prijs. De gemeente heeft op dit mo ment geen behoefte om in het Leidsch Dagblad op de verwik kelingen rond de Pietemei Rol prijs te reageren. fct vierkoppige Leidse jeugd- ic te dam heeft er vertrouwen in. ote Leiden luistert echt! En n de problemen van jonge- Maar als ze dat aan hun vertellen, overheerst de ïerst zien, dan geloven", ek presenteerde het team £/jimissie zorg en welzijn de een enquête. De vier i stelden jongeren vragen werpen als veiligheid, in- 'scriminatie. Het jeugdinspectieteam gaat vol vertrouwen rond de tafel met gemeente Gao ya Gao (16), Laura van Duin (18), Renis Cardose (15) en Basi Sheikh (17) vormen sinds september vorig jaar het jeugdinspectieteam. Een initiatief van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP). Deze instelling wil het lokale jongerenbeleid van de Nederlandse gemeenten in kaart brengen en koos daarom negen proefgemeenten. Lei den is een van deze steden. Het SCP benaderde middelbare scho lieren om het onderzoek uit te voeren. Gao, Van Duin, Cardose en Sheikh ga ven zich op om iets voor de Leidse jeugd te kunnen betekenen. Het Am sterdamse advies- en onderzoeksbu reau Stichting Alexander ondersteun de de vier vrijwilligers. Het inspectieteam enquêteerde ze venenvijftig Leidse jongeren over het Leidse jongerenbeleid. „De vragenlijst was bedoeld voor jongeren in de leef tijd van 12 tot en met 21 jaar. We heb ben alle leeftijden gehad, maar de ge middelde leeftijd was 16", vertelt Gao. De uitslag van de enquête geeft aan dat aardig wat punten verbeterd moe ten worden. Veel jongeren zijn niet te vreden met de huidige stand van za ken. „Vijfenzestig procent van de onder vraagde jongeren voelt zich niet veilig op straat", legt Van Duin uit. „Ruim zestig procent vindt dat de gemeente te weinig rekening houdt met hun wensen en vijfenzeventig procent voelt zich in de kou gezet omdat Lei den geen actief antidiscriminatiebe leid heeft." De teamleden hebben wel het idee dat hun betoog nut heeft gehad. „We kre gen ruim een uur de tijd om de uit komsten van ons onderzoek te pre senteren. Terwijl de afgesproken tijd korter was. De wethouders en politici waren echt geïnteresseerd", vertelt Cardose. Een vervolgafspraak staat dan ook op de planning. De gemeente wil samen met het inspectieteam een plan op stellen om te komen tot een beter lo kaal jeugdbeleid! Er staat nog geen volgend onder zoeksproject op stapel. Het team wacht eerst de reactie van de gemeen te af. „Het was een eenmalig onder zoek van het SCP, nu gaat het tussen ons en de gemeente Leiden", legt Gao uit. In deze samenwerking hebben de vier vrijwilligers wel vertrouwen. „De commissie heeft al meerdere malen gezegd dat zij de problemen wil op lossen en er zijn al ontwikkelingen gaande. Zo wordt er hard gewerkt aan een internetsite voor Leidse jongeren en kunnen wij de ambtenaren bellen als we suggesties of ideeën hebben", legt Van Duin uit. „De commissie vindt lantaarnpalen bijvoorbeeld erg belangrijk voor het creëren van een veilig gevoel op straat. Als wij zien dat er ergens één stuk is, trekken we bij de gemeente aan de bel en wordt hij ge repareerd." Het team is tevreden. „We kunnen iets voor de jeugdige samenleving beteke nen", zegt Cardose. „Mocht ons werk uiteindelijk niets opleveren, dan heb ben we in ieder geval ons uiterste best gedaan." s een archivaris die Brdam tegen de lamp jnan had 's middags op btie een paar stevige ^dronken, had bij de ten maaltijd gehaald ft wachten daarop nog 'e genuttigd. Bij het i het restaurant een agent tegen die e man ietwat wankel tou maar niet meer in tappen, mijnheer. U n rijverbod." 's stapte toch in zijn om naar huis te gaan fc vervolgens diezelfde Het bleef niet bij id, de man moest zich later voor de politierechter verantwoorden en werd ver oordeeld tot een forse geldboe te. En nu is zijn dossier zelf in het archief opgeslagen. Met dit verhaaltje begon Erika Hokke gistermiddag in het Ge meentearchief aan de Boisot- kade de bijeenkomst waar de Inventaris van het archief van de Gemeentepolitie Leiden 1853-1993 werd overhandigd aan commissaris Peije de Meij van het district Leiden-Voor- schoten. Moeizaam archiefon derzoek voor geïnteresseerden behoort daarmee tot het verle den. De systematische indeling en beschrijving van de archief- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 -124 stukken maakt het aanvragen van gegevens op de studiezaal in het archief voortaan tot een fluitje van een cent. Vijfjaar geleden opperde ad junct-gemeentearchivaris Rudi van Maanen het plan een in ventaris van de bijna 8000 ar chiefstukken te maken. Het gaat om de stukken uit de pe riode iets na de invoering van de Gemeentewet in 1851 tot het opgaan in de politie Hol lands Midden in 1993. In totaal was er 2300 strekkende meter papier aanwezig. Nadat het be nodigde geld was gevonden, ging Martine Wasbeek-Zij- brands aan de slag om het ar chief beter toegankelijk te ma ken. Zij had daarbij het geluk dat een deel van het politiear chief al in 1996 en 1997 was ge ïnventariseerd door Erika Hok ke. Intussen werd er door de poli tie ook onderzoek gedaan. Voormalig voorlichter Ton Stuifbergen was namelijk met een boek over de politie bezig. Hij beheert aan de Langegracht een kleine collectie documen ten en voorwerpen. Samen met Miep Rozendaal deed hij al veel spitwerk in het slecht toegan kelijke archief en dat resulteer de in het boek De Leidse agent, een monument daim 2001 ver scheen. Al dat zoek- en puzzelwerk le verde veel leuke en interessante archiefstukken op, die zijn be schreven om ze aan de verge telheid te ontrukken. Onder zoeker Leo Lucassen viel giste ren de eer te beurt de inventa ris als eerste te mogen uitrei ken. Hij deed onderzoek in de archieven van de Vreemdelin- Verkeersbrigadiertjes aan het werk onder toezicht van de verkeerspolitie op de Stationsweg rond 1954. Foto: Gemeentearchief Leiden genpolitie voor zijn boek Nieuw in Leiden, plaats en be tekenis van vreemdelingen in een Hollandse stad (1918-1955). Overigens moet worden aange tekend dat voor inzage van do cumenten jonger dan 75 jaar toestemming is vereist van de gemeentearchivaris. Expositie over politie In de vitrines bij de entree en in de hal van het Leids Gemeente archief aan de Boisotkade is nog tot 22 maart een kleine tentoonstelling over de Ge meentepolitie van Leiden, on der de titel 'Die pet past ons al lemaal'. Te zien zijn onder meer een zogenaamd smoelen boek (register van gezochte personen) en een notulenboek van de Vereeniging van bezol digde agenten van politie 'Door Eendracht Samengebracht' uit 1900, dag- en nachtrapporten, maar ook in beslaggenomen plaatjes (uit 1903), stukken over de feestelijkheden van 3 okto ber, over verleende drankver gunningen en openbare dron kenschap, alsmede de inname van Sociëteit Minerva door stu denten uit Utrecht (uit de jaren vlak na de Tweede Wereldoor- log). Daarnaast zijn er registers van straten waar een overtreding heeft plaatsgevonden en van gestolen of vermiste goederen uit het eind van de jaren tach tig en begin negentiger jaren van de vorige eeuw. Het geheel wordt geïllustreerd met foto's uit de verzameling van het Ge meentearchief en voorwerpen uit de verzameling van de Poli tie Hollands Midden. De tentoonstelling is te bekij ken van maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.15 uur. Eric-Jan Berendsen it itiekunde in Nederland onbekend fenomeen' [ederland is wat borst- ^treft een achtergeble- :d. Dit vinden lactatie- (Bartina van Schie en jpenaar. In hun be- ïieuwe praktijk aan de mdellaan begeleidt het >i opgeleid aan de Ho- n Utrecht, vrouwen ien hebben met het hii jjoorstvoeding. n jand begint ruim ze gent van alle moeders h h/ven van borstvoeding, drie maanden is dat gezakt tot 35 pro- j. is schrikbarend laag met een land zoals naaVaar maar liefst tachtig 'en,tn alle vrouwen erin mee*het borstvoeden ook rons,baanden nog vol te zegtl te ^enaar betreurt de ge- llariteit van borstvoe- derland. „Het zou het Jijn als alle vrouwen maar dat is helaas jcente cijfers van on- nn,e' janisatie TNO tonen aantal vrouwen dat hT™ moedermelk blijft mondjesmaat deJJcht: nNei :en.I van moedermelk te is de vrouwen vooral .eten' ndat lactatiekunde in l?t01 een nog onbekend is. „In het buitenland :en ïll^ yan spreien Qp elke Ie straat een praktijk tekltiekunde", zegt Van Nederland zijn er paar." Kraamzorgin- j artsen verwijzen ,as smds kort door rstvoedingsdeskundi- 1 zij vrouwen advies 1 eigen ervaringen, faamverzorgsters zijn jbijgeschoold, wat tot 1 advies leidt. Daar- iommige vrouwen na j emotioneel en raardoor niet alle in- „De inloopochtend is eigenlijk bedoeld voor een kletspraatje, maar we kunnen het vaak niet laten om toch wat tips en advies te geven.'! Foto: Henk Bouwman formatie even goed over komt. Hier wordt weinig rekening mee gehouden." Een tweede oorzaak is volgens Van Schie de flesvoedingindu strie. „Hoewel reclame voor zui gelingenvoeding tot de leeftijd van zes maanden verboden is, slagen veel fabrikanten er toch in kersverse moeders aan zich te binden. Ze doen het voorkomen alsof flesvoeding bijna net zo goed is als moedermelk, maar dit is niet zo. Borstvoeding bevat veel meer voedingsstoffen en mineralen. Bovendien is het veel beter te verteren." Marga Wapenaar noemt nog de hedendaagse mentaliteit van veel gezinnen. Alles moet snel en makkelijk tegenwoordig. Pa pa en mama nemen een diep vriesmaaltijd en het kindje krijgt flesvoeding." Het centrum voor lactatiekunde is in oktober vorig jaar geopend. Van Schie en Wapenaar beslo ten htm krachten te bundelen en een maatschap op te richten binnen het gezondheidscen trum aan de Vondellaan. Daar voor mnde Bartina Van Schie zes jaar alleen een lactatiekun- depraktijk en werkte Marga Wa penaar bij Thuiszorg Groot Rijn land. Dagelijks geven de vrou wen consulten en gaan zij op huisbezoek. Daarnaast organi seren ze cursussen en houden ze elke vrijdag van 9.30 uur tot 11.30 uur open huis. Vrouwen die borstvoeding geven, kunnen dan in de praktijk terecht voor een praatje. „Veel vrouwen die net zijn bevallen, raken in een isolement. Ze voelen zich een zaam en hebben behoefte aan een goed gesprek", legt Wape naar uit. De inloopochtend is puur ge richt op het sociale aspect. De vrouwen worden niet behan deld. ,A1 kunnen we het vaak niet laten om toch wat tips en advies te geven", geeft Van Schie toe.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11